N°. 71. 132e Jaargang. 1889. Maandag 25 Maart. Koepokinealing en toimiii. NATIONALE MILITIE, Brieven nit Canada. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager." Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels f 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren vier Bijvoegsels- BEKENDMAKINGEN. Stremming der passage over de Langevielebrug. Middelburg 23 Maart. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. tilllDIlDIIK.MÜi: KlllltM. Thermometer. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v.d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TliolenW. A. van Advertentiën Middelburg 23 Maart. vm. 8 u. 39 gr. i Neeuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook bet algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur m. 12 u 50 gr. av. 4 u. 47 gr. F j bureau van Nijgh Van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het aan bet bureau bezorgd zijn, willen Verwacht Z. W. wind. Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen Onze wensch is vervuld. Ten behoeve der ongelukkige 40 wee- zen en 10 weduwen van Belgische loodsen, te Vlissingen, slachtoffers van deschip- breuk bij Schouwenbank, ODtvingen wij nog 10.01 van de kinderen der school te Seroos- kerke, hoofd de heer P. Visser Pzn.f 7.40 van idem te Woliaartsdijk, hoofd de heer A. van de Linde van A. H. L. 5; C. H. W. 0.50; en van B. te Middelburg, om de 500 vol te maken, 4.61. liet spreekt echter van zelf dat wij daar mede onze taak niet als afgedaan beschouwen, maar nog gaarne bereid blijven giften iü ontvangst te nemen. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat bet verkeer over de Langevielebrug van Maandag den 25 Maart 1889 tot nader aankondiging is gestremd. Middelburg 22 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris. A. DE VULDER VAN NOORDEN. Oprichting huiden- en vellendrogerij. De burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekend dat bij hun besluit van den 19 Maart 1889 no 14, het verzoek van H. M. VAN BRAKEL, om op het open erf achter perceel wijk Q no 55, aan den Pottenbakkerssingel, eene bui den- en vellenrdogerij te mogen oprichten, is {fewelgerd. Middelburg, den 22 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekenddat de Vereeniging ter "beoordering van animale koepokinenting te Middel burg in het gebouw in de Oude Kerkstraat wijk B 83 gelegenheid verschaft tot inenting en berinenting van koepokstof direct van kalf op arm: Dinsdag-, 26 Maart 1889 tusschen 3 en 4 uren gratis voor ben, die sedert ééne maand donateur of lid der vereeniging zijn met hunne gezinnen, en tegen betaling van 1 per per soon voor ieder ander, Donderdag, 28 Maart 1889 tusschen 3 en 4 uren gratis voor ieder. Middelburg, 22 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. d. zoo bij minderjarig is, van een bewijs van de toestemming van zjjnèjtftfer of voogd, om als plaatsvervanger op t Afreden 2e wat den nummervermsselaar betreft a. van een bewijs, afgegeven door den burge meester der gemeente, waar bij voor de militie is ingeschreven en onder anderen inhoudende, dat hij tot dusverre tot geen dienst bij de militie is verplicht geweest b. van de hierboven onder litt. c en d ver melde stukken c. zoo bij voor de militie is ingeschreven binnen eene gemeente van een ander militie district, dan waartoe de loteling behoort, wiens dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voorzitter van den militieraad van dat di strict afgegeven uittreksel uit bet lotiugsregister, waarop bij voorkomt, bevattende de daarin ten aanzien vermelde opgaven. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar zal optreden, als zoodanig is toegelaten, zal door of van wege den loteling die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten worden overgelegd een afschrift van de notarieele akte van overeenkomst over de ver vanging in den dienst. Toti afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en d en 2 a bedoeld, zal op Donderdag den 28 Maart e. k., des voormiddags van 10 tot 12 uur, ineen der lokalen van het raadhuis zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den burgemeester bekende en ter goede naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent bet gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en onderteekenen. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort, beden den 22 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER, De secretaris A. DE YULDER VAN NOORDEN Tweede zitting van den Militieraad. De burgemeester en wethouders van Middel burg brengen ter kennis van de lotelingen dier gemeente, behoorende tot de lichting van bet jaar 1889, die door den militieraad voor den dienst der militie zijn aangewezen of om trent welke nog geene uitspraak is gedaan, dat die raad op Daautlag- ilen 8 April 1889, des voormiddags te 10 uren, in bet gewone lokaal in de Abdij eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, als mede omtrent hen, die als plaatsvervangers of nummerverwisselaars verlangen op te treden en dat, bijaldien nopens hunne redenen van vrijstelling nog geen uitspraak is gedaan of zij zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen, zij op gemelden tijd voor den militieraad moeten verschijnen, vergezeld van de personen, die als plaatsvervangers of nummerverwisselaars voor hen verlangen op te treden en voorzien van de navolgende stukken: lo wat den plaatsvervanger betrett a van een getuigschrift, dat bij is ingezeten, ongehuwd of kinderloos weduwnaar, niet be neden de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag beeft geleid. (Dit getuigschrift wordt afgegeven door den burgemeester) b van een bewijs, dat hij zijne plichten ten aanzien van de militie beeft volbracht, of dat bij geene te volbrengen had c indien bij vroeger als militair of op 's lands vloot mocht hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed ge drag, afgegeven door den kommandant van bet korps, waarbij hij laatstelijk heeft ge-liend. (Dit getuigschrift kan bij den kommandant worden aangevraagd) Hoe men grondeigenaar wordt. Het is misschien door de uitgebreidheid van hun land dat de Amerikanen zoo bijzonder ervan houden alles indrukwekkend, zoo groot mogelijk, voor te stellen en gewichtig te doen schijnen, wat zij zelfs tot kleinigheden uit strekken. En tevens is bet opmerkelijk boe, niettegen staande zoo dikwijls uitgebazuind wordt dat in Amerika verschil van standen, zooals in Europa, niet bestaat, men bier toch zeer aan wijdsche titels hecht. Ik heb hiei niet het oog op de rijke Oosterscbe familiën, wier grootste geluk zooals wel bekend hierin bestaat dat eene harer doehteren zich met een Engelscben Lord, Italiaanschen graaf of Franscben Markies in bet huwelijk begeeft, maar op de eenvoudige burgerlijke maatschappij. Wanneer men het aantal titels tot maatstaf kon nemen zouden de Vereen. Staten en Canada zeker het grootste leger der wereld bezitten want ik geloof niet dat er éen land op aarde is, waar men meer kapteins, majoors, kolonels en zelfs generaals aantreft dan in Noord- Amerika. En daar nu de Staten ongeveer 33.000 man staande troepen hebben en Canada 3500, schijnt het dubbel vreemd in alle deelen des lands zulk een aantal hoofdofficieren aan te treffen. Het feit is echter dat 99 pet dier kapiteins, majoors en kolonels nooit aan bet hoofd van een troep soldaten gestaan hebben en van militaire zaken gewoonlijk evenveel afweten als schrjjver dezes. De titel beeft dan ook meestal met bet militaire weinig of niets te maken, is een soort van beleefdheidsvorm of dient om zulke personen van hunne minder begunstigde medeburgers te onderscheiden. Men gaat soms zelfs zoover om iemand, wiens naam men niet goed verstaat, aan te spreken met den titel van Cap. En een vrederechter, die vijf dagen van de week achter den ploeg loopt, zou zich beleedigd achten als men hem niet met Judge aansprake. Iedere vrouw in bet Westen is een lady, betzij ze de levensgezellin is van een eenvoudig mijnwerker of de echt- genoote van een millionair, en ieder manspersoon is een gentleman. En evenals met titels van personen zoo is bet met namen van plaatsen. Het aantal >citiisin Amerika is verbazend groot en sommige dier cities zijn dan ook wel waard aldus genoemd te worden. Dikwijls ontstaan die .steden" op de volgende wijze Een spoorweg is in aanbouw en de maatschappij meent dat zeker punt gunstig voor eene stad gelegen is. Zjj laat eenige loodsen voor bet werkvolk oprichtenbet land voor een paar mijl in middellijn wordt opgemeten, in kaart gebracht, straten