Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. Alsnu komt aan de orde het verdag der commissie, in welker handen het ontwerp tot herziening der provinciale kiestabel is gesteld, welk verslag door den heer Hammacher wordt uitgebracht. De voorzitter geeft in overweging tot dade lijke behandeling over te gaan, waarop de heer Van Deinse voorstelt het verslag naar de af- deelingen te verzenden. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 27 stemmen tegen 6. Voor stemmen de heeren Fokker, Van Teylingen, Van Deinse, Heijse, Snouck Hurgronje en Bolle. Alsnu wordt tot dadelijke behandeling over gegaan en worden daarbij tot leiddraad ge nomen de punten, zoo als die door de commissie in haar verslag zijn gestipuleerd. Punt 1«vermeerdering van het getal leden der Staten wordt van weinig belang geacht de no odzakeljjkheid van vermeerdering wordt niet ingezien en blijkt niet uit de in de nota verstrekte inlichting", wordt na beraad slaging zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Punt 2 »de minderheid acht die vermeerde ring evenwel wenschelijk"; geeft eveneens aanleiding tot beraadslaging en wordt ver worpen met 25 tegen 8 stemmen. Voor stemmen de heeren Pompe van Meerdervoort, Oggel, Moens, Fruijtier, Lueasse, Thomaes, Walter en Huvers. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen punt 3: »de gewijzigde verhouding der bevolkingscijfers van de 6 bestaande hoofd- kiesdistrieten kan tot een wijziging leiden van het aantal afgevaardigden in 3 van die 6 dis tricten" en punt 4 «wijziging van de kiesdis tricten zelve wordt daardoor echter niet nood zakelijk". Punt 5 en 6 worden samen behandeld. Zij luiden: «Naar het gevoelen van een lid der minder heid is in 's lands- en daarom ook in 't provin ciaal-belang wijziging dier districten noodzake lijk, opdat hun grenzen voortaan zooveel mogelijk samenvallen met die van de kiesdistricten voor de Tweede kamerhet andere lid der minder heid acht door de voorgenomen wijziging het provinciaal belang niet in die mate miskend of verwaarloosd, d?„t daarom het doen samen vallen, zooveel mogelijk, van de grenzen dei- kiesdistricten voor de Staten met die voor de Tweede kamer verwerpelijk zou zijn of achter wege zou moeten blijven «de meerderheid is van oordeel, dat met het provinciaal belang in de eerste plaats moet rekening gehouden worden bij de verdeeling derprovinciein kiesdistricten voor de provinciale staten, en dat het provinciaal belang, wel verre van gebaat, zeer zou worden geschaad door de voorgenomen indeeling, daar deze veel minder waarborgen voor een goede keuze aanbiedt dan de tegenwoordige indeeling, welke als dooi de natuur is aangegeven". Hierop dient de heer Huvers een voorstel in, luidende: «De staten van Zeeland, kennis genomen hebbende van de missive van Zijne Excellentie den minister van binnen- landsche zaken dd. 12 Febr. 1889 La A afd. BB (wijziging provinciale kiesdistricten) met daarbij behoorende tabel A, bedoeld in de wet van 5 November 1852 Stblno. 197) benevens nota van toelichting overwegende dat het uit een oogpunt van provinciaal belang wenschelijk voorkomt, dat zooveel mogelijk bij de indeeling der provincie in districten voor de verkiezing van leden der Provinciale staten, de verdeeling in districten, geldende voor de verkiezing van leden van de 2e kamer der staten-generaal wordt gevolgd, omdat daardoor het overleg wordt bevorderd en dus ieder deel tot zijn recht komt overwegende dat de bijzondere ligging van de provincie Zeeland het echter wenschelijk doet voorkomen, dat de districten Goes, Hon- tenisse en Oostburg worden gesplitst besluiten I. aan Zijn Excellentie den minister van binnenlandsche zaken in overweging te geven, de districten Goes, Hontenisse en Oostburg te splitsen gelijk