Maandag 15 April. LAATSTE BERICHTEN. Molta co aaiptoico sclicpco. N°. 89. 132° Jaargang. 1889. Middelburg 13 April. Onze nerveuse eeuw. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Graanmarkten, enz. Beknopte Hlededeelingen. HANDELSBERICHTEN. Prijzen van Effecten. fr. fr. HH)l)i:illllt(.MIII. COHANT. Thermometer. Middelburg 12 April. vm. 8 u. 46 gr. m. 12 u 52 gr. av. 4 n. 51 gr. F Verwacht N. "W. wind. Agenten te VliasingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentïën Nieuwenkuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- i moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Geosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen IV. Llthfpnnten. (Slot.) Wie een open oog heeft voor de maat schappelijke toestandenwie zich aan het algemeen belang laat gelegen liggen, zal zeker honderdmaal dezelfde bedenkingen hebben gemaakt, die professor Mantegazza te boek stelde, zij het dan ook niet zoo sterk gekleurd, zoo scherp geteekend. Van meer dan één zijde, wij weten het, werd reeds, ook in ons land, gewezen op de ern stige teekenen, die hem zooveel zorg schijnen te baren. En als natuurlijk gevolg daarvan staat een ommekeer voor de deur. Juist dezelfde ontwikkeling, die, met tal van andere omstandigheden, ons tot zooveel uitersten dreef, leerde ons inzien dat wij te ver gaan. Niet de zucht naar vrijheid, naar ontwik keling, naar politiek leven dreigt ons te doen stranden op de klippen, die de profes sor ons aanwijst; tal van maatschappelijke verhoudingenof liever wanverhoudingen werken daartoe mee. Dagelijks neemt het aantal toe van hen, die een deel van den algemeenen disch vragen; zij wenschen een plaats zich te veroveren en verdringen anderen. Dit is een der voornaamste pun ten in den moeielijken strijd, die gestreden moet worden, punten die tot overprikkeling aanleiding gaven. Daar zijn er echter ook die terug willen naar den vroegeren staat, waarin zij zeiven alleen het gezag uitoefendenen zij roepen het hardst over de overdrijving op weten schappelijk gebied, omdat die ontwikkeling hun een doorn in het oog is. Zij dreigen telkens ons weer een stap terug te voeren; en de strijd tegen hen prikkelt eveneens en werkt de zenuwachtige overspanning in de hand. Ook de godsdienst werkt daartoe mee, het is waar, maar Mantegazza gaat te ver, wanneer hij, aan de hand van zijn collega dr Beard, louter den protestantschen gods dienst schuld geeft van de verschijnselen die hij bestrijdt. Is de nerveusiteit in Italië, in Frankrijk, in Spanje, alle katholieke landen, niet sterker nog dan in menig ander waar het protestantsch element de overhand heeft? Moeten wij bij de oplossing van dit vraag stuk niet veeleer rekening houden met den volksaard, het klimaat en de geschiedenis van een volk Men ziet: de kwestie der nerveusiteit van onze eeuw een nooizakelijk stadium vooral in de geestelijke ontwikkeling der mensch- heid is nauw verbonden aan tal van vraagstukken van anderen aard, en hierdoor niet gemakkelijk op te lossen. Maar juist daarom hebben wij ter genezing van die kwaal bekwame medicijnmeesters noodig, en kennen wij aan de wetenschap, aan de algemeene ontwikkeling in de eerste plaats de macht toe om tot die verbetering mee te werken. Het „tot hiertoe en niet verder" laat zij reeds hooren, waar het geldt onze overdreven ontwikkelingszucht en de heerschende examen manie. En wij houden ons vast overtuigd dat zij eene oplossing van die kwestie vinden zal. De geest des tijds heeft bovendien nog een nuttige zijde, waarop wij aan de hand van den professor zeiven willen wijzen. Door den algemeenen geest van werk zaamheid zullen de iediggangers wel ge dwongen worden tot arbeidhet eenige geneesmiddel voor hunne kwaal; zij, die te veel en daardoor vaak slecht werken, wor den van