Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. boete verschuldigd was wegens te late betaling Alleen van erkende feestdagen wist men op dat geldkantoor en, bovendien, 's lands kas was wel degelijk op den prinsesjesdag open geweest, en dus de slotsom wasf 100 boete. Hij zond den gouverneur-generaal een request, houdende het eerbiedig verzoek hem van die willekeurige boete te ontheffen. Bij een besluit van 9 De cember werd hem echter bekend gemaakt dat zelfs «geen termen waren gevonden om's ko- nings machtiging te vragen tot het verleenen dar door hem bedoelde gunst." De Zalf, Crt. meent niet al te ver van de waarheid af te zijn met de gissing, dat de schrijver van Kippeveer is een jeugdig predi kant uit de Graafschap, die pas onlangs de universiteit heeft verlaten. Zondag 3 Febr. treedt Possart voor 't eerst weer op in Amsterdam in het Théatre-Van Lier als Mepliisto. De rol van Gretchen wordt vervuld door mejFaustvoorzeker een eigen aardige naam in deze. Zij moet een goede actrice zijn. Als gewoonlijk maakt Possart ook ditmaal een kunstreis door de voornaamste Bteden van ons land. Bij de gehouden wedstrijd-Willink van (Jollenwaaraan 25 schilders deelnamen, is de prijs 500) toegekend aan den heer W. B. Tholen te 's Gravenhage, en de premie 300) aan den heer Hobbe Smith te Amsterdam. Eigenaardige processen op het gebied der kunst worden dezer dagen te Botterdam gevoerd. De tenor Wertheim van de Hoogduitsobe opera had een klacht ingediend tegen den heer M. Horn, leeraar aan de Hoogere Burgerschool en aan het Gymnasium te Schiedam en redacteur van de Kunstkroniek, omdat deze na een opvoering van Das Goldene Kreuz had gezegd, dat de heer W. «had gejammerd." Zijn woorden luidden als volgt: «Had het publiek al gelachen, toen hij achter het tooneel in de finalen van het eerste bedrijf zoo gejammerd had enz. enz., het zou voor den heer Wertheim dan ook mijns inziens veel beter zijn geweest, dat hjj zich geheel aan de operette had gaan wijden in plaats van ons verder iets te komen voorjam- meren." De zanger zag daarin eene beleodiging maai de heer Horn ontkende het opzet te hebben gehad den heer W. te beleedigen. De heer A. W. A. Ileij- blom, muziekdirecteur, als deskundige gehoord, achtte de «geïncrimineerde" woorden voor den heer "Wertheim zeer beleedigend. «Men kan zin gen, hoe slecht ook, doch dat is nooit jammeren als men jammert, heeft men niet gezongen; deze beiden kunnen üooit samen gaan. Zingen, hoe slecht ook, is altijd regelmatig jammeren daarentegen is onregelmatig". Het O. M. achtte de aanklacht bewezen en vorderde veroordeeling tot 100 boete, subs, tien dagen hechtenis. De rechtbank zal spoedig in deze zeldzame zaak uitspraak doenmaar tevens ook moeten beslissen in een dergelijk geschil tnsschen den directeur van de Duitsche Opera en den mu- ziekreferent van het Rott. Nieuwsbl, den heer W. Smalt. Wegens een tegen den directeur persoonlijk gericht artikel van den heer Smalt, voorkomende in dat blad, heeft die directeur een klacht ingediend en inmiddels het diploma van den referent en de advertenties ingetrokken. De heer Willem van Zuylen, onze bekende tooneelspeler en causeur, is door een consortium van Hollanders te Parijs aangezocht, om tijdens de Parijsche tentoonstelling, met het oog op de vele Nederlanders die men verwacht, in Juli, Augustus en September tweemaal's weeks voordrachten te houden. Mevr. Agar is nagenoeg hersteld van hare zware ziekte. Zij woont in een huisje te Rueil en een onbezorgde toekomst is haar verzekerd. Sarah Bernhardt zond haar collega 3500 francs ten geschenke, de regeering heeft Agar een jaarlijksche uitkeering van 1500 