Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. LANDBOUW. 1 FEUILLETON, Op reis naar hel geluk. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. entrepots aanwezige hoeveelheid goederen Te Middelburg 208,000 kilo koffie. Te Amsterdam 11,087,000 kilo, Rotterdam 7.952,000 kilo, Dordrecht 204,000 kilo, totaal 19,243,000 kilo tabak in rollen of bladen en ongeplette stelen. De jongste mail brengt uit Atjeh geen belang rijke mededeelingenalleen eenige meerdere bij zonderheden nopens de laatste schermutselingen. Onze troepen hebben o. a. bij Segli een met goeden uitslag bekroonde uitval gedaan. De Haagsche afdeeling van Toonkunst gaf gisteren avond in de residentie eene uitvoering van Bachs Matthöus Passion. De koren waren talrijk en bleken goed te zijn voorbereid, even als het kinderkoor. Van de solisten voldeden de tenor Litzinger en de bas Messchaert meer dan sopraan en altvooral Litzinger onder scheidde zich zeer als evangelist. De groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen was eivol. Of het werk in den smaak viel is moeilijk uit te maken, want op verzoek van het bestuur werd den geheelen avond niet geapplaudiseerd, zelfs niet aan het slot, hoewel de heer S. de Lange dat wel had verdiend om zijne krachtige leiding van het geheel. (N. R. Crt.) Bij gelegenheid der herdenking van zijn 30jarige tooneelloopbaan, Dinsdagavond in den Grooten schouwburg te Rotterdam, ondervond de heer J. M. Haspels in ruime mate dat men zijn kunst op prijs stelt. Namens tal van vereerders werd hem bij monde van den heer Van Zuijlen een fraaie boekenkast aangeboden, terwijl een groot aan tal kransen volgden onder luide toejuichingen en fanfares van het orchest. De jubilaris trad op in de rol van Dahlmann in het tooneelspcl Een Faillissement van Björn- sterne Bjornson. Aan wijlen den heer J. A. Alberdingk Thym, wiens begrafenis heden plaats heeft, men zie Laatste berichten wjjdt ook de Amsterdamsche correspondent der N. R. Crt. een zeer waardeerende beschouwing, aan het slot waarvan hij schrijft »Met zijn heengaan verliest het Amsterdamsch maatschappelijk leven, voor zoover de kunst er voeling mede houdt, eene zijner sympathieke figuren. Hij viel zeer in het oog, niet slechts om zijne rijzige gestalte, eerst in den laatsten tijd gebogen, maar vooral om zijn karakteris tieken, fijnen kop, waarvan de scherpe lijnen onder een vriendelijk, humoristisch waas ineen vloeiden. In zijn spreken hij sprak gemak kelijk en met geest trof u de malsche klank der stem. De jongeren waren het meestal niet eens met zijne beschouwingen over kunst, welke hij de laatste jaren, doorgaans wekelijks in het weekblad De Amsterdammerten beste gaf. Maar slechts zeer zelden trad men tegen hem op. Men liet dit na uit eerbied voor zijne gaven, en ook uit sympathie voor zijn persoon. De wetenschap, die ieder met zich omdroeg, dat hij bij al het militante van zijn geest, de goedheid in persoon was, vindt hare bevestiging, dat, voor zoover de ruimte van mijnen kring van vrienden en bekenden mij recht geeft tot een oordeel, een ieder hem genegen was en door zijn heengaan smartelijk getroffen is." De voordracht ter benoeming van eene on derwijzeres voor school G, (vacature mej. Soer) bestaat uit de dames C. A. Pijnappel te Leiden, J. Kijlstra te Alkmaar en J. B. Bruijn te De Steeg, i Paardenfokkerij in Zeeland. In het 15 Maart jl. vastgestelde reglement ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland wordt het doel als volgt omschreven Door de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland ie, naar aanleiding van art. 2 harer statuten, als voorwerp harer bijzondere zorg aangenomende paardenfokkerij in Zeeland te bevorderen en de verbetering dier fokkerij aan te moedigen, waar