Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Zonder paarden geen bouwerijAlleen deze omstandigheid gebiedt ons genoemde dieren volkomen goed te onderhouden immers zij zijn onze rechterhand, met hun kracht winnen wij grootendeels ons brood, het onderhouden op een waardige wijze van hunne krachten waar borgt onze eigen stoffelijke instandhouding en de vermeerdering dus van ons gewin. De natuur brengt het veulen, de kunst het paard voort. In het vemlen zit het paard, 't is de kunst nu maar om het er uit te halen. De haver maakt het paard en later de «lange haver" over bodig. Al hebt ge een best veulen, het wordt toch nooit een goed paard, als de eenige voor waarde tot het verkrijgen daarvan niet vervuld wordt, d. i. als het jonge dier niet zeer zorgvuldig wordt verpleegd en opgevoed. Het hoofdvoedsel van het veulen is in de eerste maanden de moedermelkzij bevat alles in gepaste ver houding, wat noodig is tot een harmonische ontwikkeling des lichaams, zij is een volmaakt voedsel, dat in den beginne door niets beters kan vervangen worden. De afwezigheid van tanden, bij de geboorte, wijst genoegzaam op het gebruik der moedei mêlk, maar het te voorschijn komen der eerst» tanden, ongeveer 10 dagen na de geboorte, is een vingerwijzing om den jonggeborene ook eenig vast voedsel te geven. Dit bestaat eerst uit vlokjes fijn hooi, waarbij langzamerhand eenige haver moet komen. Beide, hooi en haver, nemen gestadig in omvang toe en zijn, na het spenen, het voedsel bij uitnemendheid, waarop we later nog eens terug wenschen te komen, 't Is geen zeldzaamheid dat men, met het oog op het Bpenen, het veulen te voren wat lijnzaad geeft, dat een tamelijk hoog vetgehalte heeft. Een zaak van hoog gewicht in de opvoeding onzer landbouwdieren is het zorgvuldig acht geven op de overgangen van het eene voedsel tot het andere. Gedachtig hieraan, zorge men er voor dat het spenen langzaam plaats hebbe. Een ervaren hippoloog raadt in deze het. volgende aan's morgens late men het veulen niet bij de moeder, maar geve men het 3/4 Kg. soep van gerste- en roggemeelden 2en dag kome het veulen 3 maal bij de moeder en ontvangt het dezelfde soep en 1/2 Kg. haver; daags daarna 2 maal zuigen en soep, 1/2 Kg. haver en 1 Kg. hooiden 4en dag eens bij de moeder en als toevoer, boven het reeds ge noemde, 1/2 Kg. haver en 1 Kg. hooi; en ein delijk niet meer bij de moeder maar lj Kg. haver 2J Kg. hooi en 1 Kg.; boonen. Dit voêr moet natuurlijk langzaam worden vermeer derd tot 3 Kg. haver en zooveel hooi als het jonge paard lust. Nieuwe haver en nieuw hooi acht men over het algemeen niet goed. Het spreekt wel van zelve, dat men de haver ver mengt met eenig haksel, om het kauwen te bevorderen. Zonder deze voorzorg worden er vele heele korrels doorgeslikt en als zoodanig vaak ook weer ontlastmaar afgezien nog van dit nadeel is er nog een ander aan het niet, of gedeeltelijk kauwen verbonden nl., de slechte bespeekseling. Hoe meer en beter het voedsel in den mond met speeksel wordt doortrokken, hoe zekerder het verteert. Dit is dan ook de reden, waarom men zijn kinderen ten strengste moet verbieden, om het eten als het ware door te spoelen met eenigen drank, zooals nog zoo vaak geschiedt. Het eerste levensjaar eens paards is van grooten invloed op zijn latere ontwikkelingmen heeft in stoeterijen in Prui sen opgemerkt, dat de moedermelk het veulen eiken dag 1 Kg. zwaarder maakt en dat het, naar de maat, in het eerste jaar 3 maal zooveel groeit als in het tweede en 5 maal zooveel als in het derde jaar, waarlijk wel reden om in genoemd jaar dubbele zorg aan het veulen te besteden. Heeft men reden om bevreesd te zijn voor de ontwikkeling eener min goede eigenschap, dan kan men door haver en hooi haar, zoo niet geheel, dan toch grootendeels te niet doen. De hooge waarde, die door hippologen aan ge noemd krachtvoer