Verspreide berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. TToor""?m^,Sw>?Fnrestuiii- tier A ederlandsche ProËltfijjifTScke Landbouwvereeniging is aan de TtMê kamer een adres gezonden, waarin het deze verzoekt het hierheen te willen leiden, dat ook in ons land van vreemde granen en meel een doelmatig invoerrecht worde geheven, in den geest van art. 11 der organieke wet van 12 Juli 1821, ten einde daardoor een dam worde opgeworpen tegen den buitensporigen invoer van vreemde landbouwvoortbrengselen, die thans op onzen eigen bouwgrond den arbeid lamlegt, duizenden reeds geruïneerd heeft en veel nadeel heeft toegebracht aan de geheele nijvere bevolking van ons land. Verder zou door een invoerrecht te heffen van uit den vreemde ingevoerde margarine on andere vet waren aan de Nederlandsche zuivelbereiding bescherming kunnen worden verleend. Adressant verklaart dat het niet in zijn be doeling ligt uitsluitend voor graanrechten op te treden. Reeds ingevolge hare statuten is de vereeniging geroepen tot behartiging van den nationalen arbeid in zijn ganschen omvang. Daarom wordt aangedrongen op eene algemeene herziening onzer handelstarieven in de bescher mende richting eene herziening, in wier kader de liiervoren aangeduide voortbrengselen zou den opgenomen worden, latende adressant ver der de bijzonderheden dezer veelomvattende regeling aan de wijsheid der vertegenwoordi ging over. Aan een rapport tot onderzoek der wenschelijk- heid van de oprichting van een bureau tot keuring van voedingsmiddelen uitgebracht door eene commissie uit den Utrechtschen gemeen teraad is 't volgende ontleend De commissie wonscht dat bij oprichting van zulk een bureau (laboratorium) het onderzoek daar geschieden zala. ten dienste der ge meente, h. van haar ingezetenen, en zich alleen in het belang dervolksgezondheid zal uitstrekken tot eet- en drinkwaren, kleedingstoffen, behang sels en huisraad. Het onderzoek zal voor de gemeente kosteloos geschieden, voor de inge zetenen volgens oen laag tarief. In overweging wordt nog gegeven, om aan hen, die veel gelijksoortige onderzoekingen per jaar verlangen, bij wijze van abonnement kor ting te verleenen. Als uitvoerend hoofd wordt met den titel »directeur van het gemeente-laboratorium" aangesteld een scheikundige, die na oproeping van deskundigen op voordracht van burge meester en wethouders wordt benoemd op een jaarwedde tot een maximum van 1800. Ge noemde directeur zal tot hulp kunnen aan stellen een bediende, die uit de gemeentekas bezoldigd wordt. De uitgaven voor eens worden door de commissie begroot op 9000 voor kosten van verbouwing van het bestaanderijks-laboratorium en 3000 voor kosten van inrichting van het gemeente-laboratorium. De jaarlijksche uit gaven worden geraamd op 2600 a 3000. De ontvangsten worden in het eerste jaar begroot op 126, welk bedrag naar het ge voelen van de meerderheid der commissie allengs grooter zal worden. Eenstemmig oordeelt de commissie, dat de vruchten van het laboratorium dan eerst ten volle zullen worden gezien, wanneer een ver- •ordening zal zijn in 't leven geroepen, die over tredingen strafbaar stelt. In bèrichten uit Curasao wordt gemeld, dat al'daar 2 Dec. in 't gezicht van de haven een gevecht heeft plaats gehad tusschen een Vene- zttelaansch oorlogschip en een schoener, die generaal Grespo, het hoofd van de opstandelin gen tegen de tegenwoordige regeering, aan boord had. De schoener werd prijsgemaakt en generaal Crespo werd gevangen genomen. De vraag rijst, of hier niet de onzijdigheid dei- koloniale wateren is geschonden. Het Vene- zuelaansche schip had de haven van Curasao bezocht en vandaar uit op den schoener jacht gemaakt. Het Nederlandsch stationschip de Johan Willem Friso, dat schending der neu traliteit had kunnen voorkomen, was juist af wezig. Men meent