LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. ^FEUILLETON. Waarheid, onwaarschijnlijker dan verdichting. üir het Engelsch. VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Door de overkomst van Hollandsche vlashan- delaars zijn aldaar bereids contracten gesloten voor het zaaien van vlas. De huurprijzen voor goed land bereiken gelijke hoogte als verleden jaar. Men bedingt met goed gevolg van 185 tot 200 per hectare. Het contracteeren van suikerpeeland gaat minder vlug dan verleden jaar. Deze en gene landbouwer besloot reeds vast kleinere opper vlakte beschikbaar te stellen. De gulden ver hooging per 1000 KG. wordt geacht lang niet op te wegen tegen de geringe opbrengst der producten van het nieuwe zaad. Vrijdag geraakte in de Voorstad te Goes een vierjarig kind, dat te dicht bij de kachel zat, in brand. Eer men de kleertjes gebluscht had, had de kleine reeds ernstige brandwonden be komen. Zaterdag geraakte aan den Oostsingel aldaar een driejarig kind al spelende in de vest, doch werd door een ouder zusje gered. Vrijdag overleed te Heinkenszand J. J. Pieters, geboren te Boschkapelle 5 Sept. 1805, oud-strijder van 1830—31. Thans telt deze gemeente nog slechts éen oud-strijder J. Tim merman, die ruim 77 jaar is. Zaterdag is de justitie van Middelburg naar Biezelinge geweest. Zij vermoedde dat er bij een, begin van dit jaar, aldaar plaats gehad hebbenden brand boos opzet in het spel was geweest. Er schijnen echter geen termen ge weest te zijn om iemand te arresteeren. Zaterdag morgen had de timmerman P. de V. te Haamstede het ongeluk, door het breken van eene plank, in een diepen kelder te storten, waardoor hij bewusteloos naar zijne woning moest worden gedragen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De heer Ph. Maertens, sedert 55 jaar ge meente ontvanger te Hulst, heeft, naar men ons meldt, wegens hoogen ouderdom ontslag uit die betrekking gevraagd. De gemeente verliest in hem een trouw en accuraat ambtenaar. Zaterdag werd te St. Kruis, onder alge- meene deelneming, ter aarde besteld de oudste ingezetene dier gemeente, de heer I. Brakman. Hij bereikte den ouderdom van ruim 70 jaar en maakte zich vooral als hoofd der brandweer tegenover die gemeente zeer verdienstelijk. Bij de hervormde gemeente vervulde hij ge durende 17 jaar eene plaatsin het college van kerkvoogden en notulen. In de hervormde kerk te Terneuzen kreeg Zondag morgen zoo schrijft men ons een hoorder, een eenvoudig man, die op den weg naar Sluiskil, aan den seersten overzet" over het kanaal woont, een aanval van waanzin. Reeds bij het binnentreden van de kerk moet hij, wijzende naar den preekstoel, hebben ge zegd »daar is God." Voor de domine begon met het voorlezen van het doopsformulier werd de man onrustig, en toen de plechtigheid geëindigd was, stond hij van zijn zitplaats op, begon hij te zwaaien met de armen en allerlei meest onverstaanbare woorden te prevelen. Daar dit alles groote ontsteltenis bij de hoorders veroorzaakte, bespoedigde de predikant het einde van den dienst, en werd de ongelukkige, onder geleide van een paar menschen, en gevolgd door een groote schare, huiswaarts gebracht. De heer U. Baron Thoe Sehwartzenberg en Ilohenlansberg', veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, heeft zich tot Z. M. den koning om gratie gewend. De prijs van het geldIn Maart 1849 schreef de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij een leening uit van ƒ400,000, tegen een rente van 4{ percent en met het voordeel van een vrijbiljet voor 5 en 10 jaren, ten behoeve van de inschrijvers voor 5000 en 10,000. Thans 40 jaar later schrijft genoemde