N*. 307. 131 ng. 1888 Zaterdag 29 December. i e Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middslburg 23 December. Onderwijs. Rechtszaken, MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlis-dngenP. G. de Ysy Mestdagh Zoon, te G-oea: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Neeuwemhuijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Aan het slot der gisteren gehouden zitting van de Eerste kamer werd, zooals wij in een deel van ons vorig nommer meldden, het woord gevoerd door den heer Fransen van de Putte. Hij ver klaarde het ongunstig oordeel en de bezorgdheid, door velen, zelfs door het Haagsche Dagblad, bij het optreden van den heer Keuchenius als minister van koloniën na de verkiezingen geuit, niet te hebben gedeeld. Hij verwachtte, met het oog op 's min. loopbaan, dat er verschil zou zijn op te merken tusschen de houding van 't opponeerend kamerlid en den verantwoordelijken raadsman der Kroon. In dat opzicht is er teleurstelling gewekt de kamer deed daarvan in haar verslag blijken en de heer Six had het uitnemend uitgewerkt. Dit kon echter, volgens den heer Van de Putte, desgevorderd tot bij de staatsbegrooting blijven rusten. Hij verklaarde zich ten sterkste tegen hen, die de begrooting, bij de wet vastgesteld, als zoo danig willen doen verdwijnen en der volksvertegen woordiging het recht ontzeggen te oordeelen over Indische zaken. Wat men op dit punt wil is zeer vaag en onbestemd. Als voorbereiding beval hij aan vaststelling der begrooting en opzending van de adviezen der directeuren en va,n den Kolo nialen Raad. Wanneer van den Raad van State een goed gebruik gemaakt wordt, heeft men den zoo verlangden Kolonialen Raad in Nederland. Verder verzekerde hij geen vijand te zijn van de zending en van de bijzondere scholen. Maar de regeering mag als zoodanig de zending niet steunen, 's Lands belang, de orde en rust worden daardoor in gevaar gebracht. De toestand van de Protestantsche kerk is slecht en hieromtrent heeft de minister geen beslist antwoord gegeven. Aan den post voor subsidie tot opleiding van hulppredikers is eene andere bestemming ge geven de post is verhoogd, maar waarom Sub- sidieering van bijzondere scholen, het in het leven roepen van godsdienstscholen buiten weten van het Indisch bestuur is in strijd met den geest van het regeerings-reglement. En de heer Fransen van de Putte vroeg daaromWaarheen gaan we op dien weg De minister make van dezen post geen gebruik zonder de kamers te hooren. De minister zeide in een open brief, dateerende van 1876, dat de staat zich niet met de evange lisatie inlaten moest, zich onthouden van alles wat het Mohammedanisme verheffen kan en wat het Christendom kan belemmeren. Dat is ook sprekers advies. Hij verwacht van den- minister een beter belastingstelsel, eene betere regeling van de heeren- en dessa-diensten enz., en ten slotte raadde hij den minister aan niet doleerend te zijn op koloniaal-politiek terrein en door ver keerde daden niemand te dwingen tot ernstige oppositie. De St. Ct. bevat de wet van 19 December 1888 houdende bekrachtiging van provinciale belastin gen in Zeeland, benevens de wet van den 18den December 1888, houdende goedkeuring der over eenkomst betrekkelijk den onderhandschen ver koop van grond en water te Sas van Gent, aan die gemeente. Door de regeering is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van B. A. Wilking, koopman te Hulst. Bjj kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester van Ellemeet, A. van der Weyde en tot burge meester van Eikerzee, J. van den Bout. Verder is benoemd tot kantonrechter te Zaan dam mr E. Dwars, thans griffier, en pensioen verleend aan jhr mr J. M. B. J. van der Does de Willebois, president van het gerechtshof te's He r- togenbosch, ten bedrage van ƒ3334, en aan jhr mr