Terlooip en TerpacMip in Zeeland BUITENLAND. Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. hou van dat niet gegaan m alleen is het vierde eeuwfeest lorümbus" tocht een geschiedkundig feit, vergeten en niet ongemerkt voorbij- Mej, S. wierfrtje Br Arrondissements-rechthank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens beleediging en diefstal: J. d. P., 19 j., arbeidster, Kloetinge, tot 4 m. gev. diefstaj: P. J. v. W., 15 j., E. B. v. W., 14 j., N. P. R., 12 j., eu A. N., 14 j., allen arbeiders, Terneuzen, ieder tot G d. gev. slaan van een beambte: J. J., 21 j., en J. P., 21 j., kooplieden, Middelburg, de le tot 3 m. en de 2e tot 7 d. gev. mishandeling: A. S., 17 j., J. S., 16 j., scheepsjagers, en A. L., 36 j., hvr. van P. S., zonder beroep, allen Wemelainge, ieder tot f 8 b. s. 6 d. h., en L. T., 21 j., arbeider, Westdorpe, tot 5 b. s. 5 d. h., en oplichting: A. K., 14 j., zonder beroep, Wissekerke, tot 1 m. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn J. S., 36 j., werk man, Vlissingen, beklaagd van vernieling, en W. G. P. B., 47 j., leurder, Middelburg, be klaagd van overtreding eener politieverordening te Middelburg. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld: J. v. d. B., A. v. d. B., Kapelle, wegens te zamen en in vereeniging jagen zonder jachtacte, ieder tot ƒ5 b. s. 4 d. h.J. T., Baarland, wegens het aanwenden van pogingen om wild te be machtigen door middel van een wildstrik, tot 5 b. s. 4 d. h.J. C. G., Schore, wegens het niet voldoende zorg dragen om te beletten dat de hond, dien men bij zich heeft, wild opspoort of drijft, terwijl men Diet voorzien is van een eene jachtacte, tot 5 b. s. 4 d. h.J. G., Hansweert, wegens het visschen in eens anders vischwater zonder vergunning tot 3 b. s. 1 d. h.P. K., Krabbendijke, wegens het belem meren van het verkeer op den openbaren weg, tot f 1 b. s. l d, h.; G. R., Schore, wegens het laten loopen van vee op eens anders be zaaiden grond, tot 3 b. s. 3 d. h.G. v. d. H., Ch. M., A. M, C. v. D., J. J., C. B., J. v. B. en P. B., Ellewoutsdijk, wegens het te zamen en in vereeniging verwekken van rumoer, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. Verder A. v. B., Kapelle, wegens het trek ken met een voertuig over een waterkeeren- den zeedijk in Zeeland, alwaar geen openbare weg bestaat, tot 1 b. s. 1. d. h.; N. B. Yer- seke, wegens openbare dronkenschap, tot 3 maal 3 d. h.; J. L. de J., 's Heer Arendskerke wegens het jagen zonder de jachtacte op de eerste vordering aan den beambte te vertoonen, tot 1 b. s. 1 d. h.P. C. P. Yerseke, wegens het des nachts jagen zonder jachtakte tot 10 b. s. 4 d. h.A. de P., P. V., J. v. d. W., A. K., Colijnsplaat, wegens het te zamen en in vereeniging jagen in eens anders jachtveld zonder jachtacte en zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende, ieder tot 2 maal 5 b. s. 3 d. h. voor iedere boete. En ten slotte J.D., WemeldiDge, wegens het bemachtigen van een haas door middel van een wildstrik, tot 5 b. s. 4 d. h,J. W., Kapelle, wegens het met geladen schietgeweer zich bevinden in het jachtveld, tot 5 b. s. 4 d. h.J. K., Kapelle, wegens alsvoren met een wildstrik, tot 5 b. s. 4 d. h.J. v. d. V., Krabbendijke, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, tot 0.50 b. s. 1 d. h.A. M., M. P., Yerseke, wegens het loopen over eens anders met vruchten bezetten grond, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.P. J. P., P. v. d. V., Kat- tendijke, wegens strooperij, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.M. H., Kapelle, J. C. K., Kloetinge, wegens straatschenderij, de le tot 1 b. s. 1 d. h., de 2e tot 5 b. s. 3 d. li. en W. M., Yerseke alsvoren, tot 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Waar