wordt gehecht, stelt het gras, veel meer nog jonge klaver, op de achterzijde. Daarmee zij niet gezegd, dat gras het jonge dier geheel moet onthouden worden. Loopende naast zijn moeder, nuttigt het al een weide- grasje, maar veel heeft dit echter niet te be duiden en dat is goed ook, want de kleine maag van een paard zegt ons duidelijk dat zjj droog, geen groenvoer begeert. Het laatste is veel te omvangrijk en niet berekend voor de maag. Daarbij komt nog, dat alle gras ook lang niet evengoed is. Wil men dit groenvoer aan een veulen geven, het zij zoo, maar dan wonderlijk, eentonig geluid, alsof de hoornen zelf uit hun winterslaap ontwaakten en woe dend met de wortels tegen elkaar sloegen, gelijk kemphanen met hunne sporen en daar er geen wind hoegenaamd was en de dorre takken zich niet verroerden, was dat onzicht baar lawaai zeer geheimzinnig en spookachtig. Hij heeft gelijk dacht Robert, het is in dit bosch niet pluisAls de boomen in het voorjaar met de kruinen ruischten, dat zou natuurlijk zijn, maar dat de wortels leven dig worden, en een lawaai maken, alsof zij bruiloft vieren, dat is niet zooals het be hoort en wanneer er zulk een spookachtig bosch in de buurt is, is het ook niet te ver wonderen, dat er zonderlinge dingen met dat arme meisje plaats grijpen. Hij kreeg een rilling en het was alsof hij zelf betooverd werd door een macht, waartegen hij zich niet kon verzetten. Ondanks zijn angst liep hij evenwel steeds voort, strak voor zich uitziende, onder het eindelooze gewelf der boomen, die hunne ineen gegroeide takken dicht en somber over het zwarte kanaal uitspreidden. Het kwam hem hier alles zoo vreemd voor, alsof hij vroeger nooit dezen weg gegaan was. Het zonlicht, dat in duizenden verbroken stralen door de fijne twijgen viel, speelde zoo grillig op het stil staande water en den zwarten grond, bijna als een raadselachtig fijn gesponnen weefsel, dat door onzichtbare aardmannetjes heen en weer getrokken, of als een kettiug met duizenden moet het in de eerste plaats gegroeid zijn op hoog, droog, vruehtbaar land en in de tweede plaats gewas zijn van den zomer en in geen geval van het voorjaar. We vreezen te veel ruimte in dit blad te vragen, als we met ons onderwerp verder doorgaan. Daarom nu een pmnt en een eerst volgenden keer onze beschouwingen voortgezet. Kudelstaart. G. Dros. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: S. D. d. B., 63 j., hvr. van E. O., IJzendijke, tot 2 m., en A.N., 17 j., arbeider, 's Gravenpolder, tot 6 m. gev. be del ar ij: A. M., 61 j., hvr. van M. S.. Rilland-Bath, tot 3 d. h. beleediging van een ambtenaar: J. K., 42 j., arbeider, Clinge, tot 7 d. gev., en mishandeling: J. v. I., 67 j., winkelier, en W. K., 20 j., boerenknecht, beiden Kruinin- gen, ieder tot 12 b. s. 10 d. h., en A. B., 36 j., landbouwer, Eede, tot ƒ15 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: C. v. I., 36 j., landbou wer, Kruiningen, en J. v. d. B., 22 j., C. v. d. K., 23 j., en J. v. d. K., 24 j., schippers, Goes allen beklaagd van mishandeling, en J. A. W.t 16 j., voermansknecht, Terneuzen, beklaagd va* mishandeling van een dier. Excelsiorvereeniging ter bevordering van volksvermaken alhier, kondigt tegen Zondag avond aan de vroeger uitgestelde Soiree Amu sante, die in het Schuttershof zal plaats hebben. Het programma belooft heel watvooreerst het optreden van den hier goed bekenden Hollandschen karakter komiek, den heer A. de Winter uit Breda, die een drietal nieuwe nom- mers ten beste geeft, verder een paar solo's van den heer A. Roeien, solo-fluitist, bij het muziekkorps der dd. schutterij te Breda, boven dien eenige muziekstukken voor viool en piano door dilettanten en eindelijk eenige voordrach ten. Bij zoodanig programma zal de kleine entree zeker geen beletsel zijn en Excelsior Zondag avond aan een volle zaal een vrolijken avond