N°. 108. 1326 Jaargang. 1889. Woensdag 8 Mei. „DE TENTEN VAN SEM. Middelburg 7 Mei. '"FEUILLETON. Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. By abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GRANT ALLEN. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. tmtmm MDDELBI IKiSdli 101 KIM. Thermometer. Middelburg 7 Mei. vm. 8 u. 65 gr. m. 12 u 75 gr. av. 4 u. 66 gr. F Verwacht Verand. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenP. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. tan Advertentïën Nleuwenhtjijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een trar bureau van Nijgh Van Ditmah te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger, voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen In Amsterdam loopt het gerucht dat de koning a. s. Zaterdag daar zal komen, en dat Z. M. de begeerte heeft te kennen gegeven, op Zondag den 12den Mei a. s. den 40-jarigen gedenkdag zijner inhuldiging, in de Nieuwe- kerk, de morgengodsdienstoefening, bij te wonen. Dit gerucht zal zeker wel uit de lucht ge grepen zijn. Zoover is de toestand van Z. M. zeker nog niet verbeterd. De Amsterdamsche correspondent der Kölnische Zeitung weet te verhalen dat het voorstel van het ministerie om onzen koning weder geschikt te verklaren voor de regeering in de afdeelingen der Staten-generaal bij een groot aantal leden ernstig verzet ondervond, zoo zelfs dat men voor verwerping van het voorstel vreesde. Eerst nadat de minister van binnenlandsche zaken de conferentie had gehouden met de commissie van rapporteurs veranderden de ge voelens daaromtrent eenigzins, maar vier leden van die commissie verwijderden zich vóór de eindstemming. Omtrent hetgeen aan de weder aanvaarding van de regeering door den koning voorafging deelt de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. mede. De geheele geschiedenis komt hierop neder, dat men Z. M. niet heeft willen dwarsboomen in zjjn wenschen. De koning, die aanvankelijk zeer tevreden was met de gemaakte schikkin gen, was een paar dagen later van oordeel veranderd en wilde zoowel hier te lande als in Luxemburg het gezag weder overnemen. Eigenlijk geloof ik, dat de Luxemburgsche gebeurtenissen daarbij vooral van grooten in vloed zijn geweest en de begeerte des konings om den hertog van Nassau, die blijkbaar wat al te zeker op een blijvende vestiging te Luxemburg had gerekend, te toonen, dat hjj wat al te voorbarig was geweest. De koning zond aan de regeering in 't laatst der vorige week een telegram, waarin hij het verlangen uitte om op heden, 3 Mei, weder als gewoonlijk alle stukken op het Loo te ont vangen. De ministers, die pas de vereenigde vergadering hadden bijeengeroepen om de regentes te benoemen, raadpleegden de genees- heeren. Doch hoe verwonderd keken zij op, toen zij, in stede van de voorziene minder gunstige berichten, de tijding ontvingen, dat deze zei ven Z. M. hadden te kennen gegeven, dat H. D. zijn taak weder kon opvatten. Wan neer men nagaat wat de bulletins van de vorige week meldden en hoe de koning buiten staat was aan drVlaanderen de ridderorde van den Leeuw van Nassau aan te bieden, omdat lijj het brevet niet kon teekenen, dan verbaast men zich over de plotselinge wonderdadige genezing en vraagt zich onwillekeurig af, of ook de geneesheeren niet al te vlug zijn ge weest met hun veranderde opinie te uiten. Doch eenmaal geuitmoest de meening de verdere gedragslijn der regeering bepalen. Yolgens den Rheinischen Courier te Wiesba den, die doorgaat voor het officieuse blad van Uit het Engelsch van HOOFDSTUK XIY. Het spoor volgende. Toen Meriem dien avond weg was, zei Le Marchant op ernstigen toon tot Blake; Eiken dag, dien wij langer hier zijn, wordt het mij duidelijker dat wij toch moeten trachten iets naders over de familie van het arme meisje te weten te komen." .Waarom? Yindt gjj dat wij niet moeten gedoogen dat zij met Achmed of Hussein trouwt .Zeker niet. Ik vind het vreeselijk om aan die mogelijkheid te denken. Zij moet niemand huwen dan een Europeaan, die is haar geljjke." .Waarom trouwt gij haar dan zelf niet, goede vriend Gij schijnt altijd doodelijk van haar te zjjn." Le