Verspreide Berichten. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. In het Bouwkundig weekblad werd dezer dagen melding gemaakt van het volgend geval van bouwkundig plagiaat. De heer Nic Mole naar, architect te 's Gravenhage en bouwmeester van het nieuwe stadhuis te Noordwijk, werd, na de voltooiing van dit gebouw, door den burgemeester van Woerden mondeling geraad pleegd over zijne voorwaarden om ook voor die gemeente een nieuw Raadhuis te ontwerpen en onder zijne leiding te doen uitvoeren. Sedert die conferentie hoorde de heer Molenaar niets van het gemeentebestuur van Woerdendaar entegen wel, dat dit bestuur tot den bouw van een nieuw stadhuis had besloten, dat nu uitgevoerd is en een letterlijke copie blijkt te zijn van het raadhuis te Noordwijk. Men had eenvoudig bestek en teekeningen, die bij aanbesteding voor gegadigden verkrijg baar zijn, in handen gesteld van den gemeente architect van Woerden en dezen ambtenaar opgedragen van het Noordwijksche stadhuis een copie te maken. Toen dit besluit in den raad van Woerden viel, hadden slechts 2 leden zich er tegen verklaard. Door den heer J. J. van Nieukerken werd, volgens bericht in het Dbld., dit feit ter sprake gebracht in de vergadering van Arti et Indu- striae te 's Gravenhage, waarvan de voorzitter zeide dit ergerlijk geval te treuriger te vinden, omdat eene herhaling ervan dagelijks ongestraft kan plaats hebben, daar de Nederlandsche wetgever het auteursrecht van architecten en beeldende kunstenaars nog altijd niet beschermt. Waar een bouwmeester aan de schadelijke kans blootstaat, dat een ander zonder eenige moeite of verdienste zijnerzijds de vruchten van zijn talent en studie plukt, behoort men op weermiddelen bedacht te zijn. Op voorstel van den president besloot de vergadering om dit punt in eene volgende bijeenkomst opzettelijk aan de orde te Btellen. De beroemde Mazarin-bijbel (uit de verza- meling-Hopetoun) is te Londen voor 2000 p. st. aan Quaritch verkocht. De letterkundigen van Berlijn hebben Zondag Spielhagen's 60en verjaardag gevierd met een feestmaal, waarop Frenzel een warme rede hield. Paul Meyerheim had de menu's ge- illustreerder was een feestblad gedrukt met bijdragen van tal van beroemdheden van Duitschland. In een dezer dagen te Terneuzen gehouden vergadering van onderwijzers uit Terneuzem Hoek en Zaamslag is besloten tot oprichting eener afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap. De afdeeling telt reeds nu 12 leden, terwijl het voorloopig bestuur van nog vier leden ver zekerd is en gegronde hoop heeft op ruipiere deelneming. Aan het hoofdbestuur is reeds de erkenning der afdeeling aangevraagd. Tem. Ct.) Bij de verkiezing van 16 gemachtigden in het kiescollege der Herv. gemeente te Zie- rikzee zijn de candidaten van de liberale kies- vereeniging Vrijheid en geweten gekozen met 174 als hoogste eu 167 als laagste stemmencijfer. Er waren 185 briefjes ingeleverd, waarvan 5 in blanco. Op de in 1887 door den Ned. Protestan tenbond gehouden algemeene vergadering werd besloten eene commissie in te stellen svoor maatschappelijke belangen." Als leden zijn, naar men meldt, voor dit jaar benoemd de heeren mr Goeman Borgesius, rar De Kanter, P. H. Hugenholtz Jr., dr M. Niemeijer en dr H. D. Tjeenk Willink. Deze commissie heeft thans tot de leden van den bond een schrijven gericht over het aan hangig wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen. Zij stelt in het licht, dat tusschenkomst van een wetgever in deze noodzakelijk is, en dat het ontwerp, zij het ook nog onvolledig, toch reeds veel goeds zal bewerken. Overmatige arbeid wordt tegengegaan, rusttijden worden verzekerd. Zondagsarbeid wordt beperkt, en de kinderen worden geweerd uit de fabrieken. Het is een stap in de goede richting dien men behoort te steunen