Mooppn eiTerpacMiDpn la Zeeland Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. 3 FEUILLETON. „DE TENTENVAR SEM," GRANT ALLEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Middelburg. dailies voor trouwen «politiedienst" aan be ambten van politie in Nederland uit te reiken, en dat die alleen is toegekend aan de hoofden der gemeente-politie, indien deze daartoe het besluit willen nemen. De kosten van het openbaar lager onderwijs bedroegen voor het rijk in 1887 4.830.041.631 tegen 4,818.531.91 in 1886, waaronder wegens de 30 pet. uitkeering aan de gemeenten 2.973.468.191 tegen 2.958.321.751 in 1886 en subsidiën (krachtens art. 49 der wet) 251.517.591 tegen 229.419 in 1886; of, na aftrek der inkomsten, 4.527.580.491 tegen 3.974.638.681 in 1886. De uitgaven van de gemeenten bedroegen 11.514.184.40, tegen f 11.475.483.341 in 1886'; de inkomsten J 6.905.100.051 tegen ƒ7.477.493.19 in 1886. Het zuiver bedrag der uitgaven vermeerderde in de provinciën Utrecht, Friesland en Lim burg in alle overige provinciën verminderde het. Voor rijk en gemeenten te zamen bedroegen de uitgaven in 1887 13.036.818.211 tegen 13.023.502.12 in 1886en de inkomsten 1.604.137.661 tegen 1.571.370.241. Het zuiver bedrag der uitgaven van rijk en ge meenten te zamen was dus in 1887 j 11.432.680.55 tegenover f 11.452.131.871 in 1886. Het zuiver bedrag der uitgaven van het rijk, de provinciën en de gemeenten voor alle in richtingen van onderwijs, met uitzondering van het militair onderwijs, van dat in de gevan genissen en bedelaarsgestichten en van het onderwijs aan de bewaarscholen, was in 1887 15.668.851.901, tegenover f 10.230.600.151 in 1878; f 10.860.898.61 in 1879; ƒ12.365.683.091 in 1880; 14.168.734.951 in 1881; 17.048.602.881 in 1882; ƒ19.435.019.16 in 1883; ƒ17.739.123.201 in 1884; ƒ15.336.416.13 in 1885 en ƒ15.647.877.41 in 1886. Naar het Dbld verneemt zal het gezel schap der Hollandsshe Opera, dat dezen zomer het Noorden en Zuiden van ons land en zooals wij meldden ook Middelburg zal be zoeken, niet door al de voornaamste leden worden vergezeld, Onder anderen hebben de heer en mevrouw Orelio gemeend daarvan geen deel te moeten uitmaken. De bekende chemicus Michel Eugène Chevreul is gisteren in den ouderdom van 104 jaar overleden. In de raadszitting van Dinsdag jl. te Biervliet werd het verzoek om eervol ontslag met 15 April a. s. van den heer M. J. Vrolik, onderwijzer aan school A, ingewilligd wegens benoeming te Zwammerdam. De jaarwedde werd met 50 gulden verlaagd, en daardoor op 400 gulden bepaald. In de maanden Juni en Juli e. k. zal aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het na tuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no 99). De dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Zjj, die tot dat examen wensehen te worden toegelaten, behooren zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Mei e. k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Woensdag, zijn veroordeeld, wegens: bedelarij: J. W., 51 j., J. W., 34 j., ar beiders, en C. B., 33 j., metselaar, allen Krui- ningen, ieder tot 2 maal 1 d. h. het valschelijk aangeven van een strafbaar feit: M. v. d. D., 26 j., koopman en visscher, Aagtekerke, tot 1 m. gev.; vernieling van eens anders goed: A. K., 28 j., arbeider, Yerseke, tot ƒ10 b. s. 7 d. h.; beleediging van een ambtenaar: A. d. R., 19 j., werkman, Colijnsplaat, to^lQ b. s. 7 d. h. Vit het Engelsch vak HOOFDSTUK II. ii m m e r Drie. Iris wilde juist op hare gewone zachte manier hare mama antwoorden, om die vermenging te verdedigen, toen een tik op de