LOTING. N°. 28. 132e Jaargang. 1889. Zaterdag 2 Februari. Rijksbelastingen. Nationale Militie. Nationale Militie. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager.' Geboorte-, Trouw-, Dooi-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. VRIJWILLIGERS. ^FEUILLETON. Middelburg 1 Februari, Waarheid, onwaarschijnlijker dan Vit het Engelsch. V a n' Mrs ALEXANDER LETTEREN EN KUNST. (Ill IilM. Thermometer. j Agenten te VliasingenP. G. de. Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. v. d. Pei.tl, te Zierikzee: A.C. de Mooij en te Tliolen W. A. van j Advertentiën Middelburg 1 Pebr. vni. 8 u. 47 gr. i nieuweninnjzen.Verder worden'door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook liet algemeen advertentie- j moeten des namiddags te een uur m. 12 u 49 gr. av. 4 u. 50 gr. P. i bureau van Nijgh VanDitmab te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het i aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicity étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger, voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen VerwachtZ.W. wind. Kadastrale melingen en schattingen De Burgemeester van Middelburg ontvangen hebbende eene opgave der uitkomsten van de metingen en vastgestelde schatting van eenige in deze gemeente gelegen eigendommen, gelet op artikel 15, 2' lid der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad n". 82), brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat gemelde opgave gedurende dertig dagen ter secretarie dezer gemeente voor hen ter inzage is nedergelegd. Hiervan is afkondiging geschied waar het bekoort. Middelburg den 1 Februari 1889. De Burgemeester voornoemd, SCHORER. De burgemeester en wethouders vanMiddelburg, gelet op art, 28 en volgende der wet van den 19 Aug. 1861 (StM. no 72) brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben op de bo ven-voorzaal van het Raad huis, Vrijdag den 8 Februari 1889, te begin nen des voormiddags te 10 uren dat gedurende vjjf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij ge deputeerde staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaald verzoekschrift, op ongezegeld papier, ondeiteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift hij den burgemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang; dat op Maandag den 25 Februari 1889, des voormiddags van 10 tot 12 uren, in de beneden- achterzaal van het Raadhuis zitting zal worden gehouden, tot het opmaken van de getuig schriften ter bekoming van vrijstelling wegens broed er dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij, die op zoodanige vrijstellingen aan spraak maken, op gemelden tijd ten Raadhuize zuBen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen. Middelburg, den 1 Februari 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burg. en wetb. van Middelburg roepen bij deze al degenen op, die genegen mochten zijn als vrijwilligers bij de nationale OE militie in dienst te treden, om zich te dien einde vóór den 1 Maart a. ter gemeente-secre tarie aan te melden. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no 72) betrekkelijk de nationale militie zijn ten aanzien van de vrijwilligers bij de militie de volgende Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn moet men ongehuwd of kinderloos weduw naar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 Meter lang, op den 1 Januari van het jaar der op- treding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetre den zijn en het 35ste jaar niet volbracht heb ben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereisehten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats. Dat getuigschrift is ingericht in den door ons te bepalen vorm. Art. 12. Hij, die voor de militie is inge schreven, wordt slechts als vrijwilligertoegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzjj hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toege laten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevel hebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn 40e jaar volbracht is, als vrijwilliger hij de militie worden toegelaten. Burgemeester en wethouders brengen voorts ter kennis van belanghebbenden, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengemeld artikel 11, dagelijks van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 uren, de Zondn.g uitge zonderd, ter gemeente-secretarie de gelegenheid is opengesteld. