N°. 65. 132° Jaargang. 1889. Maandag 18 Maart. Middelburg 16 Maart. Statistiek van Middelburg Brieven nit de Hofstad. Deze courant verschijnt d a g e I ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lag». Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. LETTEREN EN KUNST. MIDDEL Thermometer. Middelburg 16 Maart. vm. 8 u. 30 gr. m. 12 u 38 gr. ay. 4 u. 39 gr. F j Verwacht W. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en. Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zij des avonds nog worden opgenomen Het zal den kiezers in het district Goes zeker niet aan voorlichting en opwekking ontbreken met hel oog op de verkiezing voor de Provinciale staten, die hun Woensdag 20 Maart e. k. wacht. Voegen wij onze stem bij die van zoovelen, dan geschiedt dit onder waardeering van den ijver en de goede leiding die thans, vooral in tegenstelling met een vorig maal, valt waar te nemen onder de vrijzinnigen in dat district, waarvan eensgezindheid en eenstemmigheid het gelukkig gevolg zijn. Maar wij doen dit vooral, omdat de ver kiezingen voor de Provinciale staten in be langrijkheid toenemen. Aan de tegenovergestelde zijde, met de regeering aan het hoofd, doet men thans alles om juist het politiek gewicht dier verkiezingen op den voorgrond te stellen, en de practische belangen der provinciën op den achtergrond te schuiven. Niet als bijzaak beschouwen wij den staat kundigen invloed dier staten bij vroegere gelegenheid bewezen wij dit maar toch op den voorgrond staan bij ons de belangen van het gewest en zijne onderscheidene deelen. En daarom juist te meer verheugt het ons dat in het district Goes op zulk eene eervolle wijze de heer J. J. Ochtman tot candidaat werd gesteld, en dat men toont te begrijpen hoe het de moeite waard is zich voor die candidatuur in te spannen, zich ijver en moeite te getroosten. De verdiensten van den heer Ochtman, als wethouder van Goes, als man van kennis, als man van zaken, en vooral als man van de praktijk, zullen zeker door anderen in het breede den kiezers zijn ontvouwden de stemgerechtigden in de gemeente Goes zullen daardoor wel niet het minst geprik keld zijn om voor hunne belangen zich te weren, ten einde zijne verkiezing te bevorderen. Over al die punten kunnen wij echter zwijgen; de taak der voorlichting in deze is in uitstekende handen. Ons woord zij eenvoudig een woord tot opwekking om deel te nemen aan den strijd. Ons woord heeft ten doel om allen, die nog warm zijn voor deze verkiezing, die belang stellen in de publieke zaak, die eeD open oog hebben voor den ernstigen toestand waarin het land op dit oogenblik verkeert, toe te roepenverleent uwe hulp zooveel gij kunt om de candidatuur van den heer J. J. Ochtman te dóen slagen. Spant alle krachtien in. Laat ieder leider zijn in kleinen ot in grooten kring. Wekt de onverschilligen op uit hunne lauwheid. Overtuigt de twijfelaars van uwe meening dat de heer J. J. Ochtman in velerlei opzicht verre staat boven zijn tegen-candidaat. Dit kunt gij met gerustheid doen, zonder daardoor aan de waarheid tegenover dien tegenstander in eenig opzicht te kort te doen. De meerdere aanbevelingswaardigheid van den heer Ochtman, in tegenstelling met den candidaat der tegenpartij, is een gevolg van geheel verschillende opleiding, gansch andere levensomstandigheden. En daaraan heelt de heer Ochtman ook te danken zijn ruimen blik en zijne kennis van zaken. Laat de strijd Woensdag in éen slag be slist zijn. Nu er eenstemmigheid heerscht, ontbreke het niet aan opgewektheid Dan bestaat er kans dat de heer J. J. OCHTMAN tot lid der staten van Zee land gekozen worde en het distriet Goes als afgevaardigde een waardig opvolger ver- krijge van den man, die in deze staten jaren lang eene eervolle plaats innam. Ten behoeve der ongelukkige 40 wee- zen en 10 weduwen van Belgische loodsen, te Vlissingen, slachtoffers van de schipbreuk bij Schouwenbank, ontvingen wij nog vaD V B. 10.leerlingen en het onderwijzend personeel der openbare school te Heinkenszand, hoofd de heer H. Jonge- pier, ƒ8.795; leerlingen van school no. 1 Yerseke, hoofd de heer Z. Bouwens, ƒ9.305; leerlingen der school te Sasput (Schoondijke), hoofd de heer I. J. de Groote, f 2.76; de E. K. Zusterschool te Middelburg, ƒ12 50,- W. K. en M. te Westkapelle, samen 2 leerlingen der openbare school te Zoutelande, hoofd de heer J F. C Rozenberg, ƒ2.19; leerlingen der openbare school te Cortgene, waarnemend hoofd de heer D. Sanderse, 6.73 leerlingen van school no. 2 te Yerseke, hoofd de heer M. de Korte, 5.50los geld ƒ2.50. In het geheel ontvingen wij tot heden 409,23 s. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend: dat gedrukte exemplaren van eene door den heer M. Kokker, gemeente ontvanger, samengestelde statistiek van Middelburg over de jaren 18641887 zoo lang de voorraad strekt bij de stads drukkers J. C. en W. Altorffer verkrijgbaar zijn gesteld tegen betaling van 0.75 per exemplaar. Middelburg, den 12 Maart 1889. De burgemeester en werhouders van Middelburg, SCHORBR. De secretaris A. DE VULDER YAN NOORDEN. 15 Maart 1889. In onzen tijd, die zoo bijzonder vruchtbaar blijkt in allerlei bonden en vereenigingen, is het niet te verwonderen, dat de eene plaats de andere tot voorbeeld neemt en dat men hier noode mist een vereeniging, die elders bestaat en daar bij hare oprichting natuurlijk werd begroet met de afgezaagde verklaring, dat zj in eene lang gevoelde behoefte voorziet. Het vereenigings-leven is tegenwoordig sterk ont wikkeld, althans voor zoover men zich bepalen kan tot het lid worden en contributie betalen want aan het bijwonen van vergaderingen, aan het bijzetten van leven en geest aan eene ver eeniging, hebben de meesten onzer een broertje dood. Vereenigingen helpen oprichten is aan de orde van den dag en gaat dan ook gemak, keljjk genoegze in stand houden en vooral ze uit den slaap houden is moeilijker. Telkens worden weer nieuwe onderwerpen uitgedacht, die een vereeniging zich tot werkkring kan kiezen, en kan men er zelf geen meer uitden ken dan speelt men leentje-buur bij anderen. Den Haag mag natuurlijk niet achterblijven bij andere gemeenten, als het er op aankomt tetoo- nen, dat men in het algemeen belang werkzaam wil zijn. Andere plaatsen hebben hare vereeni gingen tot bevordering van het vreemdelingen verkeer de residentie moest er ook een zoo danige scheppen, zij het ook onder een eenigs- zins anderen naam. Zoo ronduit te zeggen dat het te doen is om vreemdelingen naar Den Haag te lokken vond men wel wat vreemd; pogingen daartoe zijn dan ook waarlijk geheel overbodig: onze stad spreekt in dit opzicht voor zich zelve en heeft geen kunstmatige aantrek kingskracht noodig. Trouwens de plaatsing van een bank hier en van een muziektempel ginds, het maken van een pad door dit boschje en het hakken van wat struiken in het gindsche ter verkrijging van een vergezicht, het aanleggen van een bloempadhier en van een vijvertje daar, zijn altemaal middelen, die in een pas opkomend plaatsje hun uitwerking mogen doen. gevoelen, hier zouden zij niet eens geteld worden. Er zijn zelfs al veel te veel effen wandelpaadjes met gladde kantsteentjes en .verrassende" uit- kijkjes, en al veel te veel .mooie" ijzeren banken in onze Scheveningsche bosschen en aan mu ziektempels hebben wij ook al geen behoefte, evenmin als aan bloemperken, die reeds in ruime mate onze pleinen sieren en waarvoor de gemeente-ontvanger jaarlijks duizenden uit betaalt. Men richtte hier evenwel toch eene vereeniging met dat doel op en wel onder den ondubbelzinnigen naam van Verfraaiings-comité. "Wie zou denken, dat de Nederlandsche Hofstad nog een verfraaiings-comité noodig heeft Door het geheele land en ver buiten de rijks grenzen wordt de schoonheid van het vorstelijk 's Gravenhage geroemdieder vreemdeling, die herwaarts komt, heeft nog lang daarna den mond rol van de prachtige pleinen en wegen, die hij hier zag. Aan verfraaiing in den ge wonen zin, waarin dergelijke vereenigingen hunne taak in den regel opvatten, heeft Den Haag inderdaad geen behoeftewat men door de gebruikelijke kleine middelen tot verfraaiing zou willen doen, zou gevaar loopen het tegen overgestelde nit te werken, ten minste in het oog van hen, die het .fraaie" niet uitsluitend zoeken in een verdringen der natuur en een overmeesteren van het waarlijk schoone door