N°. 62. 132e Jaargang. 1889. Donderdag 14 Maart. FEUILLETON. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderelijk nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 13 Maart. DOOR EER WANDELSTOK. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. «IDiriBl RGSÜ1E COURANT. Thermometer. Middelburg 13 Maart. vm. 8 u. 41 gr. m. 12 u 45 gr. av. 4 u. 48 gr. F Verwacht N. W. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. y. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuwenhhijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zijn, willen i zij des avonds nog worden opgenomen Ten behoeve der ongelukkige 40 wee- zen en 10 weduwen van Belgische loodsen, te Vlissingen, slachtoffers van de schipbreuk bij Schouwenbank, ontvingen wij nog vande leerlingen van de openbare school te St Laurens ƒ5.355; de leerlingen der openbare school te Wissekerke (N.-B.), hoofd de heer A. F. C. Swenne, 1.70 J. C. H. te Utrecht, aan verschillende cou pons, ƒ5.70 leerlingen der openbare school te Vrouwepolder ƒ6.41; opbrengst inzame ling, gehouden door den heer G-. Keyzer, leeraar in de gymnastiek, in de gymnastiek lessen aan de rijks kweekschool en aan de gymnastiekschool aan de Groenmarkt alhier, 13.875van de leerlingen van school G. alhier, hoofd mej. S. van Slee, ƒ18.61 eu J. 2.50. Totaal met de vorige opgaaf f 282.39. Dinsdagavond bevatte de Staatscourant omtrent den toestand des konings het volgende bericht .Professor Rosenstein en de geneesheeren des konings verklaren, dat in den ziektetoestand van Zijne Majesteit weinig verandering is ge komen. De lichte verschijnselen van bloedver giftiging zijn eenigszins verminderd, zonder geweken te zijn." In een deel der oplaag van ons vorig nommer konden wij dit bericht nog opnemen. Omtrent de door de regeering ingediende wijziging der provinciale kiestabel namen de Staten van Friesland, na langdurige beraad slagingen, met 29 tegen 12 stemmen het besluit om aan den minister van binnenlandsche zaken als hun gevoelen mede te deelen 1. dat de vergadering het ongeraden acht, dat het aantal leden der Staten van Friesland worde vermeerderd 2. dat zij, hetzij dit getal wordt vermeer derd of niet, wjjziging in de bestaande verdee ling der provincie in vjjf kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Provinciale staten in strijd acht met het provinciaal belang 3. dat zij, hoezeer instemmende met de be schouwingen, in het rapport der commissie vervat betrekkelijk de bezwaren, bij aanneming der ontworpen regeling aan het vaststellen van overgangsmaatregelen verbonden, het niet doenlijk acht thans reeds te dier zake bepaalde verzoeken tot de regeering te richten, waar deze omtrent die voor te stellen overgangs maatregelen nog geene mededeelingen heeft gedaan. Bjj de behandeling van deze zaak verzekerde het anti-revolutionnaire kamerlid, de heer Huber Naar het Fransch. Van André Theuriet. Hercules Abatvent was, ondanks zijn bar- schen naam, een zachtzinnig, vreedzaam man. Hjj had nooit anders afgeslagen dan de koppen der papavers in zijn laboratorium, toen hij nog apotheker te Annecy was. Op zijn dertigste jaar was hij getrouwd met een weduwe Ste phanie Malfroy, die ouder was dan hij en hem geen kinderen schonk. Op vijftigjarigen leeftijd deed hij zijn zaak over en ging in de voorstad Sainte Claire wonen, in een huisje dat aan zijn vrouw toe behoorde. Die beknopte woning bevatte een inspringende verdieping, die een soort van terras vormde, dat de bewondering van eiken voorbijganger wekte. Het hek voor dit terras was geheel bezet met bloempotten, waarin roode anjelieren, fuchsia's, rozeu en geraniums bloeiden, die in den zomer hunne twjjgen tot op de straat lieten neerhangen. Te midden van dien hangenden tuin hing een kooitje, waarin een goudvink een walsje flootin een hoek stond een trap in den vorm van een molenaarsladder, waaronder de voorraad hout voor den winter keurig opgestapeld lagd e trap lsidde naar den zolder, waarvoor ook dat de regeering er niet aan denkt de Provin ciale staten te doen ontbinden. De Provinciale staten van Overijssel hebben met 31 tegen 12 stemmen en na levende ge- dachtenwisssling