N\ 308. 131® Jaargang 1888. Maandag 31 December. Kerknieuws. Onderwijs Verspreide Berichten. Advertentiën: 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Middelburg 29 December. MIDDELBIRGSOHE COURANT. Agenten te Ylisrfingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peijl. te Zierikzee: A. G. de Mooij en te Tholen: "W. A. van Neeuwenhuijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab, te Rotterdam, en de flrma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Dinsdag-, Nieuwjaarsdag, verschijnt de Nfiddelhurgsclie courant, zooals gewoonlijk, niet. De verkiezing van een lid der Provinciale staten op het eiland Tholen. Nog slechts een week scheidt ons van deze verkiezing, waarbij het geldt een zetel voor de liberalen te behouden of te verliezen, en die korte tijd moet vooral benuttigd worden door de vrijzinnigen zelve, willen zij het gevaar ont gaan dat de tegenpartij overwint. En dit gevaar dreigt thans vooral. Er doen zich bedenkelijke verschijnselen voor en daarvan is wel het voornaamste de onderlinge verdeeldheid die zich onder de liberalen zeiven vertoont. Tegenover den candidaat van Algemeen belang, gesteld bij overleg en na stemming in de afdee- lingen, wordt thans een ander aanbevolen door vele gewezen leden dier vereeniging, die voor hun lidmaatschap hebben bedankt. Zij onttrokken zich aan de vereeniging, omdat in een der afdeelingen tnsschen de eerste stemming en de herstemming vele leden werden aange worven met het kennelijk doel een der voorloopige candidaten de overwinning te verschaffen. Eene dergelijke verrassing staat niet op zichzelf; zij kwam wel eens meer vooren dit gaf aan leiding dat in menige vereeniging daartegen maatregelen werden genomen. Zoo bevat het reglement van de kiesvereenigiug Eendracht maakt macht te Middelburg de bepaling dat «nieuwe leden niet aan stemming over te stellen candi daten mogen deelnemen vóór dat 1 maand na de kennisgeving van bun voornemen zal zijn ver- loopen." Yoor bet bestuur der vereeniging Algemeen belang kan bet zijn nut hebben dat zij op die bepaling de aandacht vestigenen het kan wel licht aanleiding geven tot eene herziening van het reglement in dien geest. Nu echter dat reglement zich niet verzet tegen eene werving van nieuwe leden, welke zooveel ergernis wekt, en de deelneming aan de verkiezing van zulk een groot aantal nieuwe leden niet strijdt tegen de statuten, komt het ons een daad van slecht politiek beleid en in strijd met het partybelang voor om met de verkiezing voor de deur over het gebeurde na te pleitenover het geoorloofde of niet verdedig- bare van bet feit bespiegelingen te houden. Maar nog erger en ten sterkste te laken is het voorzeker, om daarom een anderen candi daat te stellen tegenover dien der vereeniging. Op dit oogenblik is eendracht meer dan noodig, wil de tegencandidaat niet zegevieren. Wij hopen daarom dat het bestuur van Alge meen belang alle k achten moge aanwenden om de eendracht te herstellen; dat hij, dien men tegenover den candidaat wil stellen, te bewegen zal zijn zich voor de liberale zaak terug te trekken en de liberalen in het district Tbolen afgescheiden van allerlei bijzondere overwegingen, ditmaal eenvoudig bet belang der partij zullen in het oog houden en zich scharen rond den gemeenschappelijken candidaat der vereeniging. Dan, maar dan ook alleen, hebben wij nog moed dat Dinsdag 8 Januari ,de overwinning aan de onzen zal zijn. Bij de behandeling van het hoofdstuk Uitga- ven in Indië verklaarde gisteren de minister van koloniën in de Eerste kamer aan den heer Van der Goes, die o. a. inlichtingen vroeg omtrent het Billiton-contract, voorstellen betreffende de