Het leven in een Deensclie pastorie. 2 FEUILLETON. Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar aanleiding van het bericht over Perzië verneemt de N. II. Ct. nader, dat wel is waar de consulaire post te Bonder-Bouchir zal worden opgeheven, maar dat er geen oogenblik aan gedacht is, onze consulaire vertegenwoordiging in Perzië prijs te geven. Deze zal integendeel gereorganiseerd worden zóo dat er een vertegen woordiging van Nederland zal komen te Teheran. Het vertrek van den ingenieur Havelaar naar Perzië, in verband met de verbetering van den Kavoen, staat nog geenszins vast. De Perzische regeering heeft nog zelfs geen aanvraag om een Nederlanclschen ingenieur gedaan, doch enkel bij onzen consul-generaal te Bouchir inlichtingen gevraagd, welke voorwaarden zij zou moeten aanbieden om er tijdelijk een bij haar in dienst te doen treden. Die voorwaarden zijn haar medegedeeld en inmiddels is hier omgezien naar een ingenieur, die, des verlangd, naar Perzië zou willen gaan. De heer Havelaar, vroeger ingenieur in Indië, heeft zich bereid verklaard, doch verder is de zaak nog niet gevorderd. Het jaarboekje van het Eederlandsche Vredebond, dat dezer dagen verschenen is, bevat als gewoonlijk weder verschillende goed geschre ven bijdragen, die alle het doel, dat de Vredebond beoogt, trachten te bevorderen. In een In Memoriam schrijft v. E. een woord van herinnering aan den hoogbegaafden over leden secretaris van den bond, mr G. Belinfante) terwijl ook mr J. A. Levy een woord aan diens nagedachtenis wijdt. Vrijdag avond a. beginnen in de St Anna- kerk te Soho, Londen, de gewone jaarlijksche uitvoeringen van Bachs Passions-muziek met de Johannes-passion. Het koor der kerk is voor dat doel verdubbeld, terwijl het begeleid wordt door een klein maar uitstekend orkest. Deze uitvoeringen zijn voor ieder kosteloos toegankelijk. Dinsdag is Adelina Patti uit Bordeaux vertrokken naar Buenos-Ayres, waar zij ver scheidene malen zal optreden. Het is den onderwijzer vaak moeielijk de eigenlijke oorzaak van het schoolverzuim op te geven. Niet zelden bekomt hij van het kind, dat absent geweest is, tot antwoord »moeder zei, dat ik maar thuis blijven moest," zonder dat daarvan eenige reden kan opgegeven worden. Dat is erg, zeer erg, maar zeker nog veel be treurenswaardiger is het verzuim, dat ontstaat uit armoede. Een onderwijzer eener plat telandsgemeente kan het volgende bevestigen Toen een drietal kinderen, dat gewoon was trouw naar school te komen, niettegenstaande zij dagelijks bijna 2 uur daarvoor loopen moesten, eenige dagen achtereen verzuimd hadden, vroeg hij daaromtrent aan een buur jongen van die kinders de reden. Het antwoord luidde »Ze zeiden, dat er zoo weinig brood in huis was." De kantonrechter te Goes had dezer dagen in eene zeldzaam voorkomende kwestie te beslissen. De sociëteit Van Ongenuchten vrij heeft in haar reglement de bepaling, dat geen der leden, te Goes blijvende wonen, de vereeniging mag verlaten, dan met betaling van zijn aandeel in de schulden der sociëteit, van welk aandeel het bedrag jaarlijks door de algemeene vergadering wordt bepaald. Een der leden nam in het laatst van het vorige jaar zijn ontslag, bleef te Goes wonen, doch weigerde bedoeld aandeel ad ƒ112.50 te voldoen. Directeuren belegden eene vergadering, die door 37 leden werd bijgewoond en waarin zij, met algemeene stemmen op éen na, werden gemachtigd een rechtsgeding tegen den nalatige in te stellen. De pleidooien werden gevoerdvoor de sociëteit door mr J. G. de Witt Hamer, voor de tegenpartij door mr P. N. van der Bilt. De laatste beweerde o. a. lo dat de sociëteit geen rechtspersoonlijkheid bezat 2o dat, al ware dit zoo, directeuren niet op de rechte wjjze gemachtigd waren tot het voeren der procedure en dat bovendien 3o de vordering was in strijd met de bepalingen der wet. Om deze beweringen te wederleggen, beriep de raads- Door