N°. 88. 132° Jaargang. 1889. Zaterdag 13 April. Onze nerveuse eeuw. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 12 April. m. ONDERWIJS, iii,sim Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, teKrviiningen: F. v.d.Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van i Advertentifin Nieu wenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- j moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmab te Botterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het i aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger, voor België A. Gsosjean Co. te Brussel. des avonds nog worden opgenomen Thermometer. Middelburg 12 April. vm. 8 u. 46 gr. m. 12 u 52 gr. av. 4 u. 51 gr. F Verwacht N. W. wind. Onze stadgenooten meenen wij, in verband met enkele ons gedane vragen, opmerkzaam te moeten maken dat ons blad gewoonlijk 's avonds te zeven uur wordt uitgegeven. Enkele malen, wanneer nog een telegram moet worden opgenomen, heeft de uitgifte iets later plaats. Wie dus des avonds op goedkoope wijze op de hoogte wil komen vau het jongste nieuws abonneere zich op de Middelburg- sche courant. Nu de prijs slechts twee gulden per kwartaal is dus 2'/j cent per dag waarvoor men dagelijks, behalve op Zon en feestdagen, twintig kolom lectuur ont vangt is het voordeelig zich te abonneeren. Men is dan verzekerd van eene tijdige bezorging. Bij alle boekhandelaars en houders van couranten-leesinrichtingen bestaat gelegenheid zich dagelijks op ons blad te abonneeren. DE ADMINISTRATIE. Lichtpunten. Een eeuw ligt nu achter ons sedert het oogenblik, waarop dan, volgens prof. Mante- gazza, de eerste schrede werd gezet op den weg, die voerde tot de nerveusiteit, welke zoo gevaarlijk voor onze samenleving dreigt te worden. En hartverscheurend, maar tevens tragisch komisch klinkt het geweeklaag van zijn lippen: „Waar zijn ze gebleven die zalige kalmte en behagelijkheid van den landbouwer, die zijn koorn uitzaaide en acht maanden op den oogst wachttewaarheen zijn ze gegaan de lange en stille meditaties van het kloosterleven, dat zorgelooze geeuwen, de lange slaap zonder vermoeienis Waar zal ik u wedervinden in dat sloven en draven, in die zucht naar veroveringen en overwin ningen, in deze nooit rustende bedrijvigheid, in dit geharrewar van stoom, van tele graafdraden en telephonen, in dat electrische licht, dat de zon trotseert en in den nacht eene nieuwe koorts verwekt, een nieuwen dag doet ontstaan zonder schemering en zonder stilstand Ligt in die woorden nu opgesloten het ideaal waarnaar de hooggeleerde nog streeft, of het verloren paradijs dat hij betreurt Vroeger, toen was liet anders 1 „Niet meer dan twee eeuwen geleden konden vele vrouwen der hooge aristocratie nauwlijks haar naam schrijven, en nog vroeger konden vorsten en regenten niet eens lezen. Heden is iemand die niet lezen en niet schrijven kan een schandvlek, die een geheele natie onteert," „Vroeger waren het slechts enkele en zeldzame genieën die boeken schreven, heden geldt ieder die niet de schrijver van een artikel of van een kluihtspel is als een onbeschaafd mensch en een domkop." „Vroeger arbeidde de helft der mensche- lijke maatschappij op het land of in werk plaatsen, terwijl de andere helft met de wapenen in de hand ten strijde toogdoch de arbeid was steeds, althans voor het grootste deel, een spierarbeid. Thans stu- deeren, nu personen die niet lezen en schrijven kunnen uit de statistiek der volken verdwenen zijn, allen, en wat nog erger is zij studeeren slecht." Die verzuchtingen lezend, dachten wij terug aan hetgeen de schrijver zelt eenige bladzijden te voren opmerkte: „Sedert Horatius hebben de mensch en altijd gemeend, dat hunne eeuw slechter was dan de voorgaande en de nog verder terug liggende tijden dit onbevredigd zijn der levenden is ook niet altijd een gebrek, want het is de uit drukking onzer behoefte om voorwaarts te gaan, en steeds een morgen