francs toege zegd, mevr. Carnot zal haar een sigarenwinkel bezorgen en in het Theatre Francais wordt een voorstelling ten voordeele der eenmaal schit terende tooneelspeelster gegeven. Een bureau de tabac behoeft niet door den eigenaar zelf te worden gehouden. Camille, Hermione, Athalie zal dus niet noodig hebben op haar ouden dag sigaren te verkoopen. opzichtige kleeren en oppervlakkige praatjes, dien heerlijken vrede niet konden verstoren 1 De eerste flauwe morgenschemering brak door toen hij zijn hotel bereikte. De portier gaf hem zijn sleutel, met een kaartje van den hser «Travers Deering, Den ham Castle", waarop met potlood geschreven was «Ik moet u noodzakelijk spreken. Ik kom morgen om twee uur." «Hoe gruwelijk vervelend Ik blijf niet na half drie voor hem thuis, al kon ik er zjjn leven mee redden Deering kwam niet precies op zijn tijd. Het was al twee uur geslagen, toen hij verscheen en terstond aan Glynn vroeg of hij hem op zijn eigen kamer kon spreken, daar hij zaken te behandelen had. Zoodra zij boven waren begon hjj Glynn om raad te vragen over een plan voor den aanleg van een zijlijn van den spoorweg, die op een afstand van eenige mijlen langs Denham en dwars door een steengroeve, welke hij pas begonnen was te exploiteeren, naar een paar dorpen op zijne goederen liep. Dit plan was hem door een slimmen onder nemer aan de hand gedaan en hij wilde er Glynn over raadplegen, eer hij Parijs verliet en den heelen zomer op reis bleef. Het gesprek werd levendig en belangrijkmaar Glynn vergat niet om van tjjd tot tjjd op zjjn hor loge te kijken. »Ik geloot dat ik u ophoud", zei Deering, dat gebaar ziende, «Ik zal uw raad volgen en De openbare lagere school te Koewacht die tengevolge van het heerschen der keelziekte in die gemeente voor het meerendeel der leer lingen een geruimen tijd is gesloten geweest, is thans weder voor alle kinderen geopend. Men beweert dat bij het bestuur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen van regeeringswege officieus bericht is ontvan gen, dat deze school vóór den aanvang van den ni mwen cursus zal worden opgeheven. Beroepen bij de Herv. gemeente te Bigge- kerke de heer W. K. P. Goeree, predikant te Kerkwerve (classis Zierikzee). De uitslag der tusschen de synoden van Utrecht en Kampen gevoerde onderhandelingen is, lo dat beide synoden het beginsel vau ver- ëeniging hebben aanvaard. Te Kampen waa een kleinere fractie, die hiertegen was, maar deze verwierf slechts 4 stemmen2o dat beide synoden het eens zijn geworden over de for muleering der consideranten, en over elf van de veertien piinten van regeling3o dat beide synoden het eens wierden over de combinatie van kerkeraden en de regeling daarvooren 4o dat de synode te Kampen bereid bleek het reglement van 1869 op te lossen. Alleen over twee punten, t. w. het oprichten van doleerende kerkformatiën in plaatsen, waar reeds een Chr. Geref. kerk gevestigd wasen de regeling van de opleiding der leeraars, kwam men nog niet tot eenstemmigheid. De synode van Kampen oordeelde met de voorslagen van Utrecht te dien opzichte, met- het oog op haar gemeenten, niet te kunnen medegaan. Zij heeft daarom 4eputaten benoemd, om te zien, wat hier verder an komen zal. (Standaard). Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens; diefstal: A. P., 23 j., arbeider, Domburg, tot 3 d. gev. dooden van een dier: E. E., 67 j. winkelier Terneuzen, tot j 5 b. s. 3 d. h. beleediging van een ambte naar: A. d. W., 60 j., landbouwer, Stekene, tot ƒ10 b. s. 5 d. h. en A. d. V., 15 j., zonder beroep, Vlissingen, tot 5 b. s. 5 d. h., en mishandeling: K. L. N, 30 j., en W. A. P., 24 j., visschers, Philippine, ieder tot f 3 b. s. 3d. h.J. M., 44 j., landbouwer, Stoppel dijk, tot 3 b. s. 1 d. h.A. H,, 24 j., werk man, Terneuzen, tot f 5 b. s. 5 d. h., en P. B. d. B., 48 j., landbouwer, St. Kruis, tot ƒ15 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging: H. A. W., koopman, Middelburg, beklaagd van mishandeling. (Deze zaak werd indertijd door ons uitvoerig gemeld.) Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldA. de C. Az., Veere; wegens straatschenderij tot ƒ1 b. s. 1 d.; W. L., Gapinge, wegens het niet zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier tot 2 b. s. ld.; L. K,, St Laurens, wegens het laten staan van een trekdier op den weg zonder voorzorgsmaat regelen te hebben genomen tot 2 b. s. 2d.; M. v. O., Roozendaal, wegens het rapen van schelpdieren aan den voet van een zeedijk van den polder Walcheren tot f 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschap N. L. v. A., C. B., Vlissingen, J. P., Klundert, A. M. S., J, F. S., Middelburg, A. L., C.J.Jz., P. T„ West- kapelle, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.J. J. H., Vlis singen, J. de K., Middelburg, ieder tot J 15 b. s. 3 d.J. W. Middelburg, tot 5 b. s. 2d.; en allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken zijn: A. de R. huisv. C. M.,J. M. Cdr., J. B. huisv. J. v. B., en M. de N. Arnemuiden, beklaagd van te hebben geloopen op beplanten grond. de hoofden uwer firma over het geld gaan spreken, zoodra ik in Londen kom. Hoe maakt het onze zonderlinge kennis Lambert en zijn beminnelijke dochter? Ik ben een vreemde geschiedenis, waarin hij betrokken is, op het spoor gekomen als die waar is Daar ging eensklaps de deur open en Lambert stormde de kamer in Lambert in een toe stand van radeloosheid. Zijne oogen stonden verwilderd van angst, zijn gelaat was vaal bleek, ondanks zijn bruinen tint, zijn das zat scheef en hjj had geen handschoenen aan, zoo dat Glynn en Deering tegelijk opsprongen bij die zonderlinge verschijning. «Mijn kindriep Lambert op schorren toon, »waar is mijn kind Deering, hebt gij dien schurk Vincent geholpen om haar te schaken? Zeg het mij, in Godsnaam 1 Heb medelijden met mij! Ik wil alles doen Glynn, gij zult mij ten minste helpen gij zjjt een fatsoenlijk man. Zij is weg en ik word krank zinnig »Weg!" riepen de beide toehoorders uit, «hoe bedoelt gij dat «Glynn", zei Lambert naar zijn adem hij gende, terwijl hij op een stoel neerviel. «Zij is gisterenavond op het bal geweest. Waarom liet ik haar ook onder mijn oog vandaan gaan Het was afgesproken dat zjj bij mevrouw Da villiers zou logeeren. Toen ik van morgen naar haar vroeg zei de bonne dat zij nog niet thuia was; du» dacht ik er niet meer over en Door den heer mr Marinus Verbrugge, onlangs te Middelburg overleden, zijn de volgende legaten, vrij van successierecht, gemaakt aan de algemeene armen te Middelburg 1000 Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden 1000de Louisa stichting te 's Gra venhage 1000de Alexander stichting voor blinden te Bennekom 500de inrichting voor doofstommen te Botterdam 1000de werkinrichting voor Zeeuwsche blinden te Middelburg 500de ambachtsschool te Mid delburg 500 de Maatschappij van weldadigheid f 500 de Hoogeschool te Leiden, tot vorming van een beurs, 12000het centraal Israëli tisch weeshuis in Nederland te Utrecht 500 en het Zeeuivsch genootschap der loetenschappen te Middelburg, tot een aangegeven doel, 5000. In tegenwoordigheid van de officieren werd heden op het Molenwater alhier voor het front van den treep de bronzen medalje voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den geweerma ker J. E. van Os, van het 