LAATSTE BERICHTEN. Moopp etVerpacMinsren in Zeeland BUITENLAND. Verspreide Berichten. De meisjes van juffrouw Fries. 8 FEUILLETON. VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. Vlissingen. Gehuwd H. C. J. Wasch, jm. 24 j. met C. C. M Ahrensmann, jd. 22 j. J. Adriaanse, jm. 26 j. met J. M. C. Wilkens, jd. 26 j. Algemeen Overzicht. 1888 had opgebracht ƒ3358.50 zijnde dit meer dan de door de gemeente gewaarborgde som. Vrijdag had te Stavenisse de voor dezen winter laatste of derde vergadering met dames plaats van de vereeniging Nut en Genoegen aldaar. Als altijd was de vergadering flink bezet. Uit een ingekomen schrijven van den bibliothecaris der leesinrichting van die ver eeniging bleek, dat wekelijks een groot getal leden van de boekverzameling gebruik maken. In 7 maal waren er niet minder dan 203 boeken afgegeven. De heer A. F. Hanssens vergastte verder dien avond het publiek op eene flink doorwerkte lezing over Inbeelding en de derdendaagsche koortswaarin spreker duidelijk liet uitkomen, wat het gevolg ervan is, als men aan de phantasieën etc. te veel voet geeft. Verscheidene andere heeren hielden de aanwezigen nog aan genaam bezig. Te Bruinisse vielVrijdagmorgen, tengevolge der gladheid van het besneeuwd en bevroren vaartuig van P. v. Gr. aldaar, zijn zoon in de haven, en verkeerde, daar hij niet kon zwemmen, in hacheljjken toestand. Gelukkig werd hij nog bijtijds opgemerkt door den schippersknecht F, K., die hem met moeite op het droge bracht_ Des voormiddags van denzelfden dag voer met een hevige sneeuwbui, een goederenboot, komende uit Holland, vóór Bruinisse aan den grond. Onmiddelijk begaven zich zes schippers van daar .met hunne hoogaarsen erheen en bleven op zijde om bij het steeds vallende water, zoo noodig, wat zeker wel het geval zal zijn geweest, hulp te verleenen. Vrijdagavond trof de gemeente Terneuzen een treffend verlies door het afsterven van den heer J. van Pienbroek, genees-, heel- en ver. loskundige aldaar, na een langdurige ongesteld, heid. Sedert 7 Augustus 1847 aldaar, als zijne eerste standplaats, gevestigd, verliest Terneuzen in hem een zijner beste burgers en de hulpbe hoevenden een gewaardeerden en bevrienden geneesheer. De herinnering aan hem zal zeker bij velen nog lang blijven voortleven. De kiesvereeniging Burgerplicht te Terneu zen besloot een adres te richten aan de provin ciale staten met verzoek hunne adhsesie niet te verleenen aan de voorgestelde wijziging van den kiestabel, waarbij Terneuzen en omstreken zouden gevoegd worden bij het vierde district, evenals dit thans geschiedt voor de verkiezingen van leden voor de Tweede kamer. De vereeniging verzoekt, vooral met het oog op de zeer verschillende belangen der bewoners aan beide zijden van den Braakman en op de moeielijke communicatie onderling, een afzon derlijk kiesdistrict Terneuzen. (Tem. Crt.) Door den gemeenteraad van Groede is Yrijdagavond aan den heer A. Ie Clercq, sedert 20 December 1851 gemeente-ontvanger, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor zijne langdurige gewichtige diensten, en in zijne plaats benoemd de heer J. G. Meijer Jr., teven» gemeente-secretaris. Voor eene talrijke vergadering met dames van het departement »SluisAardenburg" der maatschappij tot Nut van ,t Algemeen trad Vrij dag in het lokaal der sociëteit Spoor tot Vriendschap te Aardenburg als spreker op de heer Chappuis uit Geertn.idenberg. Zoowel zijne dramatische schets, getiteld Kermisgasten, als zijn geestig stukje Een rechts geleerd advies vonden veel bijval, terwjjl het grappige Arme drommels loopen er overal rond, dat door spreker als toegift werd ten beste gegeven, zijne hoorders deed schaterlachen. De heer Chappuis heeft, zoo schrjjft men ons zijn goeden naara als