Nicola 9 Vit het Deensch. Men moet echter niet gelooven dat men in de zomervacantie niets doet dan lachen en pret maken neen, de ernstige vraagstukken van den dag worden er met al de aandacht, welke zij verdienen, besproken. Verleden zomer was het probleem van het »gedachtenlezen" het onderwerp van uitvoerige debatten. De dominé en zijn tweede dochter Caroline stonden op dit punt lijnrecht tegenover elkander. De predikant hield vol dat het gedachtenlezen iets was, dat werkelijk bestond, want hij hecht aan het raadselachtige en geheimzinnige, terwijl Caroline het altemaal gekheid en bedrog noemde. »Gij zult toch moeten toegeven, kind," zei de dominé, »dat wij hier te doen hebben met iets dat het menschelijk verstand niet kan ver klaren. Het is de wilskracht, de vrijheid van den wil, waar het op aankomt en die heeft tot nogtoe niemand doorgrond." Juffrouw Caroline meende, dat, indien wils kracht op zichzelf voldoende was, men alle hokuspokus en bedriegerij voor een hoogere waarheid moest erkennen, omdat daar toeh een zekere geestkracht voor noodig is. De strjjd man der sociëteit zich op het ontstaan dersocieteit en de bepalingen der wet; het eerste reglement is namelijk van 1806, en nu zegt art. 15 der wet van 22 April 1855 Stbln° 32), dat vereenigingen, vóór het in werking treden dier wet opgericht, de koninklijke goedkeuring op hare statuten niet behoeven; 2° dat wel niet de machtiging op directeuren tot het voeren van het geding door alle leden verstrekt was, daar in de bewuste vergadering slechts 37 van de 133 leden tegenwoordig waren, maar dat noch in eenige wetsbepaling, noch in het reglement der sociëteit eenige grond te vinden was voor de opgeworpen exceptie en 3" dat de artt. 1697 en 1698 van het burgerlijk wetboek wel degelijk toelaten dat dergelijke bepalingen, als de aan gevallene, in reglementen van bijzondere veree nigingen worden opgenomen. Bij een breed gemotiveerd vonnis heeft de kantonrechter jhr mr J. J. Pompe van Meer- dervoort den 5 Maart jl. uitspraak gedaan en het lid veroordeeld tot betaling van het aan deel en in de kosten. (N. R. Ct.) Tot lid van den raad te Biggekerke is gekozen de heer P. Schout Pzn. met 46 van de 60 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 81. Men schrijft ons Yol vrees ging de arbeiderstand in Westelijk- Zuid-Beveland het vorige jaar den winter te gemoet. Bij velen heerschte schaarschte, zoo geen gebrek aan aardappelen. Wat zou er van terecht komen, indien er nu eens schaarschte, ja zelfs gebrek aan werk bestaan moest Doch tot nu toe is alles boven verwachting afgeloopen. Eerstens is er zeer lang buiten te arbeiden geweest, dank zij de achterlijkheid der werkzaamheden op het land, in het vorige jaar. Verder hebben vele arbeiders brood ver diend met het rooien van boomen. Ten derde zijn sommige boeren en hier en daar ook cor poraties verstandig en liefderijk genoeg geweest om stukken lands te laten omspitten, in plaats van te ploegen. Een zeer verstandige werk verschaffing, omdat zij den werkgever en den arbeider beiden ten goede komt. De eerste verbetert zijn grond door het spitten, de tweede ontkomt aan de karakterbedervende bedeeling. Niet genoeg kan deze wijze van werkverschaffing aanbevolen worden. Ging het den boerenarbeider alzoo dezen winter betrekkelijk wel, twee harde maanden heeft hij nog door te worstelen, vooral als slecht weer den arbeid moest verhinderen. De schuren geraken vrij wel ledig, dus kan er weinig meer met dorschen verdiend worden. Het aardappelen zetten, dat binnen eenige weken een aanvang neemt, is in weinig tijd afgeloopenhet zaaien van boonen, erwten en zomergraangewassen geschiedt veelal met machines en levert dus ook weinig meer op voor den werkman en de wiedtijd ligt nog in een ver verschiet. Hierbij komt, dat de aardappelprovisie öf op, öf sterk aan het min deren is en ook de overgegaarde penningen van den verloopen