en voor Uit het Duitsch. DOOR HANS WERNER. Het was een schoone doch koele morgen in den nazomer. De stoomboot op een der Duitsche stroomen was niet zeer bezet. Vóór op het dek stond een heer onverschillig in het water te kijken en een sigaar te rooken uit een meerschuimen pijp. Hij was iemand van ongeveer vijf en dertig jaar, met een aange naam, schrander uiterlijk. De wind joeg de vonken van zijn sigaar ver weg en een dier vonken viel op de sjaal eener dame, die in zijne nabijheid zat. »Pardon", zei hij en zag dat een andere dame, naast die met de sjaal gezeten, hem een verwijtenden blik toewierp. »Ik wilde u een lange toespraak houden om mij te verontschuldigen", zei de heer met een diepe buiging, »maar deze dame heeft mij met zulk een vlammenden blik aangezien, dat de zwakke vonk mijner sigaar er geheel door uitgedoofd is." De dame met de sjaal zag haar reisge- noote eenigszins verbaasd aan en deie zei zoover zulks, na deugdelijk onderzoek, in het belang van den landbouw en de veeteelt in Zeeland zal blijken wenschelijk of noodig te zijn Zij stelt zich daarbij ten taakde landbouwers en veefokkers in de provincie, voor zooveel noodig, op te wekken tot eene oordeelkundige uitbreiding der paardenfokkerij in dien zin dat, hetzij door verbetering in eigen ras of door doelmatige kruising met vreemde hengsten, een grooter getal paarden worde aangefokt, voor eigen gebruik, den handel'of het leger, volkomen geschikt. Zij zal haar doel trachten te bereiken zonder eenigen dwang en alleen door er naar te streven belanghebbenden te overtuigen van het nut en de uitvoerbaarheid om de eigendommelijke gebreken te overwinnen, waardoor het inheem- sche ras in iedere streek in meerdere of min dere mate gekenmerkt wordt en tegelijk de bijzondere deugdelijke eigenschappen te ont wikkelen, die evenmin ergens geheel ontbreken. Tot leden der commissie van uitvoering zijn benoemd de heeren C. Mazure, provinciale vee arts, te Middelburg; M. Lucieer, provinciale veearts, te IJzendijke; Job van der Have Az., landbouwer, te Nieuwerkerk (Duiveland); A. Govaert, landbouwer, te Westdorpe en C. J. Labrijn, landbouwer, te 's Gravenpolder. Als voorzitter is verkozen de heer C. Mazure en tot secretaris de heer Job van der Have Az. De commissie belast zich met de keuring van de in de provincie gestationeerde fokdieren, die haar daartoe hetzij door afzonderlijke eige naren of door aasociatiën geheel vrijwillig worden aangeboden en beveelt de door haar der bekroning waardig gekeurde dieren bij het uitvoerend deel van het hoofdbestuur voor het toekennen van door haar voorgestelde prijzen aan. Gelijke aanbeveling geschiedt ten opzichte van zoodanige fokdieren, die de commissie in het belang der paardenfokkerij in de provincie wenscht te doen aanhouden en ter aanmoedi ging waarvati zij eene voorschot-premie wenscht te zien toegekend. Jaarlijks wordt, zoo vroegtijdig mogelijk, van wege het hoofdbestuur op eene door de uitvoe rende leden in overleg met de hiervoren be doelde commissie meest doelmatig geachte wijze, in het openbaar eene uitnoodiging gericht tot alle eigenaren van paarden, zoowel leden als niet-leden der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland hetzij associatiën of bijzondere personen, om hunne binnen de provincie gestationneerde hengsten van minstens drie jaren oud hunne dito twee jarige hengstenalsmede hunne dito merriën van minstens vierjarigen leeflijd onverschillig van welk ras zonder eenige betaling te willen onderwerpen aan eene keuring door de daartoe benoemde commissie. Aangiften van paarden, niet uitsluitend bin nen de provincie gestationneerd, worden niet aangenomen. Onmiddellijk na afloop van den termijn zenden de afdeelings-secretarissen de door hen