LAATSTE BERICHTEN. buitenland; Verspreide Berichten. ^FEUILLETON. Waarheid, onwaarschijnlijker dan Terdichting. Uit het Engelsch. Tertapp ei Yeriacirtiip ii Zeela ni Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. Omtrent den diefstal bij den beer L. alhier vernemen wij dat door het beleid van de Mid- delburgsehe en Vlissingsche politie de gestolen voorwerpen te Ylissingen en Terneuzen zijn opgespoord. Een bekend leurder te Middelburg had al de ontvreemde voorwerpen van S., die van den diefstal verdacht wordt, gekocht. De leurder, die zich reeds van een deel der goederen te Vlissingen ontdaan had, is te Terneuzen met de overige voorwerpen bij zich aangehouden en zwaar geboeid naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Door het postkantoor te Goes werd in 1888 onder meer het navolgende ontvangen 321438 gefrankeerde brieven1639 ongefrankeerde brieven, 114262 enkele briefkaarten, 584 briefk. met antw. bet., 492595 couranten, 245600 ver schillende drukwerken, 2801 monsters of stalen van koopwaren, 64930, vrijdom van port ge nietende, dienstbrieven, 7697 aangeteekende brieven, 1617 aangeteekende brieven met aan gegeven waarde tot een bedrag van 733.726.47, 13930 postpakketten (N.B. verzonden werden 10001 stuks), 8950 kwitantiën waarvan werden betaald 7682 tot een bedrag van 40092.90. Voorts werden gedeponeerd 22756 postwis sels tot een bedrag van ƒ356.926.671, uitbetaald 10950 stuks tot een bedrag van 157.046.63f, uitgegeven 1215 postbewijzen tot een bedrag van 5304, en uitbetaald 637 postbewijzen tot een bedrag van 3176, terwijl het totaal der inlagen in de rijkspostspaarbank beliep 58820.051 en dat der terugbetalingen 42934.28j. De uitslag der verkiezing van twee raads leden te Goes heeft daar Woensdag avond de anders heerschende kalmte eenigszins verstoord. Voor de deur der gekozen raadsleden werden de volksliederen gezongen en den niet-geko- zenen werd een soort ketelmuziek te hooren gegeven. De Goesche Crt, die van dit opstootje melding maakt, wijst erop dat niet alleen de politiek de drijfveer voor het gebeurde was, wijl ook voor de woning van den commissaris van politie do joelende menigte een oogenblik heeft halt- gehouden. De zucht om nauwkeurig kennis te maken met een nieuwen politieagent werkte eveneens mede om de jeugd tot dartelheid te drijven. Lang heeft het rumoer niet geduurd. Uit Yerseke schrijft men ons In de Vrijdag gehouden vergadering der afd. Yerseke van de Vereeniging tot bevordering van de Ned. visscherij werden de aftredende bestuurs leden I. Hage en J. Sinke herkozen. Volgens mededeeling van den secretaris hebben in het vorige jaar 4- leden bedankt, waardoor het ledental tot 15 is gedaald. Bij het voortzetten der huishoudelijke werk zaamheden had de voorz. gelegenheid als zijn ge voelen uit te spreken dat de afdeelingen in hun streven naar verbeteringen te veel gebonden zijn aan de Algem. Verg., waaraan dan ook moet toegeschreven worden, dat het door de afd. Yerseke voorgestelde request om verbod van het zaaien van vreemde oesters ook buiten de Zeeuwsche wateren op de lange baan is ge schoven. Ten slotte werd breedvoerig gesproken over de wenschelijkheid der benoeming eener com missie van regeeringswege, die een grondig onderzoek zal instellen naar den achteruitgang der oesterontwikkeling op de Terseksche bank. De aanwezigen, meest oesterkweekers en al len belanghebbenden bij de oesterteelt, moesten helaaserkennen dat de klachten over dien achteruitgang niet overdreven zijn, en schreven dien hoofdzakelijk toe aan de afdamming dei- Schelde, waardoor