N°. 19 132° Jaargang. W oensdag 23 Januari. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelbar^ 22 Januari, "FEUILLETON. or Waarheidonwaarschijnlijker dan verdichting. Vit het Engelsch. O O T lier ui o meter. Middelburg 22 Jan. vm. 8 u. 37 gr. m. 12 u 39 gr. av. 4 u. 40 gr. F. Verwacht N. O. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuweniiuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijoh Van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kaitp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Atlverfenfiëu moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zijn, willen i zij des avonds nog worden opgenomen De Eerste kamer heeft dit jaar een nitvoerig voorloopig verslag uitgebracht omtreut de al gemeens beschouwingen over de staatsbegroo- ting voor 1889. De' staatkundige beschouwin gen nemen daarbij eene groote plaats in. Het optreden van het tegenwoordig ministerie achtte men vrij algemeen een constitutioneele nood zakelijkheid na den uitslag der jongste verkie zingen voor de Tweede kamer, die tot eene meerderheid leidde, waardoor de staatkundige toestand zuiverder was geworden. Verscheidene leden oordeelden dat de regee ring thans van een gemeenschappelijke over tuiging moest blijk geven, voornamelijk op het punt van 't onderwijs. De samenstelling van het kabinet getuigde, volgens de meeste leden van bezadigdheid en verdraagzaamheid jegens andersdenkendenvolgens vele leden ook van bekwaamheid. Gaarne had men een ervaren diplomaat in zijn midden gezien. Onderschei dene leden vonden in de eigenaardige denk beelden van den minister van koloniën grond van bezorgdheid's ministers antecedenten ontnemen niet alleen aan 't ministerie het karakter van verzoeningsgezindheid,— zij doen overijlde stappen in eene eenzijdige richting duchten. Sommige regeeringsdaden wettigden die vrees. Men vroeg geruststelling van de zijde .der gansche regeering op het kardinale punt van de uit 's lands kas te verstrekken ubsidién aan conventionneele scholen. Van den anderen kant meende men dat de minister van koloniën, indien hjj verkeerde stappen deed, door zijne ambtgenooten wel tot bezadigdheid zou worden overgehaald. Naar veler oordeel bestaat er in het kabinet geen homogeniteit op belangrijke punten, zooals de kwestie der plaatsvervanging, de belasting op het roerend vermogen, bij de jongste verkie zingen op den voorgrond gesteld het bescher mend stelselen het zittingnemen van den min v. buit. zaken in een anti-revolutionnair kabinet Vele zagen evenwel in de gemengde samen stelling van het bewind een waarborg tegen het regeeren in een eenzijdige richting. Omtrent de houding der Eerste kamer tegenover het kabinet in de bestaande omstandigheden zij vermeld, dat de minderheid zich met het ministerie in genomen verklaarde en de meerderheid bereid zou worden gevonden tot een welwillende, zij het ook gereserveerde houding, met het voor nemen alle voorstellen te toetsen aan de grond wet en 's lands welbegrepen belang, met ver vulling van den plicht der parlementaire con trole en bescherming van ieders rechten tegen partijzucht. De uitvoering van het zoogenaamde program van actie verwachtte men van dit kabinet niet, daarentegen werd het belang betoogd der spoedige aan de orde stelling der toegezegde herziening der schoolwet, dat ap- paissement zou brengen inden jarenlangen twist. Was eenmaal de schoolkwestie afgedaan dan zou met vereende kracht voldaan kunnen worden aan de door de jongste grondwetsherziening opge wekte verwachtingen. Velen meenden dat Van Mrs ALEXANDER. HOOFDSTUK V. Verdwenen. Intusschen was het heel hard dat Glynn Elsie van tijd tot tijd aan andere dansers moest afstaan. Eensklaps voelde hij dat zij ontstelde, haar arm trilde toen zij Vincent zag naderen. »Gij hebt mij nog geen wals gegund, juffrouw Lambert, mag ik op de volgende rekenen »Ik ben reeds voor de volgende geënga geerd." »Zoo Met den heer Glynn. Hij is zoo bevoorrecht, dat hij u wel voor deze maal kon afstaan, daar ik bijna terstond weg moet en u in lang niet zal weerzien. Ik vertrek morgen, of liever yan daag met den eersten trein naar Bordeaux." I i»Ik ben minder goedaardig dan gij denkt", zei Glynn uit de hoogte, »en niet ge neigd om