Maandag 1 April. LAATSTE BERICHTEN. N°. 77. 132° Jaargang. 1889. BUITENLAND. nuen Middelburg 30 Maart. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel- LETTEREN EN KUNST. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. HtffiBB MIDBELBIIRMEIIIIRIM. Thermometer. Middelburg 30 Maart. vm. 8 u. 46 gr. m. 12 u. 50 gr. av. 4 u. 50 gr. F Verwacht W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. "W". Bolland, te KruiningenF. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentiën Nieuwenhijtjzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmas te Rotterdam, en de firma B. van des Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het j aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen Het Sociaal Weekblad levert een pleidooi in het belang van de koetsiers in denzelfden geest als door ons iD ons nommer van 20 Januari 1888 is gedaan. Dit geschiedt naar aanleiding der mededeeling van den heer E. J. W. Koch, dat bij een bruids partij op een der hoofdgrachten te Amsterdam de koetsiers werden voorzien van koffie, brood met ham en sigaren. De heer Koch wees in zjjn bericht daaromtrent op de slechte gewoonte om de koetsiers met hun paard en rijtuig langer te laten wachten dan het bepaalde uur. Terwijl men binnen feest viert en aan de vreugde zich overgeeft, laat men den man van den bok staan verkleumen en tot excuus voert men aan, dat die lui dit gewoon zijn»de patroons laten voor dit wachten goed betalen, en zij weten niet beter of het hoort zoo." Dat misbruik schijnt niet te veranderen te zijn, zegt de heer Koch. Maar, vraagt het Sociaal Weekbladwaarom zou het niet te veranderen zijn Waarom zou een bal, dat aangekondigd is tot twee uur te zullen duren, eerst om drie uur moeten eindigen, in stede van op den aangegeven tijd Omdat de jeugd noode scheidt van de pret en de gastvrouw bestormt om »nog een paar dansjes"? Alsof niet voor de hand lag het bescheid»Vindt ge zelve niet, dat het met een duren tot twee uur nog al kan En alsof niet de meeste der jeugdige feestvierenden hun aandrang zouden terugnemen, wanneer zjj met gemoedelijken nadruk gewezen werden op hetgeen van de voortzetting van het feest het gevolg is voor de wachtenden buiten. Toegegevendat niet allen voor zulk een gemoedelijkheid toegankelijk zjjn. Maar terwijl zeker wel niemand zich verplicht behoort te rekenen, den zoodanigen ter wille te zijn, is het gros der menschen zoo ongevoelig niet. Hier, gelijk zoo vaak, is het hun niet-naden- ken, hun zich-geen-rekenschap-geven, wat hen de belangen van anderen doet vergeten. Bovendien trouwens doelt ons »maar" op het geringe offer, dat met broodjes en ham wordt gebracht. Dit is Blechts een geldkwestie, die voor den gastheer al heel weinig te beteekenen heeft. Geen geldkwestie daarentegen is het, dat een feest op tjjd afloopt. Dit is voor de genietenden een werkelijk offer. En juist daar om zou het hunnerzijds waarde hebben. Wij stellen ons zulk een feestzaal voor. Alles is in vollen gang; en het uur van scheiden heeft nog niet geslagen. Daar treedt de gast heer naar vorenhij heeft wat te zeggen en verzoekt daarom even stilte. Hij deelt mede, dat en waarom hij zich wil houden aan het eenmaal bepaalde uur. »Geniet dus intusschen nog maar braaf", voegt hij er glimlachend bij; en op een sein van zijn hand valt de muziek weer in met polka of wals. Of de een dien gastheer zou uitlachen, en de ander boos op hem zon zijn Misschien wel op datzelfde oogenblik. Maar een lief ding verwedden wij er om, dat den volgenden dag, wanneer zij er over