„DE TEKTEIf YA1V SEM." LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. ONDERWIJS. LETTEREN EN KUNST. "FEUILLETON- GRANT ALLEN RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen» dend bericht meegedeeld, dat 's konings gesta dige beterschap reeds toeliet te denken aan een verbljjf in het buitenland. Zelfs werd, in verband daarmeê, reeds een datum genoemd. Onze particuliere inlichtingen stemmen daarmede niet overeen. Een onzer berichtgevers meent zelfs het bericht volkomen te kunnen tegenspreken. Wèl neemt de koning in beter schap toe, maar zóo is 't nog niet, dat er aan vertrek te denken valt. Ook de Standaard kan uit goede bron melden dat het bericht van Zaterdag minstens genomen voorbarig is, daar voor het oogenblik van een buitenlandsche reis nog volstrekt geen sprake is. De mededeeling klonk ook wel wat al te mooi. Bij kon. besluit is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Groningen jhr C. A. Von Geusau, thans ontvanger der registratie en domeinen te Assen. Verder zijn benoemd bij het personeel der mil. adm. en wel bij de kwartieren, bij het 4e reg. inf., tot eerste-luit.-kwartierm. de tweede- luit.-kwartierm. H. C. M. Roijen, van het korps bij het 1ste reg. huzaren, tot kapitein-kwartieren de eerste-luit.-kwartierm. A. A. E. VanDorth, van het reg. gren. en jagersbij het 1ste reg, veld-art., tot eerste-luit.-kwartierm. de tweede- luit.-kwartierm. D. A. L. Van Andel, van het korpsbjj het korps genietroepen, tot kap.- kwartierm. de eerste-luit.-kwartierni. J. P Veldhoven, van het 5de reg. inf. De kapitein F. Van Hasselt, van het 3e reg. vesting-artillerie, is in zijnen rang overgeplaatst bjj den gcneralen staf. Tot leden in de commissie tot het afnemen van eind-examen voor de rijkslandbouwschool in de provincie Gelderland voor het jaar 1889 zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer dr. W. B. J. van Eijk, inspecteur van het middelbaar onderwijs tot leden de heeren D. Hocke Dzn. te ZonnemaireL. Broekema, directeur der rijkslandbouwschool te Wageningen prof. dr. A. Mayer; dr. 0. Pitschdr. J. Ritzema Bos^dr. E. Giltaij S. Lako J. Jurling en mr. VyRei- lingh Dzn., leeraren aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, met bepaling dat voornoemde commissie te Wageningen zal zitting houden. Op ultimo December 1888 had de levens verzekering-maatschappij van het Nederlandsch onderwijzers genootschap uitstaan 2252 polissen tot een gezamenljjk kapitaal van 3,586,915 en eene jaarlijksche premie van 91,571.74). Het aantal polissen vermeerderde in het afgeloopen jaar met 95, het kapitaal met J 241,893, de jaarlijksche premie met ƒ5979,63. In de aanstaande bijeenkomst van leden zullen door eenige Groninger heeren, gesteund door vele andere leden, belangrijke zaken, aangaande de levensverzekering-maatschappij, aanhangig gemaakt worden. Te 's Gravenhage is overleden de oud-minister van oorlog, de gepensioneerde majoor A. E. Reuther, lid der Tweede kamer voor Nijmegen. De heer A. E. Reuther werd den 16en Mei 1819 te 's Gravenhage geboren, trad den 15en April 1834 als volontair, dingende naar den rang van officier, in den militairen dienst bij het 3e bataljon artillerie nationale militie en werd den 26en Mei 1839 benoemd tot 2e luitenant der artillerie. Den lOen September 1852 werd hij bevorderd tot le-luitenant, den Hen Maart 1860 tot kapitein, den 29en April 1871 tot majoor, den 21en September 1874 tot luitenant-kolonel, den 21en October 1876 tot kolonel, den 13 Juni 1880 tot generaal-majoor. Den 18 Augustus 1879 werd hem de porte feuille van oorlog toevertrouwd hij bleef ge durende bijna vier jaren aan het hoofd van genoemd