N°. 47. 132° Jaargang. 1889. Maandag 25 Februari. NATIONALE MILITIE, Middelburg 23 Februari. Brieven uit de Hofstad. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels f4 1.50 iedere regel meer/0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. mém MiniHIIM IK.Sdll (llllltYI. Thermometer Middelburg 23 Febr. vm. m. 12 u 32 gr. av. Verwacht N. O. j Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van 8 u. 28 gr. i Niewenhdtjzen.Verder worden door alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook bet algemeen advertentie- 4 u. 33 gr. F. bureau van Nijgh Van Ditmajr. te Rotterdam, en de firma B. van deb. Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor bet wind. Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. Advertentïën moeten des namiddags te een uur aan bet bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen Eerste zilling van den Militieraad. De burgemeester en wethouders van Middel burg brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1889, dat de militieraad op Woensdag- den IS Maart 188», des voormiddags te 10 uren, in het gewone lokaal in de Abdij zitting zal houden om uitspraak te doen omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie en de lotelingen, die redenen van vrijstelling heb ben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861, Staatsblad no 72)alsmede omtrent de lotelingen, die volgens de artt. 55 en 56 der wet niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken of wegens gemis aan lengte wordt verleend, wanneer de betrokken loteling niet voor den militieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militieraad te verschijnen daar deze, volgens art 89 der wet, geneeskun dig zal kunnen worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt; weshalve de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrijstelling van den dienst der militie verlangen, en zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, worden aange maand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschjjnen en zich niet te ver laten op bet ontvangen van een oproepings biljet, daar het niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplichtingen tot het ver schijnen voor dien raad. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort, heden den 22 Februari 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER, De secretaris A. DE VÏÏLDER YAN NOORDEN. 22 Febuari 1889. Het vieren van een verjaardag als de jarige ziek is, mag niet eigenaardig heeten. Dit ondervond men ook verleden Dinsdag, toen muziek werd gemaakt en vuurwerk afgestoken en kermis in het Voorhout werd gehouden ter eere van 's konings twee en zevenstigsten ver jaardag, terwijl voor de winkelramen bulletins hingen, den toestand meldende van den jarige, die juist sedert eenige dagen weer heel wat minder wel was. Het schijut, dat zijne majesteit zich door de gedachte aan zijn naderenden geboortedag, in verband met zijn gezondheids toestand, bijzonder zenuwachtig had gemaakt en had opgewonden, wat natuurlijk weer geen goed doet aan zijn gestel, dat juist behoefte heeft aan kalmte en rust. Menigeen wachtte met het uitsteken van zijn vlag tot het dundoek woei nit het raam van dezen of genen buurman, die door zijn ambt geacht werd op de hoogte te kunnen zijn van den toestand des konings het bulletin, den vorigen avond in de Staats courant opgenomen, gaf aanleiding tot de vrees, dat het met den hoogen zieke zóo gesteld zou zijn, dat er geen reden was tot vlaggen en ander feestbetoon. Vaudaar dat velen de kat eens uit den boom keken of liever de vlaguit 's buurmans venster het is altijd minder onaan genaam in gezelschap van meerderen een bok te begaan dan moederziel alleen. Al spoedig kwam echter een bevredigend telegram, dat alle schroomvalligheid verdreef en deed besluiten de feestviering te doen doorgaan. Daaraan paarde zicb intusscben voor velen de weemoedige gedachte, dat de negentiende Februari dit jaar wel eens voor het laatst als 's konings verjaar dag kon gevierd worden, al waren de omstan digheden voor anderen geen beletsel om meer dan passend is op het welzijn van den vorst te drinkeD. Des avonds gaven, gelijk veelal, vooral de militairen blijk van menig glaasje met dat doel geledigd te hebben of misschien wel door dat maar al te gebruikelijke middel de sombere gedachten uit het brein te hebben