hebben nagedacht, ver de meesten hem zouden bijvallen. Zie, wanneer zulk een voorbeeld gegeven werd, dan zouden wij het navolgenswaardig noemen zonder voorbehoud. Aanstaanden Dinsdag verleent de minister van justitie geene audiëntie. Volgens een part. telegram uit Londen aan de N. R. Crt heeft de Nederlandsche regeering van Engeland den telegraafkabel tusschen Lowe stoft en Zandvoort gekocht. Maandag 1 April wordt te Dordrecht van wege de Ntderlandsche toonkunstenaars vereeni ging een concert gegeven waarbij mej. Dy na Beumer en de heeren C. L. W. Wirtz en Henri Bosmans als solisten zullen optreden. De leden der vereeniging hebben, zooals men weet, met eene dame persoonlek toegang tot dit concert. De voorstelling, gisterenavond in het Grand Theatre te Amsterdam gegeven en in gericht door de Tooneelvereeniging, werd door een vrij talrjjk publiek uit de beste kringen der hoofdstad bijgewoond. Deze voorstelling was vooral belangrijk, omdat voor de eerste maal in ons land Nora van Ibsen zou worden opgevoerd. Ibsen's werk heeft, naar algemeen oordeel, ook hier bewezen een der aangrijpendste werken te zijn, die in den laatsten tijd op dramatisch ge bied verschenen pijn. De vertolking viel zeer te roemen en mej. Aleida Roelofsan, die als Nora optrad, heeft verre de verwachting over troffen en blijk gegeven van veel talent. Molières Précieuses Ridicules naar de vertaling van den heer Bouberg Wilson voldeed evenzeer door eene keurige opvoering. De heer Poolman bracht het luimige van den Mascarille op uitne mende wijze tot zijn recht, terwijl naast hem mej. Herberich als Madelan uitblonk. Aan decoratief en kostuums was eene zorg besteed, die het hare toebracht tot het wolslagen van den avond, welke zeker als een der belangwekkendste op tooneel- gebied in ons land mag worden aangemerkt. Kartell of clericual-conservatieve reactie t Dit is de vraag, welke den sleutel geeft tot de beweging in den laatsten tijd onder de Duit- sche politieke partjj-groepeeringen op te mer ken. Aan wie de toekomst Aan de tegen woordige regierungsfahige middelpartijen of aan een ultramontaansch-conservatief bondgenoot schap Waar alle politieke partgen zonder onderscheid zich deze vraag doen, erlangt elk, ook het geringste incident, dat in een der groepen plaats vindt, beteekenis. Hoe veel te meer een daad van den keizerHet is dan ook in verband met de partij-wijzigingen, welke in voorbereiding zijn, dat door de Duit sche pers bijzonder gewicht wordt gehecht aan de onderscheiding, door den keizer aan het centrumslid Huene geschonken op het parle mentaire diner bij den rijkskanselier. Meermalen vonden wij reeds gelegenheid op te merken, dat in het centrum twee stroomingen zijn waar te nemen een democratische, waartoe met Windthorst de afgevaardigden der Rijn provincie behooren, en een streng conservatief agrarische met de heeren Yon Schorlemer en Yon Huene. Naarmate de kerkelijke politieke vraagstukken op den achtergrond treden, ziet men de streng conservatief-agrarische fractie van het centrum, dat vroeger vast aaneenge sloten zich_met de Duitseh-vrijzinnigen in de oppositie vereenigde, zich nauwer aansluiten bij de conservatieve partijen, ja somwijlen geeft deze fractie het sein voor een der regeering welgevallige politiek. Herhaaldelijk gebeurde het in den laatsten tijd, dat bij stemmingen in rijksdag of landdag het centrum zich ver deelde en de heeren Von Schorlemer en Yon Huene met de hunnen voor de regeering stem den, terwijl Windthorst met de zijnen in de oppositie volhardden. Zoowel van