LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Yrtoipia be YerpacMiip iiZeelan j: Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. Een ander had er 9000 a 10.000. De markt prijs was 13 a 15 cent per stuk. Men berekent, dat de aanvoer te Leeuwarden gedurende het thans afgeloopen seizoen meer dan 120.000 eieren heeft bedragen. Te Parijs heeft men zich in de laatste dagen druk bezig gehouden met het panorama: Tout Paris, waarin de schilder Castellani alle bekende personen te zien geeft. Hij had gene raal Boulanger de »eereplaats" gegeven en president Carnot zeer op den achtergrond ge plaatst. De regeering, die hierin een beleediging jegens de republikeinsche regeering zag, heeft de opening van het panorama verboden. Castel lani heeft nu eenige wijzigingen aangebracht. Naar men zegt is hij nu voornemens noch Boulanger noch Carnot in Tout Paris op te nemen. Mdme Limouzin, uit het Wilson-schandaal welbekend, is Zaterdag in haar woning ge arresteerd om een gevangenisstraf van vier maanden te ondergaan. In de zoogenaamde City Soap Works van David en William Gibb, zeepzieders te Londen, brak gisteren morgen brand uit. Het vuur verspreidde zich spoedig en legde verscheidene pakhuizen in de asch. De schade wordt op een kwart millioen geraamd. Uit Triest wordt gemeld dat een trein met 800 pèlgrims, die naar Rome op weg waren, aan verscheidene stations is aangevallen. De rijtuigen werden met steenen geworpen en zwaar beschadigd. Naar men zegt, zijn 24 pelgrims gewond. Jaren geleden werd in de familie van een hooggeplaatst persoon te St Petersburg een kind geboren, waarvoor eene voedstermoeder of min werd aangenomen, die den knaap tot het einde van zjjn tweede jaar moest opkweeken. De vrouw bleek echter zoo capricieus en veel- eischend te zijn, dat letterlijk met haar geen huis was te houden en zij op een goeden dag, na weder een scène te hebben gemaakt, ver dween, haar zuigeling hulpeloos achterlatende. Spoedig werd eene andere min gevonden, doch inmiddels de zaak bij de politie aangegeven, omdat contractbreuk had plaats gehad. Deze vervolging nam haren gewonen loop, doch zjj geraakte in het vergeetboek, totdat nu einde lijk dezer dagen, na drie-en-twintig jaren verloop, de ontrouwe min werd veroordeeld om de door haar aangegane contractueele ver plichting na te komen en tot betaling van boete. De zuigeling is inmiddels echter reeds officier en ridder van de orde van Sint George geworden en zal nu vermoedelijk wel op zijne beurt weigeren zich voor de uitvoering der overeenkomst beschikbaar te stellen. De Eiffel-toren wordt eerst den 15 Mei voor het publiek opengesteld. De Vesuvius is zeer aan het werken. Een kegel van den krater is ingestort. Aan de Noord-westzijde stroomt lava. Aan de heden te Middelburg gehouden ver kiezing voor een lid van den raad is deelgenomen door 832 van de 1357 kiezers. Bij de vorige verkiezing, op 28 Maart 1888 vacature J. A. van Hoek stemden 722 van de 1404 kiezers. »s Gravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de discussie voort gezet over de boterwet. De heer Mees betoogde dat de margarineboter eene weldaad is en juist een einde maakte aan de knoeierpen in natuurboter. Het wetsontwerp zal, volgens hem, weinig baten. Hij gaf aan om den handel te verplichten natuurboter onder den naam van boter te verkoopen en te ver bieden voor alle surrogaten den naam boter te bezigen. De heer A. van Dedem ziet in de wet eene bestrijding van oneerlijke surrogaten en be scherming van eerlijke surrogaten, zoowel als van het natuurproduct. Hij bestreed den heer Harte. De heer Hubert verdedigde het wetsontwerp als in het nationaal belang en in dat van den eerlijken margarine-handel. De margarine fabriekanten zeiven hebben vroeger een ont werp als dit aanbevolen en erkennen dat het den uitvoer niet zal belemmeren. De heer Hartogh bestreed de wet omdat deze den exporthandel zal benadeelen. 