22 Maart. N°. 69. 132e Jaargang. 1889. Vrijdag Middelburg 21 Maart. Die „ironie" staten van latei!! Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. GEMEENTERAAD. Het Tooneel. liiDiiriiiiiii.sdii; coinAiVT. Thermometer. Middelburg 21 Maart. vm. 8 u. 42 gr. m. 12 u 47 gr. av. 4 u. 41 gr. F Verwacht N. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningcnF. v. d. Peljl, te ZierikzeeA. C. de Mooier en te TholenW. A. van Advertentïën Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L'. Daiibe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen De burgemeester van Middelburg maakt be kend dat op Zaterdag den 23 Maart 1889, des namiddags te 1 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 21 Maart 1889. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De staten van Limburg hebben zich zonder beraadslaging met algemeene stemmen vereenigd met de slotsom der commissie van rapporteurs, waar bij werd voorgesteld„haar zegel te hech ten aan de door de regeering ontworpen tabel" voor eene nieuwe indeeling der pro vincie in kiesdistricten ter benoeming der leden van de provinciale staten. Met zulk een uitslag mag men waarlijk de regeering wel geluk wenscken, en vooral met het degelijk advies van dit trouwe gewest. In die provincie bestaat eene volmaakte overeenstemming van politieke gevoelens tusschen de afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede kamerin de districten zoowel voor de provinciale staten als voor de Tweede kamer heeft de ultramontaansche partij eene overwegende meerderheid. Men zou dus meenen dat het in politieken zin voor Lim burg er al zeer weinig toe doet, of de districten voor de Tweede kamer en voor de provin ciale staten dezelfde zijn, want zonder eenigen strijd wordt door de ultramontaansche partij èn bij de verkiezingen voor de staten èn bij die voor ons lagerhuis hetzelfde resultaat verkregen. Met dit feit voor oogen zou men verder tot de conclusie komen dat bij de verdeeling in districten voor de provincie uit sluitend op provinciale belangen moet worden gelet. Voor Limburg behoefde toch allerminst te gelden het motief voor eenvormigheid, in andere provinciën aangevoerd, dat men daar- Drukkende warmte maar geen bezielende gloed viel er Woensdag avond in onzen schouw burg waar te nemen. Die warmte was een gevolg van de talrijke opkomst op alle rangen en het gemis van een goede ventilatie. Op dit laatste zijn wij zoo vrij even de eigenaars van den schouwburg te wijzen. Wij durven niet te veel van hen vergen en bepalen ons daarom tot een bescheiden opmerking, die zij ons wal zullen veroorloven. Nu het luik boven het orkest, naar men zegt, geen dienst mag doen, omdat het, openstaand, tocht ver oorzaakt voor de bezoekers in de stalles, zou een ander middel om versche lucht toe te voeren zeker geen weelde zijn. De oorzaak van het gemis aan gloed moeten wij zoeken op het tooneel, maar en wij haasten ons om er dit hij te voegen in ieder geval niet bij de spelers. Als vele, zoo niet bijna alle bezoekers onvol daan huiswaarts keerden, dan lag de schuld daarvan aan het stukHans Vondeling en vooral aan de niet gemotiveerde verwachting, die daaromtrent was opgewekt. Ook bij die voorstelling is opnieuw de gevaar lijke zijde aan het licht gekomen van achter op programma's aanhalingen te geven uit re censies, vooral wanneer men die beoordeelingen niet in haar geheel te lezen krijgt. Volgens de eene liet Hans Vondeling lachen en gisteren avond klonk er geen enkele maal een gulle lach door den schouwburg. Was ons publiek dan zoo moeilijk te voldoen Wij gelooven het nieteerder meenen wij dat de aardigheden niet genoeg paktenzij waren over het geheel niet grappig of niet geestig genoeg. Er lag een waas van alledaagschheid over. Volgens een andere recensie gaven de per sonen in het stuk, notabelen uit eene kleine door nl. eer tot „omzetting" van de Eerste kamer kan komen. Doch wat zien wij nu gebeuren In het rapport der commissie lezen wij woordelijk het volgende.