en toe te juichen. De leden worden opgewekt, op grond van zwom, ten einde in hoogergelegen bosschen een droog leger en beter voedsel te zoeken. Dus was het met de gebraden reebouten ook gedaan en wat er overbleef, schaatsenrijden en slede vaarten, dat was toch een te doelloos genoegen, voor menschen van hun leeftijd. Yan den morgen tot den avond grog te drinken, dat ging toch ook niet aan, en dus was het gevolg dat hun goede luim vaak onder de omstandig heden moest lijden. .Hunne uitvallen over de wereld en het leven en hunne tallooze bittere ervaringen droegen niet meer het karakter van ontboezemingen vol zelfopoffering, uit de hoogte neerkomende, gelijk bruisende water vallen, neen, zij hadden meer overeenkomst met een nijdig geborrel en geklots, wanneer men een modderbak leeg schept en er onder water allerlei ontuig aan het licht komt. Vooral scholden zij op de vrouwen, en al wat daarmede in betrekking stond, met een lompheid en heftigheid, waaruit men had kunnen afleiden dat zij nooit met eigen oogen zulk een lieftallig schepsel Gods aanschouwd hadden en haar slechts kenden uit de onwaar achtige schilderingen van een zwartgalligen wereldman. En daar zij met al dat brom men en mopperen niets verder kwamen, werd hun stemming hoe langer hoe onaangenamer en kostte het hun beiden groote inspanning en zelfbeheersching om elkaar niet aan te vallen. Zoo kropen er eenige maanden voorbjj en hunne zedelijk godsdienstige beginselen, mede te werken tot het goede doel dat het ontwerp beoogt, en bereid te zijn daartoe zoo noodig offers te brengen. Naar wij vernemen zal de Middelburgsche gemeenteraad Zaterdagmiddag te een uur ver gaderen ter bespreking van het verzoek der firma wed. J. H. 0. Kakebeeke te Goes. Gisteren is in de St Pieterstraat alhier een paard, waarop een ruiter, gevallen, waardoor zijn bereider onder het dier terecht kwam, zoodat zjjn been ernstig gekwetst werd. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is hij per wagen naar zijn woonplaats, Ter Bottinge, vervoerd. Te Ylissingen heeft zich weer een nieuw geval van pokken voorgedaan, thans in de Kleine Kerkstraat, in de nabijheid der Tonne- brug. Bij dit geval verdient opmerking, dat de aangetaste persoon, broodbakkersknecht van beroep, werkzaam is in de bakkerij naast het perceel, in de Noordstraat waar de eerste ge vallen zijn voorgekomen. In laatstgenoemd gezin overleden 2 kinderen, terwijl de moeder herstellende is. Door het gemeentebestuur wordt natuurlijk alles gedaan om te trachten de verspreiding der ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. Heden middag kwam te Vlissingen een landbouwer van Westkapelle om een varken af te leveren en begaf zich vooraf naar de stedelijke waag om het te laten wegen. Om het varken op de schaal te werken, hing hij zijn baatje, waarin een zakje met p. m. 56) aan den wagen. Na het varken gewogen te hebben, trok hij zijn baatje weer aanmaar bemerkte hij tot zijn groote ontsteltenis dat zijn geld gevlogen was. De politie zoekt den dief. Te rekenen van 1 Maart e. k. zullen de per maatschappij Zeeland uit Engeland aange brachte postpakketten te Rozendaal, in plaats van Vlissingen, ingeklaard worden. Dinsdag avond gaf het harmoniegezel schap Euphonia te Goes een concert,bestaande uit een achttal muziekstukken, waarvan twee com posities van den directeur, den heer J. Kooiman, nl. Vaandelmarsch en fantaisie uit de Freischütz. Vóór de pauze boden een vijftal jónge dames bij monde van mejuffrouw J. Janssen der harmonie een keurig bewerkt vaandel ten geschenke aan dat, onder het spelen van de Vaandelmarschdoor den voorzitter, den heer Z. D. v. d. Bilt la Motthe, voor de vereeniging dankbaar aanvaard werd. In zijn toespraak wees hij op de geschiedenis van de vereeniging, op de aanleiding tot haar ontstaan