„DE TENTEN VAN SEM. N°. 85. 132° Jaargang. 1889. Woensdag 10 April. KoepotatiJi en lerMtii. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.I Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 9 April. FEUILLETON, GRANT ALLEN. iiiDiii i iii iK.suir mi inM Thermometer. Middelburg 9 April. vm. 8 u. 46 gr. m. 12 u 52 gr. av. 4 u. 54 gr. F Verwacht O. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningenF. v. d. Petjl, teZierikzee: A. C. deMooij en te TholenW. A. van Advertentiën Nietjwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- i moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmah te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het j aan het bureau bezorgd zjjn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel, i zij des avonds nog worden opgenomen Wij ontvingen heden voor de 40 wee- zen en 10 weduwen van Bel gische loodsen te Vlissingen, slacht offers van de schipbreuk bij Schouwenbank, 8.77 als opbrengst der, door de zangver- eeniging van Oostkapelle, te Domburg gege ven uitvoering en 3.70 van de kinderen der school te Charlois, hoofd de heer Gr. Leenheer. In het geheel gewerd ons tot nu toe een bedrag van 667.53s. De burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekenddat de Vereeniging ter beoordering van animale koepokinenting te Middel burg in het gebouw in de Oude Kerkstraat wijk B 83 gelegenheid verschaft tot inenting en herinenting van koepokstof direct van kalf op arm: Eiken Donderdag tusichen 3 en half 4 uur gratis voor hen, die dan sedert ééne maand donateur of lid der vereeniging zijn met hunne gezinnen, en tegen betaling van 1 per per soon voor ieder ander. Op dienzelfden dag tusschen half 4 en 4 uren gratis voor ieder. Middelburg, den 9 April 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Na de houding der rechterzijde ten aanzien der arbeidswet gelaakt te hebben, maakt de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. de volgende opmerking: »Dat overigens van het programma der cleri- calen niet veel te recht komt, staat als een paal boven water. De regeering heeft van haar *omwerkingsplannen" met de Eerste kamer afgezien en zal vermoedelijk ook 't provinciale tabel-plan laten varen. Maar daarmee is dan ook zoo goed als uitgemaakt, dat de voorstellen nopens de herziening der onderwijswet voor- loopig niet zullen worden aangeboden, te meer, omdat, naar men zegt, de adviezen van den raad van state deswege van dien aard zijn, dat de regeering zich driemalen zal bedenken alvorens er toe over te gaan. Het is dus waarschijnlijk dat na de fabrieks wet en eenige kleine zaken, die nog op afdoening wachten (o. a. de interpellatie-Schaepman over de protectie van den minister van koloniën aan de- maatschappij Hollandde kamer Zaterdag over acht dagen, of misschien zelfs Vrijdag op reces zal gaan en, einde Mei terug komende, niet veel meer dan de boterwet zal afdoen en tevens de militaire voordrachten, die inmiddels, ook na de publiceering van het 9. Uit het Engelsch I! VAN HOOFDSTUK I. In het onbekende land. »Wat, gaat gij naar Kabylie 1", riep de schilder ten hoogste verbaasd uit. »Naar Kabylie, juist. Hebt gij dien naam en zijn roem dus ook reeds leeren kennen?" »Wel, daarin zie ik een bestiering van het noodlot", antwoordde de schilder met meer vertrouwen. »Hier hebben wij een derde punt van overeenkomst. Ik heb ook besloten den zomer in Kabylie door te brengen en daar gij den weg schijnt te weten, kunnen wij onzen tocht misschien samen aanvaarden." »Maar wat gaat gij daar doen vroeg de oudere Brit met belangstelling. »0, schilderenanders niet. Het land en de bewoners zijn nieuwe onderwerpen voor tentoonstellingen. Spanje is uitgeput, en dus hebben eenige lieden in Engeland, die de markt kennen, mjj aangeraden een kunstreis naar Kabylie te ondernemen. Van ons standpunt rapport der staatscommissie, zullen zijn inge komen. Van behandeling dezer voordrachten zal echter in dit jaar niets meer komen. Sn zoo gaat 1889 voorbij, zonder dat ook maar één nommer van het programma van actie is verwezenlijkt. Het jaar 1890 rest echter nog om de groote belofte van de eerste periode der regeering van het christelijk