JfK N°. 53. 132e Jaargang. 1889. Maandag 4 Maart. Nationale Militie. Nationale Militie. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. ZEEMILITIE. Middelburg 2 Maart. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. Gemeenteraad van Middelburg. HIDIIIill! IH.SIIII, (II! IUM. Thermometer. Agenten te VlissingenP. G. de Vey MestdA-GH Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van AdvertentiBn Middelburg 2 Maart. Tm. 8 u. 28 gr. I Nieuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en adTertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen adTertentie- I moeten des namiddags te een uur m. 12 u 32 gr. aT. 4 u. 31 gr. F. j bureau Tan Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, en de firina B. tan dek Kamp te Groningen, Toor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten Toor het laan het bureau bezorgd zijn, willen Verwacht O. wind. I Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen De burgemeester en wethouders Tan Mid delburg Gelet op nrt. 150 der wet op de nationale militie Tan den 19 Augustus 1861, (Staatsblad no 72) Gezien de circulaire Tan den commissaris des konings in deze provincie dd. 22 Februari 1881, A no 734, 3do afdeeling (provinciaal blad no 31) brengen ter kennis der lotelingen dezer ge meente van de lichting Tan dit jaar dat zjj, die verlangen by de zeemilitie te dienen, zich daartoe vóór den 1 April a. ter gemeente-secretarie moeten aanmelden en dat verzoekschriften om inlijving bjj de zee militie, gericht aan den minister van marine, voortaan buiten beschikking zullen worden ge houden, vermits de keuze uit hen, die zich daarvoor aanbieden, geheel is overgelaten aan de officieren van de marine, met de overneming der zeemiliciens belast. Middelburg, den 1 Maart 1889. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris, A. DE VULÜER VAN NOORDEN. Ontheffing van den werkelijken dienst voor geestelijken en studenten in de Godgeleerdheid. De burgemeester en wethouders van Middel burg, gelet op art. 127 der wet van den 19en Augustus 1861 Staatsblad no 72) herinneren de geestelijken en bedienaren van den godsdienst bjj de erkende kerkgenootschap pen en de studenten in de Godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid en dit jaar voor den dienst der nationale militie zijn aangewezen, dat zij hunne aanvragen, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 127 der bovengemelde wet, vóór den 1 April a. behooren in te dienen bij den bur gemeester der gemeente, binnen welken zij voor de nationale militie zijn ingeschreven. Middelburg, den 1 Maart 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. dc, oocfdtuno A. DE VULDER VAN NOORDEN. Door gedeputeerde staten van Zeeland zijn aan de leden der provinciale staten verzonden de stukken betrekkelijk het verzoek tot cala- miteus Terklaring van den Thomaes polder. Aan het slot van hun verslag te dezer zake zeggen gedep. staten dat zij onder de bestaande omstandigheden meenen te moeten aannemen dat het behoud van den Thomaespolder zeer in het belang is van andere polders, wier be sturen en ingelanden trouwens zich daarvan overtuigd houden; dat onderscheiden belangen daarbij betrokken zijn; en dat er derhalve termen bestaan, tot calamiteus-verklaring. In de maand Mei a. wordt bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen gehouden van jongelingen, die als machinist-leerling der tweede klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der te plaatsen jongelieden zal zich tot vijftien bepalen. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. In het Bat. Hbld. van 21 Jan. komt het volgende bericht voor »Wij vernemen, dat de gouverneur-generaal zich zeer beslist verklaard heeft tegen het ver laten van Atjeh. .Tevens vernemen wij, dat van al hetgeen in den laatsten tijd gesproken is over onder handelingen met den pretendent-sultan en de geestelijke hoofden, geen woord waar is. »Met opzet, naar het schijnt, heeft men den Java Bode op een dwaalspoor gebracht," Van wege de vereeniging Uit het volle voor het volk zal Vrijdag 15 Maart a. aan hare leden eene avond-kunstbeschouwing worden aangeboden in de daarvoor zoo uitstekend ge schikte Schuttershof zaal, bestaande uit een ver zameling van 60 aquarellen van de voornaamste meesters, in eigendom toebehoorende aan den heer