N°. 86. 132e Jaargang1. 1889. Donderdag 11 April. Politie. Gemeente-belastingen. Onze nerveuse eeuw. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Middelburg 10 April. BEKENDMAKINGEN. BURGER - AVONDSCHOOL. MIDDEL CHE COURANT. Thermometer. Middelburg 9 April. vm. 8 u. 47 gr. m. 12 u 53 gr. av. 4 u. 50 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningenF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Ailvertentiën Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- j moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het I aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen i. Oorzaak en g-evolgen. De wereld hangt aan elkaar van toeval ligheden en contrasten. Nauwelijks hebben wij kennis gemaakt met een Fransche charge op zenuwachtige vrouwen, die in tal van schouwburgen het publiek tranen doet lachen, of uit 's Graven- hage, waar tot driemaal toe het théater te klein was om alle lachlievende toeschouwers te bevatten, zendt men ons de, in Nederlandsch gewaad gestoken, pessimistische beschouwing van een Italiaansch professor, die als optimist ter wereld gekomen is en wiens ervaringen op het benedenrand, alsmede het bestudeeren der menschen, hem steeds in zijn optimisme hebben versterkt, maar die het toch nood zakelijk vindt ons een somberen blik te doen slaan in onze hedendaagscho maatschappij. En zoo sterk is zijn pessimistische opvatting niet om dat optimisme te verdringen. Dat ongestoorde en zoete geloof hoopt hij te behouden tot het oogenblik, waarop hij het leven moet verlaten, en het geeft hem alle reden te verklaren: „De XlXe eeuw is nerveus, doch hare nerveusiteit zal niet op hare dochter, de XXe eeuw, overgaan." Deze verzekering uit den mond van zulk een schrijver, die zooveel wondeplekken in onze maatschappij weet aan te wijzen, is een groote lichtzijde. Wie pessimistisch mocht worden door zijne beschouwing vindt in zijne optimisme toch den zoeten troost, dat niet alles verloren is. Nog een ander contrast is, in verband met deze beschouwing, opmerkelijk. Terwijl men zich in Frankrijk opmaakt om het eeuwfeest der revolutie te vieren en te ge denken de zegeningen die zij bracht ter wijl men buiten de Fransche republiek hier meer daar minder met sympathie dit eeuw feest begroet, omdat die revolutie, met al hare buitensporigheden, het volk bevrijdde van adellijke tyrannie, vorstelijke uitspattin gen en priesterheerschappij, brengt de Italiaansche hoogleeraar tegen haar de beschuldiging in, dat zij de oorzaak is ge weest van de nerveusiteit der negentiende eeuw. „Zij is met het jaar 1789 en om dat jaar 1789 ontstaan." „In alle tijden kwamen er nerveuse indi viduen voor, evenals er altijd tuberculeuse en epileptische menschen geweest zijn, doch de constitutioneele, nationale, Europeesohe nerveusiteit, die van alle beschaafde volken, is een product der groote revolutie, wier kiemen overal verborgen lagen, doch op Franschen grond, en vooral te Parijs, den gunstigsten bodem vonden om te ontluiken, te gedeien, te bloeien en vruchten voort te brengen. „De drie nieuwe magische woorden, die op de banier geschreven stonden: vrijheid, gelijkheid en broederschap, waren de moeder der nerveusiteit. Toch deelden ze niet allen in gelijke mate in de vruchtmaking." De broederschap bleef een vrome wensch „noch het groote £ffer van Golgotha, noch het bloedbad van 1789 hebben de verbroe dering van de menschen een stap nader gebracht tot hare verwezenlijking. De koop man gaat voort zijne medebroeders te foppen, en kooplieden zijn wij allen door duur te verkoopen hetgeen ons weinig kosten met beleid weten wij alle door het gedrang der broeders te sluipen, omdat ieder gaarne in de menschelijke familie de eerstgeborene wil zijn." De verbroedering8bond, tusschen de men schen gesloten, moet slechts zoo verstaan worden, dat het: „JA de eerste persoon is en het Gij de tweede." Aldus de Italiaansche professor, dien wij