- „Aangaande het laatste punt (de vergroo ting der kiesdistricten) was uwe commissie er voor, niettegenstaande zij uit een admi nistratief oogpunt de voorkeur zou geven aan de bestaande kleinere districten. Maar uit een poliiiek oogpunt beschouwd, was het zeer wenschelijk in dezelfde districten, waarin de leden der Tweede kamer gekozen worden, ook de leden der Provinciale staten, dit wil, helaas! zeggen de kiezers voor de Eerste kamer te doen kiezen, en vond men het een gelukkig denkbeeld der regeering zulks voor te stellen." Alzoohet voorstel verdient alleszins goedkeuring niettegenstaande uit een administratief oogpunt de bestaande kleinere kiesdistric ten de voorkeur verdienen. Nu had men het betoog mogen verwachten dat het ook voor Limburg zeer wenschelijk ia dat de grenzen der beide soorten van kiesdistricten samenvallen doch dit betoog was natuurlijk niet te leveren en bleef in elk geval geheel achterwege. Limburg zal dus, met volle toestem ming der staten, een slechte dis- trictsverdeeling krijgen, omdat de belangen der tegenwoordige regeeringspartij mede brengen dat in andere provinciën de provinciale belangen achterstaan bij politieke overwegingen. Neemt men nu in aanmerking dat, volgens de officieele notulen, de vergadering, te een uur geopend, op denzelfden dag te hall drie werd hervat, in welken korten tijd het voorstel der regeering in de af'deelingen werd onder zocht en het verslag opgemaaktdat daarna het rapport zonder beraadslaging afgedaan werd, dan valt er een bewonderenswaardige harmonie tusschen vorm en inhoud waar te nemen. De geheele zaak doet denken aan een klucht, maar het votum in verband met het rapport kan, uit staatsrechterlijk oogpunt, dunkt ons, het daglicht niet zien. Duitsche provinciestad, eene buitengewone le vendigheid en frischheid aan het geheel. Di:- frischheid en levendigheid hebben wij dan tevergeefs gezocht. Wij kunnen ons hegrijpen dat in Duitsch- land, waar men als 't ware een stukje klein- steedsch leven uit eigen midden zag, Der Narr des Glüchs opgang maakte. Wij kunnen ons voor stellen dat de Hamburgers en Berlijners gelachen zullen hebben, omdat zij in het stuk die »pro- vincialen" zagen geridiculiseerdmaar voor ons, Nederlanders, bezit het stuk weinig of geen aantrekkingskracht. De figuren zijn bovendien onafgewerkt, in tegenstelling met de toestanden, die al te langdradig zijn geschetst. Hans Vondeling met zijn vriend den dok! er nog de beste figuur is een ongeluksvogel, die eensdeels aan eigen loszinnigheid zijn noodlot te danken heeft. Hij solliciteert naar de betrekking van burgemeester en dit brengt hem in aanraking met een boogschuttersfeest, met een paar jonge dames, onder wie een bekende op wie hij ver liefd is en die hij eindelijk krijgt, met een baron, die ten slotte toevallig blijkt zijn vader te zijn, en met een aanstaanden schoonvader, een gepensionneerd majoor. Juist van die laatste figuur had, dunkt ons, Ernst Wichert meer partij kunnen trekken. Dien majoor, steeds met den mond vol over zijn drukte, gevolg van allerlei eerepostjes, zien wij slechts brommende en rupsen zoekende. Met uitzondering van eenmaal, nl. op het feest waar hij een toespraak moest houden, die wij niet hooren, zien wij hem geen enkelen keer zich wijden aan een dier baantjesen dat juist had stof kunnen leveren tot aardige scènes. Toch bezit het stuk goed gedachte tooneeltjes. De kuur, welke Hans zijn