N°. 8. 132e Jaargang. 1889. Donderdag 10 Januari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 9 Januari. LETTEREN EN KUNST. LANDBOUW. ONDERWIJS. HIDIIIllil lU.MIII (WHIM. Thermometer. j Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdag ei Zoon, te Goes: A. A. W. Holland, te Kruiningen: F. v. d. Pjji.jl, te Zierikzee: A. C. de Moon en te Tkolen W. A. van Arlvertenfifiu Middelburg^ 9 Jan. vm. 8 u. 33 gr. Nieuwenhtjijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook bet algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het i aan het bureau bezorgd zijn, iwillen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen. m. 12 u. 37 gr. av. 4 u. 39 gr. F. Verwacht: Z. wind. In het district TholeD had Dinsdag de ver kiezing voor een lid der Provinciale 'staten plaats, ter voorziening in de vacatureBolier. Bij de heden gehouden opening der briefjes bleek dat van de 1371 kiezers er 1078 gestemd hebben, en wel in de verschillende gemeenten zooals de achterste cijfers aangeven, ter wijl de voorste het aantal kiezers aanwijzen Tholen272 202 Oud Vosmeer156 128 Scherpenisse158 113 Poortvliet147 124 St. Maartensdijk242 216 Stavenisse102 T9 St. Annaland214 166 St. Philipsland80 50 Totaal 1371 1078 Hiervan waren 10 briefjes van onwaarde, en wel 9 blanco. Volstrekte meerderheid 535. Er moet eone herstemming plants hebben tusschen de heeren A. Hollestelle (A.) die 469 en N. Polderman (Liberale candidaat van Algemeen belang) die 317 stemmen verkreeg. Op den heer P. Daane van Stapele (ook liberaal) waren er 281 uitgebracht, terwijl de heer M. Kieviet Azn. 1 stem verkreeg. Op de beide liberale candidaten waren alzoo gezamenlijk 588 stemmen uitgebracht; had er dus eenstemmigheid onder de liberalen ge- heerscht, hun candidaat ware hoogst waarschijn lijk gekozen geweest. Voor de zooveelste maal is dus opnieuw het verderfelijke van verdeeldheid gebleken. En waar men weet dat bij eene herstemming van de tegenpartij geen enkele kiezer wordt thuis gelaten, zal het nog te bezien staan of over veertien dagen de onzen het wel kunnen winnen. Alle krachten dienen echter nog ingespannen te worden en het is te hopen dat men dan ten minste alle bijzaken en persoonlijke ties zal laten rusten. Omtrent de groote katholieke meeting, te Utrecht gehouden, schrijft dr A. "VV. Bronsveld in zijn «kroniek" het volgende «De zaak heeft echter ook een ernstige zijde. Tot heden heeft de Italiaansche regeering zich al die demonstraties niet aangetrokken, en het deed daar verstandig aan maar alles heeft zijn grenzen. «In de Tweede kamer durfde men deze zaak niet aanroeren, want men kon niet rekenen op den steun van al de anti-revolutionnairen. Daarom moest nu het Roomsche publiek een vergoeding hebben in deze gerucht makende bijeenkomsten voorshands genoegen worden genomen met de verklaring van de Stand, dat de inneming van Rome «statenroof" is geweest. «De bewustheid van groote en toenemende kracht, welke echter uit al deze dingen spreekt, moge ons wel nopen tot dubbele waakzaamheid. Met Voetius zeggen wijGeen vrede hoege naamd met Rome 1 Nulla Pax cum Roma Ook van socialistische zijde wordt deze be langrijke kwestie besproken. Recht voor allen ziet in het streven tot herstel van 's pausen wereldlijk* gezag een ijveren om den wettigen koning van Italië een deel van zijn rijk, en wel zijn hoofdstad, te ontnemen. Als zulk een beweging op touw werd gezet tot herstel van de weggejaagde vorsten op den troon van Hanover en anderen, zou Duitschland ons on getwijfeld dadelijk waarschuwen dat, als wij zulke grappen gingen uithalen, een leger zou worden gezonden om het ons af te leeren. Als de socialisten 'zich de helft veroorloofden van 't