bet ontwerp der provinciale tabel strijdig met bet provinciaal belang verklaard. In een ingezonden stuk in de Arnh. Crt. wijst de beer E. J. W. Koch te Scbeveningen, naar aanleiding van de beschouwing van een luite nant over zijn optreden voor militairen in Gel derlands hoofdstad eene beschouwing die door ons werd overgenomen op een misver stand, waarin die luitenant blijkbaar verkeert. Zoover de heer Koch zich herinnert was er in zijne toespraak niets, dat aanleiding gaf tot het vermoeden, als zouden, naar zijne meeningt militairen op het gebied van drankgebruik grooter zondaren zijn dan burgers. Neen, bij weet dat vroegere toestanden veel zijn verbeterd en, al verneemt men nog vaak ernstige klachten over wangedrag, tengevolge van drankgebruik, zeker zijn die overtredingen allerminst te wijten aan de militaire overheid, welke immers dron kenschap ernstig, ja zeer zwaar straft. De strijd, welke de vereeniging, die de heer Koch met zooveel warmte aanhangt, voert, is echter niet gericht tegen dronkenschap. Die strijd zou geheel overbodig zijn. Er is toch niemand, die haar verdedigt, en alle heeren officieren, ja ook zij die hunnen borrel dagelijks drinken waarschuwen hunne onderhoorigen, althans met woorden, zeer ernstig tegen dat kwaad. In zoover staan de heer Koch en zijne medestrijders met hen schouder aan schouder. Eerstgenoemden gaan echter verder, en van nu aan loopen hunne wegen niet zelden uiteen. Zij willen namelijk de koe bij de horens grijpen, of wil men liever, het kwaad bij den wortel aantasten. Zij verkondigen de waarheidred den is goed, maar voorkomen is beter. En juist daarom komen zij op tegen de leer van het onschuldige in het dusgenaamd matig gebruik van den sterken drank, tenzij als voorschrift in bijzondere omstandigheden genomen, en mee- nen zij dat de strijd tegen het kwaad, zoolang de oorzaak niet wordt aangetast, weinig vrucht belooft, vooral bij jonge menscben, die dagelijks aan groote verleiding blootstaan. .Neen, zegt de beer Koch, »ik vloek den ongelukkigen dronkaard nietmaar beklaag hem diep, omdat hij bijkans altijd een verloren mensch is. Ik veroordeel evenmin de matige drinkers, al meen ik van hen in gevoelen te moeten verschillen, wetende dat er onder hen zjjn zeer achtenswaardige mannen. Maar is 't mij daarom niet vergund mijne bedenkingen tegen de leer van het matig gebruik van jonge menschen uit te spreken 1 .Ieder jong man, 't zij militair, 't zij burger, dien ik heb gewonnen voor de overtuiging: ..Yeilig en daarom raadzaam is bet dat ik mij van 't gebruik der sterke dranken geheel tracht te onthouden,"" is mij later dankbaar geweest, en zooveel is zeker, indien hij in zijn voornemen volhardt, is hij aan een van de grootste gevaren, welke altijd het leven van den matigen drinker bedreigen, ontkomen. potten met petunia's op planken geschaard stonden, waartusschen een gele kat zich in de zon lag te koesteren. Dit huisje, met zijn versierd terras, scheen Hercules en Stephanie een aardsch paradijs toe. Zij sleten er heerljjke dagen, geheel vervuld met hunne geregelde, geestdoodende dageljjksche bezigheden en ver lieten het alleen des Zondags om arm in arm naar Albigny of les Balmettes te gaan wandelen. Hunne huishoudelijke gewoonten en weder- zijdsche genegenheid hadden hun in de buurt den bijnaam bezorgd van Philemon en Baucis. Zij waren inderdaad onafscheidelijk. Hercules was het liefst thuismen zag hem nooit in een cafébovendien was hij hoogst zuinig en hield er niet van om zijn geld noodeloos uit te geven. Des avonds ging hij slechts af en toe naar een whistclub, waar hij om een cent het fiche speelde, in gezelschap van den rechter Maniglier en een lid van den Alpenclub Die bergklimmer was echter juist degeen die de rust in het huisgezin Abatvent verstoorde. Die man droomde van niet anders dan klauter- partijen, bestijgingen van booge toppen, tochten over ijsvelden en hij praatte net zoo lang tot dat Hercules zich begon te schamen over zijn leven als een slak en de lust bij hem opkwam om die heerlijke bergstreken, die slechts op tien mijlen afstands van zijn woonplaats lagen' te bezoeken. Op zekeren avond thuis