een jota van mjjn. tjjdeljjk recht af $e staan." drieërlei daarbij in aanmerking moest komen. Vooreerst de vervanging, zoo spoedig mogelijk van het voorl. kiesreglement door eene nieuwe organieke kieswet onafhankelijk van belasting hervorming ten andere de spoedige oplossing, van de defensie kwestieten derde de her vorming van het belastingwezen. Eenige leden wenschten het verband tusschen oorlog en marine beter te verzekeren en drongen aan op het op deugdelijken voet brengen van de levende stiijdkrachten. Sommige leden vreesden dat het oordeel der staatscommissie de regeering zou versterken voor den algemeenen dienstplicht of de afschaffing der plaatsvervanging. Ook werden breede finaneieele beschouwingen ge leverd. Even algemeen als het gevoelen, dat de oogenblikkelijke toestand der financiën niet ongunstig mag heeten, was de overtuiging dat er gebreken aan ons financiewezen knagen. Men vroeg wat deze minister tot verbetering zal verrichten. Een aantal leden drongen aan op eene belasting op het roerend vermogen ter vermindering of afschaffing van onevenredig drukkende belastingen. De aandrang van een lid op een algemeene inkomsten-belasting vond geen weerklank bij anderen, die de voorkeur gaven aan herziening van de personeel e belasting. 's Ministers plan tot verlaging van den zout- aecijns vond bij velen instemming, die echter meenden dat er nog andere drukkende accijnzen op de levensbehoeften behoorden te verdwijnen, wat anderen echter weer minder dringend achtten. De regeling der verhouding tusschen rijks- en gemeentefinanciën bleef ook niet onbe sproken. Een groot aantal leden wilde voor alles breken met het stelsel om alle gemeenten op gelijke wijze te behandelen en op ééne lijn te stellen. De nooden in Friesland en Amster dam kunnen niet op dezelfde wijze worden gelenigd. Het gevoelen van hen, die zich tegen uitbreiding ven het belastinggebied der gemeen ten verklaarden, ontmoette krachtige tegen spraak hij hen, die, mits onder behoorlijk toezicht, de vrijheid voor de gemeenten om de middelen tot bestrijding der uitgaven te vinden wilden uitbreiden. De heer G. M. Boissevain levert in het Januari-nommer van de Economist eene be schouwing over de nieuwe bankwet, waarin hjj een breedvoerig overzicht geeft, hoe de wet tot stand is gekomen en ten slotte het volgende schrijft over het nieuwe tijdperk, dat zich den 1 April a. voor de Nederlandsche bank opent. ^Blijft zij hare tradities getrouw, dan zal dit wezen een voortzetting van hare werk zaamheid allereerst ten nutte van het algemeen, van handel en nijverheid en ook van de land bouwnijverheid voor zooveel deze door derge lijke credietinstelling gebaat kan worden in éen woord van allen, die deel nemen aan de algemeene voortbrenging onzes lands. Nieuw kapitaal kan de bank niet scheppen wie dat van eenige credietinstelling verwacht maakt zich van hare werkzaamheid een zeer onjuiste voorstelling. Maar de bank moet uit alle oorden van het land het ruilmiddel in hare kassen concentreeren, om door die con centratie daarop bezuiniging mogelijk te maken en zoodoende kapitaal beschikbaar te brengen. Zij moet verder door de betalingen te verge- »Wat zou uw vader zeggen als gij wist dat gij een oud vriend voor een nieuwen kennis in den steek laat?" zei Vincent met een on- aangenamen lach. Tot Glynn's verbazing maakte Elsie een beweging als wilde zij haar arm terugtrekken. Glynn drukte hem echter stijf-tegen zich aan. »Ik heb u niet in den steek gelaten", mijnheer Vincent", zei zij bedaard, »want ik had niets met u afgesproken." Misschien niet wij zullen dat punt behandelen als wij elkaar weer ontmoeten", hernam Vincent met onverdragelijke aanmati ging. *Au revoirzoolang, juffrouw Lambert vaarwel, mijnheer Glynn; ik denk niet dat ik u meer zien zal." Met een korte uitdagende buiging verwijderde hij zich. »Kom mede naar de voorkamer, daar is het rustig^, en koel", zei Glynn; »die lomperd heeft u geheel ontstemd." Elsie volgde zwij gend en daar er spoedig weer een dans begon, bleven zij alleen. »Zeg mij toch in 's hemels naam, wat dien man in staat stelt om u zoo te ergerengij hebt beloofd dat gij het mij zoudt vertellen." -»Ik heb hem nooit mogen lijden, maar in den laatster, tijd