vrijzinnige zijde als van den kant der nationaal-liberalen slaat men met Argusoogen den loop van zaken in de centrum partij gade. De vrijzinnige Foss. Ztg. schrijft o. a. »De sedert langen tijd loopende geruchten, dat in de Duitsche partijverhoudingen een gewichtige verandering wordt voorbereid, zullen waarschijn lijk in het voorval van gisteren [Von Huene's decoratie met den Rooden Adelaar] nieuw voedsel ontvangen. Het voor korten tjjd nog reichsfeindliche centrum is blijkbaar op den besten weg regierungsfahig te worden. De heer Windt horst is een goed diplomaat, die zich naar de om standigheden weet te voegen. Het heft is zijn handen reeds lang ontglipt en de eenheid van het centrum is slechts schijn. De heer Windt horst, die een tegenstander der graanrechten is en gezegd heeft, dat naar zijn meening brandewijn alleen in de apotheken zou mogen verkocht worden, is tegen de agrariërs in zijn partij niet opgewassen. De heeren Von Schor lemer en Yon Huene zijn jonger en krachtiger zij gevoelen meer verwantschap met de Prui sische jonkers dan met de vrijhandelaarsde Culturkampf is ingeslapen en de groote grond bezitters, onverschillig of zij overigens ultra- montaan, vrijdenker of protestant zijn, willen mede uit den schotel eten. »Wat is nu in ernst nog de grensscheiding tusschen de conservatieve groep van het cen trum en dat is verre de overwegende meer derheid van de protestantsche rechterzijde Of de oplossing van het centrum reeds binnen korten tijd een fait accompli zal zijn, weet wel licht ook de heer Windthorst niet met zekerheid. Te Breslau heeft het centrum den Kartell- partijen de behulpzame hand tegen de vrijzin nigen gereikt. In de centrumpers heerscht volle anarchie. De heer Windthorst ziet deze dingen zonder ze te kunnen veranderen. Misschien geschiedt deze wijziging in onze partijverhou dingen met de hulp van vorst Bismarck, mis schien bevindt de rijkskanselier zich tegenover hetgeen gebeurt in dezelfde positie als de heer Windthorst. De conservatie f-cle- ricale coalitie is de regeering der toekomst. >Beide partjjen stemmen volkomen overeen in hun haat tegen de intellectueele vrijheid, die de bron van alle vrijheid is; zij stemmen overeen in hun voorliefde voor al het kerkelijke. Voor de liberale party zal deze vereeniging geen verrassing zijn. Die partij echter, die in het .Kartel" een bolwerk tegen het centrum meent op te werpen, zal over de eer, den leiders van het centrum thans wedervaren, kunnen nadenken. Is het centrum regierungs/rthig, zoo houdt de nationaal-liberale partij op het te zijn." Dit streven om de ultramontanen en ultra conservatieven tot een enkele partij te vereeni gen geeft tevens opheldering over menig voorval in het Duitsche rijk, dat, naar het heet, niet naar den wensch van den rijkskan selier is. Duidelijk is gisteren in den rijksdag, bij de tweede lezing van het wetsontwerp op de ver zekering van oude en gebrekkige werklieden, de tweespalt in het centrum aan het licht getreden. Terwijl baron Von Franckenstein art. 1 verdedigde gelijk het door de commissie van rapporteurs was voorgesteld, dienden drie andere leden van het centrumHitze, Von Hertling en Biehl een zeer ingrijpend amendement in, dat nadrukkelijk door hun partijgenoot Von Franckenstein werd bestreden. Een zeer eigenaardige demonstratie veroor loofde zich de rijkskanselier bij deze gelegen heid op kosten van zijn .vrienden," de nationaal- liberalen. Men herinnert zich het veel be sproken artikel der Hamburger Nachichten en hetgeen daarin o. a. werd geschreven omtrent