op nevensgaanden staat is aan gegeven II. aan Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken in ieder geval dit voor stel ter kennisneming toe te zenden. De bijgaande staat geeft de volgende dis tricten aan le district Goes. Getal te kiezen leden 6. Het district omvatGoes, Arnemuiden, Colijns- plaat, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, 'sHeer Arendskerke, Heinkenszand, Cats, Kattendijke, Kloetinge, Cortgene, Wemeldmge, Wissekerke en "Wolfaartsdijk 2e district Tholen. Getal te kiezen leden 4. Het district omvat Tholen, Sint Annaland, St Maartensdijk, Oud Vosmeer, St Philipsland, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse 3e district Hontenisse. Getal te kiezen leden 5. Het district omvatHontenisse, Bosch- kapelle, Clinge, Grauw en Langendam, Hengst dijk, Hulst, St Jansteen, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Stoppeldijk en Zuiddorpe; 4e district K a p e 11 e. Getal te kiezen leden 5. Het district omvatKapelle, Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's Heeren- hoek, Hoedekenskerke, Kruiningen, Krabben- dijke, Nisse, Oudelande, Ovezande, Rilland-Bath, Schore, Tereeks en Waarde. 5e district Oostburg. Getal te kiezen leden 6. Het district omvatOostburg, Cad- zand, Retranchement, Zuidzande, Sluis, Aar denburg, Eede, St. Kruis, Waterlandkerkje, IJzendijke, BreskensGroede, Nienwvliet, Schoondijke, Hoofdplaat en Biervliet. 6e disfrict Terne u zen. Getal te kiezen leden 4. Het district omvatTerneuzen, Hoek, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Sas van Gent en Axel." Na langdurige discussie wordt, op voorstel des voorzitters,goedgevonden punt 6 in stemming te brengen en te bepalen dat, wordt dit punt aangenomen, het voorstel des heeren Huvers als vervallen zal worden beschouwd. De uitslag der stemming is dat het punt wordt aange nomen met 25 tegen 8 stemmen. Tegen stemmen de heeren Pompe van Meerdervoort, Oggel, Moes, Fruijtier, Lueasse, Thomses, Walter en Huvers. Punt 7 luidt»het verzoek van Burgerplicht te Ter Neuzen om tot splitsing van het 5e district in 2 hoofdkiesdisten (de kantons Ter Neuzen en Hulst) te adviseeren, meent uwe commissie niet te moeten ondersteunen". Dit wordt aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Tegen steramen de heeren Oggel, Moes, Fruijtier, Lueasse, Thomies, Walter, Heijse, Van Berlekom, Snouck Hurgronje, Hoogenboom en Huvers. Punt 8 luidt«de meerderheid acht de bezwa ren tegen vereeniging van het kanton Terneuzen met het 4e district volkomen gegrond, en ondersteunt derhalve het dienaangaande door Burgerplicht gedaan verzoek, evenals de bezwaar schriften uit Tholen en St Philipsland, gericht tegen vereeniging met Noord-Beveland, een deel van Zuid-Beveland en een deel van Walcheren." Dit wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. De zitting is vervolgens door den voorzitter in naam des konings gesloten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: A. V., 19 j., landbouwer, Axel, tot 8 b. s. 6 d. h.; straatschenderij: F. H., 12 j.zonder beroep, Terneuzen, tot 3 b. s. 3 d. h.; het schenken v a n b e d w e 1 m e n d e drank aaneenbeschonkenpersoon: J. C. H., 20 j., zonder beroep, Terneuzen, tot 5 b. s. 3 d. h., en diefstal: M. H. H., 27 j., hvr. van H. S., en A. M., 25 j., dienstbode, beiden Middelburg, de laatste alhier gedetineerd, de le tot 2 m., en de 2e tot 3 jaar gev.de laatste met bepa ling dat de tijd, door haar in verzekerde be waring doorgebracht, bij de uitvoering van de haar opgelegde tijdelijke gevangenisstraf geheel zal worden in mindering gebracht, terwijl tevens door do rechtbank bevolen is dat aan den heer Neelmeijer, bij wien A. M. het laatst in dienst was, zal teruggegeven worden de som van 258.50 benevens een flacon met gouden stop. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijnP. O., 27 jarbeider, Sas van Gent, beklaagd van beleediging, en M. L. V., 33 j., landbouwster, Koewacht, be klaagd van diefstal. Bovengenoemde zaken zijn reeds verleden week bij de behandeling door ons breedvoerig medegedeeld. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeldJ. D., St Laurens, wegens het laten staan van een trekdier op den weg zonder voorzorgsmaatre gelen te hebben genomen, tot 2 b. s. 2 d. S. M., Serooskerke, wegens het als gebruiker van land in een polder niet voldoen aan d# aanzegging om de waterleiding op eene bepaalde breedte en diepte te houden, tot f 5 b. s. 2d.; M. K., Vlissingen, wegens het wegnemen van voorwerpen, gegroeid aan de werken van een rijkskanaal, tot 1 b. s. 1 d.J. de V., Vrouwe polder, wegens het laten grazen van vee in de duinen tot ƒ1 b. s. 1 d.J. K. Jz., Koude- kerke, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door wildstrikken tot 15 b. s. 3 d. en verbeurdverklaring der 3 wildstrikken met bevel tot vernieling. Verder wegens dronkenschapI. K., J. B., J. M, H. B., H. S., P. F. E., J. J. v. A., Mid delburg, J. G., Oostkapel le, J. J. v. d. V., P. S., Vlissingen, ieder tot 1 b. s. ld.; J. Ph. M., Middelburg, en H. B., Vlissingen, ieder tot 5 b. s. 2 d.N. A. de C., Middel burg, en J. de L., Domburg, ieder tot f 2 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. In de door ons medegedeelde procedure der firma G. Alberts Lz° Co alhier, als eiseheres, tegen de Korsnas Sagverks Aktiebolag te Gefle, in Zweden, heeft het gerechtshof te 's Gra- venhage gisteren arrest gewezen. Met gedeel telijke vernietiging van het door de rechtbank alhier gewezen vonnis, zulks wat de toepasselijk- verklaring van artikel 262 wetb. v. kooph. betreft, heeft het hof, ten principale recht doende, de vorderingen der eiseheres ontzegd met hare veroordeeling in de kosten van beide instantiën. De voorstelling, Donderdag avond 11. in den schouwburg te Middelburg voor een lief dadig doel gegeven, heeft, naar men ons meldt, netto ƒ110.72 opgebracht. -- Op de werf de Volharding alhier had heden morgen een werkman het ongeluk zich met een circuleerzaag zoodanig de hand te verwonden dat deze waarschijnlijk zal moeten worden afgezet. Maandagavond had in de zaal van den heer Kuypers de jaarlijksche algemeene verga dering plaats der vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang te Vlissingen. Zij werd door 36 leden bijgewoond. In deze vergadering, waarin de penningmeester rekening en verantwoording deed, kwam een voorstel ter tafel tot aansluiting bij de nieuw op te richten centrale kiesvereeniging in het district Walcheren en tot aanneming van het desbetreffend reglement; tot een en ander werd met algemeene stemmen besloten. Verder had op die vergadering een verkiezing plaats, wegens periodieke aftreding, van drie leden van het bestuur van Algemeen Belang. Met bijna algemeene stemmen werden als zoo danig herkozen de heeren M. P. Troelstra, A. J. van Ockenburg en H. Louman. Omtrent de statuten van genoemde centrale vereeniging voor het district Walcheren meldt men ons. Zij stelt zich ten doel tusschen de verschillende vrijzinnige kiesvereenigingen in het district samenwerking en overeenstemming tot stand te brengen bij het verkiezen van candidaten der Tweede kamer van de Staten- generaal en de provinciale staten van Zeeland, en om daarbij eenheid te verkrijgen betreffende de in den verkiezingsstrijd te volgen en te beramen maatregelen. Alle vrijzinnige vereenigingen in het district kunnen zich bij deze vereeniging aansluiten. De toegetreden vereenigingen moeten de in het reglement aangegeven beginselen huidige, be treffende het aannemen van leden. Het bestuur zal bij een centraal comité