LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Gemeenteraad van Goes. KOFFIECULTUUR. Arrondissemento-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaar: A. v. d. B., 88 jarbeider, Yerseke, tot 7 d. gev. huisvredebreuk: P. v. d. S., 19 j., lom- pensorteerster, Goes, tot 1 b. s. 1 d. h. bedreiging: P. V., 16 j., en P. V., 43 j., beiden zonder beroep, Rilland-Bath, de le tot 7 en de 2e tot 14 d. gev. b e d e 1 a r ijJ. H., 48 j., en A. D., 37 j., beiden arbeiders Hoedekenskerke ieder tot 8 d. h.; d i e f st a 1: L. C., 14 j en J. v. L„ 13 j., beiden, Goes, de le tot 14 en de 2e tot 3 d., en M. d. B., 20 j., schipper, Krabbendijke, tot 2 m. gev., en mishandeling: J. d. K., 22 j arbeider, 's Heer Hendrikskinderen, tot ƒ5 b. s. 5 d. h., en A. V,, 20 j., smid, Goes, tot 3 m. gev. Allen in de kosten. V r ij g e s p r o k e n is C. R., 28 j arbeider, Goes, beklaagd van mishandeling. - - In de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof te 's Gravenhnge werd door den advocaat-generaal rar Telders bevestiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank gere- quireerd, waarbij eene vrouw, die in een winkel te Goes tabak en sigaren gestolen had, tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Gisteren middag is door de politie alhier aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld H, J. de R., secretaris-ontvanger van de gemeenten Kruiningen en Waarde en ontvanger griffier van het waterschap Waarde, verdacht van te kort in zijn kas in een of meer dier betrekkingen. Door gedeputeerde staten was kasopneming gelast van die drie instellingen en waren twee ambtenaren van de provinciale griffie gecom mitteerd om ter plaatse die achtereenvolgens te gaan opnemen. De verdachte is naar het huis van arrest alhier overgebracht. De justitie van hier is heden middag naar Kruiningen vertrokken. Heden middag werd de bronzen medaille voor 12 jaren dienst, in tegenwoordigheid van officieren en minderen, uitgereikt' aan den fourier J. M. Wessel van het 4" bat. 3e regt. int. te Vlissingen. Omtreeks half een ontstond heden te "Vlissingen een begin van brand in de Sint Jacobstraat. Toen de spuit van het A. D. v. D. kwam aanrukken om haren bijstand te ver- leenen, was men door de hulp van de buren en eenige voorbijgangers de vlam reeds meester. De le stuurman C. Plens, is geplaatst aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Atjeh, en zal zich daartoe 4 Febr. te Vlissingen aan boord moeten bevinden. Een landbouwer onder 's Heer Arendskerke, die Woensdagmorgen met een met een paard bespannen tilbury eene reis naar Heinkenszand maakte, werd op de terugreis de dupevanhet verlangen van zijn paard naar den stal. Onder Heinkenszand een «verheuging" wil lende gebruiken en zijrv. paard en rijtuig onbe heerd latende, ging de viervoeter met het voer tuig er van door, zoodat de landbouwer per pedes apostolorum huiswaarts moest keeren. Paard en wagen werden laat in den nacht neet moeite uit een sloot onder Heinkenszand gehaald. Naar men ons van betrouwbare zijde uit Terneuzen schrijft, zou ook de genie gaan in zien dat verdediging van dijksbeloopen aan de Wester-Schelde^door krammat zeer duur van onderhoud is en voortdurend noodzakelijke grondaanvullingen, het wegslaan der mat op en speciaal uit de beloopen niet voorkomen kan, waarvan als van zelve achteruitgang een gevolg is. Op het eenigszins te veranderen buitenbeloop zal over eenige opeenvolgende jaren de kram mat worden vervangen door steenglooiing, op gesloten door perkoenpalen en eiken staken. Voor de vacante betrekking van opzichter van den polder Dirksland hebben zich ruim 500 sollicitanten aangemeld. Een geweldig schutter! De heer P. Z. Galjaard, uit Loosduinen, schoot dezer dagen op 300 passen, staande uit de Eindelijk zei de lange dame«Kom," en ging de straat op, juist