LAATSTE BERICHTEN. 3 FEUILLETON. IE HET GEBERGTE. Verspreide Berichten. VERKOOPINGEN, ENZ. den schippersknecht Gr. Verheijke, die aldaar op 4 Februari jl. tengevolge van eene zand- of oeverafschuiving voor de haven op zoo jam merlijke wijze is verdronken. Den heer J. Rotte aldaar, lid van den gemeenteraad en van ge noemde commissie, zond een paar exemplaren der betrekkelijke circulaire aan kennissen te Bruinisse, ten einde eene collecte te proroceeren waartoe de heer Jan van den Berge Jz. aldaar het initiatief nam met zoodanig gevolg dat 30.10 bijeen gebracht en Donderdag jl. opge zonden is waar het behoort. »Het ware, zoo schrjjft men ons, in het be lang der hulpbehoevenden zeer te wenschen dat het voorbeeld van den heer Yan den Berge, in ruime mate navolging mocht ondervinden Dinsdag gelukte het schipper J. van Gel der het beoosten de haven van Hansweert gezonken tjalkschip Marchien te lichten en verder boven die haven te brengen. Over de eb zijn echter kettingen en trossen gebroken, waardoor het schip nog verder van den oever is afgegleden. Aangezien de mast van het schip afgeraakt is, en men niet weet waar het vaartuig zich bevindt, zal het hoogstwaarschijn lijk als wrak kunnen beschouwd worden. Het recht van heffing van den tol aan de Pontebrug op den concessie-weg IJzendijke Belgische grens is voor een jaar gegund aan J. Hontelé, voor 1300. Coöperatieve voorscholvereeniging en spaarbank te Goes. Blijkens het twintigste jaarverslag dezer instel ling, loopende van 5 Februari 188b tot 5 Febru ari 1889, bedroeg het aantal leden bij den aanvang van het boekjaar 162. In het afge- loopen jaar traden 22 leden tot de vereeniging toe, terwijl 9 uittraden, zoodat de vereeniging op 5 Februari 1889 175 leden telde, wier ge zamenlijk bedrag van gestorte aandeelen be droeg 12354.20. Op 5 Februari 1888 bedroeg het kapitaal der gestorte aandeelen 11474.66^; aan stortingen op aandeelen, daaronder begrepen het bijge schreven dividend 19.69 op de nog niet vol gestorte aandeelen, werd ontvangen eene som van J 1270.56 terwijl aan gestorte aandeelen werd terugbetaald 391.02$; zoodat het aan deelenkapitaal op 5 Februari 1889 bedroes 12354.20. Het reservefonds bedroeg op 5 Februari 1888 4339.81de inkomsten gedurende het afge- loopen jaar bestonden uit het aandeel in de winst van het vorig boekjaar ad 593.59j en uit entreegelden en verkoop, opbrengst van spaar- en statutenboekjes ad 80.10totaal dus f 5013.50J. Op dit totaal moest worden afgeschreven eene som groot f 185.53, zijnde een tekort op een voorschot geleden, zoodat het reservefonds op 5 Febr. 1881 bedroeg 4827.97^. Het dienstjaar werd aangevangen met een bedrag aan spaargelden van 49067.48inge bracht werd in den loop van het jaar ƒ36734.96; samen ƒ85802.44; terwijl er een bedrag van 30417.65) aan spaargelden werd terugbetaald, zoodat er op het einde van het boekjaar aan spaargelden in de bank overbleef ƒ55384.78); de intrest, op de spaargelden uitbetaald, bedraagt ƒ183.01; terwijl bij het einde van het boekjaar aan verschenen intrest 1356.79 bjj het kapi taal werd bijgeschreven, zoodat het nieuwe boekjaar begonnen werd met ƒ56741.571 aan spaargelden. Bij het begin van het boekjaar had de ver eeniging een restant van opgenomen kapitaal bij particulieren, groot 5400 in den loop van het jaar werd nog op dezelfde wijze opgenomen 15400 makende samen ƒ20800terwijl hierop werd terugbetaald 13400. Het nu ingetreden boekjaar ving dus aan met een bij particulieren opgenomen kapitaal van 7400. Door de voorschotvereeniging werden 268 voorschotten of prolongatiën van voorschotten verleend tot een gezamenlijk bedrag van j 205.801 in den aanvang van het boekjaar nog aan voorschotten uitstaande f 68.366.291, zoodat de geheele voorschotrekening beliep een totaal van 274.167.29). Daarvan