minder zoet water op de bank komt, en, wat nog van meer beteekenis is, waardoor de vloed in de Ooster-Schelde versterkt en de ebbe verzwakt ishetgeen noodzakelijk eene verzanding der banken ten gevolge moet hebben, en dan ook onmisken baar heeftde waarheid daarvan werd door feiten aangetoond. In eene volgende verg., in Maart te houden, zal dit voor Yerseke en omstreken hoogst be langrijke vraagstuk opnieuw ter sprake worden gebracht en besloten worden of men het hoofd bestuur al of niet tot medewerking zal uitnoo- digen om van den minister eene commissie als boven bedoeld, te verkrijgen. Een niet onaardige vangst had dezer dagen een ingezetene van Burgh op Schouwen. Don derdag langs de duinen gaande, in de nabijheid waarvan hjj op konijnen jaagde, werd hij door zijn hond op iets buitengewoons opmerkzaam gemaakt, en vond hij een levendige zalm van aanzienlijke grootte. Deze visch schijnt men begrijpt nog niet recht hoe hij daar verzeild is bij hoog water op het strand te zijn gekomen en door de invallende eb op het droge te zijn geraakt. Tot postbode voor de bestelling in de kom en in een gedeelte der buitenwijken van de gemeente Groede is, met ingang van 1 Februari a. s., benoemd J. van Luijk aldaar. Te Oostburg is als 2e brievenbesteller be noemd J. F. Fremouw. De heer H. A. van der Meulen van Haastrecht hield Vrijdagavond te Oostburg eene volksvoorlezing van wege het dep. Sluis-Aar- denburg der Maatschappij tot Nut van 7 Algemeen. Spreker handelde over kinderopvoed ng, schetste hoe een kind niet moet worden opgevoed, helderde alles met sprekende voor beelden op en spoorde ten slotte de hoorders aan het kind zoo lang kind te laten als mogelijk is, zijn kindsheid zoo veel mogelijk zonnig te or Van Mrs ALEXANDER. HOOFDSTUK VI. De opsporing. Hoe langzaam kropen daarna de uren voort. Glynn liep heen en weder tusschen la Rue de VEvêquela Rue de Jerusalem en zelfs naar de Morguedaar hij nog liever haar lijk zou ge vonden hebben dan te weten dat zij leefde onder de omstandigheden, die dat telegram hem deed veronderstellen. Maar daaraan geloofde hij geen oogenblik, ofschoon zich in die langdurige spanning allerlei vermoedens aan hem begonnen op te dringen, meer aan gaande Lambert dan aangaande zjjn dochter. doen zijn en de jeugd op te voeden tot flinke, echte menschen. Met belangstelling werd deze rede aange hoord; de opkomst was gevingjte noemen, het geen hoofdzakelijk daaraan moet worden toe geschreven dat het bij velen niet bekend was dat die lezing zou gehouden worden. Men vestigt onze aandacht op eene waar schuwing, voorkomende in het Utrechtsche Nieuws- en Advertentieblad betreffende het gebruik van Sinaasappelen. Een Duitsch geneeskundige kwam, na microscopisch onderzoek van eenige schillen, tot de ontdekking, dat de kleine, zwarte stippen, welke op deze schillen voorkomen, schimmelplanten zijn en dat deze de oorzaak kunnen worden van hoest en wel vooral van kinkhoest. Men gebruike deze schillen dus niet en geve ze vooral niet aan kinderen. Om on gelukken te voorkomen, is het misschien goed de Sinaasappelen vóór het gebruik goed af te wasschen. Daar bovenstaande mededeeling misschien niet algemeen bekend is, kan het nuttig zijn, daarop de aandacht te vestigen. Donderdag is in het ziekenhuis te Botter dam een krankzinnig verpleegde uit een raam der derde verdieping gesprongen, hetgeen waar schijnlijk den dood ten gevolge zal hebben. De man stond op het punt van naar een krank zinnigengesticht gebracht te worden. Een inwoner van Giessendam, was een paar dagen geleden van