N°. 14. 132" Jaargang. 1889. Donderdag 17 Januari. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 16 Januari. "FEU I LLETO N, Waarheid, onwaarschijnlijker dan lerdichling. Uit het Engelsch. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. MARINE EN LEGER. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. llllllllllil IK.SIIH (III RANT. Thermometer. Middelburg 16 Jan. vm. 8 u. 32 gr. m. 12 u. 34 gr. av. 4 u. 34 gr. F. VerwachtZ. wind. Agenten te VlissingenP. G. de VeyMestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland,'te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te Tholen"W. A. van Nieuwenüuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Lenden, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. In het laatst verschenen nummer van het Soc. Weekbl. levert mr Goeman Borgesius een pleidooi voor de aanstelling van fabrieksin- specteurs. Hij wjjst er op dat, juist met het oog op de zeer verschillende toestanden en gebruiken bij de nijverheid, het opnemen van algemeene verbodsbepalingen niet wenschelijk is. Volledige kennis van bijzonderheden is noodig en juist daarom is de benoeming van inspecteurs wenschelijk. Er zal ook bij de inrichting van fabrieken en bij het nemen van maatregelen tegen onge lukken veel aan het beleid der fabrieksinspec- teurs moeten worden overgelaten. Weten zij het vertrouwen der industrieelen te winnen, dan zullen zij in zeer vele gevallen verbeteringen kunnen bewerken, zonder dat noodig wezen zal den steun der wet in te roepen. Inspecteurs, die hun roeping begrijpen, zullen niet alleen de adviseurs der regeering worden, maar ook de raadgevers en voorlichters der nijverheid. En dat dit geen droombeeld is, leert de ervaring, o. a. in Engeland en Zwitserland opgedaan. Daar worden de inspecteurs telkens en telkens geraadpleegd, en van oppositie tegen deze, in vroegeren tijd door de nijverheid bestreden instelling is in het geheel geen sprake meer. Dat er alleen in ons land voor deze betrek king geen geschikte personen te vinden zouden zijn, is niet aan te nemen. Verkeerd zou het intusschen zijn, de keuze der regeering tot deze of gene categorie van ambtenaren of technici te beperken. Waar een geschikt persoon te vinden is, moet zij de hand op hem kunnen leggen, zonder te vragen, tot welk gilde hij behoort. Een particulier zonder eenig diploma of eenigen titel zou voor dit ambt zeer wel de voorkeur kunnen verdienen boven ieder ander. Trouwens, de tegenwoordige minister van justitie heeft zich, door persoonlijk onderzoek en door ijverige studie van het onder werp, ook te goed op de hoogte gesteld om niet te weten, aan welke eischen een fabrieksinspec- teur moet voldoen, en niet te beseffen welke groote belangen bij een omzichtige keuze ge moeid zijn. En dat de minister zelf fabrieksinspecteurs wenscht, heeft hij getoond als lid der enquête commissie, welke eenstemmig in dien zin heeft geadviseerd. Waarschijnlijk achtte hij bij de indiening van zijn ontwerp den tijd nog niet gekomen om definitieve inspecteurs aan te stellen, omdat hij, blijkens zijne verklaring in de kamer, de hh. Struve en Bekaar reeds eeni- germate als tijdelijke inspecteurs beschouwt. Nu echter weder enkele maanden zijn verloopen, gedurende welke de bovengenoemde verdienste lijke amblenaren nog een paar provinciën hebben doorreisd en onderzocht, nu ia het te verwachten, dat de minister niet alleen geen bezwaar zal hebben om aan het algemeen geuite verlangen der Tweede kamer gevolg te geven, maar zelfs gretig deze gelegenheid zal aangrjjpen om zijn eigen wensch te verwezenlijken. Oï Van Mrs ALEXANDER. VIERDE HOOFDSTUK. Ken laatste kaart. De eerste dagen, nadat Glynn in Londen terug was, had hij het zóo druk met vergade ringen en ernstige beraadslagingen met de oudere leden zijner firma over het deelnemen aan een belangrijke nieuwe handelsonderneming, waar Glynn zeer tegen was, dat hij geen tijd had om kalm over Lambert en zijn geheim zinnige betrekking tot Deering na te denken. Het onderwerp was echter nooit geheel uit zijne gedachten en hij werd steeds