„DE TENTEN VAN SEM." 20 F E U I L L E T O N< Verspreide Berichten. GRANT ALLEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Vlissingen. Nadat voorlezing was gedaan van de verschil lende, hierboven genoemde rekeningen enz. werd overgegaan tot het hooren der getuigen. De eerste, de onbezoldigde rijksveldwachter Klaasse te Terneuzen, deelde mede hoe hij van den kapitein der Noorsche bark Carel XV vernomen had dat deze van meening was door den scheepsmakelaar N. meer onkosten in rekening te zijn gebracht dan werkelijk waren gemaakt. Hierop heeft getuige een onderzoek ingesteld naar verschillende posten en is hem gebleken dat er verschil was tusschen het door den scheepsmakelaar betaalde en bet in rekening gebrachte aan kapitein Nielsen. Getuige heeft ook als tolk dienst gedaan en is op 2 November met den kapitein op het kantoor van bekl. geweest, toen door bekl. aan kapt. Nielsen ongeveer 130 is uitbetaald wegens te veel in rekening gebrachte gelden. Beklaagde, ondervraagd waaruit die 130 voortspruiten, gaf omtrent de verschillende posten inlichtingen. Door den verdediger van bekl., den heer mr M. J. de Witt Hamer, werd aan getuige gevraagd of kapitein Nielsen dronk, wat ge tuige bevestigend beantwoordde bovendien was hij, ook als hij nuchter was, niet bijzonder ontwikkeld. Ook vroeg de verdediger of het getuige bekend wa3 dat de kapitein Nielsen door een concur rent van bekl. was aangezet om tegen N. eene klacht in te dienen. Beslist kon getuige dat niet zeggen, wel meende hij dat dit het geval was geweest. In de tweede plaats werd gehoord J. L. Yan IJselstein, ontvanger van de loodsgelden te Terneuzen. Hij verklaarde dat door bekl. N. voor kapitein Nielsen in Augustus betaald is voor loodsgeld een bedrag van f 83.46 en in November 88.75. De getuige gat voorts nog inlichtingen om trent de wijze van handelen der cargadoors in het algemeen, omtrent de betaling en afreke ning van loodsgelden enz. Bekl. werd alsnu ondervraagd over de som van 88.60, voorkomende op de rekening van Augustus aan kapitein Nielsen. Bekl. deelde mede dat de rekening, waarvan hier sprake is, op verzoek van den gezagvoerder opgemaakt werd, voordat het juiste cijfer hem bekend was; de kapitein verlangde dat bekl. dit maar schatten zou, wat door hem gedaan is. Op gelijke wijze is het gegaan met den post van 92.70 op de rekening van November. De getuige Van IJsselstein verklaarde dat deze voorstelling van beklaagde juist kon zijn. Beklaagde erkende te veel gerekend te heb ben, maar beweerde dat kapitein Nielsen hem gezegd had maar af te rekenen en de loods gelden-rekening maar wat ruim te schatten. De volgende getuige, de loods Yan der Vliet te Terneuzen, verklaarde den 2 November tus schen half tien en tien uren aan bekl. N. ter hand gesteld te hebben eene som van 11.85, als te veel gestorte gelden voor loodsgelden van de Carel XV. Deze getuige verklaarde nog dat kapitein Nielsen hem had gezegd dat naar zijne mee ning door bekl. te veel in rekening werd gebracht. De kapitein scheen getuige niet bijzonder ontwikkeld. Op eene vraag van de verdediging of bekl. het zeer druk had op het oogenblik dat getuige hem het geld overhandigde, antwoordde getuige toestemmend. De volgende getuige, de griffier van het kan tongerecht te Terneuzen, gat inlichtingen om trent het door hem in rekening gebracht bedrag voor ten behoeve van de Carel XV verrichte werkzaamheden. Hij rekende daarvoor 8.40, zoowel in Augustus als in November. De voorzitter wees bekl. erop dat dit bedrag van ƒ8.40, vermeerderd met het loon van Klaasse ad 2.50, slechts 10.90 maakt en niet, zooals bekl. in rekening bracht, 28.30. Bekl. deelde mede dat hij meer kosten gehad heeft, omdat hij ook een