N°. 70. 132e Jaargang. 1889. Zaterdag 23 Maart. Middelburg 22 Maart. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTSZAKEN; XIIIDI I Itlltl.SI IH HAM Thermometer. Middelburg 22 Maart. vm. 8 u. 36 gr. m. 12 u 45 gr. av. 4 u. 40 gr. F i Verwacht N. wind. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningcn: F. v. d. Peijd, te Zierikzee: A. C. de Mooi.j en te TkolenW. A. tan NieuwenhuijzenVerder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook bet algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Dithar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan bet bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen Wij ontvingen nog ten behoeve der onge lukkige 40 weezen en 10 wedu wen van Belgische loodsen, te Vlissingen. slachtoffers van de schipbreuk bij Schouwen- bank, vande leerlingen der O. L. school te Ritthem, hoofd de heer H. Goedegebuur, 3.05idem school te Borssele, hoofd de heer A. de Priester, 4.75 jdem school te Nisse, hoofd de heer J. Kousemaker, 1.36:, X. 1.25. Totaal met het vorige 472 48. 1 n Door den minister van waterstaat zijn inlich tingen verstrekt op een adres, houdende ver zoek om een rijkssubsidie ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Schoondijke naar de Belgische grens. De minister meent dat het aanleggen van tramwegen in den regel meer is een locaal dan een algemeen rijksbelang en dat uit dien hoofde voor bet aanleggen van tramwegen slechts in bijzondere gevallen van het verlee- nen van een rijkssubsidie sprake kan zijn. Een dergelijk geval is bier niet aanweziggroote kunstwerken worden niet vereischt en de baan is ook overigens met betrekkelijk geringe kos ten aan te leggen. Door bet comité ter bevordering van den aanleg van dezen stoomtramweg wordt gewe zen op het subsidie, van rijkswege verleend voor den aanleg van een stoomtramweg Bres- kens—Maldeghem, doch daarbij gold bet een geheel buitengewoon geval. Het nut van den aanleg van de lijn Schoon dijkeBelgische grens schijnt wel eenigszins te worden overschat. De gemeenten toch, gelegen in de streek, welke door dien tramweg zal worden doorsneden, zullen voor het meerendeel te ver van de lijn verwijderd zijn om met voordeel van dien tramweg gebruik te maken. Al moge nu ook door den aanleg van die lijn eene betere gemeenschap met Gent wor den verkregen, ook hiervan zullen van zelf slechts enkele gemeenten voordeel kunnen trekken. De minister neemt dan ook gaarne aan dat wellicht gedurende de eerste 10 jaren der ex ploitatie van de lijn Schoondijke—Belgische grens, komt zij tot stand, eenige geldelijke steun noodig kan zijn, omdat de levensvatbaar heid dier lijn nog zou moeten blijken, doch hij meent te mogen verwachten dat het totale bedrag van het subsidie van 5660 per jaar, door de provincie, de gemeenten en polders toegestaan, daartoe voldoende zal zijn. Het is den minister toch gebleken dat de oorspronkelijke aanvrager der concessie niet heeft afgezien van zijn voornemen om te trachten de concessie voor een aanleg van de lijn Schoon dijkeBelgische grens te verkrijgen, en dat, werd hem de concessie verleend, er voldoende zekerheid bestaat dat de bedoelde lijn, met behoud van bovengemeld subsidie van provincie, gemeenten en polders, doch zonder r ij k s- subsidie, zou worden tot stand gebracht. Waar nu het tot stand komen der zaak ver zekerd is, zoodra de tegenwoordige concessio narissen, die zeggen onmachtig te zijn om de lijn zonder rijkssubsidie tot stand te brengen, zich terugtrekken, is voor het toebrengen van zoodanigsubsidieallerminst aanleiding te vinden. De Staatscourant bevat de volgende mede- deeling »In