zomer, die trouwens nergens een hoog bedrag kunnen beloopen hebben, mede verdwenen zijn. Altemaal treurige zaken. Velen schiet niets over, dan op krediet te gaan halen bij bakker of winkelier en ieder verstandig mensch begrijpt waar dit op uitloopt. Het is dus wel te hopen, dat de meergegoeden even als verleden voorjaar zich hunner zullen herinneren, wanneer het noodig is. Op kleinere dorpen, waai de menschen- elkander bij wijze van spreken tot op het hemd kennen, geschiedt dit veelal, doch in grootere gemeenten is eene opwekking niet onnoodig. Om misverstand te voorkomen moet hier nog bij vermeld worden, dat de bedoelde opwekking niet zoo zeer geldt voor de boerenarbeiders, die zoogenaamd >vast" bij een boer zijn, d. i. bijna geregeld dag op dag werken bij eenzelfden baas, maar voor de zoogenaamde »losse" arbeiders, die nu hier dan daar werken. Men is te Hansweert bezig de lading van het, met de Telegraaf 3 in aanvaring geweest zjjnde, tjalkschip Marchienschipper H. W. Salomons, bestaande uit 120,000 kilo tarwe met vletterschuiten uit te baggeren. De in ventaris is van het schip afgehaald en te Hanweert geborgenschip en lading zijn ver zekerd. Door de liberale kiesvereeniging te Brui- nisse is met 17 van de 21 uitgebrachte stemmen was lang en levendig. Ik trachtte vergoelijkend op te treden door in het midden te brengen dat de kunst van het gedachtenlezen nog in haar kindsheid was, maar dat zij, éénmaal tot volkomenheid gebracht, wellicht een der groot ste zegeningen voor het menschdom zou wor den. »Denk maar eens aan die talrijke studee- rende jeugd, die haar beste jaren besteedt aan het leeren voor examens wélk een ver lichting zou het voor haar zijn, indien het gedachtenlezen zulke vorderingen maakte> dat een in die kunst ervaren examinandus in stilte de gedachten van zijn examinator kon lezen en zijne antwoorden daarnaar inrichten, dan kon hij zonder bezwaar een eereten graad halen, een graad die bij ons helaas geheel in onbruik is geraakt en alleen nog bestaat als een duistere legende uit een ver verleden." Het spreekt van zelf dat Caroline in wel sprekendheid niet tegen den dominé was opgewassen en zijne krachtige argumenten niet kon weerleggen, zoodat zjj zich dien avond gewonnen moest geven. Maar den volgenden dag stelde zij zich schadeloos. De dominé wandelde bedaard in den tuin en daar kwam zij hem huppelend tegemoet, om te vertellen dat de brievenbesteller zooeven een brief voor hem gebracht had. De dominé wilde hem zien, maar zij ant woordde »Gij zijt immers gedachtenlezer, vadertje, dus nu zult gjj ook wel «en brief tot candidaat gekozen voor lid van den ge meenteraad, de heer C. Bolier Cz. Begunstigd door prachtig weder is het, nu bijna vier weken geleden, op het schor van- den Anna Jacobapolder, gemeente Sint Philips- land, noordzijde, gestrande Belgische pleitschip Dinsdag avond in vlot water gebracht en Woensdag morgen aan de scheepstimmerwerf van den bouwmeester Van Weezei teBruinisse gekomen tot het ondergaan van eenige kleine herstellingen, die echter alle te zamen van betrekkelijk zeer geringe beteekenis zijn, zoodat men veilig kan aannemen dat genoemd schip zeer weinig heeft geleden. Door het departement van marine wordt eene toevouwbare reddingboot ter beproeving aan geschaft bij de Fairfield Shipbuilding and Engi neering Company te Go van, bij Glasgow. Bij de gisteren door de Amsterdamsche sportclub uitgeschreven hardrijderij op schaatsen voor amateurs, 'zijnde een afstands wedstrijd over een baan van circa 16.090 M. werd onder 9 deelnemers de gouden medaille behaald door K. Pander van Haarlem, met 34.19 m, de zilveren medaille door L. A. Couvee van Delft met 35.517s en de bronzen medaille door S, P. Venema van N. Amstel met 37.267c m. Een groot perceel in de Torensteeg te Am sterdam, dat voor ongeveer 6 weken bij eerste veiling voor 46.000 werd opgehouden, kon Maandagavond bij een