Middelburg niet eleetriscli verlicht. Vcrtappn enTerpacMiiiei ia Zeeland Verspreide Berichten. VERKOOPINGEN, ENZ, Burgerlijke stand. ff ff ff ff ff ff ff ff ff De eenige in het eiland Tholen, voor zoover ons bekend, nog levende oud-strijder van Waterloo, I. Daniëlse, te St. Maartensdijk, denkt den 9" April a. in behoeftige omstandigheden zijn 95" verjaardag te herdenken. Het kohier van den hoofdeljjken omslag voor 1889 is voor St. Maartensdijk vastgesteld op ƒ2790,971- Het getal aangèslagenen be draagt 301, verdeeld over 40 klassen. De aan slag der laagste klasse is 0,49$ en die der hoogste klasse 147,67 j. Het kohier der hon denbelasting bedraagt ƒ45. Door den gemeenteraad aldaar is besloten, op voorstel van burg. en weth., ingevolge een ver zoek van eenige landbouwers, tot het instellen eener veemarkt op den 2den Donderdag in de maand Mei en op den 3den Donderdag in Juli, zoodat voortaan daar nu 5 maal 'sjaars vee markt zal gehouden worden. Door eenige heeren te Terneuzen is, op eene aan de ingezetenen aangeboden lijst, ten behoeve van de weduwen en weezen van de bij de laatste rampen omgekomenen, te Vlis- singen en te Ellewoutsdijk, een bedrag van f 150 bijeengebracht, waarvan 10 uit het naburige Hoek. Van dit bedrag is 100 aan de commissie te Vlissingen en f 50 aan die te Ellewoutsdijk overgemaakt. Naar men ons meldt doet zich ook te Oostburg, naar aanleiding der ziekte van Z. M. den koning, eenige stagnatie voor in de ge meente-huishouding. De burgemeester, de heer I. van Houte, wiens zesjarig tijdvak als zoodanig is geëindigd, is nog niet herbenoemd, zoodat de eerste wethouder, de heer C. Ie Nobel, zijne functiën moet waarnemen. Voornamelijk door bemiddeling van den heer J. C. M. Hartman, arts te Zaamslag, is aldaar Woensdag jl. opgericht een rederijkers kamer, genaamd Oefening baart kunst, en voor- loopig bestaand uit 10 werkende leden. De vereeniging stelt zich in 't bijzonder ten doel het bevorderen der welsprekendheid in het publiek, door het opvoeren van tooneelstukken. Tot bestuurders werden gekozen de heeren L. J. Geelhoedt, M. de Jonge en P. J. Wortman, tot censor de heer Hartman. Donderdagavond werd ten overstaan van den notaris D. Verhulst, op de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging alhier, openbaar verkochteen huis en erve met tuin in de Spanjaardstraat te Middelburg, wijk E no 85, voor 2450een huis en erve in het Dom- burgsch Schuit vlot aldaar, wijk Q no 251, voor 1693; een aandeel, groot 750, in de Middelburgsche Maatschappij van Stoomvvart, voor f 510. Woensdag werden te Stavenisse o. m. in eerste publieke veiling gebracht eenige per- ceelen bouwland, gelegen onder die gemeente, in den polder Oud Kempenshofstede. Genoemd land werd ingezet op 300 per 39.24 A., onverminderd de 12 onkosten, benevens eenige andere lasten, die de kooper te betalen heeft, zoodat het nu reeds ingezet is op ruim 361 per gemet. De polder Oud Kempens hofstede doet ook nog ƒ12 lasten per gemet- Van waardevermindering van het land is daar dus nog geen sprake. Van 4 en 5 April. Middelburg. Ondertrouwd W. van Rossen, jm. 39 j. met P. J. Roelse, jd. 21 j. Getrouwd G. W. Mortier, jm. 25 j. met H. P. van Hoeve, jd. 23 j. C. A. Murk, wed' 38 j. met S. de Roos, wede 37 j. Bevallen M. Brouwers, geb. Clement, d. OverledenS. A. P. Geene, d. 3 m. P. Louws, z. 5 m. Op mijn verzoek is door de redactie van dit blad mij eenige plaatsruimte afgestaan ter weerlegging van enkele theorieën, door den heer P. Polet, directeur der stedelijke gasfabriek alhier, verkondigd, en dientengevolge in de Midd. courant van 3 dezer aangehaald, onder den titel Middelburg electrisch verlicht. Niet zonder verwondering las ik de brochure van den heer Polet, daar ik niet had verwacht, dat hij, als gasfabrikant, zich op dit