'orgen dat ik het nooit verloor." »Wat zit er in Mug ik het eens zien zei Le Marchant en greep er naar. Maar zij deinsde verschrikt achteruit en riep »0 neen, o neen, dat niet, dat niet! Ik heb het zelfs Vernon niet willen laten zien »En waarom houdt gjj zooveel meer van Vernon dan van mij?" vroeg hij, eenigszins gekrenkt door hare onschuldige openhartigheid. Zij deed geen poging om de beschuldiging af te weren en zei, hare armen uitstrekkende »Wie kan dat zeggen Wie kan zeggen wat uw hart zoo doet kloppen Wie kan voor al deze dingen de redenen opgeven Hij schildert, hij praat, hij is mooi, en ik houd van hem ik houd van u ook, Eustace, ozoo veelvroeger heb ik nooit van iemand zooveel gehouden, behalve van Yussufmaar Vernon bemin ik anders, heel, heel andersGij weet wel wat ik meen. Gij moet het zelf ook wel gevoeld hebben Maar nu kan ik niet langer blijven. Ik moet verder met de melk. De andere men- schen in het dorp wachten op hun cous-cous. Wees niet boos, zooals de Kabylen, omdat ik het meest van Vernon houd. Van avond zullen wij weer samen leeren." Dezelfde heer betoogde ook nog dat een chemisch onderzoek der boter volkomen onvol doende is, geljjk hem persoonlijk is gebleken. De heer Rutgers bestreed dit en verdedigde het ontwerp, dat bedrog tegenhoudt en den minderen man niet margarine doet betalen voor den prijs van natuurboter. Morgen voortzetting. Door tien leden der rechterzijde is voor gesteld het onderzoek der schoolwet op te dragen aan eene commissie van voorbereiding. Morgen ochtend zal dit voorstel worden behandeld. De nieuwe afdeelingen benoemden tot voor zitters de heeren Schimmelpenninck van Nijen- huis, A. van Dedem, Schaepman, VirulyenW. Cremers. Budapest. De ontvangsten der schatkist bedroegen in het eerste kwartaal van dit jaar 10 millioen florijnen meer dan gedurende het zelfde tijdvak van 1888. Londen. De Times meldt dat kapitein Wessmann zijn geheele legermacht bij Baga- moijo verzameld heeft, wijl oorlogsgevaar drei gende is. Weenen. Het hier loopende gerucht om trent het ontslag van den minister van onderwijs Gautsch wordt tegengesproken. In vele districten van Bosnië en de Herzego- wina zullen de krijgsraden hersteld worden. HOOFDSTUK XV. Gen oase van beschaving-. »Vernon", riep Le Marchant eensklaps Datom. Plaats. Voorwerpen. Informations 8 Mei Waterlandk., Inspan, Hendiik-se. 8 Middelburg, Hofstede, Tak &Slegt. 9 Retranchem Inspan, Hendrikse. 10 Hansweert, Huizen, De Vos. 10 0 Middelburg, Schoepsafbraak, Verheij. 11 0 Arnemuiden, Hout, De Vos. 13 It Oostkapelle. Hout, De Vos. 13 m Ritthem, (verp.) Land, De Wolff. 14 0 Biervliet, Inspan, Hendrikse. 14 0 Middelburg, Meubelen, Notarishuis. 14 0 VlissiDgen, Meubels enz., De Wolff 15 0 Koudekerke, Huizen enz., Loeff. 15 II G roede, Inspan, Hammacher 16 0 Middelburg, Huizen, Verheij. 17 0 Serooikerke, Hofstede, Tak. 25 0 Middelburg, verp. Jachtvelden, Ontv. reg. 28 0 Middelburg, Hofstede, Tak. 28 0 Zuidzacde, Inspan, Hammacher 29 0 Zuidzande, Inspan, Hammacher Geen doeltreffender middel om het hoofd van een staat populair te maken dan hem tot voorwerp van een aanslag te kiezen. Dit heeft Carnot gisteren en eergisteren ondervonden. Algemeen betreurt men het incident, bij het vertrek van den president Zondag naar Ver sailles voorgevallenmaar weinigen nemen den aanslag voor ernst op. Uitgezonderd en kele die zich een roes van nationale en hu mane verontwaardiging zoeken te drinken aan de dwaasheid van den ongelukkigen Perrin, en gelijk de Re'publique Franfaise het voorval ten gunste