N. POLDERMAN. N°. 17. 132e Jaargang. 1889. Maanda 21 Januari. Brieven uit de Hofstad or Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Adrertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 19 Januari. De herstemming voor een lid der Provinciale staten in het district Tholen. KERKNIEUWS. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. MODELBOUW LOWE. Thermometer. Agenten te Vlissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peul, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentiën Middelburg 19 Jan. vm. 8 u. 40 gr. Nieuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur m. 12 u 44 gr. av. 4 u. 41 gr. F. bureau van Nijgh Van Ditmak te Botterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het i aan het bureau bezorgd zijn, willen Verwacht: W. wind. Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gkosjean Co. te Brussel, i zij des avonds nog worden opgenomen. Nu in dat district de voornaamste scheids muur tusschen de liberalen onderling is gevallen, willen wij hopen dat ook andere geschillen voor het oogeiiblik zullen worden terzij gesteld om het gemeenschappelijke gevaar te trotseeren. Niet tegen den persoon, van anti-revolu- tionnaire zijde candidaat gesteld, maar tegen de beginselen, die hij vertegenwoordigt, is de strijd gericht. Hij is de banierdrager van hen, die op dit oogenblik de meerderheid in onze Tweede kamer bezitten en die onder leiding staan van de heeren Schaepman en Lobman. Hij treedt op als slippendrager van hen, die thans zich nog van hunne gematigde zijden deden kennen, maar dit deden, omdat zij in de Eerste kamer de overhand nog niet hebbenzij hopen echter dit jaar op de overwinning, welke ook in dat hoogerhuis de macht hun in handen zal geven. En dan Dan eerst zullen wij de overheersching leeren gevoelen van hen, wier hoogste streven is: de staat onderworpen aan hunue kerkelijke begrippen. Ous gansche staats bestuur doortrokken van den geest van onver draagzaamheid, dien de verbondeu partijen jegens elkaar koesteren. De macht van het tweemanschap, hierboven genoemd, ten top punt gevoerd, en zelfs de stemmen der ge matigden, als een Huber, een Fabius, een Bahlman, die nog den moed hunner overtuiging bezitten en op hunne zelfstandigheid prijs stellen, tot zwijgen gedoemd. Zal dit gelukken? Dit hangt geheel af van de verkiezingen voor de provinciale staten, in Mei a. te houden, In jaren zijn die niet zoo belangrijk geweest als ditmaal, vooral om deze twee redenen le. Staan wij voor het feit dat een aantal nieuwe kiezers daaraan deelnemen. 2e. Gaat het om de macht in de Eerste kamer. Wordt de meerderheid der liberalen daar gefnuikt, dan is het laatste bolwerk tegen kerkelijke tyrannie verdreven. Van beide kanien zullen dus alle krachten worden ingespannen en hetzelfde spel als bij de verkiezingen voor de Tweede kamer in 1888 zal nu weer worden gespeeldhand aan hand treden natuurlijk de anti-liberalen fracties tegen onze partij op. Wat zal er in onze provincie gebeuren Wij weten het niet, doch wij wanhopen evenmin. Maar juist daarom is de verkiezing iu het district Tholen op Dinsdag a. van zooveel gewicht. Het tot nutoe liberale Tholen kan een krach tigen stoot geven om den moed der liberalen in ons gewest te sterken tegen den strijd, maar het kan dien zoo noodigen moed ook doen verliezen. Willen de liberalen daar het eerste, dat zij dan eendrachtig optreden, niets ont zien, alle geoorloofde middelen aanwenden om de overwinning te behalen. Er is thans éen candidaat, die het liberaal idee vertegenwoordigten die kan en zal gekozen worden als slechts eendracht heerscht en opgewektheid. Dan, .maar dan ook alleen, is de over winning aan den heer Tot vier uur is Dinsdag 22 Januari de stembus geopend. Men verzuime niet zich Van zijne taak te kwijten. 