LAATSTE BERICHTEN. teooip en yerpcMlw iü zeelaua BUITENLAND. Verspreide fcferichten. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. M. VOLKRIJK LIEBERT. VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. INGEZONDEN STUKKEN. aangrijpende motieven. Tal van kransen werden den heer Coenen aangeboden. Toen het concert ten einde was, begonnen de huldebetuigingen opnieuwkransen van de kinderen van den jubilaris, van de directie van het Paleis, van de kunstbroeders uit het comité enz. werden hem aangeboden, fanfares werden weder aangeheven en alle vrienden en kennissen, en dat zijn er velen, kwamen Coenen de hand drukken. In een woord, het was een uitstekend geslaagde feestavond. Naar men meldt is de hoogleeraar H. G. van de Sande Bakhuijzen te Leiden door den keizer van Duitschland benoemd tot ridder 2e klasse der Pruisische Kroonorde. Te Groningen is overleden prof. J. P. van Braam Houckgeest, sedert 1872 hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit. Hij stierf plotse ling, in de volle kracht des levens, aan in wendige verbloeding. Te Utrecht is o. a. de akte voor nuttige handwerken verkregen door mej. J. van der Pauwert te Nijmegen. De aanklacht tegen den socialist Fortuijn luidde dat hij op den 21sten December jl., in de zaal van den herbergier Havinga te Drachten, sprekende van de Fransehe revolutie en mede- deelende hoe de burgers in Frankrijk, vertegen woordigd door de nationale vergadering, in éen nacht de bestaande wetten omverwierpen, had uitgeroepen>Zoo moet ook gij, arbeider», u tegen de bestaande wetten verzetten en dezelve vernietigen Zooals wij meldden, werd tegen hem eene gevangenisstraf van 8 maanden geeischt. De rechtbank te Botterdam behandelde Donderdag een klacht van den heer Bongardt, directeur van de Hoogd. opera, tegen den heer G. Sijthoff, directeur van het Rott. Nieuwsbl., wegens smaadschrift, naar aanleiding van een artikel in genoemd blad voorkomend. De zaak komt in het kort hierop neer»De directeur der opera had zich gekrenkt gevoeld over de critiek van het Nieuwsbladen daarom aan dat blad zijne advertenties en vrijbiljetten onthouden. Daarop verscheen er in het Aieuws- blad eene critiek, waarin o. a. gezegd werd: took de leugenachtige reclame, voor mevrouw Basta gemaakt, toont ten duidelijkste aan, dat het den heer von Bongardt slechts te doen is het publiek geld uit den zak te kloppenen voorts: »men zou de vraag kunnen stel'en, of het publiek dan eerst zijn geld moet offeren om dan naderhand te ver nemen, dat het duur betaalde genot bedotterij was." De heer Yan Bongardt achtte door deze woorden zijn goeden naam aangerand, en beschouwde ze voor het minst als opzettelijke beleediging. Het O. M. eischte schuldigverklaring en ver oordeeling tot f 200 boete. De advocaat der civiele partij vroeg eene schadevergoeding van f 1. Uitspraak over 8 dagen. Men kan uit zulke processen wel opmaken dat de opera een moeilijken tijd doorleeft. Naar wij vernemen zijn thans van het gezin in de Vlissingsche straat alhier drie per sonen, grootmoeder, moeder en kleindochter, door pokziekte aangetast. Hoe de besmetting is overgebracht is niet bekend. Hoewel de toestand der zieken ernstig is, moet de aard der ziekte niet gevaarlijk zijn. Bij de invoering van den zomerdienst voor de prov. stoombooten op de Wester Schelde met 1 April a. s. zullen bij vernieuwing dagelijks, met uitzondering van de Zondagen, drie reizen gemaakt worden van Vlissingen langs Borssele naar Terneuzen en omgekeerd. 