Marchant aarzelde en zei eindelijk heel ernstig: .Omdat zjj mjj niet zou nemen." hertog Adolf van Nassau, heeft men op het Loo de opgewonden ontvangst, die den hertog als regent in Luxemburg ten deel is gevallen, beschouwd als eene demonstratie tegen de Nederlandsche dynastie, en hoofdzakelijk daar van zou de opheffing van het regentschap het gevolg zijn. Volgens bericht in het 2V. v. d. I). heeft de koning Zondag voor het eerst na zijn ziekte op de kamer der koningin gedineerd met H. M. en de prinses. Z. M. is Vrijdag jl. druk bezig geweest, zon der vermoeid te worden of daarvan later eenigen hinder te gevoelen. Na het teekenen van de officieele stukken heeft hij het groot aantal telegrammen van gelukwensching persoonlijk in ontvangst genomen. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de d.d. schutterij te Goes, tot 1ste luitenant D. Stigter, thans 2de luitenanttot 2de luitenant J. G. Talen, vroeger 2de luitenant bij het 8ate batal jon rustende schutterij in Noord-Brabant. Het voorstel van de heeren Van Namen van Eemnes, Fransen van de Putte, Pijnappel, Van Roojjen en Smitz, tot wijziging van art. 46 van het regl. van orde voor de Eerste kamer strekt om de verplichting, die thans bestaat om den dag der openbare behandeling van ieder wetsontwerp vooraf door de kamer zelve te doen bepalen, te doen vervallen. De bedoe - ling is dat de kamer in den regel na het sectie-onderzoek weder uiteen ga en eerst na bepaling van den dag der openbare beraad slaging terugkeere. Inmiddels zal dan de schriftelijke gedachtewisseling zonder overhaas ting kunnen geschieden. Te dien einde wordt aan den voorzitter de bevoegdheid gegeven zelf den dag der beraadslaging te bepalen, onder voorbehoud van het recht der kamer om daarin verandering te brengen. In geval de kamer bijeen is, kan de voorzitter zelf de be paling van den dag der beraadslaging aan de kamer overlaten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens overtreding van rijksbelastingen (binnenl. vervoer van accijnsgoederen zonder paspoort, frauduleusen invoer en weigering van visitatie): P. v. B., 30 j., arbeider, Meerdonk, en E. d. R., 40 j., arbeider, Stekene, ieder tot 2 m. gev. en f 10 b. s. 10 d. h.C. A. B., 20 j., arbeider, P. T., 18 j. en E. V. M., allen Clinge, ieder tot 1 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.A. B., 16 j., arbeider, Clinge, tot 14 en 7 d. gev. en 2 maal ƒ10 b. s. 10 d. h. W. K., 16 j. arbeider, Clinge, tot 14 en 2 maal 7 d. gev. en 3 maal j 10 b. s. 10 d. h.A. K., 14 j., arbeider, Clinge, tot 14 d. gev. en ƒ10 b. s. 10 d. h.J. K., 42 j., werkman, Clinge, tot 3 maal 7 d. gev.; C. d. M., 22j., Woensdrecht, en E. M. B., 18 j., Clinge, beiden tot 7 d. gev. M. C. M., 20 j., hvr. van I. v. H., St. Jansteen, en A. V. M., 23 j., metselaar, Koewacht, beiden tot 3 d. gev.L. L., landbouwersknecht, Over- »U niet nemen 1 Vraag haar gerust 1 Wat een dwaas idee. En zij is bereid om Achmed of Hussein en iedereen die haar oom verkiest te nemen. niet nemen 1 Een En- gelschman niet nemen 1 Wel zij zou hare beide handen dicht knijpen." .Dat geloof ik niet", hernam Le Marchant nog ernstiger. .Zij zon Achmed of Hussein nemen, omdat zij niet anders konmaar mij niet, daar ben ik zeker van." »En waarom niet?" .Omdat, als gij mij de volle waarheid vraagt, haar hart niet meer vrij is, zij heeft het geschonken aan een man, die inderdaad niets om haar geeft." Er volgde een langdurige stilte, die Blake eindelijk verbrak, zeggende .Meent gij wer kelijk Le Marchant, dat gij dat meisje, dat onbeschaafde, onopgevoede meisje zoudt trou wen, als zij u wilde hebben »Ik vind het een afschuwelijk denkbeeld dat zij overgeleverd moet worden aan Achmed of Hussein," antwoordde de ander ontwijkend, .zij zullen haar niet veel beter behandelen dan hunne lastdieren." .En om dat te voorkomen wilt gij u weg werpen aan een KabylischeGij, met uw ge- eerdheid, uw knapheid, uw ontwikkeling Een man als gij, een der uitstekendste van uw tijd 1 Het is bespottelijk Le Marchant, ik heb niet half zooveel verstand als gijik ben slechts een landschapsschilder, een der slag, tot 1 d. gev,P. v. -Jj., 21 j., Clinge, tot 31.50 b. s. 6 