geen de Roomschen doen, zouden zij achter slot en grendel zitten, meent het blad, maai de heeren geestelijken hebben een vrijbrief om te doen wat zij willen, om een hoog woord te hebben tegenover hen, om zelfs beschermd te worden in hun gevaarlijk spel door de regee ring zelf. «Wij laten een elk vrij in zijn godsdienstige overtuiging," aldus wordt dit artikel besloten, »maar waar het geestelijk hoofd der kerk zich bemoeit met de politiek, daar moeten wij hem toeroepenblijf op uw gebied, tot hiertoe en niet verder 1" Tegen 1 April a. is aan jhr R. Schuurbeque Boeije, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als betaalmeester te Utrecht, behoudens aan spraak op pensioen en onder de gewone dank betuiging. Yerder zijn benoemd tot betaalmeester te Utrecht jhr G. J. M. Bowier, thans te Leeuw arden; te Leeuwarden J. J. Paehlig, thans te Alkmaarte Almeloo J. Ph. baron van Ittersum, thans surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist. Yerder zijn benoemd: tot griffier bij het kantongerecht te Zaandam mr J. C. Sasse, thans griffier bij het kanton gerecht te Almelotot griffier bij het kanton gerecht te Almelo mr W. A. H. von Heyden, thans ambten, van het O. M. bij de kanton gerechten in het arr. Almelo tot notaris binnen het arr. "Winschoten, ter standplaats de gemeente Sappemeer, A. C. L. L. Spruyt, candidaat-notaris te Capelle. Nog is eervol ontslag verleend aan J. G. Dobbelaere, als le-luit. bjj de dd. schutterij te Goes. Eindelijk is in actieven dienst hersteld, en wel bij het regiment grenadiers en jagers, de eerste-luitenant op non-activiteit jhr P. G Silberg, van het wapen der infanterie. Omtrent den toestand van Z. M. den koning wordt uit Apeldoorn aan het Handelsblad mede gedeeld, dat, ofschoon er niet bepaaldelijk sprake is van eene ongunstige wending, er zich toch in de laatste dagen verschijnselen hebben voor gedaan van eene nieuwe verheffing van de kwaal, waaraan Z. M. lijdt. Z. M. neemt des wege zooveel mogelijk rust. Gelukkig blijft een voldoende eetlust het behoud der lichaamskrach ten van den lijder bevorderen. Terwijl de dagelijksche bezoeken van den hofarts d'r. Vlaanderen in den laatsten tijd nienigvuldiger dan anders zijn geweest, hebben die van 's konings lijfarts slechts bij grootere tusschenruimten plaats. Men meent daaruit te mogen afleiden, dat men ook in de naaste omgeving des konings geen reden tot ernstige ongerustheid heeft. Le "Roman de t ierrot et de Pierrette Contei de No 'èlLe livre des serenades Le livre des histoires, par J. Burgmein (Bij Ricordi, te Milaante Parijs, bij Durdill}1.) Iets geheel anders dan het door mij in een vorig nommer van dit blad besproken Rosette is het aardige boekje Le roman de Pierrot et de Pierrette, ook bij den heer Ricordi uitgekomen, voor piano vierhandig voor kinderen geschreven (en bas le professeur, enhaut Télèvé)-, geestige, bekoorlijke muziek, uitstekend geschikt om onze kleine jongens en meisjes muziek te doen begrijpen. De roman heeft 4- hoofdstukken Serenade, Duo d'amour, Bal de Noces en Cortege Nuptial, waarvan al de episodes zeer fijn worden geschilderd. In de Serenade stemt Pierrot zijn guitaar, Pierrette ontwaakt en opent haar venster: dan wordt de muziek geanimeerd, hartstochtelijk en als het middernacht slaat,allerliefst amoureus. Pierrette treedt met haar kaarsje in de hand de trap af; in de aardige illustraties, naast de noten, (Pierrette, uit bed springend, is allerkomiekst), ziet men haar en Pierrot, beiden in 't wit, alleen zij met zwarte kousen en hij met een zwart mutsje op. In den tuin zingen zij hun Duo, dat evenals de Serenade een meesterstukje iszoo fijn van melodieen keurig van vorm. Pierrot antwoordt