verschaffen. Dezer dagen werd aan een ijverig politie beambte in onze gemeente eene welverdiende verrassing bereid. De commissaris van politie reikte nl. aan A. Tellier, hoofdagent van politie, in tegenwoordigheid van het dienstdoend per soneel, de zilveren medaille met brevet uit, voor twintigjarigen trouwen politiedienst, van wege den Algemeenen Nederl.andschen politiebond hem toegewezen. Genoemde ambtenaar doet reeds 33 jaren achtereen dienst, waarvan ruim 27 jaren als politiedienaar. De uitreiking ging gepaard met woorden van waardeering, waaruit bleek hoezeer de heer C. F. Westerburger de diensten van Tellier op prijs stelt. Blijkens het verslag der spaarbank te Middelburg, opgericht in 1819 door het depar tement Middelburg der Maatschappij tot nut van V algemeen, werd in 1888, evenals in het vorige jaar, aan de inbrengers eene rente van 4 en 3 pet. vergoed. Het bedrag van inbreng was 120.004.04 tegen 102.752.07 in het vorige.jaar, en aan rente werd bijgeschreven 22.277.08, terug betaald werd 107.407.70 tegen 98.203 in 1887. Op 31 December 1880 was aan de inbrengers verschuldigd een kapitaal van j 629.193.09J, terwijl de bezittingen op dien datum eene waarde vertegenwoordigden van f 767.041.14. Die bezittingen bestonden inNederlandsche staatsschuld 152.321.25, obligatiën laste pro vinciën en gemeenten f 106.372.50, dito laste polders en waterschappen J 19.230, pandbrieven van zeven hypotheekbanken 140.276.25, hypo theken f 88.685.67, obligatiën van Nederland sche ondernemingen 111.833.16, idem door de associatie-cassa te Amsterdam 118.000, voorschot aan de hulpbank te Middelburg f 4000, dito departement Middelburg Maatsch" toe nut van 't algemeen 12.593.75 en kas saldo bij den kassier en gedepon. bjj de Crediet- vereeniging 13.728.56. schakeltjes om zijne voeten geslingerd werd Hij voelde zich reeds zoodanig geboeid dat hij niet meer kon omkeeren, gelijk hij heimelijk wenschte, maar steeds verder en verder, rechtuit in dat half donkere bosch gedreven werd. Want zijn grootste vrees was nu om die akelig, leven dige wildernis, welke bij al dien tijd "voor zich gezien had, achter zich te hebben, alsof dan de daarin verborgen geesten terstond een onbe paalde macht over hem zouden krijgen. Nadat hij wel een uur onder voortdurend aarzelen en rillen voortgeloopen had, zag hij op eenigen afstand, aan het einde van het donkere gewelf een licht plekje, waar de zon helder scheen dat was het kruispunt van het lange kanaal met een dwarssloot. Hij was op het punt van ruimer adem te halen, daar hij meende in dat zonlicht de verbreking der betoovering van het elzenbosch te vinden, toen hij eensklaps een kreet slaakte en bleef stilstaan, alsof het kettingweefsel nu voor goed zijne voeten vastgesnoerd hield. Wat hij daar in het zonlicht bespeurde was dan ook waarlijkde vreeselijkste spookgestalte, die de over spannen verbeelding bedenken kon, in een lang zaam voortglijdend bootje zat Catherina Auguste in een vroolijk gesprek met zich zelf, doch niet zooals wel meer zonderlinge menschen doen, in haar eigen hardop pratende, maar op zulk een spookachtige wijze, dat hare licha melijke gestalte verdubbeld was en zij als een tweed» volwassen wezen Ugenorer zich zelf Aan rente is ontvangen 26960.47 J. De kosten van administratie en lokaal be- somden 1602.27 J. Het waarborgfonds bedraagt 137.848.04j, zijnde over het kapitaal aan de inbrengers verschuldigd 21.91 pet. Het aantal ingebrachte posten was iets minder dan in 1877 en bedroeg 3814ter wijl ook het aantal terugbetaalde posten iets hooger was nl. 2269. Nieuwe inbrengers waren er 527 en afgesloten rekeningen 345. Het getal inbrengers op 31 December was 4660, wier tegoed op 31 December was verdeeld als volgtvan 5 en minder 6905 tot 20 68320 tot f 50 78250 tot 100 717 f 100 tot 500 1527 500 tot f 1000 207 boven de j 1000 54. Het gemiddeld te