overeenstemming met vroegere berichten van den consul te Buenos-Ayres, wijst ook de waarnemende consul aldaar, naar aanleiding van bij hem inkomende klachten van teleur gestelde landverhuizers, op de wenschelijkheid om niet naar de Argentijnsche republiek te emigreeren, wanneer men niet in allen deele bekwaam is voor zijn vak als landbouwer. Verder ontraadt ook hij bedoelde emigratie aan personen, die geheel zonder geldmiddelen zijn, vooral wanneer zij hun gezin medebrengen. Eindelijk wijst hij er op, dat, tengevolge van den sterken toevoer van werklieden, de dadelijke plaatsing bezwaren op'evert vooral voor hen, die, ontbloot van alle middelen, met bun gezin overkomen. Intusscben acht ook hij in overeenstemming met vroeger gegeven berichten, het land en bet klimaat van Argentinië werkelijk goed voor den landWuw en meent hij dat er nog verscheiden millioenen menscben bun brood zouden kunnen verdienen. In verband daarmede raadt hij aan bet vor men van vereenigingen van kleine landbou wers, met het doel om. voor gezamenlijke re kening land aan te koopen in Argentinië en dat dan met de noodige kennis van zaken zelf te exploiteeren. De heer Henry Tindal, de schrijver van de bekende brochures Nederland in gevaarwaar aan wij destijds een artikel wijdden, heeft in het D. v. N. eenig licht doen opgaan over zijn ideeën. In eenige artikelen heeft hij in dat blad eenige nadere beschouwingen óver dit onder werp geleverd. Daarin dringt hij aan op overplaatsing van den zetel van het krijgsbestuur van 's Graven- hage, waar ernstige gevaren het bedreigen, naar Arasterdam. Ook wanneer de zetel der regeering te 's Hage is, kan de zetel van het krijgsbestuur z. i. zonder eenig nadeel te Am sterdam zijn. »Men zal, zoo schrijft hij zeggende kosten van overplaatsing .houden dezen, overi gens hoogst noodigen, maatregel tegen. Het is echter gemakkelijk aan te toonen uit welke onnoodig op de begrootingen uitgetrokken sommen men deze noodige uitgave niet alleen geheel zou kunnen dekken, maar bovendien nog geld overhouden. Wij hebben echter bier niet te kiezen; en al was de uitgave nog zoo groot, wij zouden ze ons moeten getroosten, want, willen wij ons verdedigen, en hiertoe dient toch zeker ons leger, dan moet deze uitgave eenmaal gedaan worden. Stelt men de overbrenging uit tot tijd van oorlog, dan zal (in bet ondenkbaar geval, dat het dan niet te laat is) onder die omstandigheden deze uitgave waarschijnlijk veel grooter zijn. Maar verderMen wil millioenen en mil lioenen uitgeven om Amsterdam te omringen met versterkingen, terwijl een ieder, die goed bekend is met het terrein, weet, dat men des noods de hoofdstad zou kunnen verdedigen, zelfs zonder dat die versterkingen zijn aange legd. Niemand zal echter Amsterdam behoeven te verdedigen, als de zetel van bet krijgsbestuur te 's Hage gevestigd blijft. Wij zijn dan reeds lang, voordat het tot eene verdediging van Amsterdam komt, genoodzaakt ons naar den wil van den aanvaller te schikken. De mil lioenen, besteed aan de verdedigingswerken van Amsterdam, zijn dan bij de anderen zoo goed als in bet water geworpen. Waar men ook ziet, overwegende bezwaren tegen het overbrengen van de bureau's van het D. v. O. zal men niet ontwaren. Ja toch, hierin vergis ik mij, er bestaat daartegen een bezwaar en wel een bezwaar, dat bij ons bet zwaarst schijnt te wegen. Het zou strijden mei bet eigenbelang van enkele individuen." Naar aanleiding van de beschouwingen van den beer Tindal zal bij de heeren W. J. Thieme Cie. te Zutpken binnen eenige dagen ver schijnen Is Nederland in gevaar door A. A. Beekman, schrijver van Nederland als