nog vergaten onzen lezers voor te stellen. Het is Paul Mantegazza, hoogleeraar te Pavia, wiens beschouwing door dr N. B. Donkersloot in een Nederlandsch gewaad is gestoken. Au fond heeft de geleerde gelijk, maar toch, toen hij boven aangehaalde regels neerschreef, had, dunkt ons, het pessimisme weer de overhand op hem. Alle daden van toewijding, van menschen- min alle pogingen om leed te verzachten hier smart te lenigen, daar pijnen te stillen, ginds om armoede te helpen dragen en elders om tranen te drogenzij worden voorbijgezien om slechts een schilderij van het zuiverst egoisme ons te vertoonen. En danwie slechts eenigszins ervaring op deed in dit ondermaansche weet maar al te goed dat de schoonste beginselen het moeilijkst doordringendat in 's werelds historie een eeuw bijna niets is, en dat, waar de strijd om het bestaan steeds moeilijker wordt en voor het goede vaak een beletsel is, de behaalde overwinningen op het gebied van broedermin ons stemmen mogen tot een heilzaam optimisme, dat ons sterken kan den moed toch niet te verliezen maar voort te gaan op den ingeslagen weg. En wat de vrijheid betreft, die was, zegt prof. Mantegazza, zeer spoedig tot straten, pleinen en huizen overgewaaid. „Hoe vele nieuwe rechten heeft de revolutie niet in 't aanzijn geroepen 1 Er zijn meer dan vijt of zes leerstoelen aan iedere universiteit noodig om ze den burger alle te leeren kennendoch gelijktijdig, hoeveel nieuwe plichten, hoeveel nieuwe zorgen, hoeveel onderzoekingskoorts, hoeveel haat en troost, wat een gisting, wat een onrust in alle standen der maatschappij Maar geen werkzamer en schrikbarender nieuwe giftstof is, volgens den schrijver, in ieder mannenhoofd en in ieder vrouwenhart gegoten dan door het woord gelijkheid. Christus predikte de gelijkheidj'voor den dood en de eeuwigheid, maar het jaar 1789 predikte die ook in het aardsche leven, en deze gelijkheid zoude gelden zoowel voor burgerlijk recht als voor het strafrecht, voor de geschreven wet, en voor de wet die daar dagelijks op straat en voor de huisdeur gésproken wordt. Om die gelijkheid te verkrijgen is in plaats van het strijden met klauwen en tanden ge treden een wedstrijd tusschen hersenen en zenuwen. Vrijheid en gelijkheid hebben het zwaarte punt der menschelijke familie geschokt, doordien zij dagelijks de rechten der burgers en de plichten der gezeten menschen uit breiden en vergrooten. Boek en pen hebben alles te beheerschen en moeten het werk tuig van allen zijn. De schooldwang drukt het zegel op de apotheose der gedachte met verwaarloozing van alle andere menschelijke krachten, en trots de vrijheid van allen en de hardnekkige en onverbeterlijke ongelijkheid der menschelijke hersenen heeft niemand de vrijheid dom te tijn. De vrijheid voor allen doch aan niemand de vrijheid niet te kunnen lezen. Aan niemand de vrijheid, geen boeken in huis te hebben en de vrucht van den boom des goeds en des kwaads af te wijzen. „Vrijheid, ja, maar niet zonder kennis gelijkheid, ja, maar in de bibliotheek en in vergaderingen. De algemeene vrijheid heeft de persoonlijke opgeheven, namelijk deze om het alphabetli en de inkt, den arbeid der hersenen en der zenuwen terug te wijzen. „De onwetendheid was steeds een kwaad, is het nog en zal het altijd blijvenmaar de zucht, om allen het rijk der kennis binnen te leiden, heelt vele gelukkige menschen, die zich niet op eens aan eene buitengewone inspanning konden onderwerpen, ongelukkig gemaakt". En wat is daardoor, volgens den geleerden schrijver, van onze eeuw geworden Men leze zijn antwoord hierop in de vol gende pessimistische regelen, waarmee wij voor ditmaal besluiten: „Onze eeuw kan zich verheugen in hare locomotieven en hare telegrafenzij kan trotsch zijn op de telephoon en op het elec- trische licht, doch wanneer wij haar aan den pols voelen, dan zouden wij wel kunnen vragen O trotsche negentiende eeuw, zijt gij gelukkiger