werd in den loop van het jaar afgelost 191.266.181, zoodat bij het sluiten van het boekjaar de nog onafgeloste voorschot ten bedroegen 82.901.11. De bank ontving voor de in het afgeloopen boekjaar 1888/89 verleende voorschotten, aan intrest en boete f 5359.35. De gereserveerde Herinneringen aan den winter 1887'88. Naar het Fransch van M. TROL LI ET. Men is zeer bevreesd voor de lawinen, die zoo kort na het vallen van de sneeuw komen en die men poudreuses noemt, omdat de sneeuw dan als stof neervalt. Die zijn veel meer te vreezen dan de andere, daar zij bijna niet te voorzien zijn en dikwijls neerkomen op plaatsen, die men volstrekt niet voor gevaarlijk houdt De lawinen, die met het smelten der sneeuw Komen, teweeggebracht door de zon of den regen, vallen gewoonlijk alleen in ravijnen of langs gleuven, in wier nabijheid men geen dorpen bouwt, en richten dus ook betrekkelijk veel minder onheilen aan. Men kan die gemak kelijk ontwijken, wanneer men zich niet bij die bergspleten begeeft tegen dat de sneeuw week en zwaar wordt. Dit verklaart waarom de lawinen, die den dooi vooraf gaan, zooveel menschenlevens kosten. Het was juist in Februari dertig jaar gele den dat een oom van Peter, op een Zondag ochtend naar de kerk gaande, op geringen afstand van zijn hut door een lawine verrast werd, die hem als een stroohalm in haar stof- intrest van voorschotten, in het vorig boekjaar 1887/88 verleend, bedroeg 1402.98, te zamen ƒ6762.33. Daarvan moet afgetrokken worden, alsnog onverschenen, de rente, loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar (1889/90) ƒ1744.23. Rest ƒ5018.10. Door de bank werd aan intrest op uitge keerde spaargelden uitbetaald 183.01. Aan verschenen intrest op spaargelden werd bij het einde van het boekjaar bijgeschreven 1356.79. Aan intrest op bij particulieren opgenomen gelden werd betaald 186.23. De onkosten der vereeniging bedroegen 250.53. Terwijl ein- deljjk door de bank wérd terugbetaald voor voor den vervaltijd afbetaalde, of door verdiscon teering in de kas teruggevloeide voorschotten ƒ351.82, zoodat de zuivere winst der bank bedraagt 2689.72. Nadat het bestuur met de commissie van toezicht besloten had, dat van de zuivere winst eene som van 631.74J zou worden gevoegd bij het reservefonds, werd door de algemeene vergadering der leden, Dinsdagavond in de Prins van Oranje gehouden, bepaald dat 6) op het aandeelen kapitaal zou worden uitgekeerd, waartoe vereischt werd 713.11), terwijl aan de drie leden van het bestuur, ter vergoeding van hun arbeid, eene som van 1344.86 werd toegekend. De gezamenlijke omzet der bank (ontvangsten en uitgaven) bedroeg het afgeloopen boekjaar de som van 644.636.36. In dezelfde vergadering van Dinsdag avond werden de heeren C. E. Massee en M. Hooge- steger, die als leden der commissie van toezicht aan de beurt van aftreding waren, met alge meene stemmen herkozen. De heer Z. D. v. d. Bilt La Motte herinnerde bij het eind der vergadering eraan dat de vereeniging thans twintig jaar bestaat en voor de burgerij steeds zeer nuttig heeft gewerkt. Spreker uitte de hoop dat de vereeniging met zulk een respectabel man als de heer mr C. de Witt Hamer als kassier steeds op dezelfde wijze mag blijven voortwerken In het Slot Oostende werd Dinsdag verkocht een winkelhuis en erf te Goes, in de St. Adri- aanstraat, kad. D no. 752 groot 76 centiaren, bewoond door mej. de wed. J. Koster. Kooper werd de heer J. van der Weele te Goes, voor 1830 plus 50 voor losse goede ren en f 0.12) onkosten. Het te Aardenburg staande logement en koffiehuis met vergunning Het Veldzichttoe- behoorende aan de erven Vijncke is, bij hervei ling, in eigendom overgegaan aan P. M. Mabe- soone te Oostburg voor de som van 4175. Twee daarnaast staande huizen, mede aan genoemde erven