BUITENLAND. De Zeenscto Iverkeits-tentooiistelii. Verspreide Berichten. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingem INGEZONDEN STUKKEN. BRIEFWISSELING. Te 's Gravenhage ia een comité opgericht tot bevordering van de oprichting van een dronkaardsasyl, waarvan tot bestuuraleden zijn aangewezen de heerenF. Gildemeester, mr Goeman Borgesius en da Koch. Te Breda kwam dezer dagen een zout- smokkelaar van een slechte reis. Loopend met een zak gesmokkeld zout in eene der straten zag hij de ambtenaren, ontdeed zich van zijn vrachtje en sloeg ijlings op de vlucht. De zak werd nu door de kommiezen in bezit genomen en op eene volgens hunne meening veilige plaats geborgen. De smokkelaar scheen echter berouw te hebben dat hij zijn buit achter had moeten laten, keerde terug, Btal den zak weg en ver- Kocht hem in een winkel. Dit was door eenige jongens gezien, die het gebeurde aan de politie mededeelden. De slotscène waa echter, dat tegen den smokkelaar werd geverbaliseerd lo wegens ongedekt vervoer en 2o wegens diefstal, terwijl ook de winkelier werd bekeurd ter zake van het koopen van een artikel, waarvan hij wist dat de accijns niet was betaald. In de feestvreugde in de Yereenigde Staten hebben zich ook wanklanken gemengd. Bisschop Potter maakte tijdens de kerkelijke plechtigheid te New-York gebruik in zijne preek allerhevigst uit te jaren tegen het laag gehalte der Amerikaansche zeden en gewoonten, wat hij toeschreef aan het mengelmoes van allerlei geïmporteerd uitschot van verschillende volkeren. Deze tirade verwekte groote senaatie en verontwaardiging onder de aanwezigen, waarvan velen de kerk haastig en verwoed verlieten. Te Chicago ontstond tijdens het afsteken van vuurwerk een paniek eenige personen kwamen om het leven. Het aantal feestvierenden te New-Yorkwerd Dinsdag op wel drie millioen menschen geschat. Het was heerlijk weer en de dag werd in het gansche land met buitengewone godsdienst oefeningen in alle kerken als een landdag gevierd. Bij zonsopgang werden saluutschoten van de oorlogschepen en landbatterijen gelost; daarop weerklonken hymnen en vaderlandsche liederen van de torens. De president en de vice- president woonden den dienst in de Pauluskerk bij. Van de kerk reed de president naar de Wallstreet, waar een standbeeld van Washington de plek van zijne installatie aanwees en een met vlaggedoek bekleed platform was opgericht. Nadat een gebed was uitgesproken en een gedicht, Washington's gelofteonder daverende toejuichingen was voorgedragen, werd de feest rede gehouden. Daarop nam, onder steeds vernieuwd gejuich, de president zelf het woord tot eene korte toespraak, waarin hij o. a. Washington vergeleek bij den gezagvoerder der Missouridie zijne lading overboord wierp om zijne medemensehen te redden. Deze toe speling vooral wekte groot enthousiasme. Na afloop dezer plechtigheid had de groote troepen defileerden voorbij plein. Generaal Schofield, opperbevelhebber van het Amerikaansche leger, opende den marsch, waaraan drie groote afdeelingen deelnamen, troepen van de Unie, van 23 verschillende staten en de Veteranen, te zamen 50.000 man. Het voorbijtrekken duurde meer dan 7 uren. De troepen der staten hadden allen den gou verneur van eiken staat aan het hoofd. Des avonds had een banket van 800 gasten in het operagebouw plaats en waren de straten schitterend verlicht. Ook was er vuurwerk en muziek op de openbare pleinen. Op het Madison- plein gaven 46 Duitsche zangvereenigingen met vol orkest een concert. De feestviering werd Woensdag besloten met een schitterenden optocht van verschillende in- dustrieele en burgerlijke vereenigingen. Aan den piesident werd een adres in een zilveren kistje aangeboden. Des namiddags vertrok de president met de ministers