N°. 46. 132e Jaargang. 1889. Zaterdag 23 Februari. PATENTEN. Rijks-belastingen. Middelburg 22 Februari. FEUILLETON. De neisjes van juffrouw Fries. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen:1 Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. II11)I)l lJII Iil.S( l11 10HUM Thermometer. Middelburg 22 Febr. vm. 8 u. 38 gr. m. 12 u 39 gr. av. 4 u. 35 gr. F. Verwacht N. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de VeyMestdagk Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuwenhttijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen De burgemeester enwethoudersvanMiddelbur maken bekend dat de patenten van het dienstjaar 1888/89, derde kwartaal, ingevuld gereed liggen en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 23en Februari tot den 9en Maart 1889, des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uur De belanghebbenden worden mitsdien aan gemaand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze dooi den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, hun patent of een afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort, den 21en Februari 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd S C H O K E E. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ont vanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspec teur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 20en Februari 1889, invorderbaar verklaarde kohier no 9 der personeele belasting voor het dienstjaar 1888/9, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden inge diend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 21 Februari 1889. De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. Uit het voormalig 4e district van Zeeland schrijft men ons Groot is hier de ontevredenheidbijkans onder alle partijen, over de samenstelling van het voorgestelde kiesdistrict Oostburg voor de Provinciale staten alleen de ultra-kerkelijken juichen, daar zij in deze wijziging kans zien hun slag^ te slaan. Dat men, om het noodige zielental' te verkrijgen, het district Oostburg over den Brakman uitbreidde, was te billijken, al behoorden wij veel heter hij Walcheren, maar dat het ministerie de oordeelkundige en practische verdeeling in kiesdistricten voor de staten, die thans bestaat, op de nu voorge stelde wijze wil omverwerpen, is öf volslagen SCHETS VAN George Nordensvan- Vit het Deensch. Zoo verliep de kindsheid der »meisjes van juffrouw Fries". Zij werden volwassen maar Clementine bleef steeds onbezorgd belang stellen in de buitenwereld, terwijl Sophie altijd even zacht, licht aangedaan, zich aansluitende hij elk meisje van haar leeftijd, dat haar eenige genegenheid toonde, steeds verliefd was op den een of ander, die er niets van vermoedde en elk klein kind dat zij zag aanbiddende, ontmoette zij een vrouw met een wichtje op den arm, moest zij noodzakelijk blijven staan en met haar praten of als zij daartoe geen moed kon vinden haar ten minste in ver rukking naoogen. Er kwam een smachtende, verlangende uitdrukking in haar blik en wie haar op zulk een oogenblik zag, zou terstond geraden hebben dat er op den bodem van haar hart iets te vinden was, dat haar leelijk ge laat anders nooit verried. Indertijd toen zij de poppenwagen op hare wandelingen mêesleepte om dien hij de hand te hebben als zij iets in het bosch mocht vin den in dien tjjd had zij reeds een instinkt- xnatig vermoeden van hetgeen, als zij volwassen onbekendheid met de ligging der provincie öf opzettelijk partij-geknutsel. Het is ook zoo inconsequent mogelijkin de groote steden wil de tegenwoordige meerderheid in de staten-generaal verdeeling in enkelvoudige kies districten, en dit algemeen als regel aannemen maar nu het de kiesdistricten voor de staten geldt, moet het andersom zijn, en worden wij aan een stuk van het vijfde district vastgemaakt om 10 leden te kunnen kiezen, waar er tot heden 6 waren men kan niet zeggen dat de heerer, dezen keer erg slim, hun plan om de le kamer om