huis gegaan met een roeibootje, om te jagen op waterwild. Sedert had men niets van hem vernomen, zoodat het vermoeden rees dat hem een ongeluk was over-* komen. De vrees werd nog versterkt, toen gisteren het vaartuigje met de kiel omhoog drijvende werd gevonden. Thans is het ljjk van den jager gevonden, zoodat hij vermoedelijk, buiten boord willende reiken om iets uit het water te halen, met zijn bootje omgeslagen en verdronken is. De ongelukkige, 37 jaar oud, was gehuwd en vader. Het gerucht, dat de vorige week Vrijdag nabij Lingen (Pruisen) een schoolmeester en negen en dertig kinderen door het ijs geraakt en allen verdronken zouden zijn, is gebleken on gegrond te zijn. Een nicht van Vanderbilt is tot het katholiek geloot overgegaan. Men zegt dat zij een vermogen heeft van 200 millioen dollars. De politie te Madrid arresteerde een jongen man, die bezig was een donderbus neer te leggen in een der vensters van de woning van den minister van justitie. - De czaar heeft aan alle personen, die zich bij het ongeluk van Borki in den keizerlijken trein bevonden en er het leven afbrachten, een aandenken aan hunne redding geschonken. Het is een in goud gevatte miniatuur-afbeelding van een gewijde schilderij, die na het ongeluk geheel ongeschonden in de eetzaal van den trein gevonden werd. 's Gravenliage. Z. M. de koning be noemde mr F. Altin g Mees, lid van den raad van statetot president der A ederlandsche handelmaatschappij. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat over de staats- begrooting voortgezet. De minister van oorlog hield een rede, waarin hij de verdedigbaarheid des lands volhield en verklaarde dat het rapport der defensie-com missie binnen enkele dagen aan den koning zal worden aangeboden en dat de regeering in deze kwestie zich door niets van haar stand punt zal laten afbrengen. De minister van koloniën verdedigde het toekennen van subsidiën aan inlandsche scholen in Indië, onverschillig of er godsdienstig of tevens maatschappelijk onderwijs wordt gegeven. De gouverneur-generaal was het met hem eens dat subsidie aan alle scholen in het belang van Indië is. De heer Van Swinderen waarschuwde den premier tegen zich zelf, met het oog op den aard en de samenstelling van het kabinet, en de heer Van Tienhoven kwam op tegen het uitstel van eene betere regeling der verhou ding tusschen rijks- en gemeente-financiën. Het algemeen debat is hierop gesloten. Hoofdstuk II is daarna aangenomen. Bij hoofdstuk justitie verklaarde de minister aan den heer Pjjnappel dat met bekwamen spoed weer een ontwerp op de vrijheidsbeneming zal worden ingediend. Dit hoofdstuk is daarna eveneens aangenomen. Amsterdam. Heden had de begrafenis plaats van jhr H. O. Wichers, oud-minister van marine. Vele vrienden van den overledene en vele officieren van land- en zeemacht waren Het was duidelijk, dat hij iets verborg. Die onbestemde dreigementen tegen een ongenoem- den schurk, wat beteekenden die? Bekendheid met een wezenlijke ontvoering, of slechts denkbeeldige verbolgenheid Maar langzaam of gauwde uren verliepen en eindelijk viel Glynn, door vermoeienis overweldigd, in slaap en genoot een paar uur zalige vergetelheid. Hij ontwaakte verschrikt met een misdadig gevoel, dat hij een oogenblik den angst, die hem drukte, vergeten had en zich bezinnende verbaasde het hem dat er nog geen telegram van Lambert was. Maar misschien had hij niet terstond zijn gewaande dochter te zien gekregen. Eer hij echter uitging kwam het verwachte bericht. «Ambtenaar zich vergist. Een nieuw spoor' Haar Marseille. Schrijf