en andere ambtsbekleeders weder naar Washington. Des avonds hadden nog allerlei banketten en partijen plaats en Donderdag werd het dagelijksch werk weder hervat. Te Guanajato, Mexico, vonden ernstige wanordelijkheden plaats. Vijf paters-jezuïten waren aldaar op bevel van de regeering gear resteerd wegens ongepaste uitdrukkingen in hun sermoenen. De bevolking kwam in verzet en wilde den volgenden dag de priesters uit opstand gebruikt was bij een colonne, die uit gezonden werd om de bergbewoners van een afgelegen streek, die zij Groot-Kabylië noemen, te tuchtigen. Er had een gevecht plaats om streeks 20 Juni van dat jaar en daarna werd de heer Josef Leboutellier als vermist ge rapporteerd. Zijn naam werd geschrapt van den rol van het regiment en ofschoon zijn lijk nooit gevonden werd, waren de Fransche auto riteiten overtuigd dat hij in het gevecht ge sneuveld, en op het slagveld zoek geraakt was een ongeluk dat, zooals Bean Brummel zegt, iemand iederen dag kan overkomen. Ons gouvernement nam de papieren, die sir Arthur inleverde als bewijs van overlijden aan en hield zich overtuigd dat Josef Leboutellier en Clarence Knyvett een en dezelfde persoon waren. In éen woord de zaak is uitge maakt een rechter in camera heeft pro forma beslist dat Clarence Knyvett 20 Juni 1868 over leden is; dus officieel, en volgens de wet is hjj dood, en daar valt niets meer over te zeggen." Iris lachte en zei «Ik wenschte dat ik uw blind vertrouwen in de wijsheid en rechtvaardigheid van de Engelsche wet kon deelenmaar John Stuart Mill zegt (»o hemel 1 dat vergat ik 1") want oom Tom stopte zijn ooren alweer dicht. «Maar om nu op de zaak terug te komen, wat zou Harold bedoelen Hij zei dat verscheiden soldaten van het regiment niet geloofden dat hun kerker bevrijden. De troepen, te hulp geroepen, vuurden op de menigte. Er moeten 200 personen gedood zijn. Te Auteuil is brand uitgebroken in de loodsen, die allerlei voorwerpen voor de Pa rijsche feesten bevatte. Verscheidene ontplof fingen vonden plaats, daar de vlammen zich ook uitbreidden tot de materialen van het vuurwerk. Geen menschenleven is te betreuren. In Schwytz, Schaffhausen, Glarus en andere deelen van Zwitserland zijn aardschokken, gevoeld, die echter weinig schade aanrichtten Te Cosenza, eene stad in Calabrië, leeft een prins van Oranje met zijne moeder en twee zusters. De familie draagt den naam van Chalon d'Orange en bestaat uit de prinses-weduwe van prins Giovanni, haren zoon Francesco, oud 24 jaar, laatsten mannelijken nakomeling van den Calabreeschen tak, en de prinsessen Emilia en Beatrice. Zij stammen af van een der twee broeders, prinsen van Oranje, die in het begin der zes tiende eeuw naar Italië kwamen. De een, Monetto, vestigde zich, nadat zijn broeder Florenzio in een duel in Toscane ge vallen was, te Casignano, tegenwoordig Aprig- liano, waar zich in de kerk van S. Demetrio de familiekapel bevindt, in de zestiende eeuw gesticht door Giovan Vittosio Chalon d'Orange. De familie behoorde altijd tot den hoogsten adel in Zuid-Italië en had steeds groote bezit tingen. Het archief der familie, benevens dat van Napels en van de Nederlandsche consulaten te Palermo en te Napels, ook het archief van Z. M. onzen koning bevatten vele documenten betreffende deze familie. Zoo wordt medege deeld door iemand, die de familie Chalon d'Orange onlangs leerde kennen, aan wien op zijn verzoek gereedelijk toegang tot het familie archief werd verleend, en die den prins en de zijnen beschouwt als stamgenooten van onze Oranjes. Wageninger Juffrouw Ranft, een stedelijke vroedvrouw te Berlijn, heeft dezer dagen het 10.000"door haar «gehaalde" kindje in haar register ingescheven. Gravin von Wiirben, de minnares van hertog Eberhard van Wurtemberg, die