goed per inbrenger bedroeg f 135.02. Men schrijft ons uit Ylissingen. Woensdagnamiddag kwam alhier in haven het Belgisch rijksvaartuig (schroefstoombootje) La Torpille, van de comp. des pontonniers du Génie aan boord hebbende alle voor het duiken benoo- digde toestellen. Dit vaartuig is hieiheen gezonden om op de plaats, waar in het begin dezer maand de Belgische loodsschoener no 3 is gezonken (op de Middenbank boven Westkapelle), opnemingen te doen, met het doel om, zoo mogelijk, te kunnen uitmaken door welke oorzaak het onge luk heeft plaats gehad. Weer en wind dienende zou heden .met het duiken worden begonnen. Door gedeputeerde staten is afwijzend beschikt op de aanvraag van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele om couponbladen te voegen bij de schuldbrieven ten laste van het waterschap en den polder. De betaling der rente op vertoon der stukken zal derhalve op de tot nu toe gevolgde wijze blijven voortgaan. De liberale kiesvereeniging Goes hield Donderdagavond in de Prins van Oranje eene vergadering die door 23 personen werd bezocht. De voorzitter, de heer J. J. Ramondt, her dacht in gevoelvolle woorden hetgeen in 't belang van stad en provincie was gedaan door wijlen den heer J. A. AFransen v. d. Putte, in wiens plaats een lid voor de provinciale staten moest gekozen worden. Naar aanleiding van het nemen van ontslag als bestuurslid van den heer Jonquière sprak de voorzitter den wenseh uit dat eenige meerdere stabiliteit in het bestuur mocht komen. Ter voorziening in deze vacature werd, bij herstem ming tusschen de heeren J. J. van Weel van Wolfaartsdijk en I. D. Fransen v. d. Putte van Goes, eerstgenoemde gekozen, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Op de candidatenlijst werd slechts een per soon geplaatst, nl. de heer J. J. Ochtman van Goes. De voorsteller dezer candidatuur, de heer A. van Schelven, verklaarde omtrent den heer Ochtman, dat deze, met het oog op de kwestie van het Sas, de meest geschikte persoon was om Goes bij de staten der provincie te verte genwoordigen bovendien wa3 de heer Ochtman om verschillende redenen voor het platteland een gewenscht candidaat, hetgeen trouwens bleek uit het feit dat genoemde heer ook te Kapelle was candidaat gesteld- Bij stemming werd de heer Ochtman met algemeene stemmen voorloopig candidaat ge steld. Er openbaart zich gelukkig in dit district onder de liberalen een streven naar eensgezind heid. En wij gelooven dat men in den heer Ochtman een uitstekende keuze deed. Donderdag avond bracht het Harmonie gezelschap Euphonia te Goes, voorafgegaan door het hem door eenige Goesche dames geschonken vaandel, begeleid door fakkeldragers en omstuwd door eene talrijke menigte, eene serenade aan de bevallige geefsters van het vaandel, die zich op vriendelijke uitnoodiging van den heer Z. D. van der Bilt La Motthe te zijnen huize hadden vereenigd. Na voor zijne woning een paar nommers uit gevoerd te hebben werd tot groot vermaak der Goesenaren nog eene muzikale wandeling dooi de voornaamste straten gemaakt. Gisteren vertrokken uit Goes twee gezinnen, te zamen 10 personen, en een jong getrouwd paar naar Noord-Amerika. Een dezer gezinnen zou naar Zuid-Amerika gegaan zijn, en nog meer anderen met hen, doch uit een ontvangen bericht bleek dat de toevloed van emigranten reeds tot Juni de passage bezet heeft. Gelukkig werd het bovenbedoeld gezin door zat en met levendige gebaren redeneerde. Het voorbijvaren van dit bovennatuurlijke wezen geschiedde zoo langzaam dat de ontstelde zeeman zich kon overtuigen van de werke lijkheid van dit afgrijselijke vizioendoch daarna zou geen menschelijke of onmenschelijke macht hem een stap nader gebracht hebben bij het tooneel van dit schrikbeeld, het was hem integendeel thans een soort van verlich ting om het met al de andere gruwelen den rug toe te keeren, en hij