maatschappij een leening van ƒ4,000,000 uit, tegen 3 percent rente 92 pet. Een 41 pets. leening zou zij nu voor 138 pet. kunnen plaat sen zonder vrijbiljet. (IV. v. d. D. De man, die vóór een paar dagen door een raam derderde verdieping van het Ziekenhui» te Rotterdam op straat sprong, is aan zijn wonden overleden. Te Leeuwarden maakten zich eenige ver waarloosde jongens gedurig schuldig aan straat dieverijen, waarbij vooral katten en konijnen van hunne gading zijn. Het is de politie thans gelukt de opkoopers te ontdekken, daar uit het onderzoek is gebleken, dat deze de jongens op Van Mrs ALEXANDER. HOOFDSTUK VI. De opsporing. Den vierden morgen kwam de beloofde brief van Lambert. Het meisje, dat veronder steld werd Elsie te zijn, was een geblankette modiste, wier blauwe oogen het eenige punt van overeenkomst uitmaakten. »De redenen voor zijn veis naar Marseille waren te talrijk voor een brief," schreef hij»Hij had een flauwe hoop van te zullen slagen en als hij terug kwam zou hij alles vertellen, indien Glynn dan nog te Parijs was." IndienHoe zou hij zich losrukken, eer dit gruwelijke ge heim opgehelderd was. Uitgaande, vond hij in de portiersloge een politieagent met een boodschap of hij terstond aan het Bureau de süreté kon komen De chef wenschte hem te spreken. Het eenige antwoord van Glynn was dat hij een fiacre riep en met den agent naar het bureau reed. »Dug heeft de commissaris te Bordeaux letterlijk tot diefstal aanzetten en zich zelfs niet ontzien, hun reeds te voren eenig handgeld op voorschot te geven. De zaak iB in handen der justitie. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Vergadering van heden Maandag, namiddag to 3 uren. Voorzitter de heer mr G. N. de Stoppelaar. Afwezig de heeren Tak, Den Bouwmeester, Alberts, J. P. Fokker en Borsius, allen met kennisgeving. Zonder deze is afwezig de heer Snijders. Nadat de hotulen van het verhandelde in de vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd, is aan de orde het rapport der commis sie, in wier handen werd gesteld de missive van den minister van financiën van 31 Dec. jl. betreffende aan te brengen verbeteringen in de statistieke opgave van den in-, uit- en door voerhandel, uitgegeven door het departement van financiën. "Wat de wijzigingen in de maandelijksche statistieke opgaven betreft komt het der com missie voor Io dat de handel zeer gebaat zoude zijn met het spoedig verschijnen der staten, evenals zulks in Engeland geschiedt, waar de maand, accounts gewoonlijk 8 a 10 dagen na het ver- loopen der maand verschijnen. Wel zullen dan de cijfers niet altijd geheel betrouwbaar zijn, doch de handel wenscht vooral spoedig inge licht te worden omtrent het artikel in alge- meenen zin. IIo aangifte van het land van herkomst en niet van het aangrenzende rijk zou wenschelijk zijn indien controle mogelijk ware. Dikwijls zal de handelaar bezwaar maken om mede te deelen van welke plaats hij zijne goederen be trekt en dus het aangrenzende rijk als plaats van herkomst aangeven. Bij reëxpeditie van goederen in het aangrenzend rijk zal wel altijd dat rijk als plaats van herkomst aangegeven worden. Naar aanleiding van het bovenstaande komt het der commissie wenschelijk voor het aangrenzend land als plaats van horkomst te blijven opgeven, ook om te voorkomen dat officieel door de regeering foutieve opgaven aan clen handel worden verstrekt. Ulo splitsing van invoer tot verbruik en door voer komt der commissie nutteloos entijdroovend voor, omdat de ondervinding leert dat vele partijen, voordoorvoer bestemd, ten invoer worden aangegeven, de handelaar toch wil geheel vrij blijven om de bestemming naar