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort, heden den 1 Februari ÏSSO.^. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De Arnh. Crt. bespreekt ook de beweging, van katholieke zijde op touw gezet tegen den persoonlijken dienstplicht, en wijst hierbij op den reis van dr Sohaepman naar Rome. Het blad schrijft ten slotte: Wat de eischen der defensie betreft, daaromtrent dunkt ons de beoordeeling veilig bij de deskundigen, de militairen, die wij moeilijk in ultramontaansch- deskundigen, anti-revolutionair-deskundigen en liberaal-deskundigen kunnen splitsen. Maar of de persoonlijke dienstplicht met do belangen der kerk, en wel de Roomsche kerk, strookt, ziedaar eene vraag, die het hoofd der kerk zal weten te beantwoorden. Heeft de heerSchaep- tnan in deze kwestie een Roma locuta mede gebracht, dan is de zaak der landsverdediging feitelijk beslist. Indien de katholieke leden HOOFDSTUK VIII. Er komt eenig lielit. Glynn hield woord en deed zich geweld aan om zijn gewone leven van vroeger te hervatten. Hij stelde meer belang in de zaken en vond afleiding in de inspanning, die hij zich daar voor getroosten moest. Men zei dat hij zeer veranderd was na zijne ziekte; de dames vonden hem belangwekken der maar niemand vermoedde wat de oorzaak er van was. Het kwam den autoriteiten der sureté publique gelegen dat de affaire de la Rue de UEvéque niet in de couranten besproken werd en dus had de Engelsche pers er ook niets van vernomen. Een van de nieuwe bemoeiingen in Glynn's bestaan was het bespieden van Deering, dien hij dikwijls ontmoette en die eenige vertrouwelijk heid jegens hem aan den dag legde. Hij be- socht hem dikwijls op het kantoor naar aan leiding van zijn spoorwegplannen. Glynn wees die voorkomendheid niet af, maar ging van zijn kant niet op de vertrouwe lijkheid in. Deering sprak dikwijls over Lambert en zei dat de politie te New-York hem in het oog hield, en dat hij, zoodra hij aan wal was gestapt, naar het Zuiden ver trokken was. Langzamerhand begreep Glynn dat Deering hem bespiedde, dat hij hem verdacht van meer dan iemand anders van Elsie af te weten maai bij zorgde wel dat hij Deering niet liet merken dat hij hem doorzag en zoo hielden die twee heeren, onder den schijn van vriendelijken om gang, elkaar met hardnekkige waakzaamheid in het oog. Glynn bewaarde het diepste stil zwijgen omtrent zijn overtuiging dat hij de stem van Elsie gehoord had, een overtuiging die hem voortdurend kwelde als hij alleen was. Vaak beschuldigde hij zich zelf dat hij dom was geweest van de deftige mevr. Störrer al te geredelijk geloof te schenkenmaar hij gaf het plan om mej. Laroche verder te ver volgen toch op, daar de directrice niet de minste gelijkenis tnsschen haar en de photo- graphie gevonden had, en Lambert de hoop koesterde om in Amerika iets van haar te vernemen. Somtijds kreeg hij een gevoel alsof hij al wat hij bezat zou willen geven om van die onrust, die zijn leven vergalde, bevrijd te zijn. Maar dan rees de herinnering aan hare lieve oogen weer voor hem op en dan voelde hij dat hij alles kon verdragen, alles kon hopen, der Tweede kamer voor den persoonlijken dienst plicht mogen stemmen, dan is het beginsel aangenomen zoo niet, dan is de zaak verloren. Want bij de afhankelijkheid, waarin de groote meerderheid der anti-revolutionnaire afgevaar digden verkeeren van de katholieke stemmen, is het natuurlijk, dat zij weer een offer zullen moeten brengen op het altaar der samenwer king. Nu blijft alleen nog dit bezwaar over, dat menig