'Op de Vrijdag te Wolfaartsdijk gehouden publieke verkooping van den kapitalen boeren- inspan voor dhr. Lenshoek was het vee hoog in prijs. De koopsommen der paarden liepen tot 405 en die van de melkkoeien tot 198, zonder de tiende verhooging. Bene buitenge woon groote menschenmassa was op dien koop dag tegenwoordig. Vrijdagavond gaf de zangvereeniging Crescendo te 's Heer Arendskerke in het school gebouw eene openbare uitvoering. De dertien nummers werden goed uitgevoerd. Ook werden tot aller genoegen drie voordrachten gehouden, en een komediestukje, Joost Uilenspiegel blijspel in een bedrijf, verdienstelijk opgevoerd, wat het genot van den avond verhoogde. Na afloop bracht een der aanwezigen den dank van het publiek uit. Uit Yerseke schrijft men ons Vrijdagnamiddig had de gewone jaarlijksche verpachting plaats van een gedeelte van het binnenbeloop van den noordelijken havendam, welk terrein sedert eenige jaren gebruikt wordt tot opstapeling en toebereiding van pannen voor de broedvangst. In het eerste jaar (1883) bracht dit lapje gronds al dadelijk 445 op, welk bedrag in 1884 tot 1042 en in 1885 tot de enorme som van 2450 steeg. De aanleg van verscheidene steigers, maar vooral de verminderde pannen-cultuur deed dit cijfer de twee volgende jaren tot 648 en 683 terugvallen, terwijl het verleden jaar tot het geringe bedrag van 141 daalde. Vrijdag bracht de verpachting slechts 88 op, welk gering bedrag burg. en weth. deed besluiten de perceelen niet te gunnen, maar eerst den raad te raadplegen. Afgaande op dezen uitslag, zou men mogen besluiten dat de liefhebberij voor het leggen van pannen, die reeds zoo sterk verminderd is, den aanstaanden zomer al zeer gering zal zijn, wat niemand zal verwonderen, die weet, welke groote verliezen de ondernemers daarmee geleden hebben, terwijl de bijna totale misluk king van de broedvangst door het hoogst on gunstige zomerweder van 1888 zeker wel in staat is den kleinen man voor goed den moed tot voortzetting dezer onderneming te doen verliezen. Natuurlijk zullen de oesterkweekers de pan- nencultuur voortzetten en, ten gevolge van den geringen broedval in 1888, dit jaar denkelijk meer pannen leggen dan verleden jaar, maar de vroeger zoo levendige handel in aangesla gen pannenwaaraan menigeen een aardig stuivertje verdiende, zal denkelijk weldra ge heel tot de geschiedenis behooren. Daarmee vervalt voor de gemeentekas een belangrjjke bron van inkomsten en voor vele ingezetenen een bron van welvaart. Een drietal huisgezinnen uit Koewacht zouden deze week naar Argentina vertrekken, zich vleiende met de hoop op een betere maat schappelijke positie dan hun hier ten deel viel. Beeds veel van hun lossen inboedel hadden de emigranten verkocht en, na het overige goed verpakt te hebben, begaven zij zich al juichende op weg naar Antwerpen om van daar de reis verder voort te zetten. Tot verbazing van ieder, die de landverhuizers Woensdagmorgen had zien vertrekken, kwamen zij des avonds weer te Koewacht terug. De lieden hadden onderweg spijt gekregen over hunne onder neming, en keerden, nadat zij evenwel eerst eens te Antwerpen geweest waren, naar hun geboorteplaats terug, zeker denkende »beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald." Plotseling is aan onze gemeente ontvallen een man, die in menig opzicht zich verdienste lijk heeft gemaakt. Wij bedoelen den heer M. Volkrijk Liebert. De overledene behoorde tot de bescheiden, zich nimmer op den voorgrond stellende bur gers. Sinds Juli 1875 als raadslid zitting hebbende in de gemeentelijke vertegenwoordi ging, voerde hij daar slechts hoogst zelden het woord, maar