zelf gedwongen tot rust, ómdat zjj het physiek onmogelijk zullen kunnen vol houden, terwijl algemeen zich, vaak zelfs tot in het overdrevene, een streven openbaart om anderen rust te verschaffen. Waar het echter vooral op aankomt is op den zedelijken vooruitgang, waardoor meer en meer het algemeen belang zegeviert over het eigenbelang; en dat is een hoogst moei lijk vraagstuk. Het grootste genie zal zich te vergeefs afmatten, om eene machine uit te vinden, welke met êen slag hetmensche- lijk hart veranderen en er den haat en den nijd uit verbannen kan. Di8 vooruitgang vereischt den goeden wil van allen en op dit punt gaan wij langzaam slechts vooruit. De „zedelijke en de stoffelijke vooruitgang zijn niet van elkander onafhankelijkdoch de werking hunner wederkeerige invloeden is zeer ingewikkeld, en kan eerst gekend worden als men de daden, die den geest en het hart van den mensch in beweging bren gen, als men het geheele raderwerk, hetwelk datgene vormt wat men vooruitgang noemt, lang en ingrijpend heeft bestudeerd." Alweer dus de ontwikkeling, die hierbij de behulp zame hand moet bieden „In die wederkeerige werking openbaart zich tegelijk een troostrijk feit, namelijk; dat de stoffelijke vooruitgang ook verbeterend werkt op het zedelijke. Meer dan iedere revo lutie, meer dan ieder zedelijk boek, meer dan iedere wet, maakt de stoffelijke vooruitgang de menschen aan elkander gelijk, doordien hij de uitersten elkander Daderbrengt, en er slechts zeer weinige ontdekkingen of uit vindingen bestaan, die alleen den millionaire ten goede komen." „De locomotieven brengen vorsten en bede laars met dezelfde snelheid van de eene plaats naar de andere; de photographie schenkt ook aan de armen het genot zich afgebeeld te zien, en het alphabet, het ner veuste van alle instrumenten, opent voor allen de poorten der wetenschap, die ieders eer zucht kan bevredigen, De openbare gedenk- teekenen, de kerken, die millioenen kosten, de tunnels, die de bergen doorboren, de gaar keukens, dit alles behoort aan allen. Niets is democratischer dan de wetenschap, die toch een zoo aristocratisch aanzien heeft niets is zoo dom aristocratisch als die valsche democratie, die zich tot redeneeren beperkt, Aldus de professor als lofredenaar op den wetenschappelijken vooruitgang Na het verschil aangetoond te hebben tusschen de nerveusiteit der geringere en die der hoogere standen bij de eerste ontstaa t zij bijna altijd uit het gebrekkig evenwicht tnsschen ontoereikende voeding en boven matige lusten, bij de laatste door bovenma tige gevoeligheid en onvoldoende beweging wijst hij vooral op den ernstigen plicht van allen, die aan de oplossing der sociale kwestie de hand slaan. Dat sociale vraag stuk is thans een lijden van alle denkers, van alle staatkundigen geworden, het is een troost- en zenuwvraag. En hierbij heeft vooral de pers een moeilijke enhooge roeping te vervullen. Maar hoe vaak volbrengt zij haar taak volstrekt niet overeenkomstig haar plichtHoe menig geschrift spreekt den werkman geen moed in, maar windt hem op; hoe menig blad leert hem niet deonge lijkheden aan te vullen, maar wel ze te weten! Men noemt hem de ziekte zonder tegelijkertijd het middel ter genezing aan te bieden. Prof. Mantegazza zon voor zijn land gaarne een prijsvraag willen laten uitschrijven voor een goed volks blad. „Ik wil zegt hij verder geen pro letariaat van onwetendheid en onkunde. Hij, die heden ten dage nog zulk een naïeven wensch koesterde, zou evengoed de quadratuur van den cirkel kunnen verlangen. Ik wil veeleer een beschaafden en goed onderwezen werkman, zijner rechten en plichten bewust, doch ik wil hem niet blootgesteld zien aan het vergift van een verpestend journalisme, 't welk millioenen menschen, die onvoldoend lichamelijk