N°. 103. 132e Jaargang. 1889. Donderdag 2 Mei. Ic taieeii Jer onterwijswet. Jacht en Visscherij. Middelburg 1 Mei. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer /0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. mmmum kiiimiih hi.siiii; Thermometer. Middelburg 1 Mei. vm. 8 u. 55 gr. m. 12 u 59 gr. av. 4 u. 58 gr. F Verwacht Z. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vey Mestdagtt Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krainingcn: F. v. d. Peijx, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur i aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen II. (S l o t.) Bezien wij thans de fmancieele zijde van de voorgestelde regeling. De minister becijfert dat de bijdragen aan de bijzondere school 862.200 van de schatkist zullen vorderen, terwijl het eind cijfer der uitgaven voor het onderwijs slechts een vermeerdering van 350.000 zal aantoouen, daar de groote steden voor haar uitgebreid lager onderwijs geen toelage meer genieten, zooals uit den staat, door den minister overgelegd, blijkt. Als voorbeeld nemen wij daaruit de cij fers, die voorkomen bij de gemeenten, welke behooren tot het hoofdkiesdistrict Middelburg voor de Provinciale staten. In het jaar 1887 genoot de gemeente Middelburg als bijdrage, volgens de bij de schoolwet voorgeschreven 30 0 0, 13.985.99; bij het ontwerp wordt als bijdrage voorge steld 7000 Deze cijfers zijn voor de volgende ge meenten respectievelijk: Aagtekerke f255 en f2.50; Arnemuiden f 1053,57 en f1550; Biggekerke f 405 en f 400Domburg f 337,50 en f400; Grijpskerke f366 en f400; Koude- kerke f 1031.40 en f900; Meliskerke f.384 en f400; Nieuw- en Sint Joosland f 601.50 c-n f900; Oostkapelle f 675 en f700; Oost en West Souburg f720.30 en f700; Rittbem f423 en f400; Serooskerke f697 50 en f900; Sint Laurens f 442.50 en f 400Yeere f614.51 en f 700; Vlissingen f 12.386.54 en f6000!!; Vrouwepolder f604.50 en f650; Westkapelle f 1291.20 en f1500, benevens Zoutelande f 409.50 en f 400. Blijkens deze cijfers ontvangen 10 gemeen ten op Walcheren samen 1474.72 meer; de 9 andere gemeenten op Walcheren samen 13609.23 minder. Neemt men nu in aan merking dat Arnemuiden en Serooskerke nog een onderwijzer meer moeten aanstellen, zoodat hare uitgaven voor ieder met minstens 400 worden verhoogd, dan blijkt dat voor de gemeenten op Walcheren, te zamen ge nomen, de nieuwe regeling een verlies zal opleveren van 12.934,51 De bijzondere scholen daarentegen zullen de volgende uitkeeringen erlangen teMid delburg f 4300Aagtekerke 700Bigge kerke 250Domburg 400 Veere ƒ400; Vlissingen f 3500te zamen alzoo f 9550. Op de bijzondere scholen te Aagtekerke moeten dan echter 1 onderwijzer en op die te Vlissingen 3 onderwijzers meer worden aangesteld, waarvoor zeker ook wel minstens 1200 te stellen is. Per saldo wordt dus 8950 minder voor het bijzonder ouderwijs uit particuliere fondsen bijgedragen, terwijl de gemeenten f 12.934 meer voor het openbaar onderwijs zelf te dragen zullen hebben. De groote gemeenten voornamelijk zullen meer aan het onderwijs uit eigen middelen ten koste hebben te leggen en de slotsom zal zijn dat de uitgaaf uit de openbare kassen, (rijk en gemeenten te zamen), voor wat Walcheren betreft, niet zal verminderen maar zal ver- me er deren en wol met 800 9550. De liberalen hebben dan ook bij de ver kiezingen in Maart 1888 terecht beweerd, dat het stelsel van subsidiëering groote offers van de schatkist zal vragen en dat van bezuiniging geen sprake zal zijn. Immers het is nu reeds een vermeerdering van ruim 8 ton, en wij zouden niet gaarne de meening onderschrijven dat deze som voldoende zal zijn. Wij gelooven ook dat ons volk, zoo geneigd tot afzonderen en afscheiden, aller- wege bijzondere scholen zal trachten te stichten om aan de neiging te voldoen, die in het bloed schijnt te zijn gevaren. Dat de vermeerdering voor het rijk slechts 3 ton zou bedragen, wat beteekent dit