afschrift van het pro test had noodig geacht. Bovendien is het usance dat, wanneer een kapitein binnen komt en zee-protest verlangt te doen opmaken, daarvoor door hem frcs 60 wordt gerekend, dus 28.60. Hetgeen de kosten minder be dragen is de belooning voor de moeite, die de cargadoor zich in het belang van den kapitein geeft. De getuige Klaasse, hieromtrent inlichtingen gevraagd, verklaarde dit niet te weten. De volgende getuige C. J. Dhont, winkel bediende te Terneuzen, verklaarde dat aan bekl. in Oct. eene rekening gezonden werd wegenseene geplaatste advertentie in de Terneu- zensche Courant ten bedrage van 1.30. Bekl. is 29 Oct. bij dezen getuige gekomen en heeft hem verzocht in plaats van voor 1.30 eene kwitantie te geven voor francs 12.50, omdat hij, bekl., ook advertentiën geplaatst had in Belgische couranten en nu, met den kapitein moetende afrekenen, dat meerdere bedrag diende op te geven wijl hij anders dit geld kwijt was. Getuige heeft toen de gevraagde kwitantie ad ƒ5.88 afgegeven. Op eene vraag van den voorzitter of werke- Uit het Engelsch vast HOOFDSTUK XII. Schaakmat. Iris zag Harold met koele minachting aan zoolang hij sprak en zei toen hij ophield »Is dat al wat gij mij te zeggen hebt >Neen, niet alles. Ik heb u nog iets meer lijk de beweerde advertentie in Belgische cou ranten geplaatst is, antwoordde bekl. ontken nend. De plaatsing, die hij voornemens was voor Belgische bladen op te geven,- is achter wege gebleven, vergeten?" Dit is beklaagde eerst gebleken, nadat hij met kapitein Nielsen had afgerekend. De volgende getuige was de scheepsagent De Meijer te Terneuzen. Hem werd gevraagd hoeveel de kosten bedragen voor het opmaken van een zeeprotest. Hij schatte die, buiten de kosten voor den griffier, op zes tot twaalf gulden; van een accoord tot een vaste som was hem niets bekend. Wat betreft de afrekening der loodsgelden, stemde getuige toe. dat het meermalen voorkomt dat, als de kapitein van een schip haast heeft, de opgaaf naar eigen schatting geschiedt. De zevende getuige J. A. van Rompu, scheeps agent te Terneuzen, gaf eveneens inlichtingen omtrent de kosten van een zeeprotest. Bij hem is het gewoonte daarvoor een vaste som van 25 te rekenen. Wat betreft de afrekening van de loodsgelden stemde de verklaring overeen met die van den vorige getuige. Op eene vraag van de verdediging of getuige, wanneer hij vermoedde dat de houders van cognossementen in België woonden die in Bel gische couranten zou oproepen, antwoordde deze toestemmend. Als achtste getuige werd gehoord P. L. de Bruijne, evenals de vorige van de zjjde der verdediging gedagvaard. Hem werd gevraagd of de uitgaande loodsgelden voor een schip, wanneer de gezagvoerder dit verlangt, door den scheeps-agent in de rekening gesteld worden tot een eenigszins ruimer bedrag dan zij zullen bedragenHij beantwoordde dit toestemmend. Dit doen de scheeps-agenten om zich, waai de gezagvoerder zich in de opgaaf van den diepgang vergissen kan, tegen eventueele schade te vrijwaren. Wat betreft de scheepsverklaring deelde getuige mede, dat hij daartoe een dispacheur uitnoodigtwanneer hij als Engelsch consul eene dergelijke verklaring opmaakt, rekent hij daarvoor volgens het bestaand taiief een bedrag van ongeveer 14. De laatste getuige a décharge, de manufac- turier A. H. Donze te Terneuzen, verklaarde den bekl. sedert jaren door en door te kennen en niet te kunnen aannemen dat hij, om zich te bevoordeeien, een valsche rekening zou afleggen. De bekl., nu weder ondervraagd, zette nader de rekeningen uiteen en verklaarde aan den gezagvoerder al het te veel gerekende terug be taald te hebbenoverigens hield hij zich aan de verschillende doorhem afgelegde verklaringen. De