toen er een omnibus naar Islington aan kwam. Zij bleef onder een lantaren staan en trachtte, door met haar pavapluie te wuiven, hem te doen ophouden. Het voertuig was vol en de donkere gedaante wandelde langzaam op naar de Oxfordstraat. «Pardon," zei Glynn eensklaps, »ik heb haast en zal onderweg een rijtuig vinden." «Heel goed," zei Deering, «dan ga ik mede." Glynn was radeloos. Zou Deering even als hij vermoeden wie die gesluierde dame kon zijn? Wat zon hij in dat geval doen om haar te beschermen «Daar is eindelijk een rjjtuig", zei Deering. «Ik loop nog een eindje door", zei Glynn «maar stoor u niet aan mij." «O, ik heb er ook niet tegen om nog een poosje te loopen. Ik heb geen afspraak, die mij veel kan schelen." Waarom houdt hij zoo vol dacht Glynn en zei hardop «Ik moet een vriend, een kun stenaar, in de buurt van Tottenham, gaan be- zoeken." »0, heel goeddie lui wonen altijd in nare buurten. Apropos, ik heb nadere be richten van onzen gemeenschappelijken kennis, Lambert. Hij is in St Louis en heeft voor de derde of vierde maal zijn naam veranderd." »Zoo waarlijk Due hebt gij een telegram gehad?" vrije hand, op de gewone concours-schijf met vernauwde ringen 60 punten (het maximum), na te voren een serie van vier witte rozen te hebben geschoten. Te Amsterdam werd een verpleegde uit het Bestjeshuis aan den Binnen-Amstel door een meubelwagen zoodanig overreden dat zij, onder het vervoer naar het gesticht, is gestorven. Te Maastricht hebben twee personen een twist beslecht door elkander zoo met messen toe te takelen, dat beiden zwaar gewond naar het gesticht Calvariënburg moesten worden overgebracht. Als de patiënten weer beter zijn, zal de rechter nog een appeltje met hen te schillen hebben. De aardigheid om aan Boulanger geluk- wenschen te zenden, is. ook door eenige jonge lieden van Margraten (Limburg) uitgehaald. De grappenmakers kregen een warme dankbe tuiging van den generaal. Op het Rijnspoorwegstation te Utrecht is gisteren de personentrein, die om half vijf uit Amsterdam vertrokken was, bij het rangeeren op een goederentrein gestooten. De reizigers kwamen er met een schok af, doch de post- conducteur werd vrij ernstig aan een zijner oogen gewond. Te Odoorn kreeg een landbouwer een mooie toom jonge biggen. Zooals men weet, is een weinig toezicht in den beginne niet overbodig, 's Avonds bij 't naar bed gaan gingen twee meisjes uit voorzorg dan ook nog even kijken hoe de moeder het maakte met hare kleinen. Met de voorschoten over 't hoofd ge slagen, trokken ze naar 't hok, een eindje van de woning verwijderd. Om kou en tocht te vermijden, deden ze de deur achter zich toe. Doch 't moet maar ongelukkig treffenToen ze de deur wilden openen om weer heen te gaan, brak de sluiting, en de klink van buiten was niet op te heffen. Hulpgeroep baatte niet de huisgenooten toch hadden zich reeds ter ruste begeven, en de meisjes bleven gevangen. Eerst 's anderen morgens om een uur of zes hoorde men gewag. Geroepen om op te staan, k wam er geen antwoordbij hare slaapplaats gekomen, bleek die ledig. Onrust in huis! Overal gezocht, kwam de boer eindelijk buiten, en daar hoorde hij roepen «Wi zitten ier oppe- sleutenDe vrijheid volgde, en over de ge. schiedenis werd hartelijk gelachen. Een minnaar wil den vader zijner ge- bedene uithooren. «Mijnheer Rijkert", zegt hij, «hoeveel inkomen moet een jongmensch hebben om te trouwen, vindt u?" De oude heer antwoordt met een nadenkend gelaat: «Nu, ik ben getrouwd op 2000 en heb een gelukkig leven gehad." «Waarlijkroept de jongeling verrukt uit. «Zeker", herneemt de vader. «Maar ik trouwde een meisje zonder geld, dat sparen en huishouden kon; als ik met freule A of B. of b. v. met iemand als mijne dochter getrouwd was, dan zou ik met 20 000 niet rondgekomen zijn." EeD jornama rol bij de verkiezing van Bou1' .