toebehoorende, werden, bij dezelfde herveiling, het eigendom van M" de Molennaar, echtgenoote van Jac. Jansen, te Aardenburg voor 1800. Op 1 April e. k. wordt te Amsterdam de kostelooze brooduitdeeling voor dit jaar gestaakt. De heeren, die dit liefdadig werk hebben ondernomen, zonden aan B. en W. een schrijven, waaraan de volgende medeelingen zijn ontleend »In de gelegenheid, door ons opengesteld, werden tot heden 127.885 porties koffie en brood uitgereikt, gevende een dagelijksch gebruik van gemiddeld 1253 porties. »De bezoekers waren over het algemeen dank baar en tevreden en gedroegen zich ordentelijk en behoorlijk. Hebben personen, die niet be paald tot die behoeftigen behoorden, voor wie de instelling werd geopend, van haar gebruik gemaakt, zooals zoovelen dachten Het is moeielijk voor ons een voldoend antwoord te gevenwij kunnen echter de verzekering af leggen, zoo dit geval plaats heeft gehad, het een uitzondering is geweest, en de bezoekers over het algemeen waren de leden van huis gezinnen, van personen die of door tijdelijk ge brek aan werk, of door ziekten van den kost winner buiten verdiensten waren, en reeds op alle andere wijzen getracht hadden in hun onderhoud te voorzien. De bedelaars van pro fessie waren niet of hoogst zelden onder de bezoekers. Wij hebben de overtuiging dat wij een nuttig werk gedaan hebben, dat de do or ons genomen proef volkomen is gelukt, en dat wolk wikkelde, en op een hoop steenen slin gerde, waar men den volgenden morgen het lijk onder drie of vier voet sneeuw bedolven vond. De dagen gingen voorbij als de nachten, zonder eenige verandering te brengen. De sneeuw viel steeds zonder zich om de menschen te bekommeren. Er was iets akelig spotachtigs in dat dansen dier dartele vlokken door de lucht. De natuur bewaarde haar ondoordring bare, geheimzinnige stilte en men haalde met moeite adem in dat schemerdonker. Men wist er viel niet meer aan te twijfelen dat het dorp geblokkeerd was, aan alle kanten ingesloten door de sneeuw, dat onoverwinnelijk element, dat geen menschelijke macht kan bezweren. Geen hulp van menschen te wach ten de vallei, van alle gemeenschap met de buitenwereld verstoken, afgescheiden van alles, was geheel aan de genade Gods over gegeven. En tot Hem zien de bergbewoners dan ook op in hun nood. Zij weten dat alleen van Hem hulp te wachten is. Hun geloof is op een rots gebouwd. Een schip, dobberende op de baren, of een hut ingesloten door de sneeuw, het is alles hetzelfde. Zij zijn beide in de hand van Hem, die tot de golven en tot de lawine kan zeggen »Tot hiertoe en niet verder 1" De sneeuw had opgehouden. De lucht was helderder en kouder geworden. De wind kwam het aanbevelingswaard is in volgende winters in gelijke omstandigheden met het aangevangen werk voort te gaan." Indien deze poging is gelukt, zeggen de ondernemers ten slotte, hebben wij dit te dan ken aan den steun en de medewerking, die wij mochten ondervinden, en het is ons aange naam bij deze allen onzen oprechten dank te betuigen. Moge in volgende jaren diezelfde medewerking en steun van allen en ook de geldelijke hulp van meer gegoeden onzer medeburgers gevonden worden, waardoor aan tal van tijdelijk zeer be hoeftigen gedurende de wintermaanden hulp worde verstrekt. Een eigenaardig span. Dezer dagen hield de Amsterdamsche politie eene bespannen vigilante der A msterdamsche rijtuigmaatschappij aan, welke bestuurd werd door een buffet juffrouw, terwijl de voerman, haar beminde, in beschonken toestand in het rijtuig had plaats genomen. In de eerste dagen van April zal mej. Stuckardt, een der bekroonden in den schoon heidswedstrijd te Spa, zich laten bewonderen in het circus-Carré te Amsterdam. Sedert een paar jaren was de lust om bij de Rotterdamsche schutterij tot officier te wor den