rustig burger van Nederland het wellicht bedenkelijk zal voorkomen, dat ons goede land eigenlijk wordt geregeerd vanuit Rome. Dat de kwestie, op welke beginselen 's lands defen siestelsel zal worden opgebouwd, een bij uitstek nationaal vraagpunt, afhangt van de beslissing van den paus. Maar bij eenig nadenken zal men moeten toegeven dat het niet anders kan; deze min bevredigende staat van zaken is een natuurlijk gevolg van onze huidige politieke verhoudingen. De meerderheid in de Tweede kamer is in handen van twee samenwerkende fractiëndie ieder op hare zelfstandigheid staan en haar niet ten offer willen brengen aan het gemeen overleg. Het begrip van zelfstandigheid loopt voor deze twee fractiën verre uiteen. De eene hecht aan groote woorden, aan tale Kanaans en her senschimmen; de andere houdt 't op het soliede, op feiten. En deze laatste drijft de zelfstan digheid, op den vasten grondslag van hun Roma locuta gevestigd, zóó ver, dat zij wat het belang harer Kerk vordert op den voorgrond stelt, en, wanneer de medewerkende partij ter wille van een sinds jaren verdedigd beginsel velleïteiten van zelfstandigheid van haren kant vertoont, haar bedreigt met opzegging van het contract van samenwerking, met den politieken dood, gelijk nog dezer dagen het Venloosch Weekblad juist ten aanzien van het vraagstuk van de legervorming deedHet i« hot- houd genootschap van den aarden met den ijzeren pot geweest, dat de verkiezingen van Maart 1888 heeft be- heerscht; het zal er mede gaan als met die bondgenooten in de fabel. Wanneer twee par tijen samengaan, waarvan de eene verre uitmnnt door strenge discipline, blinde volgzaamheid der eenlingen en een onverbiddelijk gezag, dan moet en zal zij de andere beheerschen en over- heerschen. Wie dit alles in 1888 niet heeft voorzien, zal het in 1889 moeten ondervinden." wegens het overlijden van zijne keizerlijke en koninklijke hoogheid den aarts-hertog Rudolf kroonprins van Oostenrijk-Hongarije. De defensie-commissie zal in de zitting van a. Zaterdag haar werkzaamheden eindigen. Bij kon. besl. is de tijd van duur der deta- eheering hij de landmacht in West-Indië van den eersten luitenant P. Dell, van het wapen der artillerie van het leger hier te lande, aan vankelijk vastgesteld op drie jaren, verlengd met zes maanden en alzoo nader bepaald op drie jaar en zes maanden. Volgens bijzondere berichten in enkele Hol landsche bladen houdt onze koning zich dage lijks in den voormiddag eene korte spanne tijds bezig met de afdoening van staatszaken, en de onderteekening der stukken maakt den indruk dat de koning nog met vaste hand schrijft. De heer dr H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede kamer, is van zijne reis naar Rome te 's Gravenhage teruggekeerd. Omtrent zijn gezondheidstoestand wordt niets gemeld. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof voor den tijd van drie weken, ingaande heden, den rouw heeft aangenomen, te weteneene week middelbaren, en twee weken lichten rouw, als hij haar slechts vond en de zijne mocht noemen. Over het geheel hadden de sombere voorgevoelens echter de overhand. Hij was erg teleurgesteld dat Lambert hem ontweken hadhet griefde hem dat de ongelukkige vader hem zijn vertrouwen onttrok. Zoo sleepte hij zijne dagen voort, worste lende en dobberende tusschen hoop en vrees. In de laatste week van Februari kwam de rentmeester van Deering in de stad met kaarten, plannen en berekeningen. Tot groote verbazing van Glynn bleek dat een zekere Dirk Weldon, een onde schoolmakker van hem, te zijn. Door den omgang met dezen man kwam hij, zonder bepaald te vragen, veel te weten, dat een nieuw licht op Deering wierp Doch over het onderwerp, dat hen beiden het meest vervulde, bewaarde Glynn een diep stil zwijgen. Zijn oude kennis kwam vaak bij hem eten en dan praatten zij over den ouden tijd en hnnne grappige jongensstreken, en het verbaasde Glynn altijd dat Weldon alles nog zoo goed wist en met zooveel genoegen alle