LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. Moopinp ei Terpacïtinp ii Zeeland VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. In de Zaterdagavond te Yeraeke gehouden raadsvergadering ontvingen de leden de mede- deeling, dat de herverpachting van het terrein aan de haven, vorige week Maandag gehouden, voor 16 perceelen, 120 had opgebracht. Aan het ingekomen verzoek van den heer A. van Selms om ontslag als gem.-geneesheer tegen 1 Mei werd met algemeene stemmen voldaan. Het salaris van zijn opvolger werd, op voorstel van den heer Sauer, met 4 tegen 3 stemmen bepaald op 750 met vrije woning en tuin, nadat een voorstel van B. en W. om het op 500 met vrije woning en tuin vastte stellen, met dezelfde meerderheid was verworpen. De beraadslaging over het ontslag en de traktementsbepaling werd met gesloten deuren gevoerd. Nog werd een stembureau benoemd voor de verkiezing op 14 Mei. Onze correspondent uit Yerseke schrijft Van welwillende zijde werd mij op een ver zuim gewezen. In de vergadering der afdeeling Yerseke van de Visscherijvereeniging, gehouden op 28 Maart, kwam nogmaals de kwestie der consenten voor het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen ter sprake. Bij herhaling werd op de onbillijkheid, dat die consenten be taald moeten worden, gewezen en ten slotte met algemeene stemmen het voorstel van den heer Koeleman aangenomen om ook voor deze zaak de medewerking der algemeene vergadering en van het hoofdbestuur in te roepen en aan de regeering om kostelooze uitreiking dier con senten te vragen, opdat gelijkstelling der Zeeuw sche met andere Nederlandsche visschers moge ontstaan. Tot lid van den gemeenteraad van Re- nesse is bij de herstemming gekozen de heer mr J. A. Bolle met 41 van de 53 stemmen. Bij eene Vrijdag middag te Yerseke gehouden verkooping, ten verzoeke van de naamlooze vennootschap oestercultuur te Kolijns- plaat, werden verkocht 300,000 twijfelaars of groote plantoesters en 500,000 zaaioesters. De volgende prijzen werden besteed 33.000 oesters a 11.25, 50.000 a 3.75, 50.000 a 3.50, 14.000 a 5.50, 42.000 a 4, 54.000 a 2.60, 37.000 a 2.30, 50.000 a 2, 75.000 a 1.50, 75.000 a 1.70, 60.000 a 1.20, 65.000 a 1.20, 11 bakken afsteeksels a 0.70 alles per 1000 en 25. 5 kop gruis a 0.35 p. 5 kop. 400 bakken van 1 en 2 meter a ƒ.1 per stuk en een roeiboot voor 84. Bij de Zaterdag te Tholen gehouden aan besteding voor de te bouwen kerk voor de doleerenden was ingeschreven door de heeren J. H. Krijger te Poortvliet voor /4200, L. van Zaltbommel Lz. te Poortvliet voor /"4180 en D. van Hiele te Tholen voor 4025. Zaterdag hadden te Hoek de aanbestedingen plaats, bij enkele inschrijving, van het onder profil brengen en begrinden van aardewegen, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1890, èn wel in den polderOud-Westerwijk, in die gemeente, ter lengte van 1336 M., waarvoor werd inge schreven door de heeren A. van der Beek te Zaamslag voor ƒ1622; L. Koole te Terneuzen voor ƒ1487; D. de Doelder aldaar voo^1475; Jac. de Meester te Hoek voor 1467D. Tho- lens te Terneuzen voor 1388J. Meertens te Hoek voor 1318, en J. de Bree Fz., aldaar voor ƒ1310; en in den polder Loven en Willemskerke, mede in de gemeente Hoek, tor lengte van 720 M.waarvoorwerd ingeschreven door de heeren A. van der Beek te Zaamslag voor ƒ984; D. de Doelder te Terneuzen voor ƒ875 L. Koole aldaar voor ƒ798; J. de Bree Fz., te Hoek voor ƒ794; Jac. de Meester aldaar voor 777D. Tholens te Terneuzen voor 740, en J. Meertens te Hoek voor f 738. Van 6 tot 8 April. Bevallen J. B. de Zeeuw, geb. Schreuder, z. S. Grootjans, geb. Simpelaar, d. Overleden M. Maljers, d. 21 m. H. Eeltjes, man van E. M. van Kooten, 66 j. J. van Boven, wedr van A. W. G. de Keizer, 85 j. Van 30 Maart tot 6 April. Goes. Bevallen