echter, dat een schot gelost had moeten worden van de forten, om den Yenezuelaan te waarschuwen, dat hij uit het gezicht moest komen, alvorens op den schoener jacht te maken. Over de vraag, of het ge vecht in de territoriale wateren plaats had, luiden de berichten verschillend. Men heeft niet de moeite genomen den afstand van de kust te meten. Op een onderzoek in deze aangelegenheid wordt aangedrongen. M lil lirilllJlliWWIB'PMIWaagBHMMgBag denken. Ilij moest dankbaar zijn, zeer dankbaar dat hare gevoelens jegens hem zoo kalm en vriendschappelijk waren. Als hij iets van liefde of hartstocht in die lieve blauwe oogen gelezen had, dan zou de verwarring haar toppunt bereikt hebben. Want het zou het ongerijmdste zijn, wat er bestond, om Lam bert schoonvader te noemen. »Hoe maakt het mijnheer Vincent vroeg mevrouw Davilliers, toen Glynn op zekeren middag opstond om afscheid te nemen, »wij hebben hem in den laatsten tijd niet gezien. Hij is een heel interessant man, echt Franscb in zijn levenswijsheid Ik zal hem vragen om Woensdag bij ons te komen eten en hoop dat gij ons ook dé eer zult aandoen, mijnheer, om deel te nemen aan ons feestje. Woensdag is onze trouwdag'en de heer Davilliers stelt zich voor dien feestelijk te vieren. Als het mooi weer is, eten wij om zes uur aan de Grande Cascade, wij hopen dat onze goede vriend Lambert in tijds terug zal zijn." »Het is ook de verjaardag van Lodi en La grande Cascade wordt verlicht", riep Antoi nette uit. »Het zal prachtig zijn". »Ja, gij moet komen", zei Elsie, »het zal heerlijk zijn »Ik heb geen overreding noodigik zal Den 22 April a. viert Friedricb Boden- stedt zijn 70sten verjaardag. Aan blijken van belangstelling zal het den uitgever van Mirza Schaffy's gedichten zeker niet ontbreken. Gottfried Keller wordt den 19 Juli 70 jaar. - - De Oostenrijksehe kunstvereeniging ont ving een nieuwe schilderij van Gabriel Max, de koningin der maan Astarte voorstellend, zwevend als lichtgevende verschijning door den nacht, gevolgd door haar trawant, de planeet Venus. Het werk wordt geprezen wegens de poëtische opvatting van het onderwerp en het eigenaardige mystieke lichteffect. Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben op het verzoek van het hoofd der openbare lagere school te Schagen, om debetrekking van id der plaatselijke schoolcommissie te mogen aanvaarden, met het oog op art. 36 der onder wijswet, afwijzend beschikt. Het te Rotterdam bestaande kerkgenoot schap voor Portug. en andere Israëlieten Bét Tefilla heeft zich Maandag ontbonden. 'Zijne begraafplaats onder Crooswijk is op den avond van dienzelfden dag in eigendom overgaan bij de Ncderl. Israël, gemeente te dier stede. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens b e 1 e e d i g i n g P. J. E., werkman, Hans- weert (Kruiningen), tot f 8 b. s. 8 d. b.; mishandeling: J. de M., 14 j., arbeider, Wemeldinge, tot 7 d. gev. diefstal: H. van S., 30 j., en I. P., 31 j werklieden, Wemeldinge, ieder tot 2 in., P. P.i 28 j., arbeider, Wemeldinge, tot 3 m., en M. B., 16 j., h/v. van P. H., zonder beroep, Kloetinge, tot 1 m. gev., en het dronken maken van een kind: Ph. R, 15 j., Kruiningen, tot 6 b. s. 6 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: G. de V., 13 j., koewachter, Wissekerke, beklaagd van mis handeling van een dier; H. P., 55 j., koehoeder, Wissekerke, beklaagd van het dooden van een dier, en A. A., 20 j., landbouwersknecht, Kou- dekerke, beklaagd van poging tot het dwingen van ontuchtige handelingen te dulden. Nog is vrijgesp roken D. II., 32 j., bie- zenbinder, Stekene (België), beklaagd van over treding van 's rijks belastingen. Door de raadkamer van het gerechtshof te 's Gravenhage is goedgekeurd de beschikking van de rechtbank aldaar, waarbij de gep. luit. kol. Verstego, ter zake van het geschrift