N°. 59. 132e Jaargang. 1889. Maandag 11 Maart. BRANDWEER. Pokziekte. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderelijk nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zen en 10 weduwen van Belgische loodsen, te Vlissingen, slachtoffers van de schipbreuk bij Schouwenbank, verleenen wij gaarne onze tusschenkomst ter overmaking aan de commissie aldaar van alle bijdragen, die men voor dit goede doel zou willen af zonderen. BEKENDMAKINGEN. HET ZEEDRAUA BIJ SGOODWEKBASK. Middelburg 9 Maart. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. HDIELN1GSUIE Thermometer. Middelburg 9 Maart. vm. 8 u. 40^gr. m. 12 u 49 gr. av. 4 u. 46 gr. F Verwacht W. wind. Agenten te Vliaaingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. v. d. Peill, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentïën Nieuwenhdijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Daiibe Cie., John P. Jones, opvolger, voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen Ten behoeve der ongelukkige 40 wee« Wij hebben bovendien aan ons bureau een bus geplaatst, waarin ieder gelegenheid heeft zijne bijdrage, hoe gering ook, te storten Van de ingekomen giften zullen wij achter eenvolgens melding maken. Ook op andere scholen in onze gemeente heeft men voor dit doel eene inzameling van giften gehouden, of zal deze plaats hebben. Wij ontvingen voor dit doel van de leer lingen der Rijks Hoogere burgerschool te Middelburg 19,48; opbrengst inzameling op de bijzondere school voor meisjes, hoofd mej. J. J. Jonk, 14.60; van S. L. ƒ0.50; Y 2H. M. H. 1 coupon leening Rotter dam 3los geld 2,78maakt met de vroeger gemelde opbrengsten der inzamelin gen op de Christelijke burgerschool en op de leerschool 70,375. De burgemeester en wethouders van Middel burg, gelet op de verordening nopens de brandweer voor dezo gemeente, maken bekend lo dat het contingent van het voor dit jaar te benoemen personeel bij de brandweer zal bestaan uit 52 personen; 2o dat de loting voor hen, die dit jaar dienst plichtig bij de brandweer worden, alsmede de naloting voor diegenen, welke, vallende in de termen van dienstplichtigheid bij de brandweer sedert de laatste inschrjjving van elders in deze gemeente zijn komen wonen, zal plaats hebben ten raadhuize Maandag den 25en Maart 1889, des voormiddags te 10 uren 3o dat niemand tot die lotingen zal worden toegelaten dan de ingeschrevenen zelve of hunne gevolmachtigden, ten welke einde zij voorzien zullen moeten zijn van het hun van wege het gemeentebestuur uit te reiken op roepingsbiljet 4o dat voor hen, die bij de loting afwezig blijven, door een der leden van het bestuur over de brandweer een nommer zal worden getrokken. 5o dat zij, die voor den dienst bij de brand weer benoemd worden, zich daarvan door plaatsvervanging of afkoop kunnen ontslaan, mits van dat voernemen alvorens aan het be stuur over de brandweer kennis gevende, ter wijl zij, die vermeenen redenen van vrijstelling te hebben, die, binnen 14 dagen na den ont vang der akte van aanstelling, aan burgemees ter en wethouders zullen moeten indienen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER YAN NOORDEN. Verbaasd ontvangt de ree de dierbre zwervelingen. (Tollens), Vailing her high top lower than her robs, To kiss her burial. (Shakespeare). Vreeselijk heeft hij huisgehouden de storm. Met woeste kracht heeft hij gebeukt en geteisterd de tiran. Talrijk zijn zijne slachtoffers en onder menig dak bracht hij droefheid en geween. Maar geene plek wel licht behandelde hij zoo onverbiddelijk, geene plek maakte hjj tot schouwplaats van zooveel hartverscheurende tooneelen als het stadje aan den mond der Schelde. De dagbladen hebben de beide rampen ver meld, die Ylissing's bevolking troffen. Ze hebben ze vermeld met de beknoptheid en nauwkeurigheid, waarmee een tijdtafel gewag maakt van een bloedigen slag. Datum, plaats en getal gesneuvelden, dat alles is juist. Maai de indruk zoo de snelheid, waarmee het korte bericht heenglijdt onder het oog der lezers, de vorming van een indruk niet onmo gelijk maakt