N°. 41. 132e Jaargang. 1889. Maandag 18 Februari. Middelburg 16 Februari. Een partij-manoeuvre. Jaardag vanZ-M, den koning. Opricltii tanden- en TeMroprij. Deze courant verschijnt d a g e I ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oprichting van een gloei- of smeltoven. BEKENDMAKINGEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. iiiiinriitiiK.siiii; (iimwi. Thermometer. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. "W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peiji, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentïën Middelburg 16 Febr. vm. 34 u. 3 gr. j Nieutvenhtjuzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook bet algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur m. 12 u 43 gr. av. 4 u. 43 gr. F. j bureau van Nijgh Van Pitman te Rotterdam, en de firma B. tan dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Trl* n w j Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen Verwacht Z. W. wind Met een stoutmoedigheid en een haast, die te begrijpen maar daarom niet het minst verdacht is, zijn de ministerieële bladen begon nen met den volke te verkondigen dat het plan der regeering betreffende eene nieuwe verdeeling der provinciën in kiesdistricten en hetgeen verder op dit punt als haar voornemen is geopenbaard, boven elke ver denking is verheven en louter gebaseerd is op het algemeen belang. Zoolang wij van die plannen, in haar ganschen omvang, nog niet geheel en al op de hoogte zijn, is oordeelen daarover hoogst moeilijk, maar de haast, die door de regee- ringsgezinde organen wordt gemaakt om de belangeloosheid van het kabinet in deze te verkondigen, en allen, die aan het tot stand komen van die wijziging moeten meewerken, tot spoed te prikkelen, heeft juist iets zeer verdachts. Wanneer men reeds vooruit zoozeer de loftrompet steekt over een maatregel, die vanzelf het wantrouwen moet opwekken, dan is er alleszins aanleiding om eenigen twijfel te koesteren omtrent, in ieder geval eenige reserve in acht te nemen, in het ge- looven aan de waarheid van al die betuigingen. Tegenover de belangeloosheid, de onschuld, de zelfopoffering en meer zulke deugden, aan de eene partij toegekend, heeft men zich nu tevens gehaast de houding der liberalen in deze reeds bij voorbaat te teekenen als de meest vooringenomene, de meest partijdige. Zulk een tactiek is meer gebruikelijk men heeft daardoor reeds vooruit op alle bedenkingen, die tegen het ontwerp worden gemaakt, het stempel gedrukt van niet uit zuivere bron te komen; en zich zelf bij voorbaat een aureool van belangeloosheid op het hoofd gedrukt. Met zulk een stelsel brengt men het in de wereld vaak ver, dat is waar, maar bet is niet boven verdenking. Het is of men vooral toch het publiek wil toeroepenwij vervullen de beau role; de anderen zijn per sé door partijdigheid zoo verblind dat zij tot juist oordeelen onge schikt zijn. Op deze tactiek dient bij voorbaat gewezen en met kracht daartegen geprotesteerd te worden. Zij is onbillijk tegenover de liberalen, die, juist in den laatsten tijd, niet het minst bij de grondwetsherziening, getoond hebben niet door partijbelang zich te laten weerhouden van het nemen van goede maatregelen. Zij hebben zelve daarvan de wrange vruchten geplukt. Maar de tactiek is onverdedigbaar tegen over 's lands belang, omdat zij bij voorbaat den weg tot samenwerking als 't ware afsnijdt. En bovenal is zij onedel, omdat wij ons overtuigd houden dat de redacteuren der regeeringsorganen juist, met voorbijzien van het qui s'excuse s'accuse, zich zöo gehaast hebben om haar in practijk te brengen, omdat zij ten volle begrepen dat meer dan schijn pleit tegen den door de regeering voorge stelden maatregel. Te midden van den strijd over persoon lijken dienstplicht, die aanleiding geven zal tot verdeeldheid, komt plotseling het bericht omtrent dit voorstel der regeering. En daar mee in verband worden mededeelingen ge daan omtrent maatregelen, die een zeer reactionnair karakter