tegen den heer De Rochemont, naar de terechtzitting van laatstgemeld rechtscollege is verwezen. Door het hoofdbestuur der Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en manschappen van het Nederlandsche leger, is, evenals het vorige jaar, ook nu weder 1000 beschikbaar gesteld, om op 's konings jaardag, aan eenige behoeftige oud-strijders, versierd met het zilveren of metalen kruis, als blijk van waardeering een gouden *Willem" uit te reiken. Belanghebbenden in onze omgeving, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, kunnen zich voor de feestgave bij den voorzitter van het afdeelingsbestuur, den heer A. Adema alhier, aanmelden. In den regel kan slechts een deel der nog in leven zijnde behoeftige oud-strijders met een »Willem" verblijd worden daarom waren in vorige jaren in enkele gemeenten goedgeefsche burgers, die het beschikbare bedrag aanvulden. Mochten waaraan wij niet twijfelen ook in onze gemeente zoodanigen zijn, dan zal de heer Adema hun zeker gaarne de noodige in lichtingen willen geven. --In een vergadering der vrijzinnige kiesver- eeniging Algemeen Belang te Vlissingen is, voor de vacature van het lidmaatschap van de raad, ontstaan door het vertrek van den heer Arie Smit, tot candidaat geproclameerd de heer M. P. Troelstra, rijks ontvanger. Er waren 48 leden aanwezig. De gekozene bekwam 30 stemmen en nam de candidatuur aan. Nog waren als candidaat genoemd de heeren A. A. A. E. Gewin en Corns J. Rekkers; eerst- met het grootste genoegen van de partij zijn" hernam Glynn. Gedurende de volgende dagen keek Glynn aan alle kanten uit naar Deering en Vincent maar merkte niets van een van beiden. Het was ongestadig weer en Glynn zond dagelijks gebeden op om zonneschijn en een onbewolkten hemel, opi dien vurig verbeiden Woensdag. Een diner in een restaurant zou gelegenheid geven voor een tête a tète, die nooit in de beperkte ruimte van een particuliere woning te vinden was. Het lot was hem gunstig; Woensdag brak aan, helder en warm, en het geheele gezelschap was reeds bijna bijeen, toen Glynn voorreed bij de restauratie der Grande Cascade. Mevrouw Davilliers was prachtig uitgedost in roode en zwarte zijde met veeren op haar hoedhaar dochter in een doorschijnend grijs net rosa- kleedje, terwijl juffrouw La,mbert, die ongewoon, levendig was, er allerliefst uitzag in een licht groen kleedje met wit neteldoek er over, met een overvloed van fijne kant en een keurig hoedje, met viooltjes versierd, die den gol- venden rijkdom van haar goud bruin haar nog des te meer deden uitkomen. Zij luisterde glimlachend naar eenige opmerkingen van den heer Davillier», een ietwat zwaarlijvig, goedig genoemde verkreeg 10 en de heer Rekkers 8 stemmen. In 1888 werden te Borssele met de prov. stoombooten 1387 passagiers aangebracht en ,1245 meegenomen. In 1887 bedroeg dit respec tievelijk 1356 en 1346 of te samen 70 reizigers meer. Deze omstandigheid vond hare oorzaak in het heen- en weertrekken van polderwer kers uit het 4e en 5e district, die arbeidden aan de inlaagkade te Ellewoutsdijk. De kleine haven van Borssele werd in 1888 nog bezocht door 167 zeil vaartuigen, te zamen metende 4652 ton inhoud. Donderdag avond werd te Goes in de Prins i an Oranje eene vergadering gehouden van meerderjarige kiezers en belangstellenden tot het stellen en hespreken van candidaten, voor de twee ontstane vacatures in den ge meenteraad. De heer J. Fransen van de Putte, als voor zitter van het vorige verkiezings-eoinité, leidde de vergadering. Spreker wees erop dat het comité had gemeend de oproeping tot die vergadering te mogen doen maar stelde voor om voor de a. verkiezing een nieuw comité te benoemen. Op voorstel van den heer J. J. Ochtman werden echter de, heeren JFransen van de Putte, dr J. Kooiman Az. en C. Rieseeuw bij acclamatie uitgenoodigd die