polderland. tusschen katholieken en tusschen katholieke bladen heeft thans naar ons voorkomt, alle reden opgehouden. Wij voor ons ten minste zijn niet van plan, tenzij gedwongenons daar mede verder in te laten". In het Engelsche lagerhuis heeft de heer Lewisham medegedeeld, dat er een ministerieel bevel is uitgevaardigd, volgens hetwelk vee en schapen uit Nederland van den len Juni a. af zullen worden toegelaten, zonder dat zij in de haven van ontscheping geslacht behoeven te worden. De motie, door het bestuur van den Alge- meenen Bond van katholieke Kiesvereenigingen in Nederland aangenomen in zijn vergadering van Zaterdag 11., luidt: »Het bestuur van den Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen in Nederland, hand havende het door den Bond aangenomen pro gram, luidende »heperking van de kosten en lasten der defensie, met dien verstande, dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve verzekerd". >Overwegende dat afschaffing van plaatsver vanging in geen opzicht wenschelijk is. »Vertrouwt dat de volksvertegenwoordiging buiten de alleruiterste noodzakelijkheid niet tot afschaffing van plaatsvervanging zal over gaan. »Is van oordeel dat bet rapport der staats commissie behoort te worden afgewacht, ten einde daarna in een algemeene vergadering ran den Bond zoodanige voorstellen te doen als nuttig of noodig zullen blijken. «Besluit hiervan kennis te geven aan de R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen te Amers foort en aan alle tot den Algemeenen Bond beboorende kiezersvereenigingen, en dit besluit door de pers openbaar te maken." De Tijd, biervan melding makende, verheugt zich over de aanneming van die motie. «Het feit dat geen enkele katholieke kiesvereeniging, geen enkel katholiek orgaan zich voor den per soonlijken dienstplicht, dat verreweg de meerder heid, dat ten slotte ook de Algemeene Bond zich krachtig daar tegen hebben uitgesproken, is, zegt het blad, een resultaat, waarmede ieder kan tevreden zijn. «De grondslag tot een gezamenlijke actie, mocht deze later noodig blijken, is thans ge legd voor polemiek betrebkeljjk de kwestie Men verzekert dat bij,de regeering plannen in overweging zijn, om de spoorwegen, die hier te lande aan particuliere maatschappijen be hooren, van staatswege aan te koopen, ren vervolgens door twee maatschappijen te laten exploiteeren. De regeering heeft haar memorie van ant woord omtrent het afdeèlingsverslag der Tweede kamer ter zake van bet ontwerp inhoudende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel ingezonden. Zij stelt op den voorgrond dat onweersproken is de opzettelijke vermen ging van boter met of de arglistige vermenging daarvan door haar surrogaat. Er is dus eene op groote schaal gedreven onrechtmatige prak tijk geconstateerd, en dit is het standpunt, van waaruit de voorgestelde maatregelen moeten worden beoordeeld. Die onrechtmatige practijk beeft een drukkenden invloed uitgeoefend op de boterprijzen. Wel meenden vele leden de oorzaak van den achteruitgang van onzen boterbandel elders te moeten zoeken, doch de regeering wijst er op dat de mindere waar digheid van het artikel ook in hooge mate wordt veroorzaakt niet alleen door de mindere waarde van de vevvalschte waar, doch ook door de onzekerheid of de aangeboden waar al dan niet vervalscht is. De regeering ontkent niet dat de Nederlandscbe boterfabricage al te zeer op baren ouden roem heeft geteerd en zich eenigermate, met name door de Deensche concurrentie, beeftlatenovervleugelen, maar juist bet feit dat de zuivelnijverheid reeds eene ernstige mededinging van buiten bad te doorstaan, maakt het des