vriend Hartmann, die geen keuze weet te doen, laat ondergaan door zijn uitverkorene van huis te verwijderen, is aardig gevonden. Verkiezing Provinciale stalen in liet district Goes. Aan de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid der Staten vacature-Fransen van de Putte werd in iedere gemeente deelge nomen door zooveel kiezers als in de tweede kolom zijn aangegeven. De eerste kolom bevat liet aantal kiezers. Goes 688 492 's-Heer Abtskerke 44 27 Kattendjjke 107 75 Wemeldinge 212 132 's-Heer Arendskerke 272 192 Heinkenszand 198 116 Kloetinge 156 108 Wissekerke (N. B.) 281 211 's Gravenpolder 105 69 Wolfaartsdjjk 208 159 Coljjnsplaat 150 121 Cortgene 107 83 Cats 53 42 Baarland 87 51 Borssele 106 78 Driewegen' 74 57 Ellewoutsdjjk 79 54 's Heerenhoek 117 78 Hoedekenskerke 94 53 Yerseke 333 222 KapelleBiezelinge 213 181 Krabbendjjke 173 103 KruiningenHansweert 307 210 Nisse 70 51 Oudelande 63 50 Ovezande 104 60 RillandBath 116 66 Schore 73 48 Waarde 58 37 Totaal 4648 3226 Hiervan waren van onwaarde 41. Het getal geldig uitgebrachte stemmen be droeg alzoo 3185 en de volstrekte meerderheid 1593 stemmen. Gekozen is de heer B. JU. den Boer (A.) met 1910 stemmen. Op den heer J. J. Ochtman (L.) waren 1239 stemmen uitgebracht, terwijl 28 stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Bij de laatstgehouden verkiezing in 1887 werd bij herstemming gekozen de heer C. J. Huvers met 574 stemmen, terwijl op den heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe destijds 427 stemmen waren uitgebracht. Toen namen 1027 kiezers aan de stemming deel. In de bus nit die gemeente was een briefje meer dan het aantal gestemd hebbenden. Laat ons ook erkennen dat vooral het laatste bedrijf zeer goed in elkaar zat en de vroolijke stemming van het publiek werkelijk wist te doen stjjgen, maar vooral niet vergeten, wat wij reeds meermalen opmerkten, dat bij zulke stukken de monteering zooveel afdoet. Het eerste bedrijf bv. zal op groote tooneelen, wanneer daarbij veel volk op de been gebracht kan worden en muzikanten, die wij nu hoorden noch zagen, de feestvreugd, verhoogen, zeker veel meer opdoen. Het spel prezen wij reeds. Met uitzondering van mevrouw Yan Korlaar die wij meermalen beter hebben zien spelen en die blijkbaar met veel sympathie voor haar rol koesterde, al was zij in het eerste bedrijf beter dan in de laatste, werd er vlug en met lust gespeeld. De heer Chrispijn vervulde de hoofdrol op zijne gewone, levendige en goede manier. In een der bladen lezen wij dat deze verdienste lijk acteur geëngageerd is bij de Vereenigde Rotterdamsche tooneelisten, directie Le Gras en Haspels. Voor het gezelschapwaaraan hjj thans meewerkt, is dit een groot verlies, voor hem zeker een vooruitgang, dien wij hem van harte gunnen. Met den heer Chrispijn verdienen vooral wêer de heer Alex. Faassen en de heer Smith een woord van lof voor hun spel. De regie had zeker voor het gemak |iet kleed in den tuin maar laten liggen. Tot verkorting der verschillende pauzen deed dit niet af, want deze duurden meestal toch lang. Het was daarom misschien beter geweest het weg te nemen. Het is jammer dat het gezelschap met Hans Vondeling het seizoen heeft moeten eindigen. De geabonneerden kozen dit afgaande op eenige recensies en daaraan was men gebonden. Ons dunkt echter dat het gezelschap zelf liever een ander stuk tot sluiting had genomenen achteraf beschouwd had het ook beter gedaan Vrienden van ons voor de laatste voorstelling] Aan het woord van Brederoö „Het kan ver- keeren" wordt men dagelijks herinnerd. Nu weer doet de Standaard het. Dit blad schrijft >Door de heeren Lohman en Heemskerk wordt een poging gewaagd, om de wet op den arbeid en het