d. h.Ch. L. d. M., 26 j., Clinge. tot .25.20 b. s. 5 d. h., en M. L. d. M., 26 j., Clinge, tot 21.60 b. s. 4 d. h. Allen in de kosten van het rechtsgeding en in die van bekeuring, met verbeurdverkla ring der aangehaalde goederen. J. K., 42 j., werkman, Clinge, is van een dier feiten v r ij g e s p r o k e n, en C. d. M., 22 j., Woensdrecht, ontslagen van rechts vervolging. De Hooge raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van een persoon te Oud- Vosmeer, door het hof te 's Hage tot 40 boete veroordeeld wegens jachtovertreding. De eerste luitenant H. J. Balfoort van het 3e reg. inf. wordt van 318 Juni a. bij de normaal schietschool gedetacheerd teneinde aldaar te worden bekend gemaakt met de samenstelling en behandeling van het Vitale geweer. Voor het front van den gewapenden troep werd heden alhier door den majoor G. van Nouhnjjs, aan den sergeant-majoor E. Paillé, van het 2' bataljon 3* regiment infanterie, de bronzen medalje uitgereikt voor 12 jaren dienst. In de Maandagavond gehouden vergade ring der kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen is o. m. besloten adhesie te verleenen aan het adres van de kanier te Arnhem, in zake het bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wetsontwerp, bepalingen inhoudende tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. In eene officieuse bijeenkomst van den gemeenteraad van Vlissingen is besloten om op 12 Mei, üen dag van 's konings 4üjarige regeering, feestelijk te vieren door het uitsteken van vlaggen en het doen bespelen van het earillon, en den volgenden avond het stadhuis van gemeentewege fe verlichten.-Verder zullen de ingezetenen bij publicatie uitgenoodigd wor den tot het uitsteken van vlaggen. Ook te Zierikzee zal dat feit feestelijk her dacht worden. Eene commissie uit de ingeze tenen, met den burgemeester als eei e-voorzitter en den heer J. C van der Lek de Clercq als voorzitter, verzamelt geldelijke bijdragen en neemt de noodige maatregelen. Eveneens zal men te Sluis pogingen aan wenden om den herinneringsdag niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Ook daar heeft zich eene commissie uit de burgerij de zaak aangetrokken. In de Maandag in bet koffiehuis de Prins van Oranje te Goes gehouden vergadering van ingelanden van den polder Breede Watering betoesten Yerseke waren tegenwoordig 46 inge landen, uitbrengende 79 stemmen. Het verslag omtrent den toestand van den polder over 1888/89 werd voor kennisgeving aangenomen De begrooting voor het dienstjaar 1889/90 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 161814,93 met een post voor onvoorziene uitgaven van 15000 ruim. Het dijkgeschot is even als het vorig jaar bepaald minsten onder mijne kunstbroederen, maar ik zou mij eerder van kant maken dan dat ik mij verbond aan zulk een schepsel. Zij is heel aardig om mee te praten, te schertsen, om zich mee te vermaken maar haar trouwen, onmogelijk 1 Nooit, nooit, nooit 1" .Smaken verschillen, vooral in dit opzicht. Sommige lieden hechten aan manieren en hooge hakkenj anderen geven meer om karakter en zielskracht. Men kan de menschen meestal beoordeelen naar hetgeen zij bewonderen. Er zijn er die in een ruwen diamant slechts een gewonen steen zien. Ik voor mij waardeer den diamant, ook ongeslepen. Gij geeft niet om haar, dat verg ik ook niet van umaar breek dan haar hart niet meer dan hoog noodig is. Want ik zie duidelijk dat zij verliefd op u is." Den volgenden morgen, toen Meriem met de melk kwam, zooals gewoonlijk, zei Le Marchant op ernstigen neerslachtigen toon tot haar .Meriem, ik moet eens met u over uw toekomst spreken. Wat er ook gebeure, gij moogt nimmer Achmed of Hussein trouwen." .Zegt Vernon dat vroeg zij blozende. .Neen" antwoordde hij en benam haar met opzet terstond die illusie, daar hij wist dat daar niets goeds uit kon voortkomen. .Dat zeg ik, omdat ik belang stel in uw leven en geluk. Meriem, ik wil uwe Engelsche vrienden opsporen. Als ik die vond, zoudt gij dan in Engeland willen gaan wonen .Niet alleen," antwoordde zjj met een op 10 per H. A., etrwijl besloten werd tot het aangaan eener leening van ƒ40000, voor gedeeltelijke voldoening van een