in de verschillende com- missiën, waarin hij zitting had, werden zijn heldere en practische adviezen steeds op zeer hoogen prijs geschat. Jaren lang stond hij ook burg. en weth. bij in het opmaken der kohierenvan de plaatselijke inkomsten-belasting en bewees hij daar, door zijne grondige bekendheid met de meeste ingezetenen, vele diensten. Strikt recht vaardig en billijk stond hij daar de belangen der gemeente met ijver en toewijding voor. Verder was de heer Liebert vele jaren, im mers van 1870 af, commissaris van het polder bestuur van Walcheren, waar hij, o.a. op financieel gebied, veel malen werd geraadpleegd. Maar zoo ergens, dan zal het plotseling overlijden van den algemeen geachten man vooral een diepen indruk achterlaten bij allen, die het voorecht hadden hem te leeren kennen in zijne betrekkingg vap algemeenen penning meester der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en in die van medebestuurder van de afdeeling Walcheren dier Maatschappij. In beide betrekkingen om zijne stiptheid, hulpvaardigheid en ongeëvenaarde werkzaam heid door allen geëerd, was hij met zijne uitgebreide zaakkennis en ervaring en zijn altijd helderen blik de steun en vraagbaak van allen en werd zijn altoos kalm en nimmer opgedrongen advies gaarne ingewonnen en opgevolgd door oud en jong. Eene eigenaardige hulde werd in de verga dering van het hoofdbestuur dier Maatschappij, den 19en December 1887 te Middelburg ge houden, door den Algemeenen voorzitter, den heer mr J. Moolenburgh, aam de verdiensten van den eenvoudigen man, die bij iedere gele- henheid zijn afkeer te keDnen gaf van alle uiterlijk vertoon, gebracht met de woorden »Als ik mij niet bedrieg, is het in deze maand, 5 December 11., vijf en twintig jaren geleden, dat de heer M. Volkrijk Liebert voor het eerst is opgetreden als algemeen penning meester van onze Maatschappij, ban over vroeger door mij slechts van hooren zeggen den heer Liebert een woord van hulde worden toe gebracht, in de laatste jaren heeft de ervaring ook mij dien heer leeren kennen als een pen ningmeester, gelijk zij niet dikwerf worden ge vonden. De heer Liebert toch bezit twee eigen aardige gaven. Aan de eene zijde weet hij welwillend tegemoet te komen aan de wenschen en behoeften der afdeelingen wanneer de mid delen het maar eenigszins toelaten en de alge- meene belangen der Maatschappij er geen gevaar door loopen maar aan den anderen kant, zoo hiervan ook maar in de verte sprake wezen kan, houdt hij de koorden der beurs met krachtige hand. Hij bezit de gelukkige gaven, dat hij zich niet alleen geacht, maar ook ge liefd heeft weten te maken zoowel in zijne betrekking als in zijne handelingen als privaat persoon. Met den wensch dat de heer Liebert nog onderscheidene jaren tot genoegen van zichzelven en tot nut der Maatschappij moge werkzaam blijven, verzoek ik hem deze gouden medaille, geslagen op den stempel der Maat schappij en van eene toepasselijke inscriptie voorzien, te willen aanvaarden als eene herin nering van de gezamenlijke afdeelingen der Maatschappij, die hem voortdurend hopen te mogen blijven begroeten als een hunner beste en welwillendste vrienden, waarbij ik mijzelven en de aanwezigen bij den jubilaris aanbeveel." Moest de vergadering, met de betuiging van verrassing en ingenomenheid door den heer Liebert, in antwoord op de hem toegebrachte hulde, erop gewezen worden, dat hij, met het oog op zijn gevorderden leeftjjd, zich slechts enkele jaren meer zou kunnen wijden aan de belangen der Maatschappij, hij gaf toch vol gaarne de verzekering »zijne taak niet buiten noodzaak te zullen nederleggen." Die belofte heeft de waardige man volkomen vervuld de allerlaatste dagen getuigden nog van zijn onver- flauwden ijver en nauwgezette werkzaamheid. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijkste dat met de* dood van den heer Liebert aan een nuttig en werkzaam leven een einde is gemaakt. Zijn gemis zal dan ook in de kringen, waarin hij met zooveel vrucht arbeidde, zeer gevoeld worden en zijne nagedachtenis, vooral bij de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, zeker niet verloren gaan. Heden had te Terneuzen vanwege de genie de openbare aanbesteding, bij enkele inschrij ving, plaats van het herstellen van stormschade te Terneuzen, hoofdzakelijk tot het in goeden staat brengen van den zoo geteisterden zeedijk lan^s de Oost-waterleiding. De raming beloopt f 5500. Het laagst werd ingeschreven door den heer M. D. de Putter te Terneuzen voor 4788. Fan 9 tot 16 Maart. Vlissingen. GehuwdA. C. Huijbregtsen, wedr 31 j. met J. Dourleijn, jd. 30 j. BevallenM. F. van Wijk, geb. Kest, z. M. Kest, geb. Ten Pierik, d. A. M. van Dieren donck, geb. Fens, d. D. Karei, geb. Verberne, d. P. Geertse, geb. Wielemaker, d. M. C. van Beers, geb. Hector, z. P. Kluijfhout, geb. Wiele maker, z. A. Jansen, geb. Van Middendorp, z. Overleden J. Dane, man van A. van Keulen, 71 j. M. G. Feij, d. 13 m. C. J. C. Cadée, d. 3 j. H. de Vos, z 2 j. B Ketelaar, z. 3 w. H. J. van Oijen, z. 13 m. B. Dommisse, z. 11 m. H. J. van Son, d. 3 j. E. Beumer, d. 18 m. J. C. Polijwede van H. van den Bogaard, 74 j. J. Hakker, z. 14 d. J. E Boonstra, z. 14 m. De landverhuizers, die in het vervolg per Castle-lijn van Vlissingen naar Zuid-Alrika vertrekken, worden op de staatsspoorwegen tegen den halven vrachtprijs vervoerd, terwijl voor de bagage een verlaagd tarief wordt toe gestaan. De minister van koloniën heeft bepaald, dat de Gouvernements-passagiers en goederen in het vervolg ook zullen vervoerd worden door de maatschappij Holland. Volgens het Vaderl. zal de zaak-Verstege- De Bochemont op Donderdag 4 April e. k. door de rechtbank te 's Hage worden behandeld. Te Botterdam struikelde gisteren een schoorsteenveger, die op het dak van een hotel werkzaam was, viel door den glazen koepel van den wintertuin en gaf kort daarna den geest in de armen van den portier. De gevangene, die te Zutfen bij zijne overbrenging ontsnapte, is weder gearresteerd. Te Genderingen liep hjj in de fuik. Al is de toestand nog altijd gespannen, zoodat een vrij sterke politiemacht te Appelscha gestationneerd blijft, zoo zijn er aldaar na Zaterdagavond geen ongeregeldheden meer voor gekomen. Het veenwerk (vóorwerkzaamheden) is in vollen gang. Met het graafwerk zal spoedig worden aangevangen. De aanleiding tot de ongeregeldheden, die Zondagavond plaats hadden, was de weigering der verveners, om onderstand te verleenen aan eenige arbeiders. Inderdaad moet bij sommige turfmakers het gebrek nijpend zijn van hun zijde weigerden de verveners te helpen, omdat de arbeiders niet verkiezen te werken op de hun aangeboden voorwaarden. Een juffrouw te Winschoten had verleden jaar een flesch versch geplukte kersen in haar tuin ingekuild en smaakte jl. Zondag de voldoe ning deze lekkernij in volkomen goeden staat voor den dag te halen. Kleur, geur en smaak waren onveranderd gebleven. Wederom een spoorwegongeluk in België- Een trein, die naar Meirelbeke vertrok, is nabij Gent op een locomotief geloopen. De reizigers bekwamen geen letsel, maar de machinist en een wachter werden licht gewond. Nabij