een popperige kunst. De omstreken van Den Haag bieden «ntegenzeggelijk nog veel schoons aan voor dengene, die het weet te vinden of wel de moeite neemt van een eenigszins flinke wandeling te doen, hem door een liefhebber aangewezen buiten de gewone, als steen zoo hard getreden paden van de Scheveningsche bosschen, niet langs den .hoogen weg" of rond den .eersten vijver". Als men de vlakte van Waalsdorp heeft bereikt langs een, rechts met kreupelhout en links met glooiende, hier en daar met dennenboschjes beplante, duinen om zoomden, smallen weg, heeft men maar te kiezen. Links ligt een vrij uitgestrekt bosch, gedeel telijk van sparren, gedeeltelijk van eiken- en berkenhout, dat zich tot dicht bij Scheveningen voortzet en waardoor zich over en onder langs heuveltjes een landelijke zandweg slingert, die meer dan voldoende koele schaduw biedt om den wandelaar zich te doen getroosten, dat hij nu en dan wat diep in het mulle zand zinkt, van welke vermoeienis hij trouwens een eind verder weer kan uitrusten als zijn weg verder loopt over een tapijt van mos en heidegras, rijk doorweven met kleine veldviooltjes, en als hij zich op den hoogen berm of op een bjjna horizontaal groeienden boomstam kan nederzet ten. Rechts verlaat men de vlakte van Waals dorp om bijna tot Wassenaar toe te wandelen, aan de éene zijde langs een breede gracht, die tot grensscheiding van verschillende in elkaar loopende buitenplaatsen en landgoederen dient, aan de andere langs vrij hooge duinen, wier kruinen en helling zijn beplant met zware eiken van de grilligste vormen, die tegen' de zonnewarmte beschutten. Het zou te vreezen zijn, dat indien een .ver fraaiings-comité" zijne zorgen ook tot die aan de Geldersche dreven herinnerende duinvallei ging uitbreiden, het spoedig met hare roman tische schoonheid, met hare maagdelijke beval ligheid zou gedaan zijn glad geschaafde banken en beschelpte laantjes misstaan in een tot dusver aan de natuur overgelaten boschachtige streek. Slechts éen ding is daar noodig, en om daartoe te geraken heeft men geen .verfraaiings comité" van noode: de geheel vrjje wandeling bestaat daar niet meer sedert de invoering van het nieuwe strafwetboek. Dat voortbrengsel van wetgevenden arbeid moge al den lof ver dienen, die er aan is toegekend, éen artikel dat ongelukkige artikel 461, roept bij velen een verwensching op de lippen. Om de vijftig pas wordt men er aan herinnerd door een nijdig bord, dat, onder verwijzing naar die wetsbepaling, het teleurstellende .verboden toegang" te lezen geeft. Het is zeker niet een te groote toevloed van bezoekers, die tot de plaatsing van de borden deed besluiten, want van de tien Hage naars zijn er op zijn best twee, die weten, dat daar een werkelijk schoon duinlandschap gelegen is, en lang niet van elk tiental is er een, die het wel eens heeft aanschouwd. De oorzaak, die de eigenaars dier goederen tot het sluiten van die wandeling voor het publiek deed overgaan, is gelegen in het mis bruik, dat wildstroopers er van maakten; om die nu ook onder het bereik van den straf rechter te kunnen brengen al worden zij niet op het bemachtigen van wild betrapt, stelde men die verwenschte borden, en zoo moeten de goeden het met de kwaden bekoopen. Als er iemand was, die een middel wist toe te passen om die wandeling weer te doen openstellen zonder dat een soort van vrijbrief aan de stam pers werd gegeven, hij zou zich de dank baarheid van alle echte wandelaars en bemin naars van natuurschoon verwerven. In een ander opzicht zou een .verfraaiings comité" hier misschien goede diensten kunnen bewijzen, indien het namelijk eenigen invloed kon uitoefenen op den aanleg van nieuwe straten en parken. In die kunst is men hier niet ver gevorderd, of liever, de kunst heeft daarbij wat al te veel de overhand. Wanstaltige villa's met belachelijke torentjes vindt men tegenwoordig overal, maar zóo weinig als men hier partij weet te trekken van het terrein waarop men bouwt, om dit een aantrekkelijk aanzien te geven of zelfs te doen behouden, is eenvoudig treurig in vergelijking met andere plaatsen. Het zoogenaamde Prinsevinkepark, dat sedert een paar jaren in wording is, levert