„DE TENTEN VAR SEE" LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. "FEUILLETON. GRANT ALLEN. VERKOOPINGEN, ENZ. Algemeen Overzicht. Op den 4en Juni 1887 werd de eerste patiënt opgenomen, waardoor feitelijk het Hópital 11 allon voor het publiek opengesteld was. In dat jaar werden er 48 patiënten verpleegd en in 1888 124daarvan behoorden 91 tot de N. H. gemeente, 3 tot de Waalsche, 4 tot de Ev. Luth., 3 tot de Doopsgez., 2 tot de Remonst., 1 tot de Chr. Ger., 17 tot de R. K., terwijl 17 patiënten den Isr. godsdienst beleden. Aan het hoofd der inrichting staat eene directrice, die, geholpen door pleegzusters, haar taak wijden aan de verpleging en verzorging der ljjders. In het hospitaal is gelegenheid tot plaatsing van kranken van alle gezindten, eiken leeftijd en beide geslachten. Leden van Waalsche ge meenten hebben steeds den voorrang. De verblijf- en verplegingskosten, waaronder voeding en bewassching mede begrepen zijn, bedragen in de eerste kl. 6, in de tweede kl. 4 en in de derde kl. ƒ1.50 per dag. Aan de leden van de Waalsche gemeente te Leiden en van andere Waalsche gemeenten, die het hospitaal met eene bijdrage van minstens 100 per jaar steunen, worden slechts 2/3 van deze verblijf- en verplegingskosten berekend. Bijzondere uitgaven voor voeding en bewas sching, wijn en dergelijke, worden aan de kran ken in rekening gebracht. Regenten zijn bevoegd in de derde klasse kranken tegen minder bedrag of kosteloos op te nemen. De rekening der instelling over 1888 is niet rooskleurig en sluit met een nadeelig saldo van 2898.94£, wat echter hoofdzakelijk ont stond door aankoop en verbouwing van een nieuw perceel en naar het bestuur hoopt in 1889 verdwijnen zal. Voor bijdragen, die men adresseeren kan aan Iiópital Wallon, Rapenburg n° 12 en 14 Leiden, houden regenten zich aanbevolen. De uit Oost-Indië ontvangen mailberichten loopen tot 27 Maart. Uit Atjeh meldt men aan de Sumatra Crt. dat Toekoe Neq Radja Moeda Setia, hoeloe- balang van Marassa c. a. vergezeld van 400 zijner gewapende volgelingen en met het hem toegekende ridderkruis van den A ederlandschen Leeuw op zijn fiere borst, te Lampanas een ontmoeting heeft gehad met het nog immer invloedrijke sagihoofd der XXII moe- kims (Toengkoeh), hetgeen als een goed teeken te beschouwen is, wijl dat Sagihoofd tot dus verre alle aanraking met ons vermeden heeft. Slaagt T. Neq er in, dat hoofd voor ons te winnen en onder ons gezag te brengen, dan is de pacificatie van die moekims verzekerd en zal de uitgeweken bevolking dier onder- afdeeling voor het grootste gedeelte in ha,ar nu verlaten kampongs terugkeerenwelke thans in een toestand van woestenij dreigen te verkeeren. Franz Defregger heeft een nieuw groot doek afgemaakt, tot zijn Hofer-cyclus behoorend: Am-Abend vor der Schlacht am Berge Isel met Andreas Hofer als hoofdfiguur. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de kweekelingen van het 4e studiejaar der rijkskweekscholen, welke nog niet in het bezit der akte als onderwijzer zijn, de kweekschool met 1 Aug. a. moeten verlaten. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is be vorderd tot docter in de scheikunde de heer K. H. M. van der Zande, geb. te Kerkwerve, op acad. proefschrift, getiteld»Over eenige asymetrische dialkylurea en het di-isopropy- lamine. Door het bestuur der Nederlandsche gym- nastiek-vereeniging zal, nu in het dezer dagen ingediende wetsontwerp op het lager onderwijs aan de wenschen van het bestuur niet is tegemoet gekomen, een gemotiveerd adres gericht worden tot de leden der Staten-generaal,met dringend verzoek de gymnastiek alsnog als verplicht leervak bij het lager onderwijs op te nemen. De firma Johan Boudewijnse alhier, die, zooals wij reeds mededeelden haar voornemen om in deze gemeente electrisch licht te leveren niet opgèeft, heeft thans de ingezetenen per circulaire uitgenoodigd om enkele vragen te beantwoorden, opdat haar blijke of het plan voor die verlichting werkelijk uitvoerbaar is. Die vragen zijn: Is u genegen tot electrisch Vit het Engelsch VAN HOOFDSTUK XII. Schaakmat. Daar stond Harold met een vaalbleek gelaat, akelig om aan te zien, met de oogen op het karpet gericht, totdat Iris het laatste woord van zijn brief gelezen had. »Wat beteekent dit, Iris?" vroeg hij toornig, terwijl zij den brief veer in het cou vert stak. »Het beteekent" antwoordde zij en reikte hem met spotachtige beleefdheid het briefje over »dat gij te dikke en te zwarte copiëer-inkt hebt. Ik raad u in het vervolg om donkere te gebruiken, Harold, indien gij een herhaling van dit ongelukkige voorval wilt voorkomen. licht over te gaan? Hoeveel gaspitten bevinden zich in uw huis? Hoeveel petroleumlampen worden dagelijks door u gebrand en hoe lang branden gemiddeldjde gas- en petroleumlampen De firma zet in dezelfde circulaire de voor- deelen van electrisch licht als volgt uiteen. Ie De geleiding bestaat uit draden en niet uithuizen, gelijk bij gasverlichting, welke laatste aan verstopping onderhevig zijn. 2e Breekt door eenige omstandigheid een der draden, zoo kan hierdoor geen ongeluk ontstaanis eene gasleiding defect, zoo ontsnapt er gas en kan eene ontploffing hiervan het gevolg zijn. 3e Het af- of omvallen van eene lamp ver oorzaakt geene ongelukken, terwijl hierdoor bij petroleumverlichting zeer vaak brand ontstaat. 4e Nalatigheid in het uitdraaien der kranen kan niet, evenais bij gasverlichting, ongelukken veroorzaken. 5e Bij electrisch licht behoeft men geene gasleiding, evenmin als bij gaslicht eene elec- trische geleiding. 6e Electrisch licht verbruikt geen zuurstof, 7e bederft daardoor geen lucht en 8e vormt geen koolzuur, wat alles bij gas- en petroleumlicht wel het geval is. 9e Het maakt geen plafonds zwart. 10e Het ontwikkelt zeer weinig warmte in tegenstelling met gas- en petroleumlicht. 11e Het is aangenaam van kleur. 12e Het doet alle stoffen hunne natuurlijke kleur behouden. 13e Het is uitstekend geschikt voor decoratie. 14e Men kan gloeilampen van zeer verschil lende lichtkracht bekomen. 15e Het is onschadelijk voor den plantengroei. 16e Het is veel goedkooper dan gaslicht. Bij de publieke verkooping van een boeren-inspan onder Driewegen, de vorige week gehouden, brachten 13 koeien en kalfvaarzen 1564 op, 14 runderen en kal veren 522 en 6 paarden 989. De hoogste prijs der koeien bedroeg 181 en die van de paarden ƒ300. Yoor landbouwersgereedschappen was weinig kooplust. O. a. werden 2 men- wagenB verkocht voor 12 per stuk, een stroomden voor 2 en een wanmolen voor ƒ1. Heden, 2 Mei, herdacht de heer J. M. Koole te Wemeldinge den dag waarop hij vóór 25 jaren in- dienst trad als opzichter van het waterschap »de Breede Watering bewesten Ierseke." Uit Zaamslag schrjjft men ons: In de gemeenteraadszitting van Dinsdag jl. werd o. m. medegedeeld een schrijven van den inspecteur van de rijkstelegraaf te Rozendaal, houdende aanbeveling voor het tot stand brengen in deze gemeente van eene telephonische ver binding en verwijzing naar de gunstige voor waarden, waaronder die verbinding kan verkre gen worden. Nadat medegedeeld was het verhandelde