in Lud- wigsburg met onbegrensde willekeur huis hield, beval den hofprediker Joh. Osiander, dat hij haar in het kerkgebed moest opnemen. »Dat is reeds het geval," antwoordde de geestelijke, «we bidden immers Heer verlos ons van den booze." Een heerlijke uitvinding. Om het Fransche volk te «ontpolitiseeren" heeft de geestige Caliban een vernuftige machine bedacht. Een anarchist wordt er vóór geplaatst, men draait aan de machine en de man komt er aan den anderen kant uit, in primitieven staat, zóo zelfs, dat hij zich den naam van den president der republiek niet kan herinneren. Het nut van een dergelijke uitvinding kan wel niet worden betwist, zegt Caliban, want het Fransche volk sterft aan de lepra der politiek. Voor kinderen heeft hij kleinere machines gemaakt, waarin de ontpolitiseering ""r-ötjo-li gaatjes zelfs vergewissen van de gemaakte vorderingen. Caliban wil natuurlijk niet zeggen hoe zijn werktuig in elkaar zit, want hij vreest dat andere volken, die ook aan de politiek dood gaan, Frankrijk vóór zouden zijn. Zooveel is zeker, dat men hem eenmaal zal zegenen voor zijn «Calibane" zoo heet de machine wanneer men de verschillende afgevaar digden zal vinden, elk in hun departement, met den ploeg in de hand. Maar helaashet be stuur der tentoonstelling heeft geweigerd de machine een plaats te geven 1 Eigen zonden wreekt men niet zelden op onschuldigen! Nadat Duitschland tegenover Zwitserland door middel van den persoon van haar commissaris van politie Wolhgemuth te kort is gekomen in zijn plichten als goeden nabuur en vriend, begint het te morren en de Zwitsersche regeering te dreigen. Het zijn de Nordd. Allg. Ztg. en de Köln. Ztg., de oude getrouwen, die gelijk gewoonlijk als spreekbuis Clarence dood was, maar dachten dat hij zich schuil hield onder de inboorlingen." Oom Tom riep onthutst«Lieve hemelDat komt er van als men meisjes naar de academie stuurt. Gij moest u bij de balie laten in schrijven. Met het talent van een rechter gesteld dat rechters talent hebben, waaraan ik zeer twijfel legt zij haar vinger precies op de zwakste plek van de heele kwestie. Merkwaardig! Merkwaardig! Ja, de zaak is dezeeen gepensioneerd Fransch militair zoo onderteekende hij zich, verder anony mus heeft eens een brief geschreven aan sir Arthur te Sidi-Aix (kort na den dood van uw oom Alexander) om te zeggen dat hij vol strekt niet geloofde dat die Leboutellier dood washij zou gedeserteerd en naar de inboor lingen overgeloopen zijn. Die gepensioneerde militair gaf zijn adres natuurlijk niet op, dus konden wij hem niet verder in het verhoor nemen, maar uw oom zond mij een afschrift van zijn brief en een aan uw neef Harold De gewezen Fransche soldaat verklaarde daarin dat hij met Leboutellier in hetzelfde regiment gediend had en hem goed kende dat hij een zonderling was, met overdreven opvattingen van de rechten der inboorlingen dat hij vooral tegen dezen oorlog was, die gevoerd werd tegen de Kabylen, als ik mij niet vergis, be woners van een ontoegankelijk gebergte dat hij dikwijls zijn leedwezen uitsprak als hij gebruikt werd om die ongelukkige menschen van de gevoelens der Wilhelmstrasze te Berlijn dienen. Volgens de Köln. Ztg. moet de Zwitsersche regeering voldoening schenken voor de gevangen neming van een Duitsch ambtenaar, zoo niet dan blijft slechts voor het Duitsche gouvernement de weg der represailles open. Welke repre sailles geëischt zullen worden licht de Nordd. Allg. Ztg. nader toe. Zij acht de handelwijze der Zwitsersche regeering in strijd met de volkenrechtelijke usantiën, zoodat opheldering, zoo noodig voldoening, moet gevraagd worden, en gromt's rijkskanseliers orgaan gelukt het der politie niet voldoende zekerheid te verkrijgen tegen de van Zwitsersch gebied