Billi- ton-maatschappij te willen overwegen, zonder daarom te zeggen dat eene nieuwe overeenkomst in 'slands belang zou zijn. Met het oog op de goede diensten der maatschappij, gedurende 40 jaar be wezen, is de minister niet ongenegen te onder handelen over verlenging der overeenkomst. De heer Fransen van de Putte bestreed toen nog den heer Yan Zuylen, verdedigde de liberale koloniale politiek en besprak ook de Billiton- kwestie, waarop de minister hem verzekerde dat hij de Billiton-aangelegenheid zal behandelen in overleg met de wetgevende macht. In de heden (Zaterdag) gehouden zitting nam de kamer eenparig aan hoofdstuk I der Staats- begrooting, hoofdstuk VII A (Nat. Schuld) en de Middelenwet, zoomede verschillende kleinere ont werpen. De kamer is daarna op re^es gescheiden en haar terug omsfc bepaald op Maandag 14 Januari, des avonds te 8 uur. Het Sociaal weekblad deed dezer dagen met het oog op den Oudejaarsavond een goed woord voor de postambtenaren. Terwijl ieder dien avond eenige uren gezellig doorbrengt in den huise- lijken kring of hij vrienden, en op Nieuwjaar bezoeken brengt en afwacht, zijn die ambtenaren gedurende meer dan 24 uur slaven, zonder ver- poozing arbeidende om de vracht kaartjes en andere kaarten verzonden te krijgen. Vooral in de laatste jaren is de gewoonte, om langs dien weg zijn heilgroet te brengen, hijzonder toege nomen, zoodat op de postkantoren der groote steden de dagen, die voor anderen blijde dagen zijn, met wrevel worden tegemoet gezien. Het Weekblad meent te recht dat hierin verandering dient te komen. Directeuren van postkantoren hebben, om hun ondergeschikten van die kwelling te bevrijden, wel eens in overweging genomen, om de vracht voor het verzenden van kaartjes tegen het einde van het jaar gelijk te stellen met het brievenport. Zoolang echter niet een wet hen daartoe machtigt, moet het hij vrome wenschen blijven. En de wet op de posterijen bleef onge wijzigd. In afwachting nu van een wetswijziging dient naar een middel te worden uitgezien, om het euvel, zoo niet uit de wereld te helpen, dan toch te beperken. Ingevolge wenken, reeds vroeger door andere bladen gegeven, zijn sedert een paar jaren enkelen teruggekeerd tot het oude gebruik, om hun heilgroet, kort maar krachtig, te adverteeren. Dit aanbevelenswaardig gebruik moge steeds door meerderen worden gevolgdle in bet belang der inderdaad beklagenswaardige postbeambten, 2e in hun eigen belang, daar zij op die wijze ook zich zei ven veel last besparen en bovendien het onaan gename niet ondervinden van de ervaring, dat de verzonden kaartjes eerst na Nieuwjaar aan het adres van bestemming worden bezorgd, eene ver traging waaraan de postkantoren hoegenaamd geen schuld hebben. Bij kon. besluit is K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Boschkapelle, met ingang van 16 Jan. a., opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Axelis, met ingang van 1 Febr. a., aan B. Th. A. Westerouen van Meeteren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Echteld en van IJzendoorn en is, met ingang van 1 Jan. a., benoemd tot adjunct commies bij de topografische inrichting de tijde lijke graveur bij die inrichting G. F. Kierdorff. De St. Crt. bevat de statuten van de Coöpera tieve Broodbakkerij Eendracht te Ylissingen. Het doel der vereeniging is om bare leden brood van goede qualiteit te verschaffen. Om dat doel te bereiken, richt de vereeniging eene broodbakkerij op voor eigen rekening, betzij door het daartoe huren van een geschikt lokaal, hetzij door het stichten of aankoopen van een lokaal. De vereeniging wordt opgericht voor den tijd van 29 jaar. Om lid der vereeniging te worden, moet