bewust zijn te vervullen, mits de staten-verkiezingen meeloopen. Slaan deze tegen, dan is alle kans verkeken en kan het kabinet-Mackay zijn koffers pakken. Volgens het officieele verslag heeft de minister Mackay, in de Vrijdag 11. gehouden vergadering der Tweede kamer, in antwoord op de vraag van den heer Van Asch van Wijck betreffende de verkiezingen voor de provinciale staten, het volgende gezegd »Mij*heer do voorzitterZooals der kamer bekend is, is herhaalde malen, het laatst bij de behandeling van de staatsbegrooting, in deze kamer de wijziging van de provinciale kiestabel ter sprake gebracht. De regeering heeft zich toen reeds bereid verklaard om eene wijziging daarvan voor te stellen en met een enkel woord aangegeven, op welke wijze zij meende dat die wijziging zou moeten worden aangebracht. Na afloop van de behandeling der begrooting heeft de regeering zich onledig gehouden met de samenstelling van eene nieuwe tabel en heeft die, zooals de wet voorschrijft, ter beoordeeling gezonden naar de provinciale staten. Ik geloof niet, dat het thans het oogen- blik is om nader te treden in beschouwingen over hetgeen in de vergaderingen van de pro vinciale staten dienaangaande is voorgevallen, noch over de uitgebrachte adviezen. Het zal genoeg zijn te zeggen, dat in ieder geval dat onderzoek langdurig is geweest, en ik meen te mogen opmerken hoe het mij is voorgekomen, dat men bjj de beoordeeling van die tabel wel eenigszins over die tabel heeft heengezien en daarbij tevens bedoelingen aan de regeering heeft toegeschreven, waaromtrent zij het op prijs stelt te doen uitkomen, dat zij meent nimmer aanleiding te hebben gegeven tot dergelijke onderstellingen als hier en daar gemaakt zijn. Nadat het langdurig onderzoek in de Prov. staten was afgeloopen, deden de Ged. staten zonder overijling de verschillende rapporten allengs aan de regeering toekomen. Het zal onnoodig zijn te zeggen, dat eene herziening van zoodanige tabel een gewichtig werk mag genoemd worden, en dat de regeering den noodigen tijd moet hebben om de gemaakte aanmerkingen te onderzoeken en na te gaan. Wanneer wij nu in het oog houden dat wij reeds in het begin van de maand April zijn, zal het niemand verwonderen dat de regeering, die zich niet aan de beschuldiging wil blootstel len in dezen met overhaasting te werk te gaan, gemeend heeft dat voor dit jaar de verkiezingen volgens de bestaande tabel zullen moeten plaats vindenen er niet aan gedacht kan worden,ook met het oog op de omstandigheden waarin wij ver- keeren, dat de regeering nu nog op dit oogen- blik er werk van zou moeten maken om een gezien is dat nog onontgonnen terrein, begrijpt gij, althans bijnaalle beschaafde landen zijn op allerlei wijzen geschilderd in de laatste jaren, door iedereen, zoodat men blij is als men een wenk krijgt dat er nog een nieuw onderwerp te vinden is in een afgelegen hoekje van Afrika. Bovendien is het er uiterst naïf naar men zegt, en ik houd van naïveteit. Dat is mijn genre. Ik zoek onbedorvenheid. Ik schilder eenvoud." »Dan zult gij uw model in Kabylie vinden^kruipende naïviteit en eenvoud met wraak", antwoordde de natuurvorscher. >Tot nogtoe is er nog geen zweem van Parijsche wellevendheid. De Kabylistische inboorlingen moeten nog het A. B. G. der Fransche bescha ving leeren om in een estaminet te zitten en domino te spelen". »Des te beter. Dat is juist wat ik zoek: ongepolijste lieden. De antieke vaas in het werkelijke leven, en ik heb gehoord dat de kleeding bijna Grieksch is, in haar natuur lijkheid." Geheel Grieksch, of zelfs nog meer, of schoon wij misschien, met het oog op den uitersten eenvoud, moesten zeggen nog minder. Maar waar denkt gij te logeeren, hoe wilt gij reizen De geriefelijkheden in oud Grieken land lieten, zooals gij weet, nog al iets te wenschen over." »0 ik zal van Algiers per diligence ver trekken, denk ik, en een poos in de dorps herberg vertoeven". wetsontwerp gereed te krijgen en in te dienen tot wijziging van de tabel voor de verkiezing van de Provinciale 4 staten, daar de tijd toch zou ontbreken, al wilde men ook de verkiezing dit jaar eene maand later stellen, om die wet nog tijdig