N°. 64. 132e Jaargang. 1889. Zaterdag 16 Maart. J. J. OCHTMAN. Middelburg 15 Maait, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderelijk nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. Stremming passage Langeviele- brug voor schepen. POLITIEKE SPROKKELINGEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. tllllDl llil lKiSIIII (WHIM. Thermometer. Middelburg 15 Maart. vm. 8 u. 30 gr. m. 12 u 35 gr. av. 4 u. 34 gr. F Verwacht N. O. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentiën Nebuwenhtjijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmajr te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het j aan het bureau bezorgd zjn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen Een flink, degelijk en prac tised lid der Provinciale Staten van Zeeland zal zeker zijn de keer Wij noodigen daarom alle kiezers in het district Goes ten dringendste uit om op Woensdag 20 Maart a. hunne stem op den heer J. J. OCHT MAN uit te brengen. Ten behoeve der ongelukkige 40 wee» zen en 10 weduwen van Belgische loodsen, te Vlissingen, slachtoffers van de schipbreuk bij Schouwenbank, ontvingen wij nog vande leerlingen der voorbereidings school in de St. Jansstraat alhier, hoofd mej. C. J. Hamakers, f 6.31N. N. 2 muntbil jetten F. A. 03713 enE. W. 03999, f 20.—; eenige leerlingen van het Instituut van den hee r Van Linschoten alhier 7 64nage komen gift van de leerschool bij de rijks kweekschool alhier 1.15 los geld 1.25. Totaal met opgaaf van gisteren 346.955. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat de Langevielebrug wegens noodzakelijke herstelling vermoede lijk voor den tijd van nog eene maand voor de passage van schepen blijft gesloten. Middelburg, 15 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De Atjelt-oorlog beoordeeld door den afgevaardigde Keucbenius 21 Nor. 1887, Handelingen p. 195. »Moet die toestand altoos voortduren Of zullen door de regeering maatregelen genomen worden om daaraan een einde te maken Ik, die den oorlog met Atjeh van den aanvang af een der gruwelijkste en der onrechtvaardig ste geacht heb, die ooit in Indië werden onder nomen, durf niet aanbevelen eene hernieuwing der vijandelijkheden op grooter schaal en het zenden van nieuwe expeditiën maar het komt mij voor, dat thans behoort te worden erkend, dat de generaal Van Swieten, bij de staatkunde door hem aanvankelijk aangeprezen, volkomen gelijk heeft gehad. Mag ik er bjjvoegen dat het mjj toeschjjnt, dat ook ik niet verkeerd heb gezien, toen ik reeds eene maand na de eerste expeditie, in April 1873, wees op de hooge wenscheljjkheid dat niet de oorlog met Atjeh zou worden voortgezet, maar dat de Nederlandsche regeering al hare middelen zoude aanwenden, teneinde langs diplomatieken weg het geschil met Atjeh te vereffenen. den minister Keuchenius 27 Juli 1888, Hande lingen, p. 231. »Ik meen, mijnheer de voorzitter, hiermede ook geantwoord te hebben op de vraag van den geachten interpellant betreffende den poli- tieken toestand van Atjeh en op de vraag, daaraan door hem vastgeknooptof het het voornemen is van de regeering om te houden wat zij beeft. »Mij dunkt dat daaromtrent geen twijfel kan bestaan; al moge dan de oorlog van Atjeh uit verschillende oogpunten kunnen worden beoor deeld, en de meerdere of mindere rechtvaardig heid daarvan door enkelen betwijfeld, ieder zal behooren toe te stemmen, dat onder toestanden, door een oorlog in het leven geroepen, het onverantwoordelijk zijn zoude voor de Ne derlandsche regeering eensklaps haar toezicht, hare zorg en hare bemoeiing met Atjeh terug te trekken. »Door dien oorlog is in Atjeh zelf eene ge- heele desorganisatie ontstaan, en rust en orde kunnen niet daar wederkeeren tenzij opnieuw het wettig gezag hersteld worde en bij herstel ling daarvan, onder het waakzaam toezicht der regeering, de Imams zich weder onafhankelijk leeren gevoelen van de Hoeloebalangs en deze van den Sultan". Men schrijft ons-: Gelijk bekend is, beeft men schier op alle dorpen van Zuid-Beveland musschengilden op gericht, met welk doel weet een ieder. Het zou echter wel eens kunnen gebeuren, dat genoemde gilden, eer iemand bet vermoedde, hun reden van bestaan verloren. De musschen zijn wel vogelvrij verklaard, doch slechts tijdelijk. Onze commissaris des konings heeft, krachtens zijne bevoegdheid, omschreven in art. 3 der wet van 25 Mei 1880, tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw en houtteelt, en art. 2 van het koninklijk besluit