weggevaagd. Er is geklaagd over den afscbuwelijken stijl, waarin de bulletins omtrent de gezondheid van Zijne Majesteit soms vervat zijn, en daarover heeft men de regeering hard gevallen, die zich moest wachten dergelijke taal in haar officieel orgaan t# doen drukkeneen regeeringshericht van enkele regels, dat toch ongetwijfeld met de noodige omzichtigheid wordt opgesteld en dus ter deege wordt herlezen en overwogen, behoort ten minste dragelijk Nederlandsch te zijnhierop kan men bjj het samenstellen en overlezen tevens letten. Dit is volkomen waar, doch hls men dit verwijt tot de regeering richt komt het aan een verkeerd adres. Indien ik althans wel hen ingelicht worden die bulletins in de Staatscourant opgenomen geheel huiten de ministers om, zij worden opgesteld door 's konings geneesheeren en zóo geplaatst door de zorg van het kabinet des konings. De schuld van het slechte Nederlandsch, van het zondigen tegen de eerste regelen van den stijl, ligt dus elders en wel ergens, waar men die niet zoo erg mag aanrekenen. Wel behoort ieder beschaafd Nederlander, en dus ook een genees heer, die regelen in acht te nemen, maar indien zij dit niet doen en het zijn waarlijk niet alleen geneesheeren die zulks verzuimen is het hun niet zoo kwalijk te nemen. Een andere vraag is echter of het niet wenschelijk zou zijn, dat de regeering zich met deze zaak bemoeide, niet slechts om de taal en den stijl, doch vooral om den inhoud. Omtrent den koning behoorde in het officieele regeeringsblad geene mede- deelingen te worden gedaan, zonder dat een verantwoordelijk minister daarvoor tot zekere hoogte aansprakelijk is. Of de daarin vermelde feiten juist zijn moet de regeering natuurlijk aan der doctoren inzicht overlaten, maar of zij geschikt zijn ter mededeeling, of wellicht 'slands belang zich tegen de openbaarmaking daarvan verzet, moet zij zelve beoordeelen. De Staats courant mag niet misbruikt worden om wereld kundig te maken hetgeen beter gezwegen ware. Hoe groot vertrouwen de bedachtzaamheid van geneesheeren ook verdienen moge, die heeren zijn niet geroepen te rade te gaan met 's lands belang bij de vervulling van de bun opgedragen taak, en zij kunnen niet beslissen of deze of gene mededeeling op een gegeven oogenblik misschien minder gewenseht, minder voorzichtig kan zijn. Sedert eenige dagen is geen benoeming of ontslag van staatsambtenaren in de Staats courant verschenen, waaruit moet worden afge leid, dat de koning sedert zijne laatste onge steldheid nog geene stukken heeft geteekend. Dit is een bewijs, dat de toestand nog al ernstig is, want niet Bpoedig laat zijne majesteit zich terughouden van die werkzaamheid, al valt zij hem ook moeielijk. Herhaaldelijk beeft zijne majesteit, te bed liggende, staatsstukken ge teekend thans schijnt' bij daartoe niet in staat te zijn. Om het den koning zoo gemakkelijk mogelijk te maken wordt aan de departementen overwogen om alle besluiten, die het contraseign van denzelfden minister behoeven, in éen be sluit te vereenigenwaardoor voor die alle slechts éene handteekening van den koning zou noodig zijn. Ter bevordering van de spoe dige afdoening van zaken verdient dit denk beeld wel aanbeveling, omdat het teekenen den lijder dikwijls zóo vermoeit, dat na de behan deling van eenige stukken een aantal andere soms tot een volgenden dag moeten blijven liggen. Intusschen blijkt de koning toch wel in staat om verschillende hooge autoriteiten te gedenken en hun een bewijs ran waardeering te schenken. De vele benoemingen in de Eikekroon, die in den laatsten tijd bericht worden, toonen dit aan. In lang zijn niet zooveel groot-officiers kruisen toegekend als in deze dagen. Het is of zijne majesteit voelt, dat het verleenen van deze onderscheiding weldra niet meer in de macht zal staan van het hoofd van den Nederlandschen staat. Immers de Eikekroon is eene Luxemburgsche orde, en daar de kroon van dat Groot-Hertogdom met den dood van onzen koning zal gescheiden worden van de Nederlandsche en zal overgaan op den hertog van Nassau en niet op onze kroonprinses, zal deze laatste over die orde niet meer kunnen beschikken. Zij zal dan slechts meer hij uit zondering aan Nederlanders ten deel vallen. Hetzelfde geldt van de orde van den Gouden Leeuw van Nassauook deze is een Luxemburg sche, die de koning alleen in zijne waardigheid van groothertog