in de conferentie met het gemeente bestuur van Axel, over dit punt gehouden, en de aan de tot stand brenging verbonden kosten, werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen het idee om middelen aan te wenden ter verkrij ging van bedoelde verbinding. Een lokaal bij het gemeentehuis werd aan het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt- polders verhuurd voor 30 's jaars, onder de door burg. en weth. te stellen voorwaarden. Het bestek van den verbouw der openbare dorpsschool werd goedgekeurd, eveneens de begrooting van kosten, bedragende 2420 voor den verbouw en 1001 voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. Op voorstel van burg. en weth. werd de belooning voor de deskundigen bij dien verbouw bepaald op 150, zoodat het voorstel om hun 5 toe te kennen van het bedrag der begroo ting, waarover de stemmen staakten in de vorige vergadering, hierdoor is vervallen. Besloten werd tot het aangaan eener geld» leening ten bedrage van 2800, rentende hoogstens 4 's jaars, noodig voor de bestrijding der kosten van den verbouw der bovenvermelde school. In de vergadering, Maandag door de R. K. kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Hon- tenisse te Hulst gehouden, werden voor de a. verkiezingen voor leden van de Prov. staten in het hoofdkiesdistrict Hulst candidaat gesteld de heeren mr F. Walter, mr Thomaes, P. F. Fruijtier en P. Moes. De eerste drie behooren tot de katholieke, de laatste tot de anti-revo- lutionnaire partij, allen aftredende leden. Daarna werd met algemeene stemmen aan genomen de volgende motie, door het bestuur voorgesteld De Roomsch-katholieken in het hoofdkies district Hontenisse, te Hulst Zij zag doodsbleek, maar haar verontwaar diging hield haar staande. Hjj moest weten dat hij doorzien en ontmaskerd was hij moest zijn laagheid gevoelen, wat het haar ook kosten mocht. Harold nam het briefje aan en bekeek bet werktuigelijk. Eensklaps doorzag hij de oor zaak van al deze ellende. De achterkant van Iris' brief had op het copiëerboek gelegen en een flauwen, half onleesbaren afdruk van zijn brief aan Hardy, op het blad er naast, ge kregen. In andere handen dan die van Tom Witmarsh zouden die onduidelijke krabbels en halen op het witte papier niets beteekend hebben. Maar de groote rechtsgeleerde in testamentaire zaken had te veel zonderlinge stuk ken en grove vervalschingen gezien om niet zeer ervaren te zijn in alles wat tot het vak van sehriftlezen behoort. Geen expert was fijner dan hij op een streepje of een puntje. Een streep door een t was genoeg voor zijn vorschenden bril om iemand te doen veroor- deelen. Het briefje tegen het gaslicht hou dende had hij met keurige potloodlijntjes de ontbrekende gedeelten van elk woord, of elke letter aangevuld en zoodoende het geheele briefje van den notaris te voorschijn gebracht. Hij had dit zóó handig gedaan dat Iris zelf soverwegende dat de liberalen, de radicalen en een groot gedeelte der anti-revolutionnairen naar de invoering van den persoonlijken dienst plicht streven en door dat streven dit vraag stuk aan de orde is gesteld »dat de katholieke partij in den lande zich onder meer door het orgaan van een tal van kiesvereenigingen over dit vraagstuk heeft geuit; »dat ook deze kiesvereeniging deze zaak niet onverschillig kan zijn »in aanmerking nemende, dat uitnemende deskundigen, militaire specialiteiten, de invoe ring van den persoonlijken dienstplicht voor de verdediging van het vaderland niet nood zakelijk achten »dat in veel opzichten de'invoering van den persoonlijken