van 25 Aug. 1880 ter uitvoering van genoemde wet. de verbodsbepaling, voor zooverre bet musschen, kraaien en kauwen betreft, opgeheven, doch slechts, indien ik mij niet vergis, tot den 31en Maart a. Geeft Z. Ex. niet opnieuw vergunning zoo is het na dien datum verboden, volgens art. 1 der wet, musecben, roeken en kauwen te vangen, te dooden, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, of ten verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben. Het zou een leeljke streep door de rekening onzer zoo met geestdrift opgerichte musschen gilden zijn. Zou het hierom niet op den weg der besturen van de gilden liggen en van deze niet alleen, maar van alle landbouwers en tuinlieden, om den commissaris des konings eerbiedig te verzoeken de verbodsbepaling na 31 Maart opnieuw op te beffen Vooral de museh is werkelijk te kwader ure onder de bescherming van 's lands regeering gekomen. Nut moge zij een weinig nut stichten door bet verslinden van schadelijke insekten, dit nut weegt in de verste verte niet op tegen al de sehade, welke zij op akkers en in tuinen aanricht. Aan invloedrijker personen dan ik de taak om de eerste stappen biertoe te doen. Misschien, dat Z. Ex., die reeds menigmaal getoond heeft een vriend van landbouwers te zijn, zelf reeds voornemens is de verbodsbe paling wederom op te heffen. In dit geval vergeve men de voorbarigheid van uw bericht gever. De schrijver beeft bet bij 't rechte eind_ Bij besluit van 26 Juni 1888, A no 481^ le afd., opgenomen in Prov. blad no 59 van dat jaar, beeft onze commissaris des konings de verbodsbepalingen tegen het vangen, doo den en vervoeren van de bonte kraai, de roek, de kauw en de musch opgeheven voor het tijdvak van 1 Juli 1888 tot 31 Maart 1889. Zoo dergelijke ontheffing niet opnieuw ver leend wordt, kunnen de pas opgerichte mus. schengilden weder ontbonden worden. Het kan misschien zijn nut hebben, er de aan dacht op te vestigen, dat de gunstige beschikking van den commissaris des koniugs de bepalingen der jachtwet niet krachteloos maakthij, die musschen of andere tijdelijk buiten bescherming gestelde vogels wil schieten, moet voorzien zijn èf van eene jachtakte öf -van eene buitenge wone machtiging tot bet schieten van schade lijk gedierte op gevogelte in het algemeen, öf van de te schieten soort in het bijzonder. van aan de vereeniging toebeboorende goederen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit zeven leden. De eerste maal treden als bestuurders op de heeren C. Groeneweg, J. de Kok, A. Okkee, J. van der Wiele, D. Vreeke, D. Melse en J. S. Bedet, allen wonende te Goes. In dezelfde St. Cl. wordt mededeeling gedaan van de wijzigingen, die gebracht zijn in de statuten van de sociëteit Nederlandsch Loods wezen te Vlissingen. Een getuigenis. »Dien overmatigen arbeid (van jeugdige personen en vrouwen) ongehinderd te laten voort duren, omdat de wetgever zich zou moeten onthouden van een ingrjjpen in de ouderlijke macht, dat misbruik te bestendigen, omdat vrouwen als zoodanig niet zijn personae miserabiles, is verkeerd. Waar de exploitatie van kinderen plaats heeft met medeweten van hunne ouders, niet zelden door deze wordt aangemoedigd, en zij zeiven zich daaraan schuldig maken om een vernieuwd voordeel te behalen, evenzeer als de fabrikanten, mag een beroep op de ouderlijke macht niet terughouden van een poging tot keering van dat kwaadeen recht, dat in misbruik, dat is in onrecht, is ontaard, kan niet langer aanspraak maken op eerbiediging Bovenstaande woorden zijn ontleend, niet aan redevoeringen of geschriften van »liberalisten" als Borgesius, Heldt of Kerdijk, maar aan de Memorie van Beantwoording (dd. 27 Febr. 1889) over het wetsontwerp tot tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid onderteekend door den anti-liberalen minister Ruys van Beerenbroek. De Londensche correspondent der N. R. Crt. sch rijft Men seint mij uit Deptford, dat de sanitaire vee-inspecteur aldaar plotseling eenen os en een kalf uit eene Hollandsche veelading speciaal heeft laten onderzoeken. Naar het heette, had hij een boos vermoeden, dat die beesten lijdende waren aan eene besmettelijke ziekte. Die arg waan bleek ongegrond, maar het geval toont helder aan, boe omzichtig men in Holland iD deze moet te werk gaan. Bij het minste spoor van ziekte zou, tot groote vreugde der tegen standers, bet verbod op den invoer van levend vee uit Nederland weder in kracht treden. Men zij er dus op zjjne hoede Naar aanleiding van