uitgaande revolutionaire aanslagen, dan zijn de naburige staten genoodzaakt bescherming te zoeken in eene strengere controle en be perking van het grensverkeer. Met andere woorden: indien Zwitserland niet onze onruststokers der politie op zijn gebied duldt, zal het van onze zijde met gelijke poli- tie-maatregelen op de grenzen gestraft worden als de Elsasz 1 Of het Duitsche rijk met deze bedreigingen te Bern iets zal uitwerken In Zwitserland is men over het gebeurde zeer ont stemd. Na het incident Schroeder-Haupt hooge politie-ambtenaren waren toen uit Berlijn naar Genève gekomen om Haupt tot anarchis tische misdrijven aan te zetten had de Bondsraad gehoopt van den kant van Duitsch land verder bewaard te blijven voor dergelijke even onaangename als lastige bezoekers. Het is dan ook veeleer Zwitserland, dat zich over het geval-Wohlgemuth heeft te beklagen en recht heeft voldoening te eischen van Duitsch land, maar dit ziet men te Berlijn over het hoofd, waar men meent ter wille van de soci alisten-wet ook sociaal-democraten te moeten maken, al is het ook op kosten en ten laste van een ander rijk. Het Journal de Genève schrijft op zijn beurt over het voorval «Ziedaar dan de heer Wohlge muth naar huis gezonden op bevel van den Bondsraad. En wij hebben reden te gelooven dat hetzelfde zal gebeuren met den beerLutz, die bij ons de rol van bezoldigd spion en van agent proi ocateur heeft gespeeld, alvorens die van aangever te vervullen. Dat is een gebroed, waaraan wij gaarne een goede reis wenschen. Nadat dit gedaan is, gelooven wij dat de Bondsraad kalm den afloop van een zaak kan afwachten, waarin hij de publieke opinie en het recht aan zjjn zijde heeft en waarin hij bewijzen van groote gematigdheid heeft gege ven. Het voorbeeld zal goed werkenhet zal, hopen wij, de heeren vreemdelingen aansporen elders dan in onze steden hun jaarmarkt te houden en hun muizenval voor spionnen uit te zetten." Naar de Post verzekert is in den laatsten kroonraad, onder voorzitterschap van den keizer gehouden, deze zaak ter sprake gebracht. Tusschen Wohlgemuth en de ongehoorde wijze van sluiting van den Pruisischen landdag en het geheim houden van het wetsontwerp op de inkomstenbelasting is de belangstelling der Duitsche pers verdeeld. Te vergeefs zoekt men „„n,. /lo 1-ioweecrveden van het zon derling gedrag der regeering. Bljjft opheldering in deze achterwege, dan zal het publiek in stemmen met het door Richter geuite vermoeden, dat het ontwerp bepalingen bevat, die het licht althans vóór de rijksdagverkiezingen niet kunnen zien. Eenige der regeering goedgezinde bladen klagen steen en been dat zij door haar geheimzinnigheid aan de oppositie een gevaarlijk middel tot agitatie bij de ver kiezingen heeft geschonken. In het Oostenrijksche huis van afgevaardigden interpelleerden gisteren de Duitsch-liberalen de regeering betrekkelijk het katholiek congres te Weenen. Zij richtten namelijk deze twee vragen tot het kabinetwelke houding is het gouver nement voornemens te volgen met betrekking tot de besluiten, die het herstel der wereldlijke macht van den paus ten doel hebben, en is de regeering in staat een verklaring af te leggen, welke de Italiaansche regeering reden tot geenerlei twijfel te dezen opzichte laat De afgevaardigde Chumecky diende een interpellatie in om te vernemen, waarom de openbare autoriteit te Weenen bij de werksta king der tramkoetsiers niet in tijds is tus schen beide gekomen en of zij voornemens is voortaan maatregelen te nemen zonder aan zien van geloofsbelijdenis of partijgroepeering tegen elke systematische ophitserij tegen be paalde klassen t an staatsburgers. Blijkbaar van hun vrijheid en onafhankelijkheid te helpen berooven en dat hij eens bijna weigerde zijn superieur