omstandigheden te wijzigen. Maandstaten, die alleen het totaal van invoer en van uitvoer van elk artikel opgeven, kunnen spoedig gereed zijn en geven den handel voldoende voorlichting. De commissie acht het voornemen om den vorm der opgaven te wijzigen en meer in over eenstemming te brengen met de Eng. accounts zeer aanbevelenswaardig. Conform het advies der commissie wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming besloten. Daarna wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken die ter visie gelegd of aan de leden zullen rondgezonden worden. Hierop is de vergadering gesloten. Door burg. en weth. van Kruiningen werd Zaterdag aanbesteed de levering der benoodigde grint voor 1889. Ingeschreven werd door de heeren A. Karre- ïnan te Colijnsplaat en W. Hokken te Sliedrecht beiden voor 1.85 en P. A. Doek te Terneuzen voor 1.98 per M3. De levering is nog niet gegund. De afdeeling Kruiningen der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland be steedde denzelfden dag aan de levering der benoo digde klaverguano aan den heer Robert Mack te Amsterdam voor f 2.98 per 100 K. G. Nog werd ingeschreven door de heeren J. J. Kortman te Rotterdam voor 3.78J. F. Adriaansen te Walsoorden voor 3.63; G. Luijk te Vlake v oo r 3.641;G. J. Krol te Zwolle voor 3.53 Bernevelt en Schillen te Rotterdam voor 3.63 alles per 100 K. G. Voor de levering der chilisalpeter werd in geschreven door de heeren G. Luijk te Vlake voor f 13.50J. F. Adriaansen Walsoorden voor 13.48; G. J. Kroll te Zwolle voor f 13.99 zich vergist", zei de heer Claude haastig, »dat is de moeielijkheid met signalementen, zelfs photographieën bedriegen somtijds.Ik laat verscheiden afdrukken van mademoiselle maken en zal die naar alle hoofdsteden zen den." Hij zweeg, keek Glynn aan en zei»lk ben niet ingenomen met die reis naar Mar seille, de heer Lambert had ons zijne redenen moeten ontvouwen. Hij moet niet zelfstandig handelen, maar hij zal niets winnen met die reis. Als hij hier ware er is van morgen een nieuw en veel meer belovend bericht uit Brugge gekomen." »En dat is riep Glynn uit, trillende van nieuwsgierigheid »Twee dames, een jonge, schoone met blauwe oogen en Engelsch, en een oudere, Duitsch of Russisch, goed gekleed, welopge voed, zijn eergisteren in het Hotel des Trois Couronnes aangekomen. Zij leven zeer terug getrokken en gaan alleen uit in een dicht rijtuig om zich naar het Begijnenklooster te begeven. De jonge dame schreit veel en spreekt dikwijls vol aandoening het woord >vader" uit. Zij hebben den kastelein gezegd dat zij op de komst van den vader der jonge dame wachten." >Dat klinkt veelbelovend", riep Glynn in vervoering uit. »Als de heer Lambert hier was kon hij naar Brugge gaan en haar herkennen. Waar schijnlijk is hjj de vader, dien zjj verwachten." en Robert Mack te Amsterdam voor 25, alles per 100 K. G. Aan den minsten inschrijver, den heer J. F. Adriaansen te Walsoorden, is de levering ge gund. Van 26 tot 28 Januari. Middelburg. OndertrouwdG. H. Lebbe, wed' 53 j. met A. E. Regeur, •wed" 36j.H. W. Verniel, jm. 29 j. met P. Wisse, jd. 31 j. BevallenJ. Flink, geb. Brouwer, z. E. Witte, geb. Kerssen, z. N. J. Bos, geb. Kuijpers, d. M. Wisse, geb. Andriesse, d. J. Bruker, geb. Van de Velde, d. J. P. Gillissen, geb. Grootjans, d. M. Flipse, geb. Baljeu, d. Overleden; J. Esman, ongeh. z. 21 j. J. de Blok, z. 7 m. H. van Slooten, z. 2 j. C. J. Bosman, man van J. E. de Oude, 49 j. L. A. Gobetz, werd' van S. A. de Wolff, 85 j. Van 19 tot 26 Januari. Gobs. Gehuwd; J. B. Croin, jm. 25 j. met M. E. Matthijssen, jd. 26 j. BevallenJ. de Laat, geb. Heijsdijk, d. P. Snoek, geb. Brandt, z. S. P. van