het station Tronchiennes had eveneens een ongeval plaats, doch het bepaalde zich hier tot materieele schade. Bij een brand in het tuchthuis te Kassei hebben twee gevangenen hun dood in de vlammen gevonden. Men vond bij het opruimen hun verkoolde lijken. Men had hen wel vermist, doch men meende eerst dat zij ontsnapt konden zijn. Thans blijkt het dat de ongelukkigen levend verbrand werden. Op eene schermvereeniging teWeenen had dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaats. Een der schermers dreef bij een uitval de punt van zijn degen door het masker van zijn tegenstander, zoodat de punt het oog trof en in de hersenen doordrong. De getroffene stortte onmiddellijk dood ter aarde. Te Forst hebben twee gymnasiasten van 16 jaar zich doodgeschoten. De redenen voor deze wanhoopsdaad zijn onbekend. Voor eenigen tijd trad zooals men weet, een zoon van koning Oscar van Zweden in het huwelijk met freule Ebba Munck. Het echt paar, dat in groote afzondering te Carlscrona woont, werd dezer dagen gezegend met een dochter. Dit feit werd in de Carlscronasche Courant in de volgende een- voudige adverten tie ter openbare kennis gebracht »Den 2den Maart 1889 werd ons een doch ter geboren. Oscar en Ebba Barnadotte". Naar men met zekerheid verneemt is door den heer J. G. Gerritsen voorloopige concessie aangevraagd voor een locaal spoor van Ter neuzen langs Hoek over den Braakman langs Biervliet, in aansluiting met den stoomtram weg BreskensMaldeghem. 's Gravenhage. Ten paleize alhier ligt omtrent 's konings toestand het bulletin, ver meld op een andere plaats in ons blad, met de bijvoeging dat alleen de bulletins in de Staatscourant en het Paleis betrouwbaar zijn, en daarin iedere merkbare verandering medege deeld wordt. In de laatste drie maanden leed Z. M. nagenoeg geen en nimmer hevige pijnenvan toepassing van pijnstillende middelen is tot dusver geen sprake, De meerderheid der afdeelingen van de provinciale staten van Zuid-Holland keurt het voorstel tot wijziging der kiestabel af. De commiisie van rapporteurs heeft voorgesteld de vorming van kleine plattelandsdistricten bij de regeering aan te bevelen. Honden. Te Kennington is de candidaat van Gladstone's partij, Beaufoy, tot lid van het parlement gekozen. De Engelsche consul te Bio Janeiro seint, dat de gele koorts in de hoofdstad en Taubos is uitgebroken en zich aanmerkelijk uitbreidt. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 19 Maart Terneuzen, verp. Vesting- Ontv. reg. en gronden, dom. Hulst. 19 Vlissingen, Huis, De Wolff. 19 - Middelburg, Meubels, Balans D 4. 19 Vlissingen, Meubels, De Wolff. 20 Gapinge, Hofstede, Tak. 21 Middelburg, H uis, Verbuist en Verheij. 21 Cadzand, Scheepsafbraak, Koksraa. 22 Middelburg, Koffiehuis, De Vos. 22 Biggekerke, Huis en land, Tak. In Engeland kenmerkte het politieke leven zich deze week door groote levendigheid. Een protest-week zou men haar kunnen noemen. Terwijl Woensdag de vergadering van het comité van nationaal protest, te Londen werd gehouden, (zie beknopte mededeelingen) vond gisteren de verkiezing te Kennington, plaats, waaraan een buitengewone beteekenis werd gehecht. Met deze verkiezing deden de Gladstonianen ongeveer als de Fransehe republikeinen met de verkiezing van 27 Jan. 11. Parijs moest over Boulanger oordeelenKennington is door de radicalen aangewezen als de politieke thermo meter van gansch Engeland. Voor Kennington had tot heden in het parlement zitting Gent Davis, die bij de laatste verkiezing met 430 stemmen meerderheid zijn liberalen tegenstan der Beaufoy, ook