taak weer op zich te 'nemen, waartoe zij zich bereid ver klaarden. Hierna herinnerde de voorzitter dat de vaca tures ontstaan waren lo door vertrek van jlir Flugi van Aspermont, die zich als ijverig en bekwaam lid van den raad heeft leeren kennen en dien men noode zag heengaan en 2o door het overlijden van het waardig lid dr Callen- fels, die, al was hij noch beslist liberaal noch anti-revolutionnair, toch steeds ook van deze zijde als candidaat werd geproclameerd, omdat hij op onpartijdige en waardige wijze zijn fun- tie bekleedde en een man van veel omvattende kennis was. Door zijn dood verloor dan ook niet alleen de raacl een werkzaam lid, maai de geheele burgerij een geacht en waardig mede-ingezetene. Deze verzekeringen werden door applaus bezegeld. Vervolgens werden candidaten genoemd en besproken. De heer Ph. van der Mandeie droeg de heer G. H. Kakebeeke voor, die geboren Goesenaar en geen vreemdeling is, zooals met andere candidaten dikwijls het geval was. Bovendien is de heer Kakebeeke een man van veelzijdige kennis, lid van een groote handels onderneming, en dus ook als man van zaak kennis zeer aan te bevelen. De heer dr J. Kooman noemde de heeren dr J. L. Goemans, W. A. de Laat de Kantel en A. Dekker Jz. De eerste kon echter wegens familiebetrekking met een ander raadslid niet in aanmerking komen. De derde had bij vorige verkiezing absoluut een candidatuur geweigerd, omdat er allicht bij de levering van hout indirect aan de gemeente moeilijkheid zoude kunnen ontstaan. Op den heer De Kan ter werd gewezen éveneens als geboren Goesenaar die van de belangen dei- gemeente op de hoogte en een man van zaken is. Tenslotte werd nog door den heer W. Temper man de heer J. A. Bevier de Fouw voorgesteld als Goesch burger, goed op de hoogte van de toestan den en een man van administratieve kennis. Bij stemming bekwamen van de 34 stemmen de heeren G. H, Kakebeeke er 32, JA. Bevier de Fouw 20, W. A. de Laat de Kanter 14 en A. Dekker 2, De heeren Kakebeeke en De Fouw waren dus gekozen. Voor de vacature jhr Flugi, die in Juli a. zou aftreden, werd met 18 steramen de heer J. A. Bevier de Fouw en voor de vacature Callenfels, die in '91 zou aftreden, de heer G. H. Kakebeeke met 15 stemmen aangewezen. Daar de heeren, die candidaat gesteld zijn niet aanwezig waren, weet men niet of zij zich die keuze zullen laten welgevallen. Het is zoo schrijft men ons te hopen van welwamt algemeen wordt hun candida tuur als een uitstekende genoemd. Met deze candidaten heeft men groote kans van slagen. Met ingang van 1 Januari jl. zijn de tractementen van de brievengaarders van Bie- zelinge, Wolfaartsdijk en de brievengaardster te Borssele, allen met 50 verhoogd. Te Tersekeis een afdeeling geconstitueerd van de Vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen en zenuwlijders te Veldwijk. Tos bestuurders werden gekozen de heeren J. Bol, G. Moerdijk en C. Sinke, die de verschillende functiën zelf zullen verdeelen. In 1888 hebben 131 inwoners van die gemeente hun vaderland verlaten. Van deze vertrokken 129 naar Amerika en 2 naar Afrika. Van de eersten vestigden 29 zich te Kalamazoo, 13 te man met een eindje rood lint in het knoopsgat. Glynn werd hartelijk door allen begroet, ook door Vincent, die zich tot Glynn s spijt onder de gasten bevond, keurig volgens de laatste mode gekleed, met een grooten ring met sma ragden om zijn das, een schitterend juweel aan den eenen pink en een zegelring aan den anderen en eeii charivari aan zijn horloge ketting. »ls het niet jammer," zei Elsie zacht, toen Glynn haar eindelijk kon naderen, vader komt eerst morgen terug." - s Ja, het is te erg dat hij niet kan komen en Vincent wel." »Kijk niet zoo hoos," hernam zij met een allerliefsten glimlach »het spijt mij ook en toch weet ik niet waaromhij is altijd beleefd en