N°. 34. 132e Jaargang. 1889. Zaterdag 9 Februari. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Adrertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, DoocU, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels ƒ.1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 8 Februari, Het Toon e ei. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. lllDlllllil lK.SI III (III II1M. w Thermometer. Middelburg 8 Febr. vm. 8 u. 33 gr. m. 12 u 39 gr. av. 4 u. 42 gr. F. Verwacht: W. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van i Advertentlën Nieuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daijbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen De Tijd heeft in een drietal artikelen wêer- legd de bewering van dr Schaepman dat de beweging tegen den persoonlijken dienstplicht ontijdig is. Volgens dit blad rest zelfs de vraag of zij wel tijdig genoeg plaats hadof zij niet reeds te laat kwam. Op de vraag waartoe die beweging, gaf het blad o. a. dit antwoord «Omdat wij in de afschaffing van de beide verzachtingen der conscriptie den laatsten waarborg zien weggenomen, die ons uitzicht gaf op het voorrecht (in militairen zin) Neder landers te blijven en geen Pruisen te worden Omdat de persoonlijke dienstplicht, in beginsel aangenomen, voor ons ishet stevenen met volle zeilen naar het Militar, als panacee voor alle mogelijke maatschappelijke kwalenOm dat wij, vrije Nederlanders, een hart wenschen te toonen voor onze ons nog niet ontnomen vrijheden, en aan den staat het recht ontzeg gen om naar willekeur over de toekomst onzer kinderen te beschikken 1" Hierop levert het Utr. Dbld. de volgende zeer juiste k^ntteekening «Zoo lang ten opzichte van de vervulling van den militieplicht de bevoorrechting voor de gegoeden, die zich een plaatsvervanger of nummerverwisselaar kunnen koopen, blijft ge handhaafd, komt het ons, minstens genomen, zonderling voor te gewagen van een hart, dat voor onze nog niet ontnomen vrijheden wenscht op te komen en van het ontzeggen van het recht aan den staat om naar willekeur over de toekomst onzer kinderen te beschikken. Tellen dan de kinderen onzer minder door de fortuin begunstigde landgenooten in dit geval niet mede?" De geheele beweging van de Tijd is trouwens louter gebaseerd op de vrees dat er soms schade aan de kerk zou kunnen toegebracht worden door de invoering van dien dienstplicht. Dit ligt duideljjk opgesloten in deze woorden, waarin het blad protesteert tegen het beginsel, dat aan den persoonlijken dienstplicht ten grondslag ligt. «Dat beginsel is valsch, is ver derfelijk en bedreigt niet alleen, maar schendt feitelijk reeds de onvervreemdbare rechten der kerk op haar bedienaren. Als genade zal zij moeten aannemen wat zij als haar rechtmatig eigendom mag vorderen." De liefde van de Tijd voor onze vrijheden treedt hierdoor in een bijzonder licht. Naar aanleiding van de polemiek over dit vraagstuk tusschen het katholieke blad en de Standaard doet laatst genoemd orgaan een belangrijke mededeeling omtrent de verschil lende programs van actie, die bij de verkie zingen van 6 Maart door de anti-revolutionnaire en door de katholieke partij waren vastgesteld. De gastvrouw zelve kwam Donderdagavond in onzen schouwburg wel wat laat op de reeeptie) en dan vertoonde zij zich niet van eene aan gename zyde aan hare gasten, die in grooten getale tot ons genoegen meer dan bij eene vorige gelegenheid waren opgekomen. Mevrouw Romer, die als schrijfster naam maakte, verwierf al haar roem ten koste van haar gezin zoodat de opvoeding van haar twee dochters nog al vrij wat te wenschen overliet; en het voor haar echtgenoot een groote scha duwzijde opleverde de man van een beroemde vrouw te zijn. Om zich te verzetten tegen de verveling in huis komt bij baron Romer Saarstein een goedig man de oude Adam weer boven, hij wordt weêr verzot op liefdesavontuurtjes. Gelukkig voor hem en voor den huiselijken vrede, om niet van huiselijk geluk te spre ken, wordt hij verliefd op een zangeres, die van dergelijke amourettes niets wil weten en onder de hoede staat van een tante, wie de levenservaring heeft geleerd op practische en geestige wijze dergelijke aanbidders in bedwang te houden. O zij kent de mannen zoo goed, die aardige