te begeeren, die beter is dan het heden, en een overmorgen, die het ideaal is der volmaaktheid." Wij gelooven: de professor te Pavia be diende zich bij voorkeur van scherpe con trasten, gaf met opzet te veel af op onze eeuw om daardoor ons te duidelijker te doen zien, tot welk uitersten wij op weg zijn te vervallen. „Een wedstrijd tusschen hersenen en zenuwen is in plaats van het strijden met klauwen en tanden getreden" hij heeft gelijk. Vroeger waren de lauweren voor hen, die op liet slagveld de grootste overwinningen behaaldenthans kennen wij die het eerst en het liefst toe aan hen, die op het gebied van wetenschap en kunst den voorrang ver kregen. Voorheen was het de koning of keizer wiens wil moest zegevieren; een enkele be voorrechte stand die gezag uitoefende en dat onaantastbare gezag, in hun handen, werd misbruikt om het volk, dat buiten alle regeeringszaken werd gesloten, te onder drukken. Thans heeft het volk en onder die benaming verstaan wij niet de onderste lagen der maatschappij maar ook de kern der burgerij die voorheen ter zij was gesteld ook stem in het kapittel, waarbij zijn eigen belangen zijn betrokken. Nog niet zoo lang geleden was de ont wikkeling van het verstand slechts een recht, waarvan enkelen zich hadden meester ge maakt, en zij vonden het gevaarlijk om anderen daarin te doen deelen, omdat hun invloed dan dreigde te verminderen. Heden ten dage is die ontwikkeling gemeen goed geworden; en, al bestaan er nog genoeg middelen voor hem, wiens hersenen niet voor zulk een ontwikkeling geschikt zijn, om een plaats te veroveren in de maatschappij, een gelukkig teeken is 't, dat invloed en gezag al meer en meer, zij 't nog niet altijd, worden uitgeoefend door mannen en vrouwen van talent en verstand. Jaren geleden en helaas nog was de vrouw gedoemd tot een ondergeschikten rang op verschillend, maar niet het minst op intellectueel gebied. De strijd om het bestaan gaf den eersten stoot, maar tegelij kertijd baande zich meer en meer de over tuiging een weg, dat ook haar hooger roepiDg was opgelegd, juist omdat zij een eereplaats in de maatschappij inneemt door als moeder geroepen te kunnen worden het volgend ge slacht op te voeden en voor te bereiden op do gewichtige taak, die het wacht. Dat zijn de schaduwen van den ouderen en de lichtpunten van den nieuweren tijd. En die laatste danken wij aan de krachtige, heftige schokken, door groote wereldgebeur tenissen teweeggebrachtwij zijn zo ook ver schuldigd aan de omwenteling van 1789, welke ons op al die punten den weg wees tot nieuwere, tot betere toestanden. De revolutie was niet een ondoordachte, een plotselinge uitbarsting jaren lang reeds had het gekookt in het binnenste van het volkwat men wilde was niet vooruit binnen enge, nauwkeurige grenzen te bepalen alleen wist men in grove trekken aan te duiden wat men wenschte meer vrijheid en ver lossing van onduldbare willekeur en tirannie. En toen de uitbarsting plaats had was het evenmin te verwonderen dat men tot uitersten, tot afkeurenswaardige daden over sloeg, als men den slaaf, wien men plotseling de vrijheid weergaf, een verwijt ervan kan maken dat hij daarvan niet dadelijk een goed gebruik wist te maken. Zoo is 't ook tevens gegaan met de ge volgen der revolutie. „Voorwaarts" werd toen steeds de leuze. In het jaar 1848 heeft het volk gevraagd om, en ook verkregen, meerdere vruchten van die omwentelingen met dien eisch is men steeds voortgegaan en zal men blijven voortgaan, zoolang de geest van vooruitgang de volkeren bezielt. En dat dit vragen en dringen niet altijd maat houdt met de practische eischen van het oogenblik dat stoom en electriciteit ons harder vaak voortduwen dan gewenscht is dat wij daardoor aan overijlingskoorts, aan nerveusiteit zouden gaan lijden was vooruit te zien, maar ook die kwaal brengt als zoovele zijn geneesmiddel met zich. Dit aan te toonen zal, met de bespreking der door