bovendien, daar de last van het rijk op de groote gemeenten wordt gewenteld, die dus feitelijk het grootste gedeelte zullen moeten opbrengen van de som, welke aan de bijzondere school ten goede komt Men zie slechts bovenstaande opgaaf: het platteland wordt door deze regeling al zeer weinig gebaat, terwijl Middelburg en Vlis singen het gelag betalen. Wij kunnen het niet billijk noemen dat gemeenten, die zich werkelijk beijverd heb ben aan haar opkomend geslacht goed onderwijs te geven, thans daarvoor gevoelig in de beurs zullen worden gestraft. Waarom nie^ de geheele som ridderlijk op de schouders van het Rijk geschoven? Zeer gemakkelijk zou dit kunnen, indien men de noodlottige beperking slechts ophief, dat nl. geen vergoeding wordt gegeven aan scholen, die 25 en hooger aan schoolgeld heffen. Het is wel een klinkende leuze, wanneer men zegt: de ouders moeten zooveel mogelijk zelf het onderwijs bekostigen, maar wij weten toch allen, dat de strijd om het leven niet alleen zwaar drukt op de minst met aardsche goederen bedeelden, maar ook op de talrijke middelklasse, meestal de kern der burgerij genoemd, die, ofschoon van tortuin misdeeld, verplicht is haar kinderen meer en beter onderwijs te doen geven dan de lagere school verstrekt. Kinderen, die voor de een of andere staatsbetrekking worden opgeleid, moeten anders ingerichte scholen bezoeken, zullen zij later met vrucht het onderwijs aan middelbare scholen en gymna sia kunnen volgen. Men wil toch in Nederland niet terug naar de dagen van voorheen, toen alleen het bezit van geld de sleutel was, waardoor men op de maatschappelijke ladder kon opklimmen Men ziet het nu reeds welke groote geldelijke offers van de ouders geëischt worden, die hunne kinderen langs den meest veiligen weg, langs dien dei- bijzondere scholen voor Breda, Willemsoord, posterijen enz. trachten te doen opleiden. Waar moet het heen, wanneer ambtenaren en neringdoenden met een inkomen van f 1600f 2000en dat zijn nog geenszins de minste! met een talrijk gezin bezwaard, 70, 80 en meer schoolgeld moeten betalen Ieder onderwijzer, bijzonder of openbaar, zal getuigen dat scholen van meer uitgebreid lager onderwijs geen grooter klassen kunnen hebben dan 25, zoodat daartoe een grooter personeel noodig is. Dat personeel moet meer kennis bezitten, waardoor ook grooter salaris moet worden toegekend. En al kan men zich neerleggen bij het voorge stelde verlaagde minimum van onderwijzers, wij kunnen de meening niet onderdrukken dat de regeering zich hard betoont tegen die talrijke klasse in onze maatschappij, welke voor haar kinderen meer geestesvoedsel moet vragen dan de volksschool geven k a n, geven mag! Een Fransch geleerde, die ons openbaar onderwijs bestudeerd had, zei daarvan: „dat is schoon en wijs ingerichtin Nederland helpt de huisvader zonder kinderen den met een groot huisgezin gezegende in de opvoe ding zijner kinderen. In Nederland springt de bemiddelde den onbemiddelde in de gewichtigste taak geldelijk bij. Dat is billijk en in het belang van den staat, want heeft deze groot belang bij de ontwikkeling en de opvoeding van het eigenlijk gezegde volk, dat de beste krachten der natie zich ook beschikbaar kunnen stellen, om aan den staat diensten te bewijzen zal toch ook geenszins hem onverschillig zijn, want nog steeds blijft het waar dat geld, geboorte en kennis drie elementen zijn, die meestal eikaars bijzijn niet schijnen te kunnen verr dragen". Hartelijk hopen wij dan ook dat de minis ter op dit onderdeel van zijn voorstel moge terugkomen. Daarmee zou hij zoowel de ouders verplichten, die hun kinderen naar een bijzondere school zenden, als hen die nog steeds aan de openbare de voorkeur geven. En hiermee kunnen wij onze beschouwingen staken doch niet zonder erop gewezen te hebben dat in het ontwerp enkele wijzi gingen worden voorgesteld, welke ook wij verbeteringen achten, o. a. dat de besluiten van den gemeenteraad betreffende