be rusten, samengesteld uit de besturen der aan gesloten vereenigingen. In elke kiesvereeniging worden candidaten voorgesteld en besproken, waarna uit de ge noemde namen bij meerderheid van stemmen hoogstens een drietal voorloopige candidaten gekozen wordt. De namen dezer candidaten worden aan 't voorzittend bestuur medegedeeld. Dit bestuur maakt een verzamellijst op en zendt die aan de kiesvereenigingen toe. Op een tweede vergadering worden de voor loopige candidaten besproken en daarna tot stemming uit de gezondene lijst overgegaan. Deze uitslag wordt weder aan 't voorzittend bestuur medegedeeld. Hij, die dan de meeste stemmen verkregen heeft, is de candidaat voor het geheele district. Men schrijft ons uit Domburg Evenals Noaeh, die een vogel uit de arke ter verkenning liet uitvliegen, zenden de stede lingen, bij 't naderen der lente, hun afgezanten om te trachten te Domburg een woning te vinden voor 't aanstaande badseizoen. Af en toe komt een stemmig coupétje ons dorp binnen rollen, waarin éen enkele reiziger, die na be zichtiging van verschillende woningen en apar- tementen, weêr vertrekt, onder belofte van een nader schrijven. De huur- en verhunrperiode is hier weer aangebroken. Yoor enkele huizen en kamers zijn reeds overeenkomsten gesloten. Met eigenaars van andere duren de onderhan delingen nog voort. Zou de zomer van '89 gunstiger zijn dan zijn voorganger? In ieder geval is de aantrekkelijkheid van Domburg grooter geworden voor den vreemde ling. Meer ruimte, meer comfort, zoowel in het hotel Villa Marina als in verscheidene nieuw gebouwde woningeneen nieuw badpaviljoen, dat uitstekend aan de eischen des tijds voldoen zal, een aangenamer entrée van het dorp aan den Noordoostkant, waardoor die plek niet ge heel ten onrechte op de nieuwe kadastrale kaart den wel wat weidschen naam «Park" draagtal die zaken zijn teekenen van onrais- kenbaren vooruitgang. Op een gunstigen zomer dus is aller hoop gevestigd Een warme, echt ouderwetsche zomer; leven brengend in de thans zoo stille, doodsche paden van ons bosch en op het verlaten strand der Noordzee, maar een ware kwelduivel voor onze postboden, die in 't zweet huns aanschijns, doch met loffelijke stiptheid, bijna ongeloofelijke aantallen van brieven en postpakketten van Middelburg vervoeren in hunne bekende kar retjes. Zou hierin nooit verandering komen Stiptheid in aankomst en vertrek onzer posten, ja niet genoeg te waardeeren eigen schappen van onze Nederlandsche posterij in 't algemeen. Uitzonderingen zullen er wel altijd zijn. B. v. te Westkapelle, waar meer malen de post een half uur en meer te laat arriveert, soms ten kantore bezorgd door een vrouw, dan weer door den bode zelf, doch deze gezeten op een dravend wit paard. (In dit laatste geval komt de man wel eens te vroeg aan, doch dit is een hooge zeldzaamheid.) 't Zou waarlijk vermakelijk zijn, zoo'n aankomst der brievenpost, als er niet zulke gewichtige belangen als die der posterij door verwaar loosd werden. Zou hierin ook nooit verandering komen Er schijnt sprake te zijn van een adres van Westkapelle's ingezetenen aan de hoofd administratie der posterijen. Nu, het is hun niet kwalijk te nemen, want de toestand is ergerlijk en naar ik verneem helpen gewoon ingediende klachten niets, volstrekt niets. In de Maandagavond door de kiesveree niging Burgerplicht te Yerseke gehouden verga dering, waarin ook met algemeene stemmen de heer J. J. Ochtman tot candidaat werd gesteld voor de verkiezing der Provinciale staten, kwam ter tafel een schrijven van het bestuur dei- liberale kiesvereeniging Goes, houdende de uit- noodiging dat de kiesvereeniging Burgerplicht zich bij die kiesvereeniging Goes zou aansluiten door art. 7 der statuten van laatstbedoelde vereeniging over te