van de politiek zoeken te exploi- teeren. De heftigste Boulanger-verslinders gaan zelfs reeds zoo ver, de daad van Perrin op rekening van den dapperen generaal te schrij ven. Eerder gelooven wij, dat de aanvaller in werkelijkheid behoort tot de soort menschen, de laatste jaren in Frankrijk niet zeldzaam, die de »aandacht willen trekken." De Frey- cinet stond voorheen aan dergelijken schijn- aanleg bloot. In geen geval heeft dit voorval de feest vreugde der Parijzenaars gestoord. Wij laten hieronder eenige bijzonderheden over de ope ning der tentoonstelling volgen. Ondanks de afwezigheid der ambassadeurs was het een schitterend feest. Opnieuw is hierdoor de waarheid van de woorden bewezenles absents ont tort Terwijl de vrooljjke Parijzenaars met trots en voldoening het oog slaan op hun groot- schen arbeid, zitten de niet minder vroolijke Weeners met een bedenkelijk gezicht te turen op het nieuwe schoolontwerp der regeering. uit. »Ik ga naar St Cloud van daag. Gaat gij mede »Heel goed, Eustace, wacht even tot ik mijn lucht afgewasschen heb", was het ant woord zij waren voor den grap begonnen elkaar bij den doopnaam te noemen, omdat Meriem het altijd deed en nu was het een vaste gewoonte geworden. Tot nog toe hadden zij steeds met opzet de verstrooiingen van St. Cloud vermeden, daar zij niet zeer begeerig waren om het leven te bestudeeren in een uithoek van Algiers, waar enkele pioniers de zegeningen der Europeesche beschaving over het gezegende land uitstorten, in den vorm van drinkgelagen, in de brandende zon, op het plat van een estaminet van den vierden rang. Maar nu Le Marchant kans zag om daar iets naders omtrent Meriem's familie te vernemen, was hij terstond bereid om de onwelriekende straten en houten huizen van het vuile, nieuwe dorp te trotseeren. Het was een lange, vermoeiende tocht, over heuvelen en dalen, door begroeide ravijnen, over rots achtige hellingen 1 doch vóór twaalven hadden zij de militaire route van Fort National naar St Cloud bereikt en bevonden zich eensklaps, tot groote verwondering, op een prachtig aan- gelegden Franschen straatweg. Nauwelijks hadden zij dien betreden of zij zagen tot hun nog grooter verbazing een zeer élegante Fran- sche dame aankomen, volgens de laatste Parij- sche mode gekleed, met een rok vol strooken, Want het Nederlandsche volk is niet het eenige dat zich in het twijfelachtig bezit van een .schoolkwestie" ziet. Ook in Oostenrijk mag, dit belangrijke vraagstuk zich in aller aan dacht verheugen. Men kent de aspiratiën van prins Liechtenstein en zijn vrienden voor de confessioneele school, voor de liberalen een schrikbeeldIn verband met de wenschen der clericalen zag men met groote spanning de wijziging der schoolwet, door den minister van onderwijs in te dienen, tegemoet, doch zooals het bijna altijd met lang en vurig verwachte dingen gaat het ontwerp van den heer Gautsch heeft nieujand bevredigd. De clericalen zijn teleurgesteld, wijl de confessioneele school hun hierdoor uit de handen gliptde federa listen zien zich in hun hoop, dat de school onder de macht der provinciale besturen zou gebracht worden, bedrogen en de liberalen zijn met vreeze vervuld omtrent de toekomst der bestaande volksschool, welke ernstig gevaar door het ontwerp bedreigt. Aan de kerkelijke overheid wordt het gods dienstonderwjjs volgens de voorgestelde wijzi ging geheel in handen gegeven. Krachtens par. 21 duurt de schoolplicht van het afgeloo pen 6e jaar tot het 14e jaar, maar na een schoolbezoek van 6 jaren kunnen aan kinderen van het platteland, evenals aan kinderen van onvermogende ouders in steden, verlichtingen betrekkelijk regelmatig schoolbezoek toegestaan worden. In deze laatste bepaling, evenals in