benoemd, zoo zeer verminderd, dat het officierscorps thans reeds 22 luitenants te kort komt. Naar het R. Nbld verneemt, heeft de kolonel-commandant daarin voorzien, door 22 schutters voor te dragen voor de benoeming tot 2e-luitenant. Wie die benoeming niet wenscht te aanvaarden en schutter wil blijven, wordt, zegt het blad, volgens de schutterijwet tot 200 boete veroordeeld, voor ieder nog te vervullen dienstjaar. Zaterdag avond moesten te Leiden twee colporteurs van Recht voor Allen beveiligd worden tegen een aantal jongens en mannen, die nationale liederen en liedjes tegen de socialisten zongen. De politie beschermde hen en met de blanke sabel werden de aanvallers afgeweerd. Een der weinig overgeblevenen van hen, die tegenwoordig zijn geweest bij de ramp, welke 12 Jan. 1807 Leiden trof bij het sprin gen van het kruitschip, is Zaterdag te Amster dam in den ouderdom van 82 jaren over leden. Het was J. C. Teyken die door hen, welke ter redding kwamen aangesneld, als zuige ling in zijne wieg liggende ongedeerd onder de puinhoopen gevonden werd. Te Oosterbeek ontving dezer dagen de logementhouder van het hotel Doornenkamp een brief uit Amsterdam, waarin een kostbare maaltijd voor 16 personen besteld werd. Toen de maaltijd op den bepaalden tijd gereed was, wachtte men het gezelschap te vergeefs, en het moet nog altijd van het bestelde komen gebruik maken. Van de bedriegerij is aangifte gedaan bij de politie. Zondag brachten op de. Waal voor Druten de veerman en zijn knecht in eene boot vier personen naar een opvarende reederij-boot. Waarschijnlijk door den sterken wind kwam het bootje met een hevigen schok tegen de raderkast van de boot aan, waardoor allen te water geraakten. Den veerman gelukte het de reep in handen te krijgen. Éen passagier redde zich op de raderkas, een tweede werd door een der kajuitsramen naar binnen gehaald, terwijl de twee anderen onder water een tóuw in handen kregen en aan den voorkant op de boot werden getrokken. De veerknecht ver dronk echter. Eene dienstbode te Harderwijk, die de kachel met petroleum aanmaakte, had het ongeluk dat hare kleeren met het vuur in aanraking kwamen en daardoor vlam vatten. Zij bekwam vrij belangrijke brandwonden. In Friesland vindt men veel ziek vee. Veeartsen schrijven dit toe aan de voeding met hooi, waarin de schimmelplant voorkomt, een gevolg van het niet zuiver droog zijn van 't hooi, toen het binnengebracht werd. Een soldaat van het garnizoen te Grave is in hechtenis genomen weg( ns diefstal eener som van ongeveer 200, twee horloges enz., ten nadeele van een kapitein. Hij maakte van dat geld gedurende de carnavalsdagen en nachten te Nijmegen goede sier. Waarschijnlijk was het om dat te kunnen doen, dat de jeugdige militair den diefstal pleegde. Zijne beminde, een modiste uit Zutphen, die daartoe naar Nijmegen was overgekomen, hield hem bij de carnavalspret trouw gezelschap. van de ijsvlakten. Eindelijk zag men des nachts weer sterren en gedurende eenige uren van den dag verlichtte een bleeke winterzon het droevige tafereel. Alles was wit, schel wit. Het was helder maar woesthet blonk, doch verwarmde niet, evenmin als de aanblik van een lijkkleed, met zilver bezaaid, den treurigen indruk eener begrafenis wegneemt. Dorpen en gehuchten waren onder de sneeuw bedolven als mollen in hunne holen en alleen de daken staken boven het golvend kleed uit. Indien er niet hier en daar uit een schoorsteen een dun rookzuiltje ware opgestegen, zou men gemeend hebben die verwenschte dorpen te zien, waarvan de oude herders nog wel eens praten, die in een nacht onder sneeuw en ijs bedolven en nooit weer opgebouwd zijn. Onder dergelijke omstandigheden was het natuurlijk niet gemakkelijk om uit te gaan. Mensch en dier waren het daarover eens want terwijl Peter en