spoedig." In zekeren zin was dit een verlichting naar Marseille Dat scheen de minst ge schikte plaats om haar te vinden, ofschoon alle plaatsen hem ongeschikt voorkwamen Lambert moest liever te Parijs blijven. Hjj zou hem verzoeken terug te keeren. Juist had hij zjjn hoed genomen pa wilde de deur openen, op het kerkhof aanwezig. De heer P. Rahusen huldigde aan de geopende groeve de diensten, door den overledene den lande bewezen als directeur van het rijks-entrepöt en als schout bij nacht. De heer Cramer prees hem als een braaf en nauwgezet krijgsmakker. De broeder van den overledene dankte voor de eer, dezen bewezen. Berlijn. Bij de behandeling van het ont werp betreffende Oost-Afrika deelde Herbert Bismarck mee dat kapitein Wissman nadere bijzonderheden zal geven. Door den moord op de zendelingen verergerde de toestand. De marine moet door een kolo niaal leger versterkt worden. De regeering benoemde Wissman tot rijkscom missaris en deze zegt dat met zachtheid niets is te winnen. De opstand moet door wapenen bedwongen en de invoer van wapenen tegen gaan. Duitschland's opofferingen zullen ruimschoots vergoed worden. Boekarest. De kamer verwierp het voor stel om de havens Galatz en Braila tot vrij havens te maken. Dahim. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 28 Jau. Middelburg, Overboeken, Ha pp el. 29 Middelburg, iVlauiifactureu Inboedel, en Tak. 29 Groede, Boomcn, Ilammacher. 30 ff Tholen, Gasfabrieken, Wagtho. 30 M Biggekerke, Bouwl. Meubels, Loeff. 30 ff Oostkapelle, Hout, Verhulst. 3 Pebr. Middelburg, Meubelen, De Vos. 7 ff Middelburg, Land, Tak. 12 ff V lissingen, LT nis, v.U. Pieter8e 22 ft Wissekerke, Inspan, Hotel, Koelof. Maart Breskens, Ilammacher. Na de jongste verrassingen en onthullingen komt men te Berlijn langzamerhand weder tot kalmte. Wel is waar vraagt men zich nog eiken dag angstig af: is het onheilspellend werk van verdachtmaking, van hoon jegens een overleden vorst, van vervolging en belee- diging jegens zijn vrienden geëindigd Voor- loopig echter schijnt de dosis zenuwprikkelende medicijn, den Duitschen Michel toegediend, door zjjn geneesheer voldoende gerekend te worden. Het publiek is door Bismarck in de gelegen heid gesteld te oordeelen over de vervolging tegen Geffcken, en het begint te oordeelen. Slechts weinigen bezitten den treurigen moed het openbaar maken van de akte van beschul diging tegen Geffcken en de daarop gevolgde onkieschebeleedigende mededeelingen der Iiöln. Ztq over de correspondentie van Geffcken en Roggenbach te verdedigen. Wat men ge durende de 99 dagen der regeering van keizer Frederik en sedert dien tijd te Berlijn aan schouwde, vervult ieder in het Duitsche rijk, die de vrijheid lief heeft met angst, en die onafhankelijk denkt en menschelijk gevoelt met walging en ontzetting. »De strijd om het lijk van Patrocles zoo schrijft de Weser Ztg. schenkt een droevi- gen aanblik. Dit heen- en weer sleuren van een doode te midden van het strijdgewoel van in drift ontstoken mannen, heeft iets afstoo- tends, iets waartegen het gevoel in opstand komt. Maar het is toch op verre na niet zoó afzichtelijk als wat wij beleven, alshethoonen en smaden, waarmede partijwoede de stilte van een keizerlijk graf zoekt te verstoren. Het valt moeilijk te zeggen, waarmede keizer Fre derik zulk een onverzoenlijken haat in zekere kringen heeft doen ontbranden, dat men hem nu nog de ergste beschuldigingen in zijn graf slingertjjdat men naar het schijnt voor eiken prijs het beeld, dat -hij achtergelaten heeft, vernietigen of veeleer, wat nog