tante Paula Hartwig, zij weet dat wie het nichtje het hof wil maken, moet beginnen met de tante, en zjj is al zoo dikwijls als brug ge bruikt om haar nichtje te naderen, dat zij spoedig genoeg merkt, waar de schoen wringt als een heertje haar, de oude vrouw, complimentjes maakt. Die heeren noemt zij brug-ingenieurs. En toch heeft er een ook haar hart weten it steleneen Hongaar, een origineel die De Tijd had nl. beweerd dat de anti-revolu tionnaire partij in de kamer, eenmaal door de hulp der katholieken en op de basis van dat program gekozen, zich aan felonie zou schuldig maken en overloopen tot den vijand, tegen welken het tijdelijk bondgenootschap gesloten was, als zij voor den persoonlijken dienstplicht stemde. Hiertegen nu komt De Standaard met nadruk op. Het redebeleid van De Tijd gaat, zegt De Standaard, uit van de voorstelling, alsof bij de stembus van 6 Maart jl. de twee genoemde staatspartijen tot de aanvaarding van een eensluidend program van actie waren geraakt. Deze voorstelling is echter onjuist. Men heeft het wel beproefd, maar is niet geslaagd. Het resultaat der onderhandelingen was, dat elke partij haar eigen program van actie zou procla- meeren, en deswege ook bij eerste stemming geheel Laar eigen weg zou kunnen gaanmet dien verstande, dat men zich alleen verbond bij herstemming over en weder den candidaat te steunen, die het program van actie, hem door zijne eigene partij voorgelegd, aanvaard had. De Standaard laat nu de beide verschillende programs van actie volgen. Dat van de anti-revolutionnaire p a r t ij luidde aldus (Eerste gedeelte.) 1. In zake het kiesrecht: wegneming van het onrecht, thans in het behoud van de vijf meervoudige districten gelegeninvoering van een kieswet op billijker en minder beperkten grondslag, en herziening van het kiesrecht voor de gemeenteraden (grondslagen van het kies recht en recht der minderheden). 2. Ter eerbiediging van den dag des heeren betere verzekering van de Zondagsrust. 3. Het openstellen van de gelegenheid tot het optreden van kamers van arbeid op coöpe ratieven grondslag ter voorlichting van de overtieid, en het beschermen van den arbeid door de wet. 4. In zake het onderwijs schoolgeldheffing van wie betalen kan inkrimping van de rijks inrichtingen voor middelbaar onderwijs en van die voor de opleiding van onderwijzersbezui niging op de uitgaven der drie rrjks-universi- teitenherstel van gewetensvrijheid op school gebied voor den arme, en opheffing van den vaccinedwang, althans voor de vrije scholen. 5. Regeling bij de wet van de uitbetalingen, die geschieden krachtens art. 171 (168) van de grondwet, mede ter bevordering van rechtsge lijkheid. 6. Gelijkmaking van den belastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van het natio naal vermogenvermindering van den druk dei- accijnzen (o. a. zout en zeep), en herziening van onze iiaadelstarieven, ook in verband met de handelspolitiek van andere mogendheden. 7. Verbetering van het leven in de kazerne, zoo in Nederland als in de koloniën; afschaffing van de plaatsvervanging, mits onder voorbehoud van de noodige vrijstellingen, en beterregeling van de militaire rechtsverhoudingen. 8. Breking met het tot dusver ten opzichte van het opium gevolgde stelselwegneming van hinderpalen, aan de zending in den weg gelegdopheffing van de staatskerk in de ko loniën bevordering van de vrije ontwikkeling van handel, landbouw en nijverheid, mede ter wegneming uit de koffiecultuur en de landrente Ottilie Frisland, de zangeres, oprecht bemint, en die de tante wel degel jk weet te winnen voor zijne plannen. Door die tante en haar nicht nu wordt baron Römer-Saarstein alleraardigst om den tuin ge leid. Zijne beide dochters winden papa even zeer om de vingers, en groeien in 't wild op, terwijl mama, de beroemde vrouw, in Italië nieuwe stof gaart voor romantische beschrij vingen. De wildzang Herma, een der twee veelbelo vende dochters, is een natuurkind, die, jongens achtig in hare manieren, er een .kazernetaaltje" op na houdt, maar toch een erg goed hart heeft. Zij verlangt wat naar mama, maar mama schijnt niet naar haar man en kinders te ver langen. Eindelijk wordt die mama per telegraaf, of liever per telephoon, wij zagen deze nieuwe uitvinding