de aan de nationaal-liberalen toegeschreven uit drukking van den rasch alternden Reichskanzler. Later is gebleken, dat de algemeene secretaris der nationaal-liberalen, de heer Patziger, deze uitdrukking op zijn geweten had. Tegenover de .overdrijving" in de dagbladen .zijner politieke vrienden" als zou hij zeer spoedig oud worden en tot arbeiden niet meer in staat zijn, verzekerde de rijkskanselier onder groote vroolijkheid, dat, wat hij op zijn jaren deed: de buitenlandsche aangelegenheden van het groote Duitsche rijk leiden overeenkomstig de wenschen zijns kei zers en der verbonden regeeringen, in ieder land nog zou aangezien worden voor den arbeid van een man in de volle kracht zijns levens Of de .politieke vrienden" medegelachen hebben over deze grap van den rash alternden Kanzier is nauwelijks te gelooven, zoo ja, dan toch zeker met een zuur-zoet gezicht! Bij de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de ouderdomsverzekering in den Duitschen rijksdag heeft de minister Von Böt- ticher het voorstel-Hitze, om deze verzekering- slechts van toepassing te verklaren op de per sonen, genoemd in art. 1 van de wet op de verzekering tegen ongevallen, onaannemelijk verklaard, en den rijksdag verzocht art. 1 van het ontwerp goed te keuren, zooals het dooi de commissie is vastgesteld. Tevens noemde hij de bewering, dat de rijkskanselier aan het totstandkomen dezer wet geen waarde hecht, niets minder dan beleedigend. Vorst Bismarck nam hierop zelf het woord, en verzekerdo dat hij sleehts door vele bezigheden verhinderd was de zittingen der commissie bjj te wonenoverigens dwaalt men, als men meent, dat door ouderdom zijne werkkracht verminderd ismaar in de allereerste plaats eischt de buitenlandsche staatkunde zijne aan dacht en zjjn tjjd, en bovendien wist hij dat de leiding van de werkzaamheden der com missie hij den minister Von Bötticher in de beste handen was. Het op zjjn initiatief op het getouw gezette werk, hetwelk door keizer Wilhelm zaliger met zoo groote belangstelling gevolg was, zou hjj niet in den steek laten, en hjj verzocht den rijksdag het wetsontwerp met de grootst mogelijke meerderheid aan te nemen. Het debat wordt heden voortgezet. De Berljjnsche Volksztg is niet alleen ver boden maar wordt, geljjk men weet, bovendien vervolgd wegens het artikel van 9 Maart over keizer Wilhelm 1. Nog een tweede vervolging is tegen het blad ingesteld op verlangen van Bismarck wegens een artikel van 15 Februari Uf, beleedigend voor den rijkskanselier. Den 27n waren de redacteurs dr Oldenburg en dr Mehring benevens de schrijver Trescher als beklaagden en twee andere redacteuren van hetzelfde blad als getuigen voor den rechter gedaagd. Dezen weigerden getuigenis af te leggen en werden daarvoor ieder met 100 mark beboet, waarna de zaak tot 4 April werd uit gesteld, onder bedreiging van hechtenis tegen de twee getuigen, indien zij ook dan nog bjj hunne weigering zouden volharden. Wat het door de Volksztg. bij de rijks- com missie ingediende beroep tegen het verbod van het blad betreft, zoo ontving de directie van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, als voorzitter der rjjks-commissie, die over hare bezwaren tegen dat verbod zal hebben te beslissen, den 26en bericht, dat zij binnen vijf dagen hare schriftelijke toelichting van bedoelde bezwaren bij de commissie moet in dienen. Dat heeft de directie reeds den volgenden dag gedaan, met verzoek de leden der commissie per telegraaf bijeen te roepen, aangezien de directie van geene verdere bjj de wet