de indruk kan niet anders wezen dan hoogst onvolkomen. Want de greinige regels wjjaen slechts, zonder meer, op ;De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van Gedeputeerde staten van den 1 Maart 1889 no. 98 Provinciaalblad no. 29) maken de ingezetenen, met het oog op de in Vlissingen uit Ostende overgebrachte pok ziekte, aandachtig op het hooge belang om kinderen vooral in het eerste levensjaar te doen vaccineeren en om van de bestaande gelegenheid tot vaccinatie van kinderen en volwassenen gebruik te maken. Zij herinneren er aan dat door de hier ge vestigde vereeniging ter bevordering van ani male koepokinenting eiken Donderdag tusscb en 3 en 4 uren de gelegenheid wordt gegeven om van kalf op arm te worden ingeënt. Middelburg, den 8 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd SCHORER. De secretaris A. DE YULDER VAN NOORDEN. Aan nijveren en handwerkslieden. Te slaan op hetzelfde aanbeeld het heeft zijn bi denkelijke zijde, maar in de journalis tieke wereld behoort dit nu eenmaal tot de noodzakelijkheden. Ook wij zijn verplicht dit thans te doenen, ge schiedt dit aan den eenen kant met leedwezen, omdat eene zaak, die zoo goed is en zooveel steun verdient, naai ons bleek, nog riet in alle opzichten gewaardeerd schijnt te worden aan de rndere zijde doen wij het gaarne, omdat wij daardoor gelegenheid hebben nog eens de aandacht te vestigfn op de SKeeuw- sclie tentoon stelling van nijverheid en wedstrijd voor den Handwerks man. Volgens aankondiging in ons blad zal zij geopend worden op Donderdag 30 Mei; en zijn de kosten van vervoer en die voor verzekering tegen brandschade geheel vrij. De tijd nadert alzoo, waarop die tentoonstel ling hare deuren zal openen om de bezoekers te ontvangen, die van uit alledeelenderprovincie en daarbuiten zich zullen kunnen overtuigen van hetgeen Zeeland op het gebied der nijverheid kan presteeren. En wat zullen zij daar dan vinden Zal op die tentoonstelling ieder deel van onze provincie goed vertegenwoord zijn Wat wij hoorden kon ons de overtuiging daarvan helaasniet schenken. Zeker, de commissie is in menig opzicht te vreden, vooral waar zij wijzen kan op plaatsen als Sas van Gent, Hulst en Oostburg. Het is echter een minder gelukkig verschijnsel dat plaatsen als Vlissingen, Goes en Zierikzee, volgens gle tot nu toe ontvangen toezeggingen, minder inzen ders zullen afvaardigen dan in 1882 naar de te Goes gehouden tentoonstelling, die toen door Middelburg zoo krachtdadig werd gesteund. Maar ook vele van onze stadgenooten bleven nog ten achter met zich op te geven. Wat er op die wijze van het provinciale karakter der tentoonstelling worden zal, och dat is, dunkt ons, bijzaak. De tentoonstelling de kiem van zooveel diepe ontroering, zooveel vlijmende smart, zooveel sombere wanhoop, als stof zoude geven voor boekdeelen. Want de waarde van een menschenleven is niet vol strekt: ze is afhankelijk Tan het getal der genen, die onverzorgd achterblijven; ze is evenredig met de bitterheid der tranen, die worden gestort. Want de kracht, waarmee een doodsbericht schokt, dient afgemeten naar de omstandigheden, waaronder het wordt ontvangen. Het zij mij vergund een meer omstandig verhaal te leveren van de ramp en daardoor een trouwer denkbeeld te geven van wat Vlissing's bevolking rechtstreeks en middellijk voelde en leed in de week van 10 tot 16 Fe bruari. Dan zal de lezer meteen gelegenheid vinden om op te merken, hoe somberroman tisch en wreed ironisch de werkelijkheid wezen kan in feiten en omstandigheden. En wellicht gelukt het mij den weg te banen tot zijn gemoed voor het beroep, dat zal worden gedaan op zijne liefdadigheid. Met haast onverklaarbaren spoed en wreede openhartigheid zond de zee met het opkomend getij bericht naar den wal van eene ramp, die ze had aangericht in den stormachtigen nacht van Vrijdag op Zaterdag (8 op 9 Februari). Reeds in den morgen van Zondag kwamen er brokstukken aanspoelen van een vaartuig, dat zal toch, zonder de medewerking van die allen, slagen daarvan zijn wij overtuigd, omdat de leiding