ambtenaar van het openbaar ministerie, de heer Mr. Schuurbeque Boeije, zeide er op voorbereid te zijn dat de vervolging van dezen beklaagde veler sympathie niet zal wegdragen. Ofschoon het niet zijne bedoeling is, zal men hem misschien verdenken den handel te willen declineeren en een zekeren stand in een kwaad daglicht te stellen. Niets is echter minder waar. Spreker weet dat Nederland door den handel is groot geworden en houdt dien hoog in eere. Maar waar de eerlijkheid in den handel, en vooral in den tak ervan die door bekl. wórdt uitgeoefend, in Nederland geroemd wordt dient tegen hen, die minder eerlijke praktijken bezigen, geijverd. Er zijn tal van handelsman nen, en spreker is ervan overtuigd dat dit ook met bekl. het geval is, die in het gewone leven niet gaarne iemand voor een halve cent zouden te kort doen, maar in zaken een ruim geweten bezitten. Na breede uiteenzetting van de zaak zelve liet de ambtenaar de aanklacht, wat betreft de te veel in rekening gebrachte loodsgelden, los, omdat hij meende dat die niet wettig en overtuigend te bewijzen is. Hij handhaafde echter de klacht, wat betreft de te veel in rekening gebrachte som voor het doen opmaken van het protest, benoeming en beëediging van deskundigen en tolk en diens salaris en ook wat aangaat de te veel bere kende advertentiekosten. Op grond van een en ander vorderde de ambtenaar schuldig verklaring van bekl. aan het ten laste gelegde, wat betreft de laatstge noemde posten en diens veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf en in de kosten van het geding. De verdediger van beklaagde, mr De Witt Hamer, wees erop dat deze beklaagde een half jaar geleden in Terneuzen bekend stond als eerlijk, ijverig, bekwaam en door eigen energie en werkkracht opgeklommen tot zijne tegen woordige positie, terwijl hij thans hier op de bank van beklaagden gezeten is en de ambte naar van het openbaar ministerie tegen hem eene gevangenisstraf van zes maanden heeft geëischt. Pleiter toonde aan dat in de kleine stad Terneuzen waar vroeger niets omging, in de laatste jaren de handel en nijverheid een groote vlucht genomen hebben doch dat, waar door ver schillende personen groote sommen verdiend zijn, ook haat en nijd gevonden worden. Hij stelde in het licht dat die waarschijnlijk aan de ver te zeggen. Het zal u niet aangenaam zijn om het te hooren, maar ik wil het u toch zeggen. De eene poets is de andere waard. Tenzij er een ander testament van oom Arthur ge vonden worde, en dat kan eiken dag voor den dag komen, zal ik niet rusten, voordat ik dien Clarence Knyvett, of zijne erfgenamen gevonden en u die erfenis, waarop gij geen recht hebt, ont' nomen heb. Nu weet gij wat u te wachten staat.' »En als er een ander testament is, waarbij het fortuin geheel aan u gemaakt wordt, zult gij de erfenis zonder aarzeling aanvaarden en de erfgenamen van oom Clarence, zoo hij die heeft, berooven van het fortuin, waarop zij waarschjjnljjk het meest recht hebben. Bedoelt gij dat? Harold, gij kunt heen gaan 1" In hare volle lengte oprijzende, wees zij naar volging van dezen beklaagde niet vreemd zijn. De verdediger wees erop dat de feiten die aan dezen bekl. ten laste gelegd worden, van zoo weinig belang zijn, dat het haast verwonde ring wekt dat eene instructie is aangevangen. Spreker schetste het verloop van de aanklacht en den zeer grooten ijver van den politie agent Klaasse, in wien de verdediger een Fouché in spe meent te zien, om tot de conclusie te komen dat aan de klacht een te groote betee- kenis moet gehecht worden. Achtereenvolgens toonde spreker verschillende onjuistheden in de dagvaarding aan. Hij be twistte dat bekl. gehandeld heeft in hoedanig heid van expediteur