dragen. En te verwonderlijker is die plotselinge daad, met het oog op de verkiezingen voor de provinciale staten, die voor de deur staan. Terecht is er grond voor de volgende ernstige vragen, die gedaan worden: Is het te doen om de provinciale staten te kunnen ontbinden? Als de districten veranderd zijn, zal men dan beweren dat in Mei e. k, niet de helft der leden, die aan de beurt der driejaarljjksche aftreding zijn, maar alle leden behooren af te treden, omdat men niet meer weet of zij wel naar den zin zijn van de meerderheid in het nieuwe district? En zijn de staten geheel vernieuwd, in plaats van slechts voor de helft, zal men dan niet komen tot een ontbinding der Eerste kamer, om in deze een meerderheid in anti-liberalen geest te brengen? Heeft dus niet de nieuwe distrietverdeeling hoofdzakelijk ten doel, den tegenstand van de Eerste kamer tegen anti-liberale wets voorstellen te breken Zijn daarom tot dus ver nog alle voordrachten van eenige betee- kenis uitgebleven Wil men eerst over geheel en al gewillige staten-generaal be schikken De regeering zelve geelt gereede aanlei ding om hierbij wel degelijk aan een partij manoeuvre te denken. Een ontbinding der provinciale staten, zelfs bij wijziging van de distrieten en bij vermeerdering van het aantal leden, zooals nu wordt voorgesteld, kan met een beroep noch op de grondwet noch op de provinciale wet worden verdedigd. En wil men haar dus, zooals in het plan schijnt te liggen, toch provoceeren, dan durven wij gerust beweren dat wij hier staan voor een ongekend, ja bijna zouden wij zeggen, in onze politieke geschiedenis eenige daad van partijdigheid, die voor altijd aan de thans heerschende meerderheid het recht ontzegt om nog verder het geliefkoosde thema te behandelen: te klagen over wille keur der liberalen. Met omzichtigheid zullen daarom zeker zij, die over het voorstel der regeering moeten oordeelen, zich van hun taak kwijten. Zij zullen zich door al de beweging, die de anti-liberale pers nu reeds maakt, en den drang dien zij uitoefent om vooral toch spoed te betrachten, niet laten afbrengen van eene degelijke behandeling van dit vraagstuk. Het is voor ons land van te groot belang, vooral in zijn gevolgen, om hieraan niet de noodige aandacht te wijden, en het niet met den vereischten ernst en kalmte te be handelen. De regeering moge er belang bij hebben dat haar voorstel „met den Franschen slag" wordt afgedaan, 's lands belang brengt een geheel andere wijze van bespreking mee, die ons behoedt voor overhaaste maatregelen, alleen om eene bepaalde partij op het kussen te houden. Het spel, dat in deze wordt gespeeld, is wat al te doorzichtig om niet' doorzien te worden. Stremming passage Langevielebrug voor schepen. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat de l.aiigevielelirng wegens noodzakelijke herstelling tijdelijk vermoedelijk voor den tijd van éene maand voor de passage van schepen blijft gesloten. Middelburg, 15 Februari 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DB YULDER TAN NOORDEN. De burgemeester en wethouder» van Mid delburg maken bekend dat bij hun besluit van beden aan den beer J. BOUDEWIJNSE vergunning i» verleend om op bet terrein van perceel wijk Q no 301 aan bet Armeniaansch Schuitvlot een gloei- of smelt oven op te richten, alsmede tot bet daarbij plaatsen van twee buiten ingemetselde verwar mingstoestellen. Middelburg, den 15 Februari 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R, De secretaris, A. DE YULDER YAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Mid delburg, gelet op de verordening van algemeene plaatselijke politie, maken bekend dat ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. den Koning op den 19 Februari a. s. het afsteken van vuurwerken zal geoorloofd zijn op bet exercitieplein van bet Molenwater, en zulks van 7 tot 11 uren des avonds, alsmede dat bet verkoopen van vuurwerken eveneens tot 11 uren des avonds zal worden toegestaan. Middelburg den 12 Februari 