de Velde, geb. Botbijl, z. P. Olivier, geb. Kooman, z. OverledenC. Kole, wed' van P.van Hoeve, 84 j. zrerikzee. BevallenB. van den Berge, geb. Hagesteijn, z. L. M. Lochmans, geb. Gilden, z. M. van Burgh, geb. Den Boer, z. J. van der Werf, geb. Keuvelaar, d. OverledenJ. van den Houten, man van W. Evertse, 76 j. Men schrijft ons De administratie der posterijen is tegenwoordig druk in de weer om voor de Zondagsrust harer ambtenaren te zorgen. Deze laatste appreciëren dit natuurlijk voor zich zeiven zeer, doch of het publiek belang daarbij nu wel gebaat is, meenen wij, evenals de redactie van dit blad, te moeten betwijfelen. Vele bestellingen worden op dien dag niet uitgevoerd. Reeds op de meeste kantoren zijn zij tot eene enkele terug gebracht, 't Blijft evenwel niet bij het vermin deren der bestellingenthans begint men voor. Zon- en chr. feestdagen verschillende verzen dingen op te heffen die tot nogtoe plaats vonden. Voor Zeeland zouden reeds aangewezen zijn die met de treinen uit Middelburg van 2.9 richting Roosendaal en 5,41 richting Vlissingen. De opheffing van deze laatste verzending zou niet zoo erg zijn als de eerste, daar men met den posttrein des avonds nog correspon dentie verzenden kan. Die der eersteevenwel zou tengevolge hebben dat men na 's morgens 9.45 geene correspondentie meer kan beant woorden in de richting Roosendaal. In 't algemeen belang zouden we die veran dering niet wenschen. 't Ware veel beter dat, volgens het idee, meermalen in dit blad aangegeven, de admi nistratie op die dagen 't personeel aanvulde door vertrouwde personen en langs dien weg den postambtenaren hun overigens welver diende rust verschafte. Yerselte. Heden is de justitie hier ter plaatse geweest inzake den buiten dienst ge stelden en voortvluchtigen ambtenaar bij het post- en telegraafkantoor O. »s CSravenliage. De Eerste kamer behandelde heden het hoofdstuk Marine. De minister verdedigde tegenover de heeren Fransen van de Putte en Stork krachtig den bouw van nieuwe oorlogschepen op binnen- landsche particuliere werven en had de positieve overtuiging dat dit zonder gevaar kon geschie den. Het laten nazien der projecten in Enge land achtte hij onnoodig. Eerlang kan eene regeling der verhouding tusschen de Indische militaire marine en het auxiliair eskader verwacht worden. Het hoofdstuk marine is daarop aange nomen met 30 tegen 7 stemmen. Bij dat voor binnenlandsche zaken, hetwelk daarna in behandeling kwam, verzette de heer Alberda van Ekenstein zich tegen opheffing van kweekscholen als prematuur en tegen het stelsel van subsidie aan bijzondere scholen. De heer Melvill van Lijnden drong aan op eenvormigheid in beslissingen van gemeente »Ik wenschte ook dat hij hier ware maar in zijn afwezigheid zal ik gaan. Ik kan mejuffr. Lambert herkennen." Denkt gij dat haar vader u dat in dank zal afnemen »Zeker. Twijfelt gij aan de oprechtheid van zijn ongeduld zoolang hij geen bericht van zijn dochter heeft »Neen, maar er is iets in deze zaak, dat ik niet kan doorgronden." »Ik veronderstel dat er geen bezwaar bestaat tegen mijn bezoek aan de dames, die uw agent beschrijft." Volstrekt niet; bij ontstentenis van den vader." »Dan vertrek ik terstond. Geef mij een klein aanbevelingsbriefje aan uw collega. Ik zal u den uitslag mijner reis seinen. De heer Lambert komt ongetwijfeld morgen terug." De heer Claude schreef den verlangden brief en, daarmede gewapend, verliet Glynn het bureau. Hij maakte een overhaaste reis, gelijk men in benauwde droomen maakt, met een vaag besef van onder een verkeerden invloed te handelen, met een angstig voorgevoel van mislukking. Vaak