vervolgd door een dwaze onrust over Elsie, die hem deed hunkeren om naar Parijs terug te keeren. Het eerste vrije oogenblik waarover hij kon beschikken werd aan mevrouw Gethin gewijd. Zij was uit, toen hij haar bezocht, maar den volgenden morgen bracht de post hem een dringende uitnóodiging om te komen eten, waarvan hij gretig gebruik maakte. Hij zou g*»m« die schrandere oude dame geraadpleegd De nieuwe schoolwet ligt gereed om naar den Raad van State te worden gezonden, be richt de Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. De minister van binnenlandsche zaken moet haar zelf ontworpen hebben en zelfs den raad niet hebben gevraagd van de aangewe zen adviseurs in onderwijszaken. Wel heeft hij zijne geestverwanten geraadpleegd. Terwijl de briefschrijver vermoedt, dat over dit onder werp reeds de strijd zal losbreken tusschen anti-revolutionnairen en katholieken, die zich niet langer het juk van den doleerenden profeet te Amsterdam willen laten welgevallen, nadert ook een andere strijdvraag tusschen de twee bondgenooten. De commissie voor de organi satie der levende strijdkrachten zal over eenige dagen bijeenkomen. Zij is voor den persoon lijken dienstplicht evenals de minister van oorlog, en de meeste katholieken zijn er tegen. De kamer zal niet voor het laatst van Februari bijeenkomen. Haar wachten dan de arbeidswet, de boterwet enhetvoorstel-Domela Nieuwenhuis, terwijl de minister van justitie een ander voorstel hèeft ontworpen, eveneens de zaak der winkelnering betreffende. Zondag waren de leden der Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland samengeroepen in buitengewone vergadering om hun oordeel uit te spreken over de voor schriften betreffende het verrichten van heel kundige operatiën aan 's rijks veeartsenijschool. Een vjjftal leden, waaronder 6 afgevaardigden, die samen 59 stemmen vertegenwoordigden, waren aanwezig. Van de afdeeling Zeeland, die niet ter verga dering was verteg nwoordigd, had men een schrijven ontvangen, waarin die afdeeling zegt de gegeven voorschriften ten zeerste te betreu ren, daar zij geen anderen dan nadeeligen invloed kunnen uitoefenen op de practische vorming van aanstaande veeartsen. Na langdurige discussiën werd, met 67 stem men tegen 1, terwijl 13 zich buiten stemming hielden, besloten eene commissie te benoemen die een adres zal zenden aan den minister met verzoek tot intrekking van de voorschriften. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren H. 0. Reimers, D. A. de Jong en G. Goosens, die allen zich de benoeming lieten welgevallen. Die commisie zal het adres bij den minister persoonlijk toelichten. Reuter seint uit Parijs dat de commissie voor de overeenkomst met Nederland, betreflende de grenzen der wederzijdsche koloniën, gunstig voor het ontwerp gestemd is. De heer Lavertujon is benoemd tot rapporteur. Volgens de ft. R. Crt. was de voordracht tot benoeming van een adjunct-commies bij het departement van koloniën, belast met de zen dingszaken (waarvoor de hulpprediker Niks in aanmerking kwam,) teruggenomen, op grond van daartegen gerezen bezwaren. Volgens bericht uit Batavia aan het Soera- bayaasche Handelsblad was de ontvangst, aan het nieuwe lid der (Indische) rekenkamer, den heer hebben en toch vond hij het niet eerlijk tegen over Lambert, die blijkbaar vertrouwen in hem stelde, om al te openhartig te zijn. De gastvrije dame was echter niet alleen. Het was een gezellig dinertje, bestaande uit een paar schrijvers van lichte letterkunde, een reiziger, een lief vrouwtje, wier echtgenoot in Indië was, een bekwaam advocaat met zijne schoone welopgevoede dochters, die Glynn reeds kende. Het gezelschap was bijeen, toen hij kwam, en de maaltijd was in alle opzichten uitgelezen. Daarna werd er muziek gemaakt. De eene dame speelde prachtig, de andere zong lief, met een goed geoefende welluidende stem maar Glynn moest aldoor aan het verschil denken tusschen dit zingen en dat van juffrouw Lambertaan de zachte, liefelijke tonen van die stem, die tot het hart sprak, vergeleken van den veel schraler klank van