men zijn zedelijk van gedrag en achttien jaar oudde ongehuwde leden van achttien tot en met drie en twintig jaar zijn echter niet stemgerechtigd. Het kapitaal der vereeniging bestaat uit aan- deelen, elk groot twee gulden vijftig cent zij zijn op naam en onvervreemdbaarelk aandeel moet door de leden worden gestort, desverkiezende in wekelijksche termijnen van vijf en twintig cent of maandelijksche van een gulden. Dinsdag 1 Jan. geen audiëntie bij den minister van justitie. Op een der voordrachten voor hoofd eener openbare school te 's Gravenhage komt voor als no 1 de heer J. W. C. Bosman, onderwijzer te Ylissingen. Tot onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken aan de rijks-normaallessen te Oostburg (jaarwedde 200) is benoemd mej. M. Fokker, onderwijzeres aan de openbare school aldaar. Die benoeming geschiedde bij loting tusschen genoemde dame en mej. P. de BuisonjéHaak. GCrt.) Dezer dagen deed de gemeenteraad van Scbagen eene eigenaardige benoeming, n. 1. van het hoofd der openbare school tot lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs. De man werd daardoor dus controleur over zich zei ven. De andere leden van die commissie vonden die benoeming echter zoo zonderling dat zij hun ontslag hebben genomen. Werden voor enkele weken de leden van Jen kerkeraad te Tholen door het klassikaal be stuur op twee na uit hun ambt ontzet,' ook die twee leden, de heeren A. J. Hollestelle en G. van der Have, hebben, zoo schrijft men ons, hun ambt nedergelegd, zoodat de Ned. herv. gemeente nu in 't geheel geen kerkeraad meer heeft, terwijl van de kerkvoogden alleen de heeren P. Kuijper Az. en mr J. H. L. van Buren zijn overgebleven. Door het klassikaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, is de heer W. C. de Lange, vroeger boekhouder der diaconie, doch tijdens de aanwe zigheid van dr C. C. Schot ontslagen, in zijne be trekking hersteld en gemachtigd alle stukken, de diaconie betreffende van den administreerenden, doch ook reeds ontslagen diaken L. Poulusse in ontvangst te nemen. Deze echter, tot de over gave dier stukken door den consulent ter consi storiekamer geciteerd, heeft geweigerd daaraan gevolg te geven. Tot kapelaan te Hoofdplaat is benoemd de heer J. C. C. Siebelink, priester van het Seminarie. Desinfectie, welke geheel beantwoordt aan de eischen des tijds, behoorde te Middelburg tot voor weinige dagen tot de pia vota. Wel bestond sedert vele jaren een inrichting waar door stoom beddengoed en kleederen konden gezuiverd worden, maar die beantwoordde niet aan hetgeen de wetenschap thans noodig oordeelt. Gesteund door de geneeskundige en andere autoriteiten heeft de heer D. J. Pennock in deze behoefte voorzien en naast zijn sedert meer dan veertig jaren bestaande stoomzuiveringfabriek thans eene clesinfectie-inrichting tot stand ge bracht, die door de meest gezaghebbende medici is onderzocht, goedgekeurd en wordt aanbevolen. De inrichting, die gevestigd is op het Seisbol- werk bij de touwbaan alhier, bestaat uit een desiufectie-oven die in een afzonderlijk gebouw is opgesteldde ontsmetting berust op het stelsel van verhitting door waterdamp tot boven 100° C. gedurende geruimen tijd, waardoor de zelfde resultaten worden bereikt als doorkoken, zonder de nadeelen aan het laatste verbonden. De oven is zoo ingericht dat goederen van allerlei aard kunnen ontsmet worden zonder dat iets behoeft losgemaakt of geledigd te worden. Tot zelfs gestikte dekens, waarvan de watten zoo licht smetstof overbrengen, worden ongeschonden ontsmet. De oven, die vervaardigd is door de firma De Jongh en Co, fabrikanten van stoomwerktuigen te Oudewater, is twee meter lang, 1.30 