en cargadoor en bestreed de meening van het O. M. dat bekl.de sommen op rekening gesteld heeft met het oogmerk valschheid te plegen of zich te bevoordeeien. In het breede zette pleiter uiteen en staafde het door voorbeelden hoe menigmaal in alle takken van handel niet alleen maar ook in andere zaken eene rekening naar schatting wordt gemaakt. Verder toonde pleiter uit verschillende door hem overgelegde stukken aan dat het in Augus tus te veel betaalde bedrag door bekl. aan den kaptein Nielsen is afgedragen, die ook in No vember terugbetaalde, waar te veel in rekening was gebracht. Wat aangaat de som van 28.30, voor eene scheepsverklaring uitgetrokken, wees pleiter erop dat die som, in verband met de aan zoo danige verklaring verbonden werkzaamheden, niet te hoog is en het rekenen van zoodanig bedrag te Terneuzen usance is. Met betrekking tot het derde punt van de aanklacht schetste de verdediger eerst in het breede, hoe de kapitein tot de klacht' over eene te hooge rekening is gekomen en toonde aan dat het hooge bedrag ervan hoofdzakelijk is te wijten aan gemaakte proceskosten. Pleiter is zelve in de zaak als dispacheur werkzaam geweest en heeft zelve aan den beklaagde opgedragen eene advertentie te plaatsen in de Belgische bladen, met name in de Lloyd Anver- sois. Beklaagde heeft het voornemen gehad die advertentie te plaatsen en heeft dat ver geten, doch bij het opmaken der rekening gemeend dat de plaatsing geschied was. Om zich te dekken heeft hij aan den uitgever der Terneuzensche courant een quitantie tot zoodanig bedrag gevraagd als hij meende aan het Bel gische blad verschuldigd te zullen zijn. Eindelijk toonde pleiter nog aan dat, wanneer een scheepsmakelaar oneerlijke practijken wil plegen, hij dit op andere, meer loonende wijze kan doen dan door zich te bevoordeeien met eene som van een paar guldens, die dan op eene advertentie zouden moeten gewonnen zijn. Pleiter legde ten slotte nog over eene ver klaring van den burgemeester van Terneuzen, waarin deze verklaart N. te kennen als een fatsoenlijk man en hem niet in staat te achten tot het vervalschen van rekeningen met het oogmerk om zich te bevoordeeien. Op grond van een en ander concludeerde de heer De Witt Hamer tot vrijspraak van zijn cliënt. Bij zijne repliek wees de ambtenaar van het O M. er op dat z. i. de vervolging alleszins op goede gronden rustte, doch verheelde niet dat, wanneer de bekl. bij zijn verhoor voor den rechter van instructie dezelfde verdediging had gevoerd als hier en indien die verdediging bij onderzoek ware gebleken overeenkomstig de waarheid te zijn, mogelijk eene vervolging niet had plaats gehad. De ambtenaar bleef bij de genomen conclusie evenals de heer mr De Witt Hamer, die bij zijne dupliek alleen opmerkte dat bekl. in de instructie dezelfde verdediging gevoerd heeft als te dezer terechtzitting. De rechtbank bepaalde, nadat de bekl. zijne zaak ook nog had toegelicht, de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen. De rechtbank deed heden nog uitspraak in de twee verleden week uitvoerig meegedeelde zaken, en wel: le tegen C. J.P.H., 55 j.,wed.B.H., zonder beroep, Middelburg, beklaagd van valsch heid in geschrift, en 2e tegen A. d M., 27 j., schoenmaker, Biezelinge, beklaagd van bedrie- gelijke bankbreuk. Beiden werden vrijgesproken. Yerder werden door haar veroordeeld: wegens mishandeling van ambtenaren: W. H., 25 j., arbeider, Westkapelle, tot 3 m. gev.; w e d e r s p a n n i g h e i d M. 't G., 29 j., en C. W., 23 j., werklieden, Axel, de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d. gev.; b e 1 e e d i g i n g H. P., 34 j., herbergier en koopman, Grauw, tot 8 b. s. 6 d. h., en schennis der eerbaarheid: J. O., 18 j., boerenknecht, Oudelande, tot 6 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn nog H. J., 22 j., bakkers knecht, J. M., 23 j., smidsknecht, en P. B., 23 j., slachter, allen Oudelande, beklaagd van schennis der eerbaarheid. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens het de deur, »Gij hadt slechts éen persoon in de familie, die u genegen was, en die hebt gij van avond voorgoed van u vervreemd." Harold nam zijn hoed op en ging heen. Op het portaal bleef hij staan en riep haar toe »Bedenk dat ik niet zal rusten, voordat ik de rechtmatige erfgenamen aan het licht gebracht heb om tegen u op te treden." Daarop ging hij de trap af en verliet woe dend het huis. Zoodra hij in de frissche lucht was, besefte hij echter, hoe dom hij in zijn toorn geweest was. Er kon toch nog een ander testament voor den dag komen een verstandig testa ment in zijn voordeel en dan zouden zij die geschiedenis van oom Clarence tegen hem aanvoeren. En als er geen ander testament gevonden werd nu, dan was het toch niet bevisschen der Schelde zonder consentJ. 't H., P. de W., G. de R., Yerseke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het berijden van een provincialen weg met een hond, niet voorzien van een muilkorfA. K., Goes, en A. K., Cortgene, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het als lid der brand weer te Kapelle, zich aldaar op het eerste gerucht van brand, niet begeven naar de be waarplaats der spuitJ. C. B., Biezelinge, tot 2 b. s. 2 d. h., en P. K., Kapelle, tot 1 b. s. 1 d. h.het als lid der brandweer te Kapelle, ofschoon behoorlijk opgeroepen, niet aanwezig zijn bij de beproeving der brand- bluschmiddelenM' de D., J. de J. en C. F,, Kapelle, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.openbare dronkenschapA. A. R., zwervend, tot 1 b. s. 1 d. h.het nabij een woonhuis onder de gemeente Wissekerke, zonder toestemming van B. en W., afschieten van een geweer, A. de S., Camperland, tot f 1 b. s. 1 d. h.jachtover- tredingen W. B., Goes, M. H., 's Gravenpolder! W. S., Biezelinge, H. B., Wemeldinge, P. K., A. M., Kapelle, ieder tot 5 b. s. 4 d. h.en het alsvoren en het bij het bekeuren opgeven van een valschen naamC. B., Schore, tot 10 b. s. 10 d. h. en 5 b. s. 4 d. h.en het zonder recht of vergunning loopen langs de spoorbaan C. de Y., 's Heer Arendskerke, tot 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Bij de wed. Jansen onder de gemeente Poortvliet zijn drie paarden door lendetyphus aangetast en een aan die ziekte gestorven. Uit Noordgouwe schrijft men ons Voor de leden van ons departement der Maatschappij tot Nut van 'f algemeen was Woens dag avond eene vergadering belegd, hoofdza kelijk ter bespreking van de voorstellen, die op de aanstaande algemeene vergadering zullen behandeld worden. Voor enkele dezer kreeg de afgevaardigde een imperatief mandaat. Als zoodanig werd gekozen de heer M. W. van de Garde en tot diens plaatsvervanger de heer A. Prinse. Voor leden van het hoofdbestuur verwierven de heeren mr H. J. Kist te Amsterdam en jhr A. C. Roëll te Zierilczee alle stemmen. Ten slotte werden de aftredende bestuursleden, de heeren C. G. de Kater en C. Schikker, respectievelijk als voorzitter en penningmeester, herkozen, terwijl besloten werd eene catalogus voor de volksbibliotheek te doen drukken, in de hoop dat daardoor het gebruik ervan be vorderd zal worden. Door burg. en weth. van Middelburg is heden aanbesteed het verbouwen en uitbreiden der ge meente-bewaarschool te Middelburg, perceel wijk H no 133 in de Heerenstraat. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren: C. A. Goethals voor 8598, J. M. van Ditmars en zoon voor 8560, P. L. van Miert voor ƒ8476, P. J. van Puffelen en zoon voor 8400, P. Krijger en zoon voor 8384, A. Barentsen voor f 8217 en W. A. van der Harst voor 8097. Van 2 en 3 Mei. Middelburg. Ondertouwd G. Huijsse, jm. 23 j. met N. Klap, jd. 22 j. Getrouwd: J. van Gelder, jm. 24 j. met M. van Leerdam, jd. 20 j. J. J. Brauërs, wedr 36 j. met E. Jongepier, jd. 41 j. BevallenL. Louws, geb. Geertse, z. N. de Nood, geb. Goedbloed, z. Vergadering van heden (Vrijdag) mid dag te half twee uur. Voorzitter de heer Th. van Uije Pieterse. Afwezig de heer W. C. Winkelman. Na opening der vergadering spreekt de voor zitter in warme bewoordingen zijne dankbaar heid uit voor het herstel van onzen geëerbie- digden koningwaarna goedgekeurd wordt het volgend telegram aan Z. M. te zenden »De gemeenteraad van Vlissingen, in openbare zitting bijeen, biedt U. M. zijne oprechte ge- lukwenschen aan met U. M. gelukkig herstel en de herneming uwer regeering. »Moge die nog vele jaren door U. M. onder Gods zegen worden waargenomen tot heil van Nederland, tot geluk van Nederlands Konin gin en van het dierbaar vorstenhuis". Na mededeeling van eenige ingekomen stuk ken wordt o. a. overgelegd de rekening van het fondB der Zeemans- en visschersbeurs over 1888, in ontvang en uitgaaf 97277.95j- be dragende en een goed slot opleverende van 1200.92^. Daarna is aan de orde de benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale staten. Tot leden worden be- denkbaar dat iemand, die zóo lomp was als hij, met zóoveeljiulpmiddelen en bovendien begaafd met zulk een ruim geweten, zich door een paar vrouwen een prachtig fortuin voor den neus zou laten wegkapen, alleen omdat er uit de secretaire van oom Arthur geen stuk geel papier met de noodige namen er op te voorschijn kwam. Het is natuurlijk gemakke lijk genoeg om een handteekening na te maken, dat kan iedereen. Sir Arthur moest dat tes tament veranderd hebben, hij wilde het ver anderen; hij had het zoo goed als veranderd. Hoe dood eenvoudig om het na zijn dood voor dien besluiteloozen ouden man te veranderen, volgens zijn eigen uitdrukkelijke bedoeling Vervalsching noemt men dat in het plompe, grove dialect van het testamentaire recht. Maar in dat geval had hij, zooals de zaken noemd de heeren F. H. Wibaut en C. A. Kalb- fleischtot hunne plaatsvervangers de heeren J. v. d. Beke Callenfels en Jos. van Raalte. Aan den heer J. W. C. Bosman wordt op zijn verzoek, wegens benoeming tot hoofd eener openbare school te 's Gravenhage, met 1 Sept. a. eervol ontslag verleend als eersten onder wijzer aan school E. onder dankbetuiging voor de diensten, door hem aan het onderwijs be wezen. Vervolgens wordt overgegaan tot de uitloting van 6 aandeelen in de 3 pet. geldleening van 400.000. Getrokken worden de nommers 66, 209, 325, 338, 281, 16. Alsnu komen in behandeling verschillende voorstellen van burg. en weth. In de eerste plaats om aan het dag. bestuur een crediet te verleenen van ƒ1000 voor het gedeeltelijk vernieuwen en herstellen van den klinkerweg naar O. en W.-Souburg. Dit wordt goedgevonden. In de tweede plaats om eenige wijziging te brengen in het tarief voor de bediening der zeebaden aan de badplaats door, in plaats van 1.50, eene belooning toe te kennen van 2, voor de bediening der abonnementen ad ƒ6, en van 1.50 voor de verminderde kinder abonnementen en zulks uitsluitend ten opzichte van het in zee rijden der badkoetsen en dus niet toepasselijk op het daarvoor te verstrekken badlinnen, waarvoor het bestaande tarief blijft gehandhaafd. Conform het voorstel wordt besloten. Aan J. van de Vrie wordt op zijn verzoek ontslag verleend van zijne huur voor de be diening der zeebaden, terwijl op gelijke voor waarden benoemd wordt Hubrecht de Wage- maker Huibregtse te