een wenk bij gelegenheid van de koningsfeesten gegeven door iemand die langen tijd onbekend was ge bleven, doch wiens naam men thans wist en op het gemis van een vaandel. Hij betuigde zijn dankbaarheid aan de jonge dames, die op zulk een keurige wijze in die leemte hadden voorzien, overhandigde haar namens het bestuur en de werkende leden een prachtigen krans van levende bloemen en noodigde alle dames, die aanhet vaandel bijgedragen hadden, uit, om zich a. Donderdagavond te zijnen huize te vereenigen dan zou het vaandel daar bij hem als voor zitter gedeponeerd worden, terwijl de harmonie zoodoende gelegenheid had om der schenksters hare welgemeende hulde te brengen. Na hem werd het woord gevoerd door den heer A. van Schelven, die indertijd den besproken wenk gaf. Hij noodigde alle aanwezigen uit eene warme ovatie aan den heer La Motthe te brengen, den eenigen man in Goes, in staat een vereeniging als Euphonia tot stand te brengen en te leiden. Allen voldeden aan die uitnoodi- ging door van hunne zitplaatsen op te staan. Yan de beide door den heer Kooiman gecom poneerde stukken voldeed zoo schrijft men ons verder het meest de fantaisie uit de Freischütz, welke na luid applaus herhaald moest worden. Na afloop konden de danslustigen hun hart nog eens ophalen aan een bal, hun aangeboden door den kastelein van de Prins van Oranje. Dinsdag avond hield de kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Kapelle eene vergadering tot het stellen van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der provinciale s'aten in het district Goes, vacature Fransen van de Putte. Op de voorloopige lijst werden geplaatst de heeren J. J. Ochtman, wethouder te Goes, met zij begonnen ook reeds te schimpen op hun woonplaats. Het elzenbosch was eigenlijk geen bosch maar een in het zaad geschoten moerassig weiland, en het meer werd voor een eendenkom uitgescholden. Dan was het haf toch heel wat anders, al was het maar een poel in vergelijking met de Oostzee en de Oostzee een plas naast de Noordzee, die weer een kikkervijver was tegen den open Oceaan. Of men moest naar Achter Pommeren, of naar Oost-Pruissen gaan of naar Polen om te zien wat echte bosschen waren 1 In éen woord het kwelwater der ontevreden heid steeg hoe langer hoe hooger in den weligen hof hunner oude stille vergenoegdheid. Daar kwam op zekeren dag, niet lang vóór Kerstmis, een brief aan den houtvester, die bleekeen verzoekschrift te bevatten van eene per soon van middelbaren leeftijd, zonder aanhang, zooals zij zich noemde, die zich op een soort van verwantschap met hem beroemde door middel eener gemeenschappelijke nicht en niet minder vroeg dan eenige weken te mogen komen logeeren in zijn alom geprezen huis aan den zoom van een bosch; slechts eenige weken totdat zij bekomen was van een zware ziekte, die have krachten ondermijnd had, zoodat zij niet in staat was om haar brood te verdienen. Zij noemde zich Christine Zeterling. Deze brief gaf den twee menschenhaters veel te denken en ge lukkig ook veel te praten, waarmede zij eenige uren doorbrachten, totdat zjj eindelijk besloten 22, mr J. G. de Witt Hamer, burgemeester van Goes, met 2 stemmen, terwijl de heer F. Dekker Jz., burgemeester van Wemeldinge, 1 stem verkreeg. De vergadering werd door 261edenbijgewoond. De heer I. J. G. van den Bosch, die op het laatst van het vorige jaar aan de Land bouwschool te Wageningen het eerediploma verwierf, is benoemd tot hoofdopzichter in den Wilhelminapolder, in plaats van den heer Jörgensen, die vertrokken is Een landbouwer uit 's Heerenhoek, die Dinsdag middag, van Goes komende, door Hein- kenszand reed, sloeg inde dorpsstraat door het aanrijden van een molenwagen met zijn rijtuig op hol en geraakte, met nog iemand die hem vergezelde, onder den wagen, terwijl de paarden