schrjjver en spreker weder eer aangedaan. Door den heer Rudolf Lehman is, als hulde aan de nagedachtenis van zijn bloedver want, den vermaarden verloskundige prof. Lehman, een som van 40.000 beschikbaar gesteld als bijdrage voor den bouw van een Aula of gehoorzaal voor de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam. Naar men meldt heeft de heer Huizenga, als houder van 500 aandeelen van het Paleis SCHETS VAN George Nordensvan. Vit het Deensch. Hoe zou die kleine meid wel heeten zoo peinsde Sophie. Zeker Ina en zij zou ook wel het zachte blonde haar harer moeder hebben. En na vele, vele jaren als het meisje opgegroeid was, zou de moeder die tegen dien tijd een knappe dame van middelbaren leeftijd was geworden, met zilveren lokjes aan de slapenzich zelf terug zien in haar blozende,'gelukkige dochter En terwijl zij aan dat alles dacht, kreeg zij een gevoel dat het met haar leven niet gedaan was geweest, dien dag toen zij den brief van Isidor kreeg. De duisternis, de ledigheid, waarop zij zich voorbereid had, waren niet zoo erg geworden er was nog éen blauw plekje aan den hemel »Neen, heb ik nu ooit van mijn leven riep Clementine eenige dagen later uit en wierp de courant op tafel, terwjjl zij haastig opstond. »Ja ik heb geen lust om het is het best dat gij het zelf leest Zij liep weg en sloeg de deur achter zich dicht, zooals zij in vroegere jaren placht te doen, als zij kwaad was op Christine. Sophie nam de courant op en had moeite om te lezen, zoo klopte haar hart. Zo« zou d« kleine Zjj keek voor volksvlijt, eene vergadering aangevraagd, welke Vrijdag 8 Maart zal gehouden wor den. Genoemde heer zal dan het voorstel ter tafel brengen om de in April jl. aangenomen statutenwijzigingen in te trekken, daarvoor eene wijziging van art. 31 in de plaats te stellen, en inmiddels het gebouw voor het publiek te sluiten. De veearts, De B. gevestigd te Oud-Alblas, is Donderdag avond te half elf,'op den veerweg tusschen Papendrecht en Oud-Alblas, met zijn rijtuig te water geraakt, en, hoewel nog levend er uitgehaald, kort daarop overleden. Te Rotterdam viel gisteren een matroos van een Engelsch stoomschip, liggende in de Maas, uit den grooten mast, waarin hij werk zaam was, met het aangezicht op den rand van een der luiken. Hjj werd bewusteloos naar den wal overgebracht en gaf spoedig daarna geen teekenen van leven meer. Waar in den regel melding gemaakt moet worden van groote ondankbaarheid, verdient een feit, waaruit blijkt dat toch ook de dank baarheid de wereld nog niet uit is, wel meê- deeling. Een Rotterdamsch jongmensch, die den ganschen winter geen werk kon bekomen, werd gedurende al dien tijd liefderjjk kost en inwo ning verstrekt door een oom en tante, die het zelf niet te breed haddendezer dagen heeft dat jongmensch als koloniaal geteekend. Met zijn handgeld uit Harderwijk terugkeerende, heeft hij zijn oom en tante in een zaakje gezet. In een der buitenwijken van Tilburg heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen de politie en eenige zoutsmokkelaars. Twee politie agenten en één smokkelaar bekwamen ernstige wonden. De belhamels kozen ten laatste het hazenpad, terwijl één smokkelaar in verzekerde bewaring werd gebracht. Te Hillegom ontving zekere T. van eeno vrouw aldaar een bankbiljet ter inwisseling. De vrouw, niet kunnende lezen, meende een biljet van 100 te hebben gegeven, doch haar echtgenoot vermiste er een van 300. Hoewel T. beweert een biljet van 100 te hebben ontvangen en dit ook verantwoord heeft, is het toch na gedaan onderzoek gebleken, dat door hem een bankbiljet van f 300 te Benne- broek ter inwisseling is aangeboden en later ook werkelijk is gewisseld. De justitie is in de zaak gemoeid. Voor het gemeentehuis te Jutfaas ver schenen eergisteren