worden afgebakend en aan de stad in spé wordt de een ot andere grootsche naam gegeven bv. van een hooggeplaatst persoon als Miles city M. T. Gleichen en Regina N. W. T. Alexander Manof wel eene waardoor de schoonheid of uitgebreidheid van de nieuwe plaats in bet oog zal vallen alsBroadview en Belle Plain N. W. T. Park city M. T. enz. Een klein bouten hotel ieder buis, waar men voor veel geld bet een of ander te eten krijgt, draagt dien titel wordt opgericht, ten gerieve van de reizigers van den eenigen personentrein, die dagelijks voorbij komt en daar een kwartier ophoudt om water in te nemen. Een Saloon verschijnt, waar men (in de Canada N. W. althans) slechts openlijk niets dan zachte dranken milddrinkskan ver krijgen, doch waar in bet geheim menig glaasje slechte whisky wordt verkocht. Een paar weken later wordt er een winkel geopend, waarop met groote letters geschilderd staat: General Storeopdat toch ieder wete, dat men er van alles kan krijgen. Vraag om thee of om spijkers, om laarzen of om revolver-patronen, om zouten spek of om een lantaarn, ge kunt bet daar vindenmaar maak geene vergelij kingen als de rekening wat boog is en men voor een artikel driemaal zooveel vraagt als betzelfde, maar van driemaal betere qualiteit, in Nederland waard is. Spoedig verrijzen er nu eenige particuliere woningen, alle var planken gemaakt, vele met daken van asphalt papier en meer uitmuntende door eenvoud van architectuur dan door schoonheid. Kort daarop krijgt de winkel een concurrent. De Saloon heeft er in dien tusscbentijd reeds drie gekre genmaar de ondernemende saloonkeeper is toch zijn mededingers vooruit, daar bij zich een groot, oud en half versleten, zeszakkig biljart heeft aangeschaft. De stad is gesticht en bet zal nu maar afhangen van bijzondere omstandigheden of binnen eenige weinige jaren kantoren, banken kerken en scholen zullen verrijzen, tramway's en electriscb licht zullen worden aangeschaft of dat Rapid City even rapid als bet ontstond weer zal verdwijnen. Is er werkelijk kans dat de stad vooruit gaat, dan zijn er gewoonlijk een aantal personen (landagenten) die, hetzij voor eigen rekening of als lasthebbers van anderen, al bet land voor kleine prijzen opkoopen. Komt later een vreem deling in die plaats, dan wordt hij spoedig door enkele dier personen, gewoonlijk in de lobby van een hotel, aangesproken. Zij wijzen hem op de scboone ligging der plaats, op de superi oriteit van de landstreek en op de ontzettende vlucht, die de stad binnen korten tijd zal nemen. De City moet een middelpunt van spoor wegen worden, moet binnen kort de voornaamste plaats in bet district zijn, en geen beter kans voor goede geldbelegging dan in stadsperceelen. Ieder der landagenten beeft de beste terrei nen. Zijne collega's overvragen, maar hij is door bijzondere omstandigheden verplicht onder de waarde te verkoopen. Hij overreed den nieuw ingekomene eens rond te gaan zien en baalt dezen met paard en buggy af. Spoedig is een der beste perceelen bereikt. De agent beeft een kaart, waarop de straten en blokken zijn afgeteekend en de namen voorkomen. Hij wijst zijn slachtoffer ik meen gast ach tereenvolgens Queenstreet en Kingstreet, High- street en Lowstreet, 1" Street en 100" Streethij toont hem waar het gerechtsgebouw, de schouw- b«rg, de concertzaal zich bevinden en schijnt uitermate verwonderd als de vreemdeling hem zegt, dat bij er niets van ziet en nog minder be grijpt. Het einde is gewoonlijk dat de nieuweling eenige terreinen koopt, zeg voor 40 dollars per stuk, terwijl misschien de agent er 5 voor beeft gegeven. Dikwijls weet de nieuwe land eigenaar zijn aankoop den volgenden dag niet meer te vinden en moet bij de hulp van den landagent inroepen, die dan niet zal nalaten als de koop gesloten is en bij de kooppen- pingen in den zak beeft den tenderjoot acn- ter diens rug flink uit te lachen. En toch ban bet zeer wel wezen dat de .groen" binnen enkele jaren, vooral ala er een zoogenaamde boom plaats beeft, zijne per ceelen in waarde ziet stijgen en er eens een tijd komt, waarop bij met groote winst bet gekochte van de band kan doen. Domburg Ranche N. W. T. M. S. Feb. 28 '89. Nadat men tot nutoe aan onze beschouwing tegen een socialistenwet, en een wet tot beteu geling van