doorliepen. Gelukkig werd het paard tijdig tot staan gebracht en kwamen de reizigers er met den schrik, wat schade aan het voertuig en enkele lichte kwetsuren af. De tweede stuurman van het te Terneuzen verbrande driemastschip Rhine, op vermoeden aangehouden, is Zaterdag wederom ontslagen en op vrije voeten gesteld. Volgens bericht omtrent het onderzoek aangaande het schieten op visschers uit Heyst door Nederlandsche strandbewoners, moet de officier van justitie te Middelburg thans de man hebben ontdekt, die het schot loste, waar door Leopold Edelinck ernstig werd verwond. Het is een schaapherder, die meende de veldwachters te hulp te moeten komen, toen deze revolverschoten losten om de visschers te verschrikken, en zijn met een kogel geladen ge weer afschoot. De gewonde verkeert nog altijd in levens gevaar. Deze lezing sluit weêr niet met eene andere, waarbij gemeld werd dat er geschoten is op bevel van den veldwachter. Provinciale Staten van Zeeland. Avondzitting van Dinsdag te 7'/i uren. Voorzitter de commissaris des konings. Tegenwoordig 86 leden en de griffier. De voorzitter opent deze buitengewone zitting der staten in naam des konings en verzoekt den griffier voorlezing te doen van het koninklijk besluit van 11 Februari jl. no 14, houdende machtiging tot het bijeenroepen dezer ver gadering. Dit besluit wordt voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter deelt mede dat met kennisge ving afwezig zijn de heeren Bybau, Sipkes, Kakebeeke, Snijders en Lantsheer. Alvorens over te gaan tot de benoeming van eene commissie tot onderzoek van de geloofs brieven van het in het noofdkiesdistrict Tholen gekozen lid der staten, den heer A. Hollestelle, wenscht de voorzitter twee leden te herdenken die de vergadering sedert de najaarsbijeenkomst heeft verloren. »De heer Bolier zegt de heer De Brauw uw vroeger medelid, is door den dood aan zijn gezin en aan zijn werkkring ontrukt. Wordt zijn verscheiden diep betreurd door de ingezetenen van Scherpenisse, in welke ge meente hij de betrekking van burgemeester vervulde, met niet minder leedwezen mist gij hem in uw midden, waar hij gedurende bijna negen jaren met trouw en ijver de belangen onzer provincie heeft behartigd. Een niet minder treurigen indruk maakte op ons allen het overlijden van den heer Fransen van de Putte. Allen, die dezen opgewekten, hulpvaardigen en ijverigen man hebben gekend, beseffen wat er in hem moet zijn omgegaan, welke zedelijke marteling hij heeft moeten verduren, toen de machteloosheid van zijn lichaam hem dwong een voor een al zijne geliefkoosde werkzaam heden te laten varen. Hoeveel goeds hij heeft verricht voor de plaats en de streek waar hij woonde, en voor onze provincie, van welker staten hij sedert 1868 deel uitmaakte, behoef ik niemand uwer in herinnering te brengen. Ruim acht jaren heeft hij deelgenomen aan de werkzaamheden van Gedeputeerde staten, die zijne lokale kennis, zijn ijver en heldere, practische adviezen op hoogen prijs stelden. Het laatste woord, dat wij aan Fransen van de Putte wijden, zij een woord van warme waar deering en erkentelijkheid." om die wildvreemde vrouw een sommetje geld te zenden om van haar af te zijn. Doch juist toen de houtvester, al zuchtende en steunende, over die ongewone drukte, zich wilde nederzetten om te schrijven, hoorden zij buiten een slede aankomen en ontwaarden daarin een vrouwspersoon met pak en zak, die door een visscher of arbeider op schaatsen met ijzingwekkende snelheid voortgestuwd werd. Dat was Christine Zeterling, die, vertrouwende op de alom geprezen goedheid van haren edelen bloedverwant, zijn toestemming maar niet af gewacht had om haar intrek bij hem te nemen. Dat was een zware slagwant noch de kapitein, noch de houtvester had den moed om een halfzieke vrouw in weer en