deze aan den eenvoud en ernst van gene en het opper vlakkige, vriendelijk lachende van dit in Lon den opgevoed meisje. »Ga niet heen voordat de anderen weg zijn", fluisterde mevrouw Gethin hem in het voorbijgaan naar het salon in het oor. Het was midden in het seizoen, iedereen had meer uitnoodigingen dan er avonden waren en dus brak het gezelschap vroeg op, teneinde zich nog naar bals, receptie of con certen te begeven. »Zoo, neem nu een weinig selters met cognac en jjs, het is erg warm yan avond'" Sol, door zijne collega's bereid, niet van de aangenaamste. Men was de door den heer Sol tegen de ambtenaren gebezigde lieflijkheden niet vergeten en weigerde hem de hand bij de officieele voorstelling. Alles liep met houterige buigingen af. De volgende week Woensdag 23 Jan. zal altijd wanneer, naar wij willen hopen, er dan geen reden bestaat om alle publieke vermake lijkheden eenigen tijd tot stilstand te doemen het tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Alex. Faassen Co., zijn vierde abon- nements-voorstelling geven in den schouwburg te Middelburg. Bij die gelegenheid zal, wij meldden het vroeger, worden opgevoerdEen dolle streekblijspel in 4 bedrijven van Carl Laufs, een stuk dat, naar het overal verworven succes te oordeelen, in den smaak van het publiek valt. Wat de keuze van de stukken voor de beide in Februari en Maart te geven voorstellingen betreft, hieromtrent heeft de directie van genoemd gezelschap een eigenaardig plan ge vormd. Zij wil daarover een plebiscit uitlokken onder de geabonneerden. Binnen enkele dagen zullen, naar wij vernemen, die abonnés een circulaire ontvangen met een stembiljet, waarop een vijftal stukken zijn vermeld, uit welke de geabonneerden nu kunnen kiezen. Zij hebben de namen der drie stukkeD, die zij niet verlangen, op hun biljet slechts door te halen en dit te werpen in een gesloten bus, die daartoe gereed zal staan in de koffiekamer van den Schouw burg. De inlevering der biljetten moet plaats hebben Woensdag a. 23 -Ta.nuari, tusschen 11 en 12 uur,het gewone uur van plaatsbespreking dus. De twee stukken, waarop de meeste stem men zijn uitgebracht, zullen successievelijk worden gespeeld, terwijl het vijftal, waaruit 'gekozen kan worden, bestaat uit Vrienden van ons, comedie van Sardou, S of Z tooneelspel van Justus van Maurik Jr.; Roger de geschand vlekte Olympia of het leven eener tooneelspeelster, beide drama's, en Hans Vondeling, blijspel. Ons dunkt die maatregel, voor zoover ons bekend, op dit gebied nog nooit toegepast, zal zeker wel de sympathie der geabonneerden wegdragen zij krijgen daardoor zeiven invloed op de keuze van stukken, te geven door een gezelschap, waaraan zij hun steun zoo krachtig hebben geschonken. Wij zien met belangstelling den uitslag dei- stemming tegemoet, omdat die een maatstaf kan wezen van den overheerschenden smaak bij een groot deel der komedie-bezoekers in onze stad. Wat ons betreft wij zouden wel weten wat te kiezen, maar wij onthouden ons liefst van eenigen invloed uit te oefenen op anderer keuze, die zoo vrij en ongedwongen mogelijk moet zijn. Uit zeer geloofwaardige bron meldt men aan het Vad. dat de heer Huf van Buren wer kelijk de schrijver is van den druk besproken roman Rippeveer of het Geschaakte Meisje. De schrijver moet van plan zijn een tooneel- stuk naar zijn roman te bewerken. Op het nieuwe stuk van Emile Seipgens, zei mevrouw Gethin, »en Iaat ons nu eens rustig praten die brief van u heeft mijn nieuws gierigheid gaande gemaakt. Wat ter wereld heeft u zoo lang opgehouden? Iedereen heeft naar u gevraagd. »Deels zaken, deels nieuwsgierigheid," Waaromtrent »Dat zal ik u straks vertellen, Hebt gij mevrouw Deering kortelings gezien »Ongeveer tien dagen geledenzij :is naar Denham vertrokken en Deering is naar Vichy leverziekte of zoo iets; maar hij zag er niet naar uit, alsof hem iets scheelde. »Vichy? Hij is niet te Vichy! Ik heb hem den avond vóór mijn vertrek nog te Parijs gezien." >Ja, hij moest zeker over Parijs gaan; maar daar zit meer achter hetgeen gij zegt waar en hoe hebt gij hem