nemen. Hiertoe werd bjj acclamatie besloten. Tot penningmeester, in de pilaats van den heer D. H. Poelman die de gemeente verlaten heeft, werd gekozen de heer C. A. E. Sauer en tot 2en secretaris, welke betrekking nog niet vervuld was, de heer M. van Harmeien. Yan de Maandag in de buitenhaven te Hansweert gezonken poonschuit De Vrouw Sara, schipper Van den Boogaert, welk vaartuig met laagwater grootendeeL droogliep, heeft men na veel krachtsinspanning de lading steenen in andere vaartuigen kunnen overladen. Het vaartuig zelf heeft men hierna aan de Oost- havendam op de slikken gebracht. Maandag hielden de leden der afdeeling Noord-Beveland van de Maatschappij ter bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Cortgene eene vergadering, waarin aanwezig waren 29 leden. Ter sprake kwam daarin de veemark te Cort gene. De aanwezige landbouwers verzochten bijna eenparig dat door het bestuur van die gemeente publiciteit zou gegeven worden aan de in April te houden veemarktwaarop van bevoegde zijde toezegging werd gedaan. Onder de ingekomen stukken behoorde eene aanvrage voor de deelneming aan het 42e land- huishoudkundig congres, dat dit jaar te Bergen op Zoom zal gehouden worden. Van weg# deze afdeeling bleek de deelneming nihil te zijn. Van de zuster-afdeeling Oostburg was een schrijven ingekomen om, evenals zij deed, bij 't hoofdbestuur aan te dringen om te trachten de provinciale keuringen van vee in Zeeland te doen opheffen en van dezelfde afdeeling nog het verzoek om adhaesie te verleenen aan de poging tot afschaffing of vergemakkelijking der keuringen van vee op de grenzen. Het eerste verzoek besloot men te onder steunen het tweede werd voor kennisgeving aangenomen, omdat die keuringen van vee voor Noord Beveland van geen belang zijn. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan en de begrooting op gemaakt voor 1889 in ontvang op 339.89 en in uitgaaf op ƒ316.24. In eene buitengewone vergadering van stembevoegde ingelanden van het Nederlandsche gedeelte der Vereeni de polders Bewester Eede bezuiden Sint Pietersdijk en eerste gedeelte van den Papenpolder, Maandag gehouden in het logement De Roode Leeuw te Aardenburg, werd besloten pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van eene bestrating met keien van het ged.eelte van den Sluisweg, loopende van den steenweg van Aardenburg naar Mid delburg, in Vlaanderen, tot aan den bestaanden steenweg nabij de Kruisschans. Naar het schijnt staan zoo schrijft men ons de kansen gunstig om het bedrag dei- kosten, geraamd op 19000, te verkrijgen uit de provinciale kas, bij renteloos voorschot, terug te betalen in 20 jaar, zoodat de belangheb bende polders en gemeenten^ gedurende dien termijn jaarlijks samen slechts 950 hebben af te lossen. Om tot die som te geraken werd besloten zelf daarin de helft of 475 bij te dragen en zich te wenden ter verkrijging van de wederhelft, tot de gemeenten Middelburg, in Vlaanderen, en Sluis en tot den polder Bewes ter Eede benoorden Sint Pieteisdijk met het voorstel dat daarin zal worden bijgedragen door gemelde gemeente Middelburg 100 door de gemeente Sluis 175 en door laatst- gemelden polder 200. De Maandag verkochte lading hout van het bij Cadzand gestrand barkschip Columbus heeft circa 6650 opgebracht. Te Hulst werden Maandag verkocht7 H" 26 A. '80 C. bouwland, gelegen in de Klein Hengstdijkpolder, voor 3260benevens de volgende perceelen in den Stoppeldijkpolder 3 H. 20 A. 50 C. voor 2860 1 H. 85 A. 40 C. voor ƒ1610, en 2 H. 57 A. 70 C. voor ƒ2150. Alles behalve 12J onkosten. Op den Delftschen weg is Maandag dooi de stoomtram Den HaagDelft een man over reden, die dientengevolge spoedig overleed. Zaterdag is onder Scheveningen een zand- schipper onder het zand gestikt. Eene