wind weg te zenden, nu zij eenmaal voor hun deur stond. Zij schikten zich schoorvoetend in hun lot en gaven haar een van de overcomplete vertrekken om te bewonen, zich vast voornemende om zich verder volstrekt niet met haar te bemoeien, terwijl zij er zich heimelijk op verheugden dat zij nu voortaan nieuwe tastbare, zichtbare onderwerpen zouden hebben om over te pruttelen. Die voorpret bleek echter wat al te voor barig geweest te zijn want zij merkten al heel spoedig dat zij, indien zij iemand in huis wilden nemen om zich over te ergeren, deze van een ander gehalte moest zijn dan Christine Zeter ling. Deze vrouw verstond op een ongeloofelijke wijze de kunst om niets van zich te laten merken en stillefges voort te leven, ala in een De leden geren van instemming met het gesprokene blijk. Alsnu noodigt de voorzitter de heeren Dron- kersLucasse en Fokker uit zich met het onderzoek der geloofsbrieven te belasten. Na deze werkzaamheid rerrioht te hebben brengt de commissie bij monde van den heer Dronkers rapport uit, strekkende tot toelating van den heer Hollestelle. Zonder hoofdelijke stemming rereenigt de vergadering zich met dit advies. De heer Hollestelle, alsnu door den griffier binnengeleid, legt in handen des voorzitters de vereischte eeden af, wordt door dezen met zijne benoeming geluk gewenscht en neemt zitting. Alsnu komt ter tafel een brief van den minister van binnenlandsche zaken van 12 Februari jl., houdende toezending van het (in dit blad reeds vroeger breedvoerig medegedeelde) ontwerp eener nieuwe kiestabel voor de pro vinciale staten met verzoek daarover advies uit te brengen. De voorzitter vraagt welke wijze van behan deling de vergadering in deze wenscht te volgen. Volgens art. 37 van het reglement van orde kan de vergadering het ontwerp ter onderzoek zenden naar de afdeelingen. Zij kan het ook renvoyeeren aan gedeputeerde staten of zij kan het in handen stellen eener commissie van drie of vijf leden en eindelijk kan de vergadering ook tot dadelijke behandeling besluiten. Deze laatste wijze van behandeling gelooft de voor zitter niet dat een der leden wenschelijk acht, waarom hij de vergadering voorstelt het ontwerp te zenden aan de afdeelingen ter onderzoek. De heer C. J. Fokker stelt daarop voor de stukken in handen te stellen eener commissie van vijf leden, éen uit elk van de tegenwoordige kiesdistricten, behalve dat van Tholen, ten einde daarover.verslag uit te brengen; voorts: dat de leden dier commissie zullen benoemd worden door de vergadering en dat de griffier zal woi-den aangewezen om die commissie be hulpzaam te zijn bij haar Verrichtingen. De heer Pompe van Meerdervoort bestrijdt dit voorstel en beveelt verzending naar de afdeelingen aan. De heer Walter wijst erop dat het voorstel van den heer Fokker, zooals het daar ligt, in strijd is met de bepalingen van het reglement van orde voor deze vergadering. Het voorstel van den voorzitter wordt hierop in stemming gebracht en verworpen met 25 tegen 11 stemmen. Yoor stemden de heeren Van Waesberghe Janssens, Walter, Thomaes, Fruijtier, Lucasse, Moes, Stevens, Oggel, Pompe van Meerdervoort, Huvers en Hollestelle. Alsnu het voorstel van den heer Fokker aan de orde zijnde, wijzigt hij dit, naar aan leiding der opmerking van den heer Walter, door er uit te laten vallen de woorden»een uit elk van de tegenwoordige kiesdistricten, behalve dat van Tholen." In stemming gebracht wordt het gewijzigd voorstel aangenomen met 29 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Thomaes, Lucasse, Moes, Stevens, Oggel, Pompe van Meerdervoort en Huvers. Nog deelt de voorzitter mede dat tegen de bovengenoemde tabel bezwaarschriften zijn in gediend door de kiesvereeniging Burgerplicht te Terneuzen en kiezers uit de gemeenten Oud- Vosmeer 67, Poortvliet 