gevaarlijk terrein zou begeven. Wat door hom medegedeeld wordt in het le hoofdstuk Iets over de elect rische verlichting in het algemeen, zal wel voor 98 der Middel burgers onbegrijpelijk, en zeker voor het gansche publiek nutteloos zijnhet is bovendien voor een gedeelte onwaarnutteloos, daar de ver schillende voorbeelden en gegevens zijn geput uit feiten van ongeveer 2 jaren geleden. Eene zekere waarheid is het toch, dat de nog zeer jonge electro-technische industrie in de laatste jaren zeer is vooruitgegaan, zoowel wat betreft qualiteit als quantiteit, en is het jaar 1888, door den heer Polet niet genoemd, zeer zeker hiervan wel als voorbeeld aan te nemen. Natuurlijk maakt het Gas even spoedig met nadruk melding van eenig ongeval op electrisch gebied, als de verschillende electri- sche tijdschriften dit doen ten nadeele der gas-industrie. Evenwel wat deze laatste Over elec- trische verlichting schrijven, is geenszins over dreven en ik durf daarom tot staving mjjner bewering de lezing van electrische tijdschriften De Bred. Ct. verneemt uit goede bron dat dit jaar, in September a. s. door de geheele 3e divisie infanterie, bestaande uit het 2e, 3e 6e regiment van dit wapen, benevens het ge heele 3e reg. veldartillerie en de noodige cava lerie, groote manoeuvres zullen worden gehouden. De plaats waar, is nog niet bekend. In den raad van Leiden is een voorstel behandeld om, ter bevordering van meer alge meens gasgebruik, tot den prijs van hel gas. thans 6 cent per kub. meter, te bepalen op 5 cents en tevens de meterhuur te verlagen. De stemmen staakten, zoodat de beslissing over het voorstel is aangehouden. Woensdagavond hadden te Leiden weer ernstige ongeregeldheden plaats. Eenige Leid- sche socialisten togen zoo schrijft men aan het Hbld tegen 9 uur naar het spoorweg station om eenige Hagenaars van hunne partij, af te halen. Zoódra ze zich bij elkander hadden gevoegd en de Haarlemmerstraat bereikt had den, begonnen zij hun blad met luid geschreeuw te venten en in een oogwenk hadden zij zich een gevolg verworven, dat hun 't venten trachtte lastig te maken. Een en ander gaf aanleiding tot een gevecht aan de Hartebrug, waar nogal slagen vielen, zoodat de «itventers aftrokken en in de Morschstraat gekomen, zich om wendden en een viertal schoten uit revolvers op het volk losten. In den belhamel had de menigte den her bergier Pierlot herkend, den man die hier zoo ongeveer als de raddraaier wordt beschouwd. In groote opgewondenheid geraakt door het lossen der revolverschoten, waarbij een rustig burger die van zijn werk kwam aan het been licht werd gekwetst, trok men naar delange- gracht, de woonplaats van Pierlot. Tegen dien stroom was weinig uit te richten, vooral daar alles vrij onverwacht geschied was, op een avond waarop hier dergelijke tooneelen gewoonlijk niet worden afgespeeld. En zoodra was niet de menschenzee tot voor het huis van den herbergier genaderd of een steenen regen daalde op het huis. Geen ruit bleef heel, in de tapperij niet, op de eerste verdie ping, zelfs op de tweede verdieping niet en dat met kracht geworpen is, bewees het ontbrekende van eenige gedeelten van het net werk van de ramen op de hoogste verdieping toen de verwoesting was voltooid. De woning heeft nog droeviger aanzien dan bij de vorige verwoesting. Intuschen had men ook op de Langebmg de ruiten ingeworpen bij een 17-jarig socialist en tevens daarnaast bij een aan de zaak geheel onschuldig gelegenheidsdichter, met name Merzel. Pierlot was door de politie aan 't bureau ontbodenzoodra hij in zijne verwoeste wo ning kwam, werd hem de boodschap overge- brach en gearmd met zijne jonge vrouw de held zelf is ook nog jong met een ver- sche sigaar in het hoofd, sloot de man zijne deur en toog hij liefst langs de drukste stra ten, en ook weer