N°. 24. 132e Jaargang. 1889. Dinsdag 29. Januari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Adrortentlën20 oent per regel,- Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. GEMEENTERAAD. Scheepvaart. Middelburg 23 Januari. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. lllDDIIIillil.Mlir (III RANT. Thermometer. Agenten te YlissingenP. G. de Yet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenP. v. d. Psijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van j Ad vertentiën Middelburg 28 Jan. vm. 8 u. 34 gr. Nieuwenhutjzen.Yerder worden door alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- i moeten des namiddags te een uur m. 12 u 38 gr._av. 4 u. 40 gr. F. I bureau van Nijgh Yan Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het I aan het bureau Bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Ghosjean Co*te Brussel, i zij des avonds nog worden opgenomen YerwachtZ.W. wind. De burgemeester van Middelburg maakt be kend dat op Woensdag den 30 Januari 1889, d«s namiddags te 1 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 28 Januari 1889. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de proeven met schoktorpedo's in het Haringvliet, bedoeld in zijne publicatiën van den 5en en den 23en Januari 11., weder worden voortgezet. Middelburg, 28 Januari 1889. De burgemeester voornoemd SCHORER. Yolgens bet bulletin van Zondag mocht de toestand van Z. M. den koning voor het oogen- blik bevredigend genoemd worden. In de laat ste 24 uren had de ziekte een rustig verloop gehad. Het heden ontvangen officieele bulle tin luidt De koning bracht Zondag een goeden dag en daarna een rustigen nacht door. De toestand blijft bevredigend. Voorloopig zullen geen bulletins meer worden uitgegeven. vertaald werd gezonden aanrhet bestuur van de Royal Geographical Societyter opneming in de Proceedings. Dit bestuur achtte het echter niet wenschelijk de gedachtenwisseling in de Proceedings voort te zetten, daar heide partijen over de eigenlijke geographische kwestie hunne meening gezegd hadden, en de zaak nu dient te worden uitgemaakt tusschen de Nederland- sche en de Engelsche regeering. Het bestuur van ons Aardrijkskundig genoot schap meende echter dat de weerlegging van den heer Versteeg ook een plaats verdiende in het tijdschrift van het genootschap. Dit ,is thans geschied. Wij dienen ons tot deze mededeeling te be palen en de belangstellende lezers verder te verwijzen naar het eerstvolgend nommer van het tijdschrift waarin die beschouwingen zal voorkomen. Naar men meldt heeft de regeering een wetsontwerp gereed gemaakt tot herziening van de tabel der verdeeling van de provinciën in kiesdistricten. Zaterdag morgen overleed de heer mr A. J. H. van Baar, lid der Tweede kamer voor het district Eindhoven. Sedert een tiental dagen leed hij aan eene ingewandsziekte, waartegen tevergeefs alle middelen werden beproefd. Hij was sinds 1873 lid der Tweede kamel en sinds 1850 lid der Provinciale staten van Noord-Brabant. Voorts was hij kantonrechter te Oorschot, militiecommissaris, eni. Bij kon. besluit zijn benoemd in den militie raad voor de provincie Zeeland voor de lich ting 1889 tot voorzitter W. A. graaf van Lijnden, tot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, beiden lid der provinciale staten; tot lid W. J. Sprenger, tot zijn plaatsvervanger mr A. P. Snouck Hurgronje, beiden lid van den gemeenteraad van Middelburg. De St. Cf. bevat de statuten van de ver- eeniging: *Tot heil van den zeemanteFlissingen De vereeniging stelt zich ten doel de godsdien stige en zedelijke belangen van den zeeman te bevorderendoor het oprichten en in stand houden van een Tehuis voor zeelieden''', te Vlis- singen, en verder alles in het werk te stellen wat het wezenlijk heil van den zeeman kan bevorderen. De grondslag waarop de vereeniging steunt en het beginsel, dat hare werkzaamheden be stuurt en regelt, is de Heilige Schrift, als het Woord van God, tot richtsnoer van geloof en leven. Leden zijn zij, die zich daartoe aanmelden hij het bestuurinstemmen met het doel om schreven in art. 1den grondslag aanvaarden uitgedrukt, in art. 2, en'zich verbinden tot eene jaarlijksche contributie van minstens 2.50. Begunstigers