erger is, in een schandelijke caricatuur wil trachten te veranderen. Maar het feit bestaat. Niet er mede tevreden, dat de gehate vorst door den dood van alle aardsche macht beroofd is, wil men hem ook nog het leven in het aandenken van zijn volk het leven in de geschiedenis ontnemen". Naar aanleiding van de jongste voorvallen acht de conservatieve Standard zich geroepen keizer Wilhelm II eens de les te lezen over diens zwakheid tegenover zijn rijkskanselier. Het blad betreurt het ten zeerste, dat keizer Wilhelm Bismarck vrij spel heeft gelaten om aan zijn opbruisende gevoelens van persoonlijken- wrok lucht te geven, weshalve het te hopen is, dat hij weldra zijn kanselier weder op den goeden weg der kalmte terugroept. Poor young fellowroept de Pall Mall Gazette spottend uit, hoe kan men van hem verwachten toen er geklopt werd en Deering binnen kwam, netjes gekleed, kalm, voornaam als altijd, doch met een eenigszins ontdaan gelaat en een on- heilspelfen'den trek om den mond. «Gij hebt zeker iets nieuws gehoord Nog niets ontdekt omtrent het verblijf van de dochter van Lambert vroeg hij. -«Niets. Haar, vader is gisteren naar Bor deaux vertrokken op raad van den heer Claude, omdat daar een meisje gezien was dat op juf frouw Lambert geleek. Ik heb zooeven een telegram van hem ontvangen." «Zoozei Deering het lezende, sik be twijfel of Lambert den heer Claude veel helpen zal. Ik denk dat een van zijn oude vrienden de jonge dame ontvoerd heeft en hij is te veel in hun macht om hem met ernst te vervolgen of te straffen." «Hebt gij den chef de la süreté deze op vatting medegedeeld vroeg Glynn op koelen toon. «Waarom denkt gij dat »Omdat hij mij, even nadat gij hem ver laten badt, sprak van de achterhoudendheid van Lambert, die het onderzoek tegen werkte." dat hij zulk een meester en mentor als zijn major domus in bedwang houdtBovendien heeft hij zelf genoeg zonden op zijn geweten om hem nog verantwoordelijk te willen stellen voor die van zijn kanselier Zonden, onvergefelijke zonden heeft in het oog eener op haar kerk naijverige priesterschap, een onvergefelijken misslag in het oog van leeken een ander Europeesch vorst bedreven. Onlang3 deelden wij mede, dat vorst Ferdinand van Boelgarije met de orthodoxe geestelijkheid overhoop ligt, de synode ontbond en de metro polieten onverrichter zake naar huis zond. Omtrent de redenen van oneenigheid tusschen de geestelijken en den vorst deelt de Weener Pol. Korr. het volgende mede. Reeds lang broeide het onweer, dat tot een uitbarsting kwam, toen de regeering de metropolieten Simeon, Clement en Konstantin na de bijeen komst der synode uitnoodigde vorst Ferdinand een bezoek te brengen. De voorzitter der synode, de metropoliet Simeon weigerde, gelijk onzen lezers bekend is, ook namens zijne collega's aan deze uitnoodi- ging gevolg te geven en verklaarde, dat het de synode onmogelijk was met den vorst in verbinding te treden, alvorens het der regeering gelukt was, volgende klachten en bezwaren te weerleggen 1°. De vorst kwam zonder verlof in het nonnenklooster nabij Kalo- f e r. 2°. Hij liet op de kloosterplaats een tent opslaan en daarin door een Roomsch-katholiek geestelijke een mis lezen. 3°. Hij nam een stuk grond vn het klooster, waarover niemand, wijl het bezit der kerk is, te beschikken heeft, als geschenk aan. 4°. Hij wil op die plaats een katholiek klooster oprichten. 5°. Hij liet in de orthodoxe kerk voor zijn vader, die katho liek was, een lijkmis lezen, wat in strijd is met de leerstellingen van het orthodoxe geloof. 