het loopende gerucht, dat de regeering plan zou hebben de Provin ciale staten te ontbinden doet Het Vaderland de vraag of bet zoo vreemd zou zijn, wanneer zij van dat voornemen zwanger ging. Een dergelijk voorstel was reeds van dezen minister als kamerlid uitgegaan, en de ministeriëele pers verkondigde het van de daken, dat de thans voorgedragen maatregel ten doel beeft de Eerste kamer om te zetten, waarbij zij niet in gebreke bleef de grondwettigheid van een ontbinding der Provinciale staten te betoogen- Ook is niet reclit begrijpelijk, hoe bet mogelijk zal wezen, bij een gebeele omkeering der tabel, als is voorgesteld, zonder gevaar voor schrome lijke partijdigheid, aan te wijzen tot welke districten de thans zittende leden zullen be hooren, iets wat moet geschieden, als de staten niet worden ontbonden. Wat meer zegt, politieke argumenten zijn de eenige argumenten, die ten voordeele dezer totale omwerking der kiestabel zjjn aangevoerd. Zelfs de gehoorzame Staten van Limburg, die bet voorstel met handgeklap goedkeurden, stel den op den voorgrond, dat uit een provinciaal belang de tegenwoordige indeeling de voorkeur verdient. En zoo luidt het oordeel allerwegen. Wat blijft er nu over van dat politiek belang, als men niet tot een ontbinding overgaat En welke grondblijft er dan over om deze revo lutionaire tabel te rechtvaardigen Men zegge nietde gelegenheid moet gebo ren worden de Eerste kamer langzamerhand om te zetten? Immers, om dat doel te bereiken, kan de tegenwoordige indeeling, desnoods ge wijzigd in een geest, die met de gewestelijke belangen strookt, even goed dienst doen. Is de ommekeer in de richting der meerderheid van bljvenden aard, dan zal die zich op den duur in de Eerste kamer afspiegelen, en zijn om haar om te zetten geen krasse middelen noodig. Het krasse middel treft alleen doel, als de be doeling is de Eerste kamer onmiddellijk om te zetten. De regeering dan wil dit niet, zegt men. Zou, vraagt het Vad., de gissing zoo gewaagd zijn dat men in toongevende anti-revolutionnaire kringen terugschrikt van het aanvankelijk voor nemen, na 't algemeene en krachtige verzet in den lande En dat, de Standaard ten spijt, die juist thans gaat betoogen, dat de grond wet ontbinding der provinciale staten toelaat, ja beveelt, maar zeer zeker in 't belang van de vreedzame ontwikkeling onzer staatsinstel lingen. A la bonne heure, maar dan is ook van beden af het geheele voorstel der regeering inzake de provinciale kiestabel veroordeeld. »dat uit een en ander huns inziens duidelijk blijkt, dat de wensch naar verbetering in de heffing der belastingen algemeen is en waarlijk een wensch des volks »dat zij zich daarom rol vertrouwen wenden tot u, vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, hunne vertegenwoordigers, en het vrij moedig uitspreken veel en steeds luider wordt er gemord in den lande, dewijl nog altijd is uitgebleven wat men billjjk kon verlangen: eene doortastende hervorming in dezen." Met eerbied, maar ook met den meesten aandrag richten adressanten tot de kamer het verzoek om het daarheen te leiden zij het door middel van het recht van initiatief, zij het langs anderen weg dat zoodanige her vorming tot stand worde gebracht. De St. Ct. bevat de statuten van de kerkelijke Bouwvereeniging te Goes. Deze heeft ten doel het koopen van e terrein, het stichten en onderhouden van ge bouwen te Goes, om daarin godsdienstoefeningen te houden, volgens de leer der Dortsche synode van 1618 en 1619. Leden der vereeniging kunnen zijn alle man nelijke meerderjarige huurders van zitplaatsen in een der gebouwen der vereeniging, die aan huursom of contributie zoodanige som betalen als bij huishoudelijk reglement zal worden vastgesteld, van wie bij bet bestuur bekend is dat zij instemmen met de leer der Dortsche synode van 1618 en 1619, en die hun verlangen hebben te kennen gegeven om lid der vereeni ging te zijn. De inkomsten der vereeniging bestaan uit lo vrijwillige bijdragen en giften2o legaten, erfstellingen en schenkingen3o de opbrengst Dat de Rjjksmiddelen in Februari ruim 5 ton minder opbrachten dan verleden jaar, is, zegt het Vad. hoofdzakelijk toe te schrijven aan twee oorzaken. De eerste is deze, dat de maand Februari een dag minder telt dan in het vorige jaar. Ziet men nu, dat de invoerrechten en de meeste accjnzen (zeep, bieren en azjnen, die iets meer gaven, uitgezonderd), een luttele klei nigheid minder opbrachten, alles te zamen slechts 29.000 minder, dan komt