zijn zij, die, zonder als lid toe te treden, de vereeniging steunen door eene jaarljjksehe bijdrage. Zaterdag nam de Eerste kamer ook nog aan: de vesting-begrooting met 39 tegen 4 de be grooting van oorlog met 37 tegen 6 stemmen en die van waterstaat zonder stemming. Door het bestuur van het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig genootschap is ons een opstel gezonden, dat spoedig in het tijdschrift van het genootschap zal worden geplaatst en waarvan afdrukken aan de ministers van kolo niën en buitenlandsche zaken benevens aan de leden der staten-generaal zijn gezonden. Dit opstel behandelt uit geographisch oog punt de kwestie der grens tusschen het gebied van Nederland en dat der Korth Borneo Com pany in Noord-oostelijk Borneo. Reeds het vorig jaar werd door den voorzitter van het genootschap over die grens eene be- Bchouwing geleverd, die werd overgenomen in de Proceedings van de Royal Geographial Society en eenige opmerkingen uitlokte van de zijde van den heer Kinderley, secretaris der Britsche Aloord-Borneo-Maatschappij. Tegen zijne beschouwing en voorstelling van zaken kwam weer op zijne beurt de heer W, F. Yersteeg, voorzitter van het Aardrijkskundig genootschap, op in een opstel, dat in 't Engelsch Yolgens het Centrum heeft dr Schaepman, die reeds eenigen tijd te Rome vertoeft, dezer dagen een langdurige particuliere audiëntie gehad bij den H. vader. De gezondheid van het kamer lid moet tegenwoordig niets te wenschen over laten en de afgevaardigde maakt zich gereed om van zijn ontspanningsreis terug te keeren. De heer "Willink Ketjen spreekt de geruchten die dezer dagen in de bladen omtrent hem de ronde deden, tegen. Men verhaalde dat hij hij den minister van koloniën was ontboden en zijne stukken uit Indië waren gekomen. Dat 'is niet zoo. Hij is wel herhaalde malen hij den minister op audiëntie geweest, doch was niet ontboden. De staat van zaken is nog evenals vroeger, alleen vermeldt de heer Ketjen als een bijzonderheid, dat nu, een half jaar na het vonnis der Haag9che rechtbank, waarbij hjj wegens beleediging van den heer Sprenger van Eyk veroordeeld was tot 25 boete, dit vonnis nog niet ten uitvoer is gelegd. Ove rigens bleven ook nu zijn bezoeken aan den minister, zijn requesten enz. vruchteloos. Het Indische legerbestuur en de gouv.-generaal v. Rees, heette het, maakten bezwaar tegen de teruggave der stukken. De heer Ketjen heeft o. a. den heer Keuche- nius nog gewezen op diens woorden in November 1887 bjj de behandeling zijner zaak in de Tweede kamer, toen de heer Keuchenius als kamerlid van oordeel bleek, dat de teruggave verplicht was. Dan moet er nog een onderzoek te Bata via zijn ingesteld naar zijn zaak door drie generaals, dat een voor Willink Ketjen gunsti gen uitslag gehad moet hebben, doch de heer Keuchenius heeft verklaard niets van zulk een onderzoek te weten, terwijl de heer v. Rees des gevraagd er zich eerst wel iets van herinnerde, doch dit later schriftelijk weder terugnam. De heer Ketjen is dus na acht jaren strijd nog even ver. Bezoeken, geschriften, beloften hebben zich in zijn geheugen in een breede rij opge stapeld. Hij eindigt nu een nieuwe klacht aan het Nederlandsche volk met de betuiging, dat hij zich ter beschikking der justitie stelt en alle personen, welke hij in zijn schrijven en in zijn vorigen open brief beschuldigt, uitdaagt hem aan te klagen. De Javabode weet te melden dat sultan Daoed en Toekoe di Tiroe, dus het wereldlijk en geestelijk hoofd van Atjeh, zich naar Kota Radja hebben begeven, om in onderhandeling te treden met ons bestuur, en dat zij hun intrek hebben genomen bij Toekoe Nek. Het Bat. Hbld. vernam dat de gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, de generaal Yan Teijn, den toestand in zjjn gewest van dien aard had bevonden, dat hij aan de regee ring heeft voorgesteld in den vervolge aan de officieren te vergunnen om, bij overplaatsing naar Atjeh, zonder verdere permissie, zich al dadelijk door hun gezin te doen vergezellen. De regeering ziet den toestand echter nog niet zoo rooskleurig in en is niet in het voor stel getreden. Omtrent den gezondheidstoestand aldaar schrjjft de correspondent der Soer. Ot.; Een eigenaardige