„ger hebben de aanplakkers gespeeld. Zij htoüen zich thans vereenigd om den nieuwen Parijschen afgevaardigde een ruiker van roode anjelieren aan te bieden en de aanplakkers van de biljetten van zijn tegencandidaat Jac ques verzuimen niet daaraan mee te doen. Zij hebben er dan ook alle reden voor, want voor beide cadidaten gezamenlijk zijn in den ver kiezingsstrijd niet minder dan éen millioen tweehonderd duizend biljetten aangeplakt. De generaal had met dit werk voornamelijk drie ondernemingen belast, waarvan er een 100 man gebruikte en alleen de vier laatste dagen werktein dien tijd heeft zij 80,000 biljetten per dag aangeplakt, een millioen prospectussen doen rondstrooien, benevens nog 50,000 répu- bliques illustrées60,000 brochures met' drie kleurige linten en voor verschillende Boulan- gistische comité's nog 112,000 biljetten. De beide andere ondernemingen hebben ieder in de beide laatste dagen 130,000 biljetten aan geplakt. Voor het aanplakken van de biljetten van den republikeinschen candidaat Jacques werd door slechts éene onderneming gezorgd, die eiken ochtend door dertig man 18.000 biljetten deed aanplakken. Toen de week tegen het einde liep werd echter ieder aanplakker aange nomen, die zich aanbood en Zondag zelfs had zij 470 man in haar dienst. Zij rekent in 't geheel 500.000 biljetten te hebben aangeplakt, waarvan alleen 200,000 in de beide laatste dagen. «Ja, dat wil zeggen onze vriendenClaude en Co hebben mij hun depêche meegedeeld. Als Lambert gaat trachten zich schuil te houden dan zullen wij wel wat uitvinden.', «Dat geloof ik ook", zei Glynn werktui gelijk, steeds met zijne oogen die twee voort- loopende gedaanten volgende, waarop iedere lantaren, die zij voorbij gingen, haar licht liet vallen. «Gaat hij dan nooit heen dacht hij met verbeten woede. Het was een zonderlinge toestand, om aldus het spoor te volgen van iemand, die men voor zijn mede-jager wil be hoeden en dien jager toch onvermijdelijk op dat spoor te brengen. «Ik geloof dat gij van mij af wilt", zei Deering eindeljjk. «Als dat zoo is «Waarom denkt gij dat?" viel Glynn hem in de rede, zenuwachtig be vree id dat hij zijn gloeiend verlangen om hem kwijt te zijn, zou merken. «Dat kan ik niet precies zeggen", zei Deering lachend, «maar ik ben zeker dat het zoo is." «Nu, denk wat gij wilt", zei Glynn met goedgespeelde onverschilligheid. «Kom mee tot Tottenham, daar vindt ge cabs in overvloed, of neem de eerste leêge die wij tegenkomen en laat mij aan mijn lot over." Hij was bijna buiten zich zeiven van hoop, vrees en spanning. Daar kwam weer een omnibus aan en die 't Laatste nommer van de Illustration geeft een twintigtal van de merkwaardigste aanplak biljetten getrouw weer. Zij voegt er een af beelding bij van een der leeuwen op het terras der Tuileriën, die tot boven aan toe met bil jetten is bedekt. [Zw. Ct.) De burgemeester van Newcastle kreeg een slechts met initialen geteekenden briefde schrijver zeide, dat hij Jack the Ripper kende (het was een uit Amerika gevluchte krank zinnige) en hij bood aan hem uit te leveren tegen betaling van 2000 pd. st. Naar men uit Tunis bericht is de onlangs daar aangehouden Engelschman hoogst waai-- schijnlijk, zooals men vermoedde, de lang gezochte Jack the Ripper. Hij gelijkt sprekend op het signalement, dat de Engelsche politie van den moordenaar verzonden heeft, en hij heeft erkend eenigen tijd in Whitechapel gewoond te hebben. Zijn naam is Alfred Gray. De dieven in den omtrek van Londen worden steeds stoutmoediger. Ten nadeele van sir Henry White, secretaris van de Ameri- kaansche legatie, hebben zij uit diens woning nabij Ascot 7000 pd. st. aan juweelen ontvreemd. Binnenkort zal men te Londen groote omnibussen met restauratie-kamers gelijk in de spoorweg-coupé's hebben. Zij zijn hoofdzakelijk bestemd om den met