twee rijtuigen, waarin een bruid en bruidegom en hun wederzijdsche ouders gezeten waren. De jongelieden zouden den hech ten huwelijksband door den ambtenaar laten leggen. De bruid kwam huilende uit het rij tuig. Zij was niet te bewegen, het gemeente huis binnen te treden en riep maar «Ik doei 't niet". Na veel praten en fluisteren bracht men haar tot in de gang, waar zij begon te snikken en te huilen. Eindelijk was men in de secretarie gekomen, doch daar de bruidegom verzuimd had,- zijn bewijs van voldoening aan de nationale militie mee te brengen, kon de huwelijksvoltrekking niet plaats hebben. On verrichter zake keerde men dus terug, tot groote blijdschap van de bruid, die vlugger het rijtuig weer in was dan zij er uit was ge komen. Volgens de Davoser Blatter heeft onze voormalige landgenoot, de heer W. J. Holsboer, directeur van het Kurhans te Davos-Platz, bij den Zwitserschen bondsraad concessie aange vraagd voor den aanleg van een Schmalspur Adhasions-Bahn van Davos naar Samaden (En- gadin). Te La Spezzia heeft de Italiaansche politie in de woning van een handwerksman op een doos met dynamiet beslag gelegd. Nog andere doozen met dynamiet zijn in een riool ge vonden. 300 werklieden van de haven te Dieppe plunderden eenige bakkerswinkels, nadat zij eerst bij den maire om brood hadden gevraagd (de maire had een uitdeeling van brood toegezegd); agenten en gendarmes herstelden de orde. De raddraaiers waren van plan hun manifestatie te herhalen, maar tot hiertoe is alles rustig gebleven. Parijs heeft eindelijk zijn electrische ver lichting, die door verschillende maatschappijen wordt geleverd. De voornaamste daarvan is de Compagnie Popp, die zorgt voor de verlich- dadelijk naar de doodsberichten en werd zoo bleek als een doek. Het was niet het kindmaar de moeder, die dood was. «Mjjn innig geliefde echtgenoot op den leeftijd van twintig jaar diep betreurd." Er kwam geen brief of andere mededeeling; maar een paar maanden later vroeg oom Fries aan Sophie of zij gehoord had dat haar gewezen man bankroet gemaakt had, een kolossaal ban kroet Ontzaggelijke schulden geen zweem van contanten ja een rijk ameublement, maar dat niet betaald was, zij hadden als dwaze menschen geleefd, die jongen had nooit eenig begrip van zaken gehad; maar verkwisten, dat kon hij ja daar kon Sophie over mee praten. Zoo ging het als men zich op de menschen verliet; men werd bedrogen, altijd bedrogen, en daarom was het heel begrijpelijk dat men dan weer anderen bedroog. De oude man zou intusschen nadere inlich tingen inwinnen, hoe de zaken stonden en reeds den volgenden dag wist hij dat mijnheer de koopman verdwenen was en dat er eenigel addertjes in het gras verscholen lagen onder zijne boeken. Bovendien kwam het in de couranten. Heer leelijke geschiedenissen. Intusschen was Isidot weg en zijn schoonmoeder had he t kind to zich genomen. In het eerste oogenblik wenschte Sophie dat de kleine Ina zij noemde het kind Ina of schoon zij volstrekt niet wist hoe het heette dat de kleine Ina geen grootmoeder had gehad en niemand om voor haar te zorgen, ting der groote boulevards en voornaamste wijken. Reeds eenige jaren heeft deze maat schappij een machine van 3000 paardekrachten en voorziet zij meer dan 6500 gloei- en 350 booglampen. Sedert bij het thans verschenen besluit van den prefect alle maatschappijen uitgenoodigd zijn haar werkzaamheden te beginnen, heeft de genoemde maatschappij de sterkte harer machine met 8000 paardekrachten en het aan tal lampen met 150,000 vermeerderd. In de volgende maand zal zij in drie straten, vijf boulevardstwee pleinen en de avenue de VOpera electrische (kabels aanleggendie vóór de opening der tentoonstelling in gebruik wor den gesteld. Baron Doubleeen bekend boekenlief