N°. 97. 13 2e Jaargang. 1889. Donderdag 25 April. Kiezerslijsten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop» betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 24 April. Een terugblik. 1810—1814. LETTEREN EN KUNST. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. middelb mmm com. Thermometer. Middelburg 24 April. vm. 8 u. 53 gr. m. 12 u 60 gr. av. 4 u. 48 gr. F Verwacht Z. W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentïën Nleuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenctaen, en nemen ook het algemeen advertentie- j moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. jij des avonds nogworden opgenomen De voorzitter van den Raad der gemeente Middelburg maakt bekend dat de lijsten, de perionen aanwijzende die binnen deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de T* eede hamer der Staten Generaal, van de Provin ciale staten en van den Gemeenteraad op heden gesloten, in de beneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt en ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 24 April 1889. De voorzitter voornoemd, SCHORER. Kleinhandel in Sterken drank. De burgemeester en wethouders van Middel burg brengen, ingevolge art. 5 der drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van G. TIMMERMAN, weduwe van A. H. G. VAN DE POEL, waarbij zij vergunning vraagt om in het perceel in het Bagijnhof lett. E n" 194 den kleinhandel in sterken drank van af den 1 Mei a. a. te mogen voortzetten. Middelburg, den 24 April 1889. Ds burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, J. W. DE RAAD l. s. ii. Deze ellenden, Gaan volenden En, verpletterd wordt het juk W. Bilderdijk. Tot in het najaar van 1813 drukte de hand des Franschen keizers zwaar op Nederland, zonder dat eenig uitzicht bestond dat het ondragelijke juk zou worden afgeschud. Toen echter de noodlottige afloop van Napo leons veldtocht naar Rusland bekend werd, gloorde een vonkje van hoop, dat, na den bloedigen veldslag bjj Leipzig, (16, 18 en 19 October 1813) waarbij de verbonden mogend heden op de Franschen de overwinning behaal den, meer en meer licht verspreidde, zoodat velen zich in het geheim verbonden om eene poging te doen tot bevrijding van het vaderland. In November van bet jaar 1813 nam de spanning onder het volk, dat reeds lang de Franschen met bitteren haat haatte, zoodanig toe dat generaal Lebrun, hertog van Plaisance, die in Amsterdam het hevel voerde, zich daar niet meer veilig achtte en naar Utrecht de wijk nam, welke plaats hij echter reeds 15 Novem ber gedwongen was ook weder te verlaten. De meeste Fransche ambtenaren volgden bun chef en eenige der voornaamste ingezetenen vormden een voorloopig bestuur, zonder dat men zich echter nog voor den prins van Oranje dorst verklaren. Hoe bet verder is gegaan, wat er te's Gra- venhage voorviel, wat men daar deed met bet drietal: Yan Hogendorp, Yan der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum aan bet hoofdhoe 30 November de prins van Oranje te Scheveningen landde en 1 December 1813 te Amsterdam als Willem I werd uitgeroepen, wij hebben dit nog kortelings geleden herinnerd. De Zeeuwsehe eilanden, die reeds sedert lang in staat van beleg verklaard waren, bevonden zich echter nog steeds in de macht der Fran schen en Walcheren werd weldra eene schuil plaats voor de van elders gevluchte ambtenaren, Op het laatst van November verscheen een Engelsch blokkade-eskader op de Schelde en angstvallig werd iedere beweging van de vloot gevolgd, die echter steeds in de Noordzee bleef kruisen. In Middelburg en Vlissingen gingen de Franschen voort met requisitiën te heffen en arrestatiën te doenzoo werden de oud-bur gemeester van Middelburg de heer J. H. Schorer, de heeren D. J. Schorer, N. C. Lambrechtsen van Ritthem en J. C. de Bruyn gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht en later ook de heeren M. C. E. Versluijs en S. Eendrix gevangen gftiomen. Eerst na eenige weken werden allen weder in vrijheid gesteld. De eischen van goederen en geld van de burgerij werden dagelijks dringender en vele magazijnen van oorlogsbehoeften werden geheel geledigd, natuurlijk zonder