J. S. Ortelee, geb. Geense, z. J. G. Hengstmangers, geb. Wirtz, d. »Juist, dat is het ware woord," ging de kunstenaar voort en bekeek elke teekening met nog meer aandacht, »uw techniek is die van een liefhebber natuurljjk, maar ik kan zien dat gij van bloemen houdt en hare eigen aardigheden kent, tot in de kleinste bijzonder heden. Maar vertel mij nu eens: groeien die dingen waarlijk in de woestijn?" »Ja in de oasen, daar zijn de bloemen schitterend en overvloedig. Evenals de flora der Alpen schijnen zij aan de uiterste grens het liefelijkst te zijn. Maar wat voert u zoo laat in het seizoen naar Algiers? Iedereen keert Afrika thans den rug toe en spoedt zich naar Aix-les-Bains, Biarritz en Zwitserland of Engeland. Gij en ik zullen de eenigen hier zijn, behalve de Arabieren en Franschen (die tellen niet mee) die hier den heelen zomer blijven." »Wat, blijft gij ook den heelen zomer hier »Niet in Algiers zelf", antwoordde de natuuronderzoeker, »ik ben de laatste zes maanden genoeg gebakken in de woestijn, en nu ga ik daarginds, waar het ijs vrij groeit, koelte en verfrissching zoeken." Dit zeggende wees hij met de hand naar de overzijde van den halven cirkel der glinsterende baai, waar die witte massa met haar maag delijk sneeuwkleed tegen den donkeren achter grond van den blauwen Alrikaanschen hemel afstak. (Wordt vervolgd.) OverledenF. Passieux, z. 1 j. D. Voois, d. 10 m. P. de Ronde, man van M. J. de Hond, 79 j. ZrERiKZEK. Bevallen C. Goedegebure, geb. Haaijman, d. P. C. Timmerman, geb. Nolet, z. K. M. Douw, geb. Kort, d. (levenl.) OverledenJ. In den Bosch, wedr 81 j. J. J. Feijen, d. 7 ra. Men schrijft ons uit de hoofdstad Dat de Amsterdammers een geduldig slag van volk zijn bleek reeds enkele malen bij Possarts voorstellingen, die binnen anderhalf uur, met inbegrip van een pauze van een kwartier, konden afloopen, doch die, aangelegd op het geduld van zijn gehoor, toch gedurende drie uren werden gerekt, dank zij het machtige woord »pauze" in het lexicon van dezen be gaafden artist. Van dat geduld kon ook de Amerikaan- sche luchtreiziger Grais gewagen, die Zaterdag een 2000 nieuwsgierigen op het terrein van het Rijks-Museum en duizenden daarbuiten in de straten, huizen en op de daken, gedurende 3 a 4 uren liet wachten, om hem met een kleinen ballon te zien opstijgen en met een valscherm te zien nederdalen. Met de vulling van dezen ballon werd reeds te 10 uur des voormiddags aangevangen, om te 3 uur gereed te zijn, maar evenwel nogthans was de kleine Amerikaan te 6 uur met de vulling nog niet gereed. Ook begon het op dat oogenblik een klein weinig te regenen, zoodat hij maar van den tocht afzag, de aanwezigen bedankende voor hun nieuwsgierigheid, die, naar hij verzekerde, Maandag zal bevredigd worden. De kwartjes gaf hij gemaks-halve maar niet terug, doch daarmede nu waren niet allen tevreden. Zij die zich met de stellige verzekering van den Amerikaan niet konden vereenigen of die van de pret genoeg hadden, bleven met goed gevolg op teruggave der entree aandringen. In de geimproviseerde concertzaal van het Park heeft de heer Godefroy, de mede-reiziger van den heer D. D. Veth naar Afrika's binnen land, thans een uitgebreide verzameling van voorwerpen tentoongesteld, door hem op die reis verzameld, en die een getrouwe afbeelding zijn van het leven, de zeden en de gewoonten van den negerstammen, welke door dezen koenen reiziger werden bezocht. Het aantal wapens, hoofdzakelijk bestaande uit bogen, pijlen, spie zen, knodsen, meest alle van ijzeren beitels voorzien, is verbazend groot, en de afgods beelden, meest alle even goed geconserveerd, zijn meer "volkomen dan die in het ethnogra- phisch museum te Leiden bewaard worden. De geheele zaal is dan ook dicht met deze wapenen, en vellen van wilde dieren