langs de Haarlemmer straat, naar het politiebureau. Langzamerhand had hij weêr honderden tot gevolg gekregen, die hem zeker niet zoo rustig hadden laten voortwandelen in zijne tartende houding, wan neer hjj niet zijne vrouw bij zich had gehad. Yoor 't politiebureau was de menigte zóó aan gegroeid, en waren oneenigheden weêr zóó te voorzien, dat de politie de sabel trok en de menigte uiteen dreef. Daarna werd 't kalm in de stad, en 't was ook bijna elf uur geworden. Pierlot werd onder voorbehoud vrijgelaten, doch zal zich ongetwijfeld hebben te verantwoorden voor zijne handigheid in 't gebruik van vuurwapenen. Naar aanleiding van die beroeringen hebben burg. en weth. van Leiden aan den gemeente raad voorgesteld aan de algemeene politiever ordening in hoofdstuk IY afdeeling II, zorg voor orde en veiligheid op straat, achter art. 32 een nieuw artikel (art. 32a) toe te voegen, luidende «Het is verboden geschreven of gedrukte en van eenige kleine in het Hollandsch ver taalde werkjes zeer aan te bevelen, teneinde een beter algemeen overzicht te verkrijgen dan door het le hoofdstuk van de brochure Mid delburg electrisch verlicht. Het is echter hier de plaats niet de onjuist heden, in dat hoofdstuk vermeld, aan te duiden, en ik hoop daarom binnen kort een brochure het licht te doen zien, ten einde den heer Polet nader te bestrijden. De heer Polet schijnt echter zeer goed inge licht te zijr., in welke afdeeling electrisch licht het best kan worden afgeraden als niet econo misch, en hjj stapt daarom reeds op pag. 8 zijner brochure van het booglicht af. Deze bladzijde is te meer interessant door de woorden met betrekking tot Edison's gloeilampen, «het licht had eene aangename gele kleur." Meer malen werden mij door electriciens Edison installatiën gewezen, teneinde, hoewel zeer soliede ingericht, de onaangename gele, bijna roodachtige kleur der daarin brandende lampen aan te toonen, en het is dan ook de kleur der tegenwoordig gebruikt wordende gloeilampen, nl. bijna wit, die voor leeken wel het grootste voor deel boven het gaslicht aanbiedt. Dit laatste is evenwel geen bewijs van min of meer goede qualiteit, doch hangt alleen af van het krachts- verbruik, nl. van het aantal watts, waarvan, hoewel in de bewuste tak van industrie een Voor belangstellenden zijn bij mjj gratis ter lezing te bekomen Electriciteit in het maat schappelijk LevenHet Gloeilicht, zijn wezen en vorming en de tijdschriftenLa Lumière Elec- trique, the Electrician, Electrical Review, Indus tries, Electro-Technische Zeitung, Electro-Techni- sches Echo, Centralblatt für Eleclro-Technik Oesterreichische Beleuchtungs Industrie en enkele andere. stukken, niet uitsluitend handelsberichten of bekendmakingen van verkoopingen of verhu ringen bevattende, zonder vergunning van den burgemeester in het openbaar te verspreiden of te koop aan te bieden". Te Lisse heeft zich een geval van ver giftiging voorgedaan. Vrijdag 11. is een werk man, na het gebruik van een glas jenever, waarin door anderen, volgens het verhaal uit aardigheid, iets gevoegd was, dat men vermoedt morphine te zijn geweest, plotseling gestorven. De justitie stelt al het mogelijke in het werk om te trachten deze zaak tot klaarheid te brengen. Eerst was het lijk begraven, na uit neming der maag voor een chemisch onder zoek kort daarna was men verplicht, op rech terlijk bevel, het weder op te graven, ten einde meer deelen voor een onderzoek eruit te kunnen nemen. Indien werkelijk blijken mocht dat hier een vergiftiging heeft plaats gehad, is zij stellig alleen het gevolg van onbekendheid met de kracht van morphine. In zee bij Noordwijk is een dolfijn ge vangen van vrjj groote afmetingenhetgeen daar bij menschengeheugenis nooit vroeger had plaats gehad. Zooals trouwens bekend is, komt hij in