deur haar deed opspringen. «Dat moet het telegram zijn," riep zjj en vloog naar de deur met een vaart, die genoeg bewees dat haar academische opvoeding het jeugdig vuur nog niet uitgedoofd had. «IrisIris 1" riep baar moeder vol ont zetting, «laat Jans opendoen, kind. Dat onbe hoorlijke opvliegen en dan nog wel aan het ontbjjt het is onvergefelijk. In mijn tijd Iris was al lang weg en mevrouw moest zelf maar trachten den verstoorden huisgod der Britsche eetkamer te verzoenen. Een oogenblik later kwam het blozende jonge meisje geheel terneergeslagen terug, en duwde een forsch welgedaan heer van middelbaren leeftijd voor zich uit, die zich ook onderscheidde door een Romeinnchen neus, en gekleed was met al de beleediging: M. B., 18 j., dienstbode, 's Heer Arendskerke, tot 8 b. s. 6 d. h. mishandeling: J. F., 21 j., werkman, en J. B. C., 20 j., landbouwersknecht, beiden Hoofdplaat, de le tot 1 en de 2e tot 8 dD. v. d. K,. 21 j., P. v. d. G-., 19 j., N. de K., 19 j.. M. 20 j., en J. v. d. B., 20 j., arbeiders, Wolfaartsdijk, de le en 2e ieder tot 7 en de 3e, 4e en 5e ieder tot 3 d., en A. P., 18 j., arbeider, Cortgene, tot 2 m. gev., en P. r. B., 30 j., arbeider, Driewegen, tot f 8 b. s. 6 d. h., en diefstal: A. W. 45 j., bargeschipper, Selzaete, tot 3 w. en Ch. L. v. E., 13 j., Ter- neuzen, tot 14 d. gev. Allen in de kosten. Voor den Hoogen Raad werd gisteren door mr. P. F. L. Verschoor gepleit in de vroeger vermelde zaak van een inwoner van Stoppeldijk, die door het Haagsche gerechtshof tot 6 maanden werd veroordeeld wegens toeëigening eener quitantie, nadat deze door een looper aan bekl's. vrouw was afgegeven. Mr. Verschoor betwistte, dat de toeëigening wederrechtelijk was en betoogde voorts dat, al mocht dit zoo zijn, het feit niet onder eene strafbepaling viel. De conclusie is bepaald op 23 April. Door den gemeenteraad van St. Maartensdijk is besloten dat, behalve de bestaande jaarlijk- sche veemarkten in April, October en November, aldaar voortaan ook veemarkt zal worden ge houden op den tweeden Donderdag der maand Mei of, zoo op dien dag Hemelvaartsdag invalt, 's Vrijdags volgende op den tweeden Donderdag en op den derden Donderdag der maand Juli. Bij circulaire verzoeken Ged. staten de burg. en weth. in deze provincie, zoo uithoofde der belangen hunner gemeente tegen dit besluit bedenking mocht bestaan, daarvan vóór 24 April a. te willen kennis geven. Te Borssele wordt een tweede poging aangewend om aldaar eene aanlegplaats voor de provinciale stoombooten te verkrijgen. Het rondgaande adres wordt door vale belangstel lenden onderteekend. Onder Ellewoutsdijk is Maandagavond de bliksem in een boom geslagen. Van 9 tot 10 April. Middelburs. BevallenJ. Overtveld, geb. Janse, z. Overleden: A. C. Happee, d. 5 m. J. A van Dixhoorn, wedr van G. H. A. Ladenberg, 33 j. H. M. de Man, wede van S. de Graag, 69 j. P. Aarnoutse, z. 1 j. H. Verberkmoes, wed" van P. Schermijn, 96 j. Vergadering van heden, (Woensdag) namiddag te half 3. Voorzitter de heer jhr. mr. L. Schorer. Afwezig de heer Jeras met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna komt in behandeling een voorstel van burg. en weth. om de woonhuizen, vroeger in gebruik bij de Commercie-compagnie, voor den tijd van een jaar te verhuren, het huis wijk P no. 127 aan den heer G. Knol voor 250 'sjaars, en het huis wijk P no. 128 aan den heer P. G. van den Berg voor 300 sjaars. Conform dit voorstel wordt besloten. Aan den majoor-garnizoens-commandant wordt, op diens verzoek, de zolder en een annex gebouw van het waaggebouw gedurende de maanden