komende, verklaarde de gewezen apotheker aan zijn vrouw, dat hij dat luie leven moede was en .Tegenover deze eenvoudige waarheid is mij geen billijke tegenspraak bekend, al schijnt bet voor velen moeilijk zich feitelijk op dit stand punt te plaatsen. En nu vraag ik op mijne beurt aan mijnen geachten censorstaan onze jonge militairen, in onderscheiding van de burgers, zóo boog, dat op dit gebied, het aan- hooren van een welgemeend, vriendschappelijk maar tevens ernstig woord door hen als geheel overbodig, ja als hen niet aangaande moet worden beschouwd De heer Koch gelooft niet dat de luitenant zoo iets ernstig meenen kanen beroept zich verder op woorden van warme sympathie, hem van de zijde der militaire overheid zoowel te Leeuwarden als te Arnhem toegevoegd. De vrijzinnige kiesvereeniging Burgerplicht te Dordrecht stelde voor de a. verkiezing van een lid der Tweede kamer vacature-Yan Osenbruggen met 309 van de 389 stemmen tot candidaat den heer S. M. Hugo van Gijn. Dr A. Kuyper zal daar een voordracht hou den ter aanbeveling van den anti-reTolution- nairen candidaat. De vergadering, waarin hij optreedt, zal echter alleen toegankelijk zijn voor eigen partijgenooten. Dit teekent. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Arnhem op drie-en-vijftigjarigen ouderdom over leden de heer L. Mulock Houwer, oud-resident van Pekalongan. Na zich in zijne ambtelijke loopbaan onderscheiden te hebben door be kwaamheid en plichtsbetrachting, had hij zich te Arnhem gevestigd, waar hij de algemeene achting en de sympathie zijner vele vrienden genoot. De laatste jaren leed hij aan eene kwaal, die reeds sedert maanden zijn naderend einde aankondigde. (Arnh. Crt.) Uit Amsterdam schrijft men ons De vergaderingen van de Amsterdamsche afdeeling van Volksonderwijs beginnen in den laatsten tijd meer en meer te gelijken op die der sociaal-democraten in het Volkspark. En voorkomen de liberale leden het niet door eene trouwe opkomst in de eerst volgende bijeen komst, waarin, door het bedanken op Dinsdag nvond weder van drie bestuursleden, drie nieuwe bestuurders moeten gekozen worden, dan zal ongetwijfeld het geheele bestuur uit sociaal democraten bestaan, waarin nu reeds Schröder en Teunissen zitting hebben, socialisten pur sang. De vergadering van Dinsdag avond was belegd op verzoek van 10 leden, allen wel be kende socialisten, als: Penning, Schröder en anderen, ter behandeling van hun voorstel »om zich tot den gemeenteraad te wenden, met verzoek te besluiten, de kinderen, wier ouders zulks verlangen, van voedsel en schoeisel te voor zien." Door bezadigde mannen, als de onderwijzers G. B. Lalleman en Schok, werd een poging gedaan om daarin eene wijziging te brengen, zoodat aan den raad een subsidie voor de vereeniging Kindervoeding gevraagd en deze zaak dus aan bet particulier initiatief over gelaten werd. besloten had om den Mont-Blanc te bezoeken. Dien avond was er gejammer en geween in het kleine buisje, in de voorstad Sainte Claire. Stephanie berispte Hercules geducht over zjjne losbandige neigingen en verweet hem dat hij met open oogen in zijn verderf liep. Maar Abatvent was koppig, zooals de meeste menschen, die-..zelden hun wil laten gelden. Hij zwoer dat hij den Mont-Blanc zou bezoeken, en dat wel den volgenden dag. Het was in bet begin van Juli; de baro meter stond op bestendig, mooi weer en het heele uitstapje zou niet langer dan vijf of zes dagen duren. Stephanie zag dat hij er niet van af te brengen wasen berustte zuchtend in haar lot, doch verklaarde dat zij zich met niets wilde bemoeienals dien onvoorzichtige een ongeluk overkwam, wilde zij zich ten minste niet te verwijten hebben dat zij hem bij dat dwaze plan geholpen had. Hercules deed niets dan er om lachenhij poetste zelf zijne schoenen met ijzer beslag, stak een hemd, een flanellen borstrok en een paar sokken in zijn taschvoegde er een fleschje arnica, wat pluksel en een weinig kirschwasser bij en den volgenden morgen ontrukte hij zich aan de armen zijner wanhopige gade, om met een paar slobkousen, die tot aan zijne knieën reik ten, op de stoomboot le Mont-Blanc te stappen, die hem aan het andere