die betrekkelijk het niet-oprichten van openbare scholen op plaatsen, waar bijzondere scholen in het onderwijs voorzien, merken de liberalen het grootste gevaar voor de volksschool door de voorgestelde wijziging op. Over deze par 21 schrjjft de IV. Fr. Pr. o. a. .De heer Yon Gautsch stelt eene nieuwe, door niets gerechtvaardigde beperking van den achtjarigen schoolplicht voor door het uitbreiden van die verlichtingen van den schoolplicht, welke de wet van 1883 aan de plattelands gemeenten toestond, tot de steden. Hjj opent een weg, waarop de staat zijne school wel is waar niet tot het confession ilisme voert, maar waarop de openbare scholen gemakkelijk ver drongen kunnen worden door confessioneele bijzondere scholen Wat moet met dat alles bereikt, wie moet daarmede gediend worden Op deze vragen van de N. Fr. Pr. is het antwoord even moeilijk te geven als op die be treffende de verhandelingen van de Samoa- conferentie. Sedert een week wordt te Berlij n de Samoa- conferentie gehouden zonder dat er iets is uitgelekt omtrent het in de zittingen verhandelde. Wel heeft het Berliner Tageblatt eenige mededeelin- gen gedaan, doch deze zijn direct tegenge sproken door Herbert von Bismarck op een wijze welke aantoont, hoe dgze jonge diplomaat meent het meest op zjjn vader te gelijken, wanneer hij diens onbeminnelijke eigenschappen nabootst. Hoewel dus de sluier der geheimzinnigheid over de Samoa-eonterentie ligt uitgebreid, ge looft men toch uit het feit van de vrijlating van den onttroonden koning Malietoa te mogen besluiten, wat door de conferentie zal bereikt worden. Na een en twintig maanden aan boord van Duitsche oorlogsschepen over zee gezwalkt te hebben, van Samoa naar Wilhelmshafen, van daar naar Cameron om ten slotte op de Mar shall-eilanden te belanden, heeft Malietoa zijn leedwezen betuigd aan de Duitschers over zijn gedrag jegens hen, dat hem zijn vrijheid en zijn troon had gekost. Wie zou na zulk een tuchtiging niet ver gevensgezind jegens zijn vijanden worden? En op stuk van zaken is het nog misschien minder de Samoeensche koning dan de Duitsche regee- ging, die in deze kwestie van gevoelen ver anderd is! Tamasese, door Duitschland in Malietoa's plaats tot koning van Samoa uitgeroepen doch als zoodanig noch door Engeland noch door de Vereenigde staten erkend, heeft op zijn troon een zeer pover figuur gemaakt. Hij vond een gevaarlijken mededinger in Mataafa, koning geworden onder den naam van Malietoa II, die door 5/c der krijgslieden van den Archipel als hoofd is erkend en die den Duitschen zee lieden gevoelige verliezen heeft toegebracht, alvorens nog een verschrikkelijke natuurramp de Duitsche marine in de wateren van Samoa bijna geheel vernietigde. Der Duitsche regeering gingen plotseling de oogen openzij zag zich door haar eigen een nauwsluitend jakje en een zeer opzichtigen hoed. Zij was ongeveer vjjf en dertig jaar oud en zeer coquet, droeg laarzen met hooge hak ken, had een zeer dun, ingeregen middeltje en was in éen woord hoogst onpractisch ge kleed voor een kalen, stoffigen straatweg in Algiers. Zij liep tusschen twee lange, jeugdige officieren, met ratelende sporen, in, hield haar klein parasolletje heel nuffig, nu rechts dan links, en praatte en lachte onophoudelijk met de grootste Parijsche levendigheid. vCest madame Vadministratice", fluisterde de smerige Kabyl, die meegekomen was om hun den weg te wijzen. Hjj had te St. Cloud gewoond en kende een paar woorden Fransch. Le Marchant en Blake namen in het voorbij gaan de hoeden af, volgens het gebruik in Frankrijk op het platteland en zouden zonder zich op te houden door gegaan zijn, daar zij zich schaamden over hun bestoven uiterljjk, indien madame hen niet toegeroepen