bijzonderheden van die avonturen ophaalde, dat zijn geheugen zoo frisch was gebleven en vrij van onaangename indrukken en ervaringen. Hij had, naar het scheen, een kalm werkzaam leven geleid, nuttig doch zonder aandoeningen. Op een kouden, donkeren avond had Glynn een uitnoodiging aangenomen om hij Weldon te komen eten in zijn hotel in Holborn. Yolgens de Avondpost had een aantal klerken bij de rijkstelegraaf zich tot den minister van waterstaat gewend met een adres, waarin zij om lotsverbetering vragen. Hunne klacht gold vooral het gemis van gelegenheid om promotie te maken. Op dat adres is een afwijzend antwoord ont vangen. De postkantoren hebben aanschrijving ont vangen om zich bij het verzenden van post pakketten, waarvan de inbond uit wild of visch bestaat, te gedragen naar de voorschriften, waarhij het vervoeren van wild of visch, 14 dagen Da gesloten jacht- of vischtijd verboden is. Wild of visch, vervoerd uit een provincie waar de jacht en visscherij is geopend, naar of door een provincie, waar die is gesloten, wordt gedekt door een verklaring van oor sprong, ook hij splitsing, af te geven door het hoofd van het bestuur der gemeente, waar de afzender woonachtig of waar het wild gescho ten of de visch gevangen is. Wild of visch, van buitenslands in of door het rijk gevoerd, wordt gedekt door een bui- tenlandsch of transito-paspoort. Overtredingen worden met boete gestraft met verbeurdverklaring van het wild of de visch. Ter voldoening aan den sedert jaren uitge sproken wensoh, is thans van wege het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid besloten om de consulaire verslagen niet meer te doen verschijnen in afleveringen, die nu en dan uitkwamen, met grootere of kleinere tus- sohenpoozen, maar de uitgaaf zoodanig te rege len, dat voortaan elk verslag van eenigen omvang of over een bepaald onderwerp kort na de ontvangst bij de regeering, afzonderlijk het licht zal zien en een op zich zelf staand geheel uitmaken. De verslagen worden door loopend genommerd en slechts bij uitzondering zullen kleinere verslagen in een nummer wor den vereenigd. De bedoeling van dezen met den jaargang 1889 ingevoerden maatregel is, om kooplieden, industrieelen en verdere belanghebbenden in de gelegenheid te stellen, voor een zeer gering bedrag meestal vijf cents zich een bericht te verschaffen, dat voor hen bijzonder van be lang is. Men is dus niet meer verplicht, geheele afle veringen van 25 a 40 cents te koopen. Het abonnement k 3 per jaargang blijft intusschen Nu afloop van het diner zaten de heeren een sigaar te rooken. De gastheer had een paar vragen gedaan, blijkbaar uitgelokt door het contrast tusschen de welvaart van Glynn en zijn neerslachtigheid maar daar de laatste hem zijn vertrouwen blijkbaar niet wilde schen ken begon Weldon over zijn eigen aangelegen heden te spreken, beschreef zijn huis, zijn vrouw, zijne kinderen, drong er op aan dat Glynn hem eens zou komen bezoeken, toen tot beider groote verbazing Deering binnen gela ten werd. Hij vroeg kortaf verschooning dat hij hen stoorde, maar hij had juist bericht gekregen dat een afgevaardigde voor het district in de nabijheid van Denham gevaarlijk ziek lag, zoodat hij zelfs, al werd hij beter, in lan gen tijd niet tot het publieke leven zou kun nen terugkeeren en hij (Deering) wenschte dien vacanten zetel te veroveren. Hij verzocht dus Weldon, die de bevolking goed kende, en haar zeer handig kon polsen, om den anderen morgen de stad te verlaten, alles in orde te brengen voor de verkiezing, voor het geval dat de afgevaardigde binnen een paar dagen zijn ontslag nam. Zoodra Glynn kans zag om heen te gaan zonder al te lomp of onverschil lig te schijnen, stond hij op en nam afscheid maar tot zijn ergernis zei Deering dat hij met hem mede ging. >Ik heb nu niets meer te zeggen, Weldon. Zoodra de dood of het ontslag bekend is, ga ik naar Denham en wij zullen geen gras over opengesteld. De afzonderlijke verslagen zullen verder