voedsel erlangen en in het denken niet geoefend zijn, zenuwachtig maakt." Aan dien eisch zal, dunkt ons, moeilijk te voldoen wezen of Den zon inbreuk maken op een der eerste rechten van den modernen staatde ontwikkeling van den werkman alleen zal in deze het geneesmiddel kunnen aanbrengeneene ontwikkeling die hemzel- ven van zulk een pers afkeerig maakt. Ook op de kunst en op de algemeene litteratuur doet de hoogleeraar een beroep om tot verbetering mee te werken. Ieder mensch die schrijft, die van de katheder der lagere school of aan een universiteit zijne lessen geeft, ieder familievader, die zijne kinderen opvoedt, allen kunnen tot genezing meewerken. Zou het echter, zoo durven wij vragen gewaagd zijn te voorspellen dat wij ook op het gebied der litteratuur de middaghoogte hebben bereikt van slechten smaak en over prikkelden hartstocht Vooraf echter de vraag: was het op dit punt eeuwen geleden zooveel beter Heeft men in de alleroudste boeken altijd geofferd aan de goden der kuischheid en van den smaak Wij zouden niet gaarne daarop een bevestigend antwoord geven. In onze dagen echter begint de reactie op dit punt zich reeds te doen gevoelen. Zelfs bij de Franschen konden eenvoudige tooneel- spelen als Vriend Fritz en Abt Constantijn bogen op een ongekend succes. Hun eenvoud bekoorde, omdat zij een verademing schonk bij zooveele producten uit de naturalistische school, die in weinig landen bewondering wekt. Zoo zijn er meer lichtpunten in ons maat schappelijk leven, die spreken van eene betere toekomst en van het feit dat de reactie ook in andere zaken aanstaande is. Zij zijn als verblijdende lichtstralen in den somberen nacht, waarin wij ons voelden geplaatst door de al te pessimistische be schouwingen van prof. Paul Mantegazza en dr Beard. Toch trots al hun overdrijving erkennen wij volmondig het nut van hun pogen om ons de oogen te openen voor de gevaren, die ons bedreigen door de eenzijdige richting, waarin wij ons tegenwoordig bewegen. En wij reiken gaarne den Italiaanschen hoog leeraar de hand, waar bij tot de bemoedi gen de conclusie komt„De nerveusiteit onzer eeuw zal van zelve en door de eendrachte lijke samenwerking van schrijvers en opvoe ders genezen." Naar zulke stemmen van wetenschappelijke en daarom gezagheb bende mannen dienen wij te luisteren. Maar een zaak verlieze men bij het lezen van hunne beschouwing niet uit het oogmen zij voorzichtig met hen blindelings te volgen op al hun wegen, want ook zij zijn van eenzijdigheid niet vrij te pleiten. En het zou vooral onbillijk zijn, wanneer wij op het voetspoor van den hooggeleerde uit Pavia de schuld van al de overdrijving op velerlei gebied, in deze eeuw waar te nemen, gaven aan het groote feit der wereld geschiedenis de revolutie van 1789. Wij zijn haar te veel goeds verschuldigd, al ware het alleen de mondigheid des volks, om haar met ondank te overladen. Zij is en blijtt een gebeurtenis, waardig herdacht te wordenen in plaats van de pes simistische opvatting van den Italiaanschen hoogleeraar, welke hem tegenover den strijd, door zijn naburen gestreden, onrechtvaardig en eenzijdig maakte, past eerder de waar deerende wensch, dat Frankrijk dit jaar ongestoord moge vieren het eeuwfeest van een bladzijde in zijn geschiedenis, die met al zijn donkere schaduwen zoovele lichtpunten bevatte en een eerste plaats in 's werelds historie vervult, omdat zij tevens het sein was voor een krachtiger leven der volkeren openbaar als éen van zin en willen verklaard heeft met keizer Wilhelm I, degeen die het aandenken van den overleden keizer hoont, zich evenzeer aan majesteitschennis jegens den levenden keizer schuldig maakt. Met belangstelling ziet men te gemoet, hoe de Duitsche jurisprudentie deze allernieuwste opvatting van de paragraaf