had Bonjour Messieurs Bonjour Madame antwoordde Le Mar chant, nog eens den hoed afnemende, en wilde voortloopen, maar madame hield hem staande. »Gij zijt zeker de Engelsche artisten,van wie onze indigenes ons verteld hebben, die hunne tenten hebben opgeslagen op den heuvel van Beni-Merzong, niet waar, mijne heeren vroeg zij nederbuigend. »Mijn vriend is schilder", zei Le Marchant op Blakejwjjzende»ik zelf ben natuurvorscher; schuldnog vermeerderd door consulairen ambtsijver, in het nauw gebracht en door een internationaal conflict bedreigd wegens ein biszchen SamoaOm zich nu met eere uit deze engte te redden geeft de zoogenaamde onder werping van Malietoa haar het middel aan de hand. Door hem te vergeven hangt zij zich zelf tegeljjkertjjd den mantel der groot moedigheid om. En zoo zal men hoogstwaar schijnlijk spoedig zien, dat Mataafa en Tama sese weldra tot de vergetelheid terugkeeren en Malietoa, door de drie betrokken mogend heden erkend, weder zijn scepter over zijn trouwe onderdanen zwaait Zoo zou dan de oude" orde op Samoa her- hersteld wordenmaar de brave Duitsche zeesoldaten, die door het staal der inlanders stierven of den dood in de golven vonden, de dappere inboorlingen die hun goed recht tegen de vreemde indringers verdedigden en daar voor hun goed en leven op het spel zetten, zjjn weder nieuwe nuttelooze offers aan de heerschzucht van een naar overwinning dorstend .beschaafd" rjjk President Carnot ontving van alle zjjden. gelukwenschen ter gelegenheid van den mis lukten aanslag. Een der eerste telegrammen van felicitatie was van den koning van Italië Algemeen roemt men de flinke houding van den president, die geen enkel oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloor. De man, die op president Carnot een schot loste, is een gewezen leverancier van marinebehoeften, Jean Perrin, die indertjjd, tot 75 dagen gevangenisstraf veroordeeld, met vrouw en kinderen naar Cayenne werd gezonden. Hij besloot voor de ellende, die hij daar te verduren had, in Frankrijk voldoening te vragen en begaf zich naar Parijs, waar hij met los kruit op den heer Carnot schoot, »om de aandacht op zich te vestigen." De menigte wierp zich op hem en er was eenigen tijd een verschrikkelijk gedrang, waaruit de politie dienaren den aanrander slechts met moeite bevrjjdden. Volgens den National heeft Carnot onmiddeljjk de vrouw en den kinderen van Perrin gelde- ljjken bijstand doen toekomen. Volgens de Nordd. All. Ztg. geeft de Zwitsersche regeering thans toe, dat op aan stoken van DuitBche socialisten te Bazel hun partijgenoot Lutz den commissaris van politie Wohlgemuth in de val heeft gelokt. Wohlgemuth is naar Berljjn ontboden om verslag over de zaak uit te brengen. Aan de Zweedsche regeering schrjjft men het voornemen toe, dat zij een socialistenwet, gelijk de Duitsche, zal indienen. Men betwjjfelt of de Rigsdag de wet zal goedkeuren. De koning van Griekenland is voornemens de Parijsche tentoonstelling in den loop van Juli te bezoeken. Volgens bericht aan de Indépendanee beige uit Zanzibar is aldaar een complot ontdekt dat ten doel had de consuls van Duitschland en Engeland op te lichten, terwjjl alle te Zan zibar wonende Europeanen zouden vermoord worden. De Duitsche concul van het complot het eerst in kennis gesteld, waarschuwde den sultan, die de samenzweerders liet arresteeren. Volgens de Times heerscht te Bagamoyo een zeer gespannen toestand. Men verwacht dat tusschen kapitein Wissmann en Bushiri gevechten zullen plaats hebben. Eerstgenoemde heeft thans ruim 400 man in dienst. Te Zanzibar zjjn een Amerikaansch en een Italiaansch oorlogsschip aangekomen. Ook hier is de toestand niet zeer rooskleurig. Een aantal inlanders hebben bij