zijn wakkere gade met groote schoppen gewapend, ondanks de koude met bezweete aangezichten, trachtten een weg te banen van den stal naar de bron, was hun poes met den neus in de lucht op den drempel komen zitten om te voelen waar de wind van daan kwam. Zjj scheen echter terstond be grepen te hebben dat het oogenblik om buiten te spelen nog niet gekomen was want zij had met een minachtend gebaar rechtsomkeert ge maakt en haar plaatsje in het hoekje van den haard weer opgezocht. Op de tentoonstelling te Tunis is het bekende Catz-elixer bekroond met de hoogste onder scheiding, zijnde het Grand Diplome (THonneur. Naar de Londensche correspondent der V. R. Crt. meldt, hebben de vertegenwoordigers der Hollandsche inzenders op de Parijsche wereld-tentoonstelling hunne inzendingen te Londen verzekerd tegen omwenteling! Als er namelijk eene revolutie mocht uitbreken en de tentoonstelling ging niet door, dan krij gen de inzenders hunne kosten vergoed. De premie voor deze nieuwerwetsche assurantie is minder hoog dan menigeen zou meenen, waaruit reeds blijkt dat de vrees voor eene Parijsche omwenteling niet groot is, althans onder zekere assuradeurs. Ströbeck in Westfalen schijnt de bakermat van het schaakspel. Op school wordt het schaken aan eiken leerling onderwezen en jaarlijks heeft een examen in dit spel plaats. De zes beste spelers ontvangen dan als prijs een schaakbord. Sedert Zaterdagnamiddag wordt te Londen de veertienjarige actrice Mabel Love van het Gaiety Theatre vermist. Zij woonde methaar moeder. Eenige reden voor haar plotseling verdwijnen is niet te vinden. Er is te Parijs weer een moord gepleegd, die aan de Prado- en Pranzini-geschiedenissen doet denken. Het slachtoffer was ditmaal een 38- jarige schoone, Marguérite Dubois, die eenig geld had bespaard voor den ouden dag. Men vond haar dood op den grond, badende in haar bloed en met drie messteken in den rug. Alle meubels in haar vertrek waren opengebroken. Een trein uit Praag ontspoorde Maandag nabij Cercan-Pischely tengevolge van het springen van een wiel. Vier passagiers werden gedood en zeven gewond. Van het spoorweg personeel bekwam niemand eenig letsel. "Een merkwaardig gevolg heeft nog het spoorweg-ongeluk te Borki gehad, waarbij de Czaar en diens gezin zoo wonderbaarlijk zijn gespaard gebleven. Om zijne blijdschap te be tuigen over die redding, heeft de Emir van Bokhara een besluit uitgevaardigd, waarbij de pijnbank bij de rechtspleging voor goed wordt afgeschaft. Dat is practischer zeker, dan de stichting van kapellen of het doen gieten van zilveren klokken. Nv. d. D.) Vitriool, dat in Frankrijk zoo herhaalde lijk gebruikt wordt als middel van wraakoefe ning, heeft in Rusland een menschenleven gered. Ergens in het gouvernement van Kieff werd een geneesheer door een wolf aangevallen, hij wierp een flcsch vitriool, die hij toevallig bij zich droeg, over den kop van het dier, dat onmiddelijk blind was en nu gemakkelijk ge dood werd. De keizer van China heeft geen gebrek aan dienaren! Als hij verkoeling wenscht, staan 25 man met waaiers gereed. Regent het, dan schieten 10 lieden toe, die niets anders te doen hebben dan zijn parapluie vast te houden. Steeds is hij door 20 geneesheeren omgeven. Hij heeft 23 koks, 50 paleisdienaars, 50 lakeien, 50 astrologen, 16 leeraars en 60 priesters tot zijn dienst. Bij Kaap Flattery is, zooals reeds gemeld werd, het barkschip Port Gordon gebleven. Omtrent die ramp wordt nader het volgende gemeldHet schip stootte op ongeveer 100 yards van den wal op de klippen en de equi page was door de hooge zee genoodzaakt, de toevlucht te nemen tot het tuig, waar zij den geheelen dag zonder eenige lafenis doorbracht en veel te lijden had van de vreeselijke koude. Dewijl tegen den avond geene assistentie kwam opdagen, werd