uitreikt. Na 's konings dood zal derhalve de Nederlandsche Leeuw de eenige orde zijn tot belooning van burgerlijke ver diensten. Daarvan zal het gevolg zijn, dat öf veel minder onderscheidingen zullen worden toegekend dan tot dusver, öf de Nederlandsche Leeuw, door zijne algemeenheid, veel van de tegenwoordige waarde zal verliezen. Het eerst- gestelde geval is misschien wel het meest ge- wenschte, maar daar de verleiding voor een vorst of zijne regeering vaak groot is om den een of ander met een lintje te sieren, zou het misschien raadzaam zijn, ten einde hetVirtus nohilitatop prijs te houden, een nieuw orde- teeken in te stellen voor de gevallenwaarin nu de Eikekroon of de Gouden Leeuw van Nassau worden gebruikt. In een vorigen brief schreef ik over' de ver oordeeling van den Purmerender schutter en van de weigering op zijn verzoek om gratie. De minister van binnenlandsche zaken heeft er nu wat op gevonden om voor bet vervolg dergelijke gemoedsbezwaren te doen eerbiedigen in stede van daarvoor straf op te leggen. De aanschrijving aan de kommandanten der schut terijen strekt om aan ben, die wegens gemoeds bezwaren of zelfs om andere redenen verhinderd zijn op Zondag hun schutterplichten te ver vullen, de gelegenheid te geven op een anderen dag zich te oefenen. Het zal echter de vraag zijn of die kommandanten zich aan die aan schrijving zullen storen, waar zij met de wet in de hand kunnen aantoonen, dat juist hij voorkeur op Zondag moet geschutterd worden. Eigenlijk is de aanschrijving van den minister een ter zijde stelling van die wetsbepaling voor wie maar wil, terwijl zij tevens een niet geringe verzwaring van den dienst medebrengt voor de officieren en bet kader, die nu behalve op Zondag nog eens een anderen dag in de week de uniform moeten aantrekken. Of zou misschien het gevolg zijn, dat de kommandan ten nu alle oefeningen maar op een werkdag zullen stellen Dan wordt gehandeld in strijd met de wet, en moeten de niet zoo »gemoeds- bezwaarde" schutters lijden voor hunne collega's, die wat strenger in de leer zijnin plaats van op een vrijen dag moeten zij dan gedu rende hun werkuren schutteren en dus verdien sten derven. Naar wij vernemen bestaat bjj verschillende Provinciale staten het voornemen, het voorstel betreffende de verdeeling der kiesdistricten commissoriaal te maken of te verzenden aan Ged. staten, om daarna, met het advies van dit college, in de afdeelingen te worden onder zocht, alvorens in de openbare zitting aan de orde te kopien. Hiermede zullen minstens eenige weken ge moeid zijn. De Arh. Ct. kan thans met zekerheid mede- deelen, dat de minister van binnenlandsche zaken besloten heeft de rijkskweekschool te Nijmegen op te heffen. De sluiting zal den 1 September a. s. laats hebben, en de nog aanwezige kweekelingen zullen naar andere rijkskweekscholen overgebracht worden. Aan de provinciale staten van Utrecht is medegedeeld, dat er hij het ontwerpen der wij ziging van de provinciale kiesdistricten eene vergissing heeft plaats gehad in de berekening van het bevolkingscijfer voor het kiesdistrict Utrecht II. In plaats van 43,856 wordt dit cijfer nu gesteld op 47,865, en dientengevolge wordt het aantal in het kiesdistrict Utrecht II te verkiezen getal leden op 10, en het ge- heele aantal leden van de staten van Utrecht op 46 voorgesteld. UD Onder de punten van beschrijving voor de dit jaar te houden 38e algemeene vergadering van de Vereeniging t.b. v.fabrieks- en handwerks- nijverheid komen o. a voor Welke zijn de bezwaren der afdeeling tegen de bestaande regeling van het faillissement En welke daarvan maken naar de meening der afdeeling eene spoedige wijziging der regeling van het faillissement dringend noodzakelijk Het hoofdbestuur acht het wenschelijk dat ook de afdeelingen haar gevoelen daaromtrent doen kennenvan vele zijden toch worden bezwaren geuit tegen de bestaande regeling van het faillissement, die tot groote misbruiken aanleiding schijnt te geven. Is het niet wenschelijk, dat de reizen van Zr. Ms. oorlogschepen tot vlagvertoon, tevens dienstig worden gemaakt aan onze Nederland sche handels- en nijverheidsbelangen? Het hoofdbestuur vestigt de aandacht op het nummer van het Utrechtsch Dagblad van 8 Jan. 1889, waarin een uitvoerig verslag voor komt van de omtrent dit punt in de afdeeling Utrecht gehouden gedachtenwisseling. Het