de Noordzee zeer zelden voor, veelvuldig daarentegen in de Middellandsche zee. Op de heeren Van Hengel en Lensvelt te Doesborgh schijnen de dieven het bijzonder voorzien te hebben. Van Zaterdag- op Zondag nacht heeft opnieuw eene brutale poging tot inbraak plaats gehad in hun kantoor en hebben inbrekers uit de machine-kamer van den stoom- oliemolen de beste beitels uitgezocht, de gas kraan in het kantoor geopend, het gaslicht ontstoken en minstens drie uren lang met ge weld getracht de brandkast open te wringen. Zij zijn niet geslaagd. Der politie is het, trots alle pogingen, niet gelukt eenig spoor te ont dekken. Van de brandkast, die in October uit hetzelfde kantoor werd weggedragen, is ook nog niets ontdekt. Te Heusden nabij Renkum is Dinsdag middag een 13jarig meisje ontvoerd door iemand, die bij hare ouders in de kost was. Tot heden heeft men noch van haar, noch van haren ont voerder iets vernomen. Men maakt zich zeer ongerust. Volgens het verslag der kamer van kood- handel te Tilburg was de algemeene toestand der nijverheid aldaar in het afgeloopen jaar niet ongunstiger dan in 1887 de industrieelen gaan steeds voort met het zoeken naar verbeteringen in en van nieuwe kanalen voor den afvoer van hun fabrikaat. Op bet einde van het jaar waren in Tilburg in werking 110 stoomwerktuigen, te zamen met 129 stoomketels, waarvan 62 werk tuigen met 67 ketels en 61 fabrieken van wollen stoffen; 16 werktuigen met 20 ketels in fabrieken tot het vervaardigen van stoom en andere werktuigen, daaronder begrepen die in de ateliers der staatsspoorwegen16 werktui gen met 22 ketels in wollenstoffenweverijen, wolwasscherijen, vollerijen en vellenploterijen enz. Eenige fabrieken hebben belangrijke uit breiding ondergaan, bestaande in het bijbouwen van inrichtingen voor machinale weefgetouwen, noodzakelijk gemaakt door de richting, welke de Tilburgsche industrie genomen heeft. In Febr. 1888 werd het Tilburgsche algemeen ver zekeringsfonds voor werklieden opgericht. Het fonds is thans reeds in bloeienden staat en telde ultimo December 800 werklieden, die als lid waren toegetreden. Te Roermond zal eerstdaags eene dame van 93 jaar in het huwelijk treden met eenen 86jarigen man. Te Maastricht is eergisteren het eenige tienjarig zoontje van een werkman, bij het spelen langs de Maas, in het water gevallen en verdronken. Onder Oestgoest is een 15 jarige knaap onder de stoomtram gekomen en op de plaats doodgebleven. Die jongen had de slechte gewoonte, om aan de waggons te gaan hangen. »De heele Jordaan" te Amsterdam was Woensdag uitgetrokken en had post gevat voor het stadhuis. De dertigjarige Doris H., zoo iets als meesterknecht in een koffielezerij meester- der voornaamste grootheden, door den heer P. op pag. 16 geen melding wordt gemaakt. Zeer weinig bekendheid met het ware der electrische verlichting, nl. wat betreft de gloei lampen, legt onze gasdirecteur vooral aan den dag op pag. 18 en ik deel hem hierbij voor- loopig mede, teneinde dit nader uiteen te zetten in mijne brochure, le dat de duur der lampen betrekkelijk onafhankelijk is van de lichtkracht, 2e dat de door hem aangegeven algemeene schaal onwaar is, 3e dat tegenwoor dig juist vele lampen van hoogere spanning dan 110 volts, b. v. van 200 volts, bij centrale ver lichting worden gebezigd met het oog op besparing van koper in de geleiding. Het is dan ook het plan van de hier in Middelburg bestaande fabriek van gloeilampen bij eene eerstvolgende vergrooting, welke hoogstwaar schijnlijk nog dit jaar zal plaats hebben, zich in te richten tot het fabriceeren van 200 volts- lampen wegens de zeer groote aanvraag voor dit artikel. Over het le hoofdstuk verder uitte weiden, acht ik echter, zooals ik reeds neerschreef, hier ter plaatse onnoodig en ik ga daarom nu over tot de