2e bataljon, 3e regi ment infanterie. Op den len Februari a. s. zal het detachement infanterie te Terneuzen worden afgelost aoor een detachement uit Ylisssingen. De luitenant J. M. C. Vermande is aldaar sedert den 1 No vember 1888 gedetacheerd. Naar wij vernemen is door den heer M. Nathan dispensatie aangevraagd voor het in voeren van vreemde varkens, om, zooals door hem bij zijne voordracht alhier is toegezegd den landbouwers de gelegenheid te openen die varkens aan te fokken, welke hun het meeste voordeel kunnen geven. Heden morgen te half elf heeft de trein, komende van Vlissingen, te Kruiningen een defect aan de machine bekomen. Om de reis vooit te zetten is de machine gebruikt van den van Roosendaal komenden goederentrein. Van Vlissingen werd voor dien trein een reserve machine ontboden. Men schrijft ons uit Vlissingen Naarthans blijkt was het «Leger des Heils" tot nog toe nog niet voor goed in onze stad gevestigd, en moest er daartoe nog eene bijzon dere plechtigheid plaats vinden. De majoor H. C. Hodder, vergezeld van zijn stafkapitein Schoch, doet eene rondreis om al zijne corpsen te bezoeken, en zal dan ook Donderdag hier komen en des avonds, in het gewone locaal, eene «Groote Heilsbijeenkomst" leiden. Na Vrijdag de afdeeling Retranchement te hebben bezocht, zullen genoemde heeren des Zaterdags hier terugkomen, en des avonds te 7{ uren in de, daartoe gehuurde zaal van den heer Kuijpers, eene bijeenkomst houden, waarin de vorming van het corps Vlissingen (no. 16) zal worden afgekondigd, het corpsvaandel zal worden overhandigd en de inzegening van soldaten zal plaats hebben. Deze bijeenkomst is tegen betaling voor ieder toegankelijk. Op de buitenplaats Overduin onder Oost- kapelle werd Maandag morgen een otter geschoten van 6.5 kilo. Volgens het IV. v. d. D. deden gevol machtigden van de firma wed. J. H. C. Kake- beeke te Goes ook een onderzoek te Bergen op Zoom of aldaar soms een geschikt terrein te verkrijgen is tot herbouw hunner fabriek. De heer J. de Jongh, paardenarts in Indië, die met spoed naar Nederland moest vertrekken, is te Goes aangekomen en bevindt zich, volgens de G. Crt., zeer wel. Hij is echter niet, zooals de dagbladen meldden door kwaden droes besmet, doch aangetast door worm, eene bekende paardenziekte, die niet zoo gevaarlijk moet zijn als droes. De ziekte is op hem overgebracht, doordat hij bij de behandeling van een aan worm lijdend paard een wondje had, waarin de smetstof is terecht gekomen. Zekere K., van Krabbendijke, werd Maandag avond op den 's Ileerhendrikskinderdjjk, op zijn weg naar Goes, in de nabijheid der hoeve van den landbouwer M. de Boks door twee kerels aangegrepen, die hem een doek om het hoofd sloegen en intusschen zijn portemennaie, in houdende ƒ11.60, afhandig maakten, waarna zij het op een loopen zetten. De aangerande heeft aangifte bij de politie gedaan. In de Maandag te IJzendjjke gehouden raadsvergadering kwamen, behalvedebenoeming van een onderwijzer, door ons reeds gemeld, ging" als gewoonlijk aan mijn werk. Ik moest een paar menschen spreken en ging toen naar de Davilliers, met het plan om met haar naar huis te wandelen, indien zij daar nog was. Maar zij was er niet zij was er niet eens geweest. O hemel, zij hadden haar aan mijn deur afgezet, zij hadden gézien dat zij naar binnen ging, gehoord dat zij de deur slooten nu is zij weg «Maar dat is niet mogelijkJuffrouw Antoinette spseltu zeker een poets. Hebt gij «Ik zeg u dat zij bijna even radeloos zijn als ik," riep hjj, van zijn stoel opspringende, uit. «Ik vloog naar uw hotel Deering, want ik ben overtuigd dat Vincent er de hand in heeft. Hij is een ellendige