dienstplicht is te achten schadelijk en zeker zal leiden tot verzwaring van mili taire lasten, ook zelfs voor degenen die zich in den tegenwoordigen toestand aan den mili tairen dienst niet kunnen onttrekken ^verklaart zich tegen den persoonlijken dienstplicht machtigt het bestuur, tegen de invoering ervan, hetzij zelfstandig, hetzij met andere vereenigingen, te protesteeren." Alvorens deze motie werd aangenomen, ver klaarde het bestuur, naar aanleiding van een korte discussie, dat omtrent deze motie geen overleg was gepleegd met den afgevaardigde ter Tweede kamer voor het district Hontenisse, mr. F. Walter, doch dat daarin niet mocht worden gezien een soort van mandat impératif voor den afgevaardigde bij de behandeling van eventueele wetsontwerpen. De geheele verga dering bleek bij hoofdelijke stemming het ge voelen van het bestuur te deelen. Tijd Maandag zijn te Bruinisse de nagelaten onroerende goederen van wijlen den heer W. Voorbeijtel Tz., gelegen in de gemeente en polder Bruinisse, ten verzoeke der erfgenamen verkocht voor zeldzaam hooge prijzen te weten 0.54.30 h. bouwland ƒ700; 2.32.21 h. weiland 685 0.98.20 h. bouwland 600 1.98.40 h. bouwland 575 1.40.80 h. bouwland ƒ550 0.67.10 h. bouwland 525; 1.27.30 h. bouwland ƒ500; 7.28.30 h. bouwland ƒ425; 1.04.90 h. bouwland ƒ365, alles per 40 a. 33 ca.; 0.14.50 h. tuingrond ƒ1526 den hoop en 0.21.06 h. tuingrond 1150 den hoop. Een woonhuis met schuur c. a., erf en tuin, te zamen groot 6 a. 65 ca., voor ƒ3550; een arbeiders huisje als voren, te zamen groot 9 a. 16 ca. voor ƒ1000. Een en ander met verhooging van 12 voor onkosten en 1800 voor toe- bedingen. Te Scheveningen werd Dinsdag het laatste bedrijf van een droevig drama voleindigd. De moeder van de beide jongens, die thans hun straf ondergaan wegens hun gewelddadig bedrijf tegenover den heer S. aldaar, had zich dit zoó aangetrokken, dat zij, na vóór eenige dagen krankzinnig te zijn geworden en uit een raam van 't ziekenhuis te 's-Gravenhage te zijn gesprongen, ten grave werd gebracht. ;Uit de haven bij het station van het Hollandsche spoor te Leiden werd Maandag opgehaald het lijkje van een vierjarig jongetje, dat waarschijnlijk in den omtrek aldaar aan het spelen was geweest en ongemerkt te water geraakt. Het lijkje werd gevonden, terwijl de moeder elders naar haar eenig kind zocht. Te Amersfoort werd Zaterdag uit Scher- penzeel vleesch aangevoerd en verkrijgbaar gesteld voor 20 cents per pond Het ging vlug van de hand, doch allen, die van het vleesch hebben gegeten, werden eenige uren daarna ongesteld; het bleek toen dat het vleesch be dorven was. Een onzer lezers verzoekt ons, zegt de Haagsche Crt., de huismoeders te waarschuwen tegen de zoogen. caoutchouc-haarkammen voor kinderen, welke gekleurd bijna overal worden verkocht. Want komen die voorwerpen dicht bij vuur, dan ontbranden zij vanzelf met een hevige vlam, nog féller dan petroleum. Hjj, die ons voor deze waarschuwing een plaats verzocht, zag dezer dagen hoe zulk een kinder haarkam, die op een kleinen afstand van een gaskomfoor was neergelegd, opeens in vlammen opging. Ware er niemand bij geweest, dan had brand kunnen ontstaan. En evenzoo zou die ontvlamming natuurlijk kunnen plaats hebben op het hoofd van een kind, wanneer dit b. v. toevallig dicht bij een gasvlam kwam. Een ter dood veroordeelde zal naar de guillotine gebracht worden en als gewoonlijk niet meer aan het bedrog van haar neef kon twijfelen en Harold kon tegenover dit onver wacht bewijsstuk niet loochenen of wegrede- neeren dat hij