106, Scherpenisse 94, St. Annaland 68, St. Maartensdijk 117, Stave- nisse 44, Tholen 148 en St. Philipsland 45. Op voorstel van den voorzitter zullen ook deze adressen in handen gesteld worden van de te benoemen commissie. Alsnu overgaande tot de benoeming der vijf leden der commissie noodigt de voorzitter de heeren Walter, Hammacher, Van Lijnden en Moes uit het stembureau uit te maken, aan welke uitnoodiging deze leden voldoen. De uitslag der stemming is dat telkens 36 briefjes worden ingeleverd en benoemd wor den als le lid (voorzitter) de heer D. A. Dronkers, met 19 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld als volgtde heeren Stevens 4, Pompe van Meerdervoort 3, Snouek Hurgronje, Buteux, Van der Beke Callenfels ieder 2 enVanWaes- berge Janssens, Risseeuw, Lucasse en Van CJije Pieterse ieder 1. 2e lid de heer m' C. J. Fokker met 22 stem men. De overige stemmen waren verdeeld als volgtde heeren Pompe van Meerdervoort en Stevens ieder 4, Hoogenboom 3 en Van Waes berghe Janssens, Kakebeeke en Walter ieder 1 stem. wolk van rust en vrede gehuld, terwijl zij daarachter inderdaad de rol der lieve zon speelde en ongemerkt een overvloed van licht en warmte om zich heen verspreidde. De kluizenaars zagen haar bijna nooit van aangezicht tot aangezicht, doch zij be speurden haar invloed als een zomerbries, met het droomerige welbehagen, van een zieke die half sluimerend voelt dat een vriendelijke hand zijn kussen te recht legt. Waaraan het eigenlijk lag konden zij zich niet verklaren; dat het eten smakelijker en vooral zindelijker' klaargemaakt was, dat de bedden beter opgemaakt waren, dat de laarzentrekkers altijd op hun plaats stonden, dat zij beter dooi de vensterruiten konden zien en de pijpen minder vunzig riekten dat waren slechts een paar van de honderden kleinigheden, die tot hen doordrongen langs den omweg van het besef dat zij veel minder te pruttelen en te knorren hadden. Ja, om de waarheid te zeggen er bleef ten slotte niets meer over en dus moesten zij elkaar wel tot doel en voorwendsel van hun ergernis nemen. "V^el is waar gingen zij daarbij zeer voorzichtig te werk en pasten wel op dat zij elkaar niet bont en blauw sloegentoch konden zij niet nalaten om in den loop van den dag zoovele kleine, onschuldige pijlen af te schieten, dat de zon hunner vriendschap er door verduisterd worden kon, en er misschien door verduisterd zou zjjn, wanneer het vele 3e lid de heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meer dervoort met 23 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld als volgtde heeren Lucasse 4, J. R. C. v. d. Bilt 3, Stevens 2, Risseeuw, Van der Have, Walter en Van Ljjnden ieder 1. 4e lid de heer H. G. Hammacher met 19 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld als volgtde heeren Risseeuw 5, Stevens 4, Walter en Van Waesberghe Janssens ieder 2 en Huvers, v. d. Have, Brevet en Hennequin ieder 1 stem. 5e lid de heer L. J. M. van Waesberghe Janssens met 20 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld als volgtde heeren Stevens en Walter ieder 6, Van Deinse 2 en Thomaes en Van der Have ieder 1 stem. Al de gekozenen verklaarden zich bereid de benoeming aan te nemen. Hierop werd overgegaan tot de splitsing dei- vergadering in afdeelingenzij worden samenge steld alsjvolgt eerste afdeeling de heeren Lucasse, Thomaes, De Smidt, Van der Vliet, Van Houte, v. d. Have, Fokker, Hennequin, Pompe van Meerdervoort en Van Lijndenen als leden van Gedeputeerde staten de heeren Buteux en Heyse tweede afdeeling de heeren Brevet, Fruijtier, Van der Beke Callenfels, Walter, Van Waesberghe Janssens, Hammacher, Risseeuw, Hollestelle, Van Deinse en Van Teijlingenen als leden van Gedeputeerde stateu de heeren Snouck Hurgronje en J. C. R. v. d. Bilt derde afdeeling de heeren