te zetten, voor den dag brengen; het is te gemakkelijk te doorzien en getuigt te veel van partijhartstocht en van overhaas ting. Onze kiezers hopen dan ook van harte dat de staten hunne afkeuring over deze on- noodige partijmanoeuvre zullen te kennen geven, en tevens zullen doen gevoelen dat het beter ware geweest en getuigende van meer égards voor het college van Gedeputeerde staten, wanneer dit eerst was gehoord. «Herhaaldelijk wordt in sommige bladen, nu weder in' de Post, verzekerd, dat, als het ontwerp in de kamer wordt gebracht tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, de geheele regee ring in deze zaak betrokken is, en dus niet alleen de katholieke minister Bergansius, maar ook de katholieke minister Ruys van Beerenbroek. En dan concludeert men, dat, zelfs als de heer Ruys zijn stem aan het ontwerp geeft, de pers. dienst plicht wel noodzakelijk zal zijn". Aldus de Maas bode. Yolgens haar heeft men hier met een meer en meer gebruikelijke handigheid te doen; men wil nl. den heer Bergansius dekken met den heer Ruys, en niets is, zegt zij, minder loyaal. Wan neer inderdaad door den geheelen ministerraad besloten wordt het bedoelde wetsvoorstel in te dienen, dan kan dat besluit genomen zijn met meerderheid van stemmen en de heer Ruys tegengestemd hebben. Het ontwerp vaart dan ook onder de vlag van den minister van jnstitie, die er wellicht, ja hoogstwaarschijnlijk, (het blad zou wel met zekerheid durven zeggen) part noch deel aan heeft, ja met alle kracht tot het laatste oogenblik zich er tegen heeft verzet. Welk een wonderlijke opvatting, zouden wij zeggen, van de eischen der mmisterieele homo geniteit. Het wordt hier als iets zeer natuur lijks geacht, dat de eene minister zich met hand en tand verzet tegen een voorstel van een zijner collega's, dat een levensquaestie raakt voor ons gansche volk, en nochtans zitting blijft houden in een kabinet, dat zulk een voorstel voordraagt. Is de heer Ruys een man van beginsel en van karakter, waarvoor wij hem altijd gehouden hebben, dan moet hij öf zich vereenigen met voorstellen van zijn collega, öf uit het ministerie treden. Een derde is niet mogelijk. (Vaderland.) De Alkmaarsche Crt, die zich over het alge meen vereenigen kan met de bezwaren, door verschillende bladen ingebracht tegen het wets ontwerp tot bestrijding der boterknoeierijen en met de middelen, tot verbetering dier gebreken aan de hand gedaan, maakt eene zeer juiste op was, de liefste droom van haar leven zou zijn. Hoe het haar later ging? Ja, dat is een zeer gewone geschiedenis, die met een kleine verandering om zoo te zeggen overal beleefd wordt. Eerst stierf tante. Nu stonden de meisjes alleen op de wereld, doch met een aardig vermogentje, want de oude juffrouw was zeer zuinig geweest. Zij kregen een voogd, een man van zaken, die den boel in Bergköping spoedig van de hand deed en de meisjes mede naar buiten nam. Sophie betreurde het zeer dat zij de stad moest verlaten, waar zij opgegroeid was. Clementine vond echter dat het er niets toe deed, waar zij woonden het was overal tamelijk het zelfde. Zoo namen zij ook afscheid van Christine. Dat zou geen verlies zijn, meende Clementine. Maar Sophie weende" en snikte. En Christine brulde, drukte Sophie tegen hare knokelige ge stalte en zwoer bij hoog en laag dat zij haar nooit vergeten zou nooit in der eeuwigheid. «Ach kom!" dacht Clementine. En zij vertrokken. In hare nieuwe woonplaats leerde Sophie Lindner kennen. Hij was winkelier in de hoofdstad ge weest, deed nu zaken in het groot, reisde veel, had allerlei plannen in het hoofd en praatte altijd over hetgeen hij uitgericht had. Maar praten was dan ook zijn grootste bezigheid. Hij was altijd op de hoogte van alles, wat er in de wereld 'e koop was, mengde zich in gesprekken over merking. Het blad wijst er nl. op, dat het ontwerp alleen gericht is tegen bedrog in den boterhandel, maar dat men evenzeer als er kunstboter wordt gemaaktook begonnen is kunstkaas te