ontvan gen aangiften aan den algemeenen secretaris der maatschappij. In verband met de eigendommelijke en in meerdere of mindere mate uiteenloopende typen van paarden in de onderscheidene deelen van Zeeland, is de provincie voor de keuring der bedoelde fokdieren verdeeld in vier districten, als het eerste districtSchouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland, waarin zich bevinden de afdeelingen Zierikzee en Tholen van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland het tweede districtWalcheren, Noord-Beve land en Zuid-Beveland, waarin de afdeelingen Walcheren, Noord-Beveland, Heinkenszand en Kruiningen der maatschappij gevestigd zijn het derde districtZeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deel, uitmakende de afdeeling Oost burg en het vierde districtZeeuwsch-Vlaanderen's Oostelijk deel, geheel behoorende tot de afdeeling Hulst der voornoemde maatschappij. In ieder der genoemde vier districten zal door de commissie jaarlijks op een overeen komstig artikel 11 aan te wijzen tijdstip minstens óene keuring en, zoo noodig, daarna eene herkeuring van de aangegeven fokdieren plaats hebben. Tot de keuring worden alleen toegelaten paarden waarvan de aangifte binnen den bij de uitnoodiging gestelden termijn en de aanvoer op het bepaalde tijdstip van aanvang der keuring heeft plaats gehad. Geen verder onderzoek heeft plaats van zulke »Hoe licht had die vonk u in het oog kunnen waaien." »Nu, dan wil ik toch liever mijn veront schuldigingstoespraak houden." »Maar er vliegen nog voortdurend vonken van uw sigaar rond", zei thans eenigszins verwijtend de jongste der beide dames die met de sjaal. »Ja, waarlijk. Nu, dan wil ik u een voorstel doen tot nogtoe was mijn sigaar mijn eenige reisgenoot op deze boot, mijn eenige aanspraakik ben echter bereid die eenige gezellin terstond te verdrinken in de schui mende golven, wanneer ik met u praten mag, dames." Hij wachtte nog even, doch toen hij niets bespeurde daD half verbaasde blikken, wierp bij zijn eindje sigaar overboord, stak voorzichtig zijn groote meerschuimen pijp in een lederen foudraal, kreeg een vouwstoeltje en nam tegen over de dames plaats. »Ik begin met de vrjjheid te nemen mij aan u voor te stellen ik heet George Helms en reis voor mijn genoegen." >Ik neem aan," sprak de jongste dame met een niet onvriendelijk lachje, »dat gij nog meer sigaren bij u hebt, om weer op uw besluit terug te kunnen komen, wanneer u dat wen- scheljjk mocht toeschijnen." »Neen, het was de laatste, die ik zoo even voor u opgeofferd heb en gij kunt nagaan.... maar neen, ik wil nog liever een kanarie-vogel fokdieren, hetzij mannelijke of vrouwelijke, waarvan der commissie, op voor haar voldoende gronden, blijken mochtdat zij niet voortdurend gestationneerd zijn binnen de provincie of niet aan den aangever in eigendom toebehooren dat de hoogte van de schoft, bij volwassen hengsten, de grens van M. 1.60 tot M. 1.75 en bij merriën, die van M. 1.50 tot M. 1.65 over schrijdt dat hun leeftijd niet door de tanden of door andere bewijzen voldoende kan worden gestaafddat zij niet voldoende ontwikkeld zijn of in slechten toestand verkeeren dat zij onaangename in het oog loopende kenteekenen bezitten, die op hunne nakomelingschap kunnen overervenof dat zij behept zijn met. een of meer'gebreken, alsbijv.: stille kolder, dampigheid en cornage, verlamming van het kruis, periodieke oogontsteking,staar, spat, hazenhak, overhoeven, straalkanker, gebrekkige hoefvorming enz. In ieder district, waarin eene keuring plaats vindt, kunnen jaarlijks aan die dieren, welke naar het oordeel der commissie voor eene be kroning in aanmerking verdienen te komen en in het jaar der keuring den hieronder be paalden leeftijd bereiken, een