tweede veiling niet meer dan ƒ28.000 opbrengen, niettegenstaande er bij de eerste veiling 40.000 voor was gebo den en dat bod gedurende 4 dagen werd ge stand gedaan. De verkoopers beliepen alzoo in 6 weken eene schade van 12.000. -- Een droevig drama. Te 's Her togenbosch heeft een agent van politie zijne vrouw doodgestoken. Wangedrag der vrouw, die zich meermalen aan drank te buiten ging, moet den overigens zeer oppassenden man tot deze verschrikkelijke daad hebben gebracht. De dader heeft zich zelf in arrest begeven. Te Elkenrade (L.) zijn drie woningen door brand vernield. Alles was verzekerd. Een zendeling der Mormonen heeft te Apeldoorn drie gezinnen tot die secie doen overgaan. De leden van een dezer gezinnen zijn Vrij dagavond op een afgelegen plek in het Dieren- sche kanaal gedoopt. Men moest daarvoor een bijt openhakken, waarna allen éen voor éen in het ijskoude water werden gedompeld. Ten slotte kwam er ernstige oppositie tegen den man, zoodat hij zijn biezen moest pakken. De aangekondigde hoedenmonstering te Eindhoven heeft in de beste orde plaats gehad. Eene groote menigte nam er aan deel. Men zag allerhande hoofddeksels van den meest uiteenloopenden vorm en inrichting, zooals kachelpijpen, waschtobben, torens en petroleum vaten. Steekhoeden uit den tijd van Lodewijk XVI trokken zeer de aandacht. Verschillende vereenigingen hadden zich met hare banieren bij de menigte aangesloten. Met muziek werd een optocht van de hoeden door de stad ge houden tot groote pret van jong en oud. Te Bandour (Henegouwen) zijn dezer dagen twee wolven in een schaapstal gedrongen en hebben daar acht schapen gedood. Inde Belgische kamer heeft de heer Houzeau de Lehaie de volgende »ware geschiedenis" ver teld. De afdeelingen »weg en werken" en »tractie" aan het departement der spoorwegen zijn onder één dak in de rue Ducale gehuisvest. Zij hadden grooten last van een aantal oneer biedige muizen, welke zich niet ontzagen de dossiers staatspapieren in de archieven stuk te knabbelen. Ter verdrijving van deze oneer biedige medebewoners werd tot het aanschaffen van drie katten besloten, welker voeding en toezicht aan den concierge werd opgedragen. Na verloop der eerste maand diende deze zijne verschotrekening in tot een bedrag van drie francs zij werd void aan door beide afdeelingen, elk voor de helft. In den loop der volgende maand echter werd door een ambtenaar bij de afdeeling »weg en werken" de opmerking ge maakt, dat deze niet voor een gelijk deel in de kosten van onderhoud der katten behoorde bij te dragen, daar de afdeeling >tractie" een veel grooter aantal lokalen in gebruik heeft kunnen lezen, dien ik op mijn rug houd." »Ach kom, wat is dat nu voor malle praat - »Ja, vader, bedenk maar eens wat gij gisteren avond gezegd hebt over de wils kracht. Wanneer ik nu mijn hand op uw schouder leg, dan is de vereischte verbin ding in het leven geroepen; en als gij dus al uw wilskracht aanwendt, zult gij zien dat gij hem best kunt lezen." Ja de dominé moest wel al zijn wilskracht aanwenden om den brief in handen te krijgen, waarna hij hem rustig op zijn studeerkamer ging lezen maar dat is nu niet juist wat men gedachtenlezen noemt. Maar, zal wellicht iemand vragen, het groote denkbeeld van onzen tijd, dat volgens het zeg gen zijner belijders het menschdom van al zijne nooden en ongelukken zal verlossen, en dat zich zelf bestempelt met den trotschen naam: de vrije gedachte hoe staat het daar mede in onze pastorieën? Ja, ronduit gezegd ben ik een beetje bang dat daar geen vruchtbare aarde is voor de vrjje gedachten. Ik heb op mijne reizen slechts éen vrijdenker in een pastorie aangetroffen en het gaat met hem, zooals hierboven met het gedachtenlezen hij is eigenlijk geen echte vrijdenker. Het is de meergenoemde neef Julius, de oppositieman, die geen plaat8 op den wagen kon vinden. Hij heeft een hoogsj merkwaardigen levensloop