behangen, en levert een interressant maar tevens een leerrijk schouwspel op, afgezien zelfs van de 21 levende voorwerpen, die de heer Godefroy van zijn laatste reis medebracht en die over 8 of 14 dagen naar Parijs gaan. Op de wereldtentoonstelling zullen zij onge twijfeld weer evenzeer de aandacht trekken, als dit het geval was met de Surinaamsche negers op de tentoonstelling van 1883 alhier. Dit gezelschap is echter niet minder belang wekkend, ofschoon zij wellicht nog niet zoo intelligent zijn dan die uit Suriname, die zich nog met een of ander handwerk onledig hielden, terwijl deze blijkbaar niets anders geleerd hebben dan janken, in de handen klappen en een soort van dans uitvoeren, waarbij vooral het bovenlijf in tallooze bochten wordt gewron gen. Sierlijk kunnen die krommingen niet ge noemd worden, maar ongetwijfeld meenen deze lieden dat zij eerste danseurs en danseuses zijn. Een groot deel van den dag schijnen zij met eten, of liever knabbelen, door te brengen, wat weder bewijst, dat het eten ook bij onze zwarte natuurgenooten een aangenaam tijdverdrijf is De jongste spruit is 9 maanden, de moeder 36 jaren, en zooals de meeste Afrikaanschen, zeer klein van gestalte. Eigenlijk kunnen slechts twee mannelijke Afrikanen flink genoemd wor den. In 't geheel zijn er 12 mannen an kna pen, 7 vrouwen en meisjes benevens twee kinderen. Bij de discussies over de arbeidswet in de Tweede kamer verklaarde de heer Domela Nieuwenhuis, dat de openbare meening zou oordeelen tnsschen den heer Kerdijk en hem. De heer Kerdijk merkte toen in het Soc.W.ilad op, dat de openbare meening daartoe dan in staat gesteld moest worden, wat D. N. niet deed, daar hij alleen zijn eigen redevoeringen verspreidde. Zoo noodig verklaarde de heer K. zich bereid de kosten te dragen van het ver spreiden zijner redevoering onder de lezers van Recht voor allen. Dit blad heeft dit aanbod aan genomen en zal nu voor de verspreiding zorg dragen. Door de Leidsche politie zijn Zaterdag zes personen naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld, omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan het inwerpen van ruiten tijdens de bekende ongeregeldheden. Nog is tegen twee andere personen voor het zelfde feit proces-verbaal opgemaakt. Op den poppententoonstelling te Utrecht trekt vooral de aandacht een ziek kind in een ledikantje. Een lijdend kind heeft zelve de pop vervaardigd, die haar eigen lijdensbeeld te zien geeft, terwijl de vader het ledikantje erbij voegde met de hulpmiddelen, waarvan dat voorzien was, om haar een 5-jarig ziekbed dragelijk te maken. De kleine, uit Heemstede bij Haarlem afkomstig, is op 5-jarigen leeftijd gevallen en heeft daarbij de knieschijf inwendig gekneusdzij was nu reeds 5 jaren onder be handeling van dr Fyan, in consult met den hoogleeraar Tilanus, uit Amsterdam. Zij moest altijd te bed liggen, en wel met het gekwetste been in een rekverband. Zóo ligt haar pop nu ook, met een gekwetst en omzwachteld been in een soort van lade, die met scharnier- tjes, en werveltjes losgemaakt kan worden en met het been aan een zandzak verbonden, die, over katrollen loopende, het been uitrekt en, door den zak allengs te verzwaren, dit steeds meer doet. Op haar bedje leerde zij lezen en schrijven, houdt zich met allerlei werkjes bezig en ver vaardigde zoo ook haar pop. Daartoe heeft de vader haar ledikantje voorzien van een plank, die erop geschoven en afgenomen kan worden en haar tot tafel dientaan het voeteneinde is gelegenheid een paar bloempotten te plaatsen, en aan het hoofdeinde kan öf een staander voor een gordijnöf een plankje voor een bloempot ingeschoven worden. - Te Kralingen had een koetsier eenige dagen geleden het ongeluk, door het luik van den hooizolder te vallen, tergevolge waarvan hij zulk een