18 Januari 1889. De slag, die dezer dagen het Nederlandsche koningshuis en het Nederlandsche volk zoo ernstig dreigde, is voor het oogenblik weer afgewend. Gedurende een paar dagen werd inderdaad vermoed, dat het ergste gebeuren zouen met angstige bezorgdheid, met klim mende vrees werd telkens naar de nieuwe be richten omtrent 's konings toestand uitgezien. Indien toen een bulletin, van eeri of ander dag blad verschenen ware, omgeven door een breeden rouwrand, die reeds van verre verkondigde wat de inhoud zijn zou, bet zou niemand heb ben verwonderd; men was er op voorbereiden wachtte eigenlijk niet anders. Doch die som bere vermoedens onderschatten het krachtige gestel van onzen grijzen vorst, een gestel, dat zelfs na al de jarenwaarin bet allerminst werd ontzien, na al de ondermijnende aanvallen van de pijnlijke en gevaarlijke kwalen, waar aan zijne majesteit lijdtnog bestand bleek tegen een zoo hevigen stoot als nu weer voor de zooveelste maal werd toegebracht. Een van nature minder sterk lichaam zou vermoe delijk reeds lang bezweken zijn onder die ernstige aandoening der nieren, in verband met de buitengewone vetvorming om bet hart. Het is daarom nu allereerst te doen om de krachten te behouden en waar die, zooals in de laatste week zijn afgenomen, aan te vullen. Versterkend voedsel is thans de beste medicijn in tegenstelling met nog kort geleden, toen verschillende soorten van krachtig voedsel den koning door zijne geneesbeeren verboden waren met bet oog op de kwalen, die men toen nog in bun voortgang hoopte te kunnen stuiten. Die hoop is intusschen gebleken niet meer voor verwezenlijking vatbaar te zijn, zoodat nu eene andere wijze van behandeling, zooveel mogeljjk op behoud van de lichaamskrachten gericht, bet eenige middel woidt geoordeeld om hét kostbare leven te rekken. Hoelang zal dit der menschelijke kunst nog gegeven zijn Het antwoord kan niemand geven, doch ongetwijfeld wensebt ieder rechtgeaard Neder lander, dat onzen koning nog lang het leven gespaard worde. Twee rustpunten op zijnen levensweg zijn niet ver meer verwijderdde negentiende Februari, die de natie thans voor de veertigste maal hoopt te vieren als den jaardag van Willem III, en de twaalfde Mei, waarop bet veertig jaren zal geleden zijn, dat onze derde koning uit bet huis van Oranje- Nassau de regeering aanvaardde. Allereerst is op die beide dagen bet oog gevestigd, en al zullen de omstandigheden misschien tuinder geschikt zijn tot uitbundige feestvreugde, voor een dankbare hulde laten zij toch plaats. Zij bet aan het Nederlandsche volk vergund die te brengen! Het is natuurlijk slechts een bijzaak in ver gelijking met andere gevolgen, die bet overlijden van een koning oplevert, maar voor de be trokken personen zou bet toch een zaak van gewicht zijn geweest, indien thans eens'skonings dood de staking van alle publieke vermake lijkheden voor geruimen tijd badde noodzakelijk gemaakt. Midden in het seizoen een stilstand van eenige weken, misschien een paar maanden, is waarlijk geen kleinigheid, bijv. voor bet personeel, dat aan onze opéra verbonden is. De directeur pleegt zulk een relache op hoog bevel te beschouwen als overmacht en acht zich derhalve niet geroepen om de bij contract bedongen honoraria en gagementen uit te be talen voor den tijd, dat niet gespeeld wordt. Vooral zij, die de mindere emplooien vervullen, zooals de cboristen, worden daarvan de slacht offers. En al wilde de beer Desuiten anders handelen, bij zou bij de toch al niet ruime opbrengst van de opéra moeilijk kunnen. Bijna alle uitgaven blijven doen en daarentegen niets ontvangen dit zon edelmoediger wezen dan de kas toelaat te zijn. Het zou zeer de vraag zijn of, zelfs bij de gebruikelijke wijze van bandelen in zoodanig geval, de opéra bestand zou zijn tegen eene winstderving gedurende zoo langen tijd in bet best van bet seizoen. Het Nederlandsch Tooneel zou vermoedelijk evenmin zulk een gedwongen staking van de voorstellingen kunnen verdragenom 'de zaken dan weer wat in het gelijk te brengen zou ten minste menig kluchtspel moeten worden opge voerd. Ongelukkig genoeg leveren toch dezulke in den regel de beste recette op. Een Janus Tulp en dergelijke, die toch niet veel meer dan kluchtspelen zijn, geven altijd goed bezette rangen. De zoogenaamde »draken" trekken voornamelijk bezoekers van de booger gelegen maar minder betalende rangen, maar als er te lachen valt, al is bet ook oni flauwiteiten en banals aardigheden, dan stroomt bet naar eersten rang en stalles even