met goeden uitslag be kroonde demonstratie van musici tegenover het publiek heeft in het concertgebouw te Amster dam plaats gehad. Het was op het concert van Sigrid Arnoldson. De zangeres had haar laatste lied gezongen en het orkest maakte zich ge reed voor de uitvoering van het slotnommer, de ouverture Freischütz. Reeds had de heer Kes een paar maal op de lessenaar getikt, toen hij in eens zijn staf weer neerlei en de heeren musici, op een wenk van hem, hun violen en fluiten uit de positie en onder den arm namen, om zich langs de trappen van het oploopend orkest naar de beide uitgangen te spoeden, met het kennelijk voornemen Weber in den steek te laten en aan het publiek het laatste nom mer van het programma te onthouden. Maar toen rees het publiek als éen man op en prote steerde door een krachtig applaudissement tegen dit vervroegd sluituur. Aanleiding tot de demonstratie van het orkest gaf de groote haast, die het publiek maakte om te vertrekken. Of nu in het vervolg het publiek, dat toonde prijs te stellen op uitvoering van het gansche programma, zoo beleefd zal zijn om aan het laatste nommer de noodige aandacht te wijden Dit is te hopen, en evenzeer dat men elders deze les ter harte neme en niet, zooals gebrui kelijk is op concerten, door overdreven haast den indruk verstoort en de medewerkers ontstemt. Bij het concours van harmoniegezelschap pen te Parijs, einde Sept., zullen 4 prijzen ter waarde van 5000, 3000, 2000 en 1000 frs. worden toegekend. Benoemd tot hoofd der christelijke be waar, naai en breischool te Arnemuiden mejuffr. J. P. L. Janssen te 's Gravenhage. Verschillende onderwijzers of onderwijzers- vereenigingen in Zeeland requestreeren of be tuigen hunne instemming met de beweging om ook onderwijzers te doen deelen in het weduwen en weezenfonds der burgerlijke ambte naren. Wij bepalen ons tot deze algemeene mededeeling, omdat wij niet van elk geval melding kunnen maken. Men wijst ons op een misvatting van onzen correspondent te Cortgene, inzake het salaris van het te benoemen hoofd eener school in die gemeente, in plaats van wijlen den heer J. Kerpesteijn. De meerderheid van burgemeester en wet houders wilde hem als jaarwedde toekennen 1150 en stelde dit hij monde van den burge meester den gemeenteraad voor. Deze verwierp het voorstel en bepaalde het tractement 1000 en niet op f 850. De gemeenteraad van Loosduinen besloot met algemeene stemmen den heer W. J. Dor maar, thans hoofd der 2e openbare school over te plaatsen aan het hoofd der le openbare' school en de jaarwedde van het te benoemen op Zooals reeds in dit blad gemeld is, beproef den aldus schrijft men ons uit IJzendijke de evangelischen, meenende door den hier heer- schenden predikanten-nood, hunnen slag te kun nen slaan, alhier eene afgescheidene gemeente te stichten. Zij hielden een paar bijeenkom sten, die zich, door aanwezigheid van daarbij nietpassende elementen, kenmerkten door groote rumoerigheid en wanorde; thans schijnen zjj hunne pogingen om openbare godsdienstoefening te houden, op te geven. Over het algemeen genomen dan blijft Atjeh's hoofd dier 2e openbare school van 875 te toestand in onveranderlijk statu quo. E /enals brengen op 800. vroeger vertrok ook heden morgen (10 Dec.) van hier naar Oleh-Leh een zoogen. evacuatie- trein met passagiers, die op de Westboot moesten worden ingescheept. Het aantal geëvacueerden was betrekkelijk gering150 inferieure mili tairen en 2 officieren, de le luit. der inf. Haas. bergen en de militaire apotheker De Wolff. Beiden hebben het moeten afleggen, als lijdende aan malaria. De eerste na een kortstondig verblijf op Atjeh van 6 maanden en de laatste, evenzeer koortslijder, was bijna twee jaren hier. Hij had gaarne zjjn tijd willen uitdienen, doch het mocht niet zoo zijnhij moest heen. Van de 150 inferieure militairen is een enkele koorts en buiklijder. Verre de meeste hunner zijn slachtoffers van de beri-beri, die nog altijd geen lust toont zichzelve te evacueeren, die steeds voortgaat velen te verjagen hetzij naar Padang, hetzij naar het kerkhof. Onder de inlanders toch is het sterftecijfer gedurende de laatste dagen weder tamelijk hoog geworden. Eiken dag is er begrafenis van meer dan éenen, hetzij