gedienstig en schijnt een groote vriend van vader te zijn." »Men voelt bij instinct" begon Glynn, maar het diner werd aangekondigd en hij moest een elegante dame aan tafel geleiden, die al zijn aandacht in beslag nam. (Wordt vervolgd Grand-Rapids, 8 te Chicago, van 2 is de woon plaats in Noord-Amerika te Yerseke niet be kend en 77 gingen naar Argentina. De 2 land verhuizers naar Afrika wonen te Bloemfontein in Transvaal. Door het kantoor van invoerrechten te Bath zijn over het afgeloopen jaar ingeklaard 594 schepen, uitgeklaard 302 schepen, waar onder 15 zeeschepen. - Donderdag vierde te Oostburg -- naar men ons schrijft de heer H. B. Maal Henry zijn veertigjarig jnbilé als geneesheer. Dat het den waardigen man, die om zijn hulpvaardigheid en humaniteit algemeen geacht wordt, aan geen bewijzen van warme belang stelling ontbrak, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Blijve hij nog lang werkzaam tot heil dei- lijdende mensehheid Donderdag morgen is te Amsterdam de driedaagsche internationale harddraverij op schaatsen van rijders, die nog nimmer om prijzen in geld hebben gereden, geëindigd. Het meesterschap der wereld, waarvoor een diploma, met fraaie zilveren coupe, aan hem zou worden uitgereikt, die in dezen drie- daagschen strijd, eiken dag, als overwinnaar uit de strijdbaan trad, is niet behaald. Had Von Panschin uit St. Petersburg veel kans, door dat hij gedurende de eerste twee dagen telkens de eerste was, gisteren schoten zijn krachten tekort tegen den 18-jarigen Amerikaan Jos. Donoghne nit Newbuvgh in Noord-Amerika. De baanlengte was voor den laatsten kamp 3218 M. of ongeveer 2 Eng. mijlen, bijna een half uur gaans. Ziehier de rijders en de tijd waarin zij deze haan afreden A. von Panschin, St. Petersburg, in 6 min, 31 3/5 sec. Jos. Donoghne, Amerika, in 6 m, 341, 5 s. K. Pander, Haarlem, in 6 m. 50 s. G. Jurjens, Amsterdam, in 6 m. 49 s.C. A, Venema, N.-Amstel, in 7 m. 11 s. Couvée, Delft, 7 m. 4 4/5 s.L. Tebbutt, Engeland, 7 m. 7 1/5 s.J. N. de Jong, Westzaan, in 7 m, 35 s.Van Blommenstein, Apeldoorn, 7 m. 50 1/5 s.D. Doijer, Amsterdam, tijd niet aan gegeven. Van deze reden nu om de prijzen Pander en Jurjens, Von Panschin en Donoghne. De eind-uitslag was dat Donoghne nu de baan aflegde in 6 min. 24 sec., Von Panschin in 6.31, Jurjens in 6.43 1 5 en Pander, die ook nog gevallen is, in 6.46 4/5. De Hollanders hielden zich, gelijk uit deze tijdsopgaaf blijkt, zeer kranig. Do heer Von Panschin, die twee dagen als overwinnaar uit den strijd kwam, moest den derden dag de vlag strijken voor Donoghne, zoodat noch de titel, noch de prijs van het wereld-championaat kon worden toegekend. Wat onze Hollanders betreft, de bij dezen wedstrijd door Jurjens en Pander behaalde records op de 2 mijls baan (6.43 1/5 en 6.46 4 5) wijzen op een verbazenden vooruitgang. Ze zijn verre boven de records van de hardrijders Kingma (7.11) en Van den Berg (7.16 1/5), in den vorigen winter behaald, en overtreffen zelfs de cijfers van See (6.56) en Smart (6.49), even eens van den vorigen winter. Jurrjens zelf had toen nog een record van 7.16 4/5. De volksgaarkeuken te Bergen op Zoom, waarvan wij onlangs melding maakten, werd Dinsdag geopend. De inrichting maakte een gunstigen indruk op de talrijke bezoekers. Er werden ruim 80 porties erwtensoep uitgereikt. De stoker, die op de korstoomboot van den heer De Meulemeester, bij het springen der kraan van den stoomketel vreeselijke brand wonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw na met twee nog jeugdige kinderen. Ook een jubileum. Mie de hondenscheer- ster is voor den 150en keer voor bet kanton gerecht te 's Gravenhage geweest, ter zake van openbare dronkenschap. - Uit Heteren wordt aan de Amst. Ct ge meld: In een armoedig hutje alhier woonden twee zusters, die haar leven sleten met dage