Mei tot en met Sept. a. onder hands verhuurd voor 50, ten einde daarin militairen te kunnen huisvesten. Op een verzoek van A. Caljouw om een ander gebouw van de voormalige Commercie-compagnie in huur te bekomen, wordt op voorstel van burg. en weth., op grond dat de geboden huurprijs van 78 'sjaars te laag is, afwijzend beschikt. De rekening over 1888 der plaatselijke ge zondheidscommissie, in ontvang en uitgaaf 55.04 bedragende, wordt goedgekeurd. Ook wordt goedgekeurd de rekening der dd. schutterij over 1888. De begrooting be droeg 3495, uitgegeven is 3169.31 J, zoo dat minder is uitgegeven dan geraamd ƒ325.68). netheid en keurigheid van een Londensch rechtsgeleerde. «Het is oom Tom maar," riep zij teleur gesteld. «Oom Tom, maar herhaalde de forsche man goedig, «men moet maar bij zijn familie komen om niet verwaand te worden, en vooral bij zijn liefste, aardigste nichtje. Is dat nu mijn dank, Iris, omdat ik het hof midden in een zeer belangrijke zaak verlaat, en mijn klerk, den domsten Schot die er op twee beenen loopt, achterlaat om de strikvragen te doen en het getuigenverhoor te leiden alleen om te vragen of gij een telegram hebt En de eerste woorden, die ik van mijn lief nichtje hoor, zijn: »»'tis oom Tom maar."" Een lieve begroeting na al mijn toewijding." Hij bukte toen Iris weer plaats nam en kuste haar op het voorhoofd. «Ach oom 1" riep Iris uit en bloos de overhaar heele gelaat bij de gedachte dat zij hem een oogenblik gekwetst had. «Ik meende het zoo kwaad niet. Dat weet gij ook wel. Ik ben altjjd blij van u te zien. Maar gij weet dat ik dat tele gram wacht, en nu liep ik naar beneden bij uw tik, den kende dat het de jongen van het telegraaf kantoor was, en toen ik zag dat gij het maar waart ik meen natuurlijk toen ik zag dat gij het waart was ik natuurlijk teleurge steld, dat ik geen tjjding kreeg. Maar zijt gij heusch dat heele eind van het Hof hierheen Gelijk besluit wordt genomen ten opzichte van de rekening der gascommissie over 1888. Zij bedraagt in ontvang 58145.74, in uit gaaf 43157.771 en levert een goed slot op van 14987.961. Van dit goed slot stellen burg. en weth. voor 6000 te bestemmen tot aflossing van een gedeelte der 4% leening van 1881, welk bedrag ongeveer het verschil uitmaakt tusschen het werkelijk batig slot en het ge raamde bij de begrooting voor 1888. De financieele commissie verklaart zich hier tegen, tengevolge waarvan burg. en weth. het laatste deel van dit voorstel terugnemen. De heer E. P. Schorer heeft met eenige ver wondering dit voorstel van burg. en weth. vernomen. Niet om hetgeen er wel in staat maar wel om hetgeen er niet in staat. Z. i. toch behoort, alvorens men beschikken kan over het goed slot van de rekening der- gasfabriek, uitgemaakt te worden welk deel van het in de gemeentekas te storten bedrag moet dienen tot aflossing der schuld van de gasfabriek aan de gemeente en welke som moet worden beschouwd als rente van door de gemeente aan de fabriek geleende gelden. Geschiedt dit niet, dan komt men, wat be treft de financieele verhouding der fabriek tot de gemeente, in eene chaotische verwarring. Tot heden toe werd eene aanwijzing dei- gelden als bovenbedoeld gedaan bjj de vast stelling van de bestemming van het goed slot, thans echter ontbreekt die splitsing. Op grond van een en ander stelt de heer Schorer voor dat de raad besluite: lo. het saldo der exploitatie-rekening der gasfabriek over 1888 ad 14987.95 in de ge meentekas te storten; 2o. van dat saldo ƒ3706.681 aan te merken als rentevergoeding en 11281.28 als teruggave van kapitaal; en 3o de balans der gasfabriek in debet en credit vast te stellen. De heer Sprenger, voorzitter der gascommissie, deelt mede dat de gascommissie ten deze geen voorstel deed, op grond dat uit de ten vorigen jare gedane mededeelingen gebleken is dat die plicht niet op haar rust. De heer Schorer zegt hierop dat hij dit voorstel ook niet van de gascommissie maar wel van burg. en weth. had gewacht. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Schorer hierop aangenomen. Een voorstel van burg. en weth. tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1888 wordt gesteld in handen der financieele commissie. Alsnu komt ter tafel het volgende voorstel van burg. en weth. Naar aanleiding van het raadsbesluit van den 23 Maart jl. tot uitbreiding en verbetering der gasfabriek hebben wij thans, in overleg met de commissie van financiën, de eer u voor te stellen om, behoudens goedkeuring van gede puteerde staten, eene leening van 78000 ten laste der gemeente op voet en wijze, als in bet hierbij gevoegd plan is omschreven, aan te gaan en voor de betaling der jaarlijksche renten en aflossingen weder alle inkomsten en mid delen der gemeente aan te wijzen. Bedoeld plan eischt o. i. weinig toelichting. Eene inschrijving a pari en eene rente van 3| pet. komt ons voor deze leening het meest geschikt voor. De aflossing is zoo geregeld, dat die in hoog stens 20 jaren geheel is afgeloopen, terwijl de bevoegdheid tot vervroegde aflossing blijft voorbehouden. Het in dit voorstel bedoelde plan luidt plan tot het aangaan eener geldleening ten behoeve der gemeente Middelburg, tot een be drag van 78000. Art. 1. Door en ten laste der gemeente Middelburg zal eene leening worden aangegaan van 78000, tegen eene rente van 31 pet. 'sjaars, tot voldoening der kosten van uitbrei ding en verbetering der gemeente-gasfabriek, waartoe door den raad in zijne vergadering van 23 Maart 1889 is besloten. Art. 2. Als bewijs van deelneming zullen worden afgegeven aandeelen aan toonder ter grootte van 1000, voorzien van een door loopend nummer, te beginnen met nummer 1, die splitsbaar zijn in 2 a 500, dragende het zelfde nummer met toevoeging der letters A of B. Art. 3. De aandeelen zullen zijn voorzien van coupons, vervallende den 1 Januari en den 1 Juli van ieder jaar. Art. 4. De aandeelen worden aangenomen gekomen om dat te hooren, oompje lief?" «Dat heele einde van het Hof hierheen, met Coleridge en ik lachte cynisch tegen mijne beste getuigen. Op mijn woord van eer, Iris," zei de goedige, oude heer, geheel verteederd, «alleen om die tijding te vernemen van een zeker nichtje van mij omdat ik wist dat dat lieve nichtje zelf zoo nieuwsgierig was." «Oompje lief, dat was al heel vriendelijk van u," riep Iris, op nieuw blozende uit, doch nu van vreugde. Zij was zeer gevoelig voor een weinig liefde. «Het is zoo lief van u om zooveel belang in mij te stellen." «Dat zal mijn ongelukkige cliënt niet zeggen", mompelde oom Tom half hard. En waarlijk de misleiden, die Thomas Kynnerley ■Whitmarsch van het Kon. college als advocaat gekozen hadden, om zijn groot talent in testa mentaire zaken, zouden zeker niet met onver mengd genoegen dit aandoenlijk voorbeeld zijner groote liefde voor zijn nichtje vernomen hebben. «Maar war beteekent dit alles toch, Tom riep mevrouw eenigszins gemelijk uit, «Waarom wilt gij en Iris een telegram hebben van dien tweeslachtigen dokter Oom Tom wilde juist zijn zuster voor de honderd en eerste maal inlichten, toen de arme Iris, die zich niet langer kon bedwingen, van tafel opstond en met tranen in hare mooie, blauwe