keerde in later jaren de herinnering aan die reis terug als de onaan genaamste ervaring, die hij in langen tijd ge kend had en vervolgde hem met angst en schrik. Hij lette niet op de fraaie, oude ge bouwen der middeleeuwache stad, ofschoon de raden omtrent reclames van lodgers en beval verscheidene veranderingen aan in de kieswet in het belang van een spoedigen afloop der verkiezingen en ter betere verzekering van de vrijheid der kiezers. Yoor de provinciën acht hij indeeling in enkelvoudige districten zeer gewenscht. De heer Van Swinderen vroeg de regeering terug te komen op de opheffing van de subsidie aan de inrichting voor bewaarschoolhouderessen te Leiden, de heer Viruly besprak het zieken huis aldaar en de heer Meinesz drong aan op het geven van grooter macht aan gemeente besturen tot keering van den invoer van ziek vee in eene gemeente. Hoofdstuk Binnenlandsche zaken is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Parijs, De Republikeinsche bladen betoo- gen alle de noodzakelijkheid van een eendrach tig scharen rondom het vaandel der Republiek. Ernstige ongeregeldheden worden niet verwacht, wel een onstuimige kamerzitting. Voor de verkiezing van een afgevaardigde voor het district Cöte d'Or moet een nieuwe stemming plaats hebben. De opportunist Pacy en de radicaal Prost verkregen bij de eerste stemming de meeste stemmen. Boulanger bleef verre in de minderheid. Ilome. Crispi zond aan Bismarck een telegram met gelukwenschen namens het Itali- aansche volk aan den Duitschen keizer. Londen. De Engelsche bladen beschou wen Boulaugers verkiezing als de doodsklok dar republiek. Washington. De aanstaande president zal, j na ar men verzekert, Blaine tot minister van buitenlandsche zaken en Allison tot minis ter van financiën benoemen. Het debat in den Duitschen rijksdag over het voorstel betrekkelijk Oost-Afrika heeft Zater dag een kalm verloop gehad. Graaf Herbert von Bismarck en kaptein Wissmann, als bonds- eommissaris, onder wiens leiding verder aan de Oost-Afrikaansche kust zal opgetreden wor den, leidden het debat in, waarna namens elke parlementaire groep één spreker het woord voerde. Tegen het voorstel is alleen gesproken door Bamberger namens de Duitsch-vrijzinnige partij en door Bebel uit naam der sociaal democraten. Windthorst als spreker van het centrum voerde een ^parlementaire eierdans" uit. Uit zijn woorden klonk duidelijk»zal ik zal ik niet maar ik moetAan het centrum toch is door den paus in de Afrikaansche kolo niale politiek de marschroute aangegeven, zoo dat het in strijd met eigen wenschen en inzich ten genoopt is voor het regeeringsvoorstel te stemmen. Met zijn bekende resolutie betrekkelijk de bevrijding der slaven heeft het centrum der regeering den weg gebaand voor het aanhangige voorstel. Het is met deze resolutie gegaan gelijk men voorspeld heeft. De rijkskanselier beriep zich op het desbetreffende votum dei- meerderheid van den rijksdag ter verdediging van zijn koloniale politiek. Hij heeft zijn standpunt in zake het koloniaal vraagstuk niet gewijzigd, maar hij kan zich niet verzetten tegen de strooming, die de natie voortstuurt! Dank zij de resolutie van het centrum kan Bismarck optreden als de man, die bezwijkend voor den wil des volks nieuwe wegen in de koloniale politiek betreedt. Deze zoo handige zet van den rijkskanselier, hem door zijn ouden tegenstander Windthorst in strijd met dien^ eigen wil aan de hand gedaan, was vrijwel het eenige merkwaardige van het debat, dat 6 uren duurde en morgen zal voortgezet worden. De aandacht verdient uit 's rijkskanseliers rede nog zijn verklaring betrekkelijk