in uitstekende handen is. Maar wat zal er gezegd worden van onze provincie, waar het geldt haar naam op indus trieel gebied, als velen zich blijven onttrekken En dan willen wij even opmerken dat met dit vraagstuk in nauw verband staat het eigen belang van hen, die nu, hetzij uit lauwheid, hetzij uit onverschilligheid, nog van verre bleven staan. Dat zij dit toch bedenken. Menig industrieel, menig fabrikant beklaagt zich dat het publiek zoo dikwijls van veraf laat komen, wat nabij even goed, even goedkoop, en even solide te bekomen is. Is dit niet vaak een gevolg van onbekendheid met hetgeen te verkrijgen is Welnu de tentoonstelling is daar om aan eigen stad- en landgenooten blijk te geven van het geen men leveren kan. En zulk eene alleszins geoorloofde, ja noodzakelijke reclame brengt haar rente dubbel en dwars op. Wie dat niet inziet is de rechte koopman, de rechte fabrikant niet. De handwerksman vindt bovendien in den te houden wedstrijd het terrein om-zijn belan gen te bevorderen. Toch bleven ook hierbij zoovelen ten achter om zich voor deelneming aan te geven. Deze schijnen te vergeten dat hun werk hun waarde kan bepalen. Naast verplichte werkstukken staat ook vrije keuze voor hen open en kunnen zij door bekroning of door aankoop voor de verloting hunne gemaakte onkosten geheel of grootendeels zien vergoed. Wij moeten als vanzelf in herhalingen ver vallen van hetgeen wij vroeger, o. a. den 15 October 1888, schreven, maar een goed woord voor een goede zaak kan niet genoeg herhaald wordenGeen enkel handwerkman kan in ons gewest gemist worden, want het aantal der deelnemers is toch al beperkt. Mogen Zeeland's industrieelen en handwerks lieden toch beseffen dat hun onthouding aan die tentoonstelling en dien wedstrijd hun tot schande en tot nadeel zal kunnen zijn. De concurrentie wordt steeds sterkerzij dwingt tot krachtsinspanning. En als straks de tentoonstelling is geopend en de wedstrijd aanvangt, dan zal het kunnen gebeuren dat zij, die zich onthielden, met leed wezen het werk van hunne mede-vakgenooten zullen zien en bij zich zei ven wellicht zullen zeggendat hadden wij beter gedaan. Maar dan is het te laat. Mogen practisch inzicht en gezond Terstand velen, die nu nog achterbleven, voor dat »te laat" behoeden De commissie van rapporteurs uit de Tweede kamer voor het ontwerp betrekkelijk den Fa- briekarbeid heeft, ingevolge het nieuwe regle ment van orde, rapport uitgebracht over de bij de kamer ingediende adressen betrekkelijk genoemd wetsontwerp, en wel ten getale van 44, van corporatiën, vereenigingen, firma's en afzonderlijke personen. Slechts een dier adressanten had principieel bezwaar tegen regeling van arbeid bij de wet; 7 bestreden de opportuniteit van het wets voorstel 5 zagen in het voorstel eene te be perkte strekking en 2 adressanten wezen leem- ze had verwoest. En als om luider te ver kondigen, dat zij haar vernielingswerk niet ten halve had volbracht, zond zij de meest verschillende deelen van het lichaam, dat zij had gevierendeeld. Er werden stukken opge- vischt van de verschansing en van de »sky- lights," maar ook stukken, herkomstig van tafels en banken uit de kajuit-, en zelfs de keggen van den mast. Er was geen plaats voor twijfel, er was een schip gebleven, vergaan wellicht met man en muis. Weldra werden de stukken herkend als afkomstig van den Bel gischen loodsschoener no 3, die in het noodweer had post gevat bij Schouwenbank. Hij lag daar >storm bij" en hield de wacht, als een reddende engel uitziende naar eene gelegenheid om een dwalend vaartuig te sturen in juisten koers en het te loodsen in veilige haven. Boot 3 is vergaanDie treurmare ijlde 's Maandags in den voormiddag met ongeloofe- lijke snelheid door de stad. Ze vloog van huis tot huis, van wijk tot wijk, ze klopte op deu ren en vensters en wenkte en riep tegen al wie ze ontmoette op haar weg. Schuw en traag naderde ze alle de woningen, die ze moest vervullen met gejammer en geschrei. Doch ook daar drong ze, zij 't aarzelend, binnen en weldra was de ontzetting en verlegenheid al gemeen. En de enkele, die nog onkundig was gebleven van wat er omging, werd tot vragen ten aan. Voorts betreffen de meeste overige adressen bezwaren van bijzondere industriën (buskruitfabriek te Muiden, steen- en pannen- fabrieken, pijpenfabrieken te Gouda en glas- fabricatie) en bezwaren tegen de onderdeelen van het wetsontwerp. Het verslag der commissie strekt als leid draad voor de kamer bij de behandeling van dit wetsontwerp. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot bekrachtiging van eene Provinciale heffing in Zeeland werden eenige inlichtingen gevraagd omtrent de betaling van steiger rechten door loodsvaartuigen. Men wensebte tevens de verzekering te ontvangen dat dooi de bepaling van art. 2 niet wordt te kort gedaan aan de bevoegdheid van hem, die zich door de heffing van het steigergeld bezwaard gevoelt, om de zaak te brengen ter kennisneming van den burgerlijken rechter. Het concert. Vrijdag avond door de Zang ver eeniging tot oefening en uitspanning alhiei gegeven,- had een overtalrjjk publiek naar het Schuttershof doen opgaan. De zaal was tot achteraan toe gevuld met een aandachtig ge hoor, dat aan het einde van de beide afdee- lingen door hartelijke toejuichingen zijn dank betuigde voor het genotene. En dien dank verdienden alle medewerkenden ten volle. De uitvoering van de Mattheus-Passion mag over het algemeen uitmuntend geslaagd heeten. In ons volgend nommer zal uitvoeriger over dit concert verslag geleverd worden. Ten slotte vermelden wij dat aan het einde van het concert den directeur der zangvereeni- ging eene aardige hulde werd gebrachteen lieve jongejuffrouw bood hem, namens een dei- hoorders, een lauwerkrans aan. Voorzeker zal elk, die öf de repetitie Don derdagavond waarop het eveneens zeer vol was öf het concert bijwoonde, ingenomen zijn met dit bewijs van waardeering, dat den heer Cleuver, na al de moeite en zorg, zoo zeer verdiende. Het Dagblad verneemt, dat de beroemde schilder Joh. Bosboom door een ernstig zenuw lijden is aangetast. De République fran^aise merkt op, dat Zola niet de eerste is, die op een locomotief gaat zitten, om voor een roman het spoorwezen beter te leeren kennenClaretie deed datzelfde voor zijn roman Le Train 17, waarvan de held een machinist is. Tot aanvulling van een vroeger bericht over het te koop aanbieden in de Duitsche bladen van het manuscript van Max. Schnecken- burgers Wacht am Rhein wordt gemeld, dat zich het oer-manuscript bevindt in de Berlijnsche koninklijke bibliotheek. Het is een geschenk van keizer Wilhelm 1, en de echtheid is door vier getuigen gewaarborgd. Te Ritthem is benoemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school mej M. C. HollebrandsCanbier. genoopt door de buitengewone drukte op de straten. En hij volgde den stroom, die zich richtte naar den Noordzee-boulevard, waar de stomme boden, die zoo pas waren aangekomen, waren te zien. Daar kon hij vernemen, dat de bemanning van den schoener bestond uit zeven personenden schipper, éen loods, een •hulploods en vier loodsleerlingen. Daar kon hij hooren, dat die zeelieden mannen waren in de kracht van hun leven en met de schoonste vooruitzichten. Daar kon hij te weten komen, dat zij nalieten zeven weduwen en twee en dertig weezen, en alsof dat nog niet genoeg ware om hem te treffen, daar kon hij vrouwen en kinderen wezenloos zien staren op de stuk ken hout, als wilden zij die tot spreken dwin gen, als wilden zij hun vragen vZeg mij waar mjjn man, meld mij waar mijn vader is Vlissingen was in rouw gedompeld. In ver scheidene huizen werden de gordijnen neerge laten en de bedrukte weduwen scholen weg in afzondering met hare sombere gedachten en hare smart. Doch die rouw scheen niet lang te moeten duren. In den namiddag van Dinsdag toch kwam er een telephoonbericht van de kustwacht te Westkapelle, aldus luidende »Boot 3 in 't zicht, zet koers naar Vlissingen." De inspecteur van het Belgische loodswezen en velen met hem schudden bjj het lezen van dat bericht ongeloovig- het hoofd en er werd De voordracht voor hoofd der