F. J. J. van Eysinga, raadsheer in het ge rechtshof te Leeuwarden, ten bedrage van f 2667. Aan jhr Nicolaas Adriaan Steengracht van Moyland te 's Gravenhage is de titel verleend van baron, overgaande op zijne wettige mannelijke afstammelingen bij recht van eerstgeboorte. Bij kon. besluit is aan P. Altema, ontvanger der dir. bel. en acc. te Weesp c. a. op zijn ver zoek met ingang van 1 Januari 1889 eervol ont slag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen; en zijn benoemd, behalve de gisteren genoemde, tot ontvanger der directe belast, en acc. te Medemblik c. a. K. W. Sandinck thans te Alkmaar (buitengemeenten); tot ont vanger der dir. belast., invoerr. en acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Rozendaal c. a., jhr P. C. van der Does, thans te Oude Pekelatot ontvanger der dir. bel. en acc. te Beilen c. a. E. L. W. van der Putten, thans te Ter Apel, (gemeente Vlachtwedde)tot ontv. der dir. bel. en acc. te Diever c. a. W. J. Schaafsma, surnumerair uit de inspectie Groningentot ontv. der dir. bel. en acc. te Leende c. a. M. J. de Willigen, surnu merair der inspectie Rotterdamtot ontv. der dir. hel. en acc. te Emmen J. N. J. Boom, sur numerair uit de inspectie Groningentot ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Gendringen W. L. van der Vegte, surnumerair uit de inspectie Zutfentot ontv. der dir bel-, invoerr. en acc. te Aalten C. L. W. Noorduijn, surnumerair uit de inspectie Leeuwardeu. Volgens de Avondpost is bij de Tweede kamer ingekomen een wetsontwerp tot voorziening in eene leemte, in het wetboek van strafvordering bestaande tengevolge van de niet gerechtelijke of gemeentelijke indeeling van de Zuiderzee en andere wateren, waardoor in vele gevallen de rechter, bevoegd tot kennisneming van strafbare handelingen, op die wateren gepleegd, ontbreekt. Vooral op de Zuiderzee werd hiervan de moeilijk heid ondervonden, zoo dikwijls daar met den verboden wonderkuil werd gevischt, waarom het college van de zeevisscherijen sedert lang op eene voorziening heeft aangedrongen. Door de Fransche kamer is gisteren het wets ontwerp aangenomen, houdende goedkeuring der tusschen Frankrjjk en Nederland gesloten over eenkomst omtrent de grensscheiding tusschen beider West-Indische koloniën. Kapitein Vitali, van de Italiaansche artillerie, uitvinder van het geweer van dien naam, waarvan het systeem ook door ons leger is aangenomen, is door onzen koning benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Voor onderwijzeres in de handwerken op de school D alhier, bestaat de voordracht uit de dames J. P. W. Schmitt, helpster in de handwerken aan school A alhier, M. C. Balk te Vlissingen en E. A. de Nood, onderwijzeres in de handwerken aan de rijksleerschool alhier. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens het graven in de slikken van een zee wering aan de kust der Oosterschelde, binnen 500 M. zeewaarts gemeten, J. K.J. F. A.J. de B.; J. v. G.; J. F. v. J.; A. v. J,J. K. F. W.P. v. L.J. F. de B., allen te Grauw, ieder tot 3 b. s. 3 d. h,wegens het, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen langs een spoor weg, J. de P. te Biezelinge tot 1 b. s. 1 d. h. wegens het rapen van schelpdieren aan een zeedijk zonder schriftelijke vergunning D. P. K. te Yerseke tot ƒ1 b. s. 1 4. h., en D. W. te Koote enJ. v. B. te Zuidvliet ieder tot f 5 b. s. 5 d. h.wegeDS het met een vaartuig naderen van een sluis van een rijkskanaal, zonder dat de sluismeester daartoe het sein had gegeven, H. J. te Mülheim a R tot 10 b. s. 5 d. h.wegens het bevisschen der Schelde zonder concent, J. K. Mz.M. v. H Mz.; N. M.allen te Yerseke, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.; wegens het visschen op de Schelde met een vaar tuig zonder nummer in het zeil, P. V. te Clinge tot f 10 b. s. 7 d. h.wegens het visschen op een plaats in de Oosterschelde, welke aan een ander in uitsluitend gebruik is gegeven, C. v. B. te Krabbendijke tot ƒ3 b. s. 3 d. h. Verder wegens ijkwetovertredingJ. v. I. te Kruiningen tot 5 b. s. 3 d. h.