zware zandmassa liet los en stortte over hem heen. Hoewel hij nog eenige teekenen van leven gaf, toen hij er onder uitgehaald werd, gaf hij spoedig den geest. Twee personen uit Driebergen, die een hun opgelegde straf moesten ondergaan, waren tot dat einde in de vorige week naar Utrecht overgekomen. Toen zij zich daartoe te bestem der plaatse aanmeldden, konden zij niet opge nomen wordener was voor hen geen plaats de gevangenis was te vol. Hun zou bericht gezonden worden, wanneer zij geher bergd kunnen worden. UD.) Aan de toegangswegen tot de gemeenle Eemnes zullen borden geplaatst worden met het opschrift«In de gemeente Eemnes worden geen aalmoezen gegeven aan bedelaars, land- loopers en marskramers." De politie te Groningen heeft eene spoor- wegdieven-bende ontdekt. Sedert geruimen tijd werden herhaaldelijk verschillende artikelen uit de goederenloods nabij het station ontvreemd, van welke vermissingen telkens aan de politie werd kennis genomen. Ondanks alle aangewende moeite mocht het der politie aanvankelijk niet gelukken den dader of de daders te ontdekken, maar naar den aard der diefstallen en de wijze, waarop deze waren gepleegd, te oordeeleD, stond het weldra bij haar vast, dat niemand anders dan éen of meerdere spoorwegbeambten die ontvreemdingen moesten hebben gepleegd en in die richting werden dan ook hoofdzakelijk de nasporingen geleid. Eindelijk werd zoodoende eenig spoor gekre gen en sterk vermoeden rees weldra tegen een spoorwegarbeider, die veelal in de goederen loods was werkzaam geweest, waarom tot eene huiszoeking bij hem werd besloten. Al terstond bleek nu, dat men niet had misgetast, want verschillende stukken goed, als thibet, kam- garen, vijfschaft, ledige wijn- en punchflesschen etc., allen van diefstal afkomstig, werden te voorschijn gehaald, waarvan het gevolg was, dat het geheele huisgezin, bestaande uit man, vrouw en dochter, voorloopig werden gevangen genomen, terwijl later mede aan het licht kwam dat de dochter nog verschillende gestolen goe deren had beleend. Ontkennen was nu niet meer mogelijk, maar er volgde meer. De man gevoelde zich namelijk bezwaard om alléén voor den dief te worden gehouden en verraadde daarom verschillende andere onregelmatigheden, door een drietal mede spoorwegarbeiders gepleegd. In verband hiermee zijn nog twee arbeiders ontslagen. De pachthoeve Oudenhof te Hoensbroek, eigenaar markies van Hoensbroek, is Vrijdag namiddag geheel afgebrand. De pachter Petrij werd met moeite gered5 paarden, 13 koeien en varkens zijn omgekomen. De schade (be draagt 23,000. Alles was verzekerd. Door een landbouwer te Scheemda wordt eiken dag een pot eten, met spek erin, gekookt voor de behoeftigen. Soms krijgt genoemde heer daags 30 a 40 armen te eten. In de Koninklijke Nederlandsche Machine fabriek te Helmond geraakte Zaterdag een man tusschen een schaafmachine. Zijn schedel werd geheel opengescheurd, en er bestaat geen kans op het behoud van zijn leven. Te Driel viel een jongetje in een gat, waarin pas gebluschte kalk was. Het bekwam ernstige brandwonden, terwijl hij ook kalk in zijne oogen heeft gekregen, zoodat men nog voor het behoud van zijn gezicht vreest. Een inwoner van Ochten (G.) maakte zich zoo driftig op kinderen die rond zijn huis krijgertje speelden dat hij met een bijl naar buiten stormde en daarmede een der kinderen een gedeelte van het rechteroor afhieuw. Voor het kind moest geneeskundige hnlp wor den ingeroepen. Een stadsdokter werd geroepen bij een gezeten boer, wiens vrouw bedenkelijk ziek was. Hij liet in den loop van het gesprek doorschemeren dat hij niet zeker was of hij voor zijn moeite wel behoorlijk betaald zou worden. «Dokter,sprak de boer, «dit bankje van 40 gulden is voor u, of ge mijn vrouw doodt of wel geneest." De