den leeftijd der kinderen en het ontslag van onderwijzers aan de goedkeuring van Gedeputeerde staten onderworpen moeten worden. Ook het in eere herstellen der paedagogiek en oer wiskunde, het facultatief stellen van het examen in de handwerken en het afschaffen der vergelij kende examens juichen wij van harte toe. Toch moeten wij ten opzichte van dit laatste punt nog een opmerking makeD. Terecht zegt de minister dat bij het akte examen genoeg waarborgen worden geëischt ten opzichte van de bekwaamheid; om een goed hoofd der school te zijn komt nog iets anders kijken en wel de geschiktheid. En die kan door geen examen worden aangetoond. De ver gelijkende examens kunnen best gemist worden, getuigen de benoemingen aan mid delbare scholen en aan kweekscholen. Be denkelijk achten wij evenwel de nieuwe be paling, welke de minister voorstelt en luidt: »Wanneer het getal leerlingen op een school 200 of meer bedraagt, wordt voor een benoe ming bovendien vereischt het bewijs van min stens vijfjarige werkzaamheid als hoofd van eene of meer openbare of bijzondere scholen van lager onderwijs". De aanneming van dit artikel zou tal van verdienstelijke onderwijzers uitsluiten, wan neer de vacante school 200 leerlingen of meer telt. Immers de scholen onder dat cijfer treft men meestal ten platten lande, die daar boven in de steden aan. Nu is het buiten kijf, dat vooral de onderwijzer ten platten lande, zal zijn arbeid vruchtbaar zijn, met de leden zijner gemeente moet meeleven; vandaar dat vele bekwame jongelieden, in de steden opgevoed, meestal op de dorpen nïec op hun piuais zijn. Toch 'zullen zij uit eigenbelang nu gedwongen worden een werkkring te zoeken, die bun niet aan staat, waarvoor zij niet geschikt zijn, zekerlijk ten nadeele van het onderwijs. Bovendien sluit men onnoodig en onbillijk tevens alle onderwijzers uit, die in de groote steden als eerste onderwijzer werkzaam zijn. Zij moeten óf van den maarschalksstaf afzien, wat de geestkracht verlamt, óf naar een kleinere school dingen, voor welke zij niet berekend zijn. Deze feil van het ontwerp want dat is het in onze oogen kan echter door een amendement gemakkelijk verholpen worden Ons gevoelen over het aanhangige wets ontwerp thans in 't kort samenvattend komen wij tot deze slotsomhet ontwerp verzwakt het openbaar onderwijs; het bedreigt het uit gebreid lager onderwijshet wil subsidie ver- leenen aan het bijzonder onderwijs zonder vol doenden waarborg voor bet degelijk gehalte daarvan en het brengt geen leerplicht. Redenen te over om de indiening van het ontwerp te betreuren. Doch zwichtend voor de noodzakelijkheid past het der liberale partij thans niet te klagen; er moet door haar gehandeld worden. Doch hoe Door in het verleenen van subsidie te be rusten, evenwel onder het uitdrukkelijk beding dat er voldoende waarborgen geschonken worden omtrent het gehalte van het gesubsidieerde bijzonder onderwijs; door leerplicht te vorderen en door voor de toe komst zooveel mogelijk stekkeD te helpen steken, dat het openbaar onderwijs niet in gehalte kan worden verminderd. Dit standpunt voor oogen houdend, is dei- liberale partij nog voldoende ruimte gelaten om te bewijzen dat zij in genoegzame mate vaderlandsliefde bezit om, waar ze vroe ger als heerscheres optrad, nu, als minder heid, al te doen wat zij kan om een kwestie van de baan te schuiven, die te Jang reeds de edelste krachten van het volk heeft verslonden. En gelukt het langs dien weg het onderwijsvraagstuk, zooal niet voor altijd geheel op te lossen dan toch van zijne scherpe kanten te ontdoen, dan kan de liberale partij, die daardoor in eigen gelederen met verlamming was getroffen, weer fier haar vaandel ontplooien en de aandaclq vestigen op andere evenzeer gewichtige maat. schappelijke vraagstukken. Ook denkbeelden en stelsels volgen de wet der stofwisseling, die de natuur in zoo hooge mate te aanschouwen geeft. De tijden veranderen en