te gehoorzamen, die hem gelastte de huizen en dorpen dier oproerlingen in brand te steken." «Een echte Knyvett", mompelde Iris. «Ja, de Knyvett's zijn altijd zonderlingen geweest", stemde oom Tom op medelijdenden toon toe. «Maar in alle geval was die oudge diende overtuigd dat Leboutellier gederteerd was in het gevecht, teneinde niet langer de wapens tegen de Kabylen te voeren, en hij zei dat vele oudgedienden van hetzelfde regiment die meening waren toegedaan." «En toen »Wel, toen zond sir Arthur er een Fran- schen detective op af, die Arabisch verstond, alleen om zijn geweten gerust te stellen want, al washij een zelfzuchtige, oude gierigaard, hij had ook een geweten zooals al de Knyvetts uitgezonderd uw oom Charles en zijn zoon Harold. Uw vader en gij hebt het familiegeweten in den hoogsten graad geëerfd; maar bij uw oom Arthur was het ook vrij sterk ontwikkeld. Daarom liet hij zijn fortuin aan u, in plaats van aan Harold." «En wat heeft oom Arthur eindelijk ontdekt?" vroeg Iris, zijn hand streelende, als om zijn wrok over haar gevoel van recht en üillijkheid te temperen. »Gelukkig ontdekte hij niets. De inboor lingen waren allen even schuw voor den detec- zijn hiermede de anti-semitische ophitserpen bedoeld. In dezelfde zitting wederlegde de minister van justitie, in antwoord op eene interpellatie, betreffende de inbeslagneming van katholieke bladen evenals de maatregelen tegen de aan vallen der jegens den godsdienst vijandige bladen, het beweren dat de procureurs-generaal ten opzichte der katholieke pers partjjdig zou te werk gaan. Ook in de Italiaansche kamer waren gisteren interpellanten aan het woord. De afgevaardigden Ferrari en Pantano wenschten van den minister president te vernemen, waarom den gezant te Parijs thans een verlof was_toegestaan. De heer Crispi antwoordde, dat, dewijl het Fransche gouvernement de buitenlandsche gezanten niet tot het eeuwfeest bad genoodigd, de heer Mo- nabrea niet verplicht was, het bij te wonen. Hoewel de interpellanten zich niet voldaan verklaarden, bleef de zaak hierbjj toch rusten. De senatoren en afgevaardigden van de Fransche kamers, behoorende tot de rechter zijde, hebben besloten het feest morgen te Versailles niet bij te wonen. Wederom is een ambtenaar in Frankrijk wegens zijn Boulangistische sympathieën van zijn post ontheven. De afgevaardigde Vaclier werd als maire van Treignac afgezet, wijl hij het hem aangeboden onder-voorzitterschap van het Boulangistisch comité heeft aangenomen. De koningin-regentes van Spanje heeft de wetten bekrachtigd, waarbij twee soorten van perpetueele schuld worden gevormd, bin nen- en buitenlandsche van 4 pet. Aan de kust der Perzische golf zijn on- eenigheden onder de Arabieren ontstaan, daar de Turken een fort te Fao oprichten. De Arabieren zijn onderling verdeeld, een gedeelte wordt door de Turken gesteund. In strijd met de oorlogzuchtige bedoe lingen, in den jongsten tijd door sommige En gelsche correspondenten aan Rusland toege schreven, constateert de Britsche gezant te St. Petersburg in een rapport over de finan ciën van Rusland, dat uit de regeling der financiën ten duidelijkste Ruslands vredelievende gezindheid blijkt. Uit hetgeen den laatsten tijd omtrent de werkzaamheid der nihilisten aan het licht komt, meent men volgens een schrijven aan de Köln. Ztg uit St. Petersburg te moeten opmaken, dat het nihilisme een andere organisatie volgt dan vroeger. Voorheen berustte de leiding in handen van enkele bepaalde personen, terwijl nu ver schillende groepen op eigen hand schijnen te arbeiden. Het katholiek congres te Weenen is Don derdag gesloten. De eerstvolgende Oostenrijk sche katholieken-dag zal reeds in 1890 worden gehouden. Nog eens werd aangedrongen op het herstel van 