hoofdbestuur wenscht door de afdeelingen een onderzoek en bespreking te zien gehouden over eene wet op octrooien, zoo als die ont worpen is door de vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet. Het hoofdbestuur heeft gemeend met het oog op de belangrijke gedachtenwisseling, die het vorige jaar in de algemeene vergadering heeft plaats gehad, de gelegenheid niet te moeten verzuimen om datgene, wat thans door de voorstanders wordt aangeboden, nader te onderzoeken in den boezem der vereeniging. Zoodra het ontwerp door het hoofdbestuur zal zijn ontvangen, zal het aan de afdeelingen worden toegezonden. De beer Greulicb, chef van bet Zwitserscb arbeiders-secretariaat, van wien het Sociaal Weekblad- de belangrijke mededeeling in zake internationale wetgevirig ontving, schrijft nader aan dat blad »Tot mijn leedwezen moet ik mijn letteren van 8 dezer herroepen. Dienzelfden dag had ik tot het departement van buitenlandsche zaken mij gewend, eD mededeeling verzocht van den tekst der uitnoodiging, van de lijst der regee ringen tot welke zij was gericht, van het program voor de voorgestelde conferentie enz. Doch nu ontving ik heden van het lid van den bondsraad, den heer Droz, het bericht, dat de voorbereiding van den stap, dien Zwitserland te doen heeft, nog niet geheel is afgeloopen, en dat mitsdien de uitnoodiging tot het bijwonen eener eerste conferentie nog niet aan de vreemde regeeringen verzonden is." Uit het feit, dat de door den schrijver ge noemde heer Numa Droz aan het hoofd staat van het Zwitsersch departement van buiten landsche zaken in verband met diens opstel in de Revue Suisse, waarvan het Soc. Weekbl. de vorige week het een en ander aanhaalde, put dit het vertrouwen, dat wat nog niet is, toch spoedig wezen zal, en dat de uitvoering van het besluit van den Nationalen Bond nog maar een kwestie is van korten tijd. De belangrijke uitvoering van de Mattheus- Passion van Bacb door de zangvereeniging Tot oefening en uitspanning alhier, is thans, blijkens achterstaande annonce, bepaald op Vrijdag 8 Maart. Om bet auditorium de schoonheden van het werk vooral des te beter te doen begrijpen, besloot het bestuur om vóór in het tekstboekje, dat weldra verkrijgbaar zal zijn, eenige op merkingen en aanteekeningen te plaatsen om trent den inhoud, den aard en den gang van het werk. Bij gelegenheid van het eerste concert, dat Woensdagavond te Goes gegeven werd door de zangvereeniging Exselsior, onder directie van haar nieuwen directeur, den heer J. Kooiman, werd dezen namens de leden een met zilver gemonteerde dirigeerstok overhandigd. De heer F. Tartaud, van de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten, heeft de laatste hand gelegd aan een treurspel in vijf bedrijven getiteld: Een onnatuurlijk vader. LD.) Op het graf van Jan van Beers wil men een gedenkteeken oprichten. Bijdragen daatoe kan men zenden aan den heer Herman Mulder, secretaris St. Andriesplein 23 Antwerpen. Dezer dagen werd in den Hollandschen schouwburg te Antwerpen opgevoerd: Prinses, oorspronkelijk tooneelspel door C. A. J. Koos. Herhaaldeljjk werden de hoofdpersonen en aan het vijfde bedrijf ook de schrijver ten tooneele geroepen. De directeur der rijkskweekschool te Haar lem is aangeschreven, binnen kort eene oproeping te doen van jongelingen, die tot onderwijzer wenschen opgeleid te worden en daartoe plaat sing verlangen aan bovengenoemde inrichting. De Haarlemsche kweekschool is dus niet de ten doode opgeschrevene. Woensdag herdacht de heer R. O. C. Aitton, herv. pred. te Baarland, den dag waarop hij vóór 40 jaren het predikambt aanvaardde. Achtereenvolgens is hij als zoodanig werkzaam geweest te Zijderveld, Stavenisse, Oosterwijk, Uitwijk, Melissant en sedert 1886 te Baarland. Yele bewijzen van achting en waardeering mocht de jubilaris op dien dag ontvangen. Op verzoek, maar daarom met niet minder instemming en sympathie voor het goede doel, richten wij een enkel woord tot de Middel- burgsche jongelui. Over de kwestie of de beoefening der gym nastiek een nuttige -zaak is, bestaat geen ver schil algemeen is men het vrij wel eens dat die beoefening voor de gezondheid heilzaam kan genoemd worden, En nu mag het een opmerkelijk, maar daarom tevens zeer te betreu ren feit heeten dat voor die beoefening in Mid delburg zoo weinig opgewektheid bestaat. De twee