heb ik gemerkt dat hij een zonderlingen invloed op mijn vader uit oefent, die mij zelfs verzocht heeft orn beleefd tegen hem te zijn. Misschien mag ik u dit niet vertellenmaar vader stelt vertrouwen in u en ik ik geloof dat gjj eerljjk zjjt. Ik makkelijken en te bespoedigen de diensten, die een zelfde som ruilmiddelen in het ver keer bewijst, meer en meer vermenigvuldigen en daardoor de behoeften aan kapitaal vermin deren. En de schakel zijnde, die criedietge- vers en credietnemers verbindt, moet zij bet kapitaal daar brengen waar het 't nuttigst is. Aan haar ook de taak om, al naar de omstan digheden dit vereischen, hare credietgevingen uitzettende of inkrimpend, de algemeene cre- dietmarkt te leiden en te regelen. Alzoo opnieuw optredende zal ik herhaal het de bank hare tegenwoordige werkzaam heid slechts voortzetten. Maar dit zal deze in het nieuwe tijdperk onderscheiden van die in het tijdperk, dat achter ons ligt, dat voortaan de directe winsten, welke die werkzaamheid voor de bank zelve oplevert, voor een aanzien lijk deel in de staatskas zullen vloeien en dientengevolge algemeen van al de voordeelen, die de instelling teweeg brengt en afwerpt, genoten zal worden. Doch om hare fradities getrouw te blijven is het niet alleen noodig, dat de bank blijve wat zjj nu js, wat iu de laatste vjjf-en-twintig jaar van haar werd, maar moet zij op die tra dities voortbouwenin denzelfden geest, die haar bestuur bezielde, zich blijven bewegen. Gelukkiglijk mag men aannemen, dat nie mand meer van deze roeping doordrongen is dan de tegenwoordige president en directeu ren van de bank. Trouwens de bewijzen daarvan hebben zich niet laten wachten. Reeds met den 1 Januari treedt een nieuw reglement in werking betreffende een zeer be langrijk onderdeel van de werkzaamheden de rekening-courant. Het is hier de plaats niet om in de bijzon derheden melding te maken van dat reglément. Genoeg zij het hier te zeggen, dat door de thans gestelde voorwaarden de bank op alle plaatsen, waar zij haar hoofdkantoor, bijbank of een agentschap gevestigd heeft, de gelegen heid openstelt om met zeer geringe kosten bij haar eene rekening te openen en van die rekening partij te trekken voor onderlings ver rekeningen en betalingen. Voorts biedt zij aan hare rekeninghouders groote gerieflijkheden aan, wanneer deze zich tot haar wenden met crediet- aanvragen. En dit niet alleen, maar in de voorwaarden harer credietverleeningen brengt zij ook eene belangrijke wijziging, waardoor zij aan wie bij haar eene rekening opent het mogelijk maakt van deze hare diensten veel ruimer en beter gebruik te maken. Intusschen is blijkbaar het bankbestuur er op bedacht geweest om wel de diensten, die zij aan het groote publiek kan bewijzen, te vermeerderen, maar tevens om dit niet te doen door verdringing der in de hoofdstad en de provinciën bestaande bijzondere crediet- en kassiersinstellingen. Veeleer schijnt het stre ven te zijn om, tegelijk dat in het algemeen en aan een ieder nieuwe diensten worden aan geboden, ook te worden wat men in Engeland noemt de banker's bank. Door de thans met betrekking tot het openen van rekening-courant bij de bank vastgestelde bepalingen is door het bestuur het noodige v< rricht om ten onzent zich het stelsel der boeksaldo's met overschrijving van rekening maak mij nog altijd ongerust over vader. Hij is zoo ongedurig en ik verbeeld mij altijd dat het erger is, wanneer hij den heer Vincent ge sproken heeft. Somtijds denk ik dat vader een moeilijk, droevig leven achter zich heeft, ofschoon hij tracht het van zich af te zetten, en ik doe mijn best om hem het verleden te doen vergeten. Hij houdt zooveel van mij dat ik alles voor hem wil doen en altijd bij hem blijven." »Jonge menschen kunnen niet altijd voor hun toekomts instaan en hij zou het gelukkigst zijn als hij wist dat gij gelukkig waart." »Maar ik niethet zou mij vreeselijk hinderen als ik dacht dat hjj iets noodig kon hebben en ik er niet was om het hem te ge ven." Hare lieve roode lipjes trilden van aan doening, »Dit hart is waard om veroverd te wor den," dacht Glynn haar peinzend gelaat gade slaande. »Ik wilde dat hij niets over den heer Vincent vertelde, eer gij vertrekt," vervolgde zij, sik