bard als naar de staan plaatsen 4e rang. Een draak kregen de Hagenaars verleden week tweemaal achtereen te zien in de Ge schandvlekte, vertaling van Roger la Honte. Te Middelburg zal, naar ik las, ook daarover de keus loopen van een aldaar op te voeren stuk. Om die reden is bet mijnen lezers misschien niet onverschillig er iets van te vernemen. Het stuk beeft elders ongetwijfeld succes gehad, maar waarvan hangt dit af? Is bet te danken aan de kinderrol, aan de sneeuwbui in den maneschijn of aan den »verrader" die onder ver schillende vermommingen ten tooneele komt Zijn dit de redenen, waarom een aantal tooneel- gezelschappen het stuk opvoeren en ligt daarin de verklaring van de menigte opvoeringen, die het mag beleven Het zal zoo wel wezen, want een »draak" is Roger la Honteeen van de ergste soort, een stuk om gelijktijdig den engelen in den bak tranen af te persen en de aardscbe wezens, die wat lager bij den grond blijven, stof tot lachen te geven. Om niet te spreken van al de effectbejagendo trucs en de vele onwaarschijnlijkheden, zij alleen in het kort de gebrekkige »opzet" aangestipt, waardoor de intrige zelfs geheel mank gaat. Men stelle zich voor, dat iemand (de verrader" natuurlijk,) door een vrij ongemotiveerden wraaklust bezield, Roger, die op het punt staat failliet te gaan, geheel en al in bet verderf stort. Hij »asso- cieert" zich te dien einde met eene hem te voren geheel onbekende dame, die ook al met wraak plannen rondloopt, omdat Roger baar niet meer kan liefhebben. Men zou zeggen, dat bet faillis sement van Roger reeds voldoende bevrediging kon schenken aan de twee compagnons, maar neen, dan ware het stuk niet »akelig" genoeg, er moet nog veel meer gebeuren. De verrader Luversan bewerkt de dame om aan Roger een som gelds te zenden, die zij vroeger eens van hem geleend of gekregen beeft, welk laatste Luversan is te weten gekomen uit een verloren en door hem gevonden brief van de dame. Zooveel geld hebben zij niet, geen van beiden, maar dit is niets: hij zal wel diefstalen moord plegen om er aan te komen en dan zal bij bet geld met de verdenking van de misdaad erbij Roger op zijn dak schuiven. Die verdenking is de spil waarom het stuk draait en waarvoor Luversan en zijn bondge- nooten eer, leven en alles op bet spel zetten. Om de vrouw niet al te monsterachtig te doen voorkomen deed de schrijver Luversan den moord plegen zonder baar voorkennisde diefstal werd door baar goedgekeurd. Tot zoover gaat alles nog, maar nu komt bet zwakke punt Luversan laat nam. de dame een brief schrijven aan bun slachtoffer tan geleide van bet later daarbij te voegen geld, een brief dus dien Roger toonen kan en die de herkomst van bet geld bewijzen zou, m. a. w., die naar menschelijke berekening hun plannen geheel zal doen mis lukken. En daar waagt de man toch zijn hoofd voor, want de moord geschiedt. Door een noodlottige gelijkenis, voornamelijk in hoed en jas, wordt evenwel Roger verdacht en komt de politie dezen zoeken en ondervragen. Eenige oogenblikken te voren is hem door den ver wonden moordenaar bet pakket bankbiljetten met den brief gebracht, zoodat de vermiste waarden door de politie juist bij hem worden gevonden. Was bet nu niet aangewezen dat de begeleidende brief ook gevonden werd en de inspecteur van politie dus met een beleefde buiging zijn excuses maakt Zeker, maar dan rekent men buiten den bescheiden Roger, die een paar minuten te voren heel netjes den voor zijn oude liefde comprommitteerenden brief beeft verbrand 1 Dit is dus de grond waarop men beeft durven bouwen, op zoo'n toeval rekende Luversan, toen hij den brief deed schrijven 1 Hoe door die ongelukkige vergis sing van de politie, door allerlei omstandig heden daarin gesterkt, Roger veroordeeld en in tal van avonturen gewikkeld wordt, zal ik niet vertellenvoor ben die bet stuk nog te zien krijgen, blijve er nog wat spanning over. Bij de vereeniging het Nederlandsch tooneel werd de zeer uitgebreide en zware kinderrol uitstekend vervuld door eene leerlinge van de Tooneelschooldit gaf ten minste nog iets aan trekkelijks aan sommige tooneelen. Ik stel mij echter voor, dat bij een minder