departement. De ontslapene legde in die hoedanigheid eene groote werkzaamheid aan den dag. Afgetreden als minister werd de heer Reuther door het district Nijmegen ter Tweede kamer afgevaardigd. Hij werd benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon en tot ridder in de orde van den Nederlandsclien Leeuw. In Zweden alwaar hij ruim twee jaren in commissie werkzaam was werden zijne ver diensten gehuldigd door zijne benoeming tot ridder der orde van het Zwaard en tot ridder der orde van de Poolster. Het doel der landbouwmaatschappij Solo waarvoor zooals uit achterstaande advertentie blijkt eene geldleening is opengesteld is in de eerste plaats de voortzetting der exploitatie van de volgende landbouw-ondernemingen op Java: Troetjoek en Temoeloes, huurlanden inde vorstenlanden, Djolong en Toenggal Woeloeng erfpachtslanden in Japara, thans gepacht en geëxploiteerd door den heer J. van Blarcum. De genoemde drie ondernemingen, samen genomen, bieden door de verscheidenheid harer beplantingen de zoo gewenschte risico verdee ling in hooge mate aan. Bij een middelmatig geslaagden oogst blijven de productiekosten voor tabak, indigo en koffie tot Amsterdam onder de laagste bekende marktprijzen dier artikelen. Aldus zegt het verspreide prospectus. Volgens het weekblad De Ingenieur is weldra eene algemeene wettelijke regeling van de ver zekering van werklieden tegen ongelukken te verwachten. Het voornemen om te Rotterdam Vorsten school van Multatuli weder op te voeren, is opgegeven. De directie der Vereenigde Rotter- damsche tooneelisten stuitte op verschillende bezwaren, zoodat zij ten slotte haar plan varen liet. Heden was het de dag van de vernissage voor den Parijschen salon. De entrée bedroeg 10 fres. Morgen wordt de tentoonstelling ge opend, dien eersten dag is de entrée-prijs 5 fres. Uil het Engtlsch VAN HOOFDSTUK XI. T ij d i li g uit Aix. »Maar de wet, kind, de wet van het land gedoogt dat de een alles en de ander niets krijgt," riep oom Tom als laatste argument tegenover zijn nicht. «Algeheele vrijheid van testamentaire beschikking," zegt Blackstone »is de grondslag van het Engelsche erfrecht." »Het moge volgens de wet zijn, maar is het goed, is het rechtvaardig Oom Tom's haren rezen te berge bij die Arrondissements-rechthank te Middelburg Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: J. F. J., 61 j.,werkman, Hulst en J. W. 16 j., voermansknecht, Terneu- zen, beiden tot 5 b. s. 5 d. h., en diefstal: H. T., 14 j., J. S., 15 j., P. d. J., 12 j. en P. G. V., 13 j., allen zonder beroep. Zaamslag, A. d. K., 28 j., werkvrouw, J. J. 12 j., A. J, 11 j. en J. L., 13 j., allen zonder beroep en allen te Middelburg, ieder tot 2 m en L. P. A., 23 j., arbeider, Sas van Gent, alhier gedetineerd, tot 4 m. gev. Allen in de kosten. V r ij g e s p r o k e n is C. d. S., 16 j., werk man, Biervliet, beklaagd van het dooden van een dier. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldW. Z., Nijmegen, wegens het laten loop en van water over straat zonder goten of slangen tot 0.50 b. s. 1 d.A. M., Vlissingen, wegens het wate ren op straat buiten de bakken tot 0.50 b. s. 1 d.P. A. H Vlissingen, wegens idem tot 1 b. s. 1 d., F. J. B., Middelbnrg, wegens het laten losloopen van een trekhond zonder muil korf tot 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapM. v. W., Domburg, A. C. H. en P. B., Vlissingen, ieder tot 1 b. s. 1 d C. R. R., Vlissingen, tot 5 b. s. 3 d.J. N. M., Vlissingen tot 1 week hecht.; J. J. B., H. B., Middelburg, P. S., Vlis singen, ieder tot 3 b. s. 2d.; C. R., A. M en P. J. de Z., Middelburg, ieder tot 2 d. hecht.J. S., Middelburg, tot 5 