hebber, heeft van een werk van Marat over het vuur een exemplaar ontdekt, door den lateren revolutionair opgedragen aan Marie Antoinette Het Havana Weekly Report van 26 Januari 11. bevat de volgende karakteristieke mede deeling »Daar de voorraad postzegels van 1 en 2 cents opgeteerd is en de postbeambten weigeren, couranten zonder postzegels in ontvangst te nemen, zelfs al betaalt men het port in goud, kan er geen courant uit Havanna naar elders verzonden worden vóór er een nieuwe voorraad postzegels ontvangen is. Dit zal onzen inteeke- naren de reden verklaren, waarom zij hun courant niet op den behoorlijken tijd ontvingen. Een bijgeloovig Amerikaan vond eene spin in zijne courant en schreef aan de redactie om te vragen of dit geen hoos voorteeken was. «Volstrekt niet", luidde het antwoord. »De spin kroop eenvoudig de kolommen van ons blad door om te zien wie er niet in adverteerden en dan haar net in hunne winkels te weven, overtuigd van er nimmer gestoord te zullen worden." Datum. Plaats. Voorwerpen. Inforraatiën 25 Febr. Vlissingen, Huis, De Wolff. 25 Middelburg, Manufacturen, Kouion. 25 Middelburg, Galanlericn, Notarishuis. 26 Cadzand, Wrak, Ilammacher 27 Wissekerkè, Inspan Roelof. 27 IJzendijke, Bouwland, Brevet Tak 1 Maart Vlissingen, Hnis, Pieterse. 1 Cortgene, Inspan, Roelof 1 Domburg, Afbraak, Tak. 2 - N.&St. Joosl. Huizen, Tak. 5 6 Middelburg, Man ufacf uren, Nolai isbnis. 12 Aardenburg, Herberg, De Graalf. Breskens, Hotel, Hammacher. Vlissingen. Dinsdag a., des namiddags te twee uren vergadert de gemeenteraad al hier tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid A. A. A. E. Gewin en verder ter behandeling van de volgende voorstellen van burg. en weth.betreffende het verzoek van twee onderwijzers om toepassing van de gunstige bepaling van het raadsbesluit van 19 Juli 1882idem van de wed. Laport omvoorwaardelijk als halve provenier in het gasthuis te worden opgenomenvan de maatschappij Concordia betrekkelijk den aanleg van straten op het terrein van den voor- maligen Prinsentuinvan J. Dommisse om grond in koop aan de Aagje Dekenstraat; idem van P. Kasteleijntot het reserveeren van gelden voor den aanleg van trottoirs ten opzichte van bovengenoemde aanvrage tot aankoop van grond; tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1888 tot af- en overschrijving op de begrooting dienst 1888; tot reorganisatie van het schoolwezentot wijziging der gemeen- tebegrooting voor 1889 tot afstand van plant- recht van de kon. maatschappij de Schelde, ten behoeve der voorgenomen uitbreiding van het hotel Het Gouden Lam; tot aanstelling van een tijdelijk opzichter bij de gemeentewerken het verzoek van de Maatschappij tot Exploitatie van meteorologische en annoncen-klokken, tot het plaat sen van drie zoodanige klokken tot inbouwing van brandkranen en tot het maken van een trap aan den Noordzee-boulevard. want in dat geval zou zij zelf een zeker recht op haar gehad hebben. Maar nu zij had geen recht, geen zweem van recht. Zij was immers verstooten Het zou zulk een heerlijke vergoeding voor haar verloren leven geweest zijn. Ach, wat zou zij zich gelukkig gevoeld hebben Met die kleine op den arm te loopen baar 's nachts naast zich te hebben, vlak naast zich, met die kleine armpjes om haar hals, heel ver met haar te gaan wandelen, in het bosch, naar de anemomen en naar de heuvels met de roode aardbeziënmet haar te loopen en te spelen en haar te hooren lachen, zooals geen ander kind kon lachen -- ja, en haar dan te leeren lezen en haar te vertellen van haar mama en haar armen papa, en haar te be schermen voor de wereld, voor alles wat slecht en ruw was Neen, dat zou weer haar eigen leven zijn dat zou misschien toch niet goed zijn. Maar diegeen, bij wie Ina nu