W. J. Royaards van den Ham, te Utrecht, daartoe welwillend ter j beschikking van die vereeniging gesteld. Van zeer bevoegde zijde is ons verzekerd dat dit eene uitgezochte collectie zijn moet, zoodat de kunstliefhebbers bij die gelegenheid zullen kunnen genieten. Lantaarn no. 5 bevat een plaateene sledevaart te 's Hage. Teekening van J. Hols- wilder. En verder een monument. (Dokter Rameau) door Holda. Microscosmus door Alma viva, en het onderwijs aan de Gymnasia door C. R. By de firma Nijgh van Ditmar, te Rotterdam, is in bewerking een boek, dat voor de industrie en den handel in het algemeen van zeer groot belang zal wezen, namelijk een adresboek van fabrikanten, trafikanten, in één woord van al diegenen, die het een of ander artikel in Nederland fabriceeren. De inrichting zal zoo practisch mogelijk zijn de fabrikanten worden in alphabetische volg orde opgenomenonder elk fabrikaat volgen alle plaatsen in Nederland (eveneens in alph. volgorde) waar en welke fabrikanten in dat artikel gevestigd zijn. Ook in de overzeesche bezittingen en in het buitenland zal het meer genoemd adresboek op groote schaal worden geëxploiteerd. Met het oog daarop wordt de naam van elk artikel, be halve in het Nederlandsch, ook in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal opgenomen en boven dien vóór aan het werk een woordenlijst in die talen opgenomen, welke het vinden der ver schillende fabrikanten voor den buitenlander zal mogelijk maken. Aan iederen fabrikant is door de uitgevers een uitnoodiging gezonden om op te geven, onder welk artikel zijne firma moet worden op genomen, ten einde met de officiëele gegevens te werden vergeleken. Joachim werd gisteren bij de viering van zijn vijftigjarig kunstjubilé te Berlijn verrast met de gouden medaille voor kunst en weten schap, hem door den keizer geschonken, en die sinds jaren niet was uitgereikt. Yoorts ontving de jubilaris van een aantal vereerders eene som van 100.000 mark ten behoeve van de eene of andere muzikale stichting. Ook uit het buiten land heeft hij talrjjke felicitatiën ontvangen. Het Journal des Débats viert in Aug. a. zijn eeuwfeest. Het zal te dier gelegenheid een gedenkboek uitgeven met nog niet in het licht verschenen artikelen van Taine, Leon Say, Jules Simon, Dumas, Cherbuliez, den hertog van Aumale enz. met illustraties naar Ingres, Dela- roche, Guillaume en Chaplain. De Paus heeft een belangrijken prijs uit geloofd voor den schrijver van het beste werk over het herstel van de wereldlijke macht, uit godsdienstig, politiek en historisch oogpunt. Het werk zal in verschillende talen worden overgebracht. Te Breda zijn Vrijdag geslaagd voor n u t- t i g e handwerken de dames W. J. Boer van Goes, H. J. Kerpestein en J. P. Kostense van Tholen, C. van 't Hof van Brouwershaven en J. P. Cappon van Goesen voor fraaie handwerken o. a. mejuf. J. P. W. Schmidt van Middelburg. In haar eigen gebouw werd Vrjjdag avond door den directeur A. Kokké het 24e jaarverslag van de Middelburgsche werkmansver- eeniging uitgebracht. Aan dat verslag is het volgende ontleend. Het ledental is tot ongeveer 160 gestegen en steeds treden nieuwe leden toe, terwijl het heengaan tot de zeldzaamheden behoort. Slecht» overlijden en vertrek naar elders zjjn ongeveer de oorzaken van leden-verlies. Ook het aantal begunstigers stijgt: dit jaar vermeerderde het met 20 en bedroeg het 62. In het bestuur kwam geene verandering. De beide onderafdeelingen der vereeniging: de rederijkerskamer en de zangvereeniging bleven, als naar gewoonte, op hun post, en verschaften enkele genoegelijke avonden aan leden en begunstigers. De zangvereeniging wisselde van directeur, ten gevolge van ongesteldheid van den vorigen, die op verzoek eervol ontslag ontving. De nieuwe directeur van de zangvereeniging, de heer Timmermans, kwijt zieh op alleszins, loffelijke wijze van zijn taak. In de regeling der geneeskundige behandeling en de daarmede gepaard gaande ondersteuning bij ziekte is eene verbetering gebracht. De voornaamste ontvangsten waren contri butie f 909.68, begunstigers f 138.75, algemeene 190.40 en goed «lot vorig jaar 102.81, ex de uitgavensociëteit f 153.53, geneeskundige behandeling 523.30, ondersteuning f 248.50 overlijden 30 en algemeene f 351.29. De vereeniging voldeed dit jaar weder aan hare verplichtingen