ernstige verwonding aan het hoofd bekwamdat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Door de plaatselijke gezondheidscommissie te Maastricht is de aandacht der stedelijke re geering aldaar gevestigd op het nadeel voor de volksgezondheid van het oppompen van bier in de koffiehuizen door middel van perspompen, wanneer daarbij voor den benoodigden druk de bedorven kelderlucht wordt gebezigd. Dit nadeel kan, volgens die commissie, worden ontgaan door het gebruik van vloeibaar kool zuur en door de aauvoerbuis niet in de kelder maar in de vrije lucht te doen uitmonden. Ten zeerste waarschuwt zij tegen het gebruik, van looden buizen, omdat het een bekend feit is, dat bier, hetwelk overnacht in zulke buizen staan blijft, lood opneemt. Bedoelde commissie geeft daarom aan het gemeentebestuur in overweging deze aangelegenheid meer overeen komstig de eischen der gezondheidsleer te re gelen. Uit Valkenburg (L.) wordt aan het N. v. d. D. geschreven »De onlangs op den Schaefsberg in het Geul dal overleden heremiet Hendrik Weerts was een niet ongeletterd man. Hij sprak o. a. vloeiend Fransch, Nederlandsch, Duitsch en Italiaansch. Zjjn diensttijd als pauselijk zouaaf en zijne reis naar het Heilige Land had hij uitvoerig beschre ven ook had hij een aantal niet onaardigu ge dichten gemaakt. Jammer, dat de eenvoudige man het vorig jaar in de maand Mei het slacht offer werd van een sluwen bedrieger, die hem van bijna zijn geheelen arbeid, waaraan hij jaren gewerkt had, beroofde. Zekere Henri Bellefroid, die voorgaf leeraar te zijn bij het Middelbaar Onderwijs te Bergen, in Henegouwen, bezocht verleden jaar den heremiet Weerts en knoopte vriendschap met hem aan. W. vertrouwde hem bijna al zijne handschriften, ongeveer 19 volge schreven cahiers, toe. De gewaande leeraar ver trok uit Valkenburg en nam de geschriften meê de kluizenaar dacht hier echter geen kwaad van en zond zelfs op den feestdag van den H. Hendrik een toepasselijk gedicht aan het adres van den pseudo-professor, te Bergen om hem op zijn naamdag geluk te wenschen. Dit kwam echter als onbestelbaar terug. Thans ging den braven man een licht op, en hij zag in, dat men hem op een sluwe wijze had ogpelicht. Eenige welmee- Uiende personen yan hier trokken zich de zaak van den heremiet aan en wonnen inlichtingen in bij den burgemeester van Bergen van dezen kreeg men bericht, dat een persoon van dien naam in zijne gemeente niet bekend was. »Toen wendde men zich aan het hooger bestuur van onderwijs te Brussel; van dit lichaam kreeg men ten antwoord, dat een persoon, Bellefroid genaamd, onderwijs gegeven had te Godscheidt, bij Maaseijek, maar dat hij reeds lang uit den dienst was verwijderd wegens een aanslag tegen de zeden, waarvoor hij tot gevangenisstraf veroordeeld werd. Zijne tegenwoordige ver blijfplaats was niet bekend. niemand, die de handschriften van den over leden kluizenaar in oogenschouw nam, noemde ze zeer belangwekkend, en het zou dus te wenschen zijn, dat men met de verblijfplaats van Bellefroid kon bekend gemaakt worden. Te Lokeren (België) overleed deze week eene vrouw, die den leeltijd bereikt had van 103 jaar. Tot in de laatste week vóór haar dood was zij nog volkomen gezond en deed nog allerlei huishoudelijke werkzaamheden, ook kon de hoogbejaarde nog breien en lezen zonder 't gebruik van den bril. Zaterdag middag is de stoomboot Prinses Josephine van Dover naar Oostende, bij dichten mist, op de Deensche bark Deogata geloopen, welke van Danebrogh naar Valencia bestemd was. De Josephine sloeg dadelijk achteruit doch berokkende de Deogata vrij wat schade. Beide schepen konden echter de reis voortzetten en de equipages bekwamen geen letsel. Prins Jerome Bonaparte bevond zich aan boord van de Prinses Josephine. De familie van den koerier van den