prijs of voorschot premie worden toegekend, waarvoor beschikbaar kunnen worden gesteld le Een eerste prijs a f 200 voor een hengst, minstens drie jaren oud2e een tweede prijs a f 100 voor een hengst, minstens drie jaren oud 3e een voorschot-premie a 100 voor een tweejarigen hengst4e twee prijzen, elk a f 50, voor merriën, niet jonger dan vier en niet ouder dan negen jaren. Indien de commissie daartoe bij de keuring aanleiding vindt, is zij bevoegd, meerdere dieren ter bekroning aan te bevelen, waarvoor alsdan door het hoofdbestuur buitengewone prijzen of voorschot-premiën, medailles of getuigschriften kunnen worden toegekend. Aan eigenaren, buiten de provincie gevestigd, worden geene prijzen of premiën in geld, doch een getuigschrift uitgereikt, waarbij, op aanbe veling der commissie, eene gouden of zilveren medaille kan worden gevoegd. Aan bekroonde dieren kan niet ten tweeden male een gelijke prijs worden toegekend. De prijs, voor eene merrie uitgeloofd, wordt aanvankelijk slechts voor de helft toegekend. Deze helft wordt uitbetaald, nadat de merrie door een desverkiezend door de commissie aan te wijzen of in ieder geval door haar doelmatig geoordeelden hengst zal zijn gedekt en ten bewijze daarvan aan de commissie eene vol doende schriftelijke verklaring van den eigenaar van den betrokken hengst zal zijn overgelegd. Het volgend jaar moet de merrie opnieuw, doch alsdan met haar veulen, aan de keuring worden onderworpen, als wanneer omtrent de toeken ning der wederhelft zal worden beslist. De aanneming van een prijs verbindt den eigenaar van een bekroonden volwassen hengst, deze .gedurende de zes eerstvolgende jaren ter dekking aan te houden en gedurende dien tijd jaarlijks in het district, waarin hij is gestation neerd, opnieuw aan de keuring te onderwerpen. De commissie kan echter op een daartoe schrif telijk en met redenen omkleed verzoek, hare toestemming tot -castratie of verkoop binnen dien tijd geven. Wordt de hengst zonder die toestemming niet gedurende den hiervoren be paalden tijd tot dekking aangehouden, of aan verdere keuring onttrokken, dan moet het uit betaalde bedrag worden gerestitueerdgeheel, zoolang de derde dekiijd niet is afgeloopen, twee derden slechts, wanneer deze reeds ver streken is. Door de aanneming eener voorschot-premie, toegekend als aanmoediging voor het aanhou den van een tweejarigen hengst, neemt de eigenaar de verplichting op zich, dien hengst gedurende den leeftijd van drie tot en met vier jaren binnen Zeeland ter dekking beschik baar te houdenbij verkoop moet die verplich ting onder zijne garantie door den kooper of diens rechtverkrijgende worden nagekomen. Zij, die prijs of voorschot-premie aanvaarden, verbinden zich, bij eenigerlei tekortkoming in of handeling in strijd met de daaraan verbon den verplichtingen, niet alleen de ontvangen gelden terug te geven, doch bovendien tot het vergoeden van kosten, schaden en interessen ten behoeve van de maatschappij. In de Zaterdag te Middelburg, des namiddags te een uur, te houden raadszitting komen ter ■■BBBBHBBHBnB&BHBBHOBflBHSBnBSH de geheimen van het noten zingen verklaren, dan een .beschaafde jonge dame inlichten omtrent de verhouding van een hartstochtelijk rooker tot zijn sigaar." Onder het praten had George de dames nauwkeuriger opgenomen. De oudste was iemand van over de vijftig, met een bijzonder goedig, doch verder zeer alledaagsch gezicht. De jongere had iets eigenaardigs in haar uiterlijk. Indien zij het bovengedeelte van haar gelaat met een masker bedekt had, dan zou men naar het overige te oordeelen haar voor een groote schoonheid gehouden hebben, waartoe men gerechtigd zou geweest zijn door haar schoon gevormde kin, haar lieftallig mondje, hare hagelwitte tanden