voel mij zoo bezwaard, door het voor gevoel van een onvermijdelijk ongeluk." »Voordat ik weg ga? Hoe weet gij dat ik wegga »Ik hoorde het vader zeggen en gij kunt toch niet altijd te Parijs bljjven." »Ik kan mij niet losrukken" zei Glynn met hartstochtelijken nadruk. »Waarom niet vroeg zjj verbaasd op rekening of met beschikking daartegen per cheque en verder van de algemeene verreke ningen, die zich over het geheele land kunnen uitstrekken, krachtig haan te doen breken. Eene tweede zeer belangrijke wijziging is t igelijkertijd aangebracht in het reglement dei- bank voor de inrichting in den werkkring dei- bijbank en der agentschappen. Besloten is namelijk, dat nevens de agentschappen ook sub-agentschappen kunnen worden opgericht. En wat betreft de aanraking met het publiek zullen die sub-agenten genoegzaam geheel gelijk staan met de agentschappen zelve. Het komt er nu slechts op aan, dat aan deze wijziging van het reglement in de(praktijk op ruimer schaal uitvoering worde gegeven. Maar natuurlijk is de verandering met geen ander doel geschied dan om die in toepassing te brengen. Tijdens de behandeling der bankwet hij de Tweede kamer kwam bij deze een adres in van de kamer van koophandel te Deventer met verzoek in de wet de bepaling op te ne men, dat in alle gemeenten van meer dan 20000 zielen een agentschap zou worden opge richt. Dat in de hier aangegeven richting het bankbestuur werkzaam wil zijn, is aanstonds gebleken. Men mag dan ook verwachten, dat de bank, die, naar van haar in de Tweede kamer werd getuigd, onder de wet van 1863 iu waarheid reeds van eene Amsterdamsche bank de Neder landsche Bank werd, onder de wet van 1888 nog in veel ruimere mate eene algemeene Nederlandsche instelling zal worden. Immers dit zal zij meer en meer zijn, naarmate zij in alle gemeenten optreedt, waar daartoe aanlei ding gevonden wordt, en overal al de diensten bewijst aan welke daar behoefte bestaat. 't Laat zich aanzien, dat hiertoe alleen noo dig is, dat het werk, dat dadelijk zoo goecl begonnen werd, zoo worde doorgezet." Omtrent 's konings gezondheidstoestand meldde de Staatscourant Maandagavond: »Ofschoon Zijne Majesteit de Koning de laatste 48 uren minder rustig heeft doorgebracht, blijft volgens verklaring der geneesheeren de toestand des konings voor het oogenblik bevredigend. De voeding verbetert iets, en de krachten gaan langzaam vooruit." De ziekenoppasser Hemmes, die naar het Loo was ontboden om diensten ten paleize te presteeren, is van daar te 's Gravenkage terug gekeerd. Uit dit feit blijkt ook, dat in den toestand van Z. M. eene gunstige wending is gekomen. Het officieele bericht omtrent dien toestand luidt heden N b een kalmen dag heeft Z. M. de koning heden een rustigen nacht doorgebracht. De algemeene toestand is bevredigend. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Scherpenisse CD. Bolier; tot directeur van het postkantoor te Goes H. F. L. Klippink, thans directeur van het post kantoor te Barneveld, en tot directeur van het postkantoor te Gouda J. W. Vorster, thans doch toen zij zjjn blik ontmoette kwam er een donkere blos op haar gelaat, die echter terstond weer verdween. »Waarom niet Mag ik u dat eens komen vertellen Wilt gij morgen welwillend, ge duldig mijn verklaring aanhooren »0 zei zij eenigszins onthutst sket is reeds laat mevrouw Davilliers zal mjj zoeken." s-Maar Elsie, mag ik komen, wilt gij naar mij luisteren »Ja," zei zij ernstig en zacht, »gij moogt komen." Er kwamen meer paren binnen en Glynn was genoodzaakt haar naar haar gezel schap te brengen. Madame Davilliers wilde juist de halzaal verlaten en maakte de opmerking dat het lieve kind, Elsie, er moede uit zag. Glynn bracht haar naar de deur, en hulde haar zorgvuldig in haar mantel. »Morgen," fluisterde hjj en drukte kaar arm tegen zich aan. Zij zag hem met een ernstigen, vragenden blik aan en zei »Gij verbaast mij." - Waarom Wilt gij mij dat morgen ook zeggen Hoe laat mag ik komen »Na den middag." »Blijft gij van naclïfc bij ons, Elsie, kind", riep mevrouw Davilliers uit het rijtuig. »Het is heel lief van u, maar ik ga liever naar huis; ik geloof dat ik koude gevat heb." Haar stem was onvast en Glynn voelde dat directeur van het post- en