ouderlijk gezag tegen collisie te vrijwaren. Uiteraard juichen we elke poging toe, om het ouderlijk gezag zooveel doenlijk tegen staats inmenging te vrijwaren. Vooral dat gezag blijve souverein in eigen kring. Slagen de heeren Lohman en Heemskerk er dan ook in, klem en vastheid aan deze wet te geven, zonder dat aan het ouderlijk gezag ge tornd wordt, ons zal het een oorzaak van vreugde zijn. Toch kan men met het vivent les principes, périsse le monde te ver gaan. Er zijn metter daad sociale toestanden, waarin het ouderlijk gezag best een krukje velen kan en nog onbe kwaam is op eigen beenen te loopen. Uit dien hoofde verklaarden wij ons ook nooit in absoluten zin tegen leerplicht. Er zijn exceptioneel lage sociale toestanden, waarin ook het besef van zedelijke verantwoordelijkheid op dwang moet kunnen leunen. In hoeverre dit ook hij den fabrieksarbeid geldt, moge bij het debat blijken. Hier althans heeft men twee schuldigen, de werkgever die het kind neemt, en de vader die het kind c. q. afstaat. Hier kan dus raad geschaft". Zoo schreef het blad nog zoo lang geleden zeker niet. Zoo wordt niet altjjd, vooral niet bjj ver kiezingen, over de beginselen geschreven! En de verklaring omtrent leerplicht is vooral merkwaardig nu heden de heer Lohman in de tweede kamer verklaarde tegen dien leer plicht te zijn. De disharmonie in eigen boezem omtrent groote vraagstukken van den dag komt hoe langer hoe meer aan het licht. Naar aanleiding der gisteren gemelde, eigen aardige mededeeling van het Dagblad dat de regeering in comité-generaal »een zeer bevredi gende verklaring afgelegd heeft over de genomen maatregelen bjj den bestaanden toestand", schrijft het Vaderland: »Wat beteekent die voor niemand begrjjpe- ljjke orakeltaal en van wien is zjj afkomstig? »Heeft een lid der Kamer, zjjn eed niet in dachtig, gemeend het Dagblad tot zulk een halve onthulling in staat te moeten stellen, om aan dringende vragen den pas te kunnen afsnijden? Of heeft een lid der regeering op zoo onhandige wijze dit blad tot spreekbuis willen gebruiken, om het volk in den waan te brengen, dat zjj haar plicht vervult Of heeft te kiezen. Dit doet echter niets af aan het onloochen bare feit dat het gezelschap-Faassen door zjjne ze3 voorstellingen een groot deel van het publiek, zonder te groote opoffering te vragen, genoegljjke avonden verschafte. En als in een volgend seizoen een zelfde plan mocht worden op touw gezet, dan zal daarbij met de ervaring, dit eerste jaar opgedaan, toen het een proef gold, ongetwjjfeld winst gedaan worden. Al wat strekken kan tot veraangenaming der geabon neerden wat meer variatie in de stukken, door niet louter blijspelen te geven, zal zeker wel door de directie van dit gezelschap worden aangewend om het publiek te gerieven. Dit bevelen wij haar in haar belang aan. En thans wacht ons Donderdag a., zooals men weet, een laatste voorstelling van het gezel schap der heeren Le Gras en Haspels. De oordeelvellingen over stukken loopen vrp uiteen, wjj weten het, maar daarom te meel is het een opmerkelijk feit dat over het dan op te voeren stukZenuwachtige vrouwen, op éen enkele uitzondering na alle recensies eenstemmig luiden, en overeenkomen met het geen de N. R. Crt na de opvoering van dit stuk in haar beoordeeling schreef »Geen lachbuien waren het, maar lachstor- men, die 's avonds door den schouwburg gier den. Het was of er achter de schermen iemand zat met een huidel vol wind, die telkens open ging en zich uitstortte, eerst over het tooneel om er malligheden te laten doen en dolle dingen te laten zeggen dan in de zaal, in alle hoeken en gaten, met wilde bokkesprongen, op iedere verdieping, zich roerende als een beze tene om menschen