M. breed en 1 M. hoog. Hij staat, zooals wij hierboven reeds zeiden, geheel afgezonderd van de andere inrichting van den heer Pennock en zonder dat men besmetting behoeft te vreezen kan men zich overtuigen dat voldoende hitte ontwikkeld wordt om bacteriën of bacillen te dooden en dat de goederen, die ontsmet moeten worden, de bewerking ondergaan. Het uitgebreid tarief, waarvan wij inzage namen, lijkt ons zeer billijk. In den regel spreken wij bij eene mededeeling omtrent eene nieuwe, industrie den wensch uit dat de ondernemers succes mogen hebben, doch ten deze doen wij het tegenovergestelde. Hoe goed ook de inrichting van den heer Pennock moge zijn uiten wij de hoop dat er zeer weinig gebruik van zal behoeven gemaakt te worden. Mocht het echter noodig zijn dan houden wij ons overtuigd dat de inrichting, die trouwens reeds dienst deed, aan de strengste eischen beantwoor den zal. In elk geval verheugen wij ons dat Middelburg wedei eene hoogst nuttige inrichting is rijker geworden. -r De oudheidskamer te Veere werd dit jaar door niet minder dan 560 personen bezocht. Hieronder bevonden zich 84 vreemdelingen, te weten 30 Engelschen, 29 Belgen, 12 Duitschers, 2 Zwitsers, 4 Amerikanen, 4 Franschen en 3 Roemeniërsde overigen waren Nederlanders. Wel een bewijs dus dat de beker van Maximiliaan nog algemeen de aandacht trekt. De heer G. J. van den Bosch te Wilhel- minadorp, directeur van dien polder, heeft aan alle arbeiders een derde van de pachtpenningen kwijtgescholden, wegens den mislukten aardappel oogst. Hoewel nog niet bepaald is, wanneer de telephoondienst tusschen Hoedekenskerke en Goes zal worden opengesteld, heeft de predikant van eerstgenoemde gemeente reeds zijne hulde »aan die groote macht der beschaving" gebracht. Den tweeden Kerstdag stak hij, volgens een bericht in de G. Crt., twee vlaggen uit de pastorie, de éene met het woord Licht, de andere met het woord Kracht op de witte baan. Aan den top van eiken vlaggestok hing een krans van koper draad met een telefoon in het midden en onder ling verbonden. Wat later verscheen boven de deur eene schilderijvoorstellende een altaar, waarop het vuur door een bliksemstraal uit een onweerswolk wordt ontstoken. Op de voorzijde van het altaar stond Aan den vooruitgang, ge dekt door de koninklijke kroon als hulde aan de regeering, en met het omschriftSeit umschlungen Mülionen, Diesen Kusz der ganzen Welt (Schiller). Bij het vallen van den avond werd op eens de geschilderde bliksemstraal door een blinkenden metalen en het vuur des altaars door electrisch licht vervangen. «Nu begrijp ik er alles van", riep iemand uit het publiek: «vooruitgang door licht en kracht! Men schrijft ons uit Biervliet De eerste openbare opvoering doorhetrederijkers- gezelsebap Al doende leert men bad eenbier ongekend, succes. De voorstelling op een bovenzaal der herberg van den heer Schilleman was aangekondigd tegen 7 uur des avonds, 3en Kerstdag. Om 5 uur waren alle plaatsen bezet, om 6 uur nam het spel een aanvanghet publiek zat als 'tware opeen gestapeld. Met een ladder door een opgeschoven raam moesten de spelers van de straat naar het tooneeleven zoo moesten zij dit verlaten. Eene menigte personen, ook wij, moesten door gebrek aan plaatsruimte onverrichter zake terug- keeren. Het programma der nieuwe kamer be vatte een reeks van kluchten Avontuurtje van mijnheer Kikkerbü en Het levend doode snijderspaar, 2 blijspelen, als hoofdschotel dus was zoo uit lokkend niet voor hen, die gewoon zijn degelijker kost te smaken, doch daarin zat dan ook de groote aantrekkelijkheid der voorstelling niet. Die was meer te zoeken in de omstandigheid, dat èn werkende leden èn