Con brio op Pierrette's kleine teedere solo je iaime en als zij aan 't slot samen invallen, hoort men een alleraardigste combinatie van het Serenade-motief en het •mo+.iof fl.m on rfiiiT Du Wagner lilliputien zegt Camille Bellaigue er van in zijn V Armee Musicale Oct. 86 a Oct. '87. Hij vindt >que cette Serenade et ce Duo minuscules sont écrits avec une remarqudble distinction mélodique, avec des recherches de modu lation et d'harmonie, faites pour a/finer des oreilles inexpérimentées, pour les charmer sans les sur- prendre, et ne laisser jamais en trer en elles des themes vulgaires ou des accords indigents. Het Bal is schitterendop de maat der muziek treden de gasten binnenmen hoort ze niet alleen, bij de levendige tonen van den marsch, men ziet ze: boven, onder,-op zij van iedere bladzijde, bijna tusschen de noten, in al die kleine illustraties, zoo bekoorlijk en leven dig, dat zij geheel en al toonen, wat de muziek uitdrukt. Er is rhythmus in de teekeningen, en de kleinste figuurtjes zijn artistiek uitge voerd, en voegen zich naar de nuancen der muziek. Le Bal va commencer, en een langzame Menuet wordt gedanst, gevolgd door een vlugge Sarabande. Weer klinkt de marsch zij buigen en nemen afscheid, ook Pierrot en Pierrette, zij boven aan de trap staande, hij, beneden, en eene herinnering aan het Serenade-thema en het Duo amoureux klinkt, maar veranderd, vol gevoel, en in eenige mollige, zachte akkoorden sterft alles weg. En het Cortege Nuptial f Eerst de trompet- tars, dan de pages met enorme bouquetten, Arlequin et sa suite, Colombine et sa suite, Pan talon et sa suite, le capitaine Fracasse et ses cavaliers, les Polichinelles zij allen trekken voorbij met schoone, karakteristieke muziek. Daar klinkt het leitmotif der Serenade, maar daverendhoerah's, fanfaresalle klokken luidenPierrot en Pierrette zijn aangekomen, en worden bestrooid met bloemen en overladen met toejuichingen. De stoet verwijdert zich, en de jonggehuw den blijven alleen Pierrette assise trap haul, les pièds en l'air, et Pierrot accoudé au dossier de la chaise nuptiale weer klinkt het Motief der se renade tout trouble, ralenti, haletant, puis un accord fortissimo et cyest tout. Op zij van die laatste maten, die niet het minst geestig zijn, ziet men Pierrot en Pierrette, heel dicht bij elkaar leurs petites bouches jointes. En die roman van kinderen eindigt als een roman van groote mensehen. Aan beiden kan men ze niet genoeg aanbevelen. Een ander genre is-weer het kleine bundelje Con'es de Noël (II Natale). Op een kemelsch- blauwen grond ziet men witte engeltjes, met gou den, kleine sterren, en hoog boven aan iedere bladzijde schittert de groote gouden ster van Betblebem. Was Pierrot en Pierrette vooral geestig en bekoorlijk, deze muziek is mystiek, en toch naïf, zoo rein en onschuldig, om alleen door kleine kinderen gezongen te worden. (Voor piano vierhandig, ook tweehandig, geschreven, met in het le en laatste gedeelte een koor (ad libitum). Er gaat eene groote bekoring uit van deze kindermuziek, en de fantasie van den teekenaar is weder volkomen in harmonie met de gedachten van den komponist. Voor ouderen is belangrijk Le livre des Serenades le livre des Histoires. In het eerste vindt men Serenades uit alle landen tpour toutes les fenê- tres du monde. Apres avoir lu ce recueil diune traite, on finit par sHmaginer que, dans tous les pays de la terre, une moitié du genre humain est en train de donner des serenades a Vautre moitié, et que sous des milliers de balcons ronjlent des milliers de guitaresVan alle is misschien Polichinelle's serenade het fijnst gerythmi- seerd. Het is of men een geheel orkest en pizzicati kleine dansende