vereenigingen, die zich de beoefening daarvan ten doel stellen, lijden een kwijnend levenwat te meer opvalt als men let op het geen op dit gebied in Ylissingen en Goes is waar te nemen. Wellicht is een der oorzaken ook wel de booge contributie, die de hier bestaande ver eenigingen van hun leden vorderden. Om nu aan dat bezwaar te gemoet te komen heeft de oudste der twee vereenigingen die jaarlijk- sche bijdrage zeer verminderd en gebracht op slechts zes gulden. Dit bezwaar is dus opge heven en wij willen hopen dat velen nu daarin aanleiding zullen vinden om te voldoen aan de roepstem van Zeelandia, vervat in een annonce in dit nommer. Maar wij vragen tevens ook voor die ver eeniging den steun van alle voorstanders der gymnastiek, die r.elven zich aan de beoefening daarvan niet meer wijden doch als contribu- eerend lid het hunne kunnen doen om deze goede zaak te steunen. Wij wezen zooeven met een enkel woord op Vlissingen en Goes. In eerstgenoemde gemeente bestaat eene gymnastiek-vereeniging met 19 werkende- en 13 kunstminnende leden; Goes is drie dergelijke vereenigingen rjjk, waarvan de een G. O. E. S. 18 werkende, de tweede Hercules 24 werkende en 60 kunstminnende en de derde Volharding 16 werkende leden telt. Wij willen het getal leden der Middelburg- sche vereenigingen liefst niet noemen, maar dat onze stad op dit gebied een droevig figuur slaat tegenover de beide andere kunnen wij verzekeren. Eene verandering in deze is dringend noodig en bovendien zoo gewenseht met bet oog op bet plan, waarvan wij vroeger melding maakten, om dezen zomer te Middelburg een gewestelijke uitvoering te geven van wege de afdeeling Zuid-Holland en Zeeland van het Nederlandsch gymnastiekverbond. De aanvrage daartoe is uitgegaan van de vereenigingen Zeelandia en Achilles te Middelburg en Luctor et Emergo te Ylissingen, alle drie leden van dien bond. Wanneer nu de voornaamste gastheeren bij die gelegenheid zich niet op behoorlijke wijze kunnen vertoonen, door zelf met een flink aantal werkende leden aan de uitvoering deel te nemen, welk een slechten indruk zal dit maken op de gasten van buiten Zeeland I Moge het ook daarom niet ontbreken aan den steun, dien Zeelandia hoopt te verkrijgen. Mogen de Middelburgsche jongelui vooral, ook teneinde de eer van hun woonplaats op te houden, zich vereenigen om te toonen dat er in ons midden nog lust en opgewektheid bestaat voor een gezonde lichaamsoefening. Onze stadgenoot, de heer I.E. de Groot, stelde ons in de gelegenheid de fraaie vaas te be wonderen, welke hij uit den inboedel van dr Callenfels te Goes heeft aangekocht. Het is een smaakvol en met groote kunst bewerkt ornament, dat ongetwijfeld niet lang in bet notarishuis zijn verblijf zal houden, want spoedig genoeg zullen de koopers voor dit kunststuk opdagen. De mooie reliefs, o. a. Yenus voor stellend een bruidspaar wijdend, getuigen van verdienstelijken arbeid. Belangstellenden zullen den heer De Groot welwillend genoeg vinden om ook hun den vaas te laten zien. Door den minister van marine zijn met 1 Maart a. s. bij het loodswezen van het 6e district, ter standplaats Terneuzen, benoemd tot binnenloods de hulploods L. J. van Oppen en tot hulpbinnenloods de varensgezel L. J. Michielsen. Een schoolknaap, die zich heden morgen van de bat ge, welke van Vlissingen kwam en aan den steiger te Abeele aanlegde, aan wal wilde begeven, stapte mis en viel tusschen den steiger en de barge in het water. Men beeft den drenkeling bjjtijds kunnen grijpen, zoodat hij er met een nat pak afkwam. Heden is onder een der bestaande kappen op de werf der Kon. MA De Schelde te Vlissingen, de kiel gelegd van bet composiet schroefstoom- schip *Raaf" in aanbouw voor rekening van het departement van koloniën en bestemd voor de gouvernements-marine in Ned.-Indië. De heer Turk, ingenieur voor algemeene diensten, was daarbij tegenwoordig. Met ingang van 16 Maart a. s. wordt de heer K. A. Langeraail, surnumerair bij de pos terijen, verplaatst van het postkantoor te Bar- neveld naar dat te Goes. In de Vrijdagavond te Yerseke gehouden gemeenteraads-zitting werd uit 22 sollicitanten, waarvan slechts 4 uit Yerseke, tot gemeente opzichter benoemd de heer H. Snijder aldaar. Ingekomen was een bericht van den minister van waterstaat, dat het telegraafkantoor ia

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1