bezigheden overladen Engelschen koopman in staat te stellen een maaltijd te gebruiken gedurende den tijd dat hij zich van het eene naar het andere einde der wereldstad begeeft. Op deze wijze kan hij tijd uitwinnen. De automatische werktuigen, welke het gewicht aangeven of een tablet-chocolade of cigaretten te voorschijn brengen, wanneer men er een geldstuk inwerpt, zullen binnenkort vermeerderd worden met zoodanige, die eene goede photographie leveren. Een eigenaardige huwelijkskwestie heeft zich dezer dagen te Brussel voorgedaan. Een student had zijn aanstaande beloofd zich ook kerkelijk met haar te zullen laten trouwen, als eerst het ook in België verplichte burgerlijk huwelijk was voorafgegaan. Nadat laatstge noemde plechtigheid had plaats gehad, weigerde de bruidegom echter om tot het kerkelijk huwelijk over te gaan. De bruid deed hem nu een proces aan en eischte echtscheiding. De rechtbank wees echter die zaak af. Daarop eischte de vrouw scheiding op grond van grove beleediging. De procureur-generaal ging hierop in en verleden week werd het proces behandeld. De rechtbank besliste echter dat weigering van een kerkeljjk huwelijk geen zóo zware beleedi ging was, dat het burgerlijk huwelijk er nietig om moest worden. Nu' eischte de advokaat dei- vrouw scheiding, op grond van kwaadwillige verlating, doch ook ditmaal werd hij afgewezen, daar de echtbank aannam, dat de man zich alleen teruggetrokken had om de gewetensbezwaren der jonge vrouw te ontzien. Weeiien. De Wiener Zeituvg behelst het officieele bericht, dat de kroonprins zich zelf heeft doodgeschoten. Aan het hoofd van den prins was een diepe wonde, door een kogel veroorzaakt. Naast het bed werd een ontladen revolver gevonden. Weenen. Men verzekert dat de kroon prins dezer dagen de opdracht aan graaf Szegenyij twee jaren geleden gedaan, herhaalde, om nl. bij zijn overlijden zijn geschriften te regelen. "Washing-ton. Na een onstuimig debat nam de senaat een voorstel tot bescherming van alle Amerikaansche belangen op de Samoa eilanden aan. Zitting van heden, Vrijdag, 's namiddags 2 uren. Voorzitter dhr mrj. G. de Witt Hamer. Te genwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving dr A. Isebree Moens wegens uitstedigheid, jhr Flugi van Aspermont vertrokken, dr Callenfels overleden. De voorzitter doet o. a. de volgende mede- deelingen dat op 5 Jan. jl. is overleden dhr dr G. T. Callenfels, sedeit 17 Dec. 1869 lid van den raad, en dat burg. en weth. de kennis geving van dat overlijden met een brief van rouwbeklag hebben beantwoord. Bij deze mede- deeling spreekt de voorzitter eenige waardee- rende woorden als hulde aan de nagedachtenis van het overleden raadslid. Verder dat L. Meijler een eervol ontslag als brandmeester is verleend en in zijn plaats is benoemd Aug. Hut- kens, die als teller is vervangen door J. F. Palsenberg dat aan de heer J. van der Bilt, op zijn verzoek, wegens benoeming te Charlois een eervol ontslag is verleend als surnumerair ter secretariedat de gasfabriek voor de assu rantie tegen brandschade op nieuw is getaxeerd en nu verzekerd is voor eene som van f 54.500; dat het verleend crediet van 250 voor de brandweer, is verdeeld als volgtbrandweer 65, schutterjj 150, politie 8, te zamen 223, terwijl door de Middelburgsche Assurantie- Maatschappij aan de brandweer is geschonken ƒ150dat door den min. van justitie tegen 1 Jan. 1890 de hunr der lokalen van het kantonge recht is opgezegd dat van de nieuwjaarscom missie haar verslag met rekening is ontvangen, waaruit blijkt dat er een goed slot was van ƒ13.15, maar dat de commissie door te weinig ontvangsten niet in staat was brandstoffen te bedeelen. hield op. De twee dames liepen er heen, drukten elkaar snel de hand en toen wipte de kleinste er vlug in, «Bonsoivriep Glynn eensklaps, «die nederige bus komt mjj uitstekend