prins, die bij de vroeger medegedeelde botsing dei- twee Belgische stoomschepen in de Noordzee verdronk, vraagt het bagatal van 200.000 frs. schadeloosstelling. Volgens bericht" uit Antwerpen hebben de schuldeischers der firma F. van der Taelen ge noegen genomen met eene uitdeeling van 20 pet. Het stoomschip Noordland, behoorende tot de Red Star Line van Antwerpen naar New-York, kwam Zondagavond te Southampton aan, nadat het te 8 uur des avonds in botsing was geweest met de goelet Carrie Dingle, thuis behoorende te Liverpool. De Noordland heeft zware schade bekomen en de Carrie Dingle is gezonken, doch de bemanning gered. Te Brussel is Zondag middag in het Palais de la Bourse geopend eene tentoonstelling van dameshoeden, waartoe van de voornaamste modemaaksters in Belgie en verscheidene in Nederland en in de Rijnprovincie inzendingen ontvangen zijn. Donderdag avond liep te Parijs het ge rucht, dat Boulanger zou terugkomen; zelfs de minister van binnenlandsche zaken had, zeide men, den prefect van politie schriftelijk bevel gezonden om hem in dat geval in hechtenis te nemen. De bijzondere commissaris van politie aan het Noorderstation en de heer Clément en zijne agenten werden voorts belast met de uitvoering. Vrjjdag ochtend heeft de rechter van instructie, door het parket daartoe uitgenoodigd, een bevel van gevangenneming tegen den generaal uitgevaardigd voor het geval hij zich oj) Fransch grondgebied vertoonde. Met het oog op den te verwachten grooten toevloed van rondtrekkende kramers, kunsten makers enz., tijdens de wereldtentoonstelling te Parijs heeft de gezondheidsraad der Seine bepaald dat al dergeljjke personaadjes gere- vaccineerd moeten worden. Een ieder, die zich daaraan niet wil onderwerpen, zal geweerd worden. De tante van de koningin van Engeland, de hertogin van Cambridge, is op 91jarigen leeftijd overleden. Sir Charles Warren, het bekende gewezen hoofd der Londensche politie, is naar Singapore vertrokken, waar hij den bouw van vesting werken zal leiden. Een zonderlinge methode om ruïnes van historische waarde te behouden is onlangs in Ierland te pas gebracht. Nabjj Belfort ver hieven zich de overblijfselen van een zeer oud kasteel. Om deze te bewaren voor den sloo- penden tand des tijds en voor wandelende van dalen, besloot de een of andere oudheidkundige er een muur om te zetten en hij ging met een metselaar een overeenkomst aan voor een zeker bedrag. De muur was in korten tijd voltooid, maar toen de archaeloog kwam om het kasteel te bewonderen was het verdwenen. De metselaar had de steenen van den bouwval gebruikt voor den muur. De stand van het water in Posen berok kent aldaar onnoemelijke schade. Het verkeer tusschen Schildberg en Polen is geheel gestremd. De Warthe staat op een hoogte van 5.16 meter. De keizer stelde 10.000 mark beschikbaar tot gedeeltelijke leeniging van den nood. Volgens de Nordd. Allg. Zeitung is het bericht der Kölnische Zeitung omtrent het hij- schen der Duitsche vlag door kapt. Wissmann alsdus op te vatten, dat Wissmann, overeen komstig zijne instructiën, de vlag van de Ost- AJrikaansche Gesellschaft, waarvan het hijschen indertijd zonder goedkeuring der regeering heeft plaats gehad, heeft nedergehaald. Ver volgens zal Wissmann op zijne woning eene handelsvlag geheschen hebben, zooals op con sulaten in het buitenland pleegt te geschieden. Men wil dat, om een bewijs te geven hoe tusschen hèrtog Adolf van Nassau en hetBer- lijnsche hof eene volledige verzoening wegens het gebeurde in 1866 (de inlijving van des her- togs rijk) plaats had, de hertog voornemens is nadat hij den Luxemburgschen troon zal be stegen hebben, een officieel bezoek te brengen aan den Duitschen keizer. Te Berlijn zal het vijftigjarig bestaan der photographie worden herdacht met eene ten