Polichinelles boort begeleiden, die met hunne fijne stemmetjes zingen, en met hunne houten klompjes tegen elkaar aanbotsen. Ce n'est plus de Vamour mals de la malice et de Vironie. Teekenaar, dichter en componist werken bier (en in le livre des Histoires kleine genre stukjes weer samen om iets schoons tot stand te brengen het is een genot met hen bezig te zijn, want in iedere wending voelt men den artist. Een ieder neme kennis van deze schoone werkjes, waarop ik het vorig jaar reed's in het Schoolblad de aandacht vestigdemaar gaarne greep ik de gelegenheid, mij door de redactie van dit blad aangeboden, aan om mjjne zelfde beschouwing daarover in uitgebreider kring hekend te maken. De werkjes verdienen dit ten volle. Om nog even op het door mij besproken Roosje terug te komen, mag het niet onvermeld blijven, dat Roosje oorspronkelijk geschreven was op mijn verzoek voor leerlingen, daar de bas-partij in de andere werkjes te moeilijk voor kinderen was. Vandaar bet eenvoudige karakter der muziek en de minder weelderige uitvop.rinö- dan dii ondo..^ J de prijs, voor het doel, waarvoor het bestemd was, niet te hoog mocht zijn. Marie Berdenis v. Berlekom:. Middelburg, 7 Januari 1889. In verhand met het ons gemelde over de varkens-slachterij voor export te Vlissingen kunnen wij nog medecieelen dat, volgens ach terstaande annonce, de directeur dier inrich ting, in de volgende week, Donderdag 17 Jan., daarover eene lezing zal houden te Middelburg, welke toegankelijk zal zijn voor ieder belang stellende, dus ook voor niet-leden der Land- bouw-Maatschappij. In bet opstel over de inkuiling van groen- voeder, in de courant van gisteren, werd ge zegd dat de koeien uit gewoonte" in het nieuwe voeder niet beten. Dit moet natuurlijk wezen«uit ongewoonte." De Rotterdainsche correspondent van het Utr. Dagblad gelooft, niettegenstaande de opera thans een crisis doorleeft, ernstiger dan ooit te voren, dat de middelen om haar te behouden wel weder gevonden zullen worden. Veel hachelijker staan echter de kansen voor het Hollandsche tooneelgezelschap aldaar, dat tot dusver zich nog staande hield door de uitkeering, die het van de vereeniging het Nederlandsch Tooneel ontving, maar nu het dezen steun moet missen, onmogelijk op den zelfden voet zal kunnen blijven bestaan. Voor de opera is ten minste tot heden toe nog jaarlijks eene subsidie bijeengebracht, maar niemand denkt er aan, het Hollandsch tooneel te subsidieeren, en het publiek steunt het ook niet voldoende door de voorstellingen te be zoeken. Wel heeft Rotterdam de talrijkste afdeeling van het tooneelverbond en wel zou eene vereeniging als deze geroepen zijn de helpende hand uit te steken, maar de leden der afdeeling toonen hunne belangstelling voor het tooneelgezelschap alleen hiermede, dat zij gretig gebruik maken van de gelegenheid, die hun nu en dan wordt aangeboden om kosteloos eene voorstelling bij te wonen. De gemeenteraad van Smilde heeft, op advies van den voorzitter, met 9 tegen 2 stemmen, besloten gevolg te geven aan het verzoek van den minister van binnenlandsche zaken om het veelbesproken besluit van 23 November 11., betreffende het eervol ontslag van 8 hulponderwijzers, in te trekken. Over het diep bewerken van den grond. «Slechts diep geploegd, slechts diep geploegd, want onder ligt het goud Zóo begint een Engelsch versje, dat ons wil leerenlaag, om laag, zoek in de diepte, boven is het niet alleen. En zoo is 't, In een lief schoolboekje vinden we daaromtrent het volgende. Een vader lag op zijn sterfbed; voor zijn verschei den riep hij zijn-"zoons aan zijne sponde en deelde hun mede, dat hij in zijn akker een grooten schat had verborgen, den eenigsten, dien hij hun