was, hoe zou die gestemd zijn en wat dacht die te doen Als zij eens naar de hoofdstad ging om het kind te zien het een enkele maal te zien Een jaar lang overwoog zij dit denkbeeld, verwierp het als dwaas doch kon het op het laatst niet meer uithouden. Op zekeren morgen zat zij dus met Clementine in de wachtkamer van het station, minstens een uur voordat de trein vertrok. Clementine duwde haar zuster in een coupé derde klasse en toen de trein weg was liep zij naar huis, vol sombere voorgevoelens dat het verkeerd zou afloopen want Clementine had een afkeer van alles wat spoortreinen heette en zou even gaarne Omtrent het voorstel betreffende eene reor ganisatie van het schoolwezen meldt men ons dat dit in verband staat met de overbevolking' op de scholen A voor on- en B voor minver mogenden, een gevolg van den aanwas der arbeidersbevolkingdietengevolge van de meerdere werkzaamheden aan de maatschappij de Schelde, in het vooruitzicht stnat nog meer te zullen toenemen. Tot dus verre werd in de behoefte aan plaatsruimte zeer gebrekkig voorzien door het in gebruik nemen van lokaliteit in het zoo genaamde takelmagazijn der marine en een paar vertrekken, waaronder ook een keuken, op de bovenverdieping der school in het Groene woud, waar tevens de burgeravondschool gevestigd is, en ook het gymnastieklokaal aldaar voor eene klasse wordt gebruikt. - In dien toestand wenscht men met dit voorstel eene verandering te brengen. Terwijl aanvan kelijk het plan bestond nog eene school voor on- en minvermogenden, paralleUaan school A, doch aan de andere zijde der stad, waar zich laatstgenoemde bevindt, te stichten, en bereids de gronden daarvoor op hét zoogenaamde Eiland beschikbaar zijn, zouden met de uitvoering van dit plan aanzienlijke kosten gepaard gaan, te hoog voor de financieele draagkracht der gemeente, wier kosten voor het onderwijs nu reeds een derde gedeelte der geheele be grooting bedragen. Door de alsnu voor te stellen nieuwe rege ling zal in de eerste plaats tegemoet gekomen worden aan den eisch van betere en meerdere schoolruimten, aan de noodzakelijkheid, dat er eene tweede school voor on- en minvermo genden aan de andere zijde der stad komt, dat de school B in het Groenewoud van hare overbevolking wordt ontlast en voldoende ruimte voor nieuwe kinderen overhoudt, en ten slotte dat er eene betere aansluiting bij het meer uitgebreid lager onderwijs verkregen wordt, terwijl de kosten zoo gering mogelijk zijn en er geen nieuw hoofd zal behoeven te worden aangesteld. Tevens zullen door die regeling de groote woningen der hoofden van de scholen D (meisjes, hoofd mej. Schuurman) en E (jongens, hoofd de heer Frijlink), waarvan een gedeelte tot schoollokalen zal verbouwd worden, meer en beter aan haar doel gaan beantwoorden. De jongens van school C (hoofd de heer W. van Kamer) zullen overgaan naar school E, en de meisjes van school F (hoofd mej. Beijer- man) naar school D de scholen C en F komen daardoor geheel beschikbaar voor minver mogenden, eerstgemelde voor jongens, de laatste voor meisjes, terwijl en E gecombineerde scholen, ieder van 9 klassen, worden, met een schoolgeld van 15 's jaars voor de 6 laagste klassen, en van 40 's jaars voor de 3 hoogste klassen. Op de scholen D en E wordt dus Fransch, Duitsch en Engelsch geleerd in de 3 hoogste klassen en alleen Fransch van de 3e tot de 6e klasse. Goes. Heden werd door burgemeester en wethouders alhier ten raadhuize in het openbaar aanbesteedhet vernieuwen van een gedeelte riool in de Agnesgang, lang 50 meter, en het leggen van riolen in de Wijngaardstraat in verbinding met voornoemd riool over de geheele lengte van voornoemde straat, zijnde 207 meter. Verder van den hoek dier straat tot op het midden der Vlasmarkt 45 meter, zijnde