prof. Mantegazza aangegeven mid delen tot herstel, het doel zijn van ons slotartikel. Een der redacteuren van het N. v. d. D. had een onderhoud met den heer L. van Riet, onzen consul te Buenos-Ayres, (Argentijnsche republiek). Volgens het verslag daarvan was het oordeel van den heer Van Biet, wat de toekomst der emigranten betrof, over het algemeen, gunstig. De emigranten, die er aankomen, vinden het doorgaans in de eerste drie maanden een land, waar zij wenschten nimmer gekomen, te zijn, maar in de vierde maand, als zij aan de streek en de lucht gewend zijn, wordt dit heter. Uit Duitschland alleen zijn er dan ook in het vong jaar 60,000 aangekomen, aangemoedigd door de voorheelden van menschen, die daar vooruit zijn gekomen door den oogst te helpen bin nenhalen, en die na afloop van den oogst nog een aardig duitje overhielden. De stroom der emigranten gaat dan ook nog steeds vooruit. In 1887 zijn er 135,000 vreem delingen naar Argentinië gekomen en in het nu afgeloopen jaar 150,000. Aan werk te komendit gaat gewoonlijk heel gauw. Een emigrant, die zijn woord weet te doen, vindt gewoonlijk spoedig werk. In het centraal-bureau zijn altijd aanvragen om werkkrachten, ja, dit getal is voorleden jaar zelfs zóo groot geweest, dat er krachten te kort kwamen, en bij gebrek aan arbeiders is dikwijls een groot gedeelte van den oogst niet binnengehaald kunnen worden. Iemand, die wil aanpakken en energie ge noeg heeft om zich vooral in den eersten tijd door vele moeilijkheden heen te helpen, vindt in Argentinië eene goede toekomst, vooral landbouwers en goede ambachtslie den, zooals smeden, heel goede kleermakers en schoenmakers, maar vooral stucadoors, met selaars en timmerlieden. En die hard wil werken om aan den kost te komen, gelukt het daar beter dan hier. Ook voor kantoorbedienden is daar een toekomst, al duurt het soms wat langer, eer ze een plaats vinden, vooral door den grooten toevoer in dat opzicht uit Duitschland, Spaansch is voor hen een hoofdvereischte maar hij, die er ook maar een beetje van weet, kan er spoedig goed mee weg. Voor aankomende jongelui, die recht goed beslagen ten ijs komen en zelfstandig kunnen optreden, kon de beer Van Riet het dan ook wel aanraden er heen te gaan. Onderwjjzers en onderwijze res sen kunnen er spoedig een plaats vinden, gelijk hij door voorbeelden in zijne omgeving had gezien. De slotsom zijner mededeelingen was, dat hij met een gerust geweten flinke menschen kon aanraden naar Argentinië te gaan. Zijn ze gehuwd, dan moeten ze wat geld hjj zich heb ben om het de eerste dagen te kunnen uit zingen. Men leest in het Handelsbl. van Aritio.»De kwaal met de kwaal bestrijden, zeggen de ho- moepathen, is tegenwoordig erkend als het radicaalste geneesmiddel. Welnu, de socialisten, die geen grooter kwaal kennen dan het kapitaal, nemen dit zelfde middel ter hand om het zoo krachtdadig mogelijk te benuttigen. Wij vinden er het voorbeeld van bij de Gentsche socialisten van Vooruit. Behalve hare bakkerij, apotheek en andere instellingen, die Vooruit als samenwer kende maatschappij begon, maar later ook ten dienste stelde van het publiek, zelfs van de staatsnormaalschool, heeft hij thans nieuwe nij verheidsinstellingen ge vormd, welker inhuldiging de maatschappij op 21 April zat vieren. Voor dit feest heeft de Gentsche groep al de socia listen van het land uitgenoodigd. Men weet vooreerst nog niet, waarin die nieuwe instellin gen zullen bestaan, maar zeker schijnt het dat het verhuren van rijtuigen voor doop-, trouw en begrafenisplechtigheden er eene van zal zijn. Eerst zal men ze slechts ten dienste stellen der leden van Vooruit (zie eens, die democraten!), maar later zullen er de niet-leden gebruik van kunnen maken, evenals van de bakkerij, den steenkoolhandel, de apotheek, enz. Men ziet, het middel om het kapitaal te bestrijden is echt homoepatischzelf een kapitaal vormen. De socialist wordt dus zijn eigen vijand