men tot de conclusie, dat zij evenredig eigenljk ruimer vloeiden. Evenzoo laat het zich verklaren, dat de registratie- en hypotheekrechten en rjkste- legrafen iets minder gaven, terwjl posterjjen en loodsgelden zelfs iets meer afwierpen. De tweede oorzaak ligt in het achterlijk bljven der grondbelasting, die, gelijk men weet, in het vorig jaar dadel jk overvloedig inkwam tengevolge van het vroegtjdig executoir ver klaren der kohieren, in verband met bet kies recht. Dit middel bracht 342.000 minder op. Wat de overige middelen betreft, gaf het personeel iets minder, zoo ook het successierecht, terwijl de zegelrechten een belangrijke som meer opbrachten. Waren de meeste middelen nog al ver onder de raming, de vergelijking daarmede is niet zuiver, daar de raming berekend wordt over van het jaar en Februari eigenlijk slechts van het jaar is. De opbrengst der twee afgeloopen maanden is bjna 2 ton hooger dan verleden jaar. Bepaaldelijk de accjjnzen en de directe belastingen gaven een flink avans. te Algemeen belang Tweede kamer een de leden daarvan te Volgens mededeeling in sommige bladen zou bij de regeering het voornemen bestaan, de kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel bet rijksbestuur is, ook voortaan ten laste der provincie te brengen. Door de vereeniging AppiDgedam is aan de adres verzonden, waarin kennen geven »dat zij met de meeste belangstelling van de handelingen en de beloften der regeering ge durende het afgeloopen zittingjaar hebben kennis genomen, alsmede van de houding dei- volksvertegenwoordiging >dat het hun ten zeerste beeft verwonderd en ten diepste bedroefd, dat er, uitgenomen het voorstellen der motie-Nieuwenhuis en der motie-Schepel c. s. (die bovendien tot hunne teleurstelling verworpen werden), niets gedaan is om tegemoet te komen aan het verlangen des volks in zake ons belastingstelsel, terwijl door den tegenwoordigen minister ook nog niets in het uitzicht is gesteld >dat het hun nog levendig voor den geest staat, hoe bij de stembus ten vorigen jare door de heeren candidaten hervorming van ons be lastingstelsel een dringende eisch des tijds werd genoemd, door de heeren candidaten per soonlijk of door hen, die hen zochten aan te bevelen bij de kiezers dat alle part jen daarmee instemden, zoodat adressanten hunne wenschen in dezen niet behoeven te detailleerendat niemand der heeren candidaten voor de ver kiezing den volke heeft geopenbaard, dat men in dezen niet op hem kon rekenen, zoodat daardoor ook z j, die zich niet persoonl jk hadden verklaard, de beloften aflegden, hervorming van ons belastingstelsel te zullen voorstaan De tooneelvereeniging Kunstmin alhier, meerendeels leden der sociëteit D. D. wapens vrienden, zal vermoedeljk binnen 14 dagen een tooneelvoorstelling geven in Schuttershof, waarvan de opbrengst zal strekken ten voor- deelen der weduwen en weezen der verongelukte loodsen te Ylissingen. Voor dit doel zal een inteekenljst worden gepresenteerd. Deel VI van het tjdschrift van het Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig genootschap, afdee- ling verslagen en aardrjkskundige mededeelin- gen bevatmededeelingen Europa: Nederland, het eiland Urk, benevens eenige algemeene beschouwingen over de geologie van Nederland, door K. Martin eenige opmerkingen naar aan leiding van »het eiland Urk, benevens eenige algemeene beschouwingen over de geologie van Nederland, door K. Martin", door dr. J. Lorié; Aziënogmaals de grens tusschen het gebied van Nederland en dat der North Borneo Company in Noord-Oostel jk Borneo, door W. F. Versteeg een nieuw werk over China, door F. G Kramp mededeelingen aangaande het wetenschappeljk onderzoek der Key-eilanden en van het eiland FloresAfrika: brief van Van der Keilen over Gambos en zjne bewoners, medegedeeld door P. J. VetbAmerika schr jven van dr. H. F. C. ten Kate aan de redactie personen, aardrjks kundige werken enz.bet hooger onderwjs in aardrjkskunde hier te lande, door prof. dr. C. M. Kan; eenige nieuw verschenen werken; catalogussen van oude en nieuwe werken aardrijkskundige werken en kaarten in Neder land uitgegeven in 1888 aardrjkskundige arti kelen in verslagen van buitenlandsche genoot schappen en in tjdschriften. De beroemde Spaansche zanger Tamberlik is overleden. Volgens ministerieel besluit mogen op de normaalscholenwier voorbereidende klasse 't volgende jaar wordt opgeheven, geen leer lingen van 13 jaar worden toegelaten.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1