dat betaling volgde. Den 8 Dec. werd Schouwen bevrijd, Duive- land volgde en op 20 December wapperde de Hollandsche driekleur van bjjna alle torens van Zuid-Beveland. Walcheren bleef in handen der Franschen, die in den nacht van 3 op 4 Januari 1814 van Vlissingen uit eene poging aanwendden om Borasele opnieuw te bemachtigen, doch met bebloede koppen terugkeerden. Intusschen moesten de landlieden al hun vee in de vestingen brengen op straffe van het in brand steken hunner woningen, wat de onrust onder de hoeren niet weinig vermeer derde, waartoe ook veel bjjdroeg dat de En- gelsche vloot bleef en steeds verder op de Zeeuwsehe stroomen doordrong. In de steden bleven de Franschen hun macht en invloed behouden, doch onder het landvolk nam de spanning al meer en meer toe en werd in onderscheidene deelen van het eiland naar de wapens gegrepen. Den Hen Februari ver zamelden zich een aantal landlieden bij het huis Om tusschen Serooskerke en Brigdamme om den strjjd tegen de gehate Franschen aan te hinden. De poging om den vreemdeling nu reeds te verdrijven miilukte echter en het landvolk, dat naar Middelburg was opgetrokken, keerde na korten strijd met het garnizoen weder terug Een der landlieden werd gedood, anderen wer den gekwetst en nog anderen gevangen genomen en naar Vlissingen gevoerd. Den 13en Februari werd de zetel der pre fecture naar Vlissingen overgebracht en was de communicatie met Frankrijk geheel gestremd. Toen het daardoor den gouverneur aan geld begon te mangelen riep hij den 20en Febr. een twaalftal ingezetenen van Middelburg bijeen en vorderde van dezen een voorschot van fr 400,000. Overeengekomen werd dat de be. lastingen over het loopende jaar zouden worden opgevorderd en dat dertig ingezetenen van Mid delburg zich zouden verbinden om wat er den 31 Maart aan dat bedrag ontbrak te zullen storten. Op den 8 April dekten die burgers het tekort, dat ƒ106,443 bedroeg. De Engelsche vloot bleef op de Zeeuwsehe stroomen doch deed geene troepen landen, zoo dat de toestand in Walcheren stationnair bleef. Gouverneur Gilly ging voort om bulletins te verspreiden van overwinningen, door de Fran schen behaald, en nog den 27 Maart werd door het klokkenspel van den Abdijtoren te Middel burg een zegepraal van Napoleon verkondigd. Den 6en April kwam de blijde tijding op Walcheren dat de geallieerden te Parijs en de Engelschen te Bordeaux waren, welke tijding wel door het Journal hebdomadaire tegengespro. ken doch al spoedig bevestigd werd. Den Hen April kreeg men nadere berichten en den 15en dier maand kwamen te Middel burg eenige heeren bijeen, teneinde maatregelen te nemen om bij eene ontruiming der stad door de Franschen de rust te bewaren. Dientengevolge werd den 16en de maire, de heer C. G. Bijleveld bij den prefect ontboden, hevig doorgehaald en den volgenden dag in zijne betrekking geschorstdie schorsing werd echter door den gouverneur, die den 17en April kennis kreeg dat het keizerlijk bewind in Frankrijk afgeschaft was, niet goedgekeurd, zoodat de heer Bijleveld zijn ambt bleef vervullen. De gouverneur verspreidde op denzelfden 17en April eene proclamatie aan de ingezetenen van Walcheren, waarin hij op de volgende wijze van de plaats gehad hebbende verandering in het bestuur kennis gaf: >Het keizerljjk bestuur in Frankrijk is afge schaft de natie heeft hare oude koningen teruggeroepen. Het eerste gevolg dezer be langrijke gebeurtenissen zal zonder twijfel de vrede der wereld zijn. Inmiddels zult gij onder worpen moeten blijven aan het voorloopig bewind, hetwelk Frankrijk regeert in naam van zjjne majesteit Lodewjjk XVIII en elke daad van uwe zijde, daarmede in strjjd, zou eene misdaad zjjn. »Ik heb aan den admiraal-opperbevelhebber der Engelsche zeemacht op de beide armen van de Schelde een wapenstilstand doen voorstellen. Ik twijfel niet of hij zal dat voorstel aannemen van dat oogenblik af zullen alle communieatiën geheel vrij zijn gelijk voorheen." Toen de ingezetenen dit vernamen en 's mid dags de witte vlag der Bourbons op den Abdij toren te Middelburg zagen wapperen, stak men overal de driekleur uit en sierden velen zich met Oranje. Te Middelburg werd het