oogen zei, dat zjj niet kon eten en in het salon op het telegram zon gaan wachten. voor borgstellingen ten behoeve der gemeente" Art. 5. De aandeelen worden geteekend door den burgemeester en secretaristerwijl de coupons door beiden behoorlijk worden ge waarmerkt. Art. 6. Jaarlijks te beginnen den 1 Juli 1890 worden minstens 4 aandeelen aflosbaar ge steld met het bedrag, daarop uitgedrukt. Even wel behoudt zich de gemeente de bevoegdheid voor om op 1 Juli van ieder jaar meer, zelfs alle resteerende aandeelen af telossen. Art. 7. Uiterlijk 1 Mei van ieder jaar be paalt de gemeenteraad, met inachtneming van het vermelde in het vorige artikel, in open bare vergadering het aantal aandeelen, dat wordt aflosbaar gesteld. In dezelfde vergadering worden door uitloo ting, de stukken aangewezen, die tegen 1 Juli daaraanvolgende aflosbaar zijn gesteld. Met den aangegeven datum van aflossing houdt de rente op. De nummers der uitgelote stukken zullen in twee te Middelburg verschij nende dagbladen, alsmede in een Amsterdamsch effectenblad worden bekend gemaakt en de afbetaalde stukken in eene openbare vergade ring van den gemeenteraad worden vernietigd. Art. 8. De betaling van rente en aflossing heeft plaats ten kantore van den gemeente ontvanger. Art. 9. De verschenen niet verjaarde coupons en ter aflossing, aangewezen aandeelen worden ten allen tijde, zonder eenige korting, in be taling genomen voor alle belastingen der ge meente of voor betalingen, uit anderen hoofde aan deze verschuldigd. Art. 10. De stortingen op het ingeschreven bedrag geschieden ter keuze van de inschrijvers tusschen 1 Juni 1889 en 1 Januari 1890. Stortingen van minder dan 100 op de al of niet gesplitste aandeelen worden niet aan genomen. De rente gaat in met den dag der storting. Bij de betaling worden de aandeelen afgegeven. Art. 11. Ingeval bij brand, overstrooming of andere rampen aandeelen dezer leening mochten vernietigd of verloren geraakt zijn, kunnen belanghebbenden zich deswege tot den gemeenteraad wenden, als wanneer de voor- dergelijke gevallen bestaande voorschriften, met betrekking op Nederlandsche schuldbrieven zooveel mogeljjk worden gevolgd. Art. 12. Tot deelneming in deze geldleening, die bij inschrijving a pari wordt opengesteld, wordt ten kantore van den gemeente-ontvanger op den 1 en 2 Mei 1889, van 10 tot 1 uur, eene verzegelde bus geplaatst, waarin de in- schrij vings-biljetten moeten gestoken worden. De opening dezer bus en der zich daarin bevindende inschrijvings-biljetten heeft plaats door burgemeester en wethouders, in het open baar, Vrijdag den 3 Mei 1889, 's namiddags te 2 uren, ten raadhuize. Art. 13. De inschrijvings-biljetten moeten zijn gezegeld en inhouden de opgaaf van het bedrag der ingeschreven som. Zij moeten dooi de inschrijvers onderteekend worden. Binnen 14 dagen na de toewijzing bunnen de inschrijvers verklaren, of zij het bedrag hunner aandeelen in stukken van 1000 of 500 willen ontvangen. Art. 14. De toewijzing der inschrijvingen geschiedt door burgemeester en wethouders uiterlijk den 6 Mei 1889. "Wordt bij de in- schrijvinghet benoodigde bedrag overschreden, dan geschiedt de toewijzing zooveel mogelijk pondspondsgewijze en zoo noodig bij loting. Art. 15. Aan bankiers, makelaars en commis- sionnairs in effecten wordt I pCt. provisie uit gekeerd over het bedrag der stukken, door hunne tusschenkomst ingeschreven en o vergestort. Door burg. en weth. wordt voorgesteld de 5000 koopprijs van het handelsterrein te bestemmen tot aflossing van de 4 leening van 1881. Vereenigt de raad zich met dit