bereiden. Er is dan ook reeds op soortgelijke bepalingen ten aanzien van den verkoop van kaas aangedrongen, als thans om trent den verkoop van boter zijn voorgesteld. De regeering meent echter «vooralsnog" daartoe niet te moeten overgaan, omdat «nog nie is gebleken, dat de handel in dit surrogaat zich op den duur levensvatbaar zal betoonen en allerminst dat hij reeds eenigszins noemens- waardigen omvang heeft verkregen". Dit moge zoo zijn, toch zou het blad der regeering willen raden, met het dempen van den put niet te wachten, totdat het kalf ver dronken is. Als eenmaal het bedrog zijn ge volgen heeft gehad en de goede naam evenals de goede prijs van de waar is verloren, is het te laat, kost het althans veel moeite en veel tijd om den goeden naam te herwinnen. Ge lukkig voegt de regeering er aan toe, dat zij zich voorbehoudt, zoodra do wenschelijkheid daarvan blijkt, daartoe de noodige voorstellen te doen. Vóór alles mogeD echter onze kaas- en boter- bereiders bedenken, dat het eerste vereischte om den goeden naam onzer waar te handhaven of te herwinnen, hierin bestaat, dat zij inder daad door hare hoedanigheid en uitmuntende bewerking dien naam verdient. Anders betee- kenen wetten van 'deze soort niets. De St. Ct bevat het volgend bericht omtrent den toestand van Z. M. den koning, dat door ons gisteren nog in een deel der oplaag kon worden opgenomen. Volgens verklaring van professor Rosenstein en van de geneesheeren des konings is de ontsteking van het slijmvlies der mond- en keelholte gelukkig geweken. Alleen de krach ten van Zijne Majesteit laten nog te wenschen Naar men meldt is de heer jhr mr J. W. M. Schorer, commissaris des konings in Noord- Holland, door Z. M. den koning benoemd tot ridder 2e klasse (groot-officier) der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Dit geldt ook van de commissarissen des konings in Noord-Brabant en Limburg. De mededeeling dat zij benoemd waren tot groot-officier der orde van de Eikenkroon be rustte op eene vergissing. Onder den titel Land-Nationalisatie is een circulaire verspreid, waarhij «allen die de oorzaak van het sociale vraagstuk zoeken in dé onbillijkeja dikwijls averechtsehe verdee ling van het arbeidsprodukt, en die tot vreed zame oplossing in de eerste plaats noodig achten toepassing van het beginsel van Land-Nationa lisatie op den grond of op de grondrente", worden uitgenoodigd tot het stichten van een Nederlandschen hond. Onder deze circulaire lezen wij de volgende handteekeningen J. Stoffel, fabrikant, Deventer. al het mogelijke en oordeelde aanmatigend en vol zelfvertrouwen. Natuurlijk werd hij vurig door Sophie bewonderdmaar dat zij eensklaps met hem verlootd was, dat verwonderde niet alleen iedereen, maar haar zelf nog het meest- Hoe aanbad zij haren Isidor en wat was zij nederig, dankbaar en gelukzaligZulk een onbeduidend, leelijk, onwetend meisje als zij en hij, die man van de wereld wien alle wegen openstonden. Zij kon nauwelijks gelooven dat het waar wasEn dan dat zij haar eigen huis zou hebben, iemand om voor te leven, dat zij niet langer eenzaam en onnut door het leven zou gaanHaar hart sprong op van vreugde maar zij durfde die gedachte niet verder uit werken. Al hare vroegere droomen en lucht- kasteelen schenen nu niet meer nevelachtig en onbereikbaar, nu zij een doel voor hare gedachten had, een brandpunt, waarop zij allen uitliep en waarnaar zij onbewust gezocht hadden van den tijd af, toen zij hare poppen in slaap suste en stil als een muis zat om ze niet wakker te maken Zij moest haar zuster verlaten er kon geen sprake van zijn om die mede te nemen naar haar nieuwe tehuis. Het viel zwaar om aan het afscheid te denken, tot nogtoe waren zij geen dag zonder elkaar geweest. Doch Clementine nam het kalm op, «Ach, wat doet het er toeEr zal ook wel de een of andere dwaas komen, die mij hebben wil", zei zij. Sophie glimlachte, doch met een beklemd D. R. Mansholt, landbouwer, Westpolder, Gro ningen. D. de