fce waarschijnlijker dat de concurrentie door verkoop van kunst boter onder den naam van roomboter baar gevoelig heeft benadeeld. Hoe men beweren kan dat het streven der regeering zou zijn de kunstboterindustrie in de schatting van het publiek te declineeren, begrijpt zij niet. Zij bedoelt alleen tegen te gaan de oneerlijke concurrentie van de kunstboterindustrie tegen over den boterhandel. De regeering beoogt een politiewet in bet leven te roepen, dragende een preventief ka rakter. Dat de bepalingen van het wetb. van strafrecht aanvulling zonden behoeven is nog niet bewezen. Mocht dit noodig blijken, dan zal aanvulling er van in overweging worden genomen. Maar dit onderwerp strekt niet tot bescherming tegen bedrog van den kooper, evenmin tot voorkoming van vervalscbing van levensmiddelen. Het doel is geen ander dan de oneerlijke concurrentie te bestrijden, die de boterindustrie ondervindt door den handel in surrogaten of met surrogaten vermengde boter onder een schijn van echte onvervalschte boter. De voorgestelde bepalingen hebben dan ook niet ten doel, en zullen ook niet hebben ten gevolge, de benadeeling der kunstboterindustrie of van den handel in margarine, zij beoogen niets dan bet beletten der knoeierijen, die op groote schaal door tusachenpersonen worden gedreven. Daarom ook bestaat er geen aanleiding nu reeds maatregelen te nemen met betrekking tot kunstkaas. Van eene concurrentie als die van kunstboter, door kunstkaas uitgeoefend, is toch niet gebleken. Aan de memorie is toegevoegd een gewijzigd wetsontwerp. In art. 2 is nu een algemeen verbod van levering zonder aanduiding opgenomen; in plaats van de woorden«ten verkoop hebben" wordt voorgesteld te lezen: «voorhanden te hebben". Voor surrogaten is de keus gelaten tusschen het gebruik der woorden surrogaat en margarine De redactie van het eerste lid van art. 5 is gewijzigd, ten einde duidelijker te doen uit komen dat alle verkoopplaatsen, waar boter of op boter gelijkende waren voorhanden zjjn, voor de ambtenaren der controle toegankelijk moeten wezen. Voorts is bepaald verzwaring van straf, ingeval van recidive. Het tweede lid van art. 8 is in diervoege gewijzigd dat het den beklaagde zal vrijstaan door alle mid delen rechtens zijne goede trouw te bewijzen. Ofschoon het ongunstige weder daartoe vol strekt niet uitlokte, waren gisteren avond toch velen, voornamelijk dames, in de concertzaal alhier bijeen, waar de heer M. A. Perk van Amsterdam, op uitnoodiging van het departe ment Middelburg der Maatschappij tot Nut van t Algemeen, .eeije spreekbeurt zou vervullen. Een paar jaren geleden een tochtje makende door de provincie Antwerpen, had spreker eei bezoek gebracht aan het Trappistenklooster te Westmalen, op drie uren afstand van de groote koopstad, aan de- Schelde gelegen, en de indruk ken, bij dat bezoek opgedaan, bracht hij voor zijne toehoorders onder woorden. Eerst schetste de heer Perk het gebouw, waarin een 60 tal mannen verblijft, die eene plechtige gelofte hebben afgelegd, welke hen verplicht tot boete en kruising des vleesches, tot bidden en werken en tot een slechts zeld zaam verbroken wordend stilzwijgen. Spreker schilderde het vreemdenkwartier met zijn karig, eenvoudig ameublement, de sombere gangen in het eigenlijke klooster en liet een blik slaan in de kille kapel met hare door geen enkel sieraad getooide altaren. Men ging met hem den kloosterhof door, waar geen enkele bloem kleur of geur verspreidt, en ont moette overal den zwijgenden, biddenden, boete- doenden of arbeidenden Trappist, in zijn harenpij en met zijn sandalen als schoeisel. Daarna deed de heer