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, S C H O R E R. De Secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat bet verzoek van H. M. VAN BRAKEL, om eene huiden-en veil en- drogerij te mogen oprichten op bet erf achter perceel wijk Q no. 55 (kadastraal sectie D ri. 2023) op den Pottenbakkerssingel voorloopig is afgewezen, in afwachting van eene alsnog over te leggen situatieteekening en beschrijving, waaruit voldoende de juiste plaats bljjkt, waar op dat erf die inrichting zal worden opgericht. Middelburg, 15 Februari 1889. Burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN. Bij de nieuw ontworpen kiestabel, aan de prov. staten toegezonden, i« een nota gevoegd van den volgenden inhoud »De tabel, behoorende bij de wet van 5 Nov. 1852 (Staatsblad no 197), tot regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter benoeming der leden van de provinciale staten, is sedert bet tot stand komen dier wet onver anderd gebleven. Allengs is echter met betrek king tot bet aantal inwoners en bet aantal leden der staten zoowel tusscben de verschil lende kiesdistricten in éene provincie als tus scben de provinciën zeiven eene wanverhouding ontstaan, welke voorziening eisebt. Om hieraan te voldoen is eene wijziging van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten en van het aantal der in elke provincie te kiezen leden voor de staten noodzakelijk. Daartoe strekt de nieuw ontworpen tabel. Evenals in 1850i» een bepaald getal leden aan genomen voor de minst en voor de meest talrijk bevolkte provincie en naar evenredigheid daar van bet aantal leden voor de overige provin ciën bepaald, waarbij in bet oog is gehouden dat nergens bet aantal mocht verminderd worden. Uit den bierbij overgelegden staat kan blijken welke maatstaf daarbij is gevolgd. Bij bet vaststellen van bet in elk kiesdis trict te kiezen aantal leden is bet aantal in woners, in de tabel bij elk kiesdistrict vermeld, gedeeld door bet getal, dat in de derde kolom van den staat is aangeduid, en voor elk veel voud van den deeler éen lid aangenomen, ter wijl 'voor een overschot, dat meer is dan de helft van den deeler, aan bet kiesdistrict éen lid meer is gegeven. Wat de verdeeling in kiesdistricten betreft, zij opgemerkt, dat in de ontworpen tabel de thans géldende verdeeling in kiesdistricten voor de verkiezing van de leden van de Tweede kamer der staten-generaal is gevolgd, behou dens die wijzingen welke wegens de grenzen der provinciën noodzakeljjb zijn. De gemeenten nl die voor de eerstgemelde verkiezing behoo ren tot districten waarvan de hoofdplaats in eene andere provincie ligt, zijn van dat district 'afgescheiden en bij een district in bare eigen provincie gevoegd. Het is wenschelijk, dat de grenzen van de kiesdistricten voor de verkiezing van de pro vinciale staten met die van de kiesdistricten voor de verkiezing van de leden der Tweede kamer zooveel mogelijk samenvallen, hetgeen nu door de aanneming van bet stelsel van en kelvoudige kiesdistricten voor laatstgemelde verkiezing mogelijk is geworden. In overeenstemming met dat stelsel zijn in de niéuw ontworpen tabel ook de groote ge meenten in kiesdistricten verdeeld, en wel vol gens de verdeeling, opgenomen in eene nota, op 9 Maart 1887 aan de Tweede kamer toege zonden behoudens eenige geringe veranderin gen in de verdeeling der gemeente Rotterdam, noodig om eene in de nota voorkomende on juistheid te herstellen. Het aantal leden zal volgens de nieuwe regeling bedragenGroningen 48 (thans 45), Friesland 54 (thans 50), Drente 37 (thans 85), Overijsel 49 (thans 47), Gelderland 69 (thans 62), Utrecht 45 (thans 41), Noord-Holland 76 (thans 72), Zuid-Holland 84 (thans 80), Zeeland 45 (thans 42), Noord-Brabant 69 (thans 64) Wat Zeeland betreft wordt ook de indeeling voorgesteld gelijk aan die voor de verkiezingen der Tweede kamer, behalve voor bet district Zierikzeewaaruit natuurlijk de gemeenten vervallen die niet tot onze provincie behooren. Het d'istrict Middelburg