aan beri-beri, hetzij aan cholera. Ook deze, de Gevreesde en Vreeselijke, heeft hare intrede gedaan te Kotta-Radja. Naar ik heb gehoord werden alreê 10 a 12 personen aan getast, waarvan 4 of 5 het met den dood moesten bekoopen. Bedenkt men daarbij dat bijna alle zalen van het hospitaal tamelijk bezet zijn met koorts- en buiklijders, dan heeft men juist geen reden om tevreden te zijn over den gezondheids toestand alhier. Te Soerakarta is overleden in den ouder dom van 75 jaren de heer J. A. Wilkens, gepensi- onneerd ambtenaar voor de Javaansche taal. Zaterdag deed de rechtbank te Rotterdam uitspraak in het bekende geding, door den heer Wertheim, zanger der Duitbche opera aldaar, wegens smaadschrift ingesteld tegen den heer Horn, wijl deze den z" ng van den heer W. met het woord »jammèi-en" had aangeduid. Zij heeft den heer Horn van alle rechtsvervolging ontslagen. Eene nuttige, tot leniging der armoede ingestelde vereeniging, de loterij voor vrouwe lijke handwerken enz., viert dit jaar haar vijftigjarig jubilé. De vereeniging werd opgericht door de dames mevr. Schorer, geb. Rethaan Macaré en me- jonkvrouwen M. en E. Schorer, welke laatste bij haar overlijden aan de instelling een legaat vermaakte om jaarlijks van de renten een prijs aan te koopen. Yelen zullen met ons deze weldadige in richting, die thans op het werk van eene halve eeuw met voldoening kan terugzien, nog een lang leven toewenschen om ten nutte harer minder bedeelde medemenschen werkzaam te zijn. Zooals bekend is gebruikt het comité van het Roode Kruis te Middelburg, in tijd van vrede, een gedeelte harer inkomsten tot onder steuning van verschillende doeleinden, zooals de ziekenverpleging en andere instellingen. Ook wordt voortgegaan met het doen van aankoopen van verschillende voorwerpen, die aan ziek bedden nuttig zijn en die het comité kosteloos uitleent, zoodra de geneesheer dit noodig oor deelt. In het afgeloopen jaar werd, blijkens het ons ter; inzage gezonden verslag, meer nog dan vroeger van de goederen van het comité ge bruik gemaakt. Woensdag a., des namiddags te 1 uur, ver gadert de Middelhurgsche gemeenteraad. Ter tafel komen een brief van den heer Noske waarbij hij te kennen geeft dat hij zijn betrek king van lid der commissie van toezicht op de gymnastiekscholen wenscht neder te leggen een adres van den havenmeester A. J. de Blinde om eervol ontslagde rekening der kamer van koophandel en fabrieken 1888 eene wijziging der gemeente-begrooting over 1888, henevens voorstellen tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1888 en tot beschik king over den post voor onvoorziene uitgaven op de gem.-begrootingen van 1883 en 1889. Verder komen in behandeling de volgende adressen, met voorstellen van burg. en weth., vanP. Janssens om vrijstelling van boete wegens te late voldoening aan de door hem in 1888 aangenomen levering van hardsteen van de firma J. F. van Leeuwen om een stukje grond, vroeger bij de Commercie compagnie in gebruik, te mogen huren van J. van den Hoek om een terrein aan de loskade te mogen huren en van R. van der Klip en J. D. Jolmers om in en bij het door hen op de groote scheeps timmerwerf gehuurde gebouw een door stoom kracht gedreven locomobile te mogen bezigen. Ten slotte is aan de orde een voorstel van burg. en weth. tot het aangaan van eene over eenkomst met Serooskerke betreffende de duin waterleiding de benoeming van een lid van bestuur voor de godshuizen en van een curator over het gymnasium. Heden werd op de Israëlitische begraaf plaats alhier het lijk van den oud-strijder van 1830 L. A. Gobetz ter aarde besteld. Hjj be reikte den leeftijd van 85 jaren. Een compagnie soldaten, die heden onder tromgeroffel de Noordpoortstraat passeerde, bracht schrik onder twee door landbouwers geleid wordende koeien, die juist om den hoek der straat kwamen. Beide dieren gingen op hol, en kwetste een der soldaten. De kwetsuren zjjn van lichten aard. In de laatste dagen der voorgaande week «s* - zijn 'alhier op vier verschillende plaatsen, in afgelegen wijken der stad, een of meer konijnen gestolen. Het is der politie geluktjde daders, 3 jongens van 17 tot 20 jaar, te ontdekken. Naar men ons meldt heeft de heer F. P. Oudens, te