kon nalaten. Waar hij lag, zei de vader niet, de zoons moesten er maar naar zoeken, 't stond echter vast dat zij hem zouden vinden. Na de plechtige teraardebestelling van den vader, gingen zijn zoons onvermoeid aan het graven en spitten, om hun erfdeel uit den schoot der aarde op te delven; 'twas ech ter alles te vergeefs. Inmiddels naderde de zaaitijd, de zomer kwam en toen de herfst aan brak, de betaalmeester van den landbouwer, was de oogst op den omgewoelden akker zoo overvloedigdat de zoons vol verbazing de handen ineensloegen en zeiden«Hoe is 't mogelijkToen het land van de schoof ont bloot was begon het zoeken naar den schat opnieuw 't was dag uit, dag in, een werken, spitten, graven, wroeten zonder ophouden, maai de schat was nergens te vinden. Vreemd ■Zou vader hun wat wijs gemaakt hebben Maar neen, dat kon niet. Zou een vader een ster vende vaderonwaarheid spreken tegen zijn kinderen en dat nog wel in 't aangezicht des doods 't Was zondig aan zoo iets, zelfs maar een oogenblik, te kunnen denken. Weer kwam de lente en weer was de zaaitijd daar. De zomer ging voorbij als zoovele andere en in September was de betaalmeester weer op zijn post. 't Scheen wel of deze den broeders goed gezind was, want, was 't niet opmerkelijk, hij gaf hun zulk een rijken oogst in vergeljjking bij anderendat ze zich schier bevoorrecht rekenden boven buren en kennissen. «We moesten maai- Ueu schat van vader gaan zoeken", zei de oudste dei- broeders, «ik geloof dat we hem al gevonden hebben of bebt ge niet gemerkt, hoe onze oogst steeds rijker wordt en onze akker dus vrucht baarder Ik geloof dat vader ons op zijn sterfbed heeft willen zeggen: «KinderenZijt werkzaam, want werken is de ziel van 't leven door een onvermoeiden arbeid, door een flinke bewerking van den akker, dien ik u als eenigst erfdeel kan nalaten, zult ge brood, ruim brood zelfs vinden". En wij, geachte lezers Zullen we 't bovenstaande voor een sprookje houden Aan u 't antwoord, maar sprookje of niet, dit staat vast, dat een diepe bewerking van den grond is te verkiezen boven een oppervlakkige. «Maar 't vet drijft boven", zegt ge wellicht «en dan, in een ondiepe bouwvoor zal de mest toch wel meer uitwerking doen dan in een diepe". Wat uw eerste «maar" betreft, het vet drijft hoven, volkomen waar, maar is dan het minder vette ook niet goed Als er in de bovenlaag van de bouwvoor een gulden ligt verborgen, maar een paar voet dieper nog een halven dito, zullen we dien dan maar in ruste laten of ons beijveren om ook hem machtig te worden? En dan, wat de uitwerking van den mest betreft waarop we straks nader terug komen wat voedt meer: een dunne, goed geboterde boterham of een kranige snede, dit ternauwernood met eeaig vet heeft kennis ge. maakt Wij constateeren de volgende voor- deelen eener diepe bewerking van den grond lo. de wortels der planten kunnen dieper door dringen 2o. de grond blijft gelijkmatiger frisck; 3o. de ondergrond wordt beter4o. de rijkdom van den bodem wordt vermeerderd5o. er wordt een huishoudelijker verbruik van den mest te weeg gebracht. lo. De toorlels der planten kunnen dieper door dringen. Als het waar is, dat het voedsel groo- tendeels door de wortels uit den grond wordt opgenomen, dan moet de laatste ook in een toestand verkeeren, waarin de eerste ongehin derd in hem kunnen doordringen. De onder vinding heeft geleerd, dat vele dennen op de Veluwe en in den Achterhoek van Gelderland soms éen, twee, drie doodgingen, niettegen staande ze aanvankelijk prachtig aansloegen en veel beloofden. Vanwaar die plotselinge ommekeer? 