zou 10 afgevaar digden ter Provinciale staten krijgen, bet beeft er thans 11; bet district Oostburg 10; bet district Goes, dat er nu 8 beeft, 10 bet district Hontenisse 10 en het district Zierikzee 5. Laatstgenoemd district zou bestaan uit de gemeenten Zierikzee, Haamstede, Noordwelle, Renesse, Serooskerke Burgb Eikerzee, Elle- meet, Brouwershaven, Zonnemaire, Duivendijke, Kerkwerve, Noordgouwe, Dreiscbor, Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Bruinisse. Yoor de overige districten kunnen wij vol staan met de mededeeling dat door deze rege ling Oostburg en Hontenisse nieuw9 districten zullen worden voor de keuze der Prov. staten en dat de tegenwoordige hoofdkiesdistricten Tholen, Sluis en Hulst vervallen. Volgens bericht van liet Loo aan bet Hbld. blijft over 't geheel genomen de toestand van Z. M. den koning dezelfde. De laatste nachten kenmerkten zich echter door meer slapeloosheid, tengevolge waarvan een grooter deel van den dag aan rust moest worden gewijd. Bij kon. besluit is op pensioen gesteld, ad ƒ1405 'sjaars, de le luit. J. W. van Bergen van het reg. gren. en jagers. Bij bet wapen der inf. is benoemd bjj bet 2e reg. tot le luit. de 2e luit. P. A. A. Olree van het korps. Nog is aan R. J. M. Guilliams, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster 4e kl. De voor den dienst in Oost-Indië bestemde 2e luit.-kwartiermeester A. J. A. Brandon Bravo zal den 16en Maart per stoomschip Soenda zijne bestemming volgen. De le luitenants H. C. A. Neeteson, van bet reg. grenadiers en jagers, en J. A. Roeloffs, van bet 3e reg. inf., zijn reap, voor den tijd van 6 weken werkzaam gesteld bij de permanente militaire spoorwegcommissie en op het bureau van de le divisie infanterie te 's Hage. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging zal, nu bet rijk niet bijdraagt, trachten een waarborg fonds bijeen te brengen, ten einde daaruit de kosten van bet verdere onderzoek te kunnen bestrijden. De tachtigste verjaardag van den bekenden schrijver en dichter Jan Goeverneur is Donder dag te Groningen met plechtigheid herdacht, Eene commissie maakte bij den grijsaard bare opwachting en bood hem een fraai album aan met een honderdtal portretten. Op bet titelblad is eene teekening in sapverf van Alexander Verhuell, terwijl P. Louwerse in een hartelijk, vloeiend gedicht hem hulde brengt. Bij het album was een lezenaar gevoegd en een gemakkelijke leunstoel. In een geestig stukje verklaart de heer P. J. Cozijn te Leiden bet bekende boek 'Kippe- veer noch geschreven noch gelezen te hebben. Thans wordt de beer Mees, predikant te Haarlem, als schrijver van dit boek gedoodverfd. Possart schrijft, dat hjj er niet aan denkt directeur te worden van een nieuwen schouw burg te München. Er is daar geen plaats voor een vierden schouwburg en bij zou er niet toe besluiten bet hoftheater, waaraan hij zijn naam te danken bad en waarvan bij eerelid is, con currentie aan te doen. Yan officieele zijde is bericht ontvangen dat de rijks-normaallessen te Naaldwijk met April zullen worden opgeheven. Aan de in richting zijn thans nog 6 leerlingen vérbonden, waarvan 5 in dit voorjaar zich aan bet examen voor onderwijzer zullen onderwerpen. Naar wjj v.ernemen, beeft in de zaak- Yerstege de hooge raad in raadkamer beslist, dat de cassatie tegen de beschikking, waarbij de zaak naar de openbare terechtzitting der rechtbank is verwezen, in raadkamer moet worden behandeld. Daarop beeft de raadkamer bet beroep in cassatie verworpen, zoodat thans is uitgemaakt, dat de zaak in de openbare te rechtzitting der rechtbank zal worden behandeld, (Vad.) Bij de politie alhier zijn thans, in plaats van de bekende kleppen, signaalhoorns inge voerd om bij nacht de ingezetenen in kennis te stellen met brand. Aangaande bet gisteren per telegram gemelde onheildat opnieuw het Belgisch loodswezen te Ylissingen getroffen beeft, is nog nader het volgende bekend geworden. Vrijdag, in den vroegen morgen tusscben 4 en 5 uur, bevond zich de