Perk vele belangrijke mededeelingen omtrent de zoo dikwerf verkeerd beoordeelde broeders van La Trappe, die zich aan regels onderwerpen, waarbij de reglementen in de verblijven van de ernstigste tuchthuis boeven in bet niet zinken. Karig voedsel, steeds uit brood, melk en bier bestaande, weinig slaap op harde stroo- matrassen, langdurig verblijf in de vooral 's winters ijzige kapel, strenge straffen, een bijna eeuwigdurend zwijgen, ziedaar waartoe de onher roepelijke gelofte, behalve tot bidden, boete doen en arbeiden, den Trappist zich doet ver binden. En niettegenstaande dat alles heerscht ook in dit levend graf gezondheid en tevredenheid. Ten slotte bracht de heer Perk in de schets, die hij «Een etmaal onder de Trappisten" noemde, aan die kloosterbroeders een woord van lof voor hetgeen zij in België ten behoeve van den land bouw gedaan hebben. Dank zij hunne onver moeide werkzaamheid zrjn vele honderden hecta ren kalen heidegrond in groene weiden, vette akkers en schoone bosschen veranderd, en heeft hun voorbeeld vele grondeigenaren aangespoord om denzelfden weg in te slaan, waarvan België thans de zegenrijke gevolgen ondervindt. Na de pauze leverde de heer Perk nog eene bijdrage naar aanleiding van het volgens hem aan «vader Cats" toe te schrijven spreekwoord «Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is", waarin hij in aangenamen vorm menige nuttige wenk wist te vlechten. Yoor de aanstaande akte-examens in Zeeland hebben zich aangemeld 19 vr. en 41 m., dus in 't geheel 60 aspiranten. Tot deskundigen zjjn benoemd voor de theorie van onderwijs en opvoeding en bet schrijven dhr W. J. Feijling, hoofd der openbare school E te Vlissingen; voor het lezen en de Nederl. taal de heeren P. G. de Jager, onderwijzer bij de rijksnormaallessen, en J. Jansen, onderwijzer bij de rijkskweekschool te Middelburg voor het rekenen dhr D. tl. C. Ittmann, directeur de rijksnormaallessen te Goesvoor de aardrijks kunde dhr L. A. E. van der Leij, onderwijzer bij de rijkskweekschool te. Middelburg voor de vaderl. geschiedenis dhr F, van Dixhoorn te Terneuzen, onderwijzer bij de rijksnormaallessen te Axelvoor de vormleer dhr A. Cense, onder wijzer bij de rijksnormaallessen te Middelburg voor het zingen dhr A. Lijsen, onderwijzer bij de rijkskweekschool te Middelburg, en voor de nuttige handwerken voor meisjes de dames S. H. W. Klaar, hoofd eener openbare meisjes school, en mej. J. Barends, onderwijzeres aan de rijkskweekschool te Middelburg. Morgen (Zaterdag) beeft te Cortgene bet 2de vergelijkend examen voor hoofd der school plaats. Daarvoor zijn opgeroepen 8 sollicitanten, waarvan 2 heeren buiten de provincie woon achtig zijn. Uit de vijl sollicitanten naar de vacante onderwijzersbetrekking te Biervliet, school A, is een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren Boelen te bluis, Buijze te Zuidzande en Van de Sande te Schoondijke. Zij, die zich aan eindexamens der gymnasia en 't daarmede gelijkgestelde examen wenschen te onderwerpen, worden uitgenoodigd daarvan' vóór 1 April a. s. te doen blijken aan den insp. der gymnasia te 's Gravenhage, met opgaven van hun woonplaats en van de faculteitwaarvoor zij het getuigschrift verlangen, en met vermel ding ot zjj leerlingen zijn der 6e kl. van een gymnasium, en of zij aan het eindexamen van één der gymnasia dan wel aan het examen voor een staatscommissie wenschen deel te nemen. Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons Zoo opeens en geheel onverwacht, zijn we in de zoele lentedagen gevallen en dat komt ons uitstekend te pas voor de werkzaamheden, 't Is merkwaardig om te zien hoe de weinige zachte dagen met den regen alles buiten hebben doen veranderen. Het gras, dat nog zoo'n vuil grijze kleur vertoonde, begint te groenen. Van de boomen en heesters beginnen de knoppen te zwellen, terwijl de lijsters en vooral de musschen druk in de weer zijn om den volke te verkonden dat de winter bijna voorbij is. Nu, voor velen is dat een welkome boodschap, want met den wintervoorraad, vooral wat be treft het hooi, begint het op te raken en met vreugde zal men de koeien naar de wei zien verbuizen, wat ook vooral aan de bazin wel gevallig is, daar zij dan kans beeft de melk- opbrengst te zien vermeerderen, zóo zelfs dat vele oudgekalfde koeien dan bijkans zóóveel geven als waren ze nieuwkalfd. Gelukkig bleef onze veestapel voor groote rampen bewaard en eischte ook de varkensziekte geene groote offers. De prijzen van bet vette vee waren over 't algemeen bevredigend en er zijn dikwijls jaren geweest, waarin daarmee minder winst is behaald dan in dezen winter, 't Blijft nog steeds wenscheljjk dat men mits met oordeel voortga met het kruisen van ons inlandsch vee met Noord-Hollandsch ras, wijl daardoor dieren worden verkregen met vormen, die ze meer geschikt maken voor den groot-handel. In Schouwen en Zuid-Beveland is men daarin al meer gevorderd en kan men reeds vele stre ken aanwijzen, waar zeer schoone fokdieren en beesten voor de vetmesting te vinden zijn. Onze melkboeren blijven voor melkvee de voorkeur schenken aan 't oude Zeeuwscbe ras, maar wanneer men de gekruiste Hollandsche dieren eens zóo behandelde en zóo voederde als men in Holland gewoon is, dan is het de vraag of zij dan hunne Zeeuwsche zusters niet in de schaduw zouden stellen, terwijl de veel hoogere waarde van het afgemolken dier ook niet uit het oog moet worden veiloren. Wat een vreemd verschijnsel is het toch dat die remonte- commiBsiën, door den minister van oorlog ons land doorgezonden om paarden voor het leger te koopen, toch zoo weinig van haar gading ichijnen te vinden. 'tls vermakelijk te lezen hoe er van de vijftig aangeboden dieien 5, van de zestig 3 enz., worden waardig gekeurd den cavalerist te dragen of het kanon te trekken. Vooral stijgt de verbazing, wanneer men ziet, hoe de Duitsche paardenkoopers de remonte commissie op den voet volgt en met graagte van die afgekeurde paarden voor hooge prjjzen opkoopt. Nu is het wel mogelijk dat een flollandsch ruiter een beter paard vereischt dan een Pruis maar 't is toch zeer gelukkig voor die fokkers dat er nog andere afnemers zijn dan de remonte-commissie. 'tls daarom ook dat onze Walchersche land bouwers toch hoogst voorzichtig moeten zijn om hunne paarden niet alle te willen vervor men tot remonte-dieren, daar onze veulens voor het buitenland met graagte worden ge kocht en dus het bewijs leveren dat er bij oordeelkundige opvoeding toch ook wel goede paarden van ons inlandsch ras te kweeken zijn. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Opzettelijke brandstieliling. Voor bovengenoemde rechtbank stond heden terecht H. J. (eigenlijk J. H.) Acke, oud 36 jaren, werkman, geboren en wonende te Ter- neuzen, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den nacht van 22 op 23 December 1888 opzettelijk brand beeft gesticht in eene goede renloods staande bij bet spoorwegstation te Ter- neuzen, gevuld met geperst turfstrooisel, toe- beiioorende aan de firma Newman en Ondston, en balen jute, waarvan tjjdelyk bezitter was de heer Van IJsselstein, terwijl de loods in eigen dom toebehoort aan de spoorwegmaatschappijen Mechelen—Terneuzen en Gent-—Terneuzen,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1