vermaaklievende jonge lieden eens «pret onder ons" wilden maken. Wij vernamen, dat de luidruchtigheid onder- het publiek groot was tijdens de opvoering. Na afloop begon de grootste pret, de danspartij. Dondei dagavond kwam de trein, die te 8,24 uur 's avonds uit Gent vertrekt en bij gewone omstandigheden te 10 uren te Terneuzen aan komt, eerst te half twee in den nacht aldaar aan. Ongeveer kwart voor tien was men tot bij Sluiskil genaderd, toen de chef de train tot de ontdekking kwam dat de brug niet dicht en wat erger was, niet dicht te krijgen was. Volgens den brugwachter was even te voren een Engelsche stoomboot tegen de brug aangeloopen. Tevergeefs deed men nog eenige pogingen de brug te sluiten. De chef de train zond daarna iemand naar het station Sluiskil (Vogelschor), teneinde aldaar naar Selzaete om hulp te seinen. Intusschen werd het laat en verlieten vele reizi gers den trein om te voet de reis voort te zetten. Eindelijk te half twaalf kwam een locomotief uit Selzaete met eenige deskundigen, wien het na twee uren werkens mocht gelukken de brug te sluiten, waarna de reis werd voortgezet. (Tem. Ct.) Op de volgende uitnoodiging, voorkomende in de Staats courant, vestigen wij de aandacht van het publiek. Yoor gelukwensehen op den Nieuwjaarsdag wordt veelvuldig gebruik gemaakt van kaarten, waarvan de voorzijde is ingericht om, behalve de plaats van bestemming, mede de woonplaats des afzenders te vermelden Die vermelding van twee plaatsnamen geeft dikwijls tot onjuiste verzending en dientengevolge tot vertraging in dé overkomst aanleiding. Het publiek wordt daarom uitgenoodigd op bedoelde kaarten de woonplaats van den atzender niet in te vullen. Als een bewijs aan de slechte promotie bij bet wapen der infanterie meldt men, dat er op dit oogenblik nog acht officieren 1ste luitenant zjjn, die nu juist 20 jaren geleden de aanstelling tot officier ontvingen. Te Heerle (Limburg) heeft men gedurende den Kerstnacht op verschillende plaatsen diefstal gepleegd. O. a. werd een koffertje, met ruim ƒ1500 aan waarde, ontvreemd, dat later bijna ledig werd terug gevonden. Alleen een ouden hoed en enkele oude papieren vond men daarin. Omtrent het Geffcken-proces verneemt men weinig. Half Januari gelooft men zal de zaak behandeld worden. Engelsche bladen verzeke ren dat het veel sensatie zal maken. Bismarck heeft volgens hen het slechts op touw gezet om een smaad te werpen op het karakter van keizer Frederik, wiens dagboek een doodelijke belee- diging bevatte voor den rijkskanselier, daar bet dezen de eer ontnam de eigenlijke schepper der Duitsche eenheid te zijn. Ook keizerin Frederik zal niet gespaard worden. Een aanwijzing in dit opzicht geeft reeds het spectakal, door de Köln. Ztg op een wenk uit Berlijn begonnen tegen sir Robert Morier. De gezant zou zjjn mededeelin- gen van de kroonprinses hebben ontvangen. Bo vendien zou Bismarck zeer de bemoeiingen van sir R. Morier vreezen ten opzichte van Rusland. Vriendschapsbetrekking tusschen Engeland en Rusland zou toch Duitschland ongaarne zien. KoniDg Milan zal morgen voor de groote Skoepschtina verschijnen. Een deputatie van acht Serviërs is uit Weenen naar Yalta vertrokken om koningin Nathalie een adres aan te bieden, met duizenden hand- teekeningen voorzien. Te Messina zijn bij een ontploffing in een kruitmagazijn 21 soldaten gedood en verscheidene gewond. Prof. Bergmann te Berlijn heeft in zijn kliniek een door kanker aangetasten larynx uitgesneden met behulp van Bramann en in tegenwoordigheid van de doctoren Schrötter, Schmidt en Krause. De toestand van den patient is tot hiertoe bevredigend.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1