nu candidaat van Gladstones partij, uit den zadel lichtte. Gent Davis was gedwongen om niet zeer eervolle redenen zijn mandaat neder te leggen. Daar komt plotse ling de Pigott-geschiedenis, en Kennington, zoo verkondigen de Home rulers, zal het bewijs leveren, in hoeverre de publieke opinie door het Parnell-proces gewijzigd is. Beide partijen hebben elkander in dezen verkiezingsstrijd door het uitdenken der krach tigste kiesmanoeuvres zoeken te overtreffen. Tegenover den liberalen candidaat Beaufoy stond de conservatief Beresford Hope, die in de dames der Primrose-League niet te verwerpen bondgenooten mocht begroeten, doch daaren tegen door het volk met steenen werd geworpen, wat hem een nieuwen hoed heeft gekost, niets meer. Zoodra Beaufeoy zag welke gunstige resultaten de medewerking der Primrose-dames voor zijn tegencandidaat beloofde op te leveren, riep hij eveneens de vrouwelijke hulptroepen zijner partij ten velde. Zijn stem was niet die van den roepende in de woestijn. Mw Gladstone, lady Harcourt en lady Sandhurst, miss Bright en andere liberale dames van invloed waren dadelijk bereid, om met haar conservatieve zusteren aan de stembus te wedijveren. In Engeland wordt de invloed der vrouw bij de verkiezingen meer en meer een element, waar mede rekening ie houden is. Hoewel nog zelve niet in het bezit van het stemrecht, nemen de Engelsche vrouwen toch reeds een werkzaam aandeel aan het politieke leven van haar vaderland. En tot geruststelling van de angstige harten, die gevaar duchten voor de maatschappij van de bemoeiingen der vrouw met de politiek en haar derhalve staatkundige rechten willen onthouden, kunnen wij mededeelen, dat er in Engeland nog geen klachten worden vernomen over den schadelijken invloed van de politiek op het karakter der Engelsche vrouw. En zou de invloed der vrouw bij de stembus op het gehalte van den verkiezingsstrijd zeiven, op de middelen door de strijdende partijen aangewend, op den duur niet gunstig werken Met nog grooter spanning dan men te Lon den den uitslag van de verkiezing te Kenning ton verwachtte, slaat men te Parijs gade, welk verloop de tegen de patriotten-liga onderno men vervolging heeft. Gisteren vonden weder nieuwe huiszoekingen bij de leden der liga plaats. Bij een redacteur van den Observateur Frangais moeten voor Boulanger zeer eompro- mitteerende brieven gevonden zijn. Men wil zelfs weten, dat bij de voorzitters van de Pa- rijsche afdeelingen der liga op stukken beslag is gelegd, die een zeer uitgebreide strekking aan het proces kunnen geven. De politie moet daardoor het geheele organisatie plan der vereeniging in handen hebben gekregen, zoodat zij zeer tevreden is over het succes der huiszoeking. Men gelooft dat met de gerechtelijke ver volging de volgende week een aanvang zal worden gemaakt, zoodra de minister van justitie officieel kennis ontvangen heeft, dat de kamers haar goedkeuring hechtten aan de vervolging van vier harer leden. Voortdurend loopen te Parijs geruchten over de arrestatie van Déroulède en de vier par lementsleden, doch men acht het waarschijnlijk, dat alle beschuldigden op vrije voeten zullen blijven tot het proces een aanvang neemt. Alle Parijsche dagbladen bevatten beschou wingen over de kamerzitting van Donderdag. Het Journal des Débats verklaart, dat het liever had gezien, wanneer de meerderheid een wei nig meer sang-froid had aan den dag gelegd, daar de kamer gedurende 5 uur een schouw spel opleverde, weinig in overeenstemming met haar karakter als vergadering van rechters. Wel is waar geeft het blad