het geldt weduwen en weezen te steunen of hulp te bieden klopt men in den regel bij ons publiek niet te vergeefs aan. Dat ondervonden gisteren avond ook de Vlis- singsche heeren en dames, die voor zulk een doel in den Schomoburg alhier eene tooneel- voorstelling gaven, want een vrij talrijk publiek vulde het parterre en de bovenloges. Dat zij, die naar het Molenwater opgingen, zich den tocht erheen niet beklaagden, bleek uit de herhaalde toejuichingen, die den vertolkers van 'tLied van Moeder ten deel vielen. Zij ver dienden die dan ook ten volle niet alleen om hun loffelijk pogen maar ook om hun niet on verdienstelijk spel. Op de Donderdagavond door de Goesche afdeeling der Vereeniging ter bevordering der Homoeopathic in Nederland, gehouden jaar- lijksche vergadering, bleek dat de afdeeling thans 28 leden en 22 begunstigers telt. Yolgens mededeeling wordt wijl de wet zulks verbiedt, en een voorstander de dupe werd van het uitreiken van geneesmiddelen, zulks niet meer gedaanechter neemt de aanhang steeds toe, zoodat 400 Zuid-Bevelanders een eigen apotheek in bezit hebben. Namens den Algem. Nederl. Politiebond is Ook de gouden medaille uitgereikt aan den heer Frederik Ekkelboom thans gem. veldwachter te 's Heer Arendskerke wegens 40 "jarigen ge trouwen politiedienst. Uit Yerseke wordt ons geschreven Met genoegen kunnen wij melden, dat ook hier een adres eirculeert, waarin aas de Pro vinciale staten verzocht wordt in dien zin der regeering te adviseeren, dat Yerseke deel blijft uitmaken van het hoofdkiesdistrict Goes ter zïfg~van ïede|^4h>pn^P^5sdnciale staten t ip geen aangename positie om als vijfde aan d^n wagen te fungeeren. Dat hebben in her voorjaar van 1888 ondervonden, dhfneemt men ons nu nog onze kiezersstem voor de Prov. staten (want dat beteekent fei telijk de vereeniging van een stukje van Zuid- Beveland met een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen), dan vervallen wij bijna heelemaal tot kiezers onbeduidendheid. Maar daarvan afgezien, die combinatie kan nooit gewenscht zijn, daar de beide genoemde deelen onzer Provincie veel te weinig punten van aanraking hebbenbijna alle gemeenschap van belangen ontbreekt. Yoor de Tweede kamer kon men nog als vergoelij king opgeven, dat men tot een zeker getal inwoners moest komenvoor de Prov. staten geldt niets ter verdediging dan partijbelang. 't Is dan ook geen wonder, dat de bij Hon- tenisse geannexeerde Zuid-Bevelandsche gemeen ten tegen zoo onnatuurlijke combinatie en tegen de op non-activiteitstelling hunner kiezers hunne stem verheffen. Dat zij zoo krachtig mogelijk klinke Het baggeren met vletterschuiten uit het beoosten de haven van Hansweert gezonken tjalkscbip Marchieu is Donderdag gestaakt. Heden is door assuradeuren van gemeld schip besloot het schip te lichten, welk werk door schipper J. van Gelder van Middelburg is aan genomen. Er gaat een verhaal, dat de officier van het Indisch leger, die zonder zijn aanst. echt- genoote naar Indië moest vertrekken, omdat hem, onafhankelijk van zijn wil, de huwelijks- »vergunning" nog niet kan worden uitgereikt een vordering tot schadevergoeding wegens de gemaakte kosten tegen het rijk zal instellen. Of, waar de toestemming verleend maar ook geweigerd kan worden, zoodanige actie grond heeft zal de rechter hebben te beslissen. Te Amsterdam had Woensdag tegen den avond een opstootje plaats. Yoor den winkel van een kleerenverhuurder op de Spuistraat hadden zich circa 120 man verzameld, die allerlei bedreigingen uitten, als: «smijt de glazen in." »haal hem de deur uit," enz. De reden was, dat er volgens een advertentie in een der bladen een loopknecht werd gevraagd. Bij onderzoek bleek evenwel dat deze