Clercq, fabrikant, Haarlem. Dr j J. C. Schönfeld, arts, Ulrum,' Groningen. Th. Sanders, architect, Amsterdam. Het begrip Land-Nationalisatie wordt door hen nader omschreven als het maken van den grond of de grondrente tot staats- of gemeente- eigendommen door wettigen afkoop langs ge leidelijken wegmet inachtneming van het beginsel, dat de toeneming van de waarde van den grond, die ontstaan is na het tot stand komen van een wet, die de onteigening van het grondbezit beveelt rechtens aan de ge meenschap behoort". Hebben zich binnen een maand 25 personen tot medewerking aangemeld, dan zal een nadere verga'dering worden belegd. De algemeene rekenkamer is van oordeel dat, wanneer bij afwezigheid van een ambtenaar zijn dienst door een ambtenaar van lageren rang wordt waargenomen, deze laatste alléén nog niet kan gezegd worden, in den zin van art. 7 van het kon. besluit v#n 5 Jan. 1884 meer dan éen bezoldigde betrekking te bekleeden. Deze uitdrukking wordt door de kamer zóo uitgelegd, dat de declarant, hetzij tijdelijk, hetzij doorloopend, de titularis voor twee bezol digde betrekkingen moet zijn, al is het ook, dat hij de bezoldiging, aan de eene of andere dezer betrekkingen verbonden, niet geniet. De talentvolle Rotterdamsche acteur J. M. Haspels, herdenkt 5 Maart zijn 30-jarige tooneelloopbaan Hij zal bij die gelegenheid optreden in Björnsterne Björnsons Een faillis sement. Gisteren heeft Jules Claretie zijn intrede gedaan in de Académie franfaise vergezeld van zijn peters Jules Simon en Alexander Dumas. Jules Claretie hield de gebruikelijke rede op zijn voorganger Cuvillier-Fleury. Hij werd beantwoord door Ernest Renan. Door den gemeenteraad van Biervliet is in beginsel besloten het onderwijs in de hand werken aan die school op te dragen aan mej. J. van Lare, die zich daartoe bereid heeft ver klaard. Hierdoor wordt der gemeente eene uitgaat van 150 gulden 'sjaars bespaard. Tot hiertoe was met dat onderwijs een tijdelijk aangestelde en ongeëxamineerde vrouw belast. Mej.M. C. van Overbeeke, onderwijzeres te Biervliet, staat op de voordracht als zoodanig te Venhuizen hij Hoorn. Blijkens het verslag over 188687 omtrent de inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam bedroeg het aantal leden 1302 die 6782,75 contribueerden. In het afgeloopen schooljaar werden 17 leer lingen opgenomen en bedroeg de schoolbevolking bij het einde van den cursus 153 leerlingen, 85 knapen en 68 meisjes. In 1887 bedroegen de uitgaven voor verpleging hart. Wat zou er van haar zuster worden? Op de heele wereld was er niet zoo'n kinder lijk gemoed als het hare. Sophie trouwde met haar held Er verliep ongeveer een jaar. Isidor was wel niet geheel zooals haar verbeelding hem geschetst hadmaar zij voelde zich toch niet teleurgesteld. Want de liefde die' hjj met zoo weinig moeite had kunnen behouden, die bewaarde zij jaar op jaar voor een ander, waarop zij steeds bleef hopennu eens met angstige onzekerheid, dan weer met groote blijdschap, of met vreezen en beven. Zou haar vurigste wensch, haar levensdroom, dan nooit vervuld worden Zij leefde in een wereld veor zich alleen, zooals zij altijd gedaan had. Hare gedachten waren voortdurend bij een wezen, dat niet bestond, al het overige vatte zij slechts op als een soort van achtergrond voor die phan- tasieën. Isidor was zelden thuis, later hoe langer hoe minder. Zijne zaken noopten hem om nu hier te zjjn en dan daar. Toen hij vijf jaar lang zoo gereisd had, verliet hij op een mooien dag zijn vrouw en schreef haar dat zij hem niet meer moest verwachtenhij had, evenals zij zelf zeker ook, sedert lang ontdekt dat zij niet bij elkaar pasten. Sophie was als verplet terd. Zoo iets was haar nooit in de gedachte gekomen. Met dien dag was" de legende van haar leven afgesloten. Nu was alles uit dat begreep 17522,78, terwijl voor restitutiën 11474,76 vergoed werd. Onder de in dat dienstjaar opgenomenen be hoort Fransina van den Houten, geboren 21 Februari 1880 te Kerkwerve in