op het tooneelvoor hen die naar zulk een inrichting voor Middelburg verlangen, was het om te watertanden verzocht terug te komen. Een oom van Herma, Ulrich Von Traunstein, heeft zich verzekerd van haar liefde en vraagt nu per draad om haar hand aan de moeder te Milaan, met verzoek dat mama zelve die toestemming kome geven. Daaraan wordt voldaan, maar de beroemde vrouw is zoo vervreemd van haar gezin, dat zij haar man, die tot inkeer is gekomen en haar met hartelijkheid tegemoet treedt, koel bejegent, en naar de club verjaagt. Dit bezorgt haar eene ernstige réprimande van tante Paula Hartwig, die haar braaf de les leest over hare schromeljjke overdrijving, waardoor zij kaar plichten als huisvrouw verzaakt ter wille van u.-ar zucht om zich aan de literatuur te wjjden. van den daarin voor de bevolking gelegen druk eenheid van tolgebied tusschen het rijk in en buiten Europa, en herziening van de compta biliteitswet. Tweede gedeelte. 1. Herziening van het grondwets-artikel, regelende het kiesrecht, door alleen aan gezins hoofden (mits natuurlijk geene vrouwen) het kiesrecht toe te kennen. 2. Herziening van de grondwets-artikelen, regelende de vaststelling van het budget, ten einde te geraken tot splitsing van de uitgaven in vaste en jaarlijksche, met behoud van het recht voor de Staten-generaal om tot wijziging der eerste het initiatief te nemen, en de laatste, evenals de middelen daarvoor, aan de kroon te ontzeggen. 3. Herziening van de grondwets-artikelen regelende de verhouding van den staat tot de kerk, ten einde den financieelen band tusschen den staat en de kerkgenootschappen los te maken. 4. Herziening van het grondwets-artikel, regelende het onderwijsb. v. in den zin, waarin dit in Juni 1887 door het votum der Tweede kamer reeds was aangewezen. Het program der katholieke party luidde daarentegen als volgt Art. 1. Herziening der wetten op het hooger, middelbaar en lager onderwijs, met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. Art. 2. Enkele districten, ook in de groote steden en herziening van het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. Art. 3. Hervorming en verbetering van de sociale wetgeving. Ait. 4. Hervorming van ons belastingstelsel, met dien verstande, dat gestreefd worde naar eene gelijkmatige verdeeling van lasten over de verschillende belastbare voorwerpen, en dat eene a'.gemeene inkomstenbelasting blijve uitge sloten. Afschaffing der accijnzen op de eerste levensbehoeften, bijv. zout en zeep. Herziening van onze tarieven van in- en uitgaande rechten, met het oog op de handelspolitiek van andere rijken. Art. 5. Beperking van de kosten en lasten der defensie, met dien verstande, dat de ver dedigbaarheid des lands ten volle blijve ver zekerd. Na mededeeling van deze beide programma's zegt De Standaard: «IJlt vergelijking van deze programma's blijkt, dat het progiamma dei- antirevolutionaire party zeer beslist en duidelijk afschaffing van plaatsvervanging, mits onder be houd van de noodige vrijstellingen, eischt, en dat daarentegen het R. K. program er over zwijgt er zich noch voor, noch tegen verklaartalthans niet met zoovele woorden. Ten opzichte van bare beschuldiging van félonie (trouwbreuk), door de Tijd der anti- revolutionnaire party ten laste gelegd, doet dit blad thans amende honorable. Het Bchryft«Wij haasten ons te erkennen dat ons oordeel over een eventueel votum der anti-revolutionnairen te kras.was geformuleerd. Ook in hun program vani actie toch staat met terdaad «afschaffing van plaatsvervanging" te lezen, terwjjl het program van de katholieken De oogen worden geopend en de verzoening tusschen de beroemde vrouw en haar man heeft plaats, tegelijk met de verloving tusschen de zangeres Ottilie Friedland en den Hongaar graaf Beta Palmy. Het huwelyk van Ottiliedie nog pas een buitengewoon succes als zangeres behaalde en een zeer yoordeelig contract met een impres- sario kon sluiten, zou zeker door de kunst worden betreurd, omdat zy zich verbond in 't vervolg alleen voor haar man te zingen, tante Paula vond dat zij voor zich zelve een beteren weg tot geluk insloeg dan langs het doornig pad der kunst. Ziedaar in korte trekken de hoofdinhoud van het stuk, dat Donderdag zoo veel, zoo rjjkelijk genot