schurk en ik waarschuw je Deering, neem hem niet in uw bescherming «Hoe durft gij mij van zulk een laagheid betichten I" riep Deering woedend uit. «Ik weet even weinig van de zaak af als gij nog minder doe maar niet alsof gij geen vermoedens hebt. Zij is niet ontvoerd zonder uw eigen toestemminggjj zult zeker wel weten met wien zjj vertrokken is." Hoezeer Glynn zelf ook geschrikt was, werd hij toch getroffen door het ontstelde gelaat van Deering en was geneigd om hem van alle medeplichtigheid vrij te pleiten. «Zijt gjj naar de politie geweest Niet Laat ons in vredesnaam dan toch geen tijd verliezen," Glynn greep zjjn hoed. «Ik ga met u mede." eenige opmerkingen van ged. staten over de begrooting voor 1889 ter tafel. De voornaamste was dat op die begrooting niet voorkomt eene som ter bestrijding van kosten voor vergrooting van het schoolgebouw in de kom der gemeente, waarop door den districts-schoolopziener wordt aangedrongen. Burgemeester en wethouders stelden voor aan dat verlangen te voldoen en daartoe 2000 uit te trekken. De raad oor deelde het echter beter niet te haastig te zijn en eerst de aanstaande wijzigingen in de school wet te moeten afwachtenop die gronden verwierp hij het voorstel van het dageljjksch bestuur met algemeene stemmen, waaronder ook die der beide wethouders. Te Axel is eene vereeniging opgericht van suikerbieten-verbouwers, onder den naam Door Eendracht sterk, ten doel hebbende een macht te vormen tegenover de eischen der suikerfa brikanten. De vereeniging telt reeds een zeven tig tal leden. Het bestuur bestaat uit de heeren P. van Hoeve, voorzitter, J. van Dixhoorn Mz. penningmeester en W. Dieleman Pz., secretaris. Door den gemeenteraad van Koewacht werd Vrijdag jl. het reglement voor de brand weer vastgesteld en tot opper-brandmeester benoemd de heer A. J. Geerards, terwijl tot brandmeesters o. a. werden gekozen de heeren J. de Theye en D. de Caluwé. Vanwege de Maatschappij tot redding van drenkelingen in Zuid-Holland is aan de heeren Braakenburg, arts en Wortman, cand arts, beiden te Leiden, de zilveren medaille uitgereikt voor de verleende hulp aan de schipbreukelingen van een aan de kust nabjj Ouddorp (Z, H.) in November van het vorige jaar gestrand Russisch vaartuig. Een landverhuizer naar Brazilië heeft aan zijne familie te 's Hage het volgende ter waar schuwing geschreven «Wij hebben een boel nieuws, maar geen best. Wjj zijn schandeljjk bedrogen, want van land, koeien en huis is geen sprake. Wjj moeten hard werken om in het leven te bljj ven. Van de week hadden wij op een dag met ons vieren 374 cent verdiend. «Door weinig eten en hard werken zullen we beproeven, zooveel over te sparen dat we weer naar Holland terug kunnen komen want het is hier niet vol te houden. Wjj eten rijst, maïs, zwarte boonen en wat gezouten spek. Slapen doen we op maïsstroo op de planken. Ons huis is een vierkant hok van leem, en ons meubilair een tafel en twee banken. «Wjj moeten op bloote voeten loopen een schoenmaker vindt hier geen werk. Daaren tegen moeten we gewapend naar ons werk gaan. «De natuur is schoon, dat is waar. Maar wat heeft men daaraan, als men niet veel meer is dan slaafhet eenige onderscheid is, dat wjj geen slaag krjjgen. «Wil toch ieder waarschuwen, niet naar Brazilië te gaan want men zou er zich te laat over beklagen.'1 Te Oorschot (N.