*N. H., Kruinin gen en P. Z., Waarde, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.G. v. L., Biezelinge, tot 0.50 b. s. 1 d. h.; J. C. B., Wemeldinge, tot 3 b. s. 3 d. h.C. M. de K., Yerseke, tot 3 maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boetewegens openbare dronkenschapP. V Ellewoutsdijk, tot 3 weken h P. J. S., S. S.,Goes, J. N., Ellewoutsdijk, L. L., Colijnsplaat, P. S. en H. S., Wolfaartsdijk, J. R., Heinkenszand, ieder tot ƒ1 b. s 1 d h.en J. Z., Heinkensz, tot ƒ15 b.s. 3 d h.wegens vertreding der jachtwetJ. K., Yerseke, A. de V., Colijnsplaat, J. T., J. de K., Baarland, G. de W., Cats, ieder tot 2 maal 5 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteA. M. Lz., M. M. Lz., Wissekerke, ieder tot 2 maal 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete J. T., A. M., Baarland, ieder tot 2 maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete wegens straatschenderij: C. v. d. H., Camperland, tot 1 b. s. 1 d. h.wegens het op een open baren weg onbeheerd laten staan van trekdieren J. S., Wissekerke, tot 1 b. s. 1 d h.wegens het opgeven van een valschen naamJ. de J., Wemeldinge, tot 5 b. s. 3 d. h. En ten slotte wegens het met zijn vaartuig ankeren op een rijkskanaal ofschoon er geen sterke stroom daar was tengevolge van spuiing M-de B., Terreuzen en W. R. Rotterdam, elk tot 3 b. s. 2 d, h.wegens strooperij A. K., Kloetinge, tot 3 b. s. 2 d. h,wegens het op een openbare plaats te Goes buiten de openbare waterplaatsen datgene verrichten waartoe die inrichtingen zijn bestemd A. M., Rilland-Bath, tot 1 b. s. ld. h. wegens het na het sluitingsuur verblijven in een herberg te Heinkenszand W. N., Driewegen, J, V., Heinkenszand, ieder tot '1 b. s. 1 d. h.wegens het na het sluitingsuur nog hebben bezoekers in zijne herberg te Heinkenszand M. H.v. D., Hein kenszand, tot ƒ3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Gevolg gevende aan eene vriendelijke uitnoo- diging van het bestuur der IJsclub Walcheren, hebben wij gisteren een bezoek gebracht aan de thans voltooide ijsbaan en ververschingstent van die ijsclub. De ijsbaan die, zooals den meesten onzer lezers bekend zal zijn, gelegen is aan den Nieuwen Vlissingsehen straatweg en omstreeks tien mi nuten gaans van Middelburg, beslaat een terrein van ruim drie hectaren. De wateroppervlakte, p. m. 3000 M2, zal aan de wegzijde ongeveer 175 M. lengte beslaan, terwijl over het midden gemeten een rechte baan van een 200 M. zou gemaakt kunnen worden. Het water wordt in gesloten door een kolossalen ringdijk, die, met inbegrip der oprillen, eene lengte heeft van 760 M,, 2.25 hoog is en een kruinbreedte heeft die afwisselt van 3.50 tot 2.80 M. In dien dijk is aan de westzijde van het terrein een duiker aan gebracht, lang p. m. 9 M. binnenwerks, hoog 0.25 M. en breed 0.30 M.een ijzeren schuif dient voor het af- en inlaten van het water. Des win ters, als de rijders zich op de baan bewegen, zal de kruin des dijks eene prettige wandelplaats zijn. De noodige werken, die in Juni werden aangenomen door den heer P. Visser Pz. te Hansweert, werden door den aannemer op den vastgestelden tijd, einde September, in goede orde opgeleverd en voldoen tot dus ver uitstekend. In de kom staat het water een paar decimeter hoog en van door zijpeling van water is geen sprakebovendien heeft de aannemer nog tot einde Maart den on derhoud tot zijn last. Op een verhoogd terrein aan de zijde van Mid delburg is de flinke ververschingstent opgericht. Het lokaal heeft met zijne twee vleugels buiten werks 21.20 M. lengte, is 5.80 M. diep en 4.60 bij 2.50 