de achterste hut opgebroken en daarvan een vlot samengesteld, waarmede vier personen den wal bereikten en door middel van eene tros de gemeenschap met den wal werd daargesteld. De kok en de hofmeester werden, toen men hen aan land trok, door de klippen zoodanig verwond, dat zij bij het aan land komen aan hunne verwondingen stierven. Den volgenden morgen overleden nog twee schipbreukelingen, die door de Indianen wer den begraven. De redding duurde 36 uren en al dien tijd had de uitgeputte manschap ge,en voedsel genoten. De Indianen namen hen mede naar hunne woonplaats, waar zij van het noodige werden voorzienvervolgens bereikten zij Port Townsend. Vlissiiigeii. De Cornivay-Castle, van de Castle Line, kwam heden binnen en op de haven. Koes. Aan de heden gehouden verkiezing voor een lid der Staten werd alhier door 492 van de 688 kiezers deelgenomen. 's CJravenïiag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat voortgezet over het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Dat waren eenstige, moeilijke dagen. Voort durend met een dreigend gevaar boven het hoofd te leven, dat geeft te denken. Het ge weten wordt wakker en menigeen keert tot zich zelf in. Iedere dag kan de laatste zijn. De oude lieden werden nog stiller en zagen in gedachten begrafenisstoeten voorbij gaan, van al degenen die door den berg gedood waren. »A1 die sneeuw daarboven staat mij niet aan," zei Peter en schudde het hoofd >maar wij zjjn in Gods hand Onder het werken ging hem ook van alles door het hoofd. Somtijds hield hij op en stond, met de armen op zijn schop geleund, te kijken naar het dikke, witte tapijt dat de glooiingen bedekte. Den volgenden Zondag hing de lucht laag het was vinnig koud, het dak der hut was met ijskegels behangen als nooit te voren. Het vale grijs van den heuvel boven die witte wereld, die zwarte rotsen, onder de zware wolken, het grimmige aanzien dier barre natuur, dat alles was niet geschikt om het hart te bemoedigen. Onze beide oudjes waren echter toch naar de mis gegaan. Zij zouden dit niet gaarne overgeslagen hebben want sedert hun trouw dag hadden zij eiken Zondag samen dien zelf den weg afgelegd. Verhard als zij waren had den de bezwaren aan dien tocht verbonden, hen geen oogenblik doen aarzelen, De heer Schaepman betoogde, na eene wee moedige herdenking van wijlen zijn medelid den heer Van Baar, dat in de tegenwoordige toestanden zeker misbruiken bestaan, maar dat de staat die met de grootste voorzichtigheid en kalmte moet tegengaan, zonder al te zeer recht streeks in te grijpen en zonder, gelijk de heer DomelaNieuwenhuis wil,alles op eenmaal te doen. Daardoor toch zou het belang der bestaande arbeiders zeer benadeeld en de industrie gedood worden. Overigens critiseerde de heer Schaep man scherp de methode van optreden van den heer Nieuwenhuis. De heer Farncombe Sanders was voor het ontwerp, al had hij verder willen gaan, en vroeg inlichtingen omtrent het stelsel der commissie van rapporteurs, wier amendementen z. i. te zeer ingrijpen in de geheele economie der wet. De heer Geertsema wees op de goede arbeidsverhoudingen in Twenthe en drong bij den minister aan zich niet sterk tegen amen dementen te verzetten. De heer mr Th. Heemskerk vreesde dat door de vele uitzonderingen de regel omtrent den normalen arbeidsdag voor jeugdige personen en vrouwen zal verdwijnen. Hij vroeg of de minister geen inlichtingen kon geven welke uitzonderingen zullen worden toegelaten. De heer Van der Kaay bestreed den heer Lohman inzake diens meening omtrent de verhouding van het kind tot den vader, en de heer Rooseboom drong aan op voorzieningen ten a nzien van militaire fabrieken in oorlogstijd. De heer Gildemeester wilde medewerken om het ontwerp tot wet te verheffen, omdat het eene poging is tot verbetering