werk van 84000, voor 't maken van oeververdedigings- werken, duikwerk enz. Aan het bestuur werd machtiging verleend om de gronden, waarvan de pacht in dit jaar eindigt, op de gewone voorwaarden weer voor den tijd van zeven jaren in het openbaar te verpachten, terwijl eindelijk een verzoek van L. Laban om tege moetkoming voor geleden schade als aannemer van het maken van een steenen duiker bij de Wemeldingsche zeesluis met algemeene stemmen werd van de hand gewezen. (G. Crt.J Naar de Hollandsche bladen melden, en ons bij onderzoek juist bleek, is het vervaar digen, leveren en stellen van eene gegoten ijzeren gashouderkuip met gashouder, voor de uitbreiding der gasfabriek te Middelburg opge dragen aan de Maatschappij Ijzergieterij *de Prins tan Oranjete 's Gravenhage. Het Dagblad voegt hierbij de mededeeling, dat in den laatsten tijd door genoemde maat schappij meer dergelijke gashouders zijn ver vaardigd, o. a. voor de gasfabrieken te Amers foort, Alkmaar, Gorinchem, en ten dienste van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij (centraal station te Amsterdam), welke alle tot volle tevredenheid van de betrokken directiën zijn opgeleverd. In het museum voor land- en volkenkunde in Natura Artis Magistra te Amsterdam, is weder eene nieuwe gaanderij ter bezichtiging opengesteld. De tallooze voorwerpen, daar bijeen gebracht, geven een denkbeeld der zeden, gewoonten en graad van ontwikkeling der volken, welke de Congo-staten en de weinig bekende binnenlanden van Afrika bewonen. Door de welwillende beschikking zijner ge achte familie, is in dit deel van het museum opgenomen de hoogst belangrijke verzameling, door den onverschrokken reiziger Iwan Maria Schuver, gedurende zijn gevaarlijke tochten in de binnenlanden van dit onherbergzame wereld deel, met aanzienlijke kosten en zorg bijeen gebracht. Prof. dr P. J. Veth en diens zoon stonden op vrijzinnige wijze voor dit museum ten geschenke af de geheele collectie Ethnographische voor werpen, nagelaten door den jeugdigen reiziger D. D. Veth, die zijn zucht tot wetenschappe lijk onderzoek met den dood bekocht. Verder zijn in deze afdeeling op doelmatige wijze gerangschikt de belangrijke verzamelin gen,door de heeren J. C.W. H.Cremer, P. Hanken, J. A. A. Marcussen, L. Anenna, J. M. Weterouen van Meeteren en J. de Boer Jr. met niet geringe zorgen en opofferingen bijeen gebracht, en in verschillende zendingen aan het genoot schap geschonken. Tal van zeeofficieren is opperschipper Johannes Weers bekend. Het Marineblad brengt een woord van hulde gevatheid, die verried dat zij die vraag reeds bij zich zelf Overwogen had. .Als Yussuf mij op zijn knie zette en mij van Engeland vertelde, dacht ik altijd dat ik er gaarne heen zou gaan, als hij maar mee ging. En sedert ik u en Vernon gezien heb, Eustace, en alles van u er over gehoord heb, denk ik dikwijls dat ik er gaarne heen zou gaan, als ik maar iemand had om mij te brengen en voor mi) te zorgen. Maar het is zoover, over de zee en de menschen daar ginds zijn alle ongeloovigen, niet dat ik nu zoo bang meer ben voor ongeloovigen, sedert ik u en Vernon beter ken." .Waarom wilde uw vader niet met u daarheen gaan, Meriem?" Zij zette groote verbaasde oogen op en zei .Wel, zij zouden hem natuurlijk in de gevan genis gezet hebben. Uit vrees daarvoor was hij weggeloopen en Kabyl geworden. Geen der ongeloovigen scheen van hem te houden. De Pranschen zouden hem doodgeschoten heb ben en de Engelschen wilden hem gevangen zetten. Ik denk dat er veten bestonden tus- schen de stammen in Engeland en dat zijn stam zeer boos op hem was en hem verstooten had; want hij zei wel eens dat zijn familie niets van hem wilde weten. Maar ik houd heel veel van de Engelschen, om deze drie redenen: Dat Yussuf Engelsch was, dat de Engelschen beter voor hem waren dan de Franschen en dat gij en Vernon Engelschen aan den braven zeeman, bij het verlaten van 's konings dienst, waarin hij van 1833 af tot 1 Januari 1889 toe heeft doorgebracht. Van 1 Mei 1863 af is hij belast geweest met het geven van onderwijs aan de adelborsten van het koninklijk instituut voor de marine. In den zomer van 1888 heeft hjj voor het