einde van het meer moest brengen. Toen de boot hem aan den steiger van Aangezien de vergadering voor 3/4 uit sociaal-democraten bestond, behoeft niet ge zegd, met welk gevolg die poging werd bekroond. Schröder verviel dien avond weder in zijn Volkspark-taal. Had hij in de vorige vergade ring geroepen .weg met de philanthropie," thans was het .weg met het ellendig initiatief," en of de heer Lalleman daar al tegenover plaatste .leve de philanthropie" .leve het particulier initiatief dat de voeding der arme kinderen ter hand nam" het mocht niets baten. Penning, Schröder en consorten overstemden de gematigde mannen, en met 76 tegen 37 stemmen werd het voorstel aangenomen, met deze simpele wijziging, dat voedsel zal verstrekt worden aan kinderen, die het noodig hebben. Naar aanleiding van deze beslissing gaven de heeren mr E. van Lier voorzitter, A. van Wamel secretaris en dr Baart de la Faille aan de vergadering te kennen, dat zij als bestuur ders aftraden, wat natuurlijk koren was op de molen der socialisten, die nu in een volgende vergadering wel in grooter getale zullen op komen om nog drie partijgenooten in hunne plaats te kiezen. Een Dinsdag avond, onder het afdrukken der eerste editie van ons vorig nommer, ont vangen telegram gaf ons aanleiding om nog ten stelligste tegen te spreken het bericht van den Rotterdamschen correspondent van het U. D., dat het tooneelgezelschap der heeren Le Gras en Haspels komen zou onder leiding van den heer Saalborn. Wij verheugen ons over die tegenspraak, omdat onder de tegenwoordige leiding der heeren Le Gras en Haspels de belangen der kunst met die van het gezelschap zelf zoo zeer behartigd worden dat hoogst moeilijk bij eene verandering aan eene verbetering te denken zou vallen. Bovendien zou zulk eene verandering een ongunstig teeken zijn, omdat daarmee zeer waarschijnlijk eene uiteenspatting van dit ge zelschap zou gepaard gaan. En, zooals het nu is samengesteld, levert het zulk een goed ge heel, dat eene dergelijke omkeering betreurd zon worden door ieder, die de tooneelspeelkunst een goed hart toedraagt. Dat bij de tegenwoordige crisis, die de Rotterdamsche opera-maatschappij doorleeft en met haar de maatschappij die eigenares is van den nieuwen schouwburg in de Aert van Nes straat, er allerlei geruchten in omloop zijn, ligt voor de hand. Zelfs^wordt de naam van den bekenden too neelspeler Possart in verband gebracht met de plannen van den heer Saalborn; beiden zouden zoo zegt men een associatie aangegaan hebben om de opera en den Rotterdamschen schouwburg te exploiteeren, de laatste voor zoover het betreft het geven van voorstellin gen door vreemde gezelschappen. Wat daarvan waar is, zal later wel licht blijken in ieder geval is het een feit dat, wat er ook gebeure, de heeren Le Gras en Haspels hun zelfstandigheid zullen bewaren. Doussard had afgezet, haalde Hercules ruimer adem en zjjn luchthartige, opgewekte stem ming keerde terug. Hij stapte vlug door op den weg van Paverges, die wit en recht tus- schen de groene weilanden, door hooge rots achtige bergen ingesloten, doorloopt. Hij hoopte voor twaalven les Fontaines-d'Ugines te be reiken, daar te ontbijten en te Flunet te gaan overnachten. Dat zou zjjn eerste dagreis zijn. Al voortloopende stiet hij met den voet tegen een tamelijk zwaar voorwerp, bukte en zag in het stof een stevigen wandelstok liggen, knoes terig zwaar, met een ijzeren beslag aan de punt, en aan het andere einde een ronden knop, die er een soort van knots van maakte. Abatvent was te zuinig, te veel man van orde en netheid, om iets verloren te laten gaan. .Kijk!" dacht hjj .dat is een mooie berg stok; juist goed van lengte voor mij en er is niet veel kans dat de eigenaar hem zal komen opeischen, dien neem ik mee; het zal een groot gemak op reis zijn." Onder die beschouwingen raapte hij den stok op en zette den weg voort. De lucht was helder, en frisch en toen hij bij de brug van Engelanwaz kwam, ontwaarde hij door de opening der valei van de Arlyc'e de sneeuw toppen van den Mont-Blanc, helder tegen den blauwen hemel afsteken. Zijn hart sprong op van vreugde bij dien aanblik en hij bekeek