van misbruiken en verkeerde toestanden die bestaan, maar zonder dat daarom gegeneraliseerd behoeft te worden zooals de heer Nieuwenhuis deed. Er zijn toch ook fabrikanten, die veel over hebben voor de arbeidersen alle menschen hebben een natuurlijken afkeer van exploitatie, maar terwijl de heer Nieuwenhuis niets wil, wil spreker trachten verbetering aan te brengen. De heer Borgesius verzekerde aan den heer Farncombe Sanders dat de amendementen der commissie van rapporteurs niet strijden met den geest der wet. De heer Oppedijk wees op den verschillenden aard van den fabrieksarbeid, zoodat niet overal dezelfde eischen kunnen toegepast worden. Hij kwam op tegen het opwekken van ontevre denheid bij de werklieden. De heer Bahlman wenschte eene internatio nale arbeidsregeling en betreurde dat de inspectie niet geregeld was bij eene afzonder lijke wet. De minister van justitie verklaarde dat de indiening van het enquete-ontwerp en het ont werp betreffende de winkelnering Blechts door abnormale omstandigheden vertraagd was en zeer spoedig zou volgen als die omstandigheden ver anderen. Hij zette de voornaamste voordeelen van het ontwerp uiteen en meende dat de heer Domela Nieuwenhuis aan zijne roe ping te kort kwam door na te laten amende menten voor te dragen. Het vraagstuk omtrent kamers van arbeid is nog niet rijp voor beslissing. Bij zijne repliek hield de heer Domela Nieu wenhuis vol dat alle arbeiders ontevreden zijn over het ontwerp en ontkende hij gisteren van huisindustrie te hebben gesproken, wel van huisarbeid. Morgen voortzetting. Hilversum. Bij de begrafenis van het oud-lid der Tweede kamer, den heer Oorver Hooft, voerden zijne vrienden Huijdecoper van Nichtevecht, Schimmelpenninck van der Oye en anderen het woord. Haarlem. De provinciale staten van Noord- Holland namen met algemeene stemmen de afkeurende conclusie der commissie in zake de provinciale kiestabel aan. H.ïel. Prinses Heinrich van Pruisen, Irene van Hessen, is van een zoon bevallen. Londen. Volgens de Daily Chrocicle is sir A. E. Havelock, gouverneur van Natal, terug geroepen. Krugers houding betreffende de spoorwegkwestie van Midden-Afrika veroor zaakte in de Kaapkolonie en Natal groote ontevredenheid. Mladrid. De Staatscourant deelt de inkom sten mede gedurende de 8 laatste maanden ontvangen vergeleken met dezelfde van 't vorig jaar, welke een verandering ondergingen van 38 millioen peseta. In gewone tijden bereikten zij het dorp in vijftien of twintig minutenmaar dien ochtend behoorde er heldenmoed toe om met die hoe vee heid sneeuw den berg af te dalen en zij hadden wel een uur noodig eer zij met de grootste inspanning dien afstand hadden afgelegd. Na afloop van den dienst wachtte hun een groot verdriet. Hun zoon Andreas verbeidde hen in het kerkportaal om hun te zeggen dat zjjn eenige kind, Joseli, tengevolge van gevatte koude, een harde koorts had gekregen, en verre van beter te worden verergerde zijn toestand met het uur. Hij was niet tot bedaren te brengen. Het kon wel eens slecht afloopen. Zijn vrouw en hij waren doodelijk ongerust. Het was zulk een mooi, zoo'n sterk kind. Hun hart brak om het zoo te zien lijden. Hij smeekte zijn ouders om het te komen zien. Misschien zou hun tegenwoordigheid het kind goed doen, eenige verlichting brengen. Hij zei dit alles op eenigszins ruwen, ge- jaagden toon, alsof hij zich schaamde om te laten merken, hoe de angst hem de keel dicht kneep. Het kind was drie jaar. Het lag met het hoofd achterover, wijdgeopende oogen, gloeiende van de koortshitte, af en toe ijlende, zonder bewustzijn, totdat hij eensklaps doodsbenauwd werd en hevige stuipen kreeg. Aan het bedje zat de jonge moeder ineen gedoken, wezenloos, niet in staat hare tranen

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2