toonstelling vanwege de aldaar gevestigde Duitsche Maatschappij tan Vrienden der Photo graphie, onder medewerking der Berlijnsche Vereeniging ter bevordering der Photographie en der Silezische Maatschappij van Vrienden der Photographie te Breslau. Die tentoonstelling zal van het midden van September tot half October worden gehouden in het Academie gebouw Unter den Linden 38. Tegen Paschen zal een merkwaardige juweelententoonstelling geopend worden in het paleis van vorst Schwarzenberg te Weenen. De aanzienlijkste personen van Oostenrijk en Hongarije zullen daar hunne familie-juweslen tentoonstellen. Er zal daar voor een waarde van 50 millioen gulden aan kostbaarheden bijeen zjjn. De centrale inrichting voor electrische verlichting in Luxemburg, die in het vorig jaar geprojecteerd en aanvankelijk uitgevoerd werd voor een duizendtal gloeilampen door de Nederlandsche Maatschappij voor electriciteit en Metallurgie te 'sGravenhage, werkt met succes. De maatschappij kan aan de talrijke aanvragen tot aansluiting zonder verdere vergrooting der stoomkracht niet voldoen en wacht slechts de uitspraak va* een rechtsgeding tusschen de stad Luxemburg en de gasfabriek af, om op uitgebreide schaal de inrichting tot 5000 gloei lampen uit te breiden en alle kabels onder den grond te gaan leggen. Te Rotterdam wordt thans eene maatschappij tot electrische verlichting en centrale ver warming opgericht. Een eigenaardige werkplaats voor valsche munters. Men heeft ontdekt, dat de gevangenis van Sebastopel eene veilige schuilplaats is voor deze industrieelen, die stukken van 20 kopeks fabriceeren. Ingevolge het onderzoek zijn verschillende gevangenen, evenals de bewakers, schuldig be vonden. Datam. Plaats. Voorwerpen. Informatiën, 10 April O udelande, Hofstede, v. d. Kloes, Tak en Slegt. 10 H O.W.Soub., Huizen, Verhulst. 12 Souburg, Huis en Inboedel, Tak. 15 Breskens, Logement, Hammacher. 17 Baarland, Hofstede, v. d. Kloes. Tak en Slegt. 17 n Terneuzen, Woonhuis enz., Ferckeu 17 Terneuzen, Tjalkschip, Huineraan. 18 Middelburg, Huizen, Verheij. 18 Breskens, Huizen, Hammacher, 19 Souburg, Inspan, Tak. 20 Serooskerke, Inspan, Inspan, Tak. 23 Aagtekerke, Tak. 24 Arnemuiden, Inspan, Tak.~ 26 n Grijpskerke, Inspan, Tak. 26 O. Souburg, Inspan, De Wolff. 29 Grijpskerke, Hofstede, Tak- 29 Middelburg, Meubelen, Balans D 4. 30 Aagtekerke, Inspan, Tak. 30 Middelburg, Meubelen, Balans D 4. 1 Mei Arnemuiden, Inspan, De Vos. 3 Serooskerke, Inspan, Tak. 7 Grijpskerke, Inspan, Tak. 8 Waterlandk., Inspan, Hendrikse. 9 Retrancbem., Inspan, Hendrikse. 14 Biervliet, Inspan, Hendrikse, 9 Akte-examens in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 8 mann. candi- daten, waarvan er 4 werden afgewezen. Toegelaten werden de heeren Fr. D. Chamu- leau van Hoedekenskerke, R. J. Geldof, G. A. Haringman en P. S. van 't Hof, de drie laatsten van Middelburg. Amsterdam. Het lijk van profesor Jorissen is heden, in tegenwoordigheid van vele professo ren, curatoren en studenten, zonder eenige toe spraak, volgens uitdrukkelijken wensch van den overledene, begraven. Diens broeder, de heer Jorissen, predikant te Rotterdam, dankte voor de betoonde belangstelling. In de Koninklijke academie van wetenschappen noemde prof. Naber den overledene een man van karakter, die rond voor zijne overtuiging uitkwam, een zorgvuldig geschiedvorscher en een gemakkelijk stylist, die echter somwijlen de gewrochten zijner phantasie ter goeder trouw hield voor het zuiver resultaat van het schiften der historische bescheiden. Ter heden alhier gehouden eerste jaarver gadering van de Koninklijke pakketvaartmaat schappij, onder leiding van den heer Tak van Poortvliet, werd medegedeeld datallebenoodigde stoomers in Nederland worden gemaakt, als vier te Vlissingen, twee te Fijenoord, drie aan de koninklijke fabriek van den heer Yan der Made en een door de heeren Huijgens en Van Gelder te Amsterdam. De balans werd goedgekeurd. Een winst- en verlies-rekening werd niet ingediend wegens een tekort dat bestaat. De raad van bekeer is gemachtigd tot uitgifte van een tweede serie aandeelen, aangezien het bezit van ruime geldmiddelen bij de indiensttreding wensche- lijk is. 