door de uitloting van 2 aandeelen, zijnde de nummers 20 en 31, elk ter grootte van f 25. Een van deze aandeelen, no 31 werd slechts opgevraagd. De houder van het andere aandeel wordt dank gebracht voor het niet-opvragen van het bedrag. Gedurende den loop van het jaar voorzagen verscheidene leden der vereeniging zich voor gemeenschappelijke rekening van Duitsche steen kolen. Volgens het verslag van den bibliothecaris werd tameljjk van boeken gebruik gemaakt. Met twee werken werd de boekerjj verrijkt, waarvoor aan den wel willenden gever dank wordt gebracht. Bjj het goed slot, dat 36.64 bedraagt, moet nog een bedrag van 87.79 gevoegd worden, gedurende dit boekjaar aan directeursloon uit gewonnen, zoodat het eindcijfer van de reke ning en verantwoording als goed slot/124.43 bedraagt. Met het oog op de afdoening van achter stallige rekeningen van het vorige jaar heeft de vereeniging dus reden zich over den stand van zaken te verheugen. De leden der commissie, die zich te Vlis singen vormde met het goede doel om te voorzien in den nood der door het zeedrama bp Schouwenbank van hun steun beroofde gezinnen, koos uit hun midden tot voorzitter den heer M. H. de Graaff, pastoor, tot vice- voorzitter den heer J. Spanjaard, tot penning meester den heer C. R. C. Wibaut en tot secretaris den heer R. G. v. Nieuwkujjk. De heer Tutein Nolthenius, burgemeester, is, zoo als men weet, eerevoor-zitter. In de Vliss. Crt is een eigenaardig idee ge opperd om de commissie te steunenals elk schoolgaand kind aan zjjnen onderwijzer een cent ter hand stelde, en de onderwijzers wilden de moeite nemen dit geld aan de commissie te Vlissingen over te maken, dan kon er on gemerkt eene bedxidende som bjj elkaar komen. Indien het denkbeeld in Nederland sympathie mocht verwerven, en de schoolgaande kinderen in geheel Nederland zulk een klein offer brach ten, zou de uitkomst verrassend kunnen wezen. De minister van marine heeft den zeeloods bjj het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen A. N. de Landmeter, met ingang van 1 April a. s., wegens zielsgebreken en daardoor onge schiktheid voor de verdere waarneming van dienst, eervol ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. Naar wij vernemen zijn te Vlissingen vier jongens verdacht, van den diefstal van het zakje met geld, ontvreemd uit een kleedingstuk van een boter, die, zooals wij meldden, een varken liet wegen. Ongeveer een zes gulden ontbrak aan het ontvreemde. Benoemd tot ontvanger van Kruiningen de heer J. H. O. Dominicus, secretaris dier gemeente. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging te Bruinisse is de heer D. van den Berg Dz. senior tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap van den gemeenteraad. Namens de Alg. Nederl. politiebond is ook nog uitgereikt de zilveren medaille wegens twintigjarigen dienst aan den rijks-veldwachter M. C. Lodewijk te St Annaland en de bronzen wegens tienjarigen dienst aan den rijks-veld wachter J. Zoon te St Maartensdijk. Vrijdag namiddag is door de maréchaussée gevankelijk te Oostburg binnengevoerd om van daar naar Middelburg te worden overgebracht een löjarig jongeling, verdacht van brandstich ting bij den landbouwer E. Bonte te St. Kruis (eiland.) Hij was daar koewachter. Vergadering van heden, Zaterdag, 's namiddag8 te 1 uur. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heeren Tak en Snijders met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Hierna komt ter tafel een adres van de firma Johan Boudewijnse, fabrikant van gloeilampen en handelaar in eleetrische toestellen met aanleg daarvan, waarbij deze verzoekt zoo voor zich als zjjne rechtverkrijgenden de uitsluitende vergunning tot het aanleggen van eleetrische ge leidingen voor verlichting binnen deze gemeente. De eleetrische geleidingen zullen uitgaan van een of meer centraalstations. De geleiddraden zullen alleen met toestemming der bewoners aan verschillend# huizen worden aangebracht en alle voorzorgsmaatregelen worden genomen teneinde last of hinder aan eenig perceel te voorkomen. De leidingen zullen worden gemaakt op hoog ten, dat het publiek verkeer daardoor niet wordt gehinderd, noch belemmerd, terwijl, waar noodig, ook ondergrondsche kabels zouden kun nen worden gebezigd. Deze vergunning wordt door adressant aan gevraagd