6°. Eveneens liet de vorst voor den overleden Duitschen keizer een lijkmis lezen. 7°. Hij gaf bevel, dat op den dag der katholieke hei ligen Ferdinand en Clementine in de orthodoxe kerk een plechtige dienst moest gehouden worden, wat in strijd is met de leerstellingen der orthodoxe kerk. Eindelijk 8°. schonk vorst Ferdinand de katholieke geestelijkheid in die mate zijn steun, dat hij haar tot godsdienstige propaganda opwekte, wat de orthodoxe kerk benadeelt. Geen ministerieele toespraken, hoe verzoenend en welwillend ook, vermochten de geestelijke heeren van hun overtuiging afbrengen. Dooi de ontbinding der synode en het verzuim van eenige beleefdheidsformaliteiten van de zijde der regeering, is de clerus met bitteren wrok in het hart jegens den vorst naar huis terug gekeerd. Hier zette men zich aan het werk om een anathema tegen den vorst en diens minister Stamboeloff te Blingeren, dat beiden tot de ontdekking moet brengen indien zij die niet reeds gemaakt hebben dat er met priesters niet te gekscheren valt. Dit anathema, het is reeds de wereld in gezonden in den vorm van een adres aan den Boelgaarschen exarch Joseph te Konstantinopel. De leden der synode beklagen zich daarin dat de orthodoxe kerk in den persoon harer hoogste vertegenwoordigers gehoond is geworden, gelijk haar niet wedervaren is ttoen zij zuchtten onder het juk van den vreemdeling, en dat in een tijdperk van beschaving, in een vrij land en door haar eigen kinderen. Deze zoo verwer pelijke daad ontspruit uit een onzuivere bron, die tegenwoordig in Boelgarije dreigt alles wat rein is te besmetten en het heiligste op zijn grondvesten te doen wankelen. Aan een zoo verderfelijken toestand, die door de vijanden van het Boelgaarsche volk en zijn godsdienst bevorderd wordt, moet zoodra mogelijk een einde komen. »God alleen weet of dit ons vurig verlangen weldra zal verhoord worden. Wat ons betreft, wij kunnen voor het oogenblik niet anders dan met u en de geheele heilige kerk God bidden, dat hij het tijdstip verhaasten wil, waarop deze rampzalige dagen van zedeljjken achteruitgang, welke wij doorloopen, eindigen. Dat hij alle trouwe godvreezende dienaren wil bijstaan en met goeden uitslag bekronen het werk der ij veraars voor de heiligheid van zjjn naam en zijn kerk." Ten slotte doen de aartsbisschoppen een be roep op den exarch, als het opperhoofd der Boelgaarsche orthodoxe kerk, ter verdediging van het geloof hunner vaderen, tot heil van de kerk, waarvan het Boelgaarsche volk kracht in dit leven verwacht en een glansrijker en gelukkiger bestaan in de toekomst. Nog vier-en-twintig uur en Parijs heeft beslist tusschen Jacques en Boulanger. Voor alle deelhebbenden in dezen strijd kan het einde slechts gewenscht zijn. Een verheven indruk maakt dit opsporen en opschommelen van de zwakheden en fouten der wederzjjdsche candi- daten in hun verleden niet. Van beide zijden wordt hier sterk gezondigd. Onder het publiek, nl. dat der boulevards, is de opgewondenheid tot het kookpunt gestegen. Kleine manifestaties vonden de laatste dagen plaats, die, naar men vreest, heden en morgen tot grootere zullen aangroeien. Naarmate ook het tijdstip der beslissing nadert, overtreffen de Boulangisten hun tegenstanders in het uit denken van slimmere reclamemiddelen voor hun dapperen generaal. Het portret van Bou langer, zijn visitekaartje ontvangt de kiezer te huis, ingesloten in een couvert, waarop alle deugden van den candidaat nauwkeurig zijn beschreven. Ten overvloede worden bij duizenden en duizenden exemplaren biographieën van den grooten man verspreid, voornamelijk