gezien »Ik zag hem de jonge dame goeden dag zeggen, die hem zoo getroffen had te Auteuil, en die ik u, geloof ik, reeds genoemd heb." >Gij meent het nietDat is dus de lever ziekte en het drama op den koop toe. Kom nu Hugo, spreek ronduit en plaag mij niet met uwe pogingen om het effect te verhoogen. Wat weet gij Wat hebt gij gezien Wat ver moedt gij »Dat zijn vreeselijk gewichtige vragen. »Ja, ik wil zoo spoedig mógelijk tot uw drama komen." »Dan zal ik u categorisch antwoorden. Rooie Hannes, dat, naar den inhoud te oordeelen, voor den grootsten Franschen draak niet onder doet, levert M., de verslaggever van het Dag blad, de volgende commentaar»De tooneel- spelers hebben het stuk niet gered en de claque ook niet. Het stuk heeft ook de tooneelspelers en den schrijver niet gered." De Fransche landschapsschilder Ergène Lavielle is in den ouderdom van 68 jaren over leden. Karei Emil Franzos" heeft een klacht ingediend wegens laster tegen Rudolf Bergner wegens diens artikel in de antisemitische Staats burger Ztg., getiteld: Die Judenherrschaft in den Karpathenldndern, waarin van Franzos gezegd wordt, dat hij zijn opstellen over het jodendom in het Oosten en andere werken niet zelf ge schreven heeft doch gedicht" heeft uit de nagelaten papieren van zijn broeder, die 23 jaar geleden als 21jarig student is overleden. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school in de gemeente Arnemuiden de heer G. Geertse, van Domburg. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. J. van Doese laar van Hoek en J. M. Meerman van Middelburg. De Staats Crt bevat eene mededeeling omtrent den uitslag van de in het najaar van 1888 gehouden examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeresvan de mannelijke candidaten zijn opgekomen 511, hebben zich teruggetrok ken 7, zijn afgewezen 310 en toegelaten 196. Van de vrouwelijke candidaten zijn opgekomen 374, hebben zich teruggetrokken 6, zijn afge wezen 184 en toegelaten 184. Te zamen opge komen 835, teruggetrokken 11, afgewezen 494 en toegelaten 380. In 1888 werden voor de acte van onderwijzer of onderwijzeres in het geheel geëxamineerd 2199 candidaten, van wie 1100 slaagden. In 1881 slaagden van 1441 geëx. 865 1882 1660 936 1883 1921 1155 1884 2191 1223; 1885 2347 1259; 1886 2325 1152 en 1887 2259 1167. Zondag den 27 Januari zal de heer P. C. A. Halffman, beroepen predikant te Koudekerke, zijne intree-rede houden in de namiddag gods dienstoefening, na des voormiddags te zijn bevestigd door den consulent, den heer G. C. Boomer. De seildag van Zr. Ms. schroefst- le ki. Atjehonder commando van den kapt. ter zee J. P. Mercier, liggende in de haven van Nieu- wediep, is bepaald op Donderdag 31 dezer, bij gunstige gelegenheid. Het schip zal de havens in den Noord-Atlantischen Oceaan en de Mid- Ik weet niets. Ik heb heel weinig gezien en ik vermoed alles," »Welk een sphynxachtig antwoord. Ga als 't u blieft op uwe eigen manier voort en zeg mij alles Wat gij wilt vertellen, want ik heb idee dat gij wat wilt achterhouden." Hierop beschreef Glynn zijn ontmoeting, met Elsie en haar vader, vermeldde ook Vin cent en het zonderlinge contrast tusschen Lambert en zijn dochter, de wederverschijning van Deering op het tooneel, zijn onverklaarbare bekendheid met Vincent en Lambert en de verbazing waarmede zij elkaar herkend hadden. Hij verzweeg of verzachtte de omstandigheden, waaronder hij Lambert' gekend had, en het feit dat hij zijn naam veranderd had. Toen hij ophield riep mevrouw Gethin, die met de grootste aandacht geluisterd had, uit »Een fraai geheim, op mijn woord Die Deering is een gevaarlijke vijandHij weet zeker iets ten nadeele van Lambert en zal daar partij van trekken om zich van de dochter meester te maken. Ik heb nooit van Deering gehouden. Hij is een grijnzende huichelaar met een gladde tong, die menige heimelijke zonde in zijn leven begaan heeft, of ik vergis mij zeer." »Ik heb nooit iets in zijn nadeel gehoord, waarlijk onder heeren is hij nog al gezien. Zelfs nu acht ik hem bijna niet in staat om eenige kwade bedoelingen te koesteren jegens een meisje geljjk juffrouw Lambert. dellandsche Zee bezoeken, voor het vertoonen der vlag en oefening der equipage. De kapitein A. J. H. baron van Lijnden, van het 3de regt. veld-artillerie, is van Breda naar Roermond overgeplaatst. Nu de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft geweigerd, om, op aanklacht van het college van regenten over- de Godshuizen, rechtsingang te verleenen tegen dr. Godefroi, wegens een door dezen in de Pr. N. 