de vrijheid der drukpers geen aan dacht schonk maar wel aac de buitengewone redeneeringen van het Dagblad; en dit blad zelf, tegen welks ideeën wij daarin opkwamen, in een repliek slechts in bedekte termen, en zonder ons te noemen, onze meening had be streden, komt eindelijk een onverdacht getuige zich aan onze zijde scharen. Deze is bet katholieke hoofdorgaan de Tijd dat, naar aanleiding der voorstellen van bet Haagscbe blad, schrijft .Zoo iemand, dan betreuren ook wij een vrij heid van drukpers, die tot bandeloosheid leidt, tot een straffelooze prediking van roof en moord, tot den gewelddadigen omkeer der ge heele maatschappij, met niets dan bloed en een toekomst om van te sidderen; maar, vra gen wij, zal bet kwaad uit te roeien, de uit barsting van een sociale revolutie te voorkomen zijn door bet muilbanden van de socialistisch pers Wie zoo denken, dringen niet verder dan de oppervlakte door. Het gevolg van dien maatregel zal zijn, dat een paar socialistische bladen, in bet openbaar verspreid en gevent verdwijnen, waardoor de tegenpartij van bet drijven der oproerzaaiers op de hoogte bleef wist wat de vijand wil en boe bij wilmaar bet kwaad zal clandestien voortwoekeren in bet geheim zullen tal van oproerige blaadjes gedrukt en onder bet volk gebracht worden; in het geheim zullen komplotten worden ge smeed, zullen de mijnen worden gelegd, die te onzaliger ure moeten springen. .Dergelijke maatregelen zonder meer zijn schier erger dan de kwaal zelve. Door vervolging, onderdrukking, inbeslagneming, boete en ker kerstraf brengt men bet socialisme geen dood steek toe; integendeeldoor martelaren te maken, zij bet ook voor een valscb beginsel, bevordert men veeleer wat men beletten wil. De geschiedenis is daar, om het u uit duizen den monden toe te roepen." Precies wat wjj herhaaldelijk gezegd hebben. De Tijd verwacht van zijn standpunt na> tuurlijk allen heil van bet aankweeken van den godsdienst door de overheid. Door den minister van oorlog is bepaald dat de lotelingen der lichting 1889, wanneer zij binnen tien maanden blijken geven hunne ver plichting in alle opzichten te kennen, door de compagnies-commandanten kunnen worden voorgedragen tot onbepaald verlof. Vroe gere lichtingen werden beschouwd daarop aanspraak te hebben. Dinsdag a. verleent de minister van justitie geen audiëntie. Volgens verspreide circulaire is thans de Nederlandscbe bond Maatschappelijk Belang ge constitueerd. Het bestuur bestaat uit de beeren J. Nienhuis Delft, voorzitter, J. W. H. Massink, Arnhem, 2e voorzitter, D. Mension, Delft, secretaris, P. van der Vaart, 's Hage, 2e secretaris, J. J, Grootendorst, Gouda, penningmeester, Henri Robbers, Arnhem, D. J. du Croo, Gorincbem, J. van Rees Jr., Zwolle en W. H. Nederhoed, Bolsward. Volgens het reglement is de bond gevestigd te Delft en stelt zij zich ten doelDe belan gen van handel en nijverheid in bet algemeen en van den winkelstand in bet bijzonder te bevorderen, en de verkeerde toepassing van bet coöperatieve stelsel te bestrijden, door alle gepaste en doeltreffende middelen. Onder meer behoort vooral tot het doel van den bondlo Bestrijding verkeerde toepassing coöperatie. 2o Trachten wettelijke regeling, betere waarborgen te erlangen voor den verkooper, bij faillisse menten. 3o Prijsvraag naar goede oplossing vrijhandel of protectie. 4o Voorlichting aan de kamers van Koophandel in zake den klein handel betreffende. Het bestuur is centraal bureau tot bet indienen van klachten over bestaande verkeerdheden, waarop de regeering kan gewezen worden. De bond tracht dat doel te bereiken door: a. bet uitgeven van geschriften, b. bet uitschrij ven van prijsvragen, c. bet doen houden van voordrachten, en d. alle andere wettige mid delen, die aan zijn doel bevorderlijk kunnen zijn. Het hondsjaar loopt van 1 November tot 31 October. Men kan lid van den bond zijn, zonder tot eene bepaalde vereeniging te behooren. Leden van den bond, geen leden van eene afdeeling, betalen jaarlijks éen gulden aan de bondskas. Zij, die jaarlijks minstens 5 aan den bond betalen, worden begunstigende leden genoemd. De mail bracht de Indische bladen van 16 tot 23 Februari maar uit Atjeb geen nieuws. Op 's konings jaardag 19 Febr., "kwamen de verschillende ambtelijke korpsen tegen tien uren in bet paleis op bet Waterlooplein bijeen, teneinde den gouv.