en zal dus, om logisch te zijn, op den duur zich zeiven moeten bestrijden." De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden met wijziging der beschikking van zijn ambts voorganger van 11 Februari 1888, no 740, afd. binnenlandsch bestuur, voor zoover daarbij de gemeente Hontenisse is aangewezen als onder kiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Hontenisse voor de verkiezing van leden der Tweede kamer van de Staten-generaal, die gemeente te Bplitsen in de volgende onderkiesdistricten van dat hoofdkiesdistrict lste onderkiesdistrict Hontenisse (hoofdplaats Kloosterzande) de dorpen Kloosterzande en Groenendijk en het gehucht Walsoorden (de wijken A, B en C, van wijk D de Wilhelmus- polder en het Kruisdorp, en van wijk S de Schaperspolder. 2de onderkiesdistrict Hontenisse (hoofdplaats Lamswaarde) het dorp Lamswaarde met de gehuchten Ter Hole en Kuitaart (de wijken E, F, G en H, van wijk D de Kruispolder, en van wijk S Kuitaart, de Baudeloodijk en Rozenberg. Bij kon. besluit is benoemd bjj het pers. der mil. adm. van het leger in N. I. tot 2e-luit. kwartierm. de serg. P. A. Stroeve van het le reg. inf. Verder is de eerste-luit. W. Swart, van het 7de reg. infant,, op non-activiteit gesteld. Nog zijn benoemd tot ing. van den waterst. ode ki. H. M. Henbet, thans adsp.-ingenieur; tot adsp.-ing. van den waterst. G. Rooseboom en J. P. Wijtenhorst, Van de lichting 1889 zullen voor het 3e regiment infant. 900 miliciens worden bestemd. Te Middelburg worden daarvan 163 man uit Zeeland en 17 uit Zuid-Holland ingedeeld, te Vlissingen 1180 uit Zeeland. Bij de cavalerie mogen niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid miliciens worden ingedeeld, zwaarder dan 70 kilogrammen. Geschikte hoefsmeden worden allen bestemd voor de veld- en rijdende artillerieschippers, visschers en zeevarenden worden aangewezen voor het korps pontonniers. Beambten bij den telegraafdienst, bij spoor wegen en bij stations, stokers, machinisten, spoorweg- en rijswerkers, riet- of stroodekkers voor het korps genietroepen. Miliciens, die onderwijs in de genees-of heel kunde hebben genoten, hulp-apothekers en apothekersbedienden worden bij de infanterie ingedeeld om later bij de compagniën hospitaal soldaten te worden geplaatst. Te 'sHage overleed op 74 jarigen leeftijd de heer jhr mr H. C. van der Wijck, oud-lid in den raad van Nederl.-Indië. In de Donderdag namiddag gehouden zitting der Tweede kamer werd, zooals wjj nog in een deel der oplaag van het vorig nommer mededeelden, bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en van vrouwen, hij art. 18 door den minister het woord gevoerd naar aanleiding van een amendement-Reuther-Roozëboom om voor militaire fabrieken en inrichtingen eën speciaal toezicht in te stellen. De minister nam het amendement over. Het amendement-Van Kempen, om de ambte naren van het geneeskundig staatstoezicht niet met het toezicht op de fabrieken te heiasten, werd aangenomen met 52 tegen 31 stemmen. Verder is schending van de geheimen eener fabriek door de schuld der ambtenaren, belast met het toezicht, strafbaar gesteld met 3 maan den hechtenis of f 300 boete. Bij de overgangsbepalingen wijzigde de re geering den termijn van 2 jaar voor nacht arbeid van vrouwen en kinderen in een facultatieven termijn, zoodat voor bepaalde fabrieken de minister dien termijn kan ver korten. Het amendement-Lohman om een vasten termijn van 2 jaar te handhaven voor alle fabrieken werd echter aangenomen met 53 tegen 38 stemmen. Heden heeft de eindstemming over het ont werp plaats. De examens voor surnumerair der posterpen zijn gisteren aangevangen, 75 candidaten hebben zich voor 15 plaatsen aangemeld. Het wetsontwerp, houdende wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatie, strekkende om het aantal raadsheeren, dat hij de gerechts hoven in strafzaken vonnist, van 6 op 5 te brengen, vond in de afdeelingen der