Moens, Stevens, Hoogenboom, Huvers, Bolle, Wagtho, Oggel, Van Woelderen, Dronkers, Van Uije Pieterse en B. V. van der Bilt; en als lid van gedeputeerde staten de heer Berdenis van Berlekom. De voorzitter stelt alsnu voor de volgende bijeenkomst te bepalen op Donderdag 7 Maart a. De heer Fokker acht dien termijn wat kort en geeft in overweging de eerstvolgende open bare zitting op Dinsdag 12 Maart te stellen. Dit goedgevonden zijnde wordt die bijeen komst op dien dag 's morgens te 10 uren be paald en de tegenwoordige gesloten. Geruchten, te Leiden in omloop, als zouden Maandagavond aldaar wederom ernstige too- neelen zijn voorgevallen tusschen van meening verschillende personen en als zou de militaire macht de ronde gedaan hebben ter bewaring van de orde, zijn, schrijft de Leidsche courant, ongegrond. Van oproer kan volstrekt geen sprake zijn. Wel had er oproer kunnen ontstaande levende aanleidende oorzaken daartoe waren althans in de Sleutelstad tegenwoordig, m. a. w.vijf personen, vol van den sociaal-demo- cratischen geest, hadden zich Maandagnamiddag uit de residentie per spoor derwaarts bege ven en werden na aankomst rondgeleid door een partijgenoot uit Zoeterwoude. Zij waren voorzien van exemplaren van Recht voor Allen, die zij op luide wijze te koop aanboden. Dat zij hierdoor weldra omstuwd werden door eene breede schare, is begrijpelijk. Ten einde hun alle succès te ontnemen, achtte de commissaris van politie het raadzaam de ventende personen naar het politiebureel te doen overbrengen, ook met het doel om ze te beschermen tegen minder aangename beje geningen van de steeds aangroeiende menigte, welke hen overal volgde. Ten politiebureele kwam de commissaris tot de ontdekking dat de vreemde socialisten bij zich haddentwee stokken, met lood voorzien, twee revolvers en een schoenmakers hamer, voorwerpen, welke geene vreedzame bedoelin gen verrieden, maar, volgens de bezitters, dienst moesten doen te hunner verdediging. Nadat het volk uit elkander was gegaan, werden de Haagsche heeren naar het station gebracht, op éen na, die bij hef optreden der politie zeer vlug op de tram gesprongen en verdwenen was, zeker beducht voor de ge volgen. De Haagsche sociaal-democraten konden met eene berisping en de vermaning om maar niet meer met plannen tot het verwekken van wanorde enz. naar Leiden te komen, ook zelfs zonder voldoening van hun tocht te hebben, naar hunne haardsteden terugkeeren.. geeuwen hen niet belet had om al te veel te praten. Zoo was dan de welwillende opname van juffrouw Christine toch ten slotte een ramp geworden, hoewel op een andere wijze dan zij gevreesd hadden, en zonder dat zij zelf eenig besef hadden van den oorsprong van hun hei melijk verdriet. Toen dus Christine na eenige weken bij hen kwam en onder warme dank betuigingen verklaarde, dat zij door de kalmte van het buitenleven geheel hersteld was en haar gewone werk als naaister weer dacht op te vatten, zetten zij allebei groote oogen op, keken elkaar verbluft en verlegen aan, stot terden en stamelden allerlei door elkaar, wenkten haar dat zij zich zou verwijderen en verzon ken samen in diep gepeins, totdat hun plot seling een licht scheen op te gaan en zij een parig verklaarden dat het onmogelijk voor hen was om die stille, trouwe huishoudster te laten vertrekken; zij moest tot eiken prijs bij hen blijven en hun huishouden verder besturen, minstens tot aan hun dood toewilde zij daarna nog de zorg voor hunne graven op zich nemen, dan zou dat heel braaf van haar zijn. En toen zij nog scheen te aarzelen, zet ten zij haar uiteen dat zij het aan haar eigen geschokte gezondheid verschuldigd was, dat zij voortaan natuurlijk bij hen aan tafel moest eten en nog veel meer verstandige dingen. (JFVnft vtrvtlgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2