behandeling van het 3e hoofdstuk Middelburg electrisch verlicht. Daarbij plaats ik mij op het standpunt van directeur der fabriek van de firma JohanBou- dewijtise, die eenigen tijd geleden concessie aan vroeg voor electrische verlichting in Middelburg door middel van een of meer centraal-stations, welke verlichting reeds volkomen vertrouwbaar is om in het algemeen te worden gebezigd. Tot opheldering der zaak en om aan te toonen dat, wat ik hier neerschrijf, onpartijdig is en ik dit slechts doe om het recht van het spel, deel ik mede dat door bovengenoemde firma het door den gemeenteraad van Middelburg knecht is misschien het woord niet, want Doris is, behalve de patroon, ,die er evenwel zelden komt, het eenige mannelijke individu aan de inrichting genoemde Doris zon zich met de koffieleester van zijn hart in den echt begeven. Maar daar waren een twaalftal andere leden van het personeel, die geen haar breed minder recht (beweerden te hebben op den gelukstaat, waarin Doris zijn favorite voeren zou. Zeven waren er, die daarvan werkelijk een «begin van bewijs" zouden kunnen bijbrengen, terwijl een achtste op eenigszins triomfantelijke wijze den omstanders kond deed, dat zij zoo noodig een kraaiende getuigenis zou kunnen opvoeren in het proces, dat het gezelschap den heer Doris van plan is aan te doen. Bedreigingen waren reeds tot dezen gericht maar zonder gevolgDoris had er zich niet aan gestoord en heden zou zijn echt voltrokken worden. Daarom waren de dames nu ook present en hadden tot opluistering vrienden, verwanten en wat er verder van ze in den Jordaan woont, meegebracht. De politie hield de menigte gaande, in het midden waarvan de «betrokkenen", in groepjes van drie of vier, de zaak commentarieerden en ophelderden, wat aan de toehoorders nog niet heelemaal duidelijk was, mischien ook niet aan onze lezers, maar wij mogen niet duidelijker wezen. Zoo was men om half elf reeds tot vóór in de Damstraat geheel op de hoogte, wat natuurlijk meebracht dat het aantal nieuwsgierigen immer aangroeide. Telkens als de koetsen aanrolden vloog de massa als een zwerm bijen er op af, en dan trok zekere verdachte beweging van Doris' ge wezen vriendinnen, onder hare boezelaars, de aandacht, waar zij, zooals later bleek, zakken met peper, meel, roodaard, zwartsel, asch en andere «werptuigen" verborgen hielden. Nadat dit zich eenige malen herhaald had begon zich het gerucht te verspreiden, dat de trouwplechtigheid was uitgesteld en trokken de meeste nieuwsgierigen af. Gaandeweg verminderde ook het getal der overblijvenden, om zich naar het scheen op eigen terrein met een >We zeilen hem wel krijgen!" verder in de zaak te verdiepen. Nv. d. D.) Hoe het eerste kievitsei een waarde van 15 kan hebben waarvoor dit jaar het eerste gekocht werd wordt op de volgende wijze verhaald in een schrijven uit Friesland aan de N. R. Ct.: De bepaling, dat een veehouder, volgens huurcontract, in het voorjaar 100 k 200 kie vitseieren aan zijn landheer moet leveren, leeft in enkele huurcontracten voort, niettegenstaande het aantal vogels gedurende de laatste jaren sterk is verminderd en de boer op zijn geheele boerderij misschien geen 25 kievitseieren zou kunnen vinden. Intusschen, die wetenschap is nog een geheim voor den landheer, die in de stad woont. Deze verkeert in de meening dat de boer in de Maand April de kievitseieren van zijn land opraapt zooals de tuinman de aardbeien plukt, en wat zouden dan 100 200 kievitseieren beteekenen? Maar de waarheid, in het bovenvermelde verslag ook medegedeeld, isdat een ervaren zoeker gemid deld slechts 12 a 20 eieren per dag kan vinden, en dat de boer dus, aangenomen dat hij een ervaren zoeker is, gemiddeld 10 5, 14 dagen voor zijn landheer in het veld zou moeten zijn, en, mocht hij geen ervaren zoeker