verschafte. In korte trekken slechts, want het mee te deelen in al zijn geestigheid, weer te geven al de grappige tooneelen, de aardige zetten waarvan in het stuk als 't ware een kruisvuur plaats had het is ons niet mogelijk en zou toch nog niet weergeven den indruk, dien een en ander maakte. In geruimen tijd zagen wij geen stuk, dat ons zoo veel genoegen verschafte, dat zoo goed in elkaar zit, waarvan de figuren zoo goed zijn uitgewerkt. Geen geforceerde aardigheden kwamen er in voor; alles liep geleidelijk en tot op het laatste oogenblik hield het stuk aangenaam bezig. Bij zooveel goeds leggen wy dan ook liefst het ontleedmes der critiek terzij. Waartoe zouden wij den goeden indruk willen wegnemen, waarmee, wij durven gerust zeggen bijna allen, zoo niet allen, na afloop der voor stelling huiswaarts keerden Het zou geen nut het woord niet noemt en alleen gewaagt van «beperking van de kosten en lasten der defensie". «Indien er hier van schuld sprake wezen mag, zou die geheel te vinden zijn aan önze zijde. Aan de onnadenkendheid, aan de domheid dei- katholieke kiezers, die er maar op toe stemden, hier en daar en lang niet zelden reeds bij de eerste stemming, op een onderteekenaar van het anti-revolutionnaire program met persoon lijken dienstplicht en al «Is echter zulk een voorstelling wel geheel en al juist?... Naar de letter zeker! maar ook naar den geest, waarin toen door de anti- revolutionnairen zeker evenmin als door de katholieken samenwerking gezocht en verkregen wi rd Eigenljjk en in den grond der zaak is gemeenschappelijke actie van twee politieke partyen op een program, dat voor de eene ook maar één bepaling zou inhouden, die door de andere bestreden dient een kolossale dwaas heid Maar heeft men bij overeenkomsten als deze niet te rekenen met de «gedienstigheden der practijk" Er staan nog heel wat andere punten op het anti-revolutionnaire program van actie (natuur lijk le gedeelte), waarvan we de verwezenlijking in de eerste veertien dagen niet zullen bele ven Bijv. «verbetering van het kazerne leven", die ook het anti-rev. Program van Actie altijd nog vóór «afschaffing van de plaatsver vanging" stelt Het is wel grappig dit alles te lezen, vooral die tiraden over de domheid en dwaasheid dei- katholieke kiezers. Wie deed hen zoo dom en dwaas zijn vragen wij op onze beurt. Toch wel de leiders, dunkt ons. En tot belooning worden zij op zulk eene lieflijke wijze behandeld De kwestie van den dienstplicht brengt de vrienden hoe langer zoo meer in een moeilijk parket. Van eene rede, door den heer A. de Savornin Lohman in Den Haag gehouden, was het uit gangspunt, dat de beweging, die overal is waar te nemen, de levendigheid in alle gemoederen, voortspruit uit ontevredenheid. Er wordt ge haakt naar verandering, naar hervorming, zonder zich bewust te zijn van haar aard en strekking. De oorzaak hiervan zoekt spreker in de eenzijdige richting, waarin de volksontwikkeling in de laatste dertig jaren is gestuurd. Ontevredenheid is waarlijk geen maatschap pelijk verschijnsel, dat zich alleen in ae tweede helft dezer eeuw voordoet. Zoolang de maat schappij bestaat zjjn er ook menschen, en vele menschen geweest,, die niet tevreden waren. Wat het haken naar verandering betreft, reeds uit de oude kerkelijke liederen leeren wij dat alles hunkert naar verandering. Ook dit is eene mensehelyke eigenschap, die zich openbaren zal, in welke richting men de volksontwikkeling hebben en wij zouden vreezen tot kleingeestige fitterij te vervallen. Het ligt toch voor de hand dat op het tooneel menige figuur met te sterke kleuren moet worden gemaaldmaar daartegen over staat dat het hoogst moeilijk is uit te maken of er geen personen bestaan met al hunne exentriciteiten of eigenaardigheden, zooals wij b. v. in den Hongaar graaf Bela Palmy er een zagen voorgesteld. De schrijvers Von Schönthan en Kadelburg hebben de gevolgen willen schetsen van de overdreven zucht eener gehuwde vrouw om zich naam te maken. Hierin zijn zij goed geslaagden de on bekende vertaler wist in zuiver Nederlandsche taal hun gerecht voor ons appetijtelijk te maken. Maar dit alles zou nog niets gebaat hebben wanneer zij niet zulke uitstekende vertolkers hadden gevonden in het gezelschap der heeren Legras en