voorstel en met dat betreffende de bestemming van de 6000 uit het batig slot der gasfabriek dan zal de genoemde leening met 1 Jan. a. geheel kunnen worden afgelost. De commissie van financiën verklaart zich tegen dit voorstel op grond dat nog verscheidene uitgaven betrekkelijk spoedig op handen zijn, waarvoor geld zal moeten worden geleend. Op grond van die opmerking trekken burg. en weth. hun voorstel in. Eindelijk is aan de orde de benoeming van een lid in de commissie voor de conversie van de oude gevestigde schuld der gemeente. Als zoodanig wordt benoemd de heer F. G. Sprenger met 13 stemmen op den heer A. P. Mevrouw Knyvett zag haar verbaasd na. «Die soort van dingen maken een meisje zoo vreemd," zei zij met een zucht. «Nu, nu, haar heeft het toch geen kwaad gedaan," antwoordde oom Tom houtweg; want zijn nichtje was zijn lieveling, ondanks hare ketterijen. «Ik heb zelf ook niet veel met die malligheid en die kunsten opmaar Iris is een Knyvett, en zoo als ge weet, hebben de Knyvetts zich altjjd hun eigen weg gebaand; en iedere Knyvett kiest een verschillenden weg. Zij heeft nu den haren afgebakerd. Dat heeft ze -niet van ons, daar kunt gij van opaan. Niemand heeft ooit de Whitwarches kunnen beschuldigen van buitensporigheid of oorspron kelijkheid. Wij gaan vooruit, doch langzaam en bedaard. Het is de volharding die het in onze familie doet, Amelia, maar de Knyvetts zijn heel anders: Die gaan hun eigen wegen het is beter dat men niet tracht hen tegen te houden." «Ik zou wel eens willen weten wat haar arme vader van dit alles zou zeggen merkte mevrouw Knyvett zuchtende aan. «Hij zou zeggenlaat haar begaan," ant woordde de groote advocaat schielijk «en het doet er niet veel toe, wat hij zou zeggen; want Iris zou toch op haar kalme, beminnelijke manier haar gang gaan, zonder iemand te be- leedigen, al vond hij het niet goed. Ja, Amalia. En welbezien is het nog zoo kwaad niet dat ons kind zich met het hooger onderwjjs heeft ingelaten. Wjj keuren het niet goed; maar Snouck Hurgronje zijn 2 stemmen uitgebracht. De vergadering wordt daarop gesloten. Er is thans definitief besloten tot ver bouwing van de bekende overdekte markt in de Wagenstraat te 's Hage tot een groot Casino, waarin een ruime zaal ingericht zal worden voor tooneelvoorstellingen, concerten, spectacle- varié bals enz. in den trant van het Gebouw v. K. en W., terwjjl bijzalen beschikbaar komen voor diners, partpen, vergaderingen enz. De tweede millioenenjuffrouw uit Drach ten T. de Jong is Zondagavond door de Groning- sche politie gearresteerd, Zij verbleef in Groningen in het hotel Friesland. Te Diest zijn voor eenige dagen twee personen overleden, aan de gevolgen van een beet van een dollen hond. Beiden hadden het aanbod der regeering, om zich onder behan deling van Pasteur te stellen, afgeslagen en de voorkeur gegeven aan eene behandeling in het klooster St. Hubert. Het dwaze vooroordeel, dat men bij het redden van drenkelingen getuigen noodig heeft, kostte te Apeldoorn een kind het leven. Een vrouw zag een vijfjarige kleine in het kanaal vallen zjj schoot onmiddelljjk toe en had het genoegen het kind levend op het droge te brengen. In plaats van evenwel het kind ter stond onder dak te brengen en de voorschriften toe te passen, welke ten opzichte van drenke lingen bestaan, liet zjj het aan den oever liggen en ging hare ontmoeting aan anderen mede- deelen. Toen daarna de geneeskundige hulp werd ingeroepen en ook Bpoedig verscheen, was het leven bjjna geweken en stierf de kleine kort daarna. Maandag namiddag heeft een heer, zekere