gemeente- bewaarschool no 2 te Leeuwarden bestaat uit Mej. A. J. M. ter Haar, te Egmond aan Zee D. van der Koogh, te Rouwveen en Y. J. Meines te Goes. De examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het lager en middel baar onderwijs in de nagenoemde vakken zullen in 1889 worden afgenomen in de Fransche taal: voor het lager onder wijs in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Julivoor het middelbaar onderwijs in de maand December, des noodig aanvangende in het laatst van November; in de Engelsche en Hoogduitsche taal: zoo wel voor het lager als voor het midd. onderw. in de maand Augustus, des noodig aanv. in het laatst van Juli; in de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt; zoowel voor het lager als voor het midd. onderw. in de maand Augustus in de gymnastiek: voor het lager onderw. in de maand Juli; voor het midd. onderw. in de maanden November en December, gelijk tijdig met de overige acte-examens voor dien tak van onderwijs en met de acte-examens lager onderwijs in handteekenen. Door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg is gisteren niet J. de F. maar J. de T, 19 jr., arbeidster Kloetinge, wegens beleediging en diefstal veroordeeld tot 4 m. gev. Nadat men gisteren met twee duikers den geheelen dag ondel water gewerkt had om het as. Pembroke Castle van de in zijn schroef ge raakte tros te bevrijden, is dat, naar men ons uit Vlissingen schrijft, heden morgen eindelijk mogen gelukken en zal het stoomschip zoodra mogelijk de haven verlaten om de reis naai de Kaapstad aan te nemen. Kapitein L. A. van Hoeke, met den trans port stoomschoener van het Nederl. loodswezen Coertzen, Vrijdagmorgen naar Hoedekenskerke stoomende, ontwaarde op de Everingen eene Antwerpsche slampamper boot, vol water, waarin zich twee mannen bevonden, die groot gevaar liepen met de zinkende boot te gronde te gaan. Voormelde gezagvoerder stopte onmid dellijk de machine, nam de twee van koude bijkans verstijfde mannen over, voorzag hen van een kop warme koffie en heesch hun bootje in de davids van zijn schip. Na het lek, door middel van geteerd zeildoek en platlood be hoorlijk gestopt en de boot daardoor weder goed drijvende gemaakt te hebben, gaf hij de geredden met hun vaartuig bij Hoedekenskerke aan boord van een naar Antwerpen bestemd stoomschip over, waarmede zij hunnen tocht voortzetten na hartelijke dankbetuiging aan kapitein Van Hoeke, voor de hun betoonde menschlievendheid. Vrijdag avond heeft de antirevolutionaire kiesvereeniging voor Nederland en Oranje te Goes tot candidaat gesteld, voor de verkiezing van een lid der provinciale staten in het dis trict Goes, den heer B. M. den Boer, lid van den raad te Goes. teruggeseind>Zijt ge volkomen zeker, dat het werkelijk no 3 is Hoe ziet hij er uit Het antwoord luidde»Geen twijfel. Zult hem weldra zien. Hij wisselt hard door." Nog bleven velen ongeloovig en hechtten grooter waarde aan het getuigenis der stukken hout dan aan de herhaalde verzekering dei- kustwacht. Maar er waren anderen, die min der luisterden naar hun verstand dan naar hun hart en die toegaven aan de neiging, waarmede elk mensch behept is, om geloof te hechten aan een verblijdend bericht, hoe on waarschijnlijk het ook klinken moge. De heuge lijke tijding verspreidde zich over de stad als liefelijke zonneschijn bij het wegglijden eener lichtopzuigende wolkmaar in tegen stelling met hare booze voorgangster, drong ze het eerst door in de woningen met de neer gehaalde gordijnen. Ze verjoeg de droefheid en leidde zegevierend de vreugde binnen, ze veranderde jammer in gejuich en geschrei in handgeklap. En de bloedverwanten en vrien den, die gisteren gekomen waren met rouwbe klag, brachten heden hunne gelukwenschen met gelach en gescherts. Weder stroomde het volk naar den Noordzee-boulevard, naar het strand en de duinen, maar thans om den verloren gewaanden schoener te begroeten. En vooraan in den drom der verbeidenüen drongen zich allen, die weldra een echtgenoot of vader, een

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1