-B) waar, tengevolge van het steeds meer toenemende zoutsmokkelen, het personeel der rijksambtenaren verdriedubbeld is, had het volgende voorval plaats. Eenige smokkelaars, met een zware vracht door de heide marcheerende, werden, toen ze een boschje ge naderd waren, plotseling verschrikt met den roep: «Halt, wij zjjn rijksambtenaren". In een ommezien ontvielen hun de gevulde zakken en onder het mompelen van«Die verwenschte nieuwe kommiezen," kozen ze ijlings het hazenpad. De ewaande kommiezen, zelf smokkelaars, maakten zich spoedig van hun buit meester en brachten hun roofwaar aan den man, zonder dat er de echte kommiezen de lucht van kregen. Er zjjn weer eenige zeer ernstige jj s 0 n- gelukken te vermelden. Te Arnhem ging Zondag men beweert ten gevolge van een weddenschap een jongman op het ijs in den grootm vjjver van het Klarenbeeksche Bosch. Hij zakte er door en verdronk. Hulp werd wel spoedig geboden, zelfs met levensgevaar, maar het was te laat. Te Wjjde Wormer vermaakten zich denzelfden dag drie kinderen, een meisje van 13, een van 11 en een jongetje van ruim 7 jaar, op het ijs, zakten erdoor en zonken alle drie spoedig in de diepte weg. Te Zuid-Beierland waagden des namiddags twee broeders van 8 en 14 jaar zich op het broze «Ik ben teruggekeerd om den portier te ondervragen, eer ik naar de prefecture de Police gingen toen voelde ik mij genoopt hem te ondervragen", op Deering wjjzende, «om het u te vertellen, om O sta mij bjj, Glynn, mjjn hoofd begint te duizelen." «Gjj moet u kalm houden, om harent wil," zei Glynn, «kom meeAls zjj leeft zul len wjj haar vinden." «Ik zal helpen zooveel ik kan", riep Dee ring, «al hebt gjj mij nog zoo smadelijk aan gevallen." Lambert staarde hem wezenloos aan, totdat Glynn, die zelf bijna versuft was van den schrik, zjjn arm door den zjjnen stak en hem naar een fiacre bracht, die voor de deur stond. Er werd onderweg weinig gesproken, behalve om den koetsier tot spoed te vermanen, totdat men de Rue de Jerusalem bereikte, waar zjj na eenige formaliteiten toegelaten werden bjj den chef der detectives, een kalm, eenvoudig man, met grijs haar, schrandere oogen en een doordringende stem. Hjj luisterde met de grootste aandacht naar het verhaal van Lam bert en deed slechts nu en dan een vraag om de bjjzonderheden een weinig te beperken. Lam bert deed zich bljjkbaar geweld aan om zjjn vreeseljjke aandoening te beheerschen, daar het besef der noodzakeljjkheid om zich duidelijk uit te drukken hem bovenmenscheljjke kracht verleende. Terwjjl Glynn met de grootste aandacht zat jjs in de binnenhaven. Een viel door het jjs, waarop de ander hem wilde helpen, doch er ook doorzakte, met het noodlottig gevolg dat beiden verdronken. Twee vrouwelijke inge zetenen van Staphorst zijn Vrijdag bjj de Licht mis, gem. Nieuw-Leuzen, door het jjs gezakt en verdronken. Te Delft vermaakte zich een 12jarig knaapje, niettegenstaande de waar schuwing der politie, met schotsj es varen in het Oostsingelwaterhjj gleed er af en ver dronk. Te Dingen (Oost-Friesland) zjjn Don derdag jl. een onderwijzer en veertig scholieren, die zich op de Eems met schaatsenrijden wilden vermaken, door het jjs gezakt en op Óen na allen verdronken. Nationaal a tont prix, misschien zelfs ten koste van den maag. Keizer Wilhelm II heeft bepaald dat geen enkele Fransche kok meer werkzaam mag zjjn in de Duitsche paleizen. De mjjnontplofiïng te Hyde, in Cheshire, kwam in de Two-Footmijn van de gebr. Side- botham voor. Er waren 100 personen aan 't werk en blijkens nadero berichten worden er 30 vermist. De werkstaking te Origny is geëindigd. De grevisten, mandenmakers, hebben het werk hervat nadat hun de gevraagde loonsverhooging was toegestaan. Verleden Vrijdag heeft zekere Julien Vig- neson, 27 jaren oud, te St. Cyr en Val, bij Or leans, die, in zjjne geestvermogens gekrenkt, zich betooverd waande en zich inbeeldde eene vrouwetong te moeten hebben, zijne moeder doodgeslagen en