de schrjjver van dit briefje was. De ontmaskerde huichelaar zag haar met cynische koelheid aan. Hij had al te hoog' ge speeld en wist dat liij verloren was. - »Nu is het zeker heelemaal uit tüsschen ons »Ja, het is heelemaal uit en ik verlang de kennis met u niet verder aan te houden, Harold. Ik heb getracht in u te gelooven zoolang ik kon, ofschoon ik nooit van u hield nu ik u niet meer kan vertrouwen, wil ik u nooit meer zien." Harold zag haar met een schamperen lach op de lippen aan. jUw niguw geërfd fortuin heeft u gauw trotseh gemaakt," snauwde hij haar toe, »maar reken er nog niet te vast op, mejuffrouw bedenk dat de erfenis van sir Arthur van den beginne af aan niet in den haak is geweest, er was een zwak punt in het testament van grootvader. Wat hij u vermaakt heeft, kwam hem misschien in het geheel niet toe." »Ik bekommer mij op het oogenblik vol. strekt niet om hetgeen sir Arthur toekwam of niet", zei Iris op ijskouden toon en geweldig vraagt hem de priester of bij nog eenigen wensch koestert: de wensch van een stervende is heilig. »Ja", antwoordde de veroordeelde Franschman, »ik zou eerst nog graag Yolapük willen leeren". Een vergadering van aandeelhouders in het Comptoir d'Escompte is Maandag vrij onstuimig geweest, maar geëindigd met het besluit tot liquidatie en overdracht van de zaak aan de nieuw te vormen maatschappij. Uit Dortmund wordt gemeld, dat in de mijn Recklinghausen tengevolge van een mijn- gasontploffing acht personen zijn gewond, waar onder drie ernstig. De prins van Thurn en Taxis heeft brevet aangevraagd voor een uitvinding, om papier te maken van den afval, verkregen bij het maken van suiker en alcohol. Er worden in Europa tegenwoordig on geveer 4200 soorten van bloemen gekweekt, en menigeen zal zich verbazen en eenige spijt gevoelen, als hij verneemt, dat slechts 420 soorten daarvan, dus juist tien pet., welriekend zijn. Geur der bloemen is dus eerder uitzon dering dan regel. En witte bloemen zijn het talrijkst, daar er in ons werelddeel 1194 soor ten van die kleur bestaan, en daaronder komen ook naar verhouding 'de meeste welriekende voor nl. 187. De andere kleuren zijn geel, 951 soorten, waarvan 17 welriekend, rood, 823 soorten, waarvan 84 geur bezitten, blauw, 594, waarvan 31 welriekend, violet, 308, 13 welriekend, en 230 meerkleurige soorten, waarvan 28 geur hebben. Felix Dhan schrijft het volgende epigram over den boekhandel in »Das Buchgewerbe 1889»Boeken schrijven is gemakkelijker zijn slechts pennen, inkt en het geduldige papier voor noodig boeken te drukken is al moeilijker, omdat 't genie vaak in onleesbaar schrift behagen scheptboeken lezen is nog zwaarder werk vanwege den slaapmaar 't zwaarste werk, wat een mensch tegenover Duitschers kan ondernemen, is een boek te verkoopen." Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is aan de Tweede kamer een adres ge zonden, waarin op verschillende gronden wordt verzocht het ingediende ontwerp van wet, houdende bepalingen tot voorkoming van be drog in den boterhandel te verwerpen. In dat adres wordt een schets gegeven van het belang dat de Nederlandsche schatkist, de landbouwer en de werkman heeft bij den bloei der margarineboter-fabriekenen het eindigt met deze regelen »Yoorwaar, het geldt hier niet alleen een stap in een o. i. verkeerde richting, het voor stel is niet alleen onbillijk en onrechtvaardig, maar het ontwerp bedreigt bovendien in ern stige mate een hoogst belangrijken tak van industrie, welke zeer groote voordeelen oplevert en veel vertier geeft in menigen tak