gelegen." (Wirdt vervolgd.) Nog deelt de voorzitter mede dat van den min. van waterstaat enz. een schrijven inge komen is, waarbij de vraag wordt gedaan of de gemeente bereid is een gebouw aan het rijk te verhuren voor telegraai- en postkantoor. Het college van burg. eif weth. beeft daarop in ontkennenden zin geantwoord en te kennen gegeven dat bet hoopt dat het telegraafkan toor mocht vrijvallen, wijl de gemeente daar aan behoefte heeft. Hierop is van rijkswege een bezoek aan de gemeente gebracht om naar een geschikt perceel om te zien. De overgelegde geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden S. J. J. de Jonge Mulock Houwer en G. II. Kakebeeke worden door een commissie onderzocht en op advies der commissie tot toelating van beiden besloten. Ter verevening van enkele posten op de ge- meentebegrooting voor 1888 zijn door b. enw voorstellen ter tafel gebracht en wordt, naar aanleiding van het advies der financieele com missie, daarop gunstig beschikt. Yan de directie der bank van leeuing is inge komen de rekening der bank over 1888 daarui t blijkt dat de rekening een overschot oplevert van 119.17, welk bedrag de divectie'gemachtigd wordt naar de gemeentekas over te brengen De geheele rekening wordt onveranderd goed gekeurd. Bij bet sluiten der boeken en bet voorloopig opmaken van inventaris en rekening van de gasfabriek is der directie gebleken dat er bij den gemeente-ontvanger op 1 Januari jl. in contanten aanwezig was ƒ9204,331. Dit geeft de commissie aanleiding voor te stellen den gas- prjjs op 9 cent per M' te bepalen en de be grooting in dien geest te wijzigen. Op voorstel van b. en w. en gunstig advies der fin. commissie wordt alzoo besloten. Aan A. Foudraine wordt op zijn verzoek p. m- 20 centiaren grond afgestaan voor de som van tien gulden, tot het maken van een rabat van steenen stoepjes voor zijn perceelen wijk A. no 242244- aan het voormalige Bekaf, f er wijl aan Johannes Zandee eveneens een reep grond, ruim groot 100 M2, wordt afgestaan, te verkrijgen door demping van eene sloot, voor de som van 25. Den 8 Dec. jl. is door den commissaris van politie W. van Dijk aan den raad het verzoek gericht zijne, jaarwedde, groot 1000, met 800 te verhoogen en hem die verhooging persoonlijk te verleenen. De commissaris grondt zijn ver zoek erop dat hij vermeent dat de raad in zijne vergaderingen bij herhaling zijne ingenomenheid betuigde over den gepasten ijver en de degelijk heid, waarmede het politiepersoneel, sedert de reorganisatie van de politie in 1886, hare taak ver vult, die toestand slechts verkregen is door zeer veel inspanning en rusteloozen arbeid van zijne zijde. Wijl zijne jaarwedde gelijk is aan die, welke zijn voorganger jaren genoot, is zijn bescheiden meening dat de billijkheid nu medebrengt dat zijne jaarwedde worde verhoogd en zag hij die verhooging gaarne vastgesteld naar verhouding van arbeid niet naar het zielental alleen) van groote commissariaten van politie. Ofschoon B. en W. gaarne op den voorgrond stellen dat de gemeente het voorrecht heeft in adressant een ambtenaar te hebben gevonden, die in korten tijd op uitstekende wijze de politie heeft georganiseerd en haar prestige verhoogd, en volmondig erkennen dat eene jaarwedde van 1000 niet voldoende is om met een huisgezin overeenkomstig de aan de betrekking verbonden maatschappelijke eischen te kunnen rondkomen, meenen zij dat daaruit volgt dat alleen zij zich voor dergelijke betrekkingen moeten beschikbaar stellen, die in staat zijn van elders aan te vullen, wat tot bestrijding hunner behoeften aan die jaarwedde ontbreekt. Nu eenmaal de dienst der politie georganiseerd is, het personeel gaandeweg van de zwakke of minder geschikte krachten gezuiverd is en alles zijn geregelden loop heeft, meenen B. en W. dat de aan de betrekking van commissaris