haar de tong uitgesneden waarmede hij zich uit de voeten maakte. Den volgenden dag heeft men hem gegrepen en te Orleans in een krankzinnigengesticht geplaatst. Te Edinburg heeft men gedurende eenige seconden een duideljjk merkbaren sohok van aardbeving waargenomen tot groote verwon dering en eenigen schrik der inwoners. Schade is niet veroorzaakt, Te Elswood, in Michigan heeft een spoor wegongeluk plaats gehad, waarbjj de vice- gouverneur van dien staat en verscheidene andere personen zijn omgekomen. Vele anderen zjjn gekwetst. Het volgende voorval, dat aan de ge schiedenis van het Trojaansche paard herin nert, wordt uit een Fransch grensplaatsje ge meld. Daar kwam dezer dagen de eigenaar van een grooten draaimolen aan. Alles was naar behooren verpakt en de tolbeambten be toonden zich wel geneigd om aan het verzoek van den eigenaar, om vooral de paarden voor zichtig te behandelen, daar zjj pas nieuw gelakt waren, gehoor te geven Intus schen was, wat den eigenaar van den draaimolen wellicht nog onbekend was, kort te voren een ervaren beambte naar dit kantoor verplaatst en deze achtte het raadzaam de paarden wat nauwkeuriger te onderzoeken, of schoon de eigenaar aandrong op een snelle verzending, daar hjj in een naburig dorp zijne carousel wilde opslaan. Het resultaat van het onderzoek was dan ook zeer belangrijk de be ambte vond aan den buik der paarden zeer kunstig aangebrachte kleppen en toen hjj deze verwjjderde, kwamen uit de paardebuiken wel geen Grieksche helden, maar toch duizenden pakjes sigaren en tabak, welke op deze wjjze over de grenzen zouden gesmokkeld worden. Natuurljjk moest de dorpsjeugd vooreerst het genoegen, om in den draaimolen te zitten, ont beren. Nieuwjaarsrekeningen bederven iemand allicht de Nieuwjaarsvreugde, Daarom zjjn de Chineezen wel gelukkig te achten, dat bjj hen het zenden en ontvangen van Nieuwjaars rekeningen geen mode is. Veeleer moeten alle rekeningen van handwerkers en voor de huis houding vóór den laatsten avond des jaars betaald zijn. Er bestaat te dien aanzien wel geen wet, maar 't is een algemeen gebruik en dat is zoo diep ingeworteld, dat schuldenaren zich het leven benemen om de schande te ontgaan van bekend te worden als slechte betalers. Wat zouden wjj een zelfmoorden zien, als ons volk zoo teergevoelig was Als de schuldeischer van den schuldenaar geen geld krjjgt, gebeurt het soms, dat hjj hem ook wel op den laatsteq dag van 'tjaar een bezoek brengt. Weet de schul denaar dat onwelkom bezoek te ontwijken, dan bestaat daartegen ook nog wel een middel. De schuldeischer, die op Nieuwjaarsmorgen zjjn rekening niet meer mag invorderen, neemt eenvoudig aan, dat het nog avond is. Hjj geeft te luisteren voelde hjj tevens het angstig klop pen van zjjn eigen hart. Welke ramp zou zjjn lieveling overkomen zjjn, haar die hij juist dien dag ten huweljjk had hopen te vragen In welken afschuwelijken strik was zij geloo pen Hij kon zich te nauwernood weerhouden van haar in den blinde te gaan zoeken. Toen de heer Claude (de chef) alle bjjzon derheden had vernomen, nam hjjj een blad pa pier en vroeg een beschrijving van de jonge dame, die Lambert en Glynn te zamen gaven t de laatste voegde er alleen een paar kenmer kende teekenen bij, waaraan de vader zelfs niet dacht. Daarop schelde Claude en gaf eenen onderhoorige last om dat signale ment terstond te telegrapheeren naar alle zeehavens en grenssteden van Frankrijk, en de police de süreté in het geheele land te waar schuwen dat zjj iedereen moest aanhouden, die daarmede overeen kwam, om het even in welk gezelschap zjj zich bevond. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2