's-pausen wereldlijke macht. Het kan niet ande rs of de op handen zijnde tentoonstelling zal, zij het dan ook op beschei den schaal, het hare bijdragen om in Zeelands hoofdstad eenige dagen van genot op te leveren. Om haar echter te doen slagen moet, waar deze expositie zich uitsluitend tot onze provincie bepaalt, de deelneming vooral uit onze stad algemeen zijn Het is daarom zeker ook voor de commissie een verblijdend teeken, dat zich nog enkelen genoopt gevoeld hebben, zich bjj de inzenders aan te sluiten. f. En waarom zou men zich van deelname ont houden Heeft niet zoo menige plaats, zelfs ons naburig Goes, indertijd bewezen, dat bij goeden wil en onderlinge samenwerking veel tot stand kan gebracht worden Zou het het dan zoo onmogeljjk zijn om in ons gewest, om in onze gemeente zulk eene tentoonstelling eens flink tot haar recht te doen komen Neen, niet waar Hulde dan ook aan hen, die in deze alle bezwaren terzijde hebben gezet en toonen dat zij zich niet zoo spoedig laten afschrikken. De flinke zalen en niet minder de fraaie tuin van het Schuttershof dienen in Juni te getuigen dat er bij Zeeland's en in het bijzonder bij tive en beweerden nooit een Josef Leboutellier gekend te hebben, zij zwoeren zelfs dat zij den naam nooit gehoord hadden, en dus kwam sir Arthur onverrichter zake thuis en genoot in vrede van zijn fortuin. Dat was ook billijk. Men moet nooit notitie nemen van ongetee- kende brievenvooral niet wanneer er een erfenis in het spel is." Iris zweeg een poos en zei toen heel lang zaam, als vreesde zij den leeuw te wekken »Oom Arthur mag daarin berust hebben, oom Tom, maar dat doe ik niet. Zooals gij zegt, bezit ik het familiegeweten in een hoogen graad en als dat spreekt, moet ik gehoorzamen. Ik wil precies weten wat er van oom Clarence geworden is." De advocaat stoof op als buskruit en gilde: «Als gij dat wilt zijt ge al heel dwaas, kindlief." «Maar kinderen, gij moogt u nooit door uw toorn laten meesleepen" zei Iris zacht. «Dat bewijst dat gij het er voor houdt dat er nog altijd kans is dat oom Clarence leeft of kinderen nagelaten heeft. Ik herinner mij in Jevon's Logica" maar oom Tom stopte zijn vingers alweer in zijne ooren. Hij wilde niet naar hare behoorlijke, geleerde vertoogen luiste ren doch zij ging kalm voort, zoodra hij weer kon hooren. «Het is immers best mogelijk dat ik nu het geld van anderen gebruik, en gij zult moeten toegeven dat dit eenvoudig diefstal zou zijn." Middelburg's bewoners nog een streven tot aan eensluiting bestaat om iets goeds, iets degelijks, iets veredelends tot stand te brengen. Evenwel toen wij bij den secretaris der ten toonstellingscommissie inzage van de lijsten der inzenders namen, misten wij daarin, uit de meeste plaatsen onzer provincie, ontegenzeg gelijk de eigenaardige deelneming van enkele vakken. De hoofdzaak bjj zulk een tentoonstelling en wedstrijd moet natuurlijk zijn de Zeeuwsche industrie meer en meer tot haar recht te doen komen, en daardoor te toonen dat zoo vele artikelen, die waarlijk in onze eigen omgeving beter en voordeeliger te verkrijgen zijn, niet van elders behoeven te worden ontboden, maar aan de andere zijde dient men daarbij ook een overzicht te geven van die takken van nijver heid en handel, welke, al vindt men ze ook elders, toch ook in ons gewest worden uitge oefend. Naast de «Oesterbar", die waarschijnlijk met andere étalages zal aangetroffen worden, had ik zoo gaarne andere bedrijven in werking willen zien. Ik wijs in de eerste plaats, omdat dit wel tot het nieuwste en voor velen onbekende be hoort, op de toepassing en werking der elec- triciteit. Verder doe ik de vraag: zou niet een landbouwer er zich toe willen leenen om de boterfabricatie eens aanschouwelijk voor te stellen Kan de