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. geveild een hofsteedje, met daarbij behoorend bouwland staande en liggende aan den Melis- kerksehen straatweg in de gemeente Meliskerke ter grootte van 53 a. 20 ca.; dit is verkocht voor 1661.50. Door denzelfden notaris werd terzelfder tijd en plaats nog verkochteene hofstede ter grootte van 2 h. 1 a. 40 ca. voor ƒ3416.75; 43 a. 20 ca. tiendvrij bouwland voor 670 32 a. 50 ca. tiendvrij bouwland voor ƒ510; 28 a. 60 ca. tiendvrij bouwland voor 460 31 a. 50 ca. tiendvrij bouwland voor 525 3 h. 81 a. tiendvrij bouw- en weiland voor 3890 1 h. 45 a. 50 ca. tiendvrij weiland voor ƒ1581; 52 a. 60 ca. tiendvrij bouwland voor ƒ518; l h. 72 a. 70 ca. tiendvrij bouwland voor 23601 h. 25 a. 20 ca. weiland voor ƒ1331, en 1 h. 79 a. 30 ca. bouwland voor ƒ1001. Al deze perceelen zijn gelegen in de gemeente Grijpskerke. De gespecificeerde prijzen der Maandag te Bergen op Zoom verpachte 31 perceelen vissche- rijen op de Yersche oesterbank, waarvan wij het totaal reeds opgaven, zijn als volgtnos 196 ƒ620, 208 ƒ3425, 211 ƒ2400, 213 1050, 216 a, 216 5, 217 a, 217 5 en 219 a samen f 1, 219 b f 11, 219 c en 219 d samen ƒ5, 229 e ƒ6000, 230 c 780, 230 ƒ4800,231 e 2100, 231 ƒ4625, 232 a ƒ400, 232 c en 232 d samen 11, 233, 234, 235 en 239 samen 3, 240 a f 10, 240 b. 240 c en 240 d samen ƒ300, 242, 244, 245, 246 en 247 a samen ƒ1, 247 b en 247 d samen ƒ1, 253 d f 70, 255 a ƒ150. De totale opbrengst was 26758. De opbrengst van de geheele verpachting bedroeg 102,564. In 1888 zijn uit de havens van Amsterdam en Rotterdam vertrokken 18137 landverhuizers. Daaronder waren 4628 Nederlanders, waarvan er 4298 naar Noord- en 330 naar Zuid-Amerika emigreerden. Uit Zeeland vertrokken 459 mannen, 158 vrouwen en 220 kinderen beneden de 10 jaren, samen alzoo 837 personen. Daarvan gingen er 729 naar Noord-Amerika en 108 naar Zuid- Amerika. Eene 88jarige dame te Bergen op Zoom is Zondag ochtend om het leven gekomen door het in brand geraken van hare kleederen Vermoedelijk hebben hare kleederen vuur gevat doordien zij met eene warme stoof onder de voeten zat. Men vond haar geheel ver schroeid eD gedeeltelijk verkoold. In den grooten Veenpolder, onder West stellingwerf, is de toevloed van werklieden zoo groot, dat de verveners ze onmogelijk allen kunnen aannemen. Benoemd tot rijkshavenmeester te Breskens de heer F. F. Blanken, thans hulpsluismeester te Vlissingen. Aan den ingenieur van 's rijks waterstaat C. A. Jolles, te Vlissingen, is van 1 tot en met 15 Mei a. s. de waarneming van den dienst opgedragen in het arrondissement Terneuzen en van af 15 Mei, voor onbepaalden tijd, aan den ingenieur van 's rijks waterstaat J. Nelemans, thans te Maassluis. De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg besloot met algemeene stemmen den minister van waterstaat te verzoeken een rijks- telephoonkantoor in die gemeente te vestigen. Door de Commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paarden fokkerij in Zeeland zal de keuring van paarden naar men ons meldt, plaats hebben op Vrijdag en Zaterdag den 3 en 4 Mei aanstaande, des voormiddags te 11 en 10 uren, te Goes Prins van Oranjeen te Middelburg (manége.) De landbouwer J. v. Eykeren onder 's Heerenhoek, bij wien eenige dagen geleden een zaadstrooklamp verbrand werd gevonden bemerkte verleden week dat uit zijn afgesloten kippenhok het getal kippen p. m. met zestig a zeventig verminderd was. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan een ingesteld onder zoek bleef echter nog zonder gunstig gevolg In de vergadering der liberale kiesver- eeniging te Zierikzee, Maandag gehouden, werd tot bestuurslid benoemd de heer D. B. P. Zuur deeg en de rekening van den penningmeester goedgekeurd. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd Maandag middag in de herberg bij de weduwe Poppe te Grijpskerke in het openbaar kettersche vraag. Dat een advocaat, die het beste deel van zijn leven besteed had aan het pleiten in het testamentaire recht, voor zulk een vraagstuk gezet werd >Dat is hetzelfde, kind, geheel hetzelfde onder twee verschillende vormen, de wet zegt duidelijk wat goed en behoorlijk is in elk bij zonder geval. Zij bepaalt de vaste grondsla gen van persoonlijke rechtvaardigheid." Herbert Spencer meent", ging Iris voort, zonder zich aan zijn uitval te storen, »dat de wet slechts de ruwe uitdrukking is van den wil eener werkelijke of practisehe meerderheid gewoonlijk een doode meerderheidvaak een onwetende, bevooroordeelde, middeleeuw- sche meerderheid. Hij beweert eigenlijk dat de kern van de wet »Hoor mij dat meisje eens aan riep oom Tom en hield zijne beide ooren dicht, »daar gaat zij mij een voordracht houden over staathuishoudkunde Heb ik u niet reeds uit gelegd, juffrouw, dat gij met mij doen kunt Carnot heeft aan de maires van de twintig arrondissementen van Frankrijk 20.000 fres ge zonden om uit zijn naam te verdeelen onder de behoeftigste inwoners op den dag van de opening der tentoonstelling. Koningin Olga van Wurtemberg is te Nisza aan een groot gevaar ontkomen. Op een wegens zijn hooge ligging aan de zee gevaar lijken weg, schrikten de paarden voor haar rijtuig van een spoortrein, die uit een tunnel kwam. Het eene paard sprong over den muur, die den weg van de helling afscheidt en sleepte het andere mede. Gelukkig brak de disselboom, zoodat de wagen bleef staan. De koningin bekwam geen letsel, wel een der lakeien. Het eene paard moest gedood worden, het andere is gered. Tien Eng. mijlen oost van Gibraltar zijn de Fransche stoomboot Ville de Havre en de Britsche Barnesmore van Liverpool tegen elkaar gevaren. De Ville de Havre zonk dadelijk en vier der opvarenden verdronken. Het andere schip was zwaar beschadigd. Uit St Petersburg meldt men Er is beweging in het ijs men verwacht de opening der scheepvaart binnen veertien dagen. De rivier is bijna vrij van ijs. Op het met enkele vlaggen versierde terrein, bestemd voor de oprichting van de stoommeel- fabriek der firma Wed. J. H. C. Kakebeeke en Zn., werd heden middag te half vier op zeer een voudige wijze en zonder eenige feestelijkheid de eerste steen gelegd voor die grootsche in richting. Achtereenvolgens werd door de dames M. S. Salberg geb. Kakebeeke, G. K. Kakebeeke geb. De Jongh, P; H. Kakebeeke geb. Fransen van de Putte, en de heeren L. G. Kakebeeke, G. H. Kakebeeke en M. Salberg een zestal, met de verschillende naamcijfers voorziene steenen geplaatst, waarop de bouw onmiddellijk werd aangevangen en zal worden voortgezet. De versiering met bloemen en linten van de steenen was verricht door de firma wed. Does- burgh Zn. alhier, die ook voor een fraaie mahoniehouten kalkbak en sierlijken troffel zorg droeg en de keet, waar de genoodigden verbleven, naar eisch meubelde. De heer J. H. Hannink, de architect van het gebouw, die de verschillende leden der familie toesprak, wees er op dat ook in dezen bewezen is dat Eendracht macht maakt, aan gezien de oprichting der fabriek alleen van die. familie uitgaat. wat gij wilt, op twee dingen namijne beenen verbinden en mij les geven in staat huishoudkunde. Ik verlang te leven en te sterven als een nederig Christen, in volslagen onbekendheid met die hardvochtige wetenschap, Maar... Revenons a nos moutons. Waar waren we ook weer »Ik zei," ging Iris even kalm en