telegraafkantoor te Steenwijk (Bovenstaande gedeeltelijk in ons vorig nom- mer reeds gemeld). tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Almeloo, ter standplaats Alineloo, mr. H. Th. Westenberg, thans in dezelfde betrekking te Maastricht. De ministers van financiën, van oorlog, van marine en van waterstaat verleenen deze week geen audiëntie. De leden der Tweede kamer schijnen beur telings ongesteld te worden. Thans is de heer Van Baar ernstig ziek. De mail, dezer dagen ontvangen, is gedateerd Batavia 23 December. De mededeelingen, daarmee aangebracht, Le- palen zich, wat Atjeh betreft, tot correspondentie artikelen in de dagbladen. Daarin wordt gewag gemaakt van een enkel geval van zeeroof het bemachtigen van een Ohineesche prauw door de Atjehers. 't Stoomschip Samarang en de Albatros beschoten daarom Koeala Gigieng, werwaarts de prauw gesleept was, maar een landing kon niet plaats hebben. De Atjek-eorrespond. van het N. Pad. Iiand. schrijft dd. 9 Dec. dat het gouv. stoomschip Zeemeeuw een Atjehsche toukang calangeerde, komende van Singapore, die o. a. een lading inhield van 200 achterlaadgewereu, 40 revolvers, 50.000 patronen, 500.000 slaghoedjes en etteljjke vaten buskruit. Alles werd prijs gemaakt en de opvarenden aan het bestuur te Edi overgeleverd. De heer Enklaar van Guerieke te Soerabaya heeft, volgens de Loc., van een handelsfirma de opdracht gekregen om een groote reis over Java te ondernemen en daarbij zooveel mogelijk alle landelijke ondernemingen te bezoeken. Het doel der reis is om aan eigenaars van ondernemingen de gewenschte inlichtingen te verschaffen om trent de keuze en het gebruik van verschillende kunstmest-preparaten. Het volgende zonderlinge feit wordt nog gemeld De Chinees Tan Yan Goan, pachter te Bata via van het recht tot het houden van pand huizen, heeft die pacht gedurende de jaren 1886, 1887 en 18ö8 gedreven en nog nooit ge faald in het betalen van zijnen maandelijkschen pachtschat, die op den laatsten van iedere maand door hem ten kantore van den alge meenen ontvanger werd gestort. Ook over de jongst verloopen maand Augustus wilde hij op Vrijdag den 31 aan zijne Verplichtingen voldoen, toen het hem eensklaps inviel, dat op dien dag de kroonprinses der Nederlanden verjaarde, en, zooals trouwens zoowel de Hollandsche als de Maleische bladen van den dag te voren meld den de gouvernements bureau's, zoowel als de handelskantoren den 31 gesloten, zouden zijn. Met een gerust hart begaf geno linde Chinees zich aan zijne bezigheden, de pachtsom - 5000 ter zijde leggende om die den vol genden morgen onmiddellijk te gaan storten. En hij deed zoo. Den 1 September reeds te half negen bevond hij zich bij den ontvanger, maar vernam van dien ambtenaar, dat hij 2 zij beefde. Hij wilde een paar geruststellende woorden tot haar zeggen, maar er was geen gelegenheid voor. Het volgende oogenblik werd het portier dichtgeslagen, de koetsier kreeg last om naar la rue de VEoéque te rijden en Glynn mocht het rijtuig naoogen. .^Afscheid nemende van den jongen Leclero, die naar de balzaal terug ging, stak Glynn een sigaar op en wandelde naar de rue Puvoli. De nacht was koud en donker, maar hij was te opgewonden om er iets van te merken. In zijn geest was hij den Rubicon overgetrokken en door zijn verzoek om een onderhoud had hij zich naar hij meende verbonden om zijn toekomst voor haar beschikbaar te stellen. Zou zij haar aannemen Hij was te veel verliefd om zich rekenschap te geven van den indruk, dien hij gemaakt had, en hij meende het te ernstig om niet nederig te zijn. Elsie was geschrikt, aangedaan, maar daar volgde nog niet uit dat zij hem liefhad. Wat zij ook besliste, hij was blij dat hij gesproken had, zij zou wel begrij pen wat hij met die verklaring beoogdezou zij beloofd hebben hem aan te hooren als zij niet gunstig voor hem gestemd was Als Welk een verrukking doortintelde hem bij de mogelijkheid, die hij zich daarbij voorstelde. Hij lachte bijna hardop bij de gedachte aan de woede van lady Gethin over zulk een hu welijk. Hij stelde zich zijn toekomstig tehuis voor, zoo vreedzaam, zoo huiselijk dat zelfs de drukste bezoeken van Lambert met zijl?

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1