winke lier geen dergelijke advertentie had geplaatst. Toen het verzamelde publiek daarmede door een inspecteur van politie in kennis was gesteld, ging het, hoewel morrend, uiteen. Een Amsterdammertje van nauwelijks 13 jaar, dat gedagvaard is om zich voor den rechter wegens diefstal van een flesch cognac te verantwoorden, is, naar men vermoedt, naar Parijs vertrokken. Een jaar geleden, dus op 12-jarigen leeftijd, had het veelbelovend kereltje de wijk naar Londen genomen! Nabij de ijsbaan te Haarlem passeert de Zandvoortsche trein. Een meisje met twee kin deren speelde Woensdag bij den ingang en toen de trein aankwam, begaf zich plotseling een der kleinen op de spoorbaan. Den trein te doen stoppen was onmogelijk. De machinist Reybroek remde onmiddellijk, sprong van den trein en had het geluk het kihd van de baan weg te rukken. Eén seconde later en het kind ware overreden geworden.Van Woensdag op Donderdagnacht is aan de smalle haven in Den Bosch een huzaar te water geraakt en verdronken. Te Rotterdam kreeg een voorbijganger van een in aanbouw zijnd pand een steen op het hoofd, waardoor hij bewusteloos neerviel en in zorgwekkenden toestand verkeert. In den mond van den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg is door een der zandzui gers een olifantstand opgezogen, ongeveer een halven meter lang. Yijf-en-zestig sollicitanten voor de betrek king van veldwachter te Warns (Friesland) hebben in het gemeentehuis vergelijkend examen gehouden. De werkzaamheden stonden in het maken van een proces-verbaal. En dat in onzen tijd, waarin een bond opgericht werd om de vergelijkende examens, vooral voor on derwijzers, af te schaffen. Te Heeg had veertien dagen geleden een vrouw het ongeluk, terwijl zij een pot kokend water van het vuur nam, te struikelen over haar driejarig zoontje, dat op den grond lag te spelen, waardoor de inhoud van den pot over ;het kind werd uitgestort en het vooral aan het hoofd hevige brandwonden bekwam. Na een smartelijk lijden is het knaapje thans overleden. Omtrent den eergisteren te 's Hertogen bosch door een politieagent op zijn vrouw gepleegden doodslag wordt nog het volgende gemeld De ongelukkige dader een zeer oppassend man, kwam 's middags omstreeks 12 uren te huis, om te eten. Des morgens 7i uur was hij in dienst gegaan, zonder eenig eten te hebben gehad, en bij zijne tehuiskomst des middags vond hij, zooals reeds menigmaal gebeurd was, in plaats van eten, de kachel uit en eene be schonken vrouw. Met zachtheid erop gewezen, dat zoo'n toe stand onhoudbaar was, schold zijne vrouw hem uit, schopte hem tegen de beenen en wierp hem eene korst droog roggebrood toe, zeggende »Vreet dat maar op." In woede ontstoken, nam hij van de tafel een broodmes en stak zijne vrouw daarmede in de linkerzijde, even beneden den arm, waarna hij het huis verliet en zich aan het politie bureau aanmeldde. De vrouw, die sedert jaren aan den drank verslaafd was en man, kinderen en de geheele huishouding verwaarloosde, was terstond dood neergezonken. Haar lijk is na het onderzoek der justitie naar het ziekenhuis vervoerd, De epgqlukkige man, na zijn verhoor per rijtuig overgebracht naar de gevangenis, was dermate entzenuwd, dat hij uit het rijtuig moest gedragen worden. Hier heeft men stof voor een gedicht, in het genre van Ooppee's Werkstaking. Maandagavond is op den weg tusschen Bergen en Bronwegen iemand uit Elp aange vallen en zóo deerlijk mishandeld, dat er eene hevige bloedstorting plaats had. Daar hij zich met paard en wagen op weg bevond, is hij na de mishandeling nog een eindweegs voortge komen, doch werd daarna, nog hevig bloedende, in bijna bewuateloozen toestand door eenige ingezetenen van Bergen ontdekt, die hem naar Bergen