gehad. Hij studeerde De opmerking werd schriftelijk aan de afdeeling »tractie" medegedeeld, enjdeze gewichtige aan gelegenheid heeft vervolgens geleid tot eene correspondentie, rapporten en mededeelingen, te zamen vormende een dossier van 164 stukken en ter dikte van vijf duim. Tijdens de Belgische onafhankelijkheids- feesten in 1885 maakte te Brussel een oplichter »kapitein Bailey" zeer veel opgang. Hij schit terde als Servisch officier, woonde de gala-voor- stelling in den Muntschouwburg te Brussel en het banket ter Beurze bij en zette tevens tal van winkeliers af, waarnam hij plotseling ver dween. Deze man, in de maand December in Oostenrijk gevat en naar België vervoerd, heeft thans te Brussel terecht gestaan en is wegens zijne verschillende misdrijven tot 10 maanden gevangenisstraf en 104 frcs, boete veroordeeld. Hij verscheen in eene fantastische uniform. Zijn ware naam schijnt Cecil Henry Cook te zijn en hij verzekerde officier geweest te zijn en te Londen in de medicijnen gestudeerd te hebben. Hij is ongeveer overal in Europa veroordeeld geweest en een rechte gelukzoeker. Te Parijs heeft de dood van den directeur van het Gomptoir d'EscompteDenfert-Rochereau, die zelfmoord pleegde, groote ontsteltenis ge baard onder degenen, die gelden in de bank hadden gebracht. Gisteren stroomde het van 's morgens vroeg af van lieden, die hun inleg kwamen terugeischen. Niettegenstaande den sterken aandrang gaat de bank met haar be talingen voort. Gisteren had zij reeds voor 20 millioenen uitbetaald. Denfert-Rochereau benam zich het leven, omdat hij voor zijn persoon deelgenomen had in aanzienlijke speculaties op kopermijnen en zich voor een verloren man hield. De actiën van het Comptoir d'Escompte vielen gisteren op de Parjjsche beurs 27 J frc. Naar de Parijsche correspondent Tan het D. v. Z.-H. meldt, stond de president derFransche republiek, toen hij de tentoonstelling van land bouw in het Palais de VIndustrie bezocht, evenals alle andere bezoekers, verbaasd over den os, waarvan de dikte tot nu toe niet gezien was. Het diertje weegt 1200 kilo's en zou heden eene wandeling door Parijs doen als zijne corpulentie dit ten minste permitteert. Jammer dat vette ossen geen maatstaf zijn om er de welvaart van den landbouw naar te schatten. De landverhuizing uit Duitschland naar overzeesche landen heeft in 1S88 bedragen 98,568 personen, tegen 104,659 in 1887. (In 1881 bedroeg het 220,902.) Gewoonlijk gaat er ruim 9/10 van het geheele aantal landverhuizers naar Amerika. Blijkens de vandaar ontvangen berichten zijn er van 1871 tot 1888 twee millioen Duitsche landverhuizers aangekomen. Er wordt een theatre flottant op de Wolga opgericht. Het zal zich op een stoomschip be vinden, met een zaal voor 1000 toeschouwers benevens een klein hótel voor de artisten en het overige personeel. Het schip zal bij voor keur blijven liggen voor steden, die geen schouwburg bezitten. Opera en komedie zullen afgewisseld worden. Een echt Russische diefstal is dezer dagen te St. Petersburg ontdekt. Het gebouw der groote opera, dat reeds lang ledig stond, werd door den Czaar aan het Petersburgscbe conser vatoire ten geschenke aangeboden. Bij de overneming bleek echter, dat de kostbare in richting van het gebouw door onbevoegde handen geheel leeggeroofd was. De schoone versieringen der loges, ook die der keizersloge, de marmeren treden der trappen, zelfs de parketvloeren waren weggebroken en geheel verdwenen. Als hoofdschuldige noemt men een hoofdambtenaar, die nog wel met het aanstaande Paaschfeest stellig op een decoratie rekende Het is niet van algemeene bekendheid, dat sneeuw geschikt is tot het vervaardigen van borstweringen. In Frederikshald (Noorwegen) zijn proeven genomen, die inderdaad verrassende uitkomsten hebben opgeleverd. Men vindt in de vMitthei- lungenhierover het een en ander medegedeeld. Bij een temperatuur van 2° C. werd eene 20 