M. hoog. Het is geheel van hout ver vaardigd doch rust op een gemetseld fondament, terwijl het met pannen gedekt is. Aannemer van het gebouw was de firma J. M. van Ditmars Zn. alhier, die het werk ten genoege van het bestuur heeft afgeleverd. Behalve de groote ververschingszaal, die de geheele lengte van het gebouw beslaat en waaruit men, als de baan berijdbaar is, een prachtig uit zicht zal genieten, zijn in de tent aangebracht een bestuurslokaal, eene garderobe, privaten en eene vrij ruime bergplaats voor den restaurateur. De noodige kachels zullen eene aangename tempe ratuur onderhouden en zoowel rijders als niet-rijders zullen er zeker gaarne een tijdje vertoeven. De gevraagde vergunning is verleend, zoodat zij, die meenen dat het ijsvermaak door het gebruik van een bittertje, brandewijntje of ander geestrijk vocht niet vermindert, ook ten deze opzichte tevre den kunnen zijn. Voor het front van de tent prijkt de naam der club en daarboven is een flinke schaats, het eerste insigne harer leden, geplaatst. Naast de tent is nog een gedeelte open terrein dat mettertijd kan benuttigd worden voor een muziektent. Verder is aan den ingang, die van het terrein door een sierlijk ijzeren hek wordt afgesloten, een huisje voor den bureaulist gebouwd en zijn op verschillende plaatsen in den ringdijk houten trappen aangebracht. Al de werken werden uit gevoerd onder toezicht van het bestuurslid, den heer P. Zevenhuizen Az. Of dit jaar de baan bruikbaar zijn zal, ook al komt er vorst, is niet vooruit te zeggensom migen koesteren de vrees dat het water vooreerst nog te zout zal zijn. Of die vrees gegrond is moet de tijd leeren. Het water is ontegenzeg gelijk van hoog zoutgehalte, maar een meermalen ingesteld onderzoek heeft geleerd dat de percen tage aanmerkelijk mindert. Herhaalde waterver- versching zal misschien grooten invloed ten goede kunnen hebben. Het geheel kan een groote aanwinst voor de club zijn en eerst als de kabbelende wateroppervlakte in een spiegelgladde baan veranderd en feestelijk geopend is zullen de leden het werk van het bestuur volkomen kunnen waardeeren. Er was heel wat zelfvertrouwen noodig om een werk te aanvaarden dat groote financieele offers vergen moest, te meer daar de kas der vereeniging slechts een luttele som bevatte en het ledental niet overgroot was. Met energie is de zaak echter aangevat, met beleid zijn tal van moeilijkheden uit den weg geruimd en met volharding het doel in het oog gehoudenaan de leden der club een eigen ijsbaan te verschaffen. Daarvoor verdient het bestuur in het algemeen en de heeren, die zich speciaal met de financieele zaken belastten, in het bijzonder dank van alle liefhebbers van het ijsvermaak. Zooals wij hierboven zeiden zijn heel wat uit gaven te doen geweest en al is het bestuur erin geslaagd al die onkosten te dekken, toch heeft de ijsclub steun, veel steun noodig om flink te kunnen voortgaan op den ingeslagen weg. Er zijn nog tal van liefhebbers van het ijsvermaak, wier naam ontbreekt op de ledenlijstzij moeten nu niet langer het toetreden uitstellen maar be denken dat veel handen licht werk maken. Mevr. Walraven geb. Kooman te Nieuw- en St. Joosland herdenkt naar men ons meldt op 3 Jan. '89 den dag, toen zij vóór 50 jaren, na afgelegd examen, werd toegelaten als vroedvrouw voor eene stad. Reeds vroeger verbonden aan de klinische school en kraamkamer werd zij op 5 April daaraanvolgende aangesteld als stads- vroedvrouw te Middelburg. Ook na haar huwelijk stond zij in andere gedeelten onzer provincie bereidwillig, bij ziekte of ontstentenis van haar echtgenoot, vele malen menige vrouw, die hulp behoefde, bij, zelfs nog in den loop van dit jaar, ofschoon zij reeds 75 jaren telt. Bij de Donderdag te Goes gehouden verkoo- ping van tarwe, bloem, zemelen en meststof, afkomstig uit de