brachten, waar hem huisvesting en geneeskundige hulp werd verleend. Een drietal wonden aan het hoofd, blijkbaar met een schop of ander voorwerp toegebracht, hebben een eenigszins bedenkelijk aanzien. De dader is bij den aangevallene bekend. Men denkt aan eene wraakoefening. Terwijl de bevers langzamerhand voor de beschaving de wijk moeten nemen en zij, die den strijd nog volhouden en van huisbewoners holbewoners zijn geworden, ten laatste ook wel als in dezen nieuwen staat gevaarlijk voor de dijken der rivieren, zullen worden uitgeroeid, trachten sommige machtigen der aarde van deze belangwekkende dieren het voortbestaan te ver zekeren. Onder deze is lord Bute een der eersten. In het jaar 1874 liet hij in een besloten ruimte, ongeveer vier acres groot, in zijn bos- schen te Kilehatten (Schotland) twee paren bevers zitten. Toen hij zag dat de dieren niet voortteelden, bracht hij het aantal zijner kost gangers op elf en met beter gevolg, daar er in 1878 reeds vijf jongen waren en sedert dien de kolonie sterk in bevolking toenam. In vei houding tot hunne krachten hebben die bevers een reuzenarbeid verricht. Zij hebben een dijk aangelegd, die het water van een hun woonplaats doorstroomende rivier moet ophou den, en 70 Engelsche voet lang en 15 voet breed iselke soort van bouwstof, in hunne kolonie voorhanden, hout, aarde,steenen,hebben zij daar toe gebezigd. Eiken dag wordt de toestand van dien dijk nagegaan en hersteld, wat sedert het laatste onderzoek bevestigd is. Dan hebben zij, behalve een gemeenschappelijk 3 M. lang en 1 M. diep huis, dat bij alarm tot toevluchts oord dient, zeven kleinere huisjes gebouwd, die langzamerhand als logies voor de jongen zijn verrezen. Tegen het midden van September vernieuwen zij de slijkbedekking, die hunne woningen tegen stortbuien moet beveiligen. De Revue des sciences naturelies, waaraan deze bijzonderheden zijn ontleend, zegt, in strijd met hetgeen algemeen wordt geloofd, dat de bevers bij het met slijk bepleisteren van hunne wo ningen geen gebruik maken van den staart, maar van de voorpooten. Als er onraad is, dan slaat een van de bevers met zijn platten staart krachtig op het water, waarop allen als door een tooverslag verdwijnen. Luiheid wordt in een beverkolonie niet ge duld wie niet werken wil, wordt zonder ge nade weggezonden, om buiten de kolonie een eenzaam leven te leiden en ten laatste van honger om te komen. Eiyen Haard.) De leening voor de provincie Bahia (Bra zilië) is vijfmaal volteekend. Te Parijs wordt het Comptoir d'Escompte nog voortdurend belegerd door lieden, die hun inleggelden terug verlangen. Woensdag betaalde de bank 37 millioen uit. Tengevolge van den steun, door het huis Rothschild en andere ban kiers verleend, beschikt het Comptoir dEscompte over 140 millioen tegen 120 millioen ingebracht geld. De actiën vielen gisteren 125 frcs. Koningin Victoria is gisteren te Biaritz aangekomen. - Door den Franschen ministerraad werd gisteren besloten tot het houden van twee groote nationale feesten in Mei. Het eerste den 5 Mei, ter herinnering aan het eeuwfeest van de ver gadering der Etats généraux en het tweede den 6 Mei tot opening der tentoonstelling. Kolonel Gouraud, de deelgenoot van Edison, heeft te Londen een telegram van laatstgenoemde ontvangen, waarin Edison zegt, dat het hem overkomen ongeluk waarschijnlijk geen ernstige gevolgen voor zijn oogen zal hebben en dat hij aan de beterhand is. Om den lintworm te verdrijven, gebruiken de Russen een huismiddeltje, nl. een aftreksel van residabloemen. Yolgens geneeskundige bladen in Rusland is een sterk aftreksel dezer bloemen in staat die dieren te verdrijven neemt men na dezen drank nog een lepel ricinus olie in dan is de werking nog zekerder. Yan 8 en 9 Maart. Middelburg. Getrouwd: A. Pluijraers, jm 21 j. met A. B. Tazelaar, jd. 21 j. A. J. van Riet, jm. 20 j. met S. A. M. Cammelot, jd. 19 j. H. H. Vijgenboom, jm. 32 j. met A. J. van Loo, jd. 43 j. BevallenP. H. Verhagen, geb. Marks, z. C. P. Emans, geb. Fagel, d. W. Flipse, geb. Verboeff, d. E. Boudewijnse, geb. Van de Kamer, d. Overleden M. Koster, vrouw, van A.Barendse, 53 j. W. J. Akkerman, wedr van T. Jansen, 79 j. C. Kaptejjn, man van A. N. de Bont, 60 j. J. A. Tevel, ongeh. z. 63 j. Datam. Plaats. 