in de voor steden. Deering fronste snel de wenkbrauwen, doch even daarna ging hij met hetzelfde kalme gelaat voort»Ja, ik vond het noodig hem te waar schuwen. Ik ben zelfs nu nog bezig om een rare geschiedenis over Lambert te ontwarren misschien is zij niet waarmaar ik ben zeer getroffen door dit verdwijnen van zijn dochter, en mij dunkt, gij ook. Zij is een mooi exem plaar van een vrouw en het is hatelijk om te zien dat een ander een prijs voor uw neus wegkaapt. Waarljjk er is geen loodlijn lang genoeg om een vrouwengemoed te peilen." »Ik had juffrouw Lambert nooit be schouwd als iets wat ik mij zeiven toedacht en ik verbied u op die wijze over haar te spreken. Wat Lambert betreft, niemand kan aan zijn wanhoop twijfelen. Ik geloof niet dat juffrouw Lambert vrijwillig haar woning verlaten heeft, tenzij zij misleid is door valsche voorstellingen." «Hoe dit zij, ik zou er heel wat voor geven om te weten waar zij is. Ik houd het er voor dat zij zich in Engeland bevindt, daar is zij immers grootgebracht. Nu, ik steek van nacht het kanaal over en zoodra ik in Londen Het is niet onbelangrijk eens te ^vernemen, hoeveel stemmen de gekozene moet verkrijgen. Volgens de Fransche kieswet moet hij bij de eerste stemming hebbende volstrekte meerderheid der n it ge br ach te stem men (d. i. de helft plus één), maar tevens moet dit aantal niet minder zjjn dan een v i e rde der geldige stemmen van de ingeschreven kiezers. Het aantal ingeschrevene kiezersin het departement der Seine bedroeg op 31 Mei 1888 omstreeks 564,000, waarvan het vierde is: 141,000. Men berekent, dat het getal kiezers op morgen dit laatste cijfer verre zal te boven gaan. Bjj de laatste algemeene verkiezingen in 1885 namen van de 563,388 ingeschreven kiezers 433,999 aan de stemming deel, die 430,765 geldige stemmen uitbrachten. Men schat het aantal kiezers, dat morgen op zal komen op 450,000 ongeveer, in dat geval zou de gekozene ten minste 225,000 1 stemmen op zich moeten vereenigen. Tot chef der Duitsche admiraliteit en tot commandeerend admiraal is benoemd de vice- admiraal Von Goltz. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat Brootes, Engelsch zendeling, benevens zijn gevolg, be staande uit 16 personen, Maandag jl. bij Saadi is vermoord door inwoners aan de kust en door Arabieren. Volgens berichten aan den Times werd Broo tes eenvoudig vermoord omdat hij een blanke is, uit wederwraak wegens de handelingen der Duitschers. De Sultan heeft alle Arabieren uit Pemba naar Zanzibar geroepen ten gevolge van een gerucht, dat zij Seyd Abdoel-Aziz had den uitgenoodigd om uit Moezeat bij hen te komen. Bij den Duitschen rijksdag is een vervolg ingediend van het Witte Boek over den opstand in Oost-Afrika. Het loopt over den aanval van Bushiri op Bagamayo, en bevat voorts een verslag van den gezant Hatzfeldt te Londen over de verdrijving der Christen zendelingen uit Aganda, alsmede een verslag van Michahelles over den toestand te Bagamayo en Dar-es-Salam, waarbij als aanhangsel ge voegd is een rapport van den districtschef Leue over den stand van zaken te Dar es-Salam. Voorts wordt toegegeven dat door de blok kade de opstand verergerd is, omdat, door het stilstaan van allen handel, de bevolking uit nood tot daden van geweld gedrongen werd. Dooi de vermoeienissen van den blokkade-dienst is het aantal ziektegevallen op de Duitsche schepen toegenomen, zoodat de hospitalen op Zanzibar met zieken gevuld zijn. Met voldoening merkt men den laatsten tijd een verbetering in de betrekkingen tus schen Rusland en Oostenrijk