toe, dat de uit dagende houding der rechterzijde en der Bou- langisten zelfs een academie van wijsgeeren het geduld zou hebben doen verliezen. Naar de meening van den Radical beteekent het besluit der kamer dat de tijd der rede voeringen voorbij is en de republiek besloten is zichzelf te verdedigen en te doen eerbiedigen Men heeft nog Blechts een schermutseling gehad, maar de groote veldslag zal spoedig volgen. Laat ons hopen dat de republiek als over winnaar het slagveld zal behouden Omtrent het smokkelen van rogge enz. schrijft men van de Hollandsche grenzen aan de Köln Ztg dd. 13 MaartMen zou gedacht hebben, dat na de klachten bjj de bevoegde overheid en de beschouwingen in de pers het Bmokkelen van buitenlandsche rogge ees weinig opgehouden haddit is niet zoo, het smokkelen bloeit als nooit te voren. In den beginne werd althans in het grensdistrict de gesmokkelde rogge alleen per zak of voer en dan nog heimelijk ten koop aangeboden, thans worden de zaken ook buiten het grens district en openljjk op groote schaal gedreven, hoofdzakelijk door landbouwers, die daardoor bij den nog rustenden veldarbeid een aardig duitje extra verdienen. De eerlijke molenaars en kooplieden kunnen reeds lang niet meer in concurrentie treden en zullen, indien niet spoedig afdoende maatregelen worden genomen, gedron gen zijn eveneens tot dit oneerlijk middel hun toevlucht te nemen, want het verschil tusschen gesmokkelde en ingeklaarde rogge is te aanzien lijk. De wandeltochten naar de grenzen, om aldaar de bij de wet veroorloofde hoeveelheid rijst, meel enz. te halen, nemen met den dag toe. Te Vlodrop moet op éen dag de winkel voor 3500 Mrk verkocht hebben. Er worden nieuwe ver koopplaatsen opgericht. De merkwaardigste is die bij den Dahlheimer-molen. De molen zelf ligt op Duitsch grondgebied, de schuur eenige passen verder op Nederlandsch gebied; in de laatste biedt de eigenaar met het beste succes zijn waren te koop aan De Duitsche rijksdag heeft de suppletoire 'begrooting voor de organisatie der artillerie en der marine naar de commissie voor het budget verzonden. De secretaris van financiën Maltzahn beloofde in de commissie nadere toelichtingen. De minister van oorlog vestigde de aandacht op het veel betere bespannings-stelsel bij het Fransehe leger en op de veel zwaardere be lasting-opbrengst tot militaire doeleinden in andere landen dan Duitschland. Uit een berekening van de Freis. Ztg. blijkt, dat het Duitsche rijk binnen 181 jaar, sedert den vrede met Frankrijk tot April 1890, voor leger en vloot 9456 millioen zal uitgegeven hebben! D. i. per hoofd op een bevolking van 47 millioen ruim 201 mrk, wat voor een familie van gemiddeld vijf personen gelijk is aan een bedrag van 1005 mrk. De Agence libre, die dikwijls alarmberichten de wereld inzendt, laat zich uit Aken seinen, dat de bekende zalmvisscherjj-kwestie dreigt aanleiding te geven tot een conflict tusschen Duitschland en Nederland. Omtrent de oorzaak van den plotselingen dood van admiraal Jaurès deelt men nader mede, dat de minister, die een zeer verdien stelijk vlootvoogd was, zich boos had gemaakt, omdat men de koloniën heeft afgenomen van het beheer der marine om ze, met eenen onder secretaris van staat, te vereenigen met het ministerie van koophandel. De admiraal heeft dientengevolge bij het verlaten der be- grootingscommissie eene beroerte gekregen en is overleden. De werkstakingen onder de wevers in de Fransehe Noorder-departementen, beginnen een ernstiger aanzien te verkrijgen. Onder de wevers te Avesnes en Parauchies, zijn ernstige