11 Maart Domburg, 11 11 12 14 15 15 19 19 Cadzand, Middelburg, Aardenburg, Vlissingen, Wolfaartsdijk, Middelburg, Breskens, Terneuzen, Vlissingen, Voorwerpen. Manufacturen, Hout, Manufacturen, Herberg, Panden, Inspan, Planten enz., Hötel, verp. Vesting- gronden, Huis, Informatiën Kouion. Hammacher. Notarishuis. De Graaff. Leenbank. Pilaar. Notarishuis.) Hammacher. Ontr. reg. en dom. Hulst. Da Welff. t' Heden namiddag had in den Langen Delft alhier een schoorsteenbrand van geringe betee- kenis plaats. Zonder hulp der brandweer werd de brand gebluscht. Goes. In de heden gehouden raadszitting, die gepresideerd werd door den heer mr J. G. de Witt Hamer, waren afwezig de heeren dr Isebree Moens, V.ervenne en Jonquière, allen met kennisgeving. Nadat de heeren S J. J. de Jonge Mulock Houwer en G. H. Kakebeeke als leden van den raad beëedigd zijn en zitting hebben ge nomen, gaat de openbare vergadering over in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt o. a. medegedeeld dat door Ged. staten bezwaar wordt gemaakt, om het gewijzigd gebruik van het verleend crediet voor gratificatie aan brandweer, schutterij en politie, ter gelegenheid van den brand in de stoommeelfabriek, goed te keureD. Naar aan leiding5 daarvan wordt dat raadsbesluit inge trokken en aan burg. en weth. een crediet verleend van 223, ten einde aan de brand weer 75aan de schutterij ƒ150 en aan de politie 8 uit te betalen. Nog wordt medegedeeld dat de armbesturen tegen 1 April a. s. de levering van geneesmid delen hebben opgedragen aan de apothekers. De verzoeken om remissie van hoofd, omslag en der belasting op de honden, worden toe gestaan. Het 2e suppletoir kohier der belasting op de honden over 1888 wordt goedgekeurd tot een bedrag van 18 en eveneens het voljaars kohier dier belasting voor 1889 tot een bedrag van ƒ612 met een getal van 153 aangeslagenen. Tot leden van het stembureau voor de verkie zing van een lid der Prov. staten worden benoemd de heeren B. van Asperen Vervenne en S. J. J. de Jonge Mulock Houwer. Aangezien bij kon. besluit van 16 Maart 1888 no. 11 aan de gemeente concessie verleend is tot heffing van rechten voor het gebruik van aas en haven tot 1 Mei '89, dus slechts voor 1 jaar, met het oog op den toestand van het sas dat dringend verbetering behoefden en wijl de onderhandelingen ter verbeteringen zijn begon nen verzoeken B. en W. machtiging om op nieuw concessie aan te vragen en wel op het oude tarief. Deze machtiging wordt verleend. De schuttersraad der schutterij verzoekt af- en overschrijving op een paar posten der be grooting voor 1888; op voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd. Ook wordt ingewilligd het verzoek van den onder wijzer P. de Hullu om eervol ontslag wegens zijne benoeming tot hoofd der school te St Laurens. Het ontslag gaat in 1 Mei a. of vroeger als dit mogelijk is. De verordeningen tot regeling van den aard en den duur der persoonlijke diensten, en de verordening tot regeling van het brandwezen gaven Ged. staten aanleiding tot enkele opmer kingen waarom ze op nieuw gewijzigd worden vastgesteld. Daarna worden achtereenvolgens de ontwerp-verordeningen omtrent de wegne ming en vernietiging van rupsennesten, omtrent het losloopen en schutten van vee en op het bewaren van onbeheerd gevonden voorwerpen alsmede omtrent de veemarkt goedgekeurd en vastgesteld. Terneuzen. Tot onderwijzer is heden door (den raad benoemd de heer J. J. van Doeselaar, van Hoek, than3 te St Philipsland. Amsterdam, Het gerechtshof alhier be vestigde heden het vonnis der rechtbank van Utrecht, waarbij aan Van der Heijde c. s. de eischcontra den burgemeester q. q., ter zake eener erfenis van 43 millioen uit den boedel- Doedyns, wordt ontzegd. 