bedaard voort, »dat ik meende te moeten deelen met Harold, die even veel recht op die erfenis heeft als ik, oom Nu bereikte zijn woede haar toppunt. «Deelen met HaroldMet dien gluiperd, met die wandelende zelfzucht, met dien lee- lijkertAls ge zoo iets onzinnigs durft doen, spreek ik nooit meer een woord tegen u zoo lang ik leef." »Dat zou mij spijten, ten minste wanneer ik het geloofde, meer dan iets anders ter wereld want ik houd zooveel van u, maar als ik dacht dat het billijk was, zou ik het toch moeten doen, of gij het meendet of niet." Hij stelde in het licht dat het leggen van deze eerste steenen, waarop het gebouw van ruim 25 meters hoogte verrijzen zal en waar toe nog ruim 4j millioen steenen zullen be- noodigd zijn, eene belangrijke gebeurtenis is en sprak de hoop uit dat de stichting voor de firma, voor de aannemers, voor het werkvolk, voor de stad Middelburg en voor de provincie goede vruchten moge opleveren De verschillende dames en heeren zoowel als de aannemer van het werk, de heer Voor dendag, spraken mede hunne beste wenschen uit voor den bloei van de te stichten fabriek, terwijl de heer Salberg met een enkel woord de groote voordeelen aanstipte die de stichting van het gebouw op dit terrein uit een handels oogpunt aanbiedt. Naar wij vernemen zullen heden avond de werklieden, die tijdens de steenlegging een oogenblik hamer en beitel nederlegden maar dadelijk weder aan den arbeid togen, in de gelegenheid worden gesteld dit gewichtig feit feestelijk te vieren. 's f*ravenliage. In de heden gehouden vereenigde zitting der Staten-generaal waren alle ministers tegenwoordig en alle tribunes gevuld. De minister-president verklaarde dat, terwijl de wet ter benoeming eener regentes ontworpen werd, de gunstige berichten omtrent den toe stand van Z. M. zoo aanhielden dat, na raad pleging der geneesheeren, de regeering en de Raad van state tot het besluit kwamen een stemmig voor te stellen te verklaren dat het geval, in art. 38 der grondwet genoemd, heeft opgehouden te bestaan. De minister deed deze mededeeling onder dankzegging aan God voor het herstel des konings. Een telegram, heden van het Loo ontvangen, meldt dat de bijzondere herstelling van Z. M. zich van dag tot dag meer bevestigt. Het voorstel der regeering werd naar de afdeelingen verzonden. De Tweede kamer vergaderde te half twee. De voorzitter bracht met weemoed hulde aan het ontslapen kamerlid Reuther, volgens hem een man van groote bekwaamheden en uitmuntende parlementaire vormen, die vastheid van overtuiging paarde aan innemende vrien delijkheid en steeds bereid was recht te doen wedervaren aan de overtuiging van anderen. In de eerst volgende vergadering, doch niet vóór Donderdag, komt de boterwet aan de orde. Amsterdam. Het congres inzake de prosti tutie werd heden geopend voor ongeveer 50 leden, waaronder 20 bekende socialisten en 3 dames. Bij de voorloopige werkzaamheden werden de heeren Pierson en Rochemont bij acclamatie tot voorzitter en secretaris van het congres benoemd en tot vice-voorzitter de heer Menno Huizinga te Harlingen, met 23 tegen 19 stem men op den heer Fortuijn. Na de formeering van de sectiën werden verschillende redevoeringen gehouden. Het dividend der Deli-maatschappij is bepaald op 452 per aandeel. Berlijn. De keizer heeft, in tegenwoordig heid van de keizerin en vele hofdignitarissen, de tentoonstelling betreffende voorwerpen tot voorkoming van ongelukken in fabrieken ge opend met een rede, waarin hij zijn genoegen over deze tentoonstelling uitsprak. lVeenen. De Duitseh-liberale partij kwam gisteren bijeen om te protesteeren tegen de clericale en antisemitische beweging. Hïew-York. De