gelukkige bezetting van die rol de geheele geschiedenis totaal ongenietbaar zal zijn. Het is te hopen, dat bet publiek voortaan wat minder belust toone te zijn op spektakel stukken van dien aardbet Haagsebe publiek was reeds bij de tweede opvoering zeer scbaarsch vertegenwoordigd van de engelen spreek ik nu nog niet. Men schrijft ons Het stoomschip Warwick Castle, dat den dienst tusschen Vlissingen en Zuid-Afrika zal openen, vertrekt Woensdag a. s., 23 dezer des ochtends te 6 uren van Londen, Victoria Docks, en wordt des namiddags tegen 5 uren te Vlis singen verwacht, om van daar den volgenden namiddag te 4 uren te vertrekken. Ditmaal zal dit stoomschip goederen en passagiers ver voeren direkt naar Cape Town, Algoa Bay, East-London, Natal en Delagoa Bay. Bij gelegenheid der opening van dezen nieu wen dienst wordt door de heeren Donald Cur- rie Co., directeuren van de Castle Mail Pac kets Comp.Lim., aan verschillende autoriteiten en genoodigden een lunch aangeboden op Donderdag a. s., des middags te 2 uren, aan boord van het stoomschip Warwick Castle. Namens hen zijn, door de directie der Stoomv. Maatsch". Zeeland, reeds verschillende uitnoo- digingen verzonden. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Februai a., aan F. C. Stewart Schultz, te Vlissingen, op verzoek, eervol ontslag verleend als genees kundige, voor Vlissingen belast met het ge zondheidsonderzoek van zeeschepenen met gemeld onderzoek, voor den tijd van éen jaar, voor Vlissingen belast de offi. van gez. le kl. bij de zeemacht dr. A. W. M. van Deventer, arts aldaar. [Reeds in bet kort in een deel der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld]. Verder is op pensioen gesteld ten bedrage van ƒ1300 'sjaars de kap.-adm. van kleeding W. H. J. Kuipers van het 3e reg. inf. De Londenscbe correspondent der N. Rolt. Ct vernam dat de Britscbe regeering bet protec toraat x>ver Broenei, Sera wak en Britsch N. Borneo heeft aanvaard, en dat de desbetreffende ambtelijke kennisgeving weldra in de London Gazette zou verschijnen. Thans meldt men dat de toestand van bet kamerlid Mr. Van Osenbruggen geen gevaar meer oplevertde zieke is reeds aan de beter e hand. Het aantal Nieuwjaars-kaartjes, dat ditmaal door bet postkantoor te Amsterdam is gegaan, wordt op een half millioen begroot. Bij de andere postkantoren was de massa naar ver houding al even groot. Zal men hier te lande ook eens zoo verstandig worden als de Zwitsers Dezen houden er een anti-Nieuwjaarskaartjes-verbond op namet ,1e bedoeling evenwel om de som, welke de leden anders aan Nieuwjaars-kaartjes besteden, bijeen te brengen in een gemeenschappelijke kas, die alsdan in het belang der armen wordt besteed. Op die wijze wordt weliswaar niet gewensebt, maar gedaan; en dat is in alle opzichten ver kieslijker. (De Werkmansbode) Hedenmiddag is in de Noordstraat alhier de eerste steen gelegd van bet nieuwe kerkgebouw voor de Doopsgezinde gemeente. De plech tigheid droeg een geheel huishoudelijk ka rakter. Inde maand December van bet vorige jaar ontving de kerkeraad der hervormde gemeente te Westkapelle van bestuurders van het Scho- rerfonds te Middelburg de som van honderd gulden, ten behoeve der diaconie-armen. De kerkeraad besloot eenparig voor die gift een buitengewone bedeeli.ng te houden, die dan ook Dinsdag 15 Januari beeft plaatsgehad. Zes en tachtig huisgezinnen hebben, naar gelang van hunne grootte, een kleinere of grootere boe veelheid meel gehad om daarvan brood te bakken. De heer L. Bouma, pred. te Driesum, heeft bet beroep naar de Christelijk Gerefor meerde gemeente te Terneuzen aangenomen. (Tem. Crt.) Gisteren (Vrijdag) werd te Utrecht de derde zitting gehouden van de voorlopige Sy node der Ned. kerken (Doleerende). Besloten werd eene missive te richten aan de classes, waarin gewezen wordt op de zonden der kerken. Om bedoelde missive op te stellen werd benoemd de heer Kuyper, in overleg met de heeren Ploos van Amstel, van den Bergh en Klaarhamer. In de Woensdag gehouden vergadering is nog een zeer belangrijk besluit genomen. Daarin werd n. 1. de ontwerp-akte tot ineen smelting met de Cbr. Ger. kerk, gelijkluidend met