wij met hen! Oprichting van eene Stoommeelfabriek De burgemeester en wethouders van Middel burg, maken bekenddat bij bun besluit van beden aan de wed. Jf. H. C. liaUelïeefee •Sa. vergunning is verleend om op bet voor malige bandelsterrein, gelegen aan bet kanaal door Walcheren, eene sstoommeelfabriek te stichten en in werking te stellen." Middelburg, den 30en April 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 27en April 1853 A no 2861, le afdeeling B (Provinciaal blad no 61), noodigt de ingezetenen, die zftb voor bet dienstjaar 1889/90 van eene jacHt- of viscïiacte wen- scben te voorzien, uit, zich daartoe van den 15en Mei aanstaande tot den 30en daaraanvolgende ter gemeente-secretarie aan te melden. Middelburg, den len Mei 1889 De burgemeester voornoemd, SCHORER. Schouwing van wegen en voetpaden. De burgemeester en'wethouders van Middel burg, maken bekend, dat na den 15 Mei 1889 eene algemeene schouwing zal plaats hebben op de wegen en voetpaden in die gemeente. Middelburg, den 30 April 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De Zeeuwsche Nijverheidslenloonslelling. Nu de lijst van inzendingen ter Zeeuwsche tentoonstelling van njjverheid en van kunst, toegepast op nijverheidbenevens voor den wedstrijd voor den handwerksmanin Juni alhier te houden, geacht mag worden bijna volledig te zijn, meenen wij onzen lezers geen ondienst te doen met bet een en ander omtrent die tentoonstelling mede te deelen. De vereeniging Uit het VolkVoor het Volk, die het initiatief nam voor deze voor onze nijverheid zoo belangrijke zaak, beeft reden van tevredenheid over bet tot dus ver verkregen succes, want nu reeds staat bet vast. dat de inzendingen van dien aard zijn dat al de lokalen van bet Schuttershof, zoowel als van bet kunst museum, zullen gevuld zijn met bet beste dat op verschillend gebied in onze provincie wordt vervaardigd. Behalve de lokalen is ook de fraaie tuin voor de tentoonstelling in beslag genomen daar zullen enkele fraaie kiosken worden ge bouwd, waarvan sommige bestemd tot den verkoop van op de tentoonstelling geëtaleerde artikelen. Naar uit de ljjst van inzenders en uit ons welwillend gedane mededeelingen blijkt, beloven onder meer de ameublementen van de Zeeuw sche meubelmakers zeer intressant te zullen zjjn en treden de schilders in aansluiting daar mede met fraaie kamer- en plafondschilderin gen in het krijt. De smeden en timmerlieden blijven niet achter, evenmin de fabrikanten, de schoenmakers en andere ambachten. De photograpbie, lithographie, beeldbouw kunst, houtsnijkunst, de drukkunst en andere kunstvakken zullen niet op de tentoonstelling ontbreken, terwijl daar ook voor de vlasindu strie plaatsruimte is aangevraagd. Vermoedelijk, doch dit staat nog niet vast, wordt ook de oestercultuur met al wat daarbij behoort op de tentoonstelling aanschouwelijk gemaakt. In bet geheel rekent de commissie dat een driehonderdtal inzenders de eer der Zeeuwsche nijverheid zal ophouden. Middelburg beeft daarvan uit den aard der zaak het leeuwenaandeel, maar ook Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen en Zierikzee bielden zich uitstekend. Goes en Vlissingen daaren tegen hadden veel, veel meer bunnen inzenden, wat de industrie aldaar zeker ten goede had kunnen komen. ^Wanneer men van den tocht door de ver schillende lokalen vermoeid is, zal in den tuin een aardig zitje tot rusten uitlokken, 't zjj onder bet lommer der fraaie boomen, 't zij in een uitsluitend voor de tentoonstelling vervaar digd zomerhuisje, terwijl in de fraaie kiosken tentoonstellingsgebak, eau de cologne en andere versnaperingen ot verfrisscbingen zullen te bekomen zijn. Bij de commissie bestaat verder bet voornemen om bij gunstig zomerweder eenige matinées musicales te geven, betgeen zeker grooten in vloed op bet bezoek aan de tentoonstelling hebben zal. Misschien zou bet ook overweging kunnen verdienen om nu en dan de tentoonstelling des