verbrande stoommeelfabriek al daar, was een groote toeloop van vreemde kooplui. Alles werd duur verkócht. Een partij bloem (35 baaltjes a 50 kilo) bracht nog 156 op. Voor een partij tarwe (76 zakken) betaalde men 310. Alles te zamen, in 85 partijen geveild, heeft 4705 opgebracht. Met ingang van 1 Januari a. is benoemd tot postbode voor den dienst van Nieuwvliet over Groede naar Breskens v. v. A. Verschelling te Breskens. Tegen den socialistischen spreker J. A. For- tuijn, van Amsterdam, is door de arrondissements rechtbank te Heerenveen, wegens openbare op ruiing toteen strafbaar feit, rechtsingang verleend. Aangaande het vaartuig, onder geleide van eenige Huizer visschers te Urk binnengebracht, verneemt men nader dat er omtrent de vrouw van den schipper geen ongerustheid behoeft te bestaan, daar zij bij hare familie te Groningen vertoeft. De schipper zelf moet in een opgewonden toestand de knechts van boord gezonden hebben en alleen achtergebleven zijn. Door belang hebbenden moeten plannen beraamd worden hem hulp te doen toekomen om het vaartuig naar Leeuwarden, de plaats van bestemming, over te brengen. Inmiddels verneemt men dat in het vaartuig een lek ontstaan is. Te Almkerk werd een jonge man, die 's avonds omstreeks 10 uren zeer beschonken op den weg gevonden was, door de politie in de verblijf plaats van hen, die voorloopig opgesloten moeten worden, gebracht. Een paar uur later werd hij dood gevonden. Den eersten Rerstdagbebben te Zuidland (Z.H.) ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Des avonds omstreeks 8i uur bevonden zich een 50 60 man, waarvan eenigen gewapend met messen, op de straat, den schijn aannemende, alsof zij onderling aan het vechten waren. Bij het ver schijnen der maréchaussees, die tot rust aanmaanden, volgde er een algemeene aanval met messen en steenen tegen hen. De maréchaussées trokken daarop tot zelfverdediging hunne sabels, waardoor drie der belhamels aan het hoofd verwond werden; een maréchaussée kreeg een messteek door zijne uniform. Vier van de ruziemakers werden in arrest ge nomen en den volgenden dag, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weder in vrijheid gesteld. Woensdag verzamelden zich weder velen, en werd een persoon, die een steen naar -de maré chaussées wierp, in arrest genomen. Samenscholingen werden verboden en de her bergen met zonsondergang gesloten. Een flinke regenbui deed het overige om de menigte huis waarts te krijgen. Oorzaak van het opstootje zijn twisten op kerkelijk terrein. Maandag avond geraakte dr H., geneesheer te Poeldjjk, nabij die gemeente onder de West- landsche stoomtram. Een been werd hem nage noeg van het lichaam gereten. Per tram naar Den Haag overgebracht, werd hij verder per brancard naar het gasthuis vervoerd. Aan het station Roozendaal geraakte Dinsdag morgen een arbeider, die tusschen een paar wagens wilde doorloopen, tusschen de buffers beklemd, omdat op datzelfde oogenblik een rangeermachine tegen een der wagens kwam aanzetten. De dood volgde onmiddelljjk. Te Delft kreeg Zondag avond een geënga geerd paartje in een koffiehuis oneenigheid, die zoo hoog liep, dat het meisje het koffiehuis ver liet en in een gracht sprong. Haar vrijer, die, om haar te redden, haar was nagesprongen, bleek geen al te best zwemmer te zijntoen men be merkte, dat zijne pogingen te kort schoten, werden beiden door eenige omstanders op den kant ge haald. Te zamen zijn ze daarna naar eene stal houderij gewandeld, om zich per rijtuig naar hunne woningen te laten overbrengen. Te Utrecht is op een onlangs gehouden vergadering van surnumerairs der dir. bel., inv. en accijnzen besloten, dat er een bond zal wor den opgericht welke zich hoofdzakelijk ten doel stelt de kameraadschap en kennismaking de?

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1