-generaal hunne felicitatiën aa-n te bieden. De gouv.-generaal kwam in plecbtigen op tocht, voorafgegaan door een peloton cavalerie, precies te tien uren aan, waarna de verschil lende corporatiën werden toegelaten. Aan den leger-kommandant, die een zeer hartelijk woord van dank en vreugde sprak over de jongste gunstiger tijdingen omtrent den gezondheidstoestand des konings, ant woordde Z. E. op eene voor bet Indisch leger zeer vleiende wijze, daarop verklarend, de hou ding der troepen te Atjeb en hunne gereedheid om dadelijk als bet noodig was uit te rukken, zeer op prijs te stellen. Namens den handel sprak de president van de factorij der Nederlandsche handelmaatschappij, de beer Fokker, die zich tot tolk maakte van de deelneming van bandelaren en nij veren van Batavia bij gelegenheid van dien feestdag, nij wees op bet feit dat 's konings gezondheids toestand iets boter was en eindigde zijne toe spraak met deze woorden »Vervuld van den ernst der tijden, die zich in deze kolonie niet minder dan elders doet gevoelen, zoo door de voortdurende uitbreiding der geheimzinnige ziekte, die onze voornaamste Europeesche landbouwindustrie schier met ver nietiging bedreigt, als door de treurige voor uitzichten voor den oogst van bet hootdvoe- dingsmiddel der inheemscbe bevolking, naderen wij U. E. met bet nederig verzoek bij Z. M. de tolk te willen zijn van onze eerbiedige hulde en van onzen oprechten wensch, dat zij nog lang moge gespaard blijven tot heil van land en volk, tot zegen voor Haar Huis. Leve de Koning 1" De gouverneur-generaal betuigde zijn dank voor de uitgesproken wenschen voor Z. M. en zeide verder ►Ik, die bet voorrecht heb gehad eenigen tijd in 's konings tegenwoordigheid te leven, heb kunnen nagaan, boe groot de belangstelling is, door onzen koning in den Nederlandschen landbouw en nijverheid getoond, en dat die belangstelling zich ook uitstrekt tot Neder- landsch-lndië, daarvan ben ik verzekerd. Van tijd tot tijd hebben zich stemmen doen hooren om de regeering aan te sporen tot bet nemen van maatregelen ter bevordering van handel, nijverheid en landbouw in Ned.-Indië. Voor zoover bet in mijne bevoegdheid ligt, zal alles worden gedaan wat strekken kan tot bevorde ring van handel, landbouw en nijverheid, in de hoop dat deze eertijds zoo bloeiende gewesten opnieuw in bloei en welvaart zullen toenemen." Volgens bericht uit Soerabaya beeft er een groote bandjir gewoed in de Solo-rivier. Dien tengevolge hadden er dijkbreuken en overstroo mingen plaats. De toestand was echter niet bepaald onrustbarend, sn menscbenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De schade was nog niet op te geven. Omtrent de Cerberus meldt men uit Soerabaya, dat, toen het Bcheepje na dag stoomens van Singapore ter reede kwamen longs bet wacht schip ging, van daar aan de bemanning een driewerf hoerab werd toegeroepen voor baar kloek gedrag gedurende den tocht, die onder de gegeven omstandigheden vrij gevaarlijk was. De boot staat nog in de grondverf en moet eerst schoongemaakt en verder afgewerkt worden, waarna die eerst aan bet marine-departement wordt afgeleverd. Zij moet dan eene snelheid bereiken van 21 mijl. Aan bet vergelijkend examen voor kapel meester der dd. schuttersmuziek te 's Bosch, werd door twee van de vijf opgeroepen candi- daten deelgenomen, t. w. de beeren Ogier, solo-olarinettist van bet muziekkorps der grena diers en jagers en Ruijgrok te Purmerend. De schilder August von Pettenkofei, lid der academie van beeldende kunsten te Wee- nen, is aldaar overleden. De voordracht voor hoofd der school te Haamstede bestaat uit de beeren Reisinger en A. M. van Driel, beiden te Goes, Van Balle- goijen te Zierikzee, Jurry te Goes, en Goeman te Rotterdam. Curatoren der hoogeschool te Leiden rich ten in de Staatscourant eene uitnoodiging tot de studenten in de rechtsgeleerdheid aan die universiteit, wier geldelijke toestand niet ge heel voldoende is tot dekking hunner studie kosten en die voor den volgenden cursus in aanmerking wenschen te komen voor bet genot eener studiebeurs, ingesteld door wijlen den heer nar M. Verbrugge, te Middelburg over ie-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1