van politie verbondene werkzaamheden in verge lijking van die der andere gemeente-ambtena ren niet van dien aard zijn dat zij eene zoo aanmerkelijke verhooging als adressant verzoekt zouden wettigen. Een zeer groot deel der werkzaamheden, aan adressants betrekking verbonden, geschieden niet alleen in het belang der gemeente maar in het algemeen rijksbelang en nu meenen zij dat het niet aangaat de gemeente te doen betalen de diensten, die door het rijk van zijne ambtenaren worden gevorderd. Echter stellen zij voor om den raad te doen besluiten, als blijk zijner waardeering van adressants arbeid, tot eenige verhooging zijner jaarwedde, in den vorm eener persoonlijke jaarlijksche toelage van ƒ200. De fin. commissie kan het voorstel niet ondersteunen. Bij alle waardeering van adressants verdiensten heeft de commissie niet de overtuiging gekregen, dat een traktement van 1000 als een geheel onvoldoende bez ol diging te beschouwen is voor die betrekking in deze gemeente met haar klein getal politie dienaren. De fin. commissie houdt bij haar advies in het oog de fin. draagkracht der gemeente, de traktementen der overige niet minder ver dienstelijke gemeente-ambtenaren en de omstan digheid, dat de tegenwoordige functionaris, slechts 2 jaren hier ter stede werkzaam, bij het aanvaarden der betrekking met de daaraan verbonden bezoldiging bekend was. Bovendien werd nog onlangs de nieuwe regeling der jaar wedden van bet onderwijzend personeel met bet oog op de gemeente-finantiën door den raad in verlagenden zin noodzakelijk geoordeeld en mag, nap.r het oordeel der commissie, slechts dringende noodzakelijkheid gelden bij het toe kennen der voorgestelde persoonlijke toelage. De commissie moet, hoe ongaarne ook, verklaren die noodzakelijkheid in het aangevoerde ter on dersteuning van het voorstel niet te hebben gevonden. De commissie stelt de vraag of op een verzoek, nu uitgaande van den raad, (de verzoeker kreeg reeds eens eene afwijzende beschikking) voor het toekennen eener rijkstoelage geen beter en billijker antwoord zoude worden ont vangen, indien bij dat verzoek werd gewezen zoowel op de groote verdiensten en het geringe traktement van den heer Van Dijk, als op het bezwaar voor de fin. eener gemeente als Goes aan den commissaris van politie eene belooning te verstrekken, bet bedrag van 1000 te boven gaande, voor diensten, bewezen aan rijk en gemeente beiden. Ten slotte is bet voorstel van burg. en weth. om hem eene persoonlijke toelage van 200 te verleenen, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tot lid der openbare gezondheidscommissie, vacature mr C. de Witt Hamer (die ontslag nam) worden aanbevolen mr N. C. H. van Daalen Wetters en mr P. van der Meer Molnq terwijl voor de vacature dr G. T. Callen- lels nog geene aanbeveling door de commissie kon worden opgemaakt, op grond der verorde ning welke bepaalt dat in de commissie 3 ge neeskundigen moeten zitting hebben. Voorts bericht de commissie dat dr J. Kooman als voorzitter is aangewezenen deheorM. C.J. de Visser bet secretariaat zal waarnemen. De eerst aanbevolene, de heer Van Daalen Wetters, wordt benoemd. In de maand Mei 1888 ontving de raad van dhr J. Adam het verzoek om hem eervol ontslag te verleenen uit de, ruim 33 jaren door hem beldeede, betrekking van gemeente-apotheker. Alvorens burg. en weth. een voorstel deden omtrent de op dat verzoek te nemen beschik king, meenden zij de voorlichting te moeten inroepen der commissie voor de gemeente-apo theek omtrent de vraag of en zoo ja op welke wijze in de ontstane vacature zou dienen te worden voorzien met het oog op de veel grootere eischen, die thans van een eventueel opvolger van dhr Adam zouden te verwachten zijn dan bij het aanvaarden zijner betrekking het geval was. Een uitvoerige correspondentie, zoowel met voornoemde commissie