tot stand te zien komen. Ik meen dus op de eerste vraag ontkennend te moeten antwoorden, en derhalve vervalt de beant woording van de tweede vraag." Bij kon. besluit is aan D. Verhuist, op zijn verzoek, tegen 1 Mei a. eervol ontslag verleend als notaris te Middelburg. Verder zijn benoemd tot burgemeester van Kloetinge jhr S. M. van Reigersberg Versluijs, van St Jansteen G. Ysebaert, van Philippine J. B. Dhooge. (Deze benoemingen werden reeds in een deel der oplaag van het nommer van gisteren medegedeeld.) Verder zijn benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf van den Visartpolder V. Cortvriendttot voor zitter van het waterschap voor de uitwatering der vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder P. Leenhouts tot plaatsverv. dijkgraaf van den Bijleveldpolder J. Dingemanse. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan P. J. van Dam als off. van gezondh. 2e kl. bij het le bat. rust. schutt. in Zeeland. De kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, is, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 2100, en van eene verhooging van dat pensioen ter somma van 975 'sjaars. Bevorderd zijntot kapt. ter zee, de kapt.- luit. ter zee W. J. H. de Kantertot kapt.- luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. H. R. J. J. Thorbecketot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. G. P. Posthuma. Aan den commies der posterijen van de 2e kl. B. J. R. van Hasselt, is, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken, verleend een eervol ontslag uit genoemde betrekking. Naar men verneemt ligt bij het ministerie van binnenlandsche zaken gereed een ontwerp tot herziening der provinciale wet. De wijziging beoogt o. a. een nieuwe regeling van de finan- cieele verhouding tusschen staat en provincie. Het hoofdbestuur van het Ned rundvee-stam boek heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, waarin ver zocht wordt om een streng toezicht te doen houden op de verschillende binnenlandsche vee markten en eene zoo streng mogelijke keuring te doen plaats hebben van het vee, dat naar Engeland vervoerd wordt. Te Amsterdam heeft zich thans geconstitueerd de Nederlandsche bond voor Land-nationalisatie, die 50 leden telt. Het hoofddoel der ver eeniging is om de overtuiging veld te doen winnena. dat de grond behoort te worden het eigendom van den staat of van de gemeente b. dat die overgang moet plaats hebben met schadeloosstelling. In de tweede helft van Juni zal de bekende De natuurvorscher kon zijn lachen niet on derdrukken. »Een herberg, mijn waarde heer!" riep hij met verbazing uit. »Een herberg in Kabylie 1 Die zult gij vrees ik, moeielijk vinden. Behalve te Port National, dat een zuiver Fransche nederzetting is, waar gij alleen den gewonen Franschen zouaaf kunt bestudeeren in zijn dagelijksche bezigheid van kegelen en absinth drinken, is er in de geheele bergstreek niets wat naar een logement, een kroeg, of een herberg gelijkt. Vreemdelingen, die Kabylie wenschen te leeren kennen, kunnen als zij het verlangen naar het huis van den dorpsschout, den amine gaan waar gij moogt soupeeren met een afschuwe lijken kost, koeskoes, en des nachts slapen op een soort van plank, tusschen het vee en de geiten. Het gouvernement verplicht iederen amine om eiken Europeeschen reiziger, die het vraagt, éen nacht te herbergen en te amusee ren. Maar het is er gewoonlijk zoo onrustig en vol leven, dat wie er eens kennis mede gemaakt heeft, er genoeg van heeft. Verbum sap. Het is te entomologischAls gij naar Kabylie gaat doe dan niet als de Kabylen." »Maar hoe denkt gij dan te doen vroeg de kunstenaar, met de voorzichtigheid aan de jeugd eigenhjj was verlegen met zich zelf dat hij zich zoo ondoordacht had uitgelaten over het leven in het gebergte en vatte de meening van verbum sap niet precies (zijn kennis van •het latijn was zeer luttel) en dus nam bjj zijn Henry George te Amsterdam een voordracht houden over de beginselen van den bond. De kamer van koophandel en fabrieken te Helmond heeft een adres gericht tot de Tweede kamer, met verzoek de ontworpen boterwet niet aan te nemen. De eenzijdige strekking van ditf speciaal