liep als een knaap zoo hard hij loopen kon, naar zijn gezellige woning terug. Bij dien geforceerden draf merkte hij meteen dat hij nog meer jeugdige krachten bezat dan hij zelf gedacht had. Toen hij het einde van het bosch bereikt had vroeg hij aan een knecht, die aan het houthakken was, of Catherine Auguste thuis was, of dat hij haar had zien uitgaan. «Ja wel, die is een paar uur geleden hier, denzelfden weg langs het kanaal het bosch ingegaan." »Te voet?" «Ja mijnheer, te voet." »Wat drommel Verderop ontmoette hij een kwart dozijn jeugdige Zeterlingen, die op een zandberg speel den, van waar men het meer kon overzien. Hij vroeg of zij hun zuster ook gezien hadden?" «Jawel, zij is eenige uren geleden met een roeibootje over het meer het bosch in gevaren." «Wat drommel!" zei de kapitein w»er goede menBchen uit de verlegenheid gered om naar N.-A. te gaan, want, wat meer gebeu t, hun huisraad was reeds bijkans al verkocht. Ook uit Yerseke vertrok heden weer een gezin, uit 7 personen bestaande, naar Noord- Amerika, welk voorbeeld weldra door een paar andere staat gevolgd te worden. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn te Yerseke een paar onbetamelijkheden gebeurd, welke bij genoegzaam bewijs zeker niet ongestraft zullen blijven. Eerst werd een vrouw met haar gezin in haar rust gestoord door een drietal personen, die haar huis wilden binnen dringen en slechts met moeite verwijderd konden wordenlater werden bij een alleenwonende oude vrouw de ramen opgeschoven en eenig huisraad verbrijzeld of omver geworpen. De politie doet onderzoek. Voor de vacante betrekking van ontvan ger-griffier voor den polder Waarde hebben zich thans zeventien sollicitanten aangemeld. In de Woensdag avond door het depar tement Zierikzee der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid gehouden vergadering werd, na bespreking van enkele huishoudelijke zaken, een door de commissie van algemeene zaken ingediend advies behandeld betreffende het oprichten van een museum voor kunstnijver heid. Na eene uitgebreide discussie tusschen de heeren Ermerins, Bastmeijer en W. Koole werd besloten dit onderwerp aan te houden. Als lid der commissie voor algemeene zaken werd benoemd de heer mr J. F. van der Lek de Clercq. Na de pauze had eene kunstbeschouwing plaats. De heer M. Couvée had eene reeks «afbeeldingen van oude gebouwen in Neder land", ter bezichtiging voor de leden beschik baar gesteld. Met groote belangstelling werd van de zeer fraaie afbeeldingen kennis genomen, en de voorzitter was dan ook de tolk der ver gadering toen hij een woord van hartelijken dank bracht aan den heer Couvée, die de leden in staat gesteld had deze belangrijke uitgave van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst te bezichtigen. De vergadering was druk bezocht. Donderdag avond werd het rijtuig van een Belgisch koopman in de nabijheid van Zaamslag door een ander voertuig zoodanig aangereden, dat het eerste aanmerkelijke schade leed en omgeworpen werd, waardoor genoemde heer er uitviel en vrij ernstig gekwetst werd. Merkwaardig was, dat het paard, losgekomen, op hol sloeg en door den hond van den reiziger werd achterhaald en gekeerd. Donderdagmiddag geraakte te Bergen op Zoom een negenjarige knaap onder de stoom tram naar Antwerpen met het ongelukkig gevolg dat een der voetjes verbrijzeld werd, zoodat het moest worden afgezet. Te Amsterdam is gisteren een kruier gearresteerd, die den nacht te voren in beschon ken toestand op den N. Z. Voorburgwal op een agent van politie een revolverschot heeft gelost. De kruier beweert twist met zijn huisvrouw te hebben gehad en niet op genoemden agent, maar in de lucht te hebben geschoten, om het vuur wapen te probeeren. Vrij algemeen is de meening, en zij be rust op de ervaring van velen, dat het houden van kippen om de eieren verre van voordeelig is. Men