M. lange borstwering van 1.5 tot 2 M. dikte op eene zeer eenvoudige manier gerold. Een gedeelte der soldaten nl. rolde groote sneeuwballen op de bekende wijze, die dan met elkaar verbonden werdeneen ander moest den achterkant (binnentalud) met schop en sabel bajonet vlak maken en tevens den sneeuwhoop het vereischte profiel geven. Gereed zijnde, werd er met Jarmangeweren in de medicijnen, maar las daarbij veel in de geschriften van Kierhegaard en Rasmus Nielsen waarmede hij zijn logische welsprekendheid verbazend ontwikkelde. Al zijne medestuden ten zagen met bewondering tot hem op en verwachtten stellig dat hij eenmaal een groot jicht voor de wetenschap zou worden doch daar gebeurde het ongeloofelijke hij droop voor zijn examen. Dit voorval vormde het keerpunt in zijn levensbeschouwing. Zijn woede bepaalde zich eerst tot de universiteit, welke hij een instelling uit de middeleeuwen noemt, die zich zelf al lang overleefd heeft, de professoren (vooral die in de medicijnen, natuurlijk) zijn tegenwoordig een verzameling van doctrinaire ploerten, die rondloopen en rammelen met de geleerde wapenrustingen hunner voorvaderen, welke hun veel te ruim zitten, terwijl zij allen wetenschappelijken vooruitgang onderdrukken. Van lieverlede breidde neef Julius zijn oppositie uit tegen de regeering, tegen de wetgeving, de maatschappij, en hij is geëindigd met vrijdenker te worden. Wanneer de dominé in de kamer is durft hij echter niets zeggenmaar zit met een minachtenden, spotachtigen glimlach naar hem te luisterendoch zoodra hij met de dochters alleen is, opent hij de sluizen zijner welsprekendheid en kraamt zijn vrijdenkers wijsheid uit. Maar de meisjes laten zich niet ontmoedigenzij zijn niet bang om den hand schoen op te nemen en in juffrouw Augusta Tindt hij een tegenstandster, die tegen hem op een korten afstand (pl. m. 33 M.) op gevuurd en het indringingsvermogen nagegaan. Dit beliep van 1.03 tot 1.25 M. (De dikte eener borstwering van kleigrond moet 0.8 M. bedragen, om, daarachter staande, tegen geweervuur beveiligd te zijn.) De kogels werden er uit gegraven en had den alle eene groote vormverandering onder gaan. Er waren er bij, wier punt den vorm van het voorste gedeelte van een trompet had aangenomen. 's Namiddags, toen de temperatuur tot 0° ge daald was, werd de borstwering met water begoten, waardoor ze den volgenden morgen met een ijskorst was bedekt. Toen werden op 100 M. 10 schoten afgege ven en het merkwaardige verschijnsel deed zich voor, dat het projectiel dieper indrong en bijna niet van vorm veranderd was. Slechts 5 kogels werden op 8 M. afstand achter de borstwering teruggevonden. Alle waren door den sneeuwhoop heengedrongen. Verdere waarnemingen leerden dat eene bo venbreedte van plusm. 2-50 M. noodig is om gevrijwaard te zijn tegen geweerkogels, op verschillende afstanden afgeschoten. Het electrisch licht. Omtrent bet gebruik van het electrisch licht en de telephoon in Skandinavië doet de Stoompost, op gezag van The Electrician, de volgende mededeelingen, die zeker in onze omgeving ook wel belangstelling zullen wekken. De Zweedsche fabriek van electrische gloei lampen te Stockholm, toebehoorende aan de heeren Strekleuert en Co., zal andermaal worden uitgebreid, zoodat de jaarlijksche productie kan stijgen tot een millioen lampen, en de fabriek daardoor de tweede in hare soort wordtnum mer éen is de Edison's maatschappij in Amerika, die nagenoeg 1.800.000 lampen per jaar voort brengt. Het electrisch licht is onlangs in Zweden voor de verlichting van spoorwagens op eenige lijnen ingevoerdalgemeene toepassing voor dit doel kan waarschijnlijk spoedig worden tegemoet gezien. Te Stockholm is op 1 December jl. een centraal-station voor electrische verlichting geopend. De inrichting bevat drie dynamo toestellen van Siemens en Halskeeen vierde zal spoedig daaraan worden toegevoegd. Iedere dynamo heeft eene