laatst het scheepsdek, waarop hij zich zoo thuis ge voelde, onder de voeten gehad; voor het laatst eene promotie adelborsten ingewijd in de geheimen der practjjk. Jan Weers, door zijne leerlingen .Ouwe Jan" genoemd, trad in 1833 op 18jarigen leeftijd als scheepsjongen in dienst, 3 jaar later matroos 3e kl.. vervolgens 2e en le., daarna 2e schie mansmaat, klom op tot schieman, bootsman en schipper, tot hij in 1853 tot opperschipper bevorderd werd. Zijn borst is versierd met het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen (Bali 1849), de grooten gouden medaille vöor vijftigjarigen trouwen en eerlijken dienst, terwijl de koning den 19en October 1877 onzen braven Jan Weers benoemde tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Menig oud zeeofficier en vele of liever alle jongere zullen zich den trouwen dienaar herinneren, op wien de bekende versregels van toepassing waren «Indien men verre reizen doet dan kan men wat verhalen", want geen land of Weers had het om zoo te zeggen gezien, geen zee of hij had haar bevaren. Bij de familie De Bosson te Breda her dachten Woensdag jl. J. H. en P. S., onder vele blijken van belangstelling, hun 40e dienst jaar als meid en knecht in denzelfden dienst. Dit behoort zeker wel tot de zeldzaamheden. Zondag heeft in verschillende deelen van ons land een hevig onweer gewoed, hier en daar vergezeld van hagel, die aan de in bloei staande vruchtboomen vrij wat schade berok kende, terwijl de bliksem op verschillende plaatsen insloeg en brand veroorzaakte. Zaterdag is tusschen Hilversum en Laren een viscbventer, gehuwd en vader, die, huis waarts keerende, zich in min of meer beschonken toestand op eene hondenkar bevond, aangereden door de Gooische stoomtram, met het treurige gevolg, dat hjj aanstonds overleed. Te Velp bij Arnhem heeft Zaterdag een jonge dame, die aan 't schijfschieten was met een Flaubertgeweer, een treurig ongeluk ver oorzaakt. Terwijl zij naar de schijf liep, met het geladen geweer onder den arm, om de ge vallen schijf weder op te zetten, ging plotse ling het schot af en trof een zesjarig jongetje ia den rug. Het kind was onmiddelljjk dood het hart schijnt te zjjn getroffen. Onder Ermeloo ontsnapte een krankzinnige, op Veldwjjk verpleegd, aan zijn bewaker en begaf zich op de spoorbaan, toen een trein in aantocht was. De locomotief wierp den man een eind weg en kwetste hem zoodanig, dat hjj eenige minuten daarna overleed. Tengevolge van het zachte weder werden in de laatste dagen groote hoeveelheden kievits eieren in de provincie Friesland gevonden. Den 3ea dezer, den laatsten marktdag van het seizoen waarop zjj mochten worden verkocht, waren door den voornaamsten handelaar in dit artikel te Leeuwarden niet minder dan 24.000 stuks aangekocht, uit alle deelen van de provincie. zjjt, Eustace." Le Marchant zag haar nieewarig aan. Hij kon het denkbeeld niet verdragen, dat dit on schuldige, lieve meisje, met zoo'n flink karak- ter, zou weggeworpen worden als een lastdier aan zulk een ellendigen Kabyl. .Is er niemand, die ons iets naders van uw vader zou kunnen vertellen Zij dacht een oogenblik na en zei toen aar zelend »De eenige die u iets zou kunnen vertellen is pater Baba." »En wie is dat „Een priester, een Christen, een zendeling noemen zjj hem te St. Cloud, ginds in de val lei. Te St. Cloud zjjn de kolonisten, zooals gjj weet. Het is een slechte plaats vol met Pran schen. Yussuf wilde nooit naar het dorp gaan uit vrees dat de menschen, die daar wonen, zjjn Franschen naam zouden hooren en hem doodschieten. Maar pater Baba en Paternoster kwamen wel eens hierboven bjj Yussuf, en vader hield veel van pater Paternoster en vertelde hem vele dingen. Ons volk was daar wel eens boos om en zei.Yussuf, gjj zjjt in uw hart nog Christen en gjj biecht voor dien priester en bidt met hem;" maar Yussuf zei altjjd: .Neen, zoo erg is het niet, ik spreek met pater Paternoster alleen als vriend en over zaken." En eens, voordat pater Paternoster stierf, deed vader mjj dit amulet om den hals en zei dat pater Paternoster het hem gegeven had, en dat ik er goed op moest passen en

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1