Vlissingen. Aan C. P. Koole, huisvrouw van P. C. Kuij- pers, wordt op haar verzoek ontheffing verleend van de verplichting tot betaling van een jaar- lijkschen cijns van 1.wegens ontginning van plantsoen. Nog worden aan C. v. d. Vrie en C. van Taten- hove onderhands verpacht twee stukken grond respectievelijk voor ƒ85 en ƒ10 'sjaars. Hierna komt in behandeling een verzoek van de pachters van den beer, strekkende om, zoo lang het pachtcontract met hen nog loopt, voor de verzameling van den beer de volgende voor waarden vast te stellendat de pachters de beer in den put nemen zonder eenige kosten of verantwoordelijkheid der gemeente tegen den prijs van 1.50 per kub. meter, zoolang in de bestaande ladingplaats of haven geene verande ring door uitbaggering is geschied. Op voorstel van burg. en weth. wordt die voorwaarde ge accepteerd. Inzake den schoolbouw wordt door burg. en weth. overgelegd het bestek tot verbouwing en verandering in zes schoollokalen. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen en bepaald dat deze stukken gedrukt zullen worden. De kosten worden geraamd op 10210. Nog wordt aangenomen een voorstel van de commissie voor de badplaats, om een veran dering aan te brengen aan de verandah van het stedelijk badhuis, door het aanbrengen van eene afsluiting in glas, waarvan de kosten ƒ50 zullen bedragen. De commissie voor de financiën adviseerde tot aanneming van het voorstel. Daarna wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Volgens Veritas zijn in Maart verongelukt 86 zeilschepen (2 Nederlandsche) en 15 vreemde stoomschepen. Het Paleis voor Volksvlijt is weer heropend en het bestuur hoopt het nieuw leven in te blazen, edoch door voort te gaan op den ouden weghet houden en geven van publieke ver makelijkheden. Te Rotterdam viel gisteren een schip persknecht in de Koningshaven; hij zonk on middellijk in de diepte weg, en eerst na den tweeden worp met eene dreg haalde men zijn lijk op. Te Onderdendam viel een achtjarig knaapje, bij het verhuizen zijner ouders naar een naburig dorp, van een volgeladen wagen, werd over reden en stierf kort daarna aan de gevolgen. De boeren in Friesland doen hun best de strjjk- en verhooggelden bij publieke verhuringen af te schaffen. Zjj besloten geen bod te doen, als deze gelden worden uitgeloofd, zoodat de verhuurder wel verplicht is met de gewoonte te breken en de gelden achterwege te laten, waartoe velen reeds zijn overgegaan. De grootste vaas ter wereld is bij het vervoer naar de Parijsehe tentoonstelling ge broken. De vaas was gemaakt te Cobridge in Engeland en oorspronkelijk voor de tentoon stelling in het Cristal Palace bestemd. Ze was 10 voet hoog en stelde in twee halfronden »De Aarde" voor. Jaren lang was er aan gewerkt en er moesten bijzondere gebouwen en ovens voor de vervaardiging worden opgericht. De schade, die niet hersteld kan worden, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De godgeleerde faculteit te Bazel heeft dezer dagen een jonge dame toegelaten tot het doctoraal examen in de theologie. nu stonden, Iris een wapen in de hand gege ven, dat zij tegen hem zou kunnen gebruiken. Nu de zaak al zoo ver verkeerd geloopen was, zou het misschien het best zijn om hen dat bestaande testament te laten verifieeren, dat hen verplichtte om de aanspraken van sir Arthur over te nemenen daarna wanneer dat nieuwe testament voor den dag kwam (en het zou voor den dag komen) zouden zjj het niet zoo gemakkelijk vinden om de zaak tegen hem uit te vechten. Om hen te ergeren zou hij intusschen ook die zaak van Clarence onderzoeken. Die man leefde stellig nog. Elk wapen is goed genoeg tegenover een vijand (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2