een dronkemans- twist een Duitsch zeeman gewond en het Duitsch consulaat bedreigd, zoodat men om een Duitsch oorlogsschip heeft moeten seinen. Aan een reporter van de Pall Mall Gazette ontkende B oulanger ten stelligste, dat het zjjn voornemen was heden naar Parjjs te gaan om zich aldaar te laten arresteeren. Binnen kort zal in den Duitschen rijks dag in behandeling komen een voorstel van de Duitsch-vrijzinnige partjj om de regeering uit te noodigen een wetsontwerp in te dienen strek kende om den staat, resp. de ambtenaren, tot schadevergoeding te verplichten in geval peri odiek verschijnende geschriften onwettig ver boden worden of er op beslag gelegd wordt. Aanleiding tot dit voorstel gaf de jongste vervolging tegen de Volkszlg. en wij kampeeren wel te Beni-Merzong, doch slechts met éen tent." De dame pruilde, of lieverelle faisait la moue, dat is nog heel iets anders, iets wat een Engelsche dame niet kan. .Weet gij dan niet, messieurs", zei zjj met een half verwijtenden, half vriendelijken glim lach, .dat net in de kolonie onder alle nieuw aangekomenen in het arrondissement de St. Cloud de gewoonte is om het eerst hun eerbied te gaan betuigen op het Fort, aan M. Vadmi- nistrateur en mij. Wjj hebben al lang ver wacht dat gjj ons de eer van een formeel bezoek zoudt bewijzen. Buitendien zijn wij niet zoo rijk gezegend met afleiding in deze ongebaande wildernis" dit zeggende wierp zjj aan weerszijden een wanhopigen blik op den kalen straatweg, .dat wjj het aangename gezelschap van een Engelschen schilder en een Engelschen geleerde kunnen missen. Ik aan bid de kunst en vereer de wetenschap op een afstand." .Niet geheel ongebaand, ofschoon wel wild", mompelde een van hare geleiders, met vaderljjken trots den prachtigen breeden weg opziende. Hjj was officier van de genie en Voelde zich in zjjn departement eenigszins gekrenkt door de opmerking van madame. Wordt vervolgd.) In het Engelsch Lagerhuis heeft de heer Atherley de regeering geïnterpelleerd over het gedrag der politie te Falcarrach, bij de gevan genneming van het parlementslid Harrison, en bij hare vervolgingen tegen den afgevaardigde Conybeare. De minister Balfour heeft de politie verdedigd. Het door Atherley ingediende voor stel is met 259 tegen 195 stemmen verworpen. De eerste lord der admiraliteit Hamilton heeft voorgesteld voor de tweede lezing van het wetsontwerp betrekkelijk de uitbreiding der vloot een dag te bepalen, welk voorstel door Labouchère bestreden is. Te Weenen is uit Konstantinopel bericht ontvangen, dat een groot aantal Armeniërs door de Turksche overheid zjjn gevangen ge nomen op beschuldiging eene samenzwering tot oproer te hebben gesmeed. Ook zjjn in de Armenische kerken en kloosters huiszoekingen gedaan. Te Hamburg en in het naburige Holstein zijn een aantal personen, meest jongelieden, in hechtenis genomen, die in den nacht van Zondag en Maandag groote hoeveelheden tot revolutie aansporende socialistische vlugschriften hadden verspreid, in verband met de ophanden zijnde rijksdag verkiezingen. De Servische dames hebben besloten aan de koningin-moeder Natalie een adres te zenden om haar geluk te wenschen met de troons bestijging van haar zoon en haar te verzoeken weldra weder in haar midden te verschenen. In een prachtig album is dit adres met 2000 handteekeningen aan koningin Natalie ver zonden. Schrijvende over de werkstakende gezanten te Parijs doet de bekende Parijsche bericht gever der Times, Blowitz uitkomen, dat het vertrek der vjjf ambassadeurs voor de plechtig heden van de opening der tentoonstelling geenszins eene onvriendelijke manifestatie is tegen Frankrijk. Dit bljjkt hieruit, zegt hjj, dat de nuntius te Parjjs bleef en geen enkel gevolmachtigd