en haar regelmatig profiel. Maar wat was het bovengedeelte leelijk. Tusschen de donkere oogen zat een vlok leelijk zwart haar, de wenkbrauwen waren ineengegroeid en dat gaf aan het geheele gelaat een eigen aardige bijna onaangename uitdrukking. Die plotselinge overgang van mooi tot leelijk moest den beschouwer afstootend voorkomen. Het was als een betooverd landschap, waarover steeds een dreigende, donkere wolk zweefde. Zoo dacht George ook, wien die mismaakt heid zijner nieuwe kennis eerst door dezen breeden rand van haar hoed was verborgen gebleven. Slechts met moeite onderdrukte hij een kreet van pntzetting, toen hij die wenk brauwen gewaar werd. Toen zjj een poosje samen gepraat hadden tafel; een adres van G. Knol, havenmeester, om vergunning tot het houden van toezicht op de rijkskanaalrechten en van mej. C. A. Sterk om eervol ontslag als onderwijzeres in de gymnas tiek; een voorstel van burg. en weth. tot ver huring van de bovenlokalen van het perceel op den Dam wijk F n°. 97; een adres vanJ. F. Koeleman om een stuk gemeentegrond op het Smidsbolwerk te mogen koopen met praeadvies van burg. en weth.advies en voorstel van burg. en weth. naar aanleiding van het verzoek van de wed. Duijvekot om kwijtschelding van een gedeelte pachtsom voor gronden in de oude haven; een adres van J. J. Hendrikse betreffende afkoop van cijns met praeadvies van burg. en weth.; bezwaarschriften tegen de kiezers lijsten; advies en voorstel van burg. en weth. naar aanleiding van het verzoek van J. Bou- dewijnse om concessie tot aanleg van gelei dingen ten behoeve eener electrische verlich ting der gemeentevoorstel van burg. en weth. tot uitbreiding en verbetering der gasfabriek. Ten slotte zal benoemd worden een lid der commissie van toezicht op de gymnastiek scholen en (zoo mogelijk) eene onderwijzeres aan school G. (vacature mej. Soer). Aan het vaccinatie-bureau alhier zijn (Woensdag) 270 personen (waaronder 140 niet- leden der Vereeniging ter bevordering van animale koepokinentingingeënt. Bij uitzondering, op uitdrukkelijk verlan gen der commissie zelve en op verzoek van den burgemeester van Aagtekerke, den heer J. Peper, vermelden wij, dat de door hem in die gemeente gehouden collecte ten behoeve der van hun steun beroofde Belgische loodsenge- zinnen te Ylissingen, de som van 33.07 J heeft opgebracht. Wellicht wordt de verwachting van den heer Peper dat dit voorbeeld navolging zal vinden, vervuld. Op de gisterenavond gehouden vergadering der coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp te Vlissingen, werd de balans over het 2e halfjaar 1888 overgelegd en goedgekeurd, en besloten tot uitkeering van 9 pet dividend aan de leden, over het verbruik in het afge loopen jaar. Uit het door den secretaris-penningmeester uitgebrachte verslag bleek dat de winkel- vereenigiDg steeds in bloei toeneemt en thans over de 200 leden telt. Het lOjarig bestaan, op 18 Januari 1888, werd in het verslag herdacht. In het Nieuwsblad voor het kanton Ooster hout lezen wij het volgende Reeds meermalen gaf onze vroegere stadge noot de heer Th. van de Stadt, thans werk meester bij de stoomtram Breskens-Maldeghem, door het doen van uitvindingen en ontdekkingen, blijken van zijn vindingrijken en werkzamen geesteen pas gedane uitvinding levert ons het bewijs, dat hij nog steeds in de weer is het eenmaal aangevangen werk met kracht voort te zetten. De heer Van de Stadt heeft thans eene pers pomp uitgedacht om vlampijpen voor stoom ketels en buizen voor gasleidingen te persen. Tot dusver waren aan die persing groote be zwaren verbonden niet alleen dat de benoodigde toestellen van eene ingewikkelde constructie en bijgevolg zeer duur waren, ook de kosten waren daardoor noodwendig zeer hoog. De