avonds toegankelijk te stellen. Door tal van gasvlammen verlicht, zou de etalage van de tallooze artikelen in onderscheiden vorm en kleurschakeering een eigenaardig effect maken dat, wanneer tevens een avondconcert kon gegeven worden, ongetwijfeld velen tot een bezoek zal uitlokken. Verder worden door de commissie der ten toonstelling pogingen aangewend om goedkoope reisgelegenbeden in de provincie te verkrijgen, opdat zooveel mogelijk ieder buiten Middelburg in staat zij te oordeelen op welke hoogte de nijverheid en de kunst in Zeeland zich bevinden. Zooals uit bet bovenstaande valt af te leiden is bet welslagen der tentoonstelling verzekerd, maar toch mag bet niet verheeld worden dat nog velen, die met eere in het vreedzame strijdperk hadden kunnen treden, zijn achter gebleven. En in onze omgeving èn in andere deelen der provincie zijn nog vele nijver on en fabrikanten, die bet nut en voordeel van eene tentoonstelling als deze niet schijnen te beseffen, want waar de inzenders zich geene of slechts zeer kleine onkosten behoeven te getroosten, bad bij som migen zelfs eene herhaalde aansporing niet bet gewenschte gevolg. Wij twijfelen ot eene hernieuwde opwekking onzerzijds nog tot bekeering kan leiden, doch meenen, waar wij op goede gronden veronder stellen dat de commissie niet al te veel hechten zal aan den datum, voor de opgaven van inzen dingen vastgesteld, met al den ernst die bet belang van de Zeeuwsche nijverheid eisebt, er nog eens op te moeten wijzen dat in onze eeuw- van concurrentie op elk gebied eene tentoon stelling als deze voor handwerksman en fabri kant de grootste en beste reclame mag genoemd worden. En wil men niet geacht worden uit eigenbelang in te zenden, welnu men doe bet dan uit een vrij wat edeler beweegreden, nl. om de eer van de Zeeuwsche industrie boog te houden. Mag de tentoonstellingscommissie tevreden zijn over de inzending van de nijveren, wat do deelname van den handwerksman aan den wed strijd aangaat kan zij, vooral wat Middelburg betreft, niet ontkennen meerdere belangstelling te hebben verwacht. Hoewel de knecht zelden in de gelegenheid is aan bet publiek blijk te geven van betgeen hij zelve kan tot stand brengen, hadden slechts een honderdtal werklieden in onze ganscbe provincie opgewektheid om iets voor de expo sitie te vervaardigen. Wij willen hopen dat, moge bun aantal betrekkelijk klein zjjn, de qualiteit van hetgeen door ben wordt ingezon den, de quantiteit zal vergoeden. Zooveel is reeds zeker dat er flinke werkstukken verwacht worden. Van het Loo meldt men aan bet Hbld.Dé kentering in den toestand van Z. M. den koning begon veertien dagen geleden en sedert ging de beterschap met reuzenschreden vooruit, zóö zelfs, dat Z. M. in de laatste dagen te zes uur 's morgens reeds gekleed was. Voor- en na middags neemt de koning echter wat rust} wat hem door de geneesbeeren geboden is. Van de chronische kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, heeft bij thans betrekkelgk weinig binder en reeds sedert een dag of' tien is Z. M. in zijn uiterlijk aanmerkelijk vooruitgegaan, zoo dat men waarlijk niet kan zeggen, dat de koning er slecht uitziet. Met de noodige voorbereiding is aan Z. M. mededeeling gedaan van de overneming zijner regeeringsbezigheden door den Raad van State. De ziekenoppasser Hemmes kreeg van Z. M. de medaille van de Eikenkroon. Zes dagen geleden beeft Z. M. zijn verlangen te kennen gegeven, te beginnen met 3 Mei (de datum, is door den koning zelf bepaald) weder de regeeringstaak te aanvaarden. De noodzakelijkheid van een regentschap beeft dus opgehouden te bestaan. In Luxemburg zal bet regentschap mede een einde nemen. "Van een buitenlandsche reis des konings is geen oogenblik sprake geweest. Evenmin wordt nog een verblijf in de open lucht reeds wen- schelijk geacht. Het IV. v. d. D. verneemt uit particuliere bron het volgende

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1