haar toegekende termjjnen gebruik wil maken. De Fransche senaat heeft met 207 stem men tegen 83, onder de bjjvalsbetuigingen dei- linkerzijde, het ontwerp aangenomen betreffende de regelen, door den senaat in acht te nemen als hof van justitie. Het blad Paris meldt, dat in de couloirs dei- kamer bevestigd werd, dat de regeering heden bij de kamer eene aanvrage zal indienen tot vervolging van Boulanger en eenige andere afgevaardigden. Zjj zouden, als beschuldigd van een aanslag tegen de veiligheid des staats, terecht staan voor den senaat. Het parket zal eene vervolging instellen tegen de leden van het zoogenaamd .nationaal co mité", wegens het smeden van een komplot tegen de veiligheid van den staat. La France verzekert dat Boulanger Dinsdag, na het einde der kamerzitting met de afge vaardigden LaguerreTurquet en Laisant gearresteerd zal worden. Zooals gemeld is, hebben de nieuwbe noemde rechterljjke commissarissen van het Comptoir d'Escompte in hun verslag voorgesteld, der raad van bestuur verantwoordelijk te ver klaren. Ten gevolge daarvan heeft de procu reur der republiek een rechterlijk onderzoek doen instellen. Wat de aandeelhouders zullen krijgen, zal afhangen van de opbrengst dei- verschillende bezittingen van het Comptoir, die op 207,000,000 fr. worden geschat. De administrateurs moeten nu het Comptoir van zjjne verplichtingen in verband met het kopersyndicaat ontheffen, die naar hunne mee ning in strjjd met de statuten waren aangegaan en dus nietig zjjn. Verder moeten zjj aangeven, tot welk bedrag ten voordeele van de aandeel houders de leden van den ouden bestuursraad verantwoordeljjk zjjn. Omtrent den directeur en de commissarissen der Société des Métaux heeft de commissie van onderzoek nog geen beslissing genomen. De Nordd. Allg. Ztg is boven de wolken, wijl keizer Wilhelm II meer nog dan keizer Wilhelm I bjj gezanten of hoog aristocratische families te Berljjn het middagmaal gebruikt. In een artikel over het diner bjj den Britschen gezant heet het: »De soldaten-koningFrederik Willem I noodigde zichzelf echter herhaaldelijk te gast bij zjjn generaals en zjjn gunstelingen en zond hun daarna ter vergoeding voor de gemaakte onkosten wjjn. Van Frederik den Grooten vernam men zelden, dat hjj bjj een particulier te Berljjn of te Potsdam te gast was." Op deze ontboezeming maakt de Freis. Ztg de kantteekening, dat men des te meer andere daden van Frederik den Grooten vernam Naar men meldt, is de Deensche regee ring voornemens het Folkething te ontbinden en nieuwe verkiezingen in Mei uit te schrjjven. Het Folkething heeft ook het nieuwe budget verworpen. Een nieuwe voorloopige financieele wet staat alzoo weder voor de deur. Voor de keizerin van Oostenrjjk is de afgelegen villa Langenbeck aan de Neroberg te Wiesbaden gehuurd. Volgens berichten uit Pest aan den Temps hebben er, naar aanleiding van art. 25 der legerwetongeregeldheden te Klausenburg plaats gehad. De politie werd met revol verschoten en steenworpen begroeten ten slotte hebben 5 compagnieën soldaten moeten chargeeren om de orde te herstellen. Koning Milan is gisteren uit Belgrado naar Konstantinopel vertrokken. Daar volgens de Köln. Ztg bij het afscheid van weerskanten vele tranen vloeiden, schijnt de koning het ditmaal ernstig met zijn vertrek uit Servië te meenen. De regenten en de Turksche gezant vergezelden hem tot Nisch. Het banket, Parnell aan te bieden, is uitgesteld, daar men geen lokaal, dat groot genoeg is om alle deelnemers te bevatten, kan huren. Men wil wachten tot na afloop der