die vlekkelooze hoogten met een knipoogje, Nader meldt het Haagsche Dagblad aan gaande den heer J. Bosboom, dat hij eenigen tijd lijdende geweest is, doch thans wat beter is en nog rust noodig heeft. Thans wordt gemeld dat prof. J. A. Alberdingk Thijm ernstig aan een nierziekte ljjdende is. Bij het aan de Handelschule te Osnabrück gehouden eind-examen zijn geslaagd de heeren W. van den Bosch te Goes, A. Borel te Den Haag, A. Schoch te Utrecht, H. de Haas te Bolsward, W. Noordhoek Hecht te Amsterdam, S. Franken te Arnhem, L. André de la Porte te Arnhem en T. Konter te Leeuwarden. Onder de Middelburgsche industrieelen, wier fabrikaat zoowel in onze onmiddellijke omgeving, als in de provincie, in Nederland, ja zelfs in andere werelddeelen een goeden naam heeft ver worven, behoort ongetwijfeld de heer L. Vogel. De op zijne koninklijke fabriek vervaardigde brandkasten hebben herhaaldelijk de vuur-, val- en inbraakproef met succes doorstaan en de verschillende bekroningen, die den fabrikant ten deel vielen, zoowel als de talrijke bestel lingen, welke hij ontving, hebben daarvan een voldingend bewijs geleverd. Toen dan ook dit jaar de Nederlandsche nijveren werden uitgenoodigd op het Champ de Mars te Parijs met hunne concurrenten uit de gansche wereld in het krijt te treden aarzelde de heer Vogel niet ook daar eene lans te breken voor onze industrie. Hij heeft daartoe eene fraaie, volgens een nieuw systeem samengestelde brandkast ver vaardigd tot de bezichtiging waarvan hij ons uitnoodigde. De kast, in oud Hollandschen stjjl afgewerkt, voorzien van een voetstuk, groot 0.85 eM. in het vierkant, waarin zich twee brandvrije doozen bevinden, is 2.50 M. hoog en is gedekt door een fraai gebeeldhouwden kap, versierd met een Mercurius beeld. De kast boven het voetstuk, van binnen imitatie tegelwerk en marmer, heeft eene hoogte van 1 meter, eene diepte van 71 cM. en eene breedte van 61 cM daarin bevinden zich twee bergplaatsen voor waarden. Dat alles gedaan is dat den waarden bjj brand geen nadeel worde berokkend spreekt van zelf, maar vooral aan de sluiting is bui tengewone zorg besteed. Elke deur heeft een afzonderlijk slot, terwjjl aan het hoofdslot nog eene geheime sluiting is aangebracht en de buitendeur ook nog door dievenhaken voor inbrekers is beveiligd. Het geheel is keurig afgewerkt en de ver schillende sluitingen eischen niet de minste krachtsinspanning. Zorgde de heer Vogel voor een degelijk stuk werk, de heer F. Machenaud gaf het een fraai, bronskleurig, met zilver afge zet kleed en de heer G. J. den Hollander keurig gebeeldhouwde versierselen. Naar wij vernemen stelt de heer Vogel ge durende deze week belangstellenden nog in de gelegenheid zjjn werkstuk te bezichtigen. als wilde hjj zeggen »Nu is de beurt aan ons beiden!" Daarop trok hjj welgemoed Faverges binnen. Hij vond het heele dorp in rep en roer; den vorigen nacht was de molenaar van Saint- Ferréol, Jean Serooz, op zjjn kar vermoord, toen hjj van de markt te Albertville terug kwam. De moordenaar had hem met een stok dood geslagen. Zjjn ljjk was op den weg gevonden en naar het politiebureau gebracht, en de justitie was juist gewaarschuwd. Hercules was echter zoo vervuld van den Mont-Blanc dat hij niet veel aandacht schonk aan het gepraat der opeengepakte menigte en verstrooid verder ging tot dat hjj aan een café kwam, waar hjj een glas bier bestelde, zonder te letten op de achterdochtige blikken, die hem volgden. Ik heb nog vergeten te zeggen dat de gewezen apotheker, al was hjj zachtzinnig en vreed zaam van aard, geen gunstig uiterljjk bezat: hij was rossig en had veel zonnesproeten daarenboven loensde hjj een weinig en dat gaf hem bjj een oppervlakkige beschouwing iets schuws. Uit groote spaarzaamheid had hjj daarenboven voor de reis zjjn oudste plunje aangetrokken, die nu zeer bestoven was en er veel toe bijdroeg om zjjn uiterljjk dubbelzinnig te maken. Terwjjl hjj voor het café plaatsnam, werden de blikken hoe langer hoe achterdochtiger en er ontstond een onheilspellend gemompel onder het volk. Waarom kjjken ze mjj toch zoo aan dacht

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1