's Graveukage. Aan den heer D. Ver hulst is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Middelburg. Benoemd tot burgemeester van Philippine de heer D'Hooge. 's Gravenhage. Benoemd tot burge meester van Kloetinge de heer jhr S. M. van Reigersberg Versluijs. Rouaan, Te Coudebec heeft Laguerre eene redevoering gehouden, die door een 2000 per sonen werd aangehoord. Na afloop der samen komst trokken de Boulangisten naar Rouaan en hielden er eene demonstratie, die tot eene vechtpartij aanleiding gaf. Parijs. Generaal Boulanger zegt in een brief aan Maillevoye dat, zoodra Frankrijk over eenige maanden bevrijd wordt, het algemeen stemrecht, door hem terug te roepen, alle politieke afzetters en gauwdieven straffen zal. De generaal verklaart met lichaam en ziel aan het volk te behooren, dat hij als zijn eenigen rechter beschouwd. Rfew-lforlt. De berichten omtrent den oogst luiden uit de verschillende streken van de Vereenigde Staten uitmuntend. Loniien. Volgens een bericht aan den Times uit Philadelphia heeft in Savannah een hevige brand gewoed. De schade wordt op IJ millioen dollars begroot. De Ligue des patriotes geen geheim genoot schap Ziedaar het voornaamste punt uit het vonnis, Zaterdag door de rechtbank te Parijs in deze gewichtige vervolgingszaak gewezen. Alle aangeklaagden, die bij het uitspreken van het vonnis tegenwoordig waren, werden vrijgesproken van de beschuldiging, dat zij behoorden tot eene geheime vereeniging, maar zij werden veroordeeld tot eene boete van 100 francs en in de kosten omdat zij eene niet geautoriseerde vereeniging hadden gevormd. Deze beslissing geeft den leden der liga stof tot uitbundige vreugdehoewel toch moeilijk een andere uitspraak kon verwacht worden. Het lag toch voor de hand dat de qualifiatie van geheim genootschap moeilijk overeen te brengen was met het optreden der vereeniging en het openbaar karakter dat zij droeg. Waarom nu, vooral in het Boulangistisch kamp, zulk eene uitbundige vreugde heerseht juist over de uitspraak omtrent dit volstrekt niet twijfelachtig punt is niet gemakkelijk te verklaren. De rechtbank nam, dunkt ons, juist het zeer goede standpunt in en vonnisde de beklaagden voor het eenige feit, waaraan zij schuldig verklaard konden worden. Wat er nu verder gebeuren -jal? Of er ook termen bestaan om de leden der liga te ver volgen als medeplichtigen van den generaal, hun leidsman Ziedaar vragen, waaromtrent de gevoelens natuurlijk uiteenloopen, maar waarmee sommigen zich thans bezig houden. Middelerwijl heeft generaal Boulanger uit Brussel een manifest uitgevaardigd, waarin hij op zijn gewone, snorkende wijze een beroep doet op de kiezers. Hij roept hun per telefoon toe: »Uw gezond verstand heeft zeker reeds recht laten wedervaren aan het weefsel van leugens, waaruit het requisitoir in de kamer bestaat. Al mijne handelingen vóór mjjn mi nisterschap en mijn intreden in het politiek leven waren bekend. Zoo zij misdadig waren, zou ik tot medeplichtigen hebben gehad de politieke personen, die mij hebben geroepen en mijne ambtgenooten. Als soldaat heb ik mjjn leven gewijd aan den dienst van mijn land als minister van oorlog heb ik er toe bijge dragen om de verdediging te verzekerenals patriot en burger heb ik de geoorloofde eer zucht, de republiek te willen ontrukken aan de handen, die haar verderven. Gjj wilt me

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2