als met de in deze zaak betrokkene armbesturen, is ge voerd en heeft door de ongesteldheden van de respectieve voorzitters dier commissiën langer tijd gevorderd dan burg. en weth. zich aanvan kelijk hadden voorgesteld, zoodat eerst thans kon voorgesteld worden 1. aan den heer J. Adam op zijn verzoek op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem gedurende het derde eener eeuw aan de gemeente bewezen, ontslag te verleenen uit de betrekking van apotheker, zulks met ingang van bet tijd stip, daarvoor door burg. en wetb. in overleg met de betrokken armbesturen, te bepalen 2. te besluiten tot opheffing van de gemeente apotheek, alsmede van de betrekking van ge meente-apotheker, met ingang van als boven 3. de commissie van toezicht voor de ge meente-apotheek te ontbinden met 's raads dankbetuiging voor bewezen diensten 4-, burg. en weth. te machtigen het gebouw der apotheek te ontruimen enz. 5. aan burg. en weth. op te dragen, na afloop der ontruiming, aan den raad een voorstel te doen omtrent de aan het gebouw te geven bestemming. Alzoo wordt besloten. Nadat de agenda is afgehandeld wijst de heer Den Boer op de slechte verlichting van het stationsgebouw, waarop de beer Ochtman, als voorzitter der gascommissie, antwoordt gisteren van de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen bericht ontvangen te hebben dat deze geen gas wenscht te gebruiken. Op eene vraag van den beer Van den Hoek antwoordt de voorzitter, dat het college van burg. en weth. aan de firma wed. J. H. C. Kakebeeke den steun van het college heeft toegezegd ten opzichte van terrein als anders zins, en deelt hij tevens mede dat nog geen be slissing is gevallen waar de stoomfabriek zal worden opgericht. (Slot.) "Waren de in den Westmousson 1887/88 tot stand te brengen bijplantingen aanvankelijk bepaald op ruim 15 millioen boomen, verschil lende omstandigheden brachten voor zes ge westen eene verlaging van het opgelegde cijfer te weeg met te zamen 1.698.000 boomen, en zulks wat Kediri en Banjoemas betreft tenge volge van de inmiddels bevolen inkrimping der cultuur, en wat de Preanger regentschap pen aangaat, doordien een aantal dessa's bleken in een Westmousson 1886/87 veel meer geplant te hebben dan van haar verlangd werd, of ook omdat de ettelijke cultuur-dienstplichtigen aannamen veel grootere uitgestrektheid in vrije cultuur op behoorlijke wijze met koffie te be planten dan naar de voorstellen zöu moeten plaats vinden en daartoe reeds het noodige terrein hadden ontgonnen. Ten gevolge van deze verlaging is nu het getal der in den Westmousson 1887/88 te bewerkstellige beplantingen terug gebracht tot 13.300.788 hoornen, waartoe zijn aangeschreven 308.387 gezinnen, behoorende tot 4313 dessa's. Daar het geheele aantal bij de gouvernements-koffiecultuur ingedeelde ge zinnen op 31 October 1887 401.239 beliep, be hoorende tot 5469 dessa's, genoten derhalve in 't geheel 92.852 cultuurdienstplichtige gezinnen vrijstelling van bijplantingen. Ruim de helft hiervan (48.481 gezinnen) dankten de vrijstelling aan het bereiken van de bij de cultuurplannen voor de betrokken terreinen aangenomen mini mumlevering. Andere oorzaken waren o. a. in Salatiga de bladziekte verder in Probolingo ook drukkende heerediensten of bijzondere eco nomische omstandigheden en in Banjoemas het overnemen van aandeelen van andere dessa's. Ter bepaling van de verhouding tusschen arbeid en loon bij de gouvernements-koffiecul tuur is in de verschillende gewesten waar de cultuur gedreven wordt (Soerakarta en Djokjo- karta uitgezonderd) een opzettelijk onderzoek ingesteld, waaromtrent is voorgeschreven o. a. hoe de controleurs, door persoonlijke opneming, de uren arbeids hebben na te gaan, voor de verschillende typen van tuinen vereischt, in

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2