dragen van Oranje oogluikend toegestaan doch te Vlissingen bleef het streng verboden. Den 23 April was de Fransche tekst uit het Journal hebdomadaire verdwenen en den 26 April bracht de Middelburgsche Courant het ontwerp eener grondwet voor de Vereenigde Nederlanden. Enkele dagen had men nu nog last van de Franschen, doch op Zaterdag 30 April kwam generaal graaf d'Abboville van wege de nieuwe Fransche regeering te Vlissingen om de ont ruiming van Walcheren te hevelen. Te Middelburg geschiedde dit vertrek gere geld, doch te Vlissingen vielen eenige onlusten voor, waarbij enkele soldaten sneuvelden. Den 6 Mei vertrokken de laatste Franschen naar Duinkerkenen was Walcl^ren bevrijd van het juk, waaronder het zoo lang had gebogen en geleden. (Slot volgt.) Het Handelsblad komt nader op het aanhan gige wetsontwerp tot wjjziging der schoolwet terug, om het door de liberalen, naar zijne meening, aan te nemen standpunt te ontvouwen. Erop wijzend dat de liberalen in de Eerste kamer het in hun macht hebben elk voorstel te verwerpen, dat hun voorkomt strijdig te zijn met 's lands belang, uit het blad de hoop dat dit niet het einde zal zijn van deze her vatting van den schoolstrijd. De liberalen moeten ditmaal toonen dat het hun niet te doen is om een monopolie, niet om onderdrukking van anderen, niet om wei gering van recht, om miskenning van billijkheid, maar enkel en alleen om waarborgen voor goed volksonderwijs Een subsidie-stelsel in een of anderen vorm, als maatregel van billijkheid, is dan ook reeds lang door vele liberalen als een volstrekt niet verwerpelijke zaak beschouwd. Het is alleen de vraag, waarvoor geld uit de staatskas wordt gegeven. En daarom is voor het Hbld. het zwaartepunt in den schoolstrijdwaarborgen voor algemeen en goed onderwijs. Kunnen die worden verkregen door wettelijke bepalingen, door het stellen van eischen waaraan de ge subsidieerde school moet voldoen en door deug delijk toezicht, opdat aan die eischen inderdaad worde voldaan dan zal het volksonderwijs door het verleenen van subsidie veeleer worden gebaat. Daarnaast echter mag geenerlei inbreuk op de deugdelijkheid der openbare school wor den toegelaten. En eindelijk moet thans met nadruk worden gestreefd naar invoering van hetgeen tot dusver, vooral door het zoogenaamd monopolie der openbare school, hier te lande onmogelijk werd genoemd de leerplicht, Het is de overtuiging van het H bid. dat zulk een onderwijsprogram met liefde door de liberale partij kon worden aanvaard. Niet wie het onderwijs geeft, zij de hoofdzaak, maar wel de algemeene volksontwikkeling en het gehalte van het onderwijs. Aan deze eischen zou het Hbld. het ontwerp van liberale zjjde willen toetsen en waar het tekort schiet aan dringen op en trachten naar aanvulling en ver betering. Laten wij toch, zegt het Hbld. ten slotte te gelijk met het streven naar oplossing van de schoolquaestie, alle krachten inspannen om het onderwijs goed en algemeen te maken. Het ingediend ontwerp zij dus voor de liberale partij nu zij nog een krachtig woord heeft mede te spreken een aanleiding, niet om den schoolstrijd tot het uiterste voort te zetten, maar integendeel om toenadering te toonen, zoeveel dat geschieden kan zonder dat het onderwijs achteruitgaat. Het zij bovendien haar streven, naast een onverzwakte openbare school een goed bijzonder onderwijs te erlangen en aan het nog zoo ontzaglijk treurig school verzuim door wetteljjke bepalingen een einde te maken. Zulk een streven zal der liberale part|j weder krachtig leven schenken en haar meer dan iets anders in staat stellen het vader land een onschatbaren dienst te bewijzen." Dit verzoenend woord, in den geest van het vroeger ook door ons en anderen aangenomen standpunt, klinkt anders dan het onverzettelijk non-possumus, door mannen als De Savornin Lohman e. s. geuit, die bf alles bf niets wilden hebben; en de onvaderlandslievende woorden deden hooren»De schoolstrijd mag niet worden opgegeven, al mocht, wat God verhoede, het land ten gronde gaan". Op een andere plaats maakt hetzelfde bJad, ook naar aanleiding van dit ontwerp, eene opmerking, die evenzeer algemeen de aandacht verdient. Het