W. Goldsmith Hunt, een jonge vrouw, naar men zegt een tooneelspeelster, te Londen dood geschoten en daarna zichzelf. Maandag avond verlieten een man en vrouw hun woning te Watford, twee kinderen, een jongen van 15 en een meisje van 10 jaar- tehuis latend. Toen de moeder terugkeerde vond zjj de deur gesloten. Met hulp van een buurman gelukte het haar de deur te openen. In de gang vond zjj haar dochtertje stervende liggen, de hersenpan met een bijl verbrijzeld. Het kind stierf spoedig. De jongen was nergens te vinden. Later kwam een ambtenaar van politie hem op straat tegen, op weg naar huis. Zjjn kleeren en rechterhand zaten vol bloed. Hjj werd in hechtenis genomen, doch het resul taat van het rechterljjk onderzoek is niet bekend. Te Hamburg is Zondag een moord ge pleegd in wreedheid gelijk aan de White-Chapel moorden. Het slachtoffer is echter een tien jarige knaap. De moordenaar, een man van ongeveer dertig jaar, is ontsnapt. Bjj een ontploffiing van mjjngas in de mjjn Erin bjj Castrop zjjn 25 personen veron gelukt. De onderneming van het Kanaal 'van Korintlie is wegens financieele moeieljjkheden eensklaps gestaakt. Meer dan 2000 werklieden zjjn daardoor terstond zonder werk ge raakt. Daar men voor ongeregeldheden vrees de, zijn door de Griekscbe regeering eene compagnie der genie en een aantal gendar mes naar den Isthmus gezonden. Te Surat, Engelsch Indië, heeft een hevige brand gewoed, waardoor een 15.000 personen zonder woning zjjn. Het schjjnt dat het vuur op negen verschillende plaatsen uitbrak. Bjj deze vreeseljjke ramp wordt de ellende der inwoners nog vermeerderd door de cholera, die plotseling is uitgebroken. Lord Reay, gouver neur van Bombay, heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Datnm. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 12 April Souburg, Huis en Inboedel, Tak. 15 Breskens, Logement, Hammacher. 17 Baarland, Hofstede, v. d. Kloes, Tak en S legt. 17 Terneuzen, Woonhuis enz., Bereken. 17 - Terneuzen, Tjalkscbip, Huineman. 18 Middelburg, Huizen, Verheij, 18 Breskens, Huizen, Hammacher. 19 - Souburg, Inspan, Tak. 20 Serooskerke, Inspan, Tak. 23 Aagtekerke, Inspan, Tak. 24 Arnemuiden, Inspan, Tak. in alle geval heeft het deze goede zijde gehad dat het haar uit de handen der fortuinzoekers gehouden heeft." «Iris heeft veel te wachten," zei mevrouw Knyvett met groot zelfbehagen, niet omdat haar broeder dit nog niet wist, maar omdat zjj er altjjd aan dacht en gewoon was al hare banale gedachten te uiten, in de meening dat hare toehoorders die even belangrijk vonden als zjj zelf. «Iris heeft veel te wachten", herhaalde haar broeder. «Daar twjjfelt, t geloof ik, nie mand aan. Hoe gek het testament van den ouden admiraal ook zjj, het is toch niet te verwachten dat sir Arthur de bezitting aan iemand anders zal durven laten. Dit zou zeer gewaagd zjjn, met mjj als tegenpartjj. En als Iris in Londen uitgegaan ware, in plaats van haar Odysseus en haar Lucretius te lezen, ben ik overtuigd dat de een of andere arme drommel een Iersch gelukzoeker, misschien, als er in onzen tjjd nog zoo iemand leeft haar reeds lang weggekaapt had; vooral voordat zjj haar fortuin bezat. Dan heeft het bjjna den sehjjn van belangeloosheid? Nu heeft dit plan van Cambridge ons al die moeite en onaangenaamheden bespaard en ons over den gevaarlijksten tjjd heen geholpen het heeft een brug voor ons geslagen over dun jjs; want Iris is thans een vrouw, die best in staat is om op zich zelve te passen «Daar is wel wat van aan", antwoordde

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2