de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Engeland, waarop hij bijzonderen nadruk legde. Onder de Duitsch-vrijzinnigen heerschte Za terdag geen zeer opgewekte stemming tengevolge van den uitslag der herstemming te Breslau. De socialist Kfihn is met 9948 stemmen ver kozen, terwijl de vrijzinnige candidaat Fried- lander het tot 8237 bracht. Is deze nieuwe nederlaag bij de stembus voor Richters partij een teleurstelling en tegelijkertijd een nieuw straten, waar hij doorreed naar het Hotel des Trois Couronnesvoor altijd in zijn geheugen gegrift werden. Het kwam uit zooals hij verwacht had. De dames waren hem geheel vreemd, zoodat hem niets overbleef dan zich te verontschuldigen en te vertrekken. Terug naar Parijs, waar Lambert nog altijd niet was, en Claude hem zeer koel ontving, daar hij ongeduldig werd over die ongewone vergissingen zijner collega's. Er waren thans zes dagen verloopen sedert de- verdwijning van mejuffrouw Lambert en men was haar nog niet op het spoor. De scherpzinnige chef stelde alles in het werk, daar zijn goede naam er mee gemoeid was. Er was geen stad van eenig aanbelang in Europa, waar hij geen nasporingen liet doen en toch verliep de eene dag na den anderen zonder dat men iets verder kwam. Om onbe kende redenen werd er in de couranten zeer weinig gewag gemaakt kvan het geval. De politie, in Frankrijk altijd machtig, was dit vooral in de laatste dagen van het tweede keizerrijk. Een paar bladen vermeldden terloops het geheimzinnig verdwijnen eener jonge dame en verder werd er niet meer van gewaagd. Voor Glynn was die onzekerheid verschrik kelijk. Hij putte zich uit in gissingen en deed niets dan heen en weder loopen. Toen Lambert van zijn vergeefache reis naar Marseille terugkeerde, scheen hij in een vreemde, doffe gevoelloosheid te vervallen en bewijs, dat er iets tusschen haar en het volk hapert, ook voor de kartelpartijen is zij in hooge mate leerzaam, terwijl zij ten overvloede een behartenswaardigen wenk aan het adres van keizer Wilhelm bevat. De socialist zegevierde te Breslau met een stemmenaantal,gelijk geen sociaal-democraat te voren aldaar behaalde. Na den uitslag dei- jongste verkiezingen voor den landdag te Breslau en met het oog op den fakkeloptocht der königstreuen arbeiders, ten getale van een 12.000, tijdens het bezoek des keizers, vleiden de regeeringsgezinde partijen zich met de hoop, dat het vrjjzinnige Breslau te haren gunste bekeerd was. "Voor de oprichting van «konings- trouwe" arbeidersvereenigingen begonnen zij te dwepen, daar zij hierin nu het panacé tegen de socialisten meenden gevonden te hebben. Men verhaastte het tijdstip voor de stemming te Breslau om zich het genoegen te gunnen een arbeidersdemonstratie ten gunste der regeering op touw te zettenEn ziedaar, nu de koningstrouwe arbeiders veranderd in revolu- tionnaire onderdanen12.000 voor den keizer manifesteerende fakkeldragers maar een socialist naar den rijksdag gezonden Minder flink dan Breslau heeft zich gisteren Parijs gehouden. Leerzaam echter, voor alle partijen hoogst leerzaam, is eveneens de uitslag der verkiezingen in het departement der Seine. Boulanger is gekozenWie, die met het Fransche volk sympathiseert en den vrede lief heeft, betreurt het votum der hoofdstad niet? Parijs, dat tot heden heette Boulanger niet aan te hangen, verkoos dezen politieken paljas tot zijn afgevaardigde. Wanneer deze eene sterke macht in Frankrijk tot hem over- geloopen is, waarom zal men dan nog langer durven gelooven, dat de tweede, het leger, hem niet zal volgen Le ciel peut tomber, que cela ne m'empêcherait plus mainlenant d'etre éluverzekerde Zaterdag Boulanger. De hemel is niet