boerin stierf. Na eenigen tijd kwam de geneesheer om zijn honorarium. «Mag ik vragen," sprak de boer, «hebt gjj mijn vrouw gedood «Wat blief je! natuurlijk niet!" was het antwoord. «Hebt je haar dan genezen?" «Helaas, neen «Welnu," hernam de boer, «dan hebt ge volgens onze afspraak ook niets van mij te vorderen." De drukfouten, steenen des aanstoots voor iedereen, niet het minst voor auteurs en uit gevers, zijn voor de journalisten ware nacht merries. Hoe komen de drukfouten in de wereld en in een courant? vraagt men wellicht en het antwoord er op luidt volgens een Duitsch blad dat het natuurverschijnsels, noodzakelijkheden zijn- Zullen zij er niet zijn dan moetle de schrijver of inzender het juiste geschreven en 2e duidelijk geschreven hebben3e moet de zetter in alle vakjes van zijn zetkast alleen juiste letters hebben4e altijd den juisten greep doen5e ze goed zetten. Voorts moet6e de corrector goed lezen7e de zetter de eerste correctie goed verbeteren 8e de corrector de tweede cor rectie goed lezen9e de zetter de tweede cor rectie goed verbeteren 10e de revisie goed gelezen worden en 11e nog een dozjjn andere omstandigheden even goed afloopen, b. v. d) gecorrigeerde woorden niet «in pastei" vallen noch de corrector aan betweterij lijdende zijn of de z. g. n. opmaker geene vergissing begaan. En daar een groot 8o. vel 50 a 55,000 letters telt, moeten die gunstige omstandigheden 50 a 55,000 maal herhaald worden om het goede publiek een enkel vel druks zonder fouten te leveren. Dat alles wetende, bij zoovele mogelijke dwa lingen die toch altijd menschelijk blijven, vraagt men zich zeker af hoe het mogelijk is dat niet veel, zeer veel fouten meer ge maakt worden. Omnibus-koetsier. - lk en hij op zijn paard wijzende hebben al 12 jaren voor de maatschappij gewerkt. Passagier: Zoo waarachtigNu dan is de maatschappij veel aan jelui beiden ver plicht. Ze zorgt zeker goed voor je Koetsiei. Ja, dat hangt er van af. Ver leden week waren we beiden ziek en toen hebben ze hem een dokter gestuurd en mij hebben ze mijn weekgeld ingehouden. Alloh vooruit, Bies Zou het alleen bij omnibus-maatschappijen zoo gaan De werkstaking te Armentières is, door tusschenkomst van den prefect en den burge meester, tengevolge van concessiën van arbeiders en patroons geëindigd. Zaterdag zijn te Parijs een vijftal personen tuinlieden, koks enz., in hechtenis genomen, die de kweekerijen in den omtrek der hoofdstad plachten te plunderen en allerlei kostbare plan ten in de Halles verkochten. In eene maand tjjds hadden zij blijkens hunne bekentenis uit 150 kweekerijen duizenden planten gestolen. Juist de overvloed had de aandacht der politie getrokken. - Zondag is bij Honfleur een trein van het spoor geloopen, waarbij de stoker en de machinist zijn omgekomen, de hoofdconducteur ernstig en eenige reizigers licht gekwetst werden. Dezer dagen vond men te Leeds het lijk van een knaap van vijftien jaarhij had ken nelijk zichzelf opgehangen aan een balk in een vertrek van het ouderlijk huis. Daar de knaap steeds vroolijk en gezond was geweest, zou men zeker nooit begrepen hebben wat hem hiertoe gedreven had. Maar men vond op een stoel in die kamer een romantisch verhaal van den bekenden Mayne Reyd, waarin o. a. beschreven wordt, hoe een jongen zijn moed toont, door met een lossen strik aan den nek een tijdlang, alleen vertrouwende op de kracht zjjner handen, aan een hoogen boom te gaan hangen. Het was nu duidelijk, dat de knaap dezen toer had willen nadoen. Romantische verhalen hadden reeds vroeger een buitenge- wonen invloed op hem gehadgeschiedenissen van zeeavonturen hadden hem reeds tweemaal doen wegloopen uit het oudérlijk huis en op een schip doen dienst nemen,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2