daarvan een nieuw bewijs. Te midden van de Scheveningsche bosschen lag daar een omheind buitenplaatsje met heuvelachtig terrein, beplant met mooi hout. Het plaatsje werd verkocht om er een park met villa's van te maken. In stede van hier en daar tusschen het geboomte een open vak te maken om er een huis neer te zetten, begint men met al het hout te rooien en daarmede nog niet tevreden gaat men het terrein geheel effenen door de heuveltjes af te graven en de diepten aan te vullen, liefst met klinklaar duinzand, opdat de te planten boomen toch vooral niet te spoedig groot zullen zijn Het is erbarmelijk om san te zien, hoe daar is geknoeid en bedorven. Daarop moest het gemeente-bestuur, met name de bouw-politie, meer acht gevendeze behoorde niet alleen op veiligheid, maar ook op schoonheid bedacht te zijn en vooral te zorgen, dat niet het schoone dat er is worde vernietigd. Reikt hare macht thans niet zoover, dan moest die worden uit gebreid, en in zulke aangelegenheden zou een .verfraaiings-comité" uitstekend van advies kunnen dienen. Yoor het hier opgerichte is echter ook die taak niet weggelegd, omdat de vereeniging reeds weder is ontbonden zonder nog iets te hebben kunnen uitrichten. En wonderlijk genoeg, juist hij, die het denkbeeld tot oprichting deed ontkiemen, heeft de jonggeborene weer dood getrapt," zooals de voorzitter zich uitdrukte. Naar de meening van den geestelijken vader waren de verzorgers van de jeugdige spruit niet de daartoe geschikte personen, en deze hadden öf zooveel eerbied voor dit minder vleiend oordeel, öf wel zij stemden er bij nadere overweging zoozeer mede in, dat zij zich on middellijk terugtrokken en het geheele comité deden ineenstorten. Is de laatste veronderstel ling juist, dan hadden zij de zaak niet moeten beginnen, maar aan anderen overlatenin het eerste geval hadden zij, dunkt mij, wel eens kunnen beproeven te toonen, dat zij wel ge schikt waren voor hun taak. Hoe het ook zij, Den Haag moet het nu weer, evenals vroeger, zonder .verfraaiings-comité" doen. Nu, dit is niet zoo erg als bijv. zonder waterverversching, wat wij in de laatsten tijd weer volop ondervinden. De onverkwikkelijke standjes tusschen het gemeentebestuur en het hoogheemraadschap Delfland over aanstelling van en instructiën voor beambten bij de water verversching, deden weer de onverkwikkeljjke geuren uit onze grachten oprijzen, als ware er geen grootsch werk tot spuiing aangelegd. De verversching is nu sinds maanden niet toe gepast, en straks hebben wij Juni, en dan be gint weer de groote zomerrust ten behoeve van de badplaats. Alle aandrang om dan toch te spuien zal niet baten, omdat men zal wor den afgescheept met de opmerking, dat de gelegenheid heeft ontbroken om na te gaan of op den duur verontreiniging van het zee strand het gevolg zal zijn, en bij gemis van ondervinding op dit punt zal men het zekere maar voor het onzekere nemen en niet spuien. Alsof het de schuld van de Hagenaars is, dat den ganschen winter bijna geen gebruik is gemaakt van het kostbare werk en alsof zij voor de standjes van de groote heeren moeten boeten in hun reukorgaan Er wordt heel wat gepraat over de instelling van een tijdelijk regentschap. Ik geloof echter niet, dat de regeering er éen oogenblik aan denkt en het schijnt, dat men vooral met het oog op den wensch der koningin niet tot de instelling besluiten wildeze toch zou zeer beslist zich hebben uitgelaten niet als regen tes te willen optreden vóór 's konings dood de redenen zijn licht te vatten. Yan het ver haal dat eene correspondentie over dit onder werp is gevoerd tusschen ministers en Raad van state, is dan ook geen woord waar. De koning begint gelukkig nu en dan weer eens een stuk te teekeneno. a. is afgedaan de machtiging om het nieuw benoemde kamerlid Mutsaerts te beëedigen, en is verlof verleend aan een officier, die sinds een paar weken daarop zat te wachten om te kunnen voldoen aan den dringenden raad zijner geneesheeren, om zich onverwijld in het belang zijne gezond heid naar het Zuiden van Europa te begeven de man offerde liever zijne gezondheid verder op dan deserteur te worden. Het Vad. meldt heden dat er Vrijdag weer