voor den tjjd van vijftig jaren met verplichting zijnerzijds binnen 5 jaren na het tijdstip der verkregen vergunning met den aanleg voor zoover noodig gereed te zijn en bij niet voldoening daaraan eene som van 1000 te storten in de gemeentekas. Hij wil zich hierbij bereid verklaren op enkele pleinen aan te brengen eene eleetrische verlichting zonder bezwaar voor de gemeente, welke verlichting alsdan minstens het dubbele aantal kaarsen lichtsterkte zal moeten hebben als de gezamelijke gaspitten, welke thans die pleinen verlichten, en in dat geval van zons ondergang tot des nachts 12 uur, terwijl voor meerdere branduren bijzondere voorwaarden zouden kunnen worden gamaakt en hij zich tevens verbindt om tot daar, waar zjjne gelei dingen zich uitstrekken en door de gemeente in hare gebouwen of straten eleetrische ver lichting zou worden gewenscht, electrisch licht te leveren tegen een prijs, welke gelijk of minder zal zijn dan eene gasverlichting, overeenkomstig de thans in gebruik zijnde branders, den gasprjjs alsdan berekend tegen een kostenden prijs van 5| cent per stere. De kosten van bijzondere lampen of fittings en ornamenten, zoo noodig, zouden alsdan komen ten koste der gemeente. Bijzondere overeenkomsten, desnoods met van beide zijden te benoemen deskundigen, kunnen hieromtrent worden gemaakt. Adressant wenscht verder gaarne in onder handeling te treden met het gemeentebestuur omtrent bijzonderheden, deze leidingen betref fende, en omtrent voorwaarden, in deze aanvraag niet gestipuleerd, terwijl hij als inwoner dei- gemeente de voorkeur verzoekt bij gelijkstaande voorwaarden om eventueele andere aanvragen de vergunning voor eene eleetrische verlichting binnen Middelburg te mogen verkrjjgen. Dit adres wordt gesteld in handen van burg. en weth. deze zullen het advies inwinnen van de gascommissie in hoeverre op de voorgeno men uitbreiding der gasfabriek de inwilliging van het verzoek van invloed zou kunnen zijn. Nog wordt gelezen een brief van dezelfde firma, waarin deze kennis geeft dat zij voor- loopig genoegen neemt met het besluit omtrent den gasprijs. De firma merkt hier bij op dat vermoedelijk in het loopende jaar door haar 30.000 Ms gas zal benuttigd moeten worden, welke hoeveelheid mogelijk tot 50.000 M* zou kunnen stijgen. In verband .met de thans gemaakte regeling zal de firma voorloopig geen gevolg geven aan haar denkbeeld om zelve een gasfabriek op te richten. Zij hoopt echter dat de raad later nogmaals eene voor de firma meer voordeelige regeling zal in overweging willen nemen. Alsnu komt in behandeling een bezwaar schrift van H. A. Polak tegen zijn aanslag in den H, O.; ambtshalve aangeslagen in de 13e klasse verzocht hjj te worden teruggebracht in de 11e klasse. De raad besluit den aanslag te handhaven. Daarna komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. tot het nemen van een door ged. staten goedgekeurd besluit tot het treffen van eene regeling met Serooskerke in zake de duin waterleiding. In die regeling wordt o. a. bepaald dat in de kom der gemeente Serooskerke uiterlijk zes maanden na het in exploitatie brengen dei- duinwaterleiding door en voor rekening dei- gemeente Middelburg eene brandkraan zal worden geplaatst, van welke kraan op last van den burgemeester van Serooskerke bij voorko mende branden zal kunnen worden gebruik gemaakt, zonder dat de gemeente Serooskerke daarvoor iets zal worden in rekening gebracht. Voorts zal in dezelfde gemeente eene kraan worden gemaakt, uit welke burg. en weth. van Serooskerke zullen kunnen tappen eene hoe veelheid van hoogstens 500 Mn water per jaar. Omtrent het gebruik en den prijs van dit water zullen dezelfde regelen gelden als omtrent het aan particulieren te Middelburg uit de water leiding te verstrekken drinkwater zullen worden bepaald. Conform dit voorstel wordt besloten. Hierna komen in behandeling de adviezen van burg. en weth. en de commissie van finan ciën aangaande het adres van de wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. te Goes. Het advies van burg. en weth luidt als volgt: Toen de firma J. H. C. Kakebeek# Gz. zich aanvankelijk bij adres van 25 Januari tot ons wendde met het verzoek om medewerking tot het verkrijgen van slechts éene H. A. van het handelsterrein der gemeente, ten oosten der zwemschool van het