dan uwe voorgangsters En wanneer die trotsche eeuw oprecht ware dan zoude ze die vraag met „„neen"" beant woorden. Een „„neen"" zonder eenig voor behoud, zonder eenigen twijfel. Eene eeuw, die van dag tot dag het getal krankzinnigen ziet toenemen, alsmede dat der zelfmoorden, die kort voor het einde haars levens dus dicht bij het oogenblik, dat zij in hare literatuur, in hare philosophie, in hare kunsten de afsluiting der activa en passiva heeft te maken toestaat dat men haar pessimistisch noeme, of, nog erger, zich op haar pessimisme beroemt, is niet gelukkig. Haar God is Schopenhauer, haar lievelings dichter is Leopardi, haar gevierde roman schrijver is Zola „Het zoude waarlijk niet der moeite waard zijn, dat Christus zich liet kruisigen, om aan de wereld te verkondigen, dat wij allen broeders zijnhet zoude de moeite niet. loonen dat het jaar 1789 de menschelijke familie in een zee van bloed doopte, om haai eene menschelijke geschiedenis terug te geven het beloonde de moeite evenmin, zoo* vele martelaars der gedachte, zoo vele hel den der zelfopoffering te bezitten, ja zooveel wetenschap opeen te stapelen en zoo vele bibliotheken te vullen, om zich op iedere bladzijde onzer boeken, op iedere scène van het theater, op iederen hoek der straat te laten zeggen: „„dat de smart onze hoogste glorie, dat het leven eene pijniging is, en dat het niet-bestaan de eenige hope zij voor de afstammelingen van Adam, nadat ze nu eenmaal het ongeluk gehad hebben geboren te worden!"" De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend 1. dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 16 Januari 1889 is Inge trokken de verordening op de Hefllng van eene belasting op de honden van den 5 Februari 1873, nader gewijzigd, en dat door den raad dierzelfde gemeente op den 16 Januari 1889 is vastgesteld, en bij kon. besluit van den 8 Februari daaraanvolgende no 31 is goedgekeurd, eene verordening op de helling van eene belasting op de honden met de verordening op de invordering dier belasting 2. dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 12 December 1888, is vast gesteld en bij kon. besluit van den 8 Februari 1889 no 31 is goedgekeurd eene verordening op de liefHng van een loon voor liet doen bezichtigen van het raadhuis te Middelburg met de verordening op de invor dering van dat loon; 3. dat door burgemeester en wethouders van Middelburg bjj hun besluit van den 1 Maart 1889 de voorwaarden zijn vastgesteld, waarop en de uren gedurende welke het raadhuis te bezichtigen zal zijn. De sub 1 en 2 genoemde verordeningen zijn afgekondigd den 22 Februari 1889 en met het besluit sub 3 in afdruk: tegen betaling van tien cents ter secretarie dezer gemeente voor ieder verkrijgbaar gesteld. Middelburg, den 9 April 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg maakt he kenddat door hem bij zijn besluit van heden, zijn onteigend de volgende goederen, in eigen dom toebehoorende aan ADRIAAN VOGEL, wonende in de Vlissingsche straat alhier, wijk K no 48, welk gezin geleden heeft aan pok ziekte variolaej als4 bossen stroo, 1 linnen matras gevuld met kort stroo, 2 linnen peluws gevuld met kort stroo, 1 veeren bed met dito peluw en overtrek, 2 veeren kussens met sloo- pen, 1 Kapok bed met dito peluw, 1 kapok kussen met sloop, 2 wollen dekens (groote), 1 wollen deken (groote), 2 wollen lappen, 2 wollen kinderdekens, 2 moltone dekens (groote), 2 moltone dekens (groote), 3 katoenen lakens, een blauw baaien rok, 1 gestreepte rok, een blauw baaien borstrok, 1 sitsen deken, 2 katoenen gordijnen, 2 linnen handdoeken, 2 katoenen zakdoeken, 2 stukken zeildoek, 1 stuk karpet en 2 katoenen hemden. Middelburg, den 6 April 1889. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend dat de tentoonstelling van teekeningen, ver vaardigd door de leerlingen der Burger-Avond school te Middelburg, gedurende den cursus 1888/1889, voor ouders en voogden der leer lingen, benevens belangstellenden, geopend is op Zaterdag 13 April a. s. tusschen 8 en 10 uren des namiddags, in het gebouw in de Sint Pieterstraat. Middelburg, den 9 April 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Wij lezen in de N. R. Ct. het volgende, onder dagteekening van 9 April, uit Goes geschreven. »De bestuursafgevaardigden der afdeelingen van de liberale unie, in dit district hielden heden middag in eene der zalen van dp sociëteit Van Ongenuchten Vrij eene vergadering, om te bespreken de houding, die bij de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale staten door de periodieke aftreding moet worden aan genomen. Zooals bekend is, werd reeds voor eenigen tijd door De Standaard aangekondigd, dat de partij der anti-revolutionnairen bjj de aanstaande verkiezing de twee zetels, vacant wordende door de periodieke aftreding van de liberale leden mr. J. C. R. van der Bilt en J. H. Bybau (beiden leden van Gedeputeerde staten), nevens de herbenoeming van de heeren jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en C. J Huvers zouden veroveren. De vergadering van heden middag besloot geen bestrijding te doen van de candidaten der tegenpartij en alleen aan te bevelen de verkiezing van de heeren mr. J. C. R. van der Bilt en J. H. Bybau." Het komt ons voor dat het openbaar maken van besluiten als deze, die in eene besloten bjjeenkomst genomen worden en die uit den aard der zaak nog door de leden der kiesver- eenigingen moeten worden gesanctioneerd, onpraetisch, hoogst gevaarlijk en daarom zeer af te keuren is. Wy meenen dat de besturen dier vereenigin- gen er meer op gesteld zullen zijn om persoon lijk aan deleden mee'te deelen, wat na onder ling overleg wenscheljjk is geworden, en dat die leden ook liever op die wijze kennis nemen van het resultaat van zulk een onderlinge be spreking dan door dergeljjke mededeelingen uit een nieuwsblad. Redactiën van bladen staan alle bloot aan het opnemen van zulke berichtendie correspondenten haar toezendenzij kunnen niet altijd beoordeelen, in hoever die toezen ding na overleg met de betrokken personen geschiedt. Maar daarom te meer dienen be richtgevers voorzichtig te zijn en zooveel mo gelijk met de personen in overleg treden. In deze dagen is eendracht en samenwerking onder de liberalen hoog noodigal wat deze in gevaar kan brengen dient vermeden te wor den en allicht loopt men door zulke voorbarige berichten kans dat daardoor menig lid wordt ontstemd. Bij prov- blad no. 38 herinneren Gedeputeerde staten van Zeeland, met het oog op de 14 Mei plaats hebbende verkiezingen voor leden dei- Provinciale staten, de gemeente besturen aan de bepalingen voor die verkiezingen en deelen zij mede dat de herstemming zoo noodig bepaald is op 28 Mei a. s. Zooals men weet zijn de volgende leden der Provinciale staten van Zeeland den 2 Juli aan de beurt van aftreding. Hoofdkiesdistrict Middelburg J. P. 1. Buteux, mr N. J. C. Snouck Hurgronje, Th. van Uije Pieterse, C. J. J. A. van Teijlin- gen, mr D. A. Berdenis van Berlekom en C. L. van Woelderen. Hoofdkiesdistr.ict Zierikzee. J. Hoogenboom Bz., J. H. C. Heijse en M. Bolle Lz. Hoofdkiesdistrict Tholin. Mr. T. A. Wagtho. Hoofdkiesdistrict Goes. Mr. J. C. R. van der Bilt, C. J. Huvers, jhr mr J. J. Pompe van Meerdervoort en J. H. Bijbau. Hoofdkiesdistrict Sluis. I. van Houte, H. G. Hammacher en mr F. J. Brevet. Hoofd kiesdistrict Hulst. P. Moes mr A. C. B. Thomaes, P. F. Fruijtier, mr F. J. F. M. Walter. Bij nader gewijzigd ontwerp van wet heeft de regeering, in plaats van 1 September 1889, het in werking treden der wet op den fabrieksarbied van jeugdige personen en van vrouwen voor gesteld op 1 Januari 1890. Zaterdag verleent de minister van waterstaat geen audiëntie. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer L. van Riet, consul der Nederlanden te Buenos- Aires (Argentijnsche republiek), aan zijn depar tement zal zijn te spreken op Woensdag den 17en, Donderdag den 18en, Vrijdag den 19en en Zaterdag den 20en April e. k., alsmede op Woensdag den 24en, Donderdag den 25fen, Vrijdag den 26en en Zaterdag den 27en April daaraanvolgende, telkens des voormiddags van 912 en des namiddags van 24 uren. Bij kon. besl. is aan mr F. Alting Mees, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den raad van state, met dankbetuiging. Verder zijn bevorderdtot dir. off. van ge zondheid 2e kl. bij de zeemacht, de off. van gezondh. Ie kl. J. van Lith Harrebomée; tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborsten le kl. J. H. Junius, H. G. Leembruggen, A. J. Lokke en G. J. Verdam, met bepaling dat de twee eerstgenoemden zullen rang nemen tus schen de luits t/z. 2e kl. L. Hamming en H. H. Del Court van Krimpen en de twee laatst genoemden tusschen de luit. t/z. 2e kl. G. L. 't Hooft en C. F. Pabst. tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. F. C. V. Zwaanshalstot kap. ter zee, de kap.-luit. ter zee J. C. Commijs; tot kap.-luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. H. Nijghtot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. G. F. Tijdeman. De luit. ter zee le kl. J. van Brakel Schimmel is, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1130 en van eene verhooging van ƒ825 's jaars. De kapitein ter zee J. H. Commijs is, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van ƒ2100 en van eene verhooging van f 1200 's jaars. Benoemd zijn bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kap.-magazijnmeester, de eerste- luit.-magazijnm. J. M. Smeets, te Woerden bij het '2e reg. vesting-art., tot kap., de eerste- luit. K. J. van Ravenswaay, van het 2e reg. veld-art.; bij het 4e reg. vest.-art., tot kap., de eerste-luit. M. J. Perk, van het korps; bij het wapen der inf., en wel bij het 8e reg. tot eerste-luit., de tweede-luit., K. L. van Har- revelt, van het 6e reg. Op pensioen zjjn gesteld op hunne aanvrage, de kap. der inf. jhr W. P. Six, thans op non activiteit, ten bedrage van 1452, de off. van gez. le kl. dr J. P. v. d. Berg, van het pers. v. d. gen. dienst der landmacht ad 1560 en de le luit. der inf. F. van Giesen, op nonact. ad 1390 's jaars. Dinsdag 9 April was het twintig jaren ge-5 leden, dat het dagbladzegel werd afgeschaft.- Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot tele grafist le kl. bij de rijkstelegraaf, G. J. Falk H. Brouwer, D. van Eekeren, M. Verschoor,- L. M. Baale, G. Gijzen, D. J. van Dieren, F. J. T. M. Smit, J. van Doon, R. J. G. Bakhoven,- P. Chivat, J. Vergouwe en J. W. de Wolff, allen thans telegrafisten 2e klasse. In het eerste kwartaal van 1889 repatrieerden uit Oost-Indië en werden door de commissarissen van afmonstering te Amsterdam en Rotterdam afgemonsterd de navolgende militairen Amsterdam: 19 onderofficieren en 126 minderen, totaal 145. Van deze waren gepen- sionneerd 60, gepasporteerd 21, tijdelijk gepen sioneerd 39, met verlof in afwachting van pen sioen 5 en miliciens 20. Hieronder waren, wat nationaliteit betreft Nederlanders 82, Belgen 15, Duitschers 25, Franschen 14, Luxemburgers 4 en Zwitsers 5. Rotterdam: 17 onderofficieren en 126 minderen, totaal 143. Van deze waren gepen- sionneerd 73, gepasporteerd 18, tijdelijk gepen- sionneerd 43 en miliciens 9. Onder hen waren 76 Nederlanders, 22 Belgen, 26 Duitschers, 10 Franschen, 4 Luxemburgers en 5 Zwitsers. De burgemeester van Rotterdam heeft, als hoofd der gemeente-politie, aan het politie korps doen weten, dat het verboden is de dienst- medaille, benevens de medaille als lid van den Alg. Nederlandsehen politiebond vanwege den bond ingesteld, zichtbaar op de uniformjassen te dragen. Evenzoo is het verboden, die me dailles in het vorvolg in ontvangst te nemer. Dit besluit moet genomen zjjn uit overweging dat de bond de bevoegdheid mist, dienstme-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1