Parnell-commissie en dan het feest in het Crystal- Palace vieren in de open lucht. De geruchten omtrent een wijd vertakte samenzwering tegen de Russische keizerljjke familie wordt te Berlijn toegeschreven aan beursmanoeuvres ter gelegenheid van de uitgifte der Russische conversie-leening. Daarentegen wordt verzekerd, dat de Russi sche student, die te Zurich bij het fabriceeren van bommen werd gedood, aan het hoofd van het complot stond. De heer Henri Chevreul, zoon van den honderdjarigen scheikundige, is op 69jarigen ouderdom te Parjjs overleden. Wegens den zwakken gezondheidstoestand van zjjn vader heeft men dezen van het sterfgeval onkundig gelaten. Heden middag is aan den oever van het kanaal tusschen Veere en Kleverskerke, nabij laatstgenoemde plaats, een Ijjk aangespoeld van een onbekend manspersoon. Vligsing-en. Er heeft zich hier weder een geval van pokken voorgedaan. Een kind van 14 maanden werd heden morgen door die ziekte aangetast. De moeder stierf ongeveer terzelfder tjjd in 't kraambed. Het is onverklaarbaar op wat wijze de smetstof daar overgebracht is. 's Gravenliage. Aan het Paleis alhier is het volgend bulletin aangeplakt Sedert het laatste bulletin is in den toestand des konings weinig verandering gekomen. De ongunstige verschijnselen blijven aan houden. Amsterdam. Ter vergadering van de Koninklijke Academie van Wetenschappen wjjdde heden de voorzitter, de heer G. H. van de Sande Bakhuyzen, een warm woord' van hulde aan de nagedachtenis van prof. Donders, die 15 jaren voorzitter was van de Academie. Van len grooten wetenschappelijken rijkdom, die de overledene bezat, heeft de Academie in de uitgegeven werken een groot deel, dat nimmer verloren gaat. Ostende. De Belgische postboot De Gravin tan Vlaanderen, op weg naar Dover, kwam in aanvaring met da postboot Prinses Henriette. De eerste zonk de kapitein, 14 matro zen en alle passagiers kwamen om. De Engelsche post is verloren gegaan. De Prinses Henriette, aan boord waarvan prins Jeróme Napoleon zich bevond, werd slechts onbeduidend beschadigd en retourneerde naar hier. Berlijn. Op de Samoaeilanden woedde een hevige orkaan, waardoor de Duitsche oorlogs bodems Adler, Olga en Eber benevens de Ame- rikaansche Prenton, Vandalia en Nipsic op de riffen werden verpletterd. Vier Ameri- kaansche officieren, 46 matrozen, 9 Duitsche officieren en 87 matro zen kwamen bjj deze ramp om. Een nader officieel bericht uit Auckland be vestigt deze tijding. De Olga echter strandde, en de opvarenden daarvan werden gered. Datum. 1 April 1 2 2 2 3» 4 4 4 r 10 10 12 15 17 17 17 18 19 24 26 26 30 1 Mei 8 14 Plaats. Middelburg, O. Souburg, Vli9siugen, Aruemuiden; Middelburg, IJzendijke, Middelburg, Middelburg, Middelburg, Oudelande, O. W. Soub., Souburg, Breskens, Baarland, Terneuzen, Terneuzen, Middelburg, Souburg, Arnemuiden, Grijpskerke, O. Souburg, Aagtekerke, ArDemuiden, Serooskerke, Waterlandk., Retrancbem Biervliet, Voorwerpen. Meubels enz., Huizen, Huis, Kompost, Meubels enz,, Bouwlanden, Huizen enz., Weiland enz., (verp.) Bouwland Hofstede, Huizen, Huis en Inboedel, Logement, Hofstede, Woonhuis enz., Tjalkschip, Huizen, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Informatiën, Balans D 4 De Vos. v. U. Pieterse Burgemeest. Notarishuis. Brevet, Tak. Verhulst. Verhuist. Raadhuis, v. d. Kloes, Tak en Slegt. Verhulst. Tak. Hammacher. v. d. Kloes. Tak en Slegt. Fercken. Huineman. Verheij. Tak. Tak. Tak. De Wolff. Tak. De Vos. Tak. Hendrikse. Hendrikse. Hendrikse,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1