wan ordelijkheden uitgebroken. De werkstakers wil den hunne gearresteerde makkers bevrijden, versperden de bruggen en wierpen steenen tegen de soldaten. Er is versterking als drin gend noodig aangevraagd. Te Bijssel worden de weverijen door troepen bewaakt. In Belgische militaire kringen verzekert men, dat Je vier kommandanten van leger korpsen daar te lande, de generaals Brialmont, Vandersmissen, Joly en Nicaise, hun ontslag hebben ingediend, omdat zij, wegens hunne be moeiingen met de kwestie der legerhervorming, van den minister van oorlog, generaal Pontus, eene berisping hebben ontvangen. Over het vertrek van Koning Milan uit Belgrado loopen de geruchten uiteen. Volgens den een verlaat de ex-koning de Servische hoofdsted Maandag, volgens den ander Dinsdag. "Woensdag werd te Londen des namiddags de aangekondigde vergadering gehouden van het .Comité van nationaal protest tegen de Iersche regeerings-politiek". Dit comité telt 6000 leden. Op de zeer talrijke bijeenkomst werd eene reeks van resolutiën van protest vastgesteld. Op eene meeting, des avonds in de St James Hall, onder voorzitterschap van John Morley, ook door Parnell bijgewoond, werden deze moties den Ierschen patriot medegedeeld. Parnell werd bij zijn binnenkomen en ook later, toen hij het woord nam, uitbundig toegejuicht. Hij verklaarde met de resolutiën in te stemmen en te geloovea, dat Ierland na de groote uit breiding van het kiesrecht in 1886 zijn heil zou blijven zoeken in het bewandelen van den constitutioneelen weg en dat het op dien weg zou verkrijgen wat het verlangde. De heer Gladstone was wegens ongesteldheid niet tegen woordig, maar de heer Morley deelde uit zijn naam mede, dat naar zijn gevoelen de liberale partij de handelwijze der regeering ten op zichte van het Parnëil-geding en de Times deugdelijk ter toetse brengen zou, en dat reeds aanstaanden Maandag het gedrag van den pro cureur-generaal der regeering, sir Bichard Web ster, die met vergunning der regeering als advocaat voor de Times opgetreden was en zich maanden lang daaraan geheel gewijd had, in het Lagerhuis door de oppositie zou worden ter sprake gebracht. De regeering van Marokko werd niet weinig verrast, toen gisteren vier Engelsche pantserschepen het anker lieten vallen op de reede van Tanger. De Engelsche consul heeft zich aan boord van een der schepen begeven. Er heerscht onrust in de stad. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp, regelende de rechterlijke bevoegd heden van den senaat, in geval dit staats lichaam als hoogste gereiihtshof geconstitueerd is, heeft de Fransehe senaat het artikel aan genomen, waarbij aan den senaat het recht van in beschuldiging stellen wordt toegekend. De sultan van Zanzibar heeft den Somali's, die door dr Peters voor zijne Emin-expeditie waren aangeworven, de landing in zijn gebied geweigerd, maar heeft ze met een eigen stoom boot naar den Duitschen post Dar-es-Salam gezonden. Dr Peters heef; zich van Alexandrië naar Aden begeven. Aan de Köln Ztg. seint men uit Zanzibar, dat de Engelsche overheid dr Peters geweigerd heeft te Lama zijn expedite te laten ontschepen. John Basson, William Phelps en Geoiges Bates zijn door de Vereenigde staten als hun gedelegeerden aangewezen op de Samoa-confe- rentie, die binnen enkele dagen te Berlijn wordt geopend. Mijnheer de Bedacteur Wilt u zoo goed zijn het volgende nog te plaatsen. Het spijt ons dat de heer Wolf ons toen niet verzekerd heeft den voerman ontmoet te hebben, want uit zjjn mededeeling

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2