voor het artikel boter voorgestelde wetsontwerp gaf der kamer aanleiding tot pro testeeren tegen de mode, die heerschende is in het maken van boterwetten, en die, naar hare meening, bij een behoorlijke toepassing der bestaande strafbepalingen tegen het valschelijk verkoopen van een surrogaat voor het echte artikel, geheel overbodig worden geacht. Den staat der Nederlanden, die ruim drievierden van de in Europa geconsumeerde magarineboter fabriceert en uitvoert, acht zij geen terrein voor het maken van dergelijke uitzonderings wetten. De heer L. van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayres, is Maandag te 's Gravenhage aangekomen en aan het Hêtel Paulez afgestapt. Teneinde aan het Nederlandsche leger de medewerking te verzekeren van vrijwillige wielrijders, is door den minister van oorlog de bemiddeling van het bestuur van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond ingeroepen, dat met algemeene stemmen heeft besloten aan dat verzoek te voldoen, terwijl het met den chef van den generalen staf in overleg is getreden omtrent de voorwaarden, die aan eene aanstel ling als militair wielrijder verbonden zouden moeten worden. Als gevolg van dat overleg is een ontwerp opgemaakt, dat verschillende conceptvoorwaarden bevathet ontwerp is den minister van oorlog aangeboden, en het zal later, wanneer het door den minister is be krachtigd, worden openbaar gemaakt. Als militair wielrijder zullen alleen worden toegelaten leden van den Alg. Nederl. Wiel rijdersbond, die een zekeren graad van geoefend heid zullen hebben verkregen, den ouderdom van 19 jaren hebben bereikt en in het bezit zijn van een door het hoofdbestuur goedgekeurd rijwiel. Om tot militair wielrijder benoemd te kunnen worden, moeten de leden zich eenige militaire kennis eigen maken, die voor den van hen te vorderen dienst noodig wordt geacht. Daartoe zal men gratis kunnen deelnemen aan een cursus, te geven door officieren van het leger in verschillende garnizoensplaatsen, welke cursus ongeveer een maand zal duren. Bepalin gen betreffende de verpleging, de inkwartiering en den dienst der wielrijders, bij de manoeuvres dienstdoende, zullen worden vastgesteld. Om te weten in hoeverre kan worden gerekend op de medewerking der leden tot het volvoeren van dit plan, worden zij, die genegen zijn voor eene benoeming tot militair wielrijder in aan merking te komen, verzocht, zich nu reeds bij den secretaris van het hoofdbestuur, den heer D. ter Haar, te Kuik, aan te melden. Volgens de mailberichten, gedateerd 9 Maart, is twee dagen te voren generaal Van Teijn toevlucht tot een vraag, die de bordjes ver hing. »Ih ben naar Algiers gekomen in de hoop van inlichtingen in te winnen, en daar gij zoo goed op de hoogte schijnt te zijn, zult gij mij wel willen laten profiteeren van uwe rjjpere ervaring." >0, ik heb mijn tent", antwoordde de reiziger, met de kalmte van iemand, die ge woon is zich zelf te redden. »Een beste tent om in te campeerenvoorzien van electriBch licht, een hydraulisch hijsehtoestel, warm waterbuizen' en alle mogelijke moderne verbe teringen figuurlijk gesproken", haastte hij zich er bij te voegen, ziende dat zijn reisgenoot hoe langer hoe grooter oogen opzette van verbazing, het is een erg gezellig leven, voor de woestijn althans, begrijpt ge, en ik zou gemakkkelijk een rustbed voor u kunnen opslaan. Wanneer gij dus in ernst voornemens zijt om in Kabylie te gaan schilderen en uw aandeel in de transportkosten wilt dragen, zouden onzer beider beurzen er misschien wel bij varen, indien gij gemeubileerde kamers bij mij huurdet. Want ik ben zelf niet overladen met contanten dat is een natuurvorscher nooit en ik ben volstrekt niet te voornaam om een commensaal te nemen met goede ge tuigen en van onbesproken gedrag. Er zal minder op salaris dan op gezellig huiselijk verkeer gelet worden." Het was een zeer vriendelijk aanbod, ver borgen onder den mantel van wederzijdsch belang, en de schilder nam het aan, zooals het weer naar Atjeh vertrokken. Met de gebrui kelijke eerbewijzen werd hem uitgeleide gedaan. Naar aanleiding hiervan schrijft het Batav. Handelsblad»Met zijn terugkeer duikt de vraag