feesten ter herdenking van de inauguratie van Washington als pre sident der Vereenigde Staten vóór 100 jaren werden volgens programma voortgezet. Duizenden personen zijn herwaarts gekomen om deel aan de feestelijkheden te nemen. Gisteren, Maandag, zijn in geheel Frankrijk de zittingen der algemeene raden geopend. Gewoonlijk duren die bijeenkomsten niet langer dan een acht dagen, ditmaal zal de zitting nog korter duren, want de leden der regeering en het grootste gedeelte der afgevaardigden en senatoren, die deel uitmaken van de algemeene raden hunner departementen, hebben haast terug te keeren naar de hoofdstad om de schit terende feestelijkheden op Zondag a. en verdere dagen, ter herinnering aan de Fransche revo lutie, bij te wonen. In verband met de heftige aanvallen der Boulangisten, monarchisten, Bonapartisten en verdere vijanden der republiek tegen den huidigen regeeringsvorm is het niet onbelangrijk eensnate »Iris, hoe kunt gij zoo spreken tegen uw oom, die altijd zoo lief voor u is", riep haar moeder verontwaardigd uit. »Wij moeten in de eerste plaats ons g weten gehoorzamen, moeder. Fiat justitia ruat caelum, zooals gij weet." Het is moeielijk na te gaan wat het einde van het gesprek zou geweest zijn, indien het niet gestoord ware door de komst van de meid met een briefje voor de juffrouw, waarop ant woord gevraagd werd. Iris las het met eenige bezorgdheid en gaf het aan haar oom, zeggende: «van Harold." De advocaat bekeek het met een toornigen blik en riep «Waarlijk al te vriendelijkEen aller liefste neef In groote haastHij heeft er zeker ook de lucht van gekregen en wil u nog gauw ten huwelijk vragen. Die schelm Die deugnietDie ellendeling Iris was te goedhartig om dit zonder nader bewjja aan te nemen en zei gaan, hoe de algemeene raden thans zijn samen gesteld. Op de 90 algemeene raden, welke in Frankrijk bestaan, Algiers en Corsica er onder begrepen, bezitten 75 een republikeinsche meer derheid en 13 slechts een reactionnaire meer derheid. In twee departementen, l'Orne en le Tarn-et-Garonne, bestaat er in den algemeenen raad een juist evenwicht tusschen republikeinen en reactionnairen. Bovendien moet men niet vergeten, dat de reactionnaire meerderheid in het departement Nièvre en in het Sarthe- departement niet meer dan éen stem bedraagt. Deze cijfers zijn alleszins geschikt om de hoop voedsel te geven, dat de republiek nog niet zoo krachteloos en levenloos is, als haar vijanden het willen doen gelooven, terwijl zij een be moedigend teeken zijn, dat de aanstaande algemeene verkiezingen een voor de republikei nen gunstig resultaat zullen opleveren. Van hun reis naar hun departementen ter bijwoning van de zitting der algemeene raden maken de leden der regeering en de republi keinsche afgevaardigden, o. a. de minister Yves Guyot en de ex-minister Goblet, gebruik om in de provincie reeds nu den veldtocht tegen het Boulangisme, die bij de algemeene verkie zingen op den voorgrond staat, te openen en tegenover de klachten der ontevredenen ten aanhoore van hun kiezers do zegeningen op te sommen, welke de republiek sedert haar achttienjarig bestaan aan het land schonk. Als het tijdstip voor de algemeene verkiezin gen noemt men heden den 22 September a. Natuurlijk zitten de Boulangisten evenmin stil. De dappere generaal helpt naar beste krachten mede, al is het dan ook niet met manifesten aan zijn volk het aangekondigde manifest laat nog altijd op zich wachten dan toch met brieven aan zijn vrienden teneinde het vuur der ontevredenheid jegens de tegenwoordige regeering onder zijn aanhangers aan te blazen. Op het banket van het comité der patriotten van de