op. Als zoodanig vat men ook op de aanstaande komst van prins Karageorgevitch met zijn vrouw, de doch ter van den vorst van Montenegro, te Weenen. De prins werd tot heden altijd beschouwd als een onverzoenlijk vijand van Oostenrijk en even trouw vriend van Rusland. Ter zake dér Samoa-aangelegenheden verklaart de Nordd. Allg. Ztg, dat er geen trac- taat bestaat, aan eenige Europeesche mogend heid het recht ontzeggend op Samoa een over wegenden invloed te erlangen, maar dat de tractaten, door de Samoa-regeering gesloten, aan Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten dezelfde rechten toekennen als aan andere mogendheden. Een conventie tusschen Duitsch land en de Vereenigde Staten betrekkelijk de neutraliteit en onafhankelijkheid van Samoa bestaat niet, wat echter Duitschland niet zal weerhouden de rechten te eerbiedigen door andere staten op Samoa verkregen. Men zegt dat keizerin Friedrich het legaat van de hertogin Galliera (5 millioen frs.) na lang aarzelen heeft aangenomen. De lersche afgevaardigde O'Brien is door de rechtbank van Carrick, gr. Tipperary, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. O'Brien was gisteren niet voor de rechtbank verschenen. Den dag te voren had hij verklaard niets te zijner verdediging te zullen inbrengen. Dien dag vielen zeer heftige tooneelen tusschen O'Brien, het andere lersche parlementslid Healy, dat terecht stond, en de politie voor. Het volk vergezelde in optocht de beide afgevaardigden van het station naar het rechtsgebouw. Na afloop ontsnapte O'Brien aan het waak zaam oog der politie. Er was eene groote menigte op de been, die door de politie ten slotte uiteengejaagd werd. Twintig personen ongeveer werden gevangengenomen, die naar Clonmel werden vervoerd. Bij aankomst aldaar wachtte een met stokken en steenen gewapende menigte de politie op. Zij verklaarde haar niet uit het station te willen laten gaan tenzjj zij de gevangenen vrij liet. Toen de constables door het volk zich een doorweg trachtten te banen werden zij aangevallen. Een der con stables werd door een steenworp gewond. Na twee uur daagde versterking op, werd de politie bevrjjd en kon zij de gevangenen naar den kerker geleiden. Den vrij-kozak Atchinof is het gelukt zijn expeditie in de baai van Tadjoerahonder Fransch protectoraat staande, te ontschepen, ondanks een Franschen en een Italiaanschen kruiser, die in de Roode zee toezicht hielden ten einde een ontscheping te beletten. Een eigenaardig plebisciet over de ver- kiezing-Boulanger heeft de Matin uitgeschreven. Aan alle Fransche geïllustreerde bladen zond het blad de volgende vraag, met verzoek alleen ben, zal ik de politie aan het werk zetten. Blijft gjj nog lang hier «Dat weet ik nog niet." «Gij zult zeker blijven om den ongeluk- kigen vader bij te staan," zei Deering meteen onaangenamen lach. «Wat ik zeggen wil, Vincent is terug en ook gruwelijk ontdaan door de zaak. Vincent maakte haar, geloof ik, het hofhij zou een goede partij voor haar geweest zijn een slimme vent. Maar gij hebt haast, ik zal u niet ophouden." Hij zei Glynn met koele beleefdheid vaarwel en liet hem ten prooi aan allerlei weifelingen, die hem van alle zijden bestormden. Er volgde weer een lange treurige dag, waarin zijn eenige troost een bezoek aan me vrouw Weber was, die, evenals de bonne Celestine, onder een stroom van tranen allerlei loftuitin gen op haar cher enfant uitte. Geen brief van Lambert en een mislukte poging om den chef de la sureté te zienzoo eindigde de derde dag. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2