uitgevonden perspomp komt aan al die bezwaren tegemoetnaast eene zeer eenvoudige samenstelling, zijn de kosten van aanschaffing, in vergelijking met de vroeger gebruikte toe stellen, gering te noemen, wat noodwendig op den prijs van persen van invloed moet zijn. De gunstig bekende firma Hollander en Vin ken, in machinerieën te Rotterdam, heeft het nuttige dezer uitvinding onmiddelijk ingezien en is door aankoop eigenaresse van het door den heer Van de Stadt samengestelde werktuig geworden, terwijl zij bereids in het buitenland octrooien voor de gedane uitvinding heeft aan gevraagd. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd gisteren te Gapinge verkochteen hof- steedje, bestaande in woonhuis, schuur en verderen timmer, tuin- en bouwland geheel tiendvrjj, staande en liggende bij het dorp Gapinge, gemeente Vrouwepolder, groot 61 a. 40 cent., voor f 230149 a. 60 cent. tiendvrij weiland, liggende aldaar, voor f 552 49 a. 40 cent. tiendvrij bouwland, liggende aldaar, voor vernam George dat de jonge dame juffrouw Helena Ulmer heette de andere werd mevrouw Mittles genoemd en was de begeleidster op deze reis, die slechts voor genoegen onderno men was. Het duurde een heelen tijd eer George het minste verlangen naar een nieuwe sigaar be speurde. Dat zoo aardig gesprek beviel hem uitstekend en hij was zelf zoo vroolijk en op gewekt Het is verbazend, of neen niet ver bazend hoe spoedig twee menschen met een even helder verstand en een opgeruimd gemoed elkaar verstaan en begrijpen. »Wie u daar even, zoo somber en in ge peins verzonken, zag staan kon niet denken dat gij voor uw pleizier op reis zijt," zei Helene in den loop van het gesprek. >Hm ja dat zei ik ook maar zooik reis volstrekt niet voor mijn pleizier; ik zoek iets." »En wat, als ik vragen mag Ik zoek het geluk 1" onwillekeurig maakte Helene een afwerend gebaar. »Ik be grijp" ging hjj voort, »dat gij weinig sympa thie gevoelt voor een gewoon gelukzoeker. Nu, de meeste gelukzoekers zouden waarschijn lijk meenen het geluk reeds gevonden te heb ben als het hun gegaan was zooals mjj. Ik ben tien jaar in Amerika geweest, waar ik hard gewerkt, en hetgeen ik verdiende beschermd heb tegen wilde menschen en dieren. Ik zou thans kunnen leven als een kleine Crasus, zelfs f 52673 aren tiendvrij bouwland, liggende aldaar, voor 692.501 heet. 48 a. 6 cent. weiland en sprink, liggende in de gemeent Sint Laurens in Schellach, voor 905. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding ten dienste van het departement van koloniën was o. a. laagste inschrijfster voor 150 zwemvesten de firma wed. J. C. Masseeen Zoon te Goes voor 1125. In een dorp van Noord-Brabant's oosten -zoo wordt aan de Bred. Crt. geschreven behoorde een toekomstig kloosterling onder de lotingen lichting '89. Daar het lot hem een laag nummer schonk, en hij geen reden tot vrijstelling kon opgeven, en van gegoede familie was, kocht men een rempla9ant of num- merverwisselaar zal men denken. Mis Genoemd persoon laat zich inschrijven als theologisch student aan het seminarie te C., gaat een dag of veertien de lessen aan die instelling volgen en keert terug, met het zalig bewustzijn de kosten van een remplafant te hebben uitge wonnen, daar hij student in de godgeleerdheid en dus vrijgesteld van den dienst is. Uit Veendam meldt men het volgende aan de Prov. Gron. Crt. Bij een familie alhier, die op het punt stond naar de Argentijnsche republiek te verhuizen, werd gisteren namiddag van een zeer vertrouwd persoon, ingelijks uit deze plaats afkomstig en thans te Buenos-Ayres werkzaam, hetnavolgende korte, maar welsprekende telegram ontvangen Stop home, d. w. z. hlijf te huis. De zaken schijnen daar dus inderdaad niet zoo gunstig en de vooruitzichten niet