wijst er op hoe uit de cijfers der regeering bljjkt dat de uitgaven ook voor de plattelandsgemeente ni vooral daar waar nog vele on derween gemist worden, volgenB het ontwerp eerzuilen toenemen dan verminderen. W|j vestigen daarop in het bijzonder de aandacht, vooral van de liberale kiesvereeni- gingen. Bij de aanstaande vei'kiezingen voor de provinciale staten zal stellig door de rech terzijde getracht worden, de kiezers ten platte- lande, door het voorspiegelen van groote finan- cieele verlichting, ten gunste der anti-liberale candidaten te stemmen. Het is dus van het grootste belang, dien kiezers duidelijk te maken, dat die verlichting slechts schjjn is en dat inderdaad, ook volgens het ontwerp, de ge meenten nog meer dan thans voor haar onder wijs zullen hebben uit te geven. Laat elke liberale kiesvereeniging voor zijn district de rekening opmaken, ten einde dé kiezers naar waarheid voor te lichten. De Eerste kamer kwam Dinsdagavond in korte zitting hjjeen tot hervatting der werk zaamheden. De van de Tweede kamer ingezonden en, door haar aangenomen wetsontwerpen, waar onder die tot 't tegengaan van overmatigen arbeid voor jeugdige personen en vrouwen, werden verzonden naar de opnieuw saamgestelde afdeelingen. Vermoedelijk tegen 30 April worden, naar wij vernemen, de kamers in vereenigde ver gadering bijeengeroepen. Naar ons van welingelichte z|jde wordt ver zekerd, is Z. M. de koning niet op de hoogte gesteld van den politieken toestand. Vad De audiëntie van de ministers van marine en koloniën op Vrijdag 26 April a. s. zullen niet plaats hebben. Door de ministers van hinnenlandsche zaken en van financiën is afwijking van het verbod van in- en doorvoer uit het buitenland van varkens, van verseh en gezouten varkensvleesch en van afval van varkens toegestaan voor varkenshaar, bewerkt voor de fabricage van borstels. Volgens het Dagblad zal het verslag der staaticommissie voor de defensie tegen half Mei in druk verschijnen hij de firma De Gebroeders Van Cleef te 's Gravenhage. Ter vervulling van twee plaatsen van adjunct- Ijker der maten en gewichten zal op den 20sten Mei e. k. in het gebouw van de Poly technische school te Delft een vergelijken d examen worden afgenomen. Aan die betrek king is verhonden eene jaarwedde van dui zend gulden. Wie aan het examen wenscht deelt te nemen, moet zich vóór 10 Mei e. k. bij gezegeld adres wenden tot den minister van waterstaat, handel en njjverheid met op gaaf van familienaam, voornaam en woon plaats en overlegging van eene geboorte-akte en eene verklaring van een geneesheer, waar uit blijkt, dat Hij is van een gezond lichaams gestel en zonder voor de uitoefening der be trekking hinderlijke gebreken. (Men zie verder de Staatscourant van 24 April.) Volgens het jaarverslag over 1888 omtrent de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee heeft het gebouw weder eeue uitbreiding ondergaan, zoodat de zieken nu in een afzon derlijk gedeelte verpleegd worden. Onder de verpleegden, die ten getale van 27 in het afgeloopen jaar werden geplaatst, bevonden zich 4 gehuwde paren, een maatregel die nuttig en voordeelig werkt, aangezien nu een groot deel van betaalde werkkracht bespaard, en alle naai-, stop- en breiwerk in huis kan verricht worden. Het getal verpleegden bedroeg 31 Dee. 80, terwjjl aan enkele candidaten wellicht spoedig een plaats kan worden toegewezen. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van de vele geschenken, die den directeur toevloeiden, zoo in natura als in geld. Het aantal leden vermeerderde met 46, dat der donateurs met 197, te zamen bedragende f 1109.85. Op 31 Dec. had de stichting 258 leden en 948 donateurs. De berichten met deze mail, over Batavia dt. 22 Maart, uit Atjeh ontvangenfbljjven gun stig luiden. De gezondheidarapporten z|jn zeer bevredigend. De vroeger zoo aanzienlijke sterfte heeft plaats gemaakt voor een veelvuldig herstel der zieken en de beri-beri is voor 't oogenblik grootendeels geweken. Sommige bladen te Batavia kunnen zich dat niet goed begrijpen en het Bat. Hand. schrijft o. a.