betrekkelijk ma jesteitschennis zal beoordeelen. Aan het Pruisisch hof krijgt men een nieuw hofcostume. Naar de Nationalztg ver neemt zal het in navolging van de hofklee- ding ten tijde van de kroning van koning Frederik I gemaakt worden. Gelijk bekend bestond te dier tijde het hofcostume uit kniebroek, lage schoenen, degen en steek be nevens de allongeprnik. He nieuwe dracht zal reeds toegepast worden bjj de contra-bezoeken van den czaar en den koning van Italië. Vlissingen13 April. Vertrokken het Eng. stoomschip Dunlucegezagv. Fawkner, naar New-Castle. Axel, 13 April. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen als volgttarwe 8.40 a ƒ8.60; rogge/—.— a gerst ƒ7.— a 7.50; haver a erwten ƒ8.40 a ƒ8.50; paardenhoonen ƒ8.af8.10. Boter ƒ0,90. Tegen de Berlijnsche Volksztg is thans een aanklacht wegens majesteitschennis inge diend, naar aanleiding van het artikel over keizer Wilhelm I, hoewel noch keizerin Augusta noch de groothertogin van Baden, de eenigen die in dit geval wettelijk gerechtigd zijn een aanklacht in te dienen wegens het hoonen van overledenen; daartoe zijn overgegaan. Het O. M. grondt zijn aanklacht op het beweren, dat, daar keizer Wilhelm II zich steeds in het CSoes. Heden middag werden in het gebouw der Ambachtsschool alhier, in het openhaar, aan de, de school verlatende, leerlingen de gewone diploma's uitgereikt. Daarmede werden begiftigd S. Duvekot Cz. en W. J. van den Dungen voor het teekenen en houtbewerking, benevens J. A. Stokmans en J. den Boer voor het teekenen en smeden. Bovendien ontving ieder hunner nog een stel gereedschappen dat door hunne medeleerlingen was vervaardigd. De uitreiking geschiedde door den beer J. J. Ochtman, voorzitter der vereeniging. Hij sprak den vertrekkenden een bemoedigend woord toe, en bond hun op het hart met stalen ijver de maatschappij in te treden, het genoten onderwijs te onderhouden en voort te zetten. Verder verzekerde hij hun dat het bestuur hun, zoo noodig, gaarne verder van dienst wil zijn. Ten slotte bracht hij dank voor de groote belangstelling, aan de tentoonstelling geschon ken. Velen merkte hjj op blijven weg en veroordeelen dan later de inrichting zonder daarvan kennis te hebben. En dat is onbil lijk. Vroegere leerlingen kunnen getuigen hoe groot nut de ambachtschool hielp verspreiden De tentoonstelling der in den loop van den cursus vervaardigde voorwerpen en teekeningen die van twaalf tot drie uren was geopend, werd door vele belangstellenden bezocht. De werk stukken en teekeningen, zoowel van de le als van de 2e en 3e klasse, getuigen van het dege ljjke onderwjjs, dat de leerlingen genoten. Onder de voorwerpen muntten vooral uit een voordeur, nieuwe stjjl, met geslagen ijzeren deurpaneel,blank gewerkteen Engelsche trap op keepboomen een geslagen ijzeren bloemen tafel met bakverschillende deursloten, car biels enz. 'sGravenhage. Het gerechtshof alhier behandelde heden de zaak tegen een kleeder maker te Bruinisse, die een met een valschen naam onderteekende klacht over den directeur van het post- en telegraafkantoor en over een besteller aan den minister richtte. De advocaat Van Gigch, die voor den be klaagde optrad, betoogde de niet-strafbaarheid van het feit. De ambtenaar van het O. M vorderde bevestiging van het vonnis der Zie- rikzeesche rechtbank tot gevangenisstraf van 4 maanden. De uitspraak is op 27 April bepaald. Het hof behandelde nog in hooger beroep de bekende zaak tegen de dienstbode van den heerN te Middelburg, wegens diefstal van 445, ten nadeele haars meesters, door de Middelburgsche rechtbank veroordeeld tot drie jaar gev. straf. Het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis De heer mr Montjjn, advocaat, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak eveneens 27 