's Gravenliage. De Tweede kamer behandelde heden verschillende wetsontwerpen primo dat tot wijziging van den accijns op bieren en azjjnen met hoofddoel de afschrjj- ving te verhoogen, secundo dat tot verhooging van het invoerrecht op azijn. Eerstgenoemd ontwerp werd zonder stemming aangenomen, na een kort debat over een technisch punt betrekkelijk denaturatie van voor de azijn- fabricatie bestemd gedistilleerd. De minister van financiën verklaarde op een betoog van den heer Zaaijer ongeneigd te zijn het invoerrecht op vreemde bieren te verlagen, aangezien dit geen volksvoedingartikel is en Inlandsche bieren eene kleine bescherming wel verdienen. Bij het tweede ontwerp werd een amende ment van de heeren Zaayer en Mees, tot terug brenging van het invoerrecht op 3 gulden toegelicht in anti-protectionistischen zin, maar door den minister bestreden, omdat hierbij van eene billijke compensatie aan fabrikanten sprake is. Het amendement werd verworpen met 45 tegen 33 en het ontwerp daarop aangenomen met 65 tegen 14 stemmen. Bij de behandeling van deze ontwerpen kondigde de heer Schepel aan dat hij, als de minister daarmede niet spoedig kwamhet initiatief zou nemen tot een voorstel tot af schaffingen vermindering van sommige accijnzen. Het wetsontwerp tot verplaatsing van de meisjesgevaDgenis van Amersfoort naar Mont- foort werd aangenomen met 62 tegen 9 stemmen. Bij de bespreking der kwestie wanneer de interpellatie-Seyffard zou gehouden en behandeld zouden worden de wetsontwerpen betrekkelijk de reiskosten der kamerleden en den [fabriek- arbeid werd, op voorstel van den heer Yan Alphen, met 46 tegen 23 stemmen besloten de eerstvolgende zitting op Dinsdag 19 Maart te houden met het oog op de werkzaamheden der staten en op de omstandigheid dat in den treu- rigen toestand, waarin ons land verkeert, geen groote zaken) aanhangig kunnen gemaakt worden. De kamer besloot heden nog tot toelating van den heer Mutsaers, nieuw lid voor Eind hoven. De heer Van Kerkwijk heeft eene interpellatie aangekondigd over de opheffing van het consu laat in Perzië. Ten slotte interpelleerde de heer Domela Nieuwenhuis den minister van justitie over de jongste anti-socialistische ongeregeldheden te Leiden. Hij beweerde dat de politie haar plicht niet gedaan heeft. De minister gaf eene breede toelichting van de feiten, daarbij constateerende dat de politie zonder aanzien des persoons haar plicht ge daan heeft tegenover afkeurenswaardige en zelfs strafbare feiten. Deze vonden echter, volgens den minister, verontschuldiging in het feit dat onder de bestaande omstandigheden het koninklijk huis ernstig gegriefd wordt door artikelen in een blad, welks colporteurs de eigenlijke provoca teurs zijn der wanordelijkheden. De heer Domela Nieuwenhuis hield zijne beschuldigingen tegen de Leidsche politie vol, waarop de heer Kerdijk, de zware taak der politie erkennende, echter den minister drin gend verzocht de juistheid der beweringen ernstig te onderzoeken en naar bevind van zaken te handelen. Dit beloofde de minister stellig, verklarende casu quo niet te zullen nalaten de politie autoriteiten tot hun plicht te brengen. Daarmede was de interpellatie afgeloopen. Londen. De