van bedrijf." Heden zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland tot predikant toegelaten de heeren P. Bokma en H. J. Noteboom, beiden theol. cand. te Utrecht. Vligsingen. Het Engelsche stoomschip Dunrobin Castle, gez. R. Duncan van Londen, is heden morgen hier binnengekomen. Te half vier uur vertrok het met 135 passagiers en 2600 ton lading naar Kaapstad. Alhier embarkeerden 44 passagiers. Kier iltzee. In de heden alhier gehouden vergadering der centrale liberale kiesvereeni ging werden de heeren J. H C. Heijse, Jb. Hoogenboom Bz en H. Bolle Lzn, aftredende leden der Provinciale staten, met algemeene stemmen tot candidaat gesteld. 's Gravenhage. De Eerste kamer bepaalde heden de behandeling der arbeidswet op morgen of, bij eventueele verhindering door eene vereenigae zitting der Staten-generaal, op Zaterdag. De minister Hartsen deelde mee dat de Engelsche regeering de toelating van Hollandsch vee op de Engelsche markt zonder slachting op de landingsplaats uitgesteld heeft tot 1 September. Onze regeering, die sinds Februari scherp waakt voor de gezondheid van onzen veestapel, hoopt echter de Engelsche regeering alsnog van haar besluit terug te bren gen. bevende, doch nog altijd haar zelfbeheersching bewarende, »ik heb alleen te malren met uw schandelijke cynische dubbelhartigheid". »0 dat kunt gij nu nog gerust zeggen, nu gij boos zijt over uwe teleurgestelde per soonlijke verwachtingenmaar na een poos zult gij zoo niet denken, als gij de zaak goed begrijpt. Er is een zwak punt in het testament en of gij wilt of niet, gij zult dat onder de oogen moeten zien. Sir Arthur wist het, en het is beter dat gij het ook weet, als gij inderdaad de erfgename van Sir Arthur zijt. De oude heer kwam zelf in het bezit, krachtens de verklaring onder eede dat zijn tweede broer Clarence eerder gestorven was dan de oudste broer, Alexander als ik mij niet vergis moet die in 1868 in een opstand in Algiers gesneuveld zijn. Het hof zou die verklaring misschien aangenomen hebben, in dien de erfenis betwist ware maar misschien ook niet. Doch daar er geen verzet werd aangeteekend, werd Sir Arthur vergunning ver leend om de erfenis te aanvaarden. Het zwakke punt blijft niettemin bestaan en ik deel u dit mede, teneinde u te toonen hoe weinig bevreesd ik voor u ben. Het lijk van Clarence Knyvett is nooit gevonden of herkend. Hij werd alleen vermist, misschien niet gedood. En daar hij De vereenigde vergadering der Staten- generaal heeft heden besloten dat het in art. 38 der grondwet omschreven geval opgehouden heeft te bestaan. Het eenparig genomen besluit werd door den voorzitter geproclameerd met een tot driemaal herhaald en door de vergadering bekrachtigd „Leve de Koning!" Onder bravos werd besloten den koning een telegram van gelukwensching te zenden met zijn herstel en zijne wederaanvaarding der regeering. Amsterdam. Op het heden voortgezet congres inzake de prostitutie besprak de heer Fortuyn de slechte weezenverpleging in Neder land, waarmede de heer Van 't Lindenhout instemde. Vooral kwam hij op tegen de hier en daar bestaande uitbesteding van weezen bi) particulieren. Het raadslid Gerritsen sprak over het deruo- raliseerende van de prostitutie ten bate van derden en drong aan op de opheffing van bordeelen. Diens resolutie werd aangenomen. Luxemburg. De brief van den koning groothertog aan hertog Adolf van Nassau is zeer vriendschappelijk. De groot-hertog verlangt de regeering over het groot-hertogdom te aanvaar den op denzelfden dag dat Z. M. het bewind in Nederland