eet dan wel zuivere en goede maar toch nog al dure eitjes. Dit oordeel wordt weersproken door een opgaaf van iemand, die 4 kippen houdt en die verleden jaar van 1 Jan. tot 9 Nov. nauwkeurig het debet en credit van deze kippenhouderij naging. De tweeja rige kippen legden in Januari 25, Februari 60, Maart 72, April 76, Mei 73, Juni 60, Juli 54, Augustus 61, September 30, October 11, en November (tot den 9en) 4, samen dus 526 stuks. Aan voer, nl. gerst, haver, boekweit, maïsmeel, rijst, en zemelen werd voor 6.93J in de 313 dagen, waarover de boekhouding loopt, besteed, of berekend voor 365 dagen 8.08. Nu ont vingen de kippen bovendien nog de restjes uit den middagpot van het gezin, en als wij hier voor zeker niet te laag eens de waarde van 2 cents daags rekenen, dan komt het debet bedrag op 15.38 in 'tjaar. Daar na 9 November tot 31 December zeker nog wel een zes-tal eieren in 't kippenhok gevon den zullen zijn, kunnen we de geheele hoeveel- en sloeg zich voor het voorhoofd. «Nu nog mooier Hij kon het echter niet over zich verkrijgen om den houtvester of wien ook deelgenoot te maken van zijne akelige ondervindingen, te minder daar hij meer en meer begon te twijfelen of de heele geschiedenis geen spel zijner ver beelding was geweest. Want hij kon nog altijd niet loochenen dat het daar in het bosch niet pluis was, den heelen avond, den ganschen slapeloozen nacht en den volgenden morgen voelde hij een onstuimigen drang, een hevig trillen en schokken in zijn gemoed, «net alsof mijn arme ziel aan rheumatiek lijdt," zei hij en mij een verlangen als een brandende dorst kwelt, en daarbij zweefde hem altijd het schoone beeld van dat dubbele meisje in den zonneschijn op dat open plekje in het bosch, voor oogen. Des nachts ontstond er echter een geweldig gedruis in de lucht en al wist hij van ouds dat Maart een rumoerige onstuimige maand is, die als het ware de voorpret van het vroo- lijke lentefeest viert, hij had het toch nooit zoo erg gevonden als dit jaar en hij meende er allerlei toornige en hoonende stemmen in te vernemen. Des morgens had hjj echter weer een ander onaangenaam geval. Toen hij met zijn huisgenoot zat te ontbijten, keken zij «lkaar met betrokken, wantrouwende gezichten aan, alsof de een zoo wel als de ander iets te zeg gen had, waarmede hij niet voor den dag heid in het jaar verkregen eieren gerust op 532; stuks stellen. De 100 eieren kwamen dus gemiddeld op 2.98 te staan of nog geen 3 cent per stuk. Uit bovenstaande berekening blijkt, dat iedere kip gemiddeld 133 eieren heeft gelegd en daar de dieren steeds in een hok met loop werden vastgehouden, pleit deze hoeveelheid wel voor de goede zorgen, die aan de kippen door geregeld voederen, afwis seling van voer, zuiver houden van het hok enz. besteed zijn. In den winter werd het voeder steeds een weinig warm gemaakt. (Zwolsche Crt.) *)- Een goede leghen wordt een kip reeds genoemd, als zij 90100 en een uitmuntende, wanneer zij 120 180 eieren in een jaar levert. Van het 2e tot het 6e levensjaar leggen de kippen het best. Omtrent den brand in de briquetten- fabriek der heeren Dehaynin nabij Marchienes bericht men nog nader, dat de aangerichte scha de wordt geschat op ten minste 1 millioen tres. De ijzeren reservoirs bevatten elk ongeveer 100.000 kilo's teer en andere producten, waar van sommige ter waarde van 500 free, de ton. De brand is, men weet niet hoe, uitgebro ken in de distilleerderij, en had in enkele minuten een ontzaglijken omvang aangenomen. Het dal der Sambre was Woensdag avond vervuld van een verstikkenden rook. De vlammen sloegen 200 Meters h»og. Achteraf blijkt, dat de storm van 9 Fe bruari in de Noordzee veel grooter schade heeft aangericht dan men dacht. Acht vissclier- schepen uit Grimspy met 53 koppen zijn nog niet teruggekeerd en waarschijnlijk met man en muis vergaan. De materiale schade