die, welke aan de Synode der Cbr. geref. te Kampen door bare deputalen is ingediend, met algemeene stemmen aangenomen. De heer N. Veenstra Bz", hoofd eener school te Wesepe, verrichtte een in menig opzicht verdienstelijken arbeid door, geheel in den geest van Paul Bert's werkje, Hinstruction civique, een boekje te schrijven onder den titel van Door de school voor het vaderland. Een goed voorbeeld lag trouwens voor hemPaul Bert heeft in eenvoudige verhaaltjes een overzicht gegeven van de staatsinrichting van Frankrijk en>de heer Veenstra was gelukkig in de samen stelling van zulk een boekje, waarin onze jeugd op de hoogte gebracht wordt van de rechten en plichten, welke haar in Nederland worden toegekend en opgelegd. In bet eerste stukje nu worden behandeldHet soldaten-leveD. Broederdienst. Eenige zoon. De oorlog. De belasting. Indirecte belastingen en accijnzen. Wie stelt de belastingen vast? Voor den rechter. Verschillende' scholen. De posterijen. De rijksspaarbank. De telegraaf. Het boekje is versierd met aardige plaatjes van W. Steelink, waarover wij ons echter een enkele opmerking veroorloven. Waartoe twee plaatjes gegeven worden, die minder goede zaken uit vroeger tijd voorstellen, is ons niet recht duideljjk. Het eene geeft ons te aan schouwen »eenige soldaten plunderend en moordend in eene straat van eene veroverde stad" en bet andere »het schavot". Zijn zulke onderwerpen op zichzelf al minder geschikt om in zulk een werkje aanschouwelijk voorgesteld te worden, nog minder noodzakelijk waren die afbeeldingen van zaken, welke op vroeger tijden betrekking hebben. De schrijver zegt zelf dat dit moorden en plunderen van vroeger eeuwen dagteekent; terwijl wij allen weten dat de dood straf bij ons reeds lang is afgeschaft. Bij een nieuwen druk, dien wij van dit werkje stellig verwachten ook omdat de uitgevers, de erven J. J. Tijl te Zwolle, voor een zeer uitlokkend gewaad en zeer billijken prijs 0.40) zorgden, zal men wellicht besluiten die plaatjes weg te laten. Allen, die kinderen op gemakkelijke en aan gename wijze op de hoogte willen brengen van hetgeen zij als Nederlanders moeten weten aan onderwijzers vooral bevelen wij de kennis making met dit boekje ten zeerste aan. Binnen weinige dagen zal,« zooals uit achterstaande advertentie blijkt, hier een goede bekende in het concertgebouw optreden, nl. de heer Justus van Maurik Jr. van Amsterdam. Dit belooft een genotvollen avond voor den 31en Januari. Ter mededinging naar den jaarlijkschen prijs van Arti, uit het fonds Willink Collen, zijn vijf en twintig schilderijen ingezonden bet opgegeven onderwerp was ditmaal een landschap. Eerstdaags kan de uitspraak der jury (bet bestuur van Arti) worden tegemoet gezien. Te Leiden is tot arts, eerste gedeelte, bevorderd de beer P. J. Vermaas. Bij bet deze week te 's Hage gehouden examen der adelborsten le klasse, voor zoover zij in bet vaderland aanwezig zijn, slaagden allen. Onder de vonnissen, door de Arr. rechtbank te Middelburg gisteren gewezen en medegedeeld, is, wegens foutieve opgaaf, een abuis ingeslopen. Niet wegens overtreding der drankwet, maar wegens overtreding der jachtwet werden de in den laatsten zin van de opgaaf genoemde per sonen P. J. W. 24 j., sjouwerman, Middelburg en M. de J., 51 j. Kapelle, en J. de J. 26 j, 's Heer Arendskerke, veroordeeld of vrijgespro ken. In de Vrjjdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundvee-stamboek, werd door den penningmeester rekening en verant woording gedaan over bet afgeloopeu jaar. Daaruit bleek dat de financieele toestand niet ongunstig en een vrij groot batig saldo aan wezig is. Het ledental vermeerderde met 5 en bedraagt thans 51. In bet stamboek werden 18 dieren ter inschrijving aengeboden, waar van 12 zijn aangenomen, en wel uit Dreischor 3, Kerkwerve 2, Kruiningen 3, Nieuw-en Sint- Joosland 2, Waarde 1 en Nieuwerkerk 1. De voorzitter deelde mede dat de beer A.M. Tak te Middelburg zijne herbenoeming als be stuurlid heeft aangenomen. Daar de beer J. Pol derdijk te Nieuw- en Sint-Jocsland ontslag als secretaris-penningmeester bad aangevraagd

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1