't Zat hem doodeenvoudig in den ondergronddeze bleek, ter plaatse waar de wortels der boomen doordrongen, te bestaan, als 't ware uit een aaneengebakken plaat, van kalk, ijzer, zand, leem etc., en door die harde laag konden de wortels niet beenboren, ze gaven den strijd op en de boom ging dood. «Maar zulke lagen zitten er in ons bouwland niet," zegt ge mis schien. 't Doet er niet toedoor bet altijd op dezelfde diepte ploegen, maakt de ploegvoet den grond vast en nu is het onbetwistbaar waar, dat een plantenwortel beter door een lossen grond zich verlengt dan door een vas ten. Poot eens een aardappel en trap daarna den grond goed vast, poot er daarna nog een, maar bedekt deze met losse aarde. Welke knol komt nu 't eerst op Als de laatste een decimeter boven den grond staat, is er van den eersten nog niets te zien. Het kleine kiempje van deze kon immers ook niet, dan met de grootste moeite, zich omhoog werken en zouden even teere worteltjes dan wel ge makkelijk door vaste lagen een uitweg kun nen vinden Nu zegt men wel eens, dat de halmgewassen geen lange wortels maken, maar waarop grondt zich die uitspraak Op onder vinding Dan is 't er eene, die opgedaan is :n een vasten grond, want als koven in een alleszins goeden bodem wordt gezaaid, dan is het volstrekt geen zeldzaamheid dat het wor tels maakt van een meter lengte. Als de wor tels niet genoeg naar beneden kunnen groeien, weet u wat ze dan doen Een zijpad kiezen; maar dan naderen ze elkaar en betwisten ze elkaar bet voedsel. Hiervan is het gevolg een onvoldoende voeding der plant, die tenger en zwak wordt en al spoedig gaat liggen, zeel ten nadeele van hare verdere ontwikkeling uiet name van de zaadvorming. Konden de wortels echter ongestoord den ondergrond in komen, zoodat ze elkaar dus niet in den weg kwamen^ dan was er van concurrentie geen sprake, maar voor alle overvloed 't gewas zou het bewijzen, de halmen zouden èn lang èn stevig worden, zoodat ze een stortbui en een windvlaag het hooid konden bieden. In den ondergrond ligt ook voedsel en dat mag daar niet nutteloos blijven. 2. De grond blijft gelijkmatiger jrischVer gelijken we eens den grond met een spons, eerst met een kleme, dan met een groote. Neem aan, dat de kleine spons een halven liter water kan bevatten daarmede is ze gevuld, verzadigd, dus kletsnat en op dat moment onbruikbaar. Zij is het beeld van een ondiepe bouwvoor, die ook gauw verzadigd en ïu aientoestancl zeer schadelijk is. Doen we echter dezelfde hoeveel heid water in de groote spons, dan is deze hoogstens vochtig en daardoor bruikbaarzij verzinnelijkt u een diepe bouwvoor, die den regen zonder schade voor de planten opneemt. In den laatsten grond kan het water niet scha den, omdat het een uitweg heeft, in den eersten vormt het een drassigen bodem, waarin de planten niet dan een kwijnend leven kunnen lijden. En bij groote droogte De diepe bouw voor geeft dan eveneens groote voordeelen. De zonnestralen dringen hoogstens een paar .deci meters in den grond door; zijn dus de bovenste lagen der aarde nat, dan drogen deze ook het snelst op zeer ten nadeele der planten, die gaarne in een vochtigen grond staan. Waren echter ook de onderste aardlagen, of liever de diepere, van water voorzien, dan was dit buiten net bereik der uitdrogende zonnestralendooi de capilariteit dezelfde werking die de olie in de pit doet opstijgen zou het water naar boven trekken om de daar liggende wortels er van te voorzien. Bovendien, wortels groeien juist altijd naar voobthoudendeplaatsen toe, ze zoeken ze op en vinden daar ook het aan wezige voedsel. Nog is het waar dat goed losgemaakte gronden oneindig veel meer dauw opnemen dan geslotene. En bjj droogte èn bjj yeel regen, zijn zulke gronden dus altyd de beete:

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1