Seine, ter gelegenheid van Boulanger's 52en verjaardag, las Lagnerre weder zulk een nieuwe stijloefening van den generaal of zijn getrouwen penvoerder Naquet voor. Boulanger verontschuldigde zich tegenover zijn 200 gasten in dit epistel, dat hjj het feest maal niet kon bijwonen maar hij troostte hen met de plechtige verzekering, dat hij over een jaar, als het land zijn stem heeft uitgebracht, dien heugelijken dag te midden van zijn vrien den zal vieren. Laguerre heeft den propheti- schen geest van het liootd der nationale party nog overvleugeld met de stoute voorspelling >Het volgende jaar vieren wij het feest van den generaal, als hij aan het hoofd der repu bliek staatEen gebeurtenis die nog af te wachten is Terwijl Boulanger en zijne vrienden zich in stoute voorspellingen over de toekomst ver meiden, zwelgen de buitenlandsche geestver wanten hunner clericale steunpilaren in ver schillende oorden van ons werelddeel in elegische ontboezemingen en heftige eischen betrekkelijk de verloren wereldlijke macht van het hoofd der katholieke kerk. Het is voorzeker een gewichtig verschijnsel, dat de katholieke congressen weder zijn begonnen. Tegelijkertijd houden de Belgische clericalen te Mechelen, de Spaansche te Madrid, de Portugeesche te Oporto, de Oostenrijksche te Weenen bijeen komsten terwijl de algemeene katholieke vergadering in Duitschland aanstaande is. Op het congres te Madrid gaat het zoo heftig toe, dat het Spaansche kabinet het veilig heeft geacht, teneinde geschillen met de Italiaansche regeering te voorkomen, deze mede te deelen, dat het niet de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de op het congres uitgesproken meeningen. Heden wordt het congres te Weenen met een dienst in een der kerken geopend. Ditmaal zullen ook de Slavische katholieken vertegen woordigd zjjn. Tallooze aristocraten uit Gali- zië zijn opgetrommeld om deel aan de werk zaamheden te nemen. Ofschoon sociale vraag stukken en vooral de onderwijs-kwestie als de voornaamste onderwerpen ter behandeling op deze bijeenkomst aangewezen worden, is het voor allen duidelijk, dat het hoofddoel, waarom de katholieken in de verschillende staten bijeen geroepen worden, ligt in het door het Yaticaan uitgegeven paroolde getrouwe zonen der kerk onder de wapenen te roepen ten einde kracht en steun te geven aan den eisch tot herstel van de wereldlijke macht des pausen tegenover de Italiaansche regeering. De Bteun en wil van het volk ook Boulanger beroept er zich op ter rechtvaardiging van zijn streven Groote toebereidselen worden te Versailles gemaakt voor het feest op Zondag a. ter her denking van de opening der Staten-generaal op 5 Mei 1789. Een eerepoort wordt in de Avenue de Paris opgericht, waaronder de ge meenteraad van Versailles zal geschaard staan om den president der republiek, die per rjjtuig »Wij moeten het afwachtenik wil hem niet bij voorbaat veroordeelen," »Het is zoo, ik doorzie den schurk heel goed. Hier is valschheid gepleegd. Die scha vuit van een knecht heeft zich door ons beiden laten betalen en aan beiden hetzelfde telegram gezonden. Harold weet dat hij onterfd is en wil u vragen voordat gij de tijding hebt en weet wat hij in zijn schild voert." «Dat hoop ik niet", zei Iris blozende bij het denkbeeld aan zooveel slechtheid. Oom Tom bekeek het briefje met alle aan dacht en riep eensklaps uit «Wat is dat, hier op het andere blad Wat zijn dat voor teekensHet ziet er uit als de achterkant van een brief." En hij ging zitten om het blad, met al de aandacht en het geduld van een oud gediende in het testamen taire recht, te bestudeeren. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2