minister van marine diende bij het lagerhuis het wetsontwerp in betrek kelijk de aanvrage van 211 millioen pd st. voor 7 0 nieuwe oorlogsschepen, binnen 51 jaar te bouwen. De minister van financiën besprak de regeling dezer uitgaven. De minister van oorlog legde de memorie betreffende de oorlogsbegrooting over ad 17,355,000 pd st., d. i. 597,000 pd st. meer dan het vorig jaar, voornamelijk noodig voor nieuwe geweren en een vergrooting der legersterkte. Koning Milan's abdicatie heeft alom verbazing gewekt, en niet het allerminst te Belgrado zelve. Er was van 's konings voornemens onder het groote publiek niets uitgelekt, zoodat, toen het gerucht zich in de Servische hoofdstad ver spreidde, dat de koning afstand had gedaan van den troon ten gunste van zijn zoon, duizen den en duizenden belangstellenden naar het paleis stroomden om de bevestiging van het ongeloofelijke bericht te vernemen. De plechtigheid zelve moet zeer indrukwek kend zijn geweest. Nadat de koning met zijn gevolg den dienst in de kerk had bijgewuond, ter herdenking van den zevenden verjaardag van het Servische koninkrijk en met eenige korte woorden den gelukwenschers in zijn paleis hun afscheid had gegeven, nam hij met zijn zoon aan zijn linkerzijde plaats, om ringd van de ministers, de leden van den raad van state, hoofd-officieren van het leger en de leiders der politieke partijen. De koning las de ukase, waarin zijn abdicatie wordt aange kondigd en zijn zoon tot koning Alexander I wordt geproclameerd, met een van aandoening trillende stem voor. Hierna stond hij op en riep luide Leve de koning, waarmede de aanwezigen instemden. Koning Alexander nam nu plaats aan de andere zijde van zijn vader. Deze sprak eenige gevoelvolle woorden tot zijn zoon, gaf hem den raad geen gehoor te geven aan vleiers en ver keerde raadgevers, maar zijne ministers steeds te kiezen uit de ware vrienden van het Servische volk, knielde voor hem en legde den eed van getrouwheid voor den nieuwen koning af, zwerend dat bij diens meest getrouwe onderdaan zou zijn. Hij kuste nu den jongen monarch deze zelf bleek diep getroffen door de plechtige handeling. Te oordeelen naar hetgeen over de stemming van de bevolking te Belgrado gemeld wordt, wordt minder spijt dan verrassing aan den dag gelegd, terwijl men goed vertrouwen schijnt te stellen in Ristitch. Wat nu de politieke gevolgtrekkingen be treft, welke men over koning Milans afdanking maakt, hieromtrent loopen de meeningen nog al uiteen. De Weener officieusen maken bonne mine a mauvais jeu. Zij verkondigen luide, opdat toch niemand er aan twijfelen moge, dat de buitenlandsche politiek der regenten dezelfde zal blijven als van koning Milan, zoodat Oos tenrijk niets te vreezen heeft en jegens de regenten even vriendschappelijke gevoelens kan koesteren als het altijd jegens den afgetreden koning heeft aan den dag gelegd. Niet officieuse Oostenrijksche bladen als bijv. de Neue Fr. Fr. meenen daarentegen, dat een uit drie personen bestaand opperbestuur eerder het oor zal neigen tot buitenlandsche influis teringen en minder bestand zal zijn tegen radi cale bestormingen dan koning Milan. Al is geen plotselinge wending in Servië's buiten landsche politiek reeds heden of morgen te verwachten, zoo acht het liberale blad de mo gelijkheid hiervan toch een nieuwe bedre ging voor den Europeesehen vrede. Vooral de gescheiden koningin, een Russische en onder Russischen invloed staandebaart Oostenrijk zorg. Wel is waar moet onder de beloften, welke Ristitch den koning gedaan heeft, ook nog die behooren, dat hij nimmer de terugkomst in Servië van koningin Nathalie' zal dulden, zal hij echter zijn woord gestand

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2