Haspels. Dat was spel, zooals wij het zelden te zien krijgenen dit deed opnieuw waardeeren, welke uitstekende tooneelspelers en tooneel- speelsters wij bij ons nationaal tooneel bezitten. Het was weer een genot mevrouw Beersmann en den heer Haspels te zienbeide het karakter, dat zij moesten .weergeven, ons voorstellend met een zeldzaam talent. Dat was de goede mevrouw Paula Hartwig, met haar guitige en menschkundige opmerkingen; haar eigenaardige manier om de waarheid te zeggen. En dan de neer Haspels, die den baron RomerSaarstein ons te zien gaf zonder overdrijving, zoodat men ten slotte sympathie gevoelde voor den zelfden sul, die eerst onzen lachlust opwekte. Rond hen schaarden zich de jongeren met mej. Marie Vink aan het hoofd die Herma ook stuurt. Maar dat deze van alle niet goede dingen de schuld krijgt weten we nu eenmaal. (Arnh. Ct.) In de dagbladpers werd er een grief van ge maakt aan jonkheer C. Hartsen, dat hij 't grootkruis der orde van Karei III van Spanje aannam, hoewel de onderhandelingen over het handelstractaat door zijn voorganger, jonkheer van Karnebeek, waren gevoerd. Men moest zich liever eerst op de hoogte stellen van de diplomatieke gebruiken, alvorens uit een of ander feit aanleiding te nemen tot oppositie. De zaak is dat in dergelijke gevallen steeds de homme en place met het ridderkruis wordt begiftigd, waarom dan ook jonkheer van Kar nebeek indertijd het grootkruis van het Legioen van Eer ontving voor het handelsverdrag met Frankrijk, hoewel zjjn ambtsvoorganger, jonkheer van der Does de Willebois, over bet verdrag 't overleg had gepleegd. Daarenboven wordt een particulier, gelijk de heer van Karnebeek thans is, nimmer tot grootkruis benoemd. De heer Hartsen heeft dus ook weder in deze zaak aan een onwelwillende en volkomen on juiste critiek blootgestaan. (Dagblad). Te 's Gravenhage is een nieuwe liberale kiesvereeniging opgericht, onder den naam van Vrijzinnige vereenig mg. Zij. zal naast de bekende vereeniging De Grondwet werkzaam zijn om de verkiezing van liberale leden voor verschillende colleges te bevorderen. Het bestuur bestaat uit de heeren H. G. J. Maas Geesteranus, J. J. van Kerkwijk, dr J. Zaaijer Azn., W. A. Schroot, M. M. Couvée Jr., mr H. M. A. baron van der Goes van Dirxland, B. G. Stempels, SI. Vas- Dias, mr G. J. Goekoop en mr A. J. W. van Roijen. De bekende componist van dansmuziek Jozeph Gungle is te Weimar in den ouderdom van 79 jaar overleden. Benoemd tot onderwijzer aan het instituut voor doofstommen te Groningen de heer J. Ruzius, kweekeling der rijkskweekschool te Middelburg. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: beleediging van een ambtenaar P. v. d. S. 53 j., arbeider Breskens, tot 7 d. gev. mishandeling E. d. P. 29 jlandbouwer Breskens (Nieuwsluis), tot 2 m. gev.P. d. K. 17 j., landbouwersknecht Wissekerke (Camper- speelde om te stelen. Zoo'n ronde, vrooljjke, ongebolsterde en toch lieve, bekoorlijke jonge juffrouw bracht het publiek in verrukking. De heer Tartaud maakte een uitstekende type van den verliefden Hongaar, terwijl mevrouw Burlage-Verwoert, die de ondankbaarste rol, die van de beroemde vrouw, had te vervullen, mej. Beukers, welke wij met genoegen een mee r omvangrijke rol zagen spelen en die daarbij vele goede eigenschappen van haar talent open baarde, en de beer Jan C. ae Yos het geheel met recht volmaakten. En zoo dacht ook het publiek erover, want er heerschte meer enthousiasme dan bij eenige voorstelling in dit seizoen tot nu toe het geval was. Applaus bij open scherm na het heengaan van enkele hoofdpersonenterugroeping bij elk bedryf, en aan het einde nog wel tot tweemaal toe, waren welsprekende bewijzen vaD de waar deering, die de vertooners ditmaal ondervonden. Een volgend maal, wanneer het gezelschap der heeren Legras en Haspels hier weêr speelt 28 Maart zal het, dunkt ons, dan ook weêr niet ontbreken aan een talrijk bezoek. Wij vinden dit vooral zoo gelukkig, omdat daardoor de vrees: dat een volgend jaar dit genot ons zou ontvallen, wordt weggenomen. De vereeniging met ben langen naam zal zeker in het succes van gisterenavond wel een spoor slag vinden om ben ingeslagen weg nog niet te spoedig te verlaten.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1