kanaal door Walcheren gelegen, en van de prioriteit op nog eene H. A. van dat terrein, waren wij er op »it om hoe gaarne wij ook de stoommeelfabriek zouden zien verrijzen, te zorgen dat de overschietende grond zijne waarde als handelsterrein zou be houden door voorloopig te bepalen dat o. a. de eigendom van de aan te leggen spoorver bindingen aan de gemeente zon moeten over blijven-, Te meer meenden wij zulks te moeten doen, omdat die spoorverbindingen eene uit gaaf voor de gemeente van 7000 a 14,000 zou den vorderenal naar gelang er éene of twee zouden worden gemaakt. Buitendien konden wij, vooral met het oog op deze belang rijke kosten, aan het verlangen van prioriteit zoo maar niet klakkeloos toegeven doch werd die prioriteit beperkt op de wijze als is om schreven in art. XIII van onze schetswaar naar in het tot u nader door de firma gerichte adres dd. 19 dezer wordt verwezen. Deze schets werd u in de vergadering van den 20 dezer medegedeeld. Thans vraagt de firma direct aan u. Ie Om afstand van het geheele handelsterrein (met uitzondering van a het terrein der zwem school, b 1000 M2 tot uitbreiding hiervan en c de strook benoodigd voor het jaagpad langs het kanaal zonder eenige van gemeentewege aan te leggen spoorverbinding, of 2e om twee op de bij het adres gevoegde kaart gearceerd geteekende hectaren grond en eene ten zuiden daarvan van gemeentewege aan te leggen spoor verbinding, zoodra deze door de firma wordt verlangd, alsmede het recht van doorrit voor gewone vrachtwagens naar den Kleverskerk- schen weg over de door de gemeente te reser veeren strook aan de zuidzijde. Zoowel in het geval dat het verzoek sub 1 als in het geval dat het verzoek sub 2 genoemd wordt ingewilligd, vraagt de firm# om door trekking der gasleiding en het verleenen van alle faciliteiten ter bekoming van het voor haar industrieel doel benoodigde water. In het adres staat dit minder duidelijk, doch uit de mondeling gevoerde onderhandelingen is ons deze bedoeling gebleken. De flnaneieele gevolgen van inwilliging van beide verzoeken nagaande, dan blijkt he^ dat inwilliging van het sub 2 genoemde der ge meente wel zou komen te staan op eene uit gaaf van ƒ7000 a ƒ10,000, uitmakende, de vermoedelijke kosten van de aan te leggen spoorverbinding. Die kosten zouden echter allengs worden terugbetaald uit de jaarlijks te heffen retributie van 10 pet, welke de firma bereid zou zijn te betalen. Voor het overige maakt het voor de finan ciën der gemeente weinig verschil uit of j 4000 voor de 2 hectaren of f 5000 voor het geheele terrein wordt" betaald. De prjjs, welke voor den grond wordt betaald, doet trouwens hier minder af in vergelijking van het groote belang; hetwelk de gemeente heeft bij de totstandkoming van eene zoo groote industrieele onderneming; Toch bestaat er o. i. geene reden waarom die som van 5000 niet tot 7000 kan worden verhoogd, in aanmerking nemende dat het terrein, na aftrek van de smalle min bruikbare gedeelten en van de strook voor de door de firma aan te leggen spoorverbinding 3f HA. groot is. Waar nu de financiëele gevolgen van inwil liging van het eerste of tweede verzoek vrijwel geljjk zijn, waren wij aanvankelijk geneigd u voor te stellen het sub 2 genoemde in te wil ligen. Bjj nader inzien echter zjjn wij van gevoelen veranderd, omdat wij de overtuiging bezitten dat de zoo zeer voortvarende en ondernemende firma er meer op uit zal zjjn en er later in zal slagen het geheele terrein aan zjjne be stemming te doen beantwoorden, dan een ge meentebestuur daartoe ooit in staat is. Wjj kunnen niet anders aannemen of de firma zal trachten om, laat het zijn op eene tok voor haar voordeelige wijze, het niet door haar benoodigde terrein aan hen, die het gebruiken kunnen, n. 1. industrieelen, te verkoopen, al geschiedt die verkoop nu juist niet aan andere stoommeelfabrikanten of dergelijke. Wat het doortrokken van de gasleiding be treft daartegen bestaan bij ons geene be denkingen mits de tegenwoordige aanvoerbui- zen c. a. door buizen enz. van voldoende capaciteit worden vervangen en de gemeente voldoende voor die uitbreiding, hetzjj in den vorm van eene garantie van zekere mate van gasverbruik, hetzjj op andere wijze worde schadeloos gesteld. Evenmin hebben wjj bezwaar

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1