April. Lnxembnrp. De koningin van Engeland antwoordde, op de kennisgeving van het regent schap, met eene dankbetuiging daarvoor en de uiting van hare beste wenschen voor den hertog en zjjn huis. Bremen. Volgens telegram uit Sydney is de corvet Olgadie by de Samoa-eilanden strandde, begeleid door de Lubeclc, aldaar aan gekomen. ï"e»t. De keizer en de keizerin met herto gin Valeria vertrokken naar Ischl. Boekarest. Lahovary, de minister van buitenlandsche zaken, bevestigde in de kamer het voornemen der regeering om de onzijdigheid van het land te handhaven. Catargi zeide, in antwoord op de interpel latie van Carp, dat het tjjdperk der bedriegerij voorbij is en het gouvernement voortaan strikt neutraal zal blijven. St Maartensdijk, 12 April. Heden werd alhier de eerste voorjaars-veemarkt gehouden. Aangevoerd waren ongev. 60 stuks hoornvee en 60 biggen. De handel was levendig. Prijzen werden besteed als volgtvoor tweejafige ossen van 100115voor twee en halfjarige ossen van 115—150 voor vare koeien tot ƒ125; voor jaarlingen van ƒ60ƒ70; vette koeien was weinig vraag naar. Door éen landbouwer werden 9 stuks ruim tweejarige ossen verkocht voor 1400. Biggen waren zeer duur. Voor acht- -1 negen- wekige werd betaald van ƒ1112. I'tdroleu m-noteeringen vande make laars Cantzlaar Jk Schalkwijk. Rotterdam, 12 April. LocoTankfust 8, a Geïmporteerd fust 8,1 Van boord bjj lossing it Janu- ari-levering Februari-levering f Maart-levering April-levering Mei-levering 8,Juni-levering 8,Ju- li-levering Augustus-levering Septemb.-levering ƒ8,35 a ƒ8,30 Octob.-levering 8,35 a 8,30November-levering 8,35 a 8,30en December-levering 8,35 a 8,30, Zeilend Alles vrjjblijvend. De markt was heden vast. Staatsleenlng-en Amsterdam 11 12 April, April, 21/ï 3 3Ua si/g 6 6 5 Nederland. Cert N. W. Sch, dito dito dito dito dito Obl. Hong. O. L. 1867 dito Goudl. Italië. Ins. '62/81 Oostenrijk. Obi Mei-Nov5 dito Jan.-Jnli 6 dito dito Goad 4 Polen. O. Sch. '44. 4 i?ort.Ob.Bt.'53/84 8 dito dito 1888 41/j Husland. Obl. Hope 1798/1815 Cert. Ins. 5 S. "54 5 dito dito 6 S. '65 5 pCt. Bedrag stukken. 767/8 1000 1000 1000 102 1000 1021/4 ft. 120-1200 100 95 Lir.100-100000 ~G03/4 ft. 1000 1000 200-1000 Z.R 500 100 20 Obligatiën 1862 5 dito 1864 6 dito 1877 dito 5 dito Oost. Ie S. 5 dito dito 2e j 5 dito dito 8e a 5 dito '72 gec. dito 5 dito 73 gec. dito 5 dito '84 gec. dito 5 dito '60 2e 1. dito 4l/j dito '75 gec. dito 4ï/j dito '80 gec. dito 4 Z.R. f Obl. I. 1867/69 Cert. v. B. Asgn. Spanje. O.B. Perp. dito bin. Perpet. Turkije. Geprivil. Geer. 8. D. C. dito Gereg. 1869 Egypte, O.L. 1876 4 dito sp. dito 1876 5 Brazilië. Obl. Londen 1865. dito Leen. 1875 dito 1863 dito 1879 Venezuela 1881 1000 500 500 60-100 1000 20-100 Z.R. 100-1000 100-1000 100-1000 500-100 60-100 60-100 ir 100 50-100 125-625 20-100 1000 Pes. 1000-24000 Pr. 500-25000 500-2500 20-1000 500-12500 20-100 20-100 703/g 711/4 657/8 1029/16 653,4 91% 1023/4 1023/g 839/ig 101 IOII/4 1007/g 991'g Z.R. P.R. 76 921/, 102S/1S 1021/4 703/g 713/18 867/a 665,8 1025(8 »u/a 1023/4 635/8 631/, 1007/a 10U/8 1007/a 993/8 88I/4 72 841/2 16 90 88I/4 925/s 7113/M 841/s 16 90 5 5 41k 41/, 4 100 1021(8 100 100 66/5&112.10 100-500 54 531,2 Indnstr. en flnane. Oodernem. Nederland. pCt. N. Httnd, Msch. Aand. rescontre 5 N.-I. Hanb.aand. dito Zeel. aand. dito dito Pr. dito dito Obl. 1885 3 Duitschland. Crt. Rijksb.Ad, Amst. R,M, Oostenrijk. Aand O. H. BJ. 1000 150 500 500 1000 12413/16 1243/4 723'4 J.731'4 3000 600 Ipootwegleeningea. Nederland. pCt. Mij. t. Expl. v. St.-Spw. Aand. 250 1273/s Ned. Ctr. spw. A. n 250 28 28 dito Gest. Obl. 285 84 84 N.-I. spw. aand. 250-1000 N. Rijnspw. volgef. Aand 20-200 1121/g 1121/j N.-B. Bolt. Obl. gestèmp, 1875/80 100

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1