lijks te vechten. Vroeger hadden zij zich al eens voorgenomen, den hongerdood te sterven, en in het begin dezer week werd werkelijk de oudste op een hoop asch onder den schoorsteen dood gevonden. Aangezien de omwoners korten tijd te voren nog eene vechtpartij hebben ge hoord, worden er allerlei vermoedens geuit. De overledene, die vroeger geregeld bedelde, was in den laatsten tijd maar zelden meer gezien. Zij, die de laatste dagen de hut be zochten, werden getroffen door den beklagens- waardigen aanblik, dien zij van binnen opleverde. De nieuwe uniform, schrijft de Locomotief, geeft nog steeds veel reden tot klagen aan den minderen Indischen militair. Nu zij eenigen tijd gedragen is, begint de gele uitmonstering der infanterie en de roode der andere wapens geheel te verkleuren, hetgeen onooglijk is. Nood wendig moet die dan vernieuwd worden, doch dit geschiedt voor rekening van den man, niet voor die van den lande, en komt hem met het opnaaien op ongeveer één gulden te staan. Aangezien het inkomen van een gewoon mili tair slechts 85 cents in de vjjf dagen bedraagt, is dus een uitgave van ƒ1 zeer bezwarend voor hem, daar hij van dat zakgeld ook zijn andere kleine behoeften, als tabak, zeep, enz. moet bestrijden. Een andere grief tegen de atilla is, dat zij niet met een vijftal knoopen wordt dichtgeknoopt, doch met haakjes en oogen, als een japon, moet worden gesloten. Die haakjes en oogen zijn van ijzer, gaan roesten en ver teren het garen, waarmede zij zijn aangenaaid, zoodat zij onophoudelijk opnieuw moeten aan gezet worden. De serge Atjeh-jas is door den soldaat veel meer gewild, deze is doelmatig, zoowel in het garnizoen als op expeditie, en met een kleine uitmonstering aan de mouwen en een paar schouderpassanten voor groot tenue zouden die veel meer voldoen dan de tegen woordige atilla's. De nieuwe kwartiermuts vindt in het geheel geen genade in de oogen van den soldaat. Wel wa3 de vroegere pet leelijk, doeh die toonde nog iets, terwijl het kinder achtige mutsje niet twee lintjes van thans, de dragers veel op schoolknapen doet gelijken. De helmhoed is te warm, te zwaar, te laag en wordt ontsierd door den lederen stormband. Dit zijn de grootste grieven van den minderen militair tegen de nieuwe uniform. Wij geven die, zooals ze, in eenigszins anderen vorm, tot ons kwamen. Alvorens do uniform definitief vast te stellen, zou het wellicht overweging verdienen hiermede rekening te houden. De Javabode voegt er aan toe In Indië heeft- de uitrusting, ransel en leder goed van de infanterie reeds sedert langen tijd de bijzondere aandacht getrokken, voornamelijk omdat geen enkele expeditie is gevoerd, waarbij niet talrijke klachten voorkwamen omtrent den ransel. Ja, de onbruikbaarheid van dit uitrusting stuk bleek voortdurend, zoodat het bijna altijd op de schepen of in de strandbivaks moest worden achtergelaten. De legerkommandant schijnt thans ook hierin een beslissing te willen nementen minste de kommandanten van korpsen en zelfstandige onderdeden, die aan de groote manoeuvres hebben deelgenomen, moeten verslagen indienen over de opgedane ondervinding omtrent het nut van den ransel en de wonschelijkheid deze door een andere inrichting voor het dragen van uitrustingstukken te vervangen. De British Medical Association heeft lan gen tijd geleden aan eene commissie opgedragen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naai de verhouding, waarin de gemiddelde levensduur van geheel-onthouders van geestelijke dran ken staat tot die van hen, die er een matig of onmatig gebruik van maken Die commissie heeft hare onderzoekingen over 4234 sterfge vallen uitgebreid, en de uitkomst, die zij voor korten tijd heeft openbaar gemaakt, is voor de afschaffers eenvoudig om verbaasd van te staan. Men verdeelde de gestorvenen in 5 klassen, waarvan wij allereerst de Engelsche classificatie laten volgen: 1 Total abstainers; 2 Habitually temperate drinkers; 3 Careless drinkers. 