samen 302 meter cement riool. Vanaf het midden der Vlasmarkt met vertakking, zijnde te zamen 130 meter Engelsche buizen. Alles in éen perceel. Aan den minsten inschrijver, den heer A. Smit te Goes, is het werk voor 1956 gegund. SEierikzee. De voordrachten van twee on derwijzers aan school B bestaan voor de eene vacature uit de heeren Koole, Van der Wejjde, Boelen te Sluis en Bethe. De heeren, bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Zierikzèe. De tweede vacature uit de heeren Van Blop- poel te Bruinisse, Papeveld te Nieuwerkerk, Van der Have te Philipsland en Lindhout te Renesse. Londen. In het Lagerhuis keurde Brad- dadelijk haar leven gegeven hebben, als het op het spel te zetten door zich in zulk een doos te laten pakken. Sophie kwam echter weer behouden thuis. Zij was bij de grootmoeder geweest de weduwe van een eersten luitenant en had de kleine Doris gezien verbeeld u Zij heet Doris, een lieve naam niet waar En zij waren altemaal heel vriendelijk geweest en het was er zoo mooi o en het kind had een licht rood jurkje aan. Zij was donker en had de oogeD van haar moeder. Een beetje eenkennig was zij natuurlijk geweest, maar eindelijk had ze «tante Sophie" toch met hare handjes in het gezicht gestreeld. Sophie was een weinig ontstemd, ofschoon zij bleef herhalen dat zij heel vriendelijk ge weest waren altemaal. Er waren verscheiden dames geweest zij herinnerde zich niet, hoe zij heetten, maar de eene sprak Fransch en had haar gelaat gepoederd. Van Isidor hadden zij niets gehoord. De weduwe, zijn schoonmoeder, scheen hem nog niet vergeven te hebben zij zeide het wel niet ronduit, maar het was genoeg te merken. «Overigens verzochten zij mij nog eens terug te komen", zei Sophie met een diepe zucht en staarde naar den hemel, zooals zij veel placht te doen. Zij had zich om de waarheid te zeggen zoo onbeschrijfelijk eenzaam en overcompleet gevoeld onder die' menschen. Goddank dat zij goed en wel weer thuis was. Het was goed dat zij die reis achter den rug had! Nog eens gaan neendat zou ze nooit doen. Het was zoo geheel anders geweest dan zjj zich voorgesteld had. Zij was hun natuur- laugli de vermeerdering der strijdkrachten, welke de minister verdedigde, af. Lissabon. Tot ministers zijn benoemd Pisanogarcia, marine; Joséguelha, openbare werken; Karrosgomez, buitenland en financiën ter vervanging van de ministers Mariano, Ga- valho en Kavarro, die hun ontslag namen. Rome. Crispi verklaarde, dat de regeering Saatï niet opgeven, noch Massouach aan anderen overlaten mocht. Te Waarde werden Vrijdag, ten overstaan van den notaris J. de Vos, verkocht: lo een dubbel woonhuis met schuur en 2o twee woon huizen. Het le perceel werd gekocht door J. de Looze voor 925het 2e perceel door A. Klap voor 400, benevens de 12 j onkosten. Van 16 tot 23 Februari. BevallenK. van der Have, geb. Kok, d. J. Marinissen, geb. Christiaanse, d. M. Rijnders, geb. Ravia, d. Z. van Raajj, geb. Brasser, z. A. Burgers, geb. Meerman, z. E. Ketelaar, geb. Van der Bos, z. P. C. Louwman, geb. De Rujjter, d. M. Stroo, geb. Stroo, z. A. van den Boven- kamp, geb. De Reus, z. J. P. Venema, geb. Beenhouwer, d. G. van der Hoofd, geb. Schuts- man, z(levenl.) OverledenE. Lelieveld, vrouw van J. Cracou, 59 j. C. Hage, vrouw van J. Gijzel, 62 j. S. C. M. H. Franken, d. 10 m. A. Moens, man van S. Koppejan, 68 j. M. Schout, ongeh. d. 30 j. A. Lems, man van E. Funis, 74 j. E. den Hamer, vrouw van M. Adriaanse, 63 j. W. P. C. Haaze, z. 5 w. P. F. van Bimssel, man van M. Goosens, 44 j. E. J. Droogendijk, vrouw van A. van der Pijl, 40 j. J. J. A. van den Boogaard, d. 6 j. J. A. Dill, ongeh. z. 35 j. M. Spaanderman, wed' van J. van der Plas, 65 j. J. P. Gunther, d. 10 m. M. Möller, ongeh. d. 77 j. A. M. N. Net, d. 