te doen schudden, schateren, schreeuwen, zóó dat de een den ander aanstak en er een rumoer ontstond, waarin soms nie mand meer hoorde wat e ezegd werd en ieder het Dagblad zelf het nietszeggend berichtje bedacht, in de dwaze meening, daarmede de regeering harer partjj een dienst te bewjjzen »Wij weten het niet, maar dit weten wij wel, dat de natie niet meer uit kinderen bestaat, die zich dankbaar met zulke praatjes laten afschepen. »Éen van beideöf er zijn overwegende re denen van staatsbelang, die verbieden dat het volk weet, hoe 't met zjjn koning staat en waarom de regeering stilzwijgend duldt de feitelijke abdicatie van het koninkljjk gezag, maar dan verklare men de redenen, of zwijge; èf het volk heeft, wat wij nog altijd aannemen, recht ingelicht te worden, om zekerheid te erlangen, dat het in de droeve tijden, die het doorleeft, met vertrouwen zijn rechten en be langen aan deze regeering kan overlaten maar dan dringe men aan op volkomen inlich ting, om de veldwinnende ontevredenheid te bezweren." Het is of De Standaard, als officieus orgaan de woorden van het Dagblad verduideljjkt. In het nommer van heden van dit blad lezen wjj nl. het volgende »Er zal een decisie moeten komen, en dat die komende is, toont de geheime zitting der Tweede kamer op gisteren. Toch verhele men zich de overgroote moeie- lijkheden niet, waarmee het kabinet op dit punt te worstelen heeft. Ware er een prins uit den bloede, in den bloei zijns levens, de regent zou zijn aange wezen, en zelfs op zjjn invloed aan het hof kon gerekend worden. Een man als prins Frederik of prins Hendrik zou ons thans alles waard zijn. Nu echter heeft het kabinet te rekenen met een prinseloos stamhuismet een erfgename der kroon van nog kinderljjken leeftjjden met een koningin, die, aan het ziekbed van haar gemaal gebonden, niet optreden kan. jiEn terwjjl reeds van die zijde de kans zoo hachelijk staat, is er geen ziektetoestand denk baar, die een beslissing zoo pjjnljjk maakt als het lijden van onzen vorst. Zijn ijzersterk gestel biedt weerstand aan de sterkste storingen in zjjn zenuwleven waardoor toestanden van gewone helderheid en besef van kracht zich telkens met andere oogonblikken van algeheele onbekwaamheid afwisselen. Dit maakt het voor de geneesheeren zoo moeilijk, om een stellige prognose te maken, en zoo uiterst moeilijk voor onze staatslieden, die handelen moeten, om niet te vroeg door te tasten en niet te laat te komen." De Staatscourant behelst de volgende opgave van de op den 15Maart 11. in de onderstaande er maar op toelachte, bjj instinkt, omdat lachen pleizier doet en er oogenblikken zijn, waarin een mensch niets anders meer doen kan". En ook over het spel gaat slechts éen roep. Van Zuylen, die in Manus de Snorder reeds een zeldzaam talent openbaart wjj nemen deze gelegenheid te haat om te wijzen op de verdiensteljjke studie over dien tooneelspeler in het jongste nommer van Eigen Haard, ge schreven door den heer L. Simons Mzn, wedijvert met mevrouw Beersmans in geestig spelen in Arnhem bjjv. viel dit alles zoozeer in den smaak, dat men een herhaling dier beide stukken vroeg. Nu, wat onze Beersmans kan, hebben wjj nog onlangs gezien in De beroemde vrouw. De herinnering daaraan zal zeker menigeen op wekken Donderdag schouwburgwaarts te gaan. Ten slotte eene mededeeling. De Hollandsche opera te Amsterdam heeft plan met de a. kermis Middelburg te bezoeken. Er werd voor haar reeds plaats gevraagd op de Balans, waar zjj plan heeft haar tent op te slaan. Moge dit plan tot uitvoering kunnen komen onze jaarljjksche gast zou dan tenminste een degelijk en niet alledaagsch genot met zich brengen.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1