's IJ. Crt. geschreven artikel, over de wijze van verpleging der krank zinnigen in het gesticht »Voorburg" te Vucht, is, naar aanleiding van dat artikel, door den broeder-overste van »Voorburg" tegen genoem den geneesheer eene klacht wegens laster in gediend. Heden middag sloegen de, voor een boeren wagen gespannen paarden op de Loskade alhier op den hol. Zij werden op den Kinderdijk tot staan gebracht. De personen, die in den wagen zaten, bekwamen geen letsel. Tot lid van den gemeenteraad te Vlissin gen is gekozen de heer A. A. A. E. Gewin met 283 van de 494 geldige stemmen. De heer M. P. Troelstra, candidaat van de vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen belang verkreeg er 184. Verder waren er uitgebracht op de heeren L. H. Heyblom 15, C. J. Rekkers 4, C. M. Dommisse 4 en M. N. Baert 2 stemmen, ter wijl de heeren J. G. Geysen en J. de Poorter elk 1 stem verwierven. Van de 500 ingeleverde biljetten waren er 6 van onwaarde, zoodat de volstrekte meer derheid 248 bedroeg. Heden in den vroegen morgen woei op de werf der Schelde te Vlissingen van den top van den opgerichten voorsteven de Hollandsche driekleur, als een teeken dat de kiel is gelegd van het voor,de Rotterdamsche Lloyd, direc teuren de heeren W. Ruys en Zonen te Rot terdam, in aanbouw zijnde mailstoomschip, dat den naam zal voeren van Merapi, naar den vuurspuwenden berg in Ned. Indië. In de toespraak waarmede, zooals gistei'en door ons gemeld werd, de eerste zitting in 1889 der kamer van koophandel te Vlissingen werd geopend, wees de voorzitter, de heet J. Verkuyl Quakkelaar, erop dat het jaar 1888, ofschoon de scheepvaart niet vermeerderde, toch reden tot tevredenheid gaf, vooral doof de vele bestellingen, die de koninklijke maat schappij de Schelde wist te verkrijgen, die daardoor volop werk verkreeg. Hiervoor komt, zeide spreker, onder meer anderen, onzen warmen dank toe aan onzen afgetreden wakkeren burgemeester, den heer Arie Smit, wien daarvoor onze hulde wordö gebrachthij toonde zijne belofte gestand tê doen van steeds de belangen van Vlissingen te zullen behartigen. Dinsdag avond zoo meldt men ons uit Vlissingen had in het lokaal van de wed. Pot op het Beursplein alhier de tweede bijeen- Wat mij in het eerst opviel Was de Onstuimige; angstige nieuwsgierigheid, welke hij omtrent haar aan den dag legde. Hij bewondert haaf zeker zeer." »Evenals iemand anders", zei mevröttW - Gethin met een veelbeteekenend knikje. »Ik hoop en vertrouw dat die mooie oogen en die lieve stem en dat aantrekkelijk geheimzinnige u niet zullen verleiden om u- dwaas aan te stellen." »Maar, mevrouw Gethinriep Glynü uit, verbaasd over haar doorzicht en volstrekt niet vermoedende dat hij zich verraden had, »gij denkt toch niet dat ik op mijn leeftjjd zoo zwak zou zijn om mij in moeielijkheden te laten wikkelen en een huwelijk aan te gaan dat mijn verstand afkeurt." >Ik geef geen lor voor uw verstand, Hugo: Gij zijt juist op een leeftijd, waarop de man nen, indien zij langzamer vuur vatten, duur zamer en feller branden. Uw eerste geestdrift moge uitgewerkt hebben maar de innig warme geest blijfu. Pas op u zeiven, Hugo. Een ver bintenis met iemand zooals gij Lambert be schrijft, (en gij hebt hem zeker zoo voordeelig mogelijk voorgesteld) zou een vreeseljjke ramp zijn geen mooie oogen, geen' lieve stem, geen engelachtig karakter kan daartegen op wegen. Dat zoudt gij spoedig merken. Hoor naar mijn raad, ga niet weer naar Parijs terug, laat hen alleen hun geheim behandelen. Gij wordt zeker in iets gevaarlijks en onaange-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1