Tweede kamer van de Staten-generaal, behalve in eene, weinig verdedigers. De aangevoerde re denen voor de indiening achtte men niet af doende. Was de hoofdreden om staking van stemmen onmogelijk te maken dan zou de maatregel ook moeten worden uitgestrekt tot 101 en 102 R. O. Juist omdat bij de recht banken in strafzaken in oneven getale wordt gevonnist moest in appèl een even getal wor den behandeld. Het ware eene groote achter uitgang van dit goede stelsel af te wi|ken. Indien een streven naar bezuiniging bij den maatregel voorzat dan zou dit ten nadeele zijn van de rechtspraak en daarom afkeuring verdie nen. Het ware dan nog beter het getal der raads heeren op 4 te brengen. Dit laatste zouden anderen als eene verzwakking van de recht spraak beschouwen. Ook werd het denkbeeld geopperd om hurgerljjke zaken in appèl door 3 raadsheeren te doen berechten, doch ook dat denkbeeld vond bestrijding. Het argument des ministers dat de leden van het hof in 2 kamers gezeten te veel werk zouden hebben, werd niet toegegeven. Het eenig argument, dat scheen te treffen, was dat omtrent de vacantie, doch men beweerde dat bij aanneming van dit ontwerp eene goede vacantie door ieder lid toch niet zou kunnen genomen worden. Sommigen opperden het denkbeeld van invoe ring van raadsheeren-plaatsvervangers, doch zeer vele leden bestreden dit en ook deze achtten het bezwaar omtrent de vacantie in geenen deele afdoende. Wat het wetsontwerp tot aanvulling van de vierde afdeeling van den eersten titel van het Wetboek van Strafvordering be treft, met de strekking daarvan kon men zich bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede kamer wel vereenigen. In enkele afdeelingen werden eenige opmerkingen gemaakt. De vraag werd gedaan of het voorgestelde doel wel zal worden bereikt en de zaak volkomen goed zal geregeld worden Hoever de territoriale wa teren in de Noordzee langs ouzo kusten zich uitstrekken wordt niet bepaald. Eene algemeene bepaling op dit punt ontbreekt. De grens langs de kusten van de Zeeuwsche eilanden is hp verschillende wetten, dooreen genomen, gesold op 1 kilometer er blijft dus een breede strook over van ongeveer 3 geographische mijlen waarvoor de Competentie bij die wetten niet geregeld wordt. Daarom achtte men het minder wenschelijk dat bij uitsluiting alleen de rechtbank van Alkmaar en het kanton gerecht te Hoorn in deze competent verklaard worden. Sommige hadden liever gezien dat de rechtbank en het kantongerecht no 1 te Amsterdam waren aangewezen. Anderen hadden althans, wat den Dollart betreft, de rechtbank te Leeuwarden willen zien aangewezen. Het eerste overgangsexamen van leerlingen der burger-avondschool alhier, op 9, 10 en 11 April gehouden, heeft de volgendë resultaten opgeleverd Eerste klasse. Yan de 31 leerlingenj die zich aan het examen onderwierpen, zijn er 24 kunnen bevorderd worden tot de 2e klasse, te weten M. W. van Aartsen, F. Adriaanse, J. P. Adriaanse, A. A. Baggerman, D. P. Barto, L. J. Bosdijk, A. W. Boucherie, W. Caljouw, J. F. H. Entink, W. A. Grims, A. D. van Houte; D. J. Jolmers, W. de Lange, E. J. P. Lauer, J. Lorier, J. C. Ludekuze, J. K. C. Mantz, D. Meijers, J. P. Peters, B. Ruitenbeek, J. G. P. Valk, C. L. Versteeg, G. A. Verstelle en P. F. Voerman. Tweede klasse. Van de 25 leerlingen, die werden geëxamineerd, zijn tot de derde klasse bevorderd 16, nl.W. Corné, W. R. Doudeijns, C. van Dullemen, W. P. Goedhart, J. van Hoeflaken, Z. Huijssoon, J. Ilmer, J. Jansen, C. Joziasse, W. N. Keersemaker, A. de Keijzer, P. J. Koekkoek, A. F. Lorier, A. Pluij- mers, P. J. Schijf en W. C. Snijders. Van de 88 leerlingen, die daarvoor in aan merking konden komen, ontvingen 53 eene beiooning voor getrouw schoolbezoek. Hieronder waren er 28, die geen enkel uur onwettig afwezig waren geweest, terwijl de overige hoogstens 3 uren ongewettigd hadden ver zuimd. i'

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1