Belgische afhaal- kotter no. 7 op zijn post aan de uiterton van bet zeegat, en werd de jol, bemand met den hulploods Biellaert en de leerlingen Verhagen en Wolff, van boord afgezonden om den zee- loods van een van Gent afkomstig Duitscb stoomschip af te balen. Het was nog duister, dus met zekerheid is niet te bepalen, op welke wijze zich bet onge val heeft toegedragen; doch, nabij bet stoomschip gekomen, schijnt de jol door bet een of ander noodlottig toeval te zijn omgeslagen. De zee- loods is althans niet afgehaald, en de jol is later door den schipper van .den kotter, het onderste boven drijvend, gevonden en opgevisebt terwijl van de opvarenden, alle drie mannen, gehuwd, met kinderen en in de kracht huns levens, niets meer gezien is. Zij hebben dus bun graf in de golven gevonden. Het laat zich denken dat bet loodspersoneel gebukt gaat onder deze, zoo kort op elkaar gevolgde slagen Vrijdag avond gaf de gymnastiek vereeni- ging Volharding te Goes hare eerste soirée in de nieuwe schouwburgzaal de Prins van Oranje. De gymnastische oefeningen werden, onder lei ding van den directeur, den beer P. van der Meulen, uitstekend uitgevoerd, terwijl het blij spel De twee dooven door Leonard, velen stof tot lachen gaf en vlug werd afgespeeld. Tot slot vertoonde men Na de parade in de Malie baan. Bij monde van den voorzitter der gymnastiek vereenigingen Hercules en G. O. E. S. werd den leden dank betuigd voor de beleefde uitnoodiging aan hunne vereenigingen tot bijwonen van deze soireé gezonden. Het overtalrijke publiek, allen genoodigden, gaf door luid applaus menigmaal blijk van zijn ingenomenheid. Na afloop had een zeer geanimeerd bal plaats. In de Vrijdag te Goes gehouden buiten- gewone vergadering van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland werden, volgens de G. Ct., goedgekeurd twee adressen, een aan Z. M. den koning, om wijziging van art. 245 der gemeentewet, zoo danig dat ook elders wonende eigenaren van gronden, benevens naamlooze vennootschappen en zedelijke lichamen in den hoofdelijken omslag kunnen worden aangeslagenen een aan de Tweede kamer der staten-generaal om de bur gemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten op te nemen onder de deelgerech- tigden van bet pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. .Een adres om een staatsexamen in te voeren tot bet verkrijgen van een diploma als gemeente secretaris, waarvan, bet ontwerp mede ter tafel kwam, werd aangehouden. Verder werd, op voorstel van bet bestuur, de beer mr W. Polman Kruseman, commies- chef der 3e afdeeling ter provinciale griffie van Zeeland, te Middelburg, bij acclamatie benoemd tot eerelid der vereeniging, wegens zijne diensten, bewezen bjj bet samenstellen Jer ontwerp-politieverordening, door de veree niging bij de firma Kleeuwens Zn. te Goes in bet licht gegeven. Tot lid van den raad van Oudelande is de beer H. A. Mol gekozen. Donderdag avond hielden de aandeelhou- ders in de bijzondere telegraaf St. Annaland Tholen, die sedert Januari 1881 baar eenig kantoor te St. Annaland beeft, hunne jaarver gadering, die slechts door weinigen werd bijge woond. Uit bet overzicht over de gewisselde telegrammen in 1888 bleek dat in dat jaar zijn verzonden 893, ontvangen 970, behandeld 1863 telegrammen, waaronder 175 met bet buitenland 159 met België, 8 met DuitBchland en 8 met Groot-Brittanje. De ontvangsten van het kantoor met bet subsidie van den gemeente raad waren niet voldoende om de uitgaven te bestrijden, zooals: loon van den telegrafist, bet onderhoud der lijn, bet aanschaffen der isolatoren, enz. Middelen werden besproken om daarin te voorzieneerst later kan blijken of aan de bezwaren der aandeelhouders kan te gemoet gekomen worden. Donderdagavond hadden wij zoo schrijft men ons uit Noordgouwe bet voorrecht den beer Terwogt uit Hoorn als spreker voor ons Ata-departement te zien optreden. Vermee- nende, dat ons, Nederlandera, te veel stjjven

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1