beloopt omstreeks 20,000 p. st. Van schepen, die in min of meer gehavenden toestand naarde havens terugkeerden, zijn 17 personen verongelukt. Uit Londen wordt geseind dat drie wagens van een sneltrein bij St George van een hoogen dijk zijn gevallen, waardoor 35 personen moeten gedood zijn. Dezer dagen ontdekte de koetsier va,n een cab, die een oud heer en een jongmensch te Londen had rondgereden, dat de jonge man verdwenen was en diens metgezel in de cab in zwijm lag. De politie werd geroepen en de koetsier reed naar het gasthuis. Het bleek daar, dat de man dood was, doch geen enkel bewijs dat geweld was gepleegd, werd aan zijn lijk gevonden. Hij had echter geen geld bij zich en men gelooft daarom dat hij vergiftigd en vervolgens bestolen is. De politie is den moordenaar nog niet op 't spoor. Te Manchester is het houten koninkljjk circus, dat in 't hartje der stad in een dicht bevolkte buurt is gelegen, geheel afgebrand. De voorstelling was gelukkig juist afgeloopen en de toeschouwers hadden het gebouw reeds verlaten. Er kwamen 11 paarden in de vlam men om. In Frankrijk, o. a. te Orleans, heeft het gisteren veel gesneeuwd. Op verschillende plaatsen is het spoorwegverkeer gestremd. Nog altijd zijn er die twijfelep aan de waarheid der officieele berichten omtrent den dood van Oostenrijks kroonprins Riidolf. Nieuw voedsel aan die meening geeft de bekentenis van een man die onlangs in een dorp nabij Carlsbad gevaarlijk ziek lag, en aan een geestelijke verklaarde, dat hij in het woud nabij het jachtslot Meyerling, van wijlen kroonprins Rudolf, een moord had begaan. Hij herfiaalde deze bekentenis voor een rech- terlijkSHhmmissie, waarna de man onmiddellijk naar heT gasthuis te Carlsbad vervoerd werd. De zaak baart groot opzien en de zonderling ste geruchten, waarbij dit geval in verband wordt gebracht met den plotselingen dood van den kroonprins, worden de wereld ingezonden. De mededeoling van den man wordt door sommigen voor volkomen ongegrond verklaard en men zegt dat de zoogenaamde moordenaar, die op sterven ligt, eene onwaarheid verteld heeft, enkel omdat hij de laatste dagen zijns levens in het gemakkelijk verblijf te Carlsbad wilde doorbrengen. Te Aquila in de Abruzzen werden Woens dagnacht vijf schokken van aardbeving, twee heftige, waargenomen. Er is geen schade door aangericht. Gisteren zijn van Parijs met een bijzonderen trein 300 Zwitsers naar het kanton Tessino vertrokken, uitsluitend om te stemmen. Den 3deB Maart namelijk zullen de verkiezingen durfde komen. Eindelijk gingen zij zwijgend uiteen, zooals zij gekomen waren en geljjk zij in den laatsten tijd samen verkeerd hadden. Toen hij later voor het raam zat en het onstuimige meer met de hoogopspattende gol ven bewonderde, ontwaarde hij den houtvester, die langs den oever liep en Katherine A«guste tegen kwam. Hij stak haar de hand toe en praatte met haar, maar zijn houding was vol strekt niet vaderlijk, er was integendeel iets zeer hoffelijks en verlegens, ja bjjna eerbiedigs in, een houding die de kapitein bij dien man in het geheel niet kende en die hij zelfs nooit van hem verwacht zou hebben. En toen de wind door zijn welig haar woei, zoodat het rechtop stond en zijn gelaat met een friich roode kleur overdekt werd, kwam het hem voor dat zijn vriend onverwachts tien of vijf tien jaar jonger geworden was. Terwijl hjj het nog niet met zich zelf eens was of hij dat ook tot de tooverij van het Elzenbosch moest rekenen, keek hij naar het meisje, wier lokken door den wind in haar gelaat gedreven werden, terwijl het zonlicht er op speelde en hij zag hoe zij den man, tegen wien zij zoo flink het hoofd ophief, met zulk een zonderlingen, gui- tigen en toch harteljjk ootmoedigen blik aan zag, dat het voor ieder verstandig mensch een lust had moeten zjjn. (W*rdt wotlgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2