ingevallen, maai de praler, de verpersoonlijkte beginselloosheid i* gekozen? Veelzeggend, als uiting van ontevredenheid met het huidige bestuur, zijn de cijfersHet is waar, men moet van de 244.070 stemmen, door Boulanger verkregen, die der reactionnairen aftellen, maar er blijft dan nog een sterk spre kend getal over van kiezers, die, indien zij al geen directe aanhangers van Boulanger zijn wat men vrij wel kan aannemen, toch door hun stemmen aan hem te schenken, protesteeren tegen de republiek, gelijk zij heden is. Over den dag van gisteren te Parijs worden de volgende bijzonderheden medegedeeld, 's Mor gens vroeg wierpen de kiezers, alsvorens zich ter stembus te begeven, een laatsten blik op den stroom van kiesbiljetten over de muren dei- gebouwen verspreid. Ze lazen daar o. a. nog de laatste proclamatie van Jacques en konden zich deze woorden in het geheugen prenten Heden heeft men te kiezen tusschen de repu bliek en de dictatuur. Parijs zal niet veroor loven, dat het eeuwfeest der Fransche revolutie het sein is voor den terugkeer tot de dictatuur. Gij zult stemmen voor de republiek Gij zult stemmen voor Jacques. Jules Simon richtte op het laatste oogenblik nog een waarschuwing aan de vrienden des vredes, aan de vrienden der vrijheid en des vaderlands niet voor Boulanger te stemmen. Minder ernstig namen de Boulangisten de zaak op het beslissende oogenblik op. Voor den held van het café concert zond het Bou- langistisch comité een heirleger liedjeszangers uit, die het lied van den dag aanhieven J'adore un joli mitron, La digue digue digue, la digue digue don. Qui iriaime aussi pour de bon Tm digue digue digue, la digue digue don A lui je suis fiancée II a ma pensee; Nous nous marions a Paqu's. Pauvre Jacqu's Pauvre Jacqu's Er was den geheelen dag een ontzaglijke menigte op de beende stembureau's werden om 8 uren 's morgens geopend en des avonds te zes uren gesloten. Tegen 10 uren begonnen de ^kiezers te komen. De regeering had voor zorgsmaatregelen genomen om alle mogelijke rustverstoring te voorkomen. De troepen waren in de kazernes geconsigneerd, de politieposten verdubbeld, doch zag men weinig politie-die- naren op straat. Naarmate het oogenblik naderde, dat men den uitslag zou vernemen, steeg de opgewon denheid en spanning onder het publiek, maar wilde niets weten van de welgemeende pogin gen van Glynn om hem op te beuren. Hij verklaarde dat hij te Parijs zou blijven, omdat hem daar het gemakkelijkst eenig bericht van zijn kind kon bereiken. Hij had zijn woning echter opgezegd en mad. Weber en de bonne ontslagen. »lk weet niet waar ik heen zal moeten, of wat ik te doen zal hebben", zei hij tot Glynn. »Ik zal hier blijven tot de hnur om is en dan hier of daar een kamer nemen en afwachten. Gij zijt wel goed, Glynngij hadt niet meer kunnen doen dan gij gedaan hebt, al waart gij haar verloofde geweest. Ik wist niet dat gij een rijk man en deelgenoot eener groote firma waart, toen ik u den bruidschat mijner lieveling aanbood." »Spreek daar niet van," zei Glynn met onuitsprekelijke smart, »maar behandel mij als een vertrouwd vriendzeg mjj welke ver moedens gij omtrent haar lot hebt." »Ik geloof dat zij dood is," sprak Lam bert met een gebroken stem, zijn gelaat be dekkende. »Ware zij in leven dan zou zij mij hebben weten te Bchrijven. Nu heb ik niets meer om voor te leven, dan mijn wraak." »Hebt gij eenig begrip op wien gij u wreken moet?" »Nu kan ik daar nog geen ja of neen op antwoorden, ofschoon gij de eenige zijt tegen wien ik deze vraag ooit zou beantwoorden." »Dat beteekent »ja," hernam Glynn. Lam-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2