capaciteit van 1000 gloei- lichten, ieder van 16 normaalkaarsen. De kroonprins van Zweden is thans de grootste verbruiker. Vele Zweedsche steden hebben reeds het elec trisch licht voor straatverlichting aangenomen, of zullen weldra daartoe overgaan. Lulea zal de meeat noordelijk gelegen plaats van de wereld zijn, waar deze wijze van verlichten wordt toegepast. Zelfs in Kopenhagen, waar het electrisch licht slechts weinig vrienden telt, beginnen dewinkels het aan te nemen, en een stedelijk ingenieur is naar het buitenland gezonden, om na te gaan, welk gebruik er in andere hoofd- en groote steden van gemaakt wordt. Een flinke installatie is tot stand gebracht in den nationalen schouw burg met restauratie enz. Stoomketels en machi- nen bevinden zich in de kelderverdieping. Er zijn twee machines opgesteld, ieder van 30, en twee ieder van 26 paardekrachten. Tweedynamo's van Schuckert, zijn bestemd voor het voeden van 28 boog- en 250 gloeilampen. Hoewel de instal latie nagenoeg 43000 heeft gekost, wordt niettemin op eene aanzienlijke besparing ge rekend men verwacht dat de electrische ver lichting 6000 per jaar minder zal kosten dan de gasverlichting. Daarenboven blijft nog electrische kracht beschikbaar voor de verlichting van naburige winkels. De ontwikkeling, welke het electrisch licht, zoowel in Europa als in Amerika, te beurt valt, doet natnurlijk naar middelen omzien, om voor het gas en de petroleum aanwendingen te vinden, welke in compensatie kunnen komen van de vermindering, welke in hun gebruik als middel tot verlichting is te voorzien. In Duitschland en in Engeland worden de gasmotoren al meer en meer in de nijverheid gebruikt. In het eerste dier rijken stonden tal van gasmaatschappijen aanzienlijke reductiën op de gasprijzen toe, en verhuren of verkoopen gasmotors onder gemak kelijke voorwaarden van betalingzij hebben vooral het oog op kleine fabrieken en worden door de leveranciers van gasmachines onder steund. In Frankrijk daarentegen zoeken de gasfabrikanten het meer op huishoudelijk go- bied verwarming en spijsbereiding. Op de Parijsche tentoonstelling zullen de restaurateurs geen steenkolen als brandstof mogen gebruiken, maar daartoe gas moeten aanwenden. In de Vereenigde staten is in den laatsten tijd het gebruik van gas, ook voor verwarming en spijsbereiding, zoozeer toegenomen, dat in 1888 de productie van de meeste der gasfabrieken met 10 a 20 pet. vermeerderde. opgewassen is. Wanneer de strijd later in hooger sferen komt, en als zij beginnen te redetwisten over de vrijheid van den wil, de erfzonde en de individueele verantwoordelijkheid dan ont wikkelen zij allebei zulk een verbazenden aan leg om in raadselen te spreken, dat een ieder, die geen zeer sterk hoofd heefthet best doet met de kamer te verlaten, indien hij niet duizelig wil worden van al die hooge wijsheid. Ondanks zijne gloeiende welsprekendheid koes ter ik toch een stil vermoeden dat de vrijdenkerij van neef Julius niet zoo heel diep zit. Eenige maanden geleden had hij het verdriet om een dierbaren vriend door een ongeval te verliezen, 't geen hij zich zeer aantrok. Hjj wijdde aan de nagedachtenis van dien vriend een gedicht, dat hij in een onzer bladen liet drukken. Het was een schoon gedicht, dat meer gevoel verried dan men van hem verwacht zou heb ben en bijzonder verrassend was het einde, waarin hij de hoop uitdrukte op een weder zien onder andere, en betere levensomstandig heden dan deze aarde aan hare bewoners ver leent. Toen ik neef Julius kort daarna toe vallig ontmoette prees ik zijn gedicht't geen hem blijkbaar genoegen deed, maar ik voegde er bij dat ik vroeger niet geweten had dat de vrjjdenkers aan de onsterfelijkheid der ziel ge loofden. Neef Julius werd een weinig verlegen, maar antwoordde: »Nu ja, men moet alles wat de vrjjdenkers zeggen, niet zoo letterlijk

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2