weder op: »Wat nu?" Terwijl het juiste antwoord op die vraag tot de regeeringsge- heimen behoort, is het niet te verwonderen, dat het te Atjeh anders gegeven wordt dan op Java. Daar ginds meent, men te weten, dat de generaal als voorwaarde van zijn aan blijven gesteld zou hebben volledige vrijheid van handelen buiten de linieën, telkens wan neer hem dit noodig en mogelijk toeschijnt. Naar het verder heet, zou deze voorwaarde ingewilligd zijn. Op Java daarentegen gist men, dat de alhier, ook in den raad van Indië gehouden beraadslagingen geleid hebben tot het besluit, jdat [voorshands het status quo op Atjeh gehandhaafd en middelerwijl het leger versterkt behoort te worden. In verband hier mede staat het gerucht, dat de veldbataillons uitgebreid zullen worden. Het meest logisch zou ons toeschijnen, dat van regeeringswege zoo wel het een als het ander voorgenomen ware. De voortdurende opsluiting der troepen inde linieën toch heeft van lieverlede zoodanig den overmoed van den vijand opgewekt, dat ter verzekering van het behoud van onzen spoorweg en onze telegraaf lijnen nu en dan wel eens een uitval gedaan zal behooren te worden, wat tevens nuttig zal werken op het moreel der troepen. Maar ter wijl de bewaking van het terrein binnen onze linieën te veel troepen vordert om krachtige uitvallen toe te laten en deze bovendien lich telijk falen ten gevolge van 's vijands guerilla- systeem, ligt het voor de hand, dat geen noe menswaardig voordeel behaald zal kunnen worden met het nu en dan schoonvegen van het terrein buiten onze posten. Het laat zich veeleer beschouwen als een politie-maatregel dan als een afdoende militaire operatie. Tot een werkelijk militair doortasten zou een be langrijke versterking noodig zijn, niet alleen der in Atjeh legerende troepen, maar vooral van de op de Atjeh-kusten kruisende marine. De Londensche Times meldde gisteren dat de jongste order ten aanzien van den invoer van ongeslacht Hollandsch vee zou ingetrok ken worden en dit Maandag in het parlement zou worden aangekondigd. Dit is gebleken onjuist te zijn. Gisteren werd door den heer Smith in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering alle vertrouwen heeft, dat de bepalingen tot het tegengaan van het invoeren van ziek vee uit Duitschland in Nederland toereikend zijn en Engeland genoegzaam beveiligen. Daar er echter onder den landbouwenden stand in Engeland groote bezorgdheid dienaangaande schijnt te bestaan, zoo wil de regeering de landbouw-vereeniging voorstellen personen naar Nederland te zenden, om zich te overtuigen van het in acht nemen dier bepalingen. Indien de landbouw vereeni ging hiermede genoegen neemt, dan zal do regeering, zoo noodig, een verzoek aan de Nederlandscde regeering richten. gedaan werd 1 »Hoe vriendelijk van u", zei hij, »ik ben u ten zeerste verplicht. Niets ter wereld kon mij meer gelegen komen, als ik maar geen misbruik maak van uwe gastvrijheid." ^Volstrekt niet", antwoordde de ander goedhartig. »Spreek daar niet van. Om de waarheid te zeggen zal ik blij zijn als ik een huisgenoot heb. Na een paar maanden krijgt men genoeg van den beleefden omgang met den Arabier en ik houd ook van kunst, ofschoon ik niet beweer er verstand van te hebben. "Wij zullen onder een kop koffie de zaak nader bepraten, en ik twijfel niet of wij zullen het samen eens worden." »Mag ik u mijn kaartje geven zei de kunstenaar en haalde een boekje uit zijn borst zak, waaruit hij het gebruikelijke stukje karton nam, dat hij aan zijn nieuwen vriend gaf. Deze bekeek het en las: Vernon Blake, Gresholm Road, Guildford", »Ik heb zelf geen kaartje", zei hij, het in zijn zak stekende, »gij begrijpt, in de woes tijn zou ik er niet veel aan hebben. De Bedouïnen geven ze niet bij elkaar af. Maar mjjn naam is: Le Marchant Eustache le Marchant van Jersey, torrenvanger van beroep". »0, maar dan ken ik uw naam", riep Blake uit, blij om te kunnen toonen, dat hij niet onbekend was met dien grooten natuur vorscher. »Gij zijt lid van de Kon. maatschappij voor plant- en dierkunde, niet waar Ja, dat dacht ik wel. Ik heb over u gelezen in de

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1