drukkunst, die in den laatsten tijd vooral zulke vorderingen maakte, niet den bezoekers getoond wordenmen zou daaraan kunnen verbinden het zoogenaamd drukken a la minute van naamkaartjes, souvenirs van de tentoonstelling enz. Het fabriceeren van kunstmineraalwater, waarvan de machine toch niet zoo heel bezwaarlijk te verplaatsen is het vervaardigen van sigaren zou ook niet onaardig zijn. Zou het maken van matten en manden door onze Zeeuwsche blinden niet belangstelling wekken en tevens voor die inrichting tot vele bestellingen aanleiding kunnen geven Het maken van stroohulzen, dat meer en meer een betrekkelijk belangrijke handel wordtde gasfabriek op kleine schaal van den directeur der Middelburgsche gasfabriek in werking gebracht, het touwslaan enz., enz., dit alles zou, dunkt mij, het interessante van de ten toonstelling niet weinig verhoogen. Waarlijk, indien het meer eigenaardige van den Zseuwschen bodem zoo met de voortbreng selen van kunst en nijverheid in 't algemeen vermengd kon worden, dan zou die tentoon stelling nog beter slagen en het jaar 1889 ook iu de geschiedenis van Middelburg een merk waardige bladzijde kunnen vullen. En wanneer de natuur zich dan zoo in haar volle pracht vertoont en daardoor te meer velen uit Zeeland en daarbuiten tot bezoek aan de tentoonstelling worden opgewekt, tal van Zeeuwsche muziek gezelschappen aangespoord worden deze provin ciale tentoonstelling op te luisteren door een middag- of avond-uitvoering te geven, dan kan het niet anders of de zomermaand van dit jaar zal voor Middelburg drukte, vertier en genot opleveren. Mogen mijne stad- en gewestgenooten de handen in elkaar slaan om in de door mjj aan gegeven richting de tentoonstelling in alle opzichten te doen slagen. Zij zullen daar toe ook meewerken om op menig gebied den vooruitgang te bevorderen. Een Zeeuw. Aan O. op Walcheren. Wij ontvingen tot onze verwondering de opgaaf van de deze week te Middelburg gehouden veemarkt in het ge heel niet. Het ligt dus niet aan ons. Oom Tom had te veel eerbied voor de wet om de juistheid van deze bewering niet in te zien, al deed hij het ook met leedwezen". «En wat denkt gij dus te doen «Vooreerst advertenties plaatsen in de Engelsche, Fransche en Algerijnsche bladen, om inlichtingen te vragen omtrent het verbl jjf of den dood van Clarence Knyvett of Josef Leboutillier." «En u een twintigtal of meer navolgers der Tichborne-eischers op den hals te halen riep oom Tom verwoed uit. «Wat is een Tichborne-eischer vroeg Iris in alle onschuld, zich verbeeldende dat het een technische advocatennitdrukking was, zooals oyez et terminer bijvoorbeeld. «Wel lieve tijd! Welk een beminnelijke onvoorzichtigheid 1 Dank den hemel dat gij dat wezen niet eens bij naam kent Nu toen ik jong was, meer dan twintig jaar geleden, hebben wij allen drie jaar van ons leven ver spild om met koortsachtige gejaagdheid de lotgevallen te volgen van een gemeenen be drieger, die ten slotte ontmaskerd werd iemand die beweerde aanspraak te hebben op de goederen van Tichborne in Hampshire, en dat heele proces was alleen het uitvloeisel van een dwaze advertentie in de Kölnische Zeitung, door een onverstandige vrouw gezet. Gij zijt gelukkig jong genoeg om nooit van hem gehoord te hebbenAnders zou hij u een ernstige waarschuwing geweest zijn. Dus gij zegtdit vooreerst dat is al vast verkeerd maar wat dan «In de tweede plaats wil ik, zoodra het weer koel genoeg is, naar Algiers vertrekken om alles op de plaats zelve te onderzoeken wat er van oom Clarence te vinden is." «Dat is nog zoo kwaad niet; want dan zal ik u meteen in de gelegenheid stellen om bezit te nemen van het huis en den inboedel te Sidi-Aix." Wordt vervolgd.) Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 6