minister of chargé d'affaires de stad verliet. Nu is er een groot onderscheid tusschen ambassadeurs en ministers enz. De ambassadeur alleen vertegenwoordigt zijnen souverein persoonljjk, de anderen vertegen woordigen hunne regeering of natie. Het vertrek der ambassadeurs beteekent dus niet dat de respectieve natiën, maar de souvereinen zich aan het eeuwfeest der revolutie onttrekken. Deze laatsten nu konden niet anders dan op die wijze hulde brengen aan den ongelukkigen vorst en zijne gemalin, met wier uiteinde het eeuwfeest in verband staat. De opening der Parijsche tentoonstelling. Niet minder opgewekt dan Zondag trokken de Parijzenaars gisteren ter feestviering uit. Te half twee verliet president Carnot, vergezeld van zjjn militair huis en een escadron kuras siers, het Elysée. Overal werd de president op zijn weg naar het Champ de Mars levendig toegejuicht door de onafzienbare menige. Parijs was gelijk den dag te voren rjjk met vlaggen getooid. Aan den ingang van het centrale gebouw den .dom", werd Carnot ontvangen door den minister-president en de directie der expositie. In den dom hadden plaat3 genomen de chargés d'affaires van alle landen, een groot getal senatoren en republikeinen, de prefect der Seine enz. De president werd bjj zijn aankomst luide toegejuicht. Hij nam op de voor hem bestemde tribune te midden van de ministers plaats, mdme Carnot op een andere. De minister-president Tirard sprak het eerst. Hjj zeide dat de aanvankelijk gekoesterde vrees, dat de tentoonstelling niet zou slagen, zich niet heeft verwezenlijkt, dank zjj de medewerking van Frankrijk en het buitenland. De uitkomsten overtreffen de beste verwachtingen. De zoo gewaardeerde medewerking van het buitenland verhoogt den luister dezer tentoonstelling. De vreemde regeeringen, die niet officieel deel namen, hebben de pogingen der particulieren ondersteund. De minister bracht hulde aan de duizenden arbeiders, die mede hielpen het grootsche werk tot stand te brengen. Voorts betuigde hij aan het slot zjjner rede den vreemden regeeringen dank. »Wjj zullen, voegde hjj er bjj, de vreemdelingen met vreugde ontvangen. Wjj willen hun be- wjjzen dat het republikeinsche Frankrjjk even gastvrjj als edelmoedig is, en dat het er prjjs op stelt den arbeid te eeren." Carnot nam hierop het woord. Hjj begon met de arbeiders der geheele wereld welkom te heeten en zeide verder: »De vreemdelingen zullen hier eene gastvrije stad vinden, die zich gelukkig acht hen in haar midden te ont vangen. Zij zullen zien, welke waarde te hechten is aan den laster, uit blinden harts tocht voortgesproten," De president wees verder op de wonderbaar lijke geestkracht, waarmede Frankrijk zich opgebeurd heeft uit bittere beproevingen. Frankrijk boezemt door zijne loyauteit vertrou wen inhet vindt in zjjne instellingen de kracht tot opwekking van den arbeid, tot verlevendiging van handel en nijverheid. Het is door die grootsche feesten van den arbeid, dat de natiën nader tot elkander kunnen komen, elkaar kunnen leeren begrijpen, en dat de ge voelens van achting en sympathie moeten ont staan, die niet in gebreke zullen bljjven van gelukkigen invloed te zijn op het lot der wereld, door het uur te verhaasten, waarop de hulp bronnen der volken en de voortbrengselen van den arbeid slechts dienstbaar zullen worden gemaakt aan de werken des vredes. Nadrukkelijk wees hjj er nog op dat de ten toonstelling niet het werk van éen partjj maar van geheel Frankrijk was. Hierop bezochten de president en zjjn gevolg alle afdeelingen. Zjj werden overal met geest drift ontvangen. Herhaaldelijk weerklonken de kretenleve Carnotleve Frankrjjk leve de republiek

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2