door Gebrs. van Cleeff te 's Gravenhage in ruimer getale verkrijgbaar worden gesteld in den boekhandel. Donderdagavond hield de heer Justus van Maurik Jr, van Amsterdam, in het Concertgebouw alhier zijne aangekondigde lezing. Yoor een goed bezette zaal droeg de spreker- in de eerste plaats voor Kromme Chrisje, een zijner onuitgegeven Amsterdamsche novellen, terwijl hij na de pauze Eene massagekuur ten beste gaf. Met beide stukken, niet het minst met het tweede, dat bij velen bekend is, wist hij den lachlust zijner hoorders op te wekken, vooral door de hem eigen wijze van voordragen. Door applaus betuigde zijn gehoor hem zijne erken telijkheid. De Globe, aflevering van Februari, bevat Frankrijk onder zijn tegenwoordigen president hekserijen en hypnotisme; heelden uit de vroe gere dagen van Roemeniëonder de smokke laars op de Pruisisch-Russische grens; de timmerman van 't woudde avond vóór de bruiloft. De Lantaarn no. 3 bevat een plaatdr. L A. J. Burgersdijk. Teekening van Jan van Essen. En verder dr. L. A. J. Burgersdijk door J. H. R. De Bacon-Theorie (Uit een brief) door dr. L. A. J. Burgersdijk. Uit Gny de Maupassant. Hendrik Ibsen thuis.De Utopie eener wereldtaal door N. B. R.; Het onderwijs in de drie moderne talen aan de Gymnasia door C. R. Een kleinigheid. Een honderd jaar geleden werd den censor van een Duitsch vors telijk theater de Don Carlos van Schiller ter be oordeeling' voor een opvoering voorgelegd. Den directeur van het tooneelgezelschap werd het stuk teruggezonden met de kantteekening Het stuk is zeer mooi, er moet alleen een kleinigheid in veranderd worden, wat met ge ringe moeite kan gebeuren. De prins mag volstrekt niet op zijn stiefmoeder verliefd zij n." Iemand die onbekend wenscht te blijven heeft onlangs bij een notaris te Parijs 15,000 fr. gedeponeerd, als prijs voor het beste werk ten betooge van de noodzakelijkheid om meer en meer de vrijheid van geweten in instellingen en zeden te vestigen. De prijs wordt uitge loofd ter gelegenheid van het eeuwfeest der revolutie en de handschriften moeten of schoon het programma eerst Dinsdag is open baar gemaakt reeds vóór den 31en Maart aanst. bij den notaris Agnellet, St. George- straat te Parijs, worden ingezonden en de jury moet 1 Juli uitspraak doen. Voorzitter is de heer Jules Simon. Geen vorm, zelfs niet de roman, is uitgesloten. Drie jaar lang behoudt Ie donateur zich het recht van uitgaaf en ver spreiding voor, waarvan echter de opbrengst geheel voor den schrijver zal zijn, die na dien tijd de volle beschikking over zijn werk terug- erlangt. die zaak laten groeien 1" Voor de deur van het hotel stonden zij stil om een cab te roepen en daar werd de aandacht van Glynn getrokken door twee gesluierde dames, die vlak bij elkaar op den stoep stonden. De eene was groot en gezet, de andere kleiner en, ondanks haar regenmatel, zag hij dat zij een sierlijke ge stalte had en iets bekends haar rond hoedje was geheel in een dichten sluier gehuld, die om haar gelaat gebonden was, zoodat de einden weer als das dienst deden. Glynn kon zijne oogen niet van haar afhouden en scheen de luisternis te willen doorboren, terwijl hij tevens zijn best deed om de aandacht van Deering niet te vestigen op het voorwerp, dat hem zoo zeer aantrok. Als hij haar slechts kon hooren spreken Hij luisterde aandachtig. »Het helpt niet, wij moeten in een omni bus zien te komen, dat is waarlijk veiliger," hoorde hij de groote dame zeggen. De andere mompelde iets, wendde het hoofd al en toen zag hij, ondanks al hare omhulsels, een stukje van een blanken hals en een vlokje goud blond haar. Zijn hart begon hevig te bonzen. Dat meisje moest hij in het oog houdenverdere vergissing was beter dan deze schoone kans te verliezen. Maar Deering mocht niets van zijne vermoedens mei ken. Iedere zweem van ge lijkenis zou hem natuurlijk ook terstond opvallen. Maar Deering zei niets en scheen niets te zien.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1