Arnemuiden, zijn ontslag genomen als secretaris van de Zeeuwsche propagandaclub voor algemeen kies- en stemrecht. De Volksstem, orgaan van die club, heeft op gehouden te bestaan. Met ingang van 1 Februari a. is benoemd tot administrateur over de garnizoensmagazijnen te Middelburg de gepensioneerde sergeant majoor F. C. Schermers. Te Vlissingen is tot administrateur van het garnizoensnachtleger en kleedingmagazijn be noemd de gepensioneerde sergeant-majoor P. Benning te Nijmegen, ter vervanging van den heer E. van Gulik, wien op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag is verleend en die benoemd werd tot administrateur der garnizoens bakkerij aldaar, eene betrekking die wegens het overlijden van den heer W. B. Elshof vacant was gekomen. Naar men ons uit Vlissingen meldt is de Belgische loodsschoener no 5, schipper J. Beniest, Zondagochtend in het Engelsche kanaal over- stoomd en gezonken. De bemanning is gered en bevond zich, volgens rapport van een heden te Vlissingen binnengekomen Nederlandschen loods, aan boord van een passeerend stoomschip. - Te Vlissingen ontstond Zondag middag een der huizen van de Lepelstraat een schoorsteenbrand, die, dank zij de spoedige en krachtdadige hulp der buren, zonder behulp der brandweer gebluscht kon worden. Men schrijft ons uit Vlissingen Zaterdagavond had alhier de aangekondigde buitengewone bijeenkomst plaats van het Leger des Heils, in de zaal van den heer Kuijpers. Hoewel de tijd van aanvang was bepaald op half acht uur, was de zaal te 7 uur reeds zoo vol dat men nauwelijks een staanplaats kon veroveren, en moesten dientengevolge zelfs de bezoekers, die zich tegen betaling van 25 cent vooraf eene »gereserveerde zitplaats" had den besproken, en, daarop vertrouwende, na 7 uur kwamen, zich vergenoegen met aan het achtereinde der zaal, staande, de plechtigheid bij te wonen. Wij achten het niet overbodig het bestuur of de regelingscommissie van soortgelijke bij eenkomsten daarop te wijzenin het vervolg kunnen dan misschien wel betere maatregelen worden getroffen. De bijeenkomst werd geleid door den majoor H. C. Hodder uit Amsterdam, die in zijn moe dertaal (Engelsch) eene toespraak hield, welke vertaald werd door den stafkapitein Schoch. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van het Leger, des Heils, en het zingen van eenige heilsliederen, werd met eene toepasselijke toespraak de vestiging van het corps Ylissingen no 16 door den majoor gepro clameerd, ten teeken waarvan de »Legervlag" aan den thans bevelvoerenden kapitein werd overhandigd. Deze vlag bestaat uit een rood veld (bloed) met blauwen rand (reinheid), en eene gèle ster met de woorden >bloed en vuur" in het midden voor de Ned. corpsen bovendien in den bovenhoek de Ned. driekleur. Daarop werden de, het moet gezegd worden, lang niet gemakkelijk na te komen en een hoogst zedelijke strekking ademende, krijgsarti kelen voorgelezen, waaraan, om als lid te worden beschouwd, algeheele onderwerping werd ge- ëischt. Ten teeken van deze onderwerping werd verlangd dat men van zijne zitplaats zou opstaan, waaraan door verscheidene op het platform gezetenen, reeds vroeger toegetredenen, werd voldaan. Een drietal personen zagen wij naai de estrade zich begeven, zeker ten teeken dat zij zich bij het leger aansloten. Na het houden van nog een paar toespraken werd de bijeenkomst gesloten. Alles liep in de beste orde af, en, hoewel ook eene groote menigte voor de deur had post gevat, hadden op straat geene wanordelijk heden plaats. Volgens verklaring van den smajoor" zal binnenkort ook te Leiden en Rotterdam eene afdeeling worden gesticht. Geruchten omtrent eene vestiging te Mid delburg schjjnen onjuist of zeer voorbarig te zijnalthans wat betreft het huren of koopen van het gebouw der doopsgezinde kerk aldaar. (Dit laatste wordt in een heden door ons ontvangen schrijven bevestigd.) In -Zuid-Beveland zijn sommige land bouwers reeds overgegaan tot het zaaien van paardenboonen. De grond laat zich gemakkelijk bewerken dank zij de vorst van de nieuwjaars- week. De groote meerderheid zal echtei geduld oefenen tot Februari, daar Louwmaand te dicht grenst aan December.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1