Zeeland. Voorts worden uit Zeeland 10 kinderen verpleegd, t.w. uit Baarland 1, Biervliet 1, Breskens '2, Poort vliet 2, Oostburg 1, Cats 1, St. Philipsland 1, Kerkwerve 1. Onder de ontslagen leerlingen behoort Maria Nijsse van Baarland gem. Drie wegen, geboren aldaar 10 November 1874 het meisje is aan de inrichting met goed gevolg in de vrouwelijke handwerken onderwezen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling A. P. 23 j., arbeider en L. P. 36 *j., timmerman, beiden Domburg, de le tot 8 b. s. 6 d. h. en de 2e tot 14 d. gev.P. B. 21 j., arbeider Schoondijke, tot ƒ8 b. s. 6 d. h. en F. de J. 19 j. Goes en C. v. D. 18 j., Ellewoutsdijk, arbeiders, beiden tot 7 d. gev.; mishandeling vaneen ambtenaar O. de M. 20 j., arbeider Woensdrecht, tot 7 d. gev. en L. de J. 62 j., scheepstimmerman Mid delburg, tot 8 b. s. 6 d. h. vernieling P. D. 22 j., arbeider 's Heer Hendrikskinderen ('s lieer Arendskerke), tot 3 b. s. 3 d. h. en G. de R. 36 j., sjouwerman Arnemuiden, tot 7 d. gev. bedrog J. A. H. 27 j., machinemaker Mid delburg, tot 1 m. gev. en diefstal J. S. 35 j., vischleurder Arne muiden, tot 1 m. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is F. N. 39 j., schipper en visscher Yerseke, beklaagd van' diefstal. Kantongerecht te Goes.. Heden, Vrijdag, zjjn veroordeld wegens het hevisschen van eens anders behoorlijk afgeba kend perceel in de Ooster-Schelde, zonder het vereischte consent; P. V. Az., D. v. A., C. v.d. B., Krabbendijke, Z. L., Ellewoutsdijk, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. wegens het hevisschen der Schelde zonder consentJ. T., A. v, 't L. Az., A. v. d. D. Krabbendijke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. M. V. B., A. L. Cz., M. Z. Jz., W. v. K. Dz., A. LM. P., J. v. d. M., C. de W. Az., J. de K. Jz., B. N., J. D., alle te Yerseke, ieder tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h.; wegens openbare dronkenschap T. R., Yer seke, C. de B., Heinkenszand, ieder tot 1 b. s. 1 d. h., P. B., Yerseke, tot ƒ5 b. s. 3 d. h. wegens het bemachtigen van een haas door middel van een wildstrik J. de K., Wissekerke, tot 5 b. s. 4 d. h.wegens het (aanwenden yan pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrikC. M., Gats, tot ƒ5 b. s. 3 d. h. Verder wegens het jagen zonder acte of ver gunning J. K. Mz., A. E. Pz., Yerseke, W. S., Wolfaartsdijk, ieder tot 5 b. s. 4 d. h.wegens het laten loopen van vee op eens anders be planten grond J. M., Rilland, tot 1 b. s. 1 d. h.; zij heel goed alles voorbij en er bleef haar niets anders over dan een groote, leêge duis ternis. Zij werd moedeloos en dof; zij liet hare zaken regelen en vernam zonder eenige ont roering dat er nog maar heel weinig van haar vermogen over was. Het meeste had haar man in zijne zaken gestoken en opgemaakt. Zij moest zich dus gaan bekrimpen en be trok een kleine, armoedige woning, die zij bovendien met Clementine deeldewant wat de echtgenoot voor de oudste zuster gedaan had, dat had de voogd voor de jongste be werkstelligd. Hij had al haar geld opgemaakt. Zij stond radeloos en kon niets doen om haar erfdeel terug te bekomen. Zij trok het zich evenwel niet erg aanzij was nog dezelfde als van oudsgedachteloos, kinderachtig gelukkig als ze maar kon rondloopen om met hare kennissen te babbelen en haar neus in alle zaken van andere menschen te steken meer dan ooit een afkeer hebbende van iets ernstigs of degelijks uit te voeren. Dronken mannen en in hare oogen waren de meeste mannen altijd dronken, vooral wanneer zij hen 's avonds op straat tegen kwam,joegen haar nog altijd een hevigen schrik aan, en toch wekten zp haar belangstelling op, net als toen zij een kind was. En zij wist altijd voor iemand anders in de stad alles wat er gebeurdein het opsporen van nieuwtjes had zij haar weêrga niet; daarin was zij onovertrefbaar. Isidor liet zich wettig van Sophie scheiden en kort daarna schreef hij haar en liet duide-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1