4 j. Hoe is de ontvangst, welke het nieuwe mi nisterie in de Fransche pers vindt Wat de organen der uiterste linkerzijde betreft, zij stellen op den voorgrond, dat Tirard zich ge durende zijn eerste ministerie onderscheiden heeft door een lange reeks misslagen in zijn strijd tegen Boulanger. Niemand meer dan Tirard heeft tot bevordering van Boulanger's avontuurlijke beweging toegedragen, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat zijn terugkeer aan het hoofd van het ministerie er een eiude aan zal maken. Dat, behalve de drie leiders der opportunisten Rouvier, Fallières en Faye, nog bovendien Thevenet, een der onverzoenlijkste opportunisten der kamer en de admiraal Jaurè3, lid van het centre gauche deel uitmaken van het kabinet, schenkt aan deze ministerieele combinatie meenen de radicalen haar waar karakter. De beide heeren Yves Guyot en De Freycinet beschouwen zij slechts als zuiver decorum, die niets tegenover hun andere collega's zullen vermogen. Maar wat de radicalen vooral in deze crisis betreuren en veroordeelen, is de houding van Carnot geweest. Zij verwijten den president der republiek, dat hij persoonlijk eigenlijk dit kabinet heeft saamgestelddat hij het is ge weest, die de portefeuilles aanbood, die met de candidaten onderhandelde met voorbijgaan van den man, wien deze taak toekwamden voorzitter van den ministerraad. Dit was in strijd met de constitutioneel e gebruiken. Er was gister in de couloirs sprake van een boodschap van Carnot aan de kamers. Ofschoon met zulk een ministerie een boodschap van den president in den aard der zaken ligt opge sloten, verzekert de Justice, zoo zou toch hierdoor de laatste sluier verscheurd worden. «Wij zullen het betreuren voor den heer Carnot. Wij zullen het vooral betreuren voor de repu bliek," besluit Clémenceau's orgaan. De Radical schrijft«Wie zou durven be weren, dat het kabinet-Tirard dat is, dat de republikeinen verwachtten in de buitengewoon moeilijke omstandigheden, waarin wjj ons be vinden Hoe zou men kunnen zeggen, dat dit een ministerie der republikeinsche verzoening is, terwijl het grootste gedeelte zijner leden behoort tot de minderheid der republikeinen in het parlement Indien dit ministerie niet in den juisten zin van het woord is een ministttre de combat tegen de radicalen, is hetdaarom eigen lijk wel een ministère de combat tegen de reac- ljjk zoo vreemd geweest. Zij hadden vroeger te nauwernood over haar hooren spreken. Neen zij kon er niet meer heen. Ofschoon zij waarlijk allemaal heel vriendelijk waren. Nu had zij toch een herinnering om op te teren. De kleine Doris had krulhaar en een rood kettinkje. «Zjj was wel een beetje bang voor mij. Zij scheen zeker te vinden dat ik oud en leelijk was.Neen maar, dat zij haar Doris noemen Ik blijf haar toch Ina noemen 1" Nu moest Clementine vertellen hoe zij het gehad had, terwijl haar zuster weg was. «Is alles goed gegaan Is oom tevreden geweest met het eten En is er anders niets gebeurd «Ja" zei Clementine «verbeeld je wat er gebeurd is Het stond in de courant." «Neen, wat dan «Lees het zelf 1" En zij wees haar de courant, waaronder de verlovings-advertenties stond «Jens Lund en «Jens Lund Tl «Ja Jens Lund, die onzichtbare steeds tegen woordige speelkameraad van Clementine in hare kinderjaren over wien zjj altijd praatte, aan wien zjj altijd brieven schreef haar vriend en vertrouweling. «Wat zou dat?" zei Sophie. «Wel dien had ik moeten hebben," ant woordde Clementine en begon te lachen. Sophie lachte niet. Zij waren altijd zoo ver schillend geweest die zusters. Neen zij had den nooit op elkaar geleken nooit, sedert men haar voor het eerst «de meisjes van juf frouw Fries" genoemd had. K I Ui O Si.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2