4 Free drin kers 5 Decidelly intemperate drinkers. Deze classi ficatie laat zich in het Nederlandsch overzetten: 1. Geheel-onthouders; 2. Zij die aan het matig gebruik van drank gewoon zijn; 3. zij, die zich nietin acht nemen 4. drinkers die zich geenerlei dwang opleggen5. besliste dronkaards. De leeftijd, die gemiddeld in de verschillende klassen werd bereikt, was de volgende klasse 1 51.22 klasse 2 63.13 klasse 3 59.67 klasse 4 57.59 klasse 553.03. Zoo doet zich het merkwaardige feit voor, dat de kortste levensduur, die der afschaffers en de langste die der matige drinkers is, welke laatste die der waterlcppers met 11 jaar over treft. Zelfs de meest verdorven dronkaard leeft gemiddeld eenjaarlanger dan de afschaffer 1 In eene andere opgave der commissie zijn alle sterfgevallen beneden den leeftijd van 30 jaar buitengesloten, er blijkt de gemiddelde levensduur der vijf genoemde klassen te zijn als volgtklasse 1 57.31klasse 2 66.48 klasse 3: 61.52; klasse 4: 58.87; klasse 5: 53.62. Ook hieruit blijkt dus het voor de af schaffers onaangename feit, dat het matig ge not van geestrijke dranken een veel langer levensduur waarborgt, dan geheele onthouding. Wij zijn vast overtuigd, dat eene splitsing dei- drinkers in dezulke die gewoonlijk gegiste en in hen die gestookte dranken genieten, ten opzichte der eersten nog een veel gunstiger resultaat zou opleveren. Wij kunnen echter ook thans reeds tevreden zijn met het resultaat van het door de British Medical Association tot stand gekomen en nauwkeurig ingesteld, on derzoek, en dit te meer, omdat het in Engeland heeft plaats gehad, maar daartoe een zeer be trouwbaar statistisch materiaal aanwezig is. (De Amst., Weekbl.) Te Parijs is het groote blok schoolgebouwen in het 11e arrondissement geheel iu de asch gelegd. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Een verschrikkelijke cycloon heeft boven Reading, Penssylvanië, gewoed. Een vijftig personen verloren door verschillende ongeluk ken het leven. Een werkplaats, waarin 250 meisjes arbeidden, werd door den hevigen wind omver geworpen. Men vreest dat 70 meisjes het leven bij deze ramp verloren. Bij een ontploffing, gevolgd door brand, kwamen in een naburig huis 8 man om het leven. Te Pittsburg stortte een in aanbouw zijnd huis in en de muren vielen op de omstaande huizen. 20 personen werden gedood en meer dan 50 gewond. In de Leinster Hall te Dublin vatten in de laatste akte van een Midssummer Nights Dream de coulisses vuur. Vele toeschouwers haastten zich naar den uitgang doch, dank zij de kalmte en voortvarendheid der spelers, werd een paniek voorkomen. Binnen weinige minuten was het vuur gebluscht. Een werkman, William Jones, is aan het uithouwen van steenkool. Iets verder dan hij werkt zijn veertienjarige zoon. Een ontploffing van het mijngas heeft plaats groote klompen rots worden weggeslingerd Jones zelf wordt niet gewond, doch hij vindt zijn zoon kermende op den grondeen stuk rots, door geen handen te vertillen, is gevallen op de beenen van den armen knaap, die zich dus niet bewegen kan. Jones gaat naast zijn zoon zitten, legt diens .hoofd zacht tegen zijn borst, spreekt hem moed in en bidt met hem. Overhaast snellen mijnwerkers voorbij, die Jones toeroepen; »Ga mede, ga mede, we hebben nog juist tijd den luchtkoker te hereiken." Hij schudt het hoofd en zegt alleenNay I'll stay wilh the lad. (Neen, ik blijf by mijn jongen.) En toen na drie da^en de mijn weder geopend kon worden, vonden de werklieden de lijken van vader en zoon nog in dezelfde houding. De vader had in de duisternis zijn jongen ge zelschap gehouden en hem in zijn trouwe armen

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2