overneemt. Hertog Adolf blijft hier tot de geheele zaak is geregeld. Parijs. Bij een feestmaal van royalisten betoogde Du val, dat een krachtige monarchie alleen Frankrijk kan redden en dat de zaak van den graaf van Parijs moest gescheiden blijven van het Boulangisme. Madrid. De conservatieven met Canovas aan het hoofd besloten zich aan den parlemen tairen arbeid te onttrekken als de kamer twee maal daags het ontwerp betrekkelijk het algemeen stemrecht behandelt. Berlijn. De Nordd. Allg. Ztg betoogt, naar aanleiding van de in vrijheidstelling en het over de Zwitsersche grenzen zetten van den Duitschen commissaris van politie Wohlgemuth, dat de naburige staten van Zwitserland door strenger toezicht op het grensverkeer tegen de revolu- tionnaire kuiperijen, van Zwitserland uitgaande, zich zelf moeten beschermen. Boekarest. Kroonprins Ferdinand is alhier aangekomen. Hij werd aan het station door den koning en de koningin, de ministers en het corps diplomatique ontvangen In de straten van Parijs ziet men alle handen in de weer om de uitverkorene van velen mooi te maken, opdat zij waardig haar gas ten, die binnen enkele dagen van alle kanten zullen toestroomen om met haar feest te vieren, zal kunnen ontvangen. Overal worden, boender, veger en spons ijverig gehanteerd om de wo ningen van buiten een frisch uitzien te geven. Hoe jammer dat de republikeinen niet eveneens hun partijprogramma aan zulk een grooten schoonmaak onderwerpen en over elkanders feilen en zonden de spons halen om eendrachtig samen het eeuwfeest der revolutie te geden ken met het vaste voornemen voortaan het welzijn des lands boven partij- en persoonlijk belang te stellen. Aanvankelijk scheen het wel, of op heb oogenblik van herdenking van de grootsche historische gebeurtenis en onder den druk van het gevaar, dat van een begin- seloos gelukzoeker dreigde, alle partijstrijd zou rusten. Vergeefsche hoop! Nauweljjks begint men een weinig ruimer adem te halen tenge volge van de afwezigheid van Boulanger, of het gekibbel tusschen opportunisten en radicalen ontbrandt opnieuw. Alles duidt aan dat reeds de groote worsteling, die in het najaar aan de stembus zal beslist worden, een aanvang heeft genomen. Wat de radicalen buiten zich zelf heeft gebracht, is de even ongewenschte als onverwachte politieke opstanding van hun meest gehaten tegenstander, Jules Ferry. De >man van Lang-Son" heeft de politieke leiding van het dagblad VEstafette aanvaard en onmiddellijk de oorlogsverklaring aan de radicalen van Clemenceau's fractie ge zonden. Hiermede is het sein gegeven voor een nieuwen onverkwikkelijken strijd tusschen beide groote groepen der republikeinsche partij, waar bij het van beide zijden niet aan persoonlijke uit Engeland weggeloopen was om onaange naamheden in den vorm van een crimineele beschuldiging, door zijn eigen vader tegen hem uitgebracht, te ontgaan, en onder een aan genomen naam in het Fransche leger diende, was het niet gemakkelijk om hem op te sporen. Sir Arthur ging naar Algiers om de zaak te onderzoeken en overtuigde zich, 't geen hem natuurlijk niet zwaar viel, dat Clarence Knyvett op den opgegeven datum gesneuveld was. Maar vele soldaten van zijn regiment geloofden het niet. Zij meenden dat hij gevlucht was en zich onder de inboorlingen schuil hield. En als Clarence Knyvett nu nog leeft, dan is hij de eigenaar van het fortuin en als hij later gestorven is dan Alexander, dan zijn zijne kinderen, als hij die heeft nagelaten, de erf genamen en niet gij." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2