wezen, wel verplicht zou zjjn de geheele maand April als landlooper dienst te doen. Gelukkig echter, is hij in deze nog niet gehouden tot persoonlijken dienstplicht. Er zijn kievitseieren op de markt te koop tegen een prijs, welke in het begin van April, tijdens hij deze op centen aan den landheer leveren moet, varieert van 40 tot 25 cent. Het offer, aan den land heer te brengen, kan dus verschillen van 40 tot 25, of in het ergste geval van 80 tot ƒ50. Nu komt den huurder het verlangen of de ingenomenheid van den landheer met het eerste kievitsei, dat in het voorjaar gevonden wordt, te stade. Indien de huurder hiermede alle andere zoekers bij den landheer voor is, is hjj in sommige gevallen ontslagen van de verplichting tot de levering van het bedongen verlangde, nl. eene gedetailleerde concessie aanvraag, niet wordt ingezonden en wel om de volgende redenen. Wat door den gemeenteraad werd beweerd in zijne zitting van den 23en Maart, dat nl. de concessie-aanvraag te los was opgesteld, stem ik volkomen toe, evenwel stond in dit adres het verzoek om met heeren burgemeester en wet houders in onderhandeling te treden, wat ik gehoopt had, dat zou geschied zijn, teneinde samen eene gedetailleerde aanvraag op te stellen. Dat de belanghebbende firma dit alleen doet, is ten sterkste af te raden, en zij doet dit dan ook nu niet, wijl mij gevallen bekend zijn, dat de ondernemers daarvan zeer nadeelige ge volgen ondervonden. Bovendien is in dezelfde gemeenteraadszitting besloten de gasfabriek hier ter stede te ver- grooten. Bij centrale verlichting is gloeilicht alleen niet met voordeel te ondernemen, doch daartegenover staat het door den heer Polet afgekeurde booglicht, wat voor straatverlichting uitstekend geschikt en zeer voordeelig in het gebruik is. O. a. vereischt b. v. een booglamp van 2000 N. K. lichtkracht slechts P. K., terwijl dit, vervangen door gloeilicht, 8 P. K. zou behoeven. Het voordeel bij centrale verlichting ligt dus in de combinatie van deze twee electrisch-licht soorten en het ligt derhalve in den aard der zaak, dat, nu de gasfabriek wordt vergroot, de gemeente niet zal overgaan tot electrische straatverlichting, waarvoor booglampen a. h. w. zijn aangewezen, en der halve centrale verlichting bij de concessie aanvraagster voorloopig niet meer wordt over wogen. In hoeverre echter het niet tot stand komen van een centraal station is te betreuren, laat ik ter beoordeeling aan anderen over. Evenwel getal. En ziehier een verklaring hoe één kie vitsei de waarde kan hebben van 15. Afgesneden bloemen spelen tegenwoordig in de wereld eene groote rol. Vroeger was er schier geen bloempje te vinden op de tafels bij maaltijden enz. en thans zijn zij als het ware er mede overdekt, ja, vaak zijn de bloemen kwistig over het heldere damasten tafelgoed verspreid. De vicomtesse Fredern heeft nu nog een nieuwe aanwending uitgevonden, om de kinderen van Flora niet alléén aangenaam, maar ook nuttig te doen zijn. Bij de aankomst harer gasten ontvangt elke heer een bloem om in het knoopsgat te steken, terwijl een zelfde bloem den boezem der dame versiert, die door de gastvrouw is aangewezen om naast hem aan den disch plaats te nemen. Dit is eene gemakkelijke aanwjjzing om de schoone te vinden, die menjmoet geleiden en werkt de orde dus zeer in de handkomt nu het paar in de eetzaal, dan vindt het op de plaats voor hen bestemd, tusschen de beide borden, een tuil van dezelfde bloemen, die hen reeds sieren, waardoor zjj hunne zetels gemakkelijk vinden. De beeldspraak der bloemen is hier in practijk gebracht en vereenigt het aangename met het nuttige. (IV. Tuinblad.) De Akensche Courant bevatte eergisteren een «privaat" telegram, meldende dat Z. M. de koniDg der Nederlanden op 1 April 's mor gens te half negen aan zwakte zou