eeD aanvang gemaakt is met het spuien. Omtrent Z. M. luidt heden het bulletin op Het Loo als volgt De toestand des konings bleef ook de laatste dagen oxer het geheel onveranderd en is tooi; het oogenblik niet ongunstiger. Morgen, Zondag 17 Maart, zal het juist 40 jaar geleden zjjn dat koning Willem II overleed. Vóór veertig jaar werd dus onze tegenwoor* dige vorst aan het bewind geroepen. Onze koning schijnt toch dezer dagen een paar besluiten te hebben geteekendmen meldt nl. dat Z. M. zijne handteekening plaatste onder de besluiten betreffende het militie-contingent en de machtiging tot beëediging van den heer mr Mutsaers als lid der Tweede kamer. Donderdag was het 50 jaren geleden, dat de minister van staat, mr J. Heemskerk Az", thans lid van den Raad van state, aan eene vaa Neêrlands hoogescholen promoveerde. Zser velen uit het land en uit 's Gravenhage deden den staatsman van hunne belangstelling in dezen gedenkwaardigen dag bljjken. Collega's, oud- ambtgenooten en juristen boden hem te zijnen huize hunne gelukwenschen aan, bij welko gelegenheid door den jubilaris een diner werd gegeven. Het centraal bestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Werklieden-Verbond heeft een adres gericht aan de Tweede kamer, waarbij het verzoekt in het aanhangigjwetBOntwerp,houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen; lo. den leeftijd, heneden welken het verboden is een kind arbeid te doen verrichten, uit te breiden tot dertien jaar; 2o. dat verbod als regel eveneens toe te paBse* op den veldarbeid-, 3o. in geen geval uit te sluiten de werk zaamheden voor het bedrjjf van den vader, de moeder of den voogd, indien deze dat bedrjjf uitoefenen zonder andere hulp dan huisgenooten 4o. te handhaven het verbod van nachtarbeid, de beperking van den arbeidsdag en de ver plichting van één rustdag per week, voor jon gelieden beneden 18 jaar en voor vrouxen van eiken leeftijd; 5o. te handhaven eveneens dat de arbeid van jongelieden en vrouwen in ieder geval des avonds minstens te 7 uur eindige 6o. den werktijd van jongelieden van 13 tot 15 jaar te beperken tot acht uur per dag 7o. te handhaven het verbod van vrouwen in fabrieken en werkplaatsen, vier weken na haar bevalling 8o. te handhaven in ieder geval de instelling van inspecteurs, doch aan de regeering zoo danige wenken te geven, dat de taak dier ambtenaren worde, niet alleen om het toezicht en het opsporen van overtredingen te leiden, maar ook om de hoofden en bestuurders van bedrjjven an ondernemingen van raad te diene* en de regeering te rapporteeren en te adviseeren, ten opzichte van uitbreiding en aanvulling der wetgeving, mede ter bescherming en ter verzekering van de gezondheid, het leven e* de toekomst der werklieden, Door den heer K. Ie Cointre, uitgever alhier, zal ten bate van de Ylissingsche wednwsn en weezen binnen eenige dagen worden uitgege ven een werkje, getiteldBe genomen proef of de man gered en een huisgezin gelukkig gemaakt naar het Engelsch van mevr. Henr. Beecher Stowe. Behalve dat het hier eene poging geldt om het ongelukkige lot van vele weduwen en wee zen in onze omgeving te lenigen en te ver zachten is de naam der schrjjfster waarborg dat men aangename en tevens nuttige lectuur ontvangen zal. De inteekenprijs is zeer gering en, zooals wij boven zeiden, de geheele zuivere opbrengst ten voordeele der slachtoffers van de jongste zeerampen in onze omgeving. Een kort verhaal van het drama bjj Schou wenbank zal het werkje voorafgaan. Aanbeveling is bij bet goede doel zeker overbodig te achten. Het feestconcert, door Johan Coenen gis teren avond gegeven in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, ter gelegenheid van zjjn veer tigjarig jubilé als muziekdirecteur, had groot succes. De jubilaris werd bij zijne komst op het orkest met gejuich en bloemen ontvangen en de compositie van Coenen, het eerste bedrjjf zjjner opera Bertha en Siegfried, werd hoog ge roemd. Het is een werk, dat hem geheel ka rakteriseert uit een technisch oogpnnt onbe rispelijk, kleurrjjk en smaakvol georcheptreerd, en mét groot talent gebouwd op breede, vaak

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1