zoo aanlok kelijk, als sommigen meenenen onze waar schuwingen niet zoo overbodig geweest te zijn. Binnen acht dagen zijn te Venloo vier huzaren uit den dienst weggejaagd, twee naar de »klasse" gezonden en een voor den krijgs raad gebracht. Te Sappemeer is onder de arbeiders aan de papierfabriek van den heer W. A. Scholten eene werkstaking uitgebroken. De werkstakers, den 19de slechts een 30 man sterk, zijn van Sappemeer naar Hoogezand getrokken, om ook de arbeiders aan de papier fabriek van de heeren Hooites en Beukema tot de werkstaking over te halen. Teneinde de niet-werkstakende arbeiders te beschermen, is van Groningen een detachement infanterie naar Sappemeer vertrokken. Volgens de laatste berichten duurt de werk staking voort. Alles blijft echter rustig. Te Valthermond (Drentbe) had Zaterdag avond, volgens de Asser Couranthet volgende treurige voorval plaats. Terwijl Harm Bosklopper bjj z( keren Drenth aldaar thuis was, maakten eenige personen een vrij erg rumoer bij de deur. Bosklopper en de zoon van Drenth, met name Jan, wilden naar buiten om te zien wat er te doen was. Jan Drenth, van Bosklopper vergezeld, en gewapend met een bijl, kroop door een raam naar buiten, waarop de bij het huis staande personen de vlucht namen en door de beide jongelieden werden nagezet. Het schijnt op dat oogenblik erg duister te zijn geweest, althans Drenth heeft zijn kame raad niet in 't oog gehouden en toen deze zich bij eene draai aan het kanaal bevond, heeft hij gemeend een van de levenmakers voor zich te hebben. In deze veronderstelling gaf hij Bosklopper een slag met het achtereind van den bijl op het hoofd, waardoor de hersenpan werd verbrijzeld en B. in het kanaal viel. Niet bewust van de gevolgen van den nood- lottigen slag, springt Drenth hem na en herkent zijn vriend, dien hij had gedood. Om schrijfkramp te genezen, windt men gedurende eenige nachten een compres van levertraan om den duim of nog beter om de geheele hand. Het is een beproefd middel en neemt in den regel na weinige dagen de kwaal geheel weg. Antoine, de gewezen afgevaardigde van den Duitschen rijksdag, is gisteren namiddag te vier uren te Parijs aangekomen. Eene groote menigte volks was bij zijne komst op de been. Doch alleen afgevaardigden en gemeenteraads leden werden op het perron toegelaten. Ver scheidene vaderlandslievende vereenigingen, onder welke de Elzas-Lotharingsche, waren verschenen om hem op te wachten. Antoine werd begroet met de kreten>Leve de repu bliek Leve FrankrijkVerscheidene toe spraken ten gunste van Elzas-Lotharingen, van de revanche, van recht boven macht, werden gehouden. Antoine heeft hierop geantwoord, dat hij naar den Elzas bericht zou zenden van zijne sympathieke ontvangst te Parijs. De moordenaar van Marguérite Dubois te Parijs is gevonden. Het is zekere Sauer, in Amerikamaar dat is nu het zonderlinge in mijn ouderwetsch karakter werken, geld verdienen kon ik heel goed in een ander werelddeel, maar gelukkig zijn kan ik niet in den vreemde. »Mijn belachelijk verlangen naar geluk is welbezien niet anders dan heimwee. Nu dool ik reeds sedert twee maanden in Duitschland rond, het geluk heb ik nog niet gevonden, ik weet niet eens hoe het er uitziet en loop het misschien voorbij als het mij onderweg tegen komt." Na een poos zei hij weer»Hebt gij zooeven niet gezegd dat gij eenige dagen in K wildet blijven »Ja", antwoordde Helena, »wij willen de kunstschatten goed in oogenschouw nemen." »~Willen wij die kunstschatten samen be kijken vroeg George. Helena dacht even na, en zei toen met een ietwat eigenaardige uitdrukking»Als wij aankomen zal ik uw vraag beantwoorden voor het geval gij haar dan nog herhaalt." (Wordt vervtlgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2