«Ziedaar een tooneelverandering als in een tooverballet en daarom onderhevig aan gegronden twjjfel." Het programma voor het tweedaagschmuziek feest, door de zangvereeniging tot Oefening en Uitspanning alhier op 17 en 18 Mei aanstaande te honden, is vastgesteld als volgt: Eerste dag: Ouverture Euryanthe, van Von Weber; die Jahreszeiten, oratorium van Haydn. Tweede dag: Ouverture Egmont, van Von Beethoven Gesang der Parzen van Brahms; Loreley van Mendelssohn4e symphonie van SchumannWotans Abschied von Brunhilde uit die Walkure van Wagner solo-voordrachten der solisten slotkoor uit die Jahreszeiten. Ons dunkt, er wacht het mnziekminnend publiek die dagen veel en groot genot. Met schrjjft ons uit Antwerpen De vereeniging Kunstmin uit Middelburg gaf Maandagavond in den stads schouwburg alhier eene tooneelvoorstelling ten bate van de na gelaten betrekkingen der Belgische loodsen te Vlissingen. De schouwburg was niet bijzonder bezet, wat te meer te betreuren was, omdat, waar de kunst liefhebbers uit Middelburg zich eene lange reis en veel moeite voor onze landgenooten ge troosten, zij meer waardeering hadden verdiend. Doch het mooie lenteweder had voor velen meer aantrekkelijkheid dan de schouwburgzaal. De Middelburgsche heeren voerden op mr Brooshoofts Zijn meisje komt uit, dat zij, om welke reden is ons niet recht duidelijk, voor deze gelegenheid Anna Stuart gedoopt hadden. Het spel van allen was keurig netde groepeering der tooneelen en de zuivere taal voldeden zeer. De heeren kweten zich allen uitmuntend van hun taak en ook de vrouwenrollen waren in goede handen. Anna Stuart (mej. Morin) was wezenljjk de vurig minnende maar lijdende verloofde, ofschoon w|j haar in sommige too neelen wel wat sympathieker, wat zachter hadden willen zien. Ook mevr. Goedhart (mej. Duran) muntte uit door een eenvoudig en gevoelvol spel, terwjjl hare dochter (mej. Kool w|jk), het bedorven gansje, de algemeene goedkeuring mocht verwerven. Na de opvoering van Anna Stuart werd door mej. A.G. Koolwijk het verbroederingslied Noord en Zuid allerliefst gezongenzjj was gekleed in het kostuum van oud-Bataafsche vrouw, met den koperen helm op de lange blonde haren en omringd van herauten, wapenschilden en tropheën. Dat bij de regels 't Volk is één in Zuid en Noorden Grenzen scheiden broeders niet 1 het publiek van zijne instemming bljjk gaf behoeft zeker niet gezegd te worden. Het geheel voldeed dus goed en Kunstmin laat hier aangename herinneringen na. Ook het Handelsblad van Antwerpen maakt met waardeering van de opvoering gewag. Nog in dit speelseizoen zal het gezelschap van de hh. Le Gras en Haspels te Rotterdam Vorstenschool van Multatuli vertoonen. Mevr. Beersmans koos het stuk voor haar benefice* voorstelling. Onder de namen van de Nederlandschö schilders, wier arbeid aangenomen is voor de Nederlandsche afdeeling van fraaie kunsten op de Parjjsehe tentoonstelling, komt ook nog voot die van den heer H. J. van der "Weele. De bekende Fransche sterrenkundige, dö heer Warre de la Rue, is op 74jarigen ouder* dom overleden. Het werk, waardoor hij zich vooral een naam maakte, handelde over eene toepassing van de photographie op verschijn selen aan den sterrenhemel. In dat opzicht heeft hij der wetenschap belangrijke diensten bewezen. De heer J. Zegers, predikant te Haam stede e n beroepen naar Koedijk, hield Maandag namiddag zjjne afscheidsrede naar aanleiding van Philippensen 1 vers 27a. De firma E. H. Boasson en Co heeft hare zaak, die zjj sedert veertig jaren op den Langen Burcht dreef, overgebracht naar het fraaie win kelhuis op de Groote Markt alhier. In de ruime, in een nieuw kleed gestoken, lokalen vindt de firma beter dan tot dusver gelegenheid om hare artikelen te étaleeren en het bewjjs te leveren dat zij zoowel in manu facturen als tapjjten enz. in allerlei qualiteit en prijs uitstekend gesorteerd is. De handel in behangselpapier en matten bljjft de firma uitoefenen, doch die artikelen zijn geheel afgescheiden van de manufactuur- zaak en vinden in een aangrenzend lokaal een goede plaats. Geen twijfel of de firma Boasson, die op den Langen Burcht haren goeden naam grond vestte en door het groote debiet tot verplaatsing

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1