zijn overleden. Verder wijdt de redactie een paar kolom men aan het leven en de daden van den «over leden vorst." De berichten over de gevolgen van den val der firma Van der Taelen blijken achteraf zeer overdreven te zijn. Volgens de Indépendanct is er wel veel verloren, doch de verliezen ver deelden zich over een zeer groot aantal belang hebbenden, zoodat zij lichter te dragen zijn. Men zegt dat de firma weder op de been zal gehol pen worden, met den zoon van den overledene aan het hoofd, door de talrijke en invloedrijke bij de zaak betrokken personen. Blijkens een schrijven uit de Transvaal aan een Engelsch blad bestaat er aldaar groote behoefde aan handwerkslieden. Timmer lieden, metselaars enz. verdienen 5 tot 6; 60 tot 72) per week. De te Hamburg dezer dagen aangekomen eerste cacao-oogst uit West-Afrika, zegt de Köln. Ztg, geeft aanleiding tot de schoonste verwachtingen. Deskundigen stellen de boonen gelijk met de beste Bahia-boonen. Er zijn weldra groote ladingen dezer vruchten van de plantages te Kameroen te wachten, waar drie jaar gele den 120,000 cacaoboonen gepoot zijn, die volgens de Africa Post uitmuntend groeien en ten deele reedB 10 a 12 voet hoog zijn. Volgens de Science Pratique is het een scheikundige gelukt boter te fabriceeren door behulp van electriciteit. Hjj heeft de melk in een geisoleerd vat gedaan en er zóólang een electrische stroom doorheen geleid, dat de boterdeeltjes zich gingen afscheiden. Met een dynamomachine van de kracht van 40 elemepten kon hij in vijf minuten 45 liter vloeistof ver werken. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën, 10 April Oudelande, Hofstede, v. d. Kloes, Tak en Slegt. 10 tf O.W.Soub., Huizen, Verhulst. 12 Souburg, Huis en Inboedel, Tak. 16 Breskens, Logement, Hammacher. 17 Baarland, Hofstede, v. d. Kloes. Tak en Slegt. 17 Terneuzen, Woonhuis enz., Fercken 17 n Terneuzen, Tjalkschip, Hnineman. 18 Middelburg, Huizen, Verheij. 18 et Breskens, Huizen, Hammacher. 19 Souburg, Inspan, Inspan, Tak. 20 Serooskerke, Tak. 23 ar Aagtekerke, Inspan, Tak. 24 u Arnemuiden, Inspan, Tak. 26 Grijpskerke, Inspan, Tak. 26 n 0. Souburg, Inspan, De Wolff. 29 Grijpskerke, Hofstede, Tak- 29 Middelburg, Meubelen, Balans D 4. 30 Aagtekerke, Inspan, Tak. 30 B Middelburg, Meubelen, Balans D 4. wil ik hier opmerken, dat, zoo de gemeente zelve de electrische straatverlichting had geëx ploiteerd, zij 2000 per jaar had kunnen uit sparen bij electrische verlichting van 6000 N K. (Naar mijne veronderstelling bedraagt de gasstraatverlichting 2000 N. K.) Het kapitaal, hiervoor benoodigd, zou bedragen ƒ60000; dit berekend wanneer reserve machines aan wezig waren en derhalve gasbuizen geheel en al konden worden gemist, terwijl de inrichting zou geweest zijn totaal zonder brandgevaar, wat bij goeden aanleg trouwens niet bestaat. Alhoewel dus eenige der hoofdbezwaren, door den heer Polet aangeduid, hier door mij zijn weerlegd, vermoed ik toch dat electrische ver lichting in Middelburg, evenmin als in de meeste plaatsen van Nederland, nog niet te verwachten is, tenzij particulieren zich veree nigen, om een door hen bewoond blok huizen onderling te verlichten, in welk geval geen concessie noodig, en zelfs gloeilicht